COURANT Vlam in de pan in Rotterdam A IRA dwarsboomt vredesproces *8i Doesburg en Zutphen breken met oubolligheid VACATURES Den Haag kandidaat Cambodja-Tribunaal 4 WEKEN Tientallen arrestaties bij onlusten na viering Koninginnedag in Maasstad Bolkestein stapt op bij verlies VVD Werken kan in weelde. Zie Mitsubishi. CDA overweegt motie van wantrouwen tegen Sorgdrager Orthodoxe joden roeren zich Dure Zeeuwse politiebureaus Het jaar van Federico Garcia Lorca VOOR 15,00 JA, ik wil: 16' 19° Vrij warm Middagtemperatuur 14 tot 19 graden. Matige noordenwind. 241e jaargang no. 103 vrijdag 1 mei 1998 losse nummers 1,75 VAN DER ENDT AUTOSCHADE Amiin<1.si»nweg 8 Goes (aclilcr Gévier) tel. 0113-270010 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politie heeft tijdens Koninginne dag in Rotterdam zestig mensen aangehouden na diverse vechtpartijen op verschillende plaatsen in de stad. De politie moest 's avonds voor het herstellen van de orde de hulp inroepen van de Mobiele Eenheid en van politie te paard en van honden. De meeste aan houdingen, 56, verrichtte de po litie tijdens rellen op en rond het Stadhuisplein. Twee van de aangehouden mensen hadden eerder op de dag burgemeester Peper aangevallen. Hij wandel de in de stad rond met zijn echt genote Neelie en riep blijkbaar de agressie op van twee passan ten. De vechtpartijen begonnen aan het begin van de avond toen en kele tientallen aanhangers van de voetbalclub Feyenoord een barinhetcentrumaanvielen. Ze veegden het terras schoon en smeten met het meubilair. De politie hield tijdens charges te paard en te voet een aantal vechtersbazen aan. Korte tijd later liep het uit de hand in de omgeving van het Noordplein. Dronken feestvier ders bekogelden de politie met stenen en glazen, nadat een feestvierder een ruit had ver nield. De politie wilde de man arresteren. Maar omstanders schoten de man te hulp en raak ten slaags met de politie. Die kreeg op haar beurt weer hulp van de ME bij het schoon vegen van het plein en van een aantal straten in de directe om geving. Ook hier verrichtte HILVERSUM - Hij houdt het niet voor mogelijk, maar mocht zijn VVD zetels verliezen, dan stapt Frits Bolkestein op als partijleider. Als de WD op minder zetels uit komt dan het huidige aantal van 31, zal Bolkestein zeggen: „De kiezer heeft geen vertrouwen gehad in de WD onder mijn lei ding. We hebben zetels verloren, dan dien ik daar de conclusie uit te trekken dat ik moet opstap pen, zodat iemand anders mijn functie kan overnemen." De WD-voorman deed die ont boezeming gisteren voor de NCRV-radio. In de opiniepei lingen staat zijn partij op een flinke winst. ANP de politie enkele arrestaties. Even daarna brak een massale vecht-, gooi- en smijtpartij uit op het Stadhuisplein in het cen trum. Aanleiding was het gooi en van stenen en glazen naar geüniformeerde politie. Daarop besloot de politie ook hier met hulp van de ME het plein schoon te vegen. De politie zette daarbij ook honden en paai'den in. Tij dens de rellen in de stad sneu velden enkele etalageruiten. Twee agenten raakten lichtge wond, één door een beet van een politiehond, de ander bij de vechtpartij op het Noordplein. Ook enkele arrestanten raakten lichtgewond, vooral door beet- en snijwonden. In de steden Ro zenburg en Barendrecht waren ook confrontaties tussen politie en jongeren. In de rest van Nederland verliep Koninginnedag rustig. De Haagse politie moest woens dagnacht wel het Koninginne- nach-feest voortijdig beëindi gen, omdat bezoekers in het gedrang onwel raakten. De vrijmarkten in de grote ste den trokken gisteren over het al gemeen wat minder bezoekers dan in de voorgaande jaren. Omdat regels voor de straat handel in Amsterdam flink aangescherpt waren, ging het specifieke karakter van Konin ginnedag in de hoofdstad een beetje verloren. De markt kwam door het miezerige weer moei zaam op gang en bleef de hele dag een beetje tam. Alleen in de binnenstad heerste de ouder wetse uitgelaten Koninginne dagsfeer. Volgens de politie was het rustiger dan voorgaande ja ren. Zij schat het aantal bezoe kers op 400.000 a 500.000, tegen vorig jaar 725.000. ANP De 7-jarige Stefan van den Berg uit Doesburg geeft in aanwezigheid van prinses Margriet (r) en koningin Beatrix de toekomstige bruid van prins Maurits Marilène van den Broek een welkomstboeketje. foto Tom van Dijke/GPD door Berrit de Lange DOESBURG - Of hij zich nog in een ju te zak heeft gehesen, willen twee in oranje uitgedoste tienermeisjes in Zut phen graag van prins Constantijn we ten. „Nee", antwoordt de jongste zoon van koningin Beatrix lachend. „Ik heb niet gezakloopt, of is het nou zakge- loopt?" Deprinsheeft ongetwijfeld tot zijngro- te vreugde inderdaad niet zalcgelopen dit jaar. Die sleetse traditie zouden de prinsen spuugzat zijn en dat hadden de organisatoren van de Oranjefeesten in Doesburg en Zutphen zich goed in de oren geknoopt. Klompendans De steden braken bij het bezoek van de koningin met de traditie van oubollige volksspelen en de eindeloze stroom de monstraties van oude ambachten. Het kunstenaarsstadje Doesburg, waar de helft van de gezinnen lid is van de plaatselijke Oranjevereniging, wilde de koningin en haar gevolg liever wij zen op de artistieke talenten van de in- woners: klassieke muziek in de kerk, ballet, toneel, een multiculturele markt en muziektheater. Tussendoor was er nog wel een traditionele klompendans, waarbij het aanstaande bruidspaar Maurits en Marilène overigens gretig aanhaakte, maar over het algemeen zag het gebodene er allemaal een stuk fris ser en eigentijdser uit dan voorheen het geval was. Ook in Zutphen prevaleerden dans, muziek en de multiculturele markt, met ondermeer een Turks plein. De prinsen Floris en Pieter-Christiaan voegden zich enthousiast bij de Zutphense Streetdancers en lieten zich vervolgens door leerlingen van de rechercheschool inwijden in het compositietekenen per computer. GPD zie ook pagina 4,9 en 11 Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! Advertentie Organisatie gaat niet akkoord met eis tot inleveren van wapens Is er een auto die aan alle zakelijke wensen voldoet? Wij vinden van wel. Zie de Galant. Een auto die verrast in prestaties, comfort en uitrusting. Met standaard o.a. 2 airbags, luxueus en ruim ii (leder bij V6) en vanaf de GLS volautomatische airco en ABS. Bel urTOI imc>Lj, Ml loUDionl voor *n kennismaking 0S00 - 03S3. De Galant is er vanaf 44.995,-. MOTORS len a Prijs incl. BPM/BTW. excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Leaseprijs v.a. f 995,- per maand (excl. BTW, 4S mnd/20.000 km). Wijzigingen voor behouden Met 3 jaar Multigarantie/Inter-Euro Service. Imp.: MMSN B.V. (023) 55 55 222 Mitsubishi Dealer Lease (070) 51 51 151. door Hans Geleijnse LONDEN - De Britse regering reageerde gisteren verontwaar digd en afwijzend op de weige ring van het Ierse Republikeinse leger (IRA) om wapens in te le veren. „Dit is onderdeel van de vredes overeenkomst. We kunnen niet toestaan dat er alleen maar pun ten uit worden geplukt die par tijen bevallen en andere gewoon worden geschrapt", zeiden pre mier Blair en zijn minister voor Noord-Ierland Mo Mowlam. Volgens de op Goede Vrijdag af gesloten overkomst - die op 22 mei in Ierland en Noord-Ierland per referendum moet worden bekrachtigd - hebben de para militaire organisaties twee j aar de tijd om hun wapenarsenalen over te dragen. De IRA echter, zo bleek gisteren uit een verklaring, beschouwt het akkoord niet als bindend. „Het akkoord is een belangrijke stap voorwaarts, maar is nog lang geen solide basis voor een definitieve regeling", aldus een mededeling, die werd afgedrukt in een blad van Sinn-Fein, de politieke tak van de IRA Volgens de verklaring - de eerste van de IRA na het akkoord - werpen Britse regering en Unio nisten opnieuw barricades op met hun eisen voor wapeninle vering. Dat was een impliciete verwijzing naar de onder meer door de Unionistische leider David Trimble .gestelde eis, dat politici die banden hebben met paramilitaire organisaties die zich niet aan het akkoord hou den, geen zitting mogen krijgen in het toekomstige Noord-Ierse bestuur. Die eis van Trimble werd giste ren door Blair overgenomen. „Het moet heel duidelijk zijn dat mensen die in een Noord- Ierse regering dienen, geweld volledig en voor altijd afzwe ren". zei hij. Tot nog toe heeft de Sinn-Feintop nog geen besluit genomen over al dan niet zitting nemen in een Noord-Iers be stuur en voor een ja-stem-actie bij het referendum. De leden vergadering van de partij moet zich daarover op 10 mei uitspre ken. Beoogde 'ministers' Gerry Adams en Martin McGuinness hebben tot dusver geweigerd om het geweld van de IRA on dubbelzinnig af te keuren. De Noord-Ierse protestanten be strijden heftig him bewering dat Sinn Fein een zelfstandige politieke partij is die geen for mele banden met de IRA heeft en zeggen dat Adams en Mc Guinness zelf in de IR A-top zit ten. Woensdag werd deze beschuldi ging kracht bijgezet tijdens een rechtszaak tegen voormalige door Leo Roggeveen DEN HAAG - Het CDA over weegt een motie van wan trouwen in te dienen tegen minister van Justitie Sorg drager. De bewindsvrouwe heeft zich volgens Kamerlid Van de Camp volstrekt onge loofwaardig gemaakt door in een interview haar eigen ambtenaren zwart te maken. Van de Camp vindt dat Sorg drager zich voor de zware be schuldigingen op korte ter- mijn moet verantwoorden in de Tweede Kamer. „Natuurlijk heeft Sorgdra ger vaker haar twijfels geuit over de loyaliteit van haar ondergeschikten", geeft Van de Camp toe. „Maar dat ge beurde steeds in bedekte ter men. Sinds de Kamer op ver kiezingsreces is, slaat ze een heel andere toon aan. Ze laat haar frustraties duidelijk de vrije loop. Zoiets doe je niet als minister." GPD zie ook pagina 3 IRA-infiltrant Sean O'Callag- han in Dublin. Volgens O'Cal- laghan woonden Adams en Mc Guinness geregeld de zittingen bij van de 'Revolutionaire Raad', die het politieke beleid van de IRA uitstippelt en had McGuinnes een belangrijke functie in de Militaire Raad, die de aanslagen organiseert. GPD (Advertentie) Leasing en financiering op het hoogste niveau Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Volvo S40 vanaf 900,- per maand excl. BTW.J Ultra-orthodoxe joden lieten gisteren bij de viering van de vijftigste verjaardag van Israël nadrukkelijk van zich horen. Ze protesteerden op verschillende plaatsen tegen het bestaan van een wereldlijke staat en lieten tevens protesten horen te gen het optreden van dansers op de gala viering in Je ruzalem, omdat die in hun ondergoed op het podium wilden gaan staan. De verbouwing en de nieuwbouw van politiebureaus in Zee land vallen veel duurder uit. Tegenvallers en nieuwe ontwik kelingen nopen tot het optrekken van het budget met 8,3 mil joen gulden. Daarmee komt het totaal van de investeringen op circa 75 miljoen gulden. Het koips kan de kosten van de tegenvallers dekken uit door het Rijk ter beschik- Q king gestelde fondsen. De Spaanse dichter Federico Garcia Lorca werd honderd jaar geleden geboren. Ge boorte, leven en dood van de schrijver worden dit jaar we reldwijd herdacht. Ook in Nederland zijn er manifesta ties: theater, film, lezingen en tentoonstellingen. Garcia Lorca werd in augustus 1936 door de zwarte brigades van Franco vermoord. In Am sterdam is in november een expositie over de Spaanse Burgeroor log. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11,13 en 14; kunst cultuur: 17,18,19, 21 en 23; sport: 25, 26, 27 en 29 van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten hebben in de VN-Veilig- heidsraad een ontwerpresolutie gepresenteerd die voorziet in de oprichting van een Cambodja- Tribunaal in Den Haag. Die in stelling zou ook van de facilitei ten van het Joegoslavië-Tribu- naal gebruik moeten maken. De speciale Amerikaanse am bassadeur voor oorlogsmisda den, David Scheffer, bevestigde in Phnom-Penh dat de VS ijver en voor een Cambodja-Tribu naal. Washington wil de belangrijk ste medestanders van de on langs overleden Rode-Khmer leider Pol Pot berechten wegens genocide. Tijdens de dictatuur van de maoïstische beweging kwam in de jaren zeventig ruim één miljoen Cambodjanen om het leven. Bevoegdheid Een Cambodja-Tribunaal zou het derde tijdelijke VN-hof zijn, naast het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag en het Rwan- da-Tribunaal in de Tanzaniaan- se stad Arusha. Daarnaast wordt deze zomer in Rome on derhandeld over een permanent Internationaal Straf hof met wereldwijde bevoegdheid. Dat krijgt mogelijk geen bevoegd heid met terugwerkende kracht, zodat het de Rode-Khmerlei ders niet zou kunnen berechten. China, de belangrijkste bondge noot van de Rode Khmer tijdens hun dictatuur,kleeft zich tegen het Cambodja-Tribunaal uitge sproken omdat het de berech ting van de schuldigen aan de genocide als een interne aange legenheid van het land be schouwt. China heeft een veto recht in de Veiligheidsraad en kan de resolutie, waarover de raad waarschijnlijk volgende week overlegt, dus tegenhou den. Verbaasd De woordvoerder van het Joe- goslavië-Tribunaal, Christian Chartier, is zeer verbaasd over de voorstellen het mandaat van dat hof uit te breiden met Cam bodja. Het Joegoslavië-Trïbu- naal heeft al genoeg werk, aldus de Fransman. Het Amerikaanse voorstel voorziet dan ook in een speciale strafkamer voor Cam bodja met drie rechters, die pas naar Den Haag zouden komen als er verdachten zijn gearres teerd. De Veiligheidsraad heeft onder tussen besloten dat het Rwan- da-Tribunaal een derde straf kamer krijgt. Dat moet de berechting bespoedigen van de 25 verdachten in voorarrest. Het eind 1994 opgerichte Rwan- da-Tribunaal staat bloot aan flinke kritiek omdat het nog nooit iemand heeft veroordeeld, terwijl sommige verdachten al jaren in voorarrest zitten. Vorig jaar werden diverse medewer kers van het VN-hof ontslagen omdat ze derden bevoordeelden en nauwelijks functioneerden. AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: □.per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1