Promotiehok daverend succes W eers voorspellingen vragen verandering bestaande afspraken tóf i 4 4 A a y A A a 4 4 4 A 4 4 A 4 S 4 I A 4 A A as sport 29 Initiatief van Jac. van de Bosch krijgt een vervolg duiven dammen schaken ft S: ft A A bridge I© O O O O vrijdag 1 mei 1998 door Adrie van Riel Na veel voorbereidend werk startte Jac. van de Bosch, op de camping 'De Vogel' in Hengstdijk in 1996 de bouw van het Olympisch Marathon Promotiehok. Er was voldoende ruimte om er een groot hok, dat via sponsoring tot stand was gekomen vlakbij zijn ei gen hokaccommodatie te bouwen. Zijn actie, waarvoor hij de goedkeuring kreeg van de Nederlandse Postduiven- organisatie, sloeg meteen aan. Van de nationale topspelers op de over- nachtfond, kon het hok, met in elk vijf jonge duiven, worden bevolkt. Totaal werd gestart met 169 jonge duiven, al len gratis beschikbaar gesteld. Zoals bekend, moet men met over- nachtfondduiven geduld hebben. De Wilde men het schema van de over- nachtduiven halen, dan moest er in 1997 worden ingekorfd voor Bordeaux. Begrijpelijk dat Bordeaux (800 kilome ter) geen goede uitslag werd. Gezien de resultaten van de eigen duiven van de liefhebber. Jac. van de Bossche verontrust dit nie mand. Jaarlingen die weinig zijn inge vlogen en op Bordeaux geen goed resul taat neerzetten (maar wel op het hok terugkeren), doen het als tweejarige- en oudere duif goed. De uitslag van de eerste olympiade- vlucht Bordeaux 1997 was: 1-3-14 A van Haaren (Heesch). 2-4 J. Ridderhof (Kloosterzande). 5-11 K. de Baat (Steenbergen), 6. H. Bodelier, 7. J. Ko- nings, 8. S. Smalle, 9. H. de Jonge, 10. B. van Peppel, 12. J. deRooy, 13. Jan Wal pot/Zn. (St. Philipsland), 15. C. Suy- kerbuik (Lepelstraat). In deze prijslijst ontbreken een aantal namen van absolute topspelers op de overnachtfond. Vermoedelijk zullen in 1998 deze kampioenen zich op de voor grond plaatsen. Want het komende sei zoen begint het echte overnachtwerk jonge duiven mochten in hun geboorte jaar 1996 in het hok op 'De Vogel' wen nen aan het hok zelf en de omgeving. Tijdens Olympiadevluchten (Cran Ca- naria en Rosmalen) was al gebleken dat het bijzonder moeilijk was om duiven van dertig en meer liefhebbers op ver schillende tijden op een hok te plaat sen. Hoe goed verzorgers ook him best doen, er gaan altijd jonge duiven verloren. Eind 1996 waren er van de 169 jonge duiven nog 136 over. Vijf jonge dieren had men wegens ziektes laten inslapen. Erger was, dat er elf jonge duiven de dood vonden door sperwers. Dit is in de omgeving van 'De Vogel' een kleine plaag. Het voorbije seizoen was ge pland om de toekomstige 'overnach- ters' op te leiden als 'reisduiven'. Helaas was het weer de duivensport in het voorjaar 1997 niet goed gezind. Het opleiden van de jonge duiven werd hierdoor erg bemoeilijkt. Tijdens de eerste vlucht op Quievrain (100 kilo meter) stond er windkracht 8. Tijdens de tweede vlucht (200 kilometer) was het zicht bijzonder slecht. De derde vlucht om op te leiden, was rond de 325 kilometer. Deze vlucht werd een mid daglossing, waardoor de eerste duiven pas rond 18.00 uur thuis waren. Alle hoop was toen gericht op Orleans (400 kilometer). Op de dag van inkorven, waren de weersvooruitzichten zó slecht dat men besloot de duiven terug te trekken naar 200 kilometer. Opnieuw pech, want ook deze vlucht verliep slecht. Totaal had den de duiven in 1997 slechts viermaal ingevlogen, hetgeen natuurlijk veel te weinig is. pas. De ruim honderd nog aanwezige duiven zijn allen op weduwschap ge plaatst en zullen wanneer ze in goede conditie zitten achtereenvolgens wor den ingemand voor, St. Vincent, Dax en Soustons. Nadat de duiven in 1997 waren thuis gekomen van de vlucht Bordeaux zijn ze gekoppeld. Zoals beloofd, zijn de ei eren geschonken aan de jeugd of aan een beginnende duivenliefhebber. Er waren maar 611 duivenliefhebbers die voor gratis eieren van deze fondduiven in aanmerking wilden komen. Er ontstond een probleem toen bleek dat veel duivenliefhebbers geen broe dende duiven hadden zitten waarbij de eieren konden worden gelegd. In het promotiehok liet men de eieren uitko men en men kweekte de 84 jonge dui ven zover op dat de 42 bij loting vastge stelde winnaars deze in de thuishaven van het Olympisch Marathon Promo tiehok, camping De Vogel, tijdens een gezellige bijeenkomst deze jonge dui ven gratis in ontvangst kon nemenAan het einde van seizoen'98 wil men deze actie herhalen. Jac. van de Bosch in het Olympisch Marathon Promotiehok. foto Adrie van Riel door Leo Anderson Voor een problemist geldt het componeren van een minia tuur als een vak apart; een spe cialiteit waarin hij zich aan strikte regels dient te houden. Ir. Bakker doet er in 'Dammen zon der dammen' nog een schepje bovenop en beperkt zich in zijn boek tot miniaturen met de defi nitie: een stand met zeven schij ven van elke kleur waarin wit aan zet net wint. Dat net winnen houdt in elk ge val in, dat wit als hij aan zet is, of komt, steeds maar een winnen de zet heeft en bovendien, dat wit in de ultieme winstpositie geen overbodige stukken heeft. Geen sinecure dus, ook niet voor het opsporen van dergelijke problemen. Het heeft de auteur ontelbare uren werk gekost. Maar hij ging nog verder; in het hoofdstuk Verkenningen vindt nog een tiental verbijzonderin gen van de collectie plaats, door CorJansen Goede schaakcomputers los sen de meeste problemen in een handomdraai op. Twee- en driezetten zijn een kwestie van seconden. Het is daarom niet meer mogelijk om oploswed strijden met deze probleem soort te houden. Anders wordt het als het om meerzettige pro blemen gaat, vooral als die lan ger dan tien zetten duren. Dan wil hel elektronisch monster nog wel eens een uurtje nodig hebben, vooral als er veel stuk ken op het bord staan. Sommige computers komen er helemaal niet uit. Veel schakers denken, dat meerzettige proble- jnen altijd moeilijker zijn dan twee- en driezetten. Dat is maar zeer ten dele juist. Een mense- lijk brein schakelt al bij voor baat onzinnige zetten uit, een computer berekent ze allemaal. Dat kost ontzettend veel tijd, ook voor de flitsendsnelle re kenmonsters van tegenwoordig. Ook een misvatting is, dat pi"0- blemen er alleen maar zijn om op te lossen. Je kunt er zeer van genieten I door alleen maar de oplossingen na te spelen en je te verwonde ren over de vindingrijkheid van de componisten. Helaas is het vaak zo, dat schoonheid niet uit te leggen valt. Dat geldt voor kunst in het algemeen en de schaakprobleemkunst in het bijzonder. In deze rubriek wil ik het toch weer eens proberen. Het eerste probleem is van de Oostenrijkse componist Stefan Schneider uit 1960. (Zie dia gram 1) waarvan de spiegeling een van de interessantste is. Het voert te ver om in deze ru briek uit te leggen wat nu bij voorbeeld een spiegeling om de verticale as van het bord of om een kolom inhoudt. Laten we hier verder de schijven spreken door enkele voorbeelden uit de selectie. De miniatuur op dia gram 1 staat op naam van Leen de RooijDe miniatuur van dia- (Wit: Kg6, Lc4, Pel, Pf5, pion nen op f3 en h2. Zwart: Kf4, Da7, Le7, Pg8, pionnen op a5, b6,b7,e2,e3enh4.) De opgave luidt: wit speelt en geeft mat in elf zetten. Eerst een wapenschouw. Zwart heeft flink materieel voordeel. Zijn dame staat echter voorlopig buitenspel. Om hem te activeren is slechts één zet nodig, name lijk b6-b5. Wit moet dus zo han delen, dat zwart daar niet aan toekomt. Maar hoe?Door voort durend met matdreigingen te werken. Onmiddellijk l.Pd3+ Kxf3 2.Ld5+ faalt op 2... Kg4. Met een witte pion op h3 zou het wel mat zijn. Is l.h3 de oplos sing? Nee, want zwart antwoord 1... Pf6waardoor Ld5+ onmo gelijk wordt. Het moet anders. l.Pd4! Dreigt mat met 2.Pd3. Zwart heeft maar een antwoord. 1... Ke5 2.Pd5! Verhindert b5, maar maakt ook Da6 zinloos! De dreiging is 3.Pd3 mat. De zwarte koning moet weer terug. 2... Kf4 3.Ld5! Ke5 Het zal duidelijk zijn, dat de Diagram 1 gram 2 - eveneens van De Rooij - is een spiegeling van de eerste en wel om de verticale as van het bord annex verticale verschui ving over een rij. Wit: 7 sch. op 11-18-25-27-32- 37-40. Zwart: 7 sch. op 6-8-9- 22-29-33-36. Wit wint door 37-31 (6x17 of 22x13); 40-35 (idem); 32-28 (33x22); 22x18 (36x27 of zwarte koning niets anders kan doen dan steeds tussen f4 en e5 heen en weer te lopen om de matzét Pd3 te ontzenuwen. 4.Lxg8U De aap komt uit de mouw. Het paard moet opgeruimd worden. 4... Kf4 5.Ld5 Ke5 6.Lc4 Kf4 Nu moet wit de beginstelling zonder Pg8 weer op het bord zien te krijgen. Dat gaat met hetzelfde pendelmechanisme. 7.Pd4 Ke5 8.Pf5 Kf4 Nu staat alles klaar voor de matvoering. 9.h3! a4 De zwarte stukken staan nu al lemaal verkeerd. Geen wonder, de componist heeft ze zo gezet. 10.Pd3+ Kxf3 ll.Ld5 Mat!! Is dit probleem nu echt moei lijk? Als je begint met l.Pd3+ en 2.Ld5+ kom je er meteen achter, dat het vluchtveld g4 afge schermd moet worden. Dat kan alleen met h3. Een goed pro bleem heeft ook een verleiding, een zet, die goed lijkt, maar net op het nippertje niet deugt. Dat is ook hier het geval. Op l.Ldö?, mag zwart niet 1... Ke5? doen wegens 2.Lxg8 Kf4 3.Ld5 Ke5 4.Lc4 Kf4 5.h3 a4 6.Pd3+ Kxf3 7.Ld5 mat, maar wel zeer ver rassend 1... Da6!, waarmee hij veld d3 dekt en de hele variant in duigen valt. Als je zover bent volgt het een logisch uit het an der. Maar een computer denkt niet logisch. Hij rekent en re kent maar. Miljoenen irrelevan te zettenreeksen flitsen door zijnbrein. Zo had het computer programma The King na 45 mi nuten bedenktijd de oplossing nog steeds niet gevonden. We hebben hem toen maar uitgezet. 13x22); 35-30 (idem); 30-24 (29x20) 25x32. Zie diagram 2 Wit: 7 sch. op 20-23-26-34-39- 41-44. Zwart: 7 sch. op 12-13- 15-29-32-38-45. De oplossing bestaat uiteraard uit gespiegelde zetten. Het spie gelbeeld van 37-31 is 44-40; dat van 40-35 is 41-36 en de rest spreekt voor zich. Aan iemand, die van het dam spel weinig begrijpt en er ook Het volgende probleem is van de Duitser Herbert Grasemann uit 1962. De opgave is: wit speelt en geeft mat in 16 zetten. Zie dia gram 2) Diagram 2 (Wit: Kf7, Te3, Lel, Lfl, pion nen op d4, g2 en h5. Zwart: Kb3, Ta3, Pal, Lc3, pionnen op a2, a4, c2, d5, d6 en h6.). Heel anders dan in het vorige probleem heeft zwart grote moeite om zijn stukken te be vrijden. Ze zitten vreselijk in de knoop. Maar wit zit wel met een moeilijkheid. Hoe moet verme den worden, dat het pat wordt? Die vraag is al meteen urgent. Zwart moet mat gezet worden met Kf7-e6xd5 en Lc4. Na een ogenblikje turen kom je erach ter, dat het snel mat zou zijn, als de pion van g2 op g4 zou staan. Wit speelt dan eerst g4-g5 en gaat dan pas tot op bovenge noemde matvoering over. De grote vraag is: hoe krijg je pion op g4 zonder de zwarte stelling te veranderen en zonder de te genstander pat te zetten? l.Td3 Kc4 2.Td2+Kb3 3.Tf2 Lel 4.Tf3+ Lc3 5.Ld3 geen waardering voor op kan brengen, liet ik enkele van deze miniaturenzien en het commen taar luidde... fascinerend! Dat deed het dammershart goed. Van de Franse auteur M. Nicolas is de minitatuur van diagram 3. Op diagram 4 het spiegelbeeld om de verticale as. Wit: 7 sch. op 20-28/30-32/34. Zwart: 7 sch. op 8-9-15-17/19- 22. (Zie diagram 3) Wat is dit voor raadselachtig ge doe? De bedoeling is om de eer ste rij van dl naar hl vrij te ma ken. En waar dient dat voor? 5... Lel 6.Le2+ Lc3 7.Td3 c4 Het pendelmechanisme is in eerste instantie moeilijk te be grijpen. Maar alles zal spoedig duidelijk worden. 8.Tdl+ Kb3 9.Thl Lel Neemt zwart nu of later de pion op d4, dan gaat het sneller. Wit opent de loper op c3, het pat is opgegeven (pion d5 is vrij) en de witte koning gaat naar d5, ge volgd door Lc4 mat. 10.Th3+ Lc3 ll.g3! Dat was de clou. De witte toren verschuilt zich op h3 om het pat op te heffen. 11... Lel 12.g4+ Lc3 13.g5 hxg5 14.Ke6 g4 15.Kxd5 gxh3 16.Lc4 Mat. Wat deed de computer met dit probleem? Na anderhalf uur 'denken' had het topmodel, Re bel 9, op een 200 Mhz computer weliswaar ruim 54 miljoen posities bekeken, maar nog steeds een mat in 16 gevonden. Hij was gevorderd tot vijftien halve zetten, dus ongeveer hal verwege. De huidige machines zijn blijkbaar nog niet snel ge noeg. Binnenkort komen 400 Mhz-computers op de markt. Zeker is, dat ze een probleem als dat van Grasemann zullen kun nen oplossen. Het blijft echter de vraag of dat binnen een redelijke tijd gaat (een kwartiertje of zo). Je kan het wel proberen op de manier van de correspondentiespelers. Met een beetje geduld. Je laat het ding gewoon een dag, of des noods een week. aan staan! Leuk is dat natuurlijk niet. Zijn Wit: 7 sch. op 21-31/33-37/39. Zwart: 7 sch. op 12-13-16- 22/24-29. (Zie diagram 4) In diagram 3 wint wit door 29- 23 (18x27); 28-23 (15x35) 23x32. Op diagram 4 analoog door 32-28 (23x34); 33-28 (16x36) 28x39. Van de eertijds in Zeeland woonachtige Piet Jongeneelen is de volgende miniatuur. Wit: 7 sch. op 25-30-32-36-37- 39-40. Zwart: 7 sch. op 11-12- 17-21-23-28-33. Wit wint door 37-31 33x24 meerslag; 25-20 28x26; 20x27 26-31; 27-21 17x26; 36x27. Hij componeerde hierop dit spiegelbeeld: Wit: 7 sch. op 26-31-39-41-42- 44-45. Zwart: 7 sch. op 19-20- 24-28-30-33-38. Ingeleid door 44-40 en 26-21 eindigt ook dit vraagstukje in een oppositie (34/35). er nog dagbladen, die oplos wedstrijden organiseren on danks die vreselijke schaak computers? Ja! De heer Nordlohne uit Vlissingen zond ons enkele rubrieken uit de Neue Zürcher Zeitung (harte lijk dank). Elke week staat daar een probleem in ter oplossing. Men is al aan nummer 4360 toe! Dat betekent, dat er al meer dan 80 jaar elke week een schaak probleem in die krant heeft ge staan! Is dat een vermelding waard in Guiness Book of Re cords? Probleem van de week: Een kunststukje van Vladimir Pachman, de broer van Ludek. Wit: Kb"7, Tf2, Pe2. pionnen op h3 en h4. Zwart: Khl, pionnen op h2 en e7. Mat in zes zetten. 'De King' deed er 31 seconden over. Weinig stukken, weinig varianten en 'slechts' zes zetten. Diagram 3 Oplossing van de vorige week: Rinck, 1905. Wit: Kh8, Lh2, pi on g7. Zwart: Ke3, Ld5, pion f2. Wit maakt remise met l.g8D Lxg8 2.Lglü fxglD (pf T)pat! door Adrie van Riel De tijd dat de bekende ex- duivenconvoyeur Staf de Dobbelaere (Schoondijke) 's nachts tussen de duiven sliep is voorbij. En dat hij in alle vroeg te met zijn meegenomen sport- fiets vanuit het dal in Compieg- ne naar de telefoon fietste om het thuisfront 'duidelijk' te ma ken dat er gelost kon worden, ook. Door zijn jarenlange ervaring had de Dobbelaere kennelijk het 'vingertoppengevoel', om na uitvoerig overleg met Radio Brussel en het thuisfront, het goede moment van lossen te kie zen. Natuurlijk zaten er ook per seizoen één of twee slechte los singen tussen. Dat was niet te vermijden. Anno 1998 beschikken de con- voyeurs en lossingscoordinato- ren over veel geavanceerder technieken om de informatie over de weergesteldheid op de vluchtlijn op te vragen. Zo zal waarschijnlijk binnenkort een 'meteofax' worden aangeschaft, dat is een apparaat waarmee de lossingscoördinatoren zelf elk kwartier een neerslagbeeld, re gionale weersverwachtingen, elk uur veranderde satelietbeel- den, bliksemontladingen boven Nederland en weerkaarten kun nen opvragen. En toch, als men de lossingen van twintig jaar ge leden en nu vergelijkt, is de ver betering qua lossing niet na venant. Het blijkt elke dag opnieuw dat de weerstations voorspellingen doen, die niet juist zijn. Voor duivenliefhebbers is bijvoor beeld de windrichting heel be langrijk om te bepalen welke duiven men zo kansidjk moge lijk inzet. Als men 's maandags de lange termijn voorspelling op teletekst bekijkt, is de uitkomst op zaterdag meer dan vijftig procent onjuist. Ook de korte termijnvoorspellingen geven vaak niet het weer. dat men had door Berry Westra De vijfde en laatste voorron de van het ING Bank top- circuit had een opmerkelijke locatie: het Rotterdamse voet balwalhalla De Kuip. Op zater dagochtend kon vanuit de speelzaal de laatste training van de Feyenoord-selectie voor de topper tegen PSV worden gade geslagen. Een leuke afleiding voor de dummy! Het wedstrijdverloop was he laas veel minder spectaculair dan bij PSV-Feyenoord. De Groningers Benthem-Zand- voort namen al vroeg de kop en stonden die niet meer af. Zij wonnen voor de kernploegpa ren Jansma-Van Cleeff en Ver- sluis-Vis. Wat betreft de kwali ficatie voor de finale vielen er nauwelijks verrassingen te no teren. De kaarten waren feite lijk ook al geschud. Van de top- paren waren alleen Leufkens- Westra, die aan slechts twee voorronden hadden meege daan nog niet zeker van deelna me. Met een negende plaats in deze heat speelden zij zich ech ter nog ruimschoots bij de eerste 24 paren. De scoringsmethodiek in het ING circuit is Butler, een paren- wedstrijd met viertallentelling. In Butlerwedstrijden zijn de 'grote' spellen ontstellend be langrijk. Wie de tegenpartij te veel scherpe manches en slems ziet maken, is kansloos vooreen goede eindklassering. Op dit spel moesten acht OW-paren knarsetandend toezien hoe er een vracht punten verloren ging, Zie diagram 1 1 noord 4H106 S7H6543 OA75 £V3 west oost 487 4942 <7 V 872 <?AB10 O H VB32 <>10 64 £87 *010954 zuid 4avb <79 Ó98 £AHB62 Zuid gever, niemand kwetsbaar Zes schoppen is een slecht con tract en lijkt kansloos na de mi- ten heer start van west. Er is echter een maakkans en die werd in de praktijk door vrijwel alle leiders onderkend. Neem ruiten aas en trek twee rondjes troef. Daarna wordt overge stapt op de klaveren. Op de der de en vierde hoge klaveren van zuid verdwijnen de twee kleine ruitens in noord. Oost, die de laatste uitstaande troef in han den heeft, moet hulpeloos bijlo pen. Daardoor kan zuid zijn rui tenverliezer in dummy troeven. Alleen harten aas gaat verloren. Zuids enige maakkans is dat de speler met de driekaart troef een vierkaart klaveren bezit. Voor OW waren de druiven zuur dat het spel precies zo zat. Een goede speeltechniek kwam verwacht. Kortom, het blijkt telkens opnieuw dat het bijzon der moeilijk is om het weer goed te voorspellen. Zelfs op de dag van lossing zit men er vaak naast. Op de vlucht Arras van 11 april 1998 kregen de lossingscoórdinatoren bij voorbeeld het advies zo vroeg mogelijk vanaf negen uur te los sen. 's Middags zou er ovei^^el de vluchtlijn overvloedige ^§en vallen en zou lossen onmogelijk zijn. Onjuiste informatie Om 9.15 uur gaf men het start sein voor de lossing in Arras. De hele ochtend, tot de duiven thuis waren, was er regenval. Na de middag klaarde het op en brak de zon door. Zonder meer een onjuiste informatie aan de los- singscordinatoren. Vanuit Peronne op 18 mei 1998. Op de losplaats's morgens blau we hemel en zon. Tot Moescroen prachtig weer. Door meteo-con- sult werd meegedeeld dat een regenzone boven Oost-Belgie en Luxemburg in de rondte blijft draaien. Advies voor de middag: niet lossen, na de middag zal het moeilijk zijn. Het convooy met 13.055 duiven blijft in Peronne (circa 200 kilometer) staan. Het resultaat, langzaam maar zeker verslechtert het weer op de los plaats. Terug komen naar een dichterbij gelegen losplaats heeft geen zin, omdat het daar ook volop regent. Het lijkt ons nuttig om dé ge maakte afspraken: 'niet over blijven staan tot zondag' en 'bij onmogelijke lossing de duiven terugbrengen naar de lokalen' moeten worden veranderd in: 'Als na goed overleg tussen co ördinatoren en bestuur lossing onmogelijk is de duiven (ook op vitesse) te laten overstaan tot zondag, om ze vervolgens zodra het weer het toelaat ze de andere dag te lossen. En bij thuiskomst geen kampioenspunten toeken nen. ook van pas op het volgende slem, dat aan alle tafels geboden werd. Zie diagram 2 2 west 43 S? 97542 O V9732 fi>V7 Zuid gever, niemand kwetsbaar. Zuid speelt zes schoppen met een hartenstart. De logische aanpak van de troefkleur is aas heer slaan, dat is het meest kansrijk met negen kaarten sa men. Schoppen vrouw valt ech ter niet en nu lijkt het contract ten dode opgeschreven. Er zijn immers nog twee verliezers in de lage kleuren en daarvan kan er slechts een weg op de derde har ten van noord. Toch is nog niet alles verloren. Je kunt proberen oost met schoppen vrouw aan slag brengen op een moment dat hij in de dubbele renonce moet spelen. Dat kan als oost een doubleton in klaveren of ruiten heeft. Correct is om na schoppen aas-heer ook klaveren aas-heer en ruiten aas-heer te slaan. Wanneer je bij oost ruiten boer ziet vallen moet je erop hopen dat hij in die kleur een dou bleton heeft. Speel harten naar het aas en gooi op harten vrouw een klaveren weg. Dan troef je een klaveren en ga je met schop pen van slag. Oost heeft alleen nog klaveren over en moet in de dubbele renonce spelen. Je troeft in de hand en gooit in dummy de ruitenverliezer weg (of vice versa). 20 van de 28 lei ders wisten dit spel tot een goed einde te brengen. De finale van het ING circuit vindt plaats in het pinkster- weekeinde. De 24 beste paren van Nederland zijn dan drie da gen lang te gast op het hoofd kantoor van ING in Amster dam. De einduitslag van de voorronden telt voor ongeveer 20% mee in de finale. Dat is goed nieuws voor Maas-Ram- ondt, die de voorronden win nend afsloten voor Van Prooij- en-De Wijs en Jansma-Van Cleeff. Vorige week werd in het Itali aanse Salsomaggiore de EEG- kampioenschappen gehouden. Dit evenement, dat door gestage uitbreiding van de EEG steeds meer op een Europees kampi oenschap begon te lijken, wordt mede vanwege een overvolle ka lender opgeheven. In de aller laatste editie was Nederland re delijk succesvol. De vrouwen behaalden goud, de mannen zil ver. Daarnaast won Kees Tam- mens samen met. de jonge Belg Frans Jeunen de open paren. Volgende week zal ik met wat spelmateriaal terugkomen op dit evenement. Diagram 4 noord £HB74 <?AV3 <>A106 ÖH105 oost 4V 96 <?B108 OB8 £>86432 zuid 4A108 52 <?H6 O H54 £>A98

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29