Bruinooge is kampioen bijbanen Saeftinge al 6000 jaar bewoond Voor een zwangere vrouw blijven de bruggen niet dicht Familiebezoek redde hun leven VW-boxers roffelen op meeting in Rilland Schouwse kanoroute op termijn verlengd Lietjesdragers bijeen op Noord-Beveland zeeland vrijdag 1 mei 1998 w 12 Steltkluut wil actie van Hulst voor de gierzwaluw Statenleden hebben gemiddeld vijf extra betrekkingen Fietsdriedaagse Sas van Gent door Frank Balkenende RILLAND - Liefhebbers van de Volksvvagen-boxermotoren reisden op Koninginnedag af naar Rilland, waar achter het voormalige verpleeghuis Ter Weel tientallen oldtimers ston den te glimmen. Het gros natuurlijk Kevers van diverse jaargangen en uitvoe ringen, met ovaal of vierkant achterruitje, met stalen dak of een chic vouwdak. De auto op de foto is onderhouds niet anders dan een Kever, al doet zijn ge stroomlijnde carrosserie een top van dik 170 kilometer per uur vennoeden. Niets is minder waar. Het eerste door Karman gebouwde en door het ontwerp- huis Ghia getekende Kever-de rivaat verscheen eind j aren vij f- tig, begin jaren zestig en had ook de 34 pk sterke sterke boxermo tor van 1200 cc onder de achter klep. De Karman Ghia liftte in de loop der jaren mee met de vermogensstijging van de ge wone Kever, met als maximum een stevige 65 pk, waarmee een top van 145 kilometer uur mo gelijk was. Ondanks zijn gerin ge vermogen was het Kever broertje succesvol door zijn prachtige vorm en solide tech niek uit de schappen van Volks wagen. De Karman Ghia werd tot 1973 gemaakt. Er viel nog meer te genieten op de Kever-meeting in Rilland, zoals van het 'Kever-duwen' of de rondrit die werd gemaakt, waarbij de boxerroffels uit de dubbele uitlaatpijpjes de adep ten als muziek in de oren klon ken. foto Willem Mieras HULST - De vogelwerkgroep van Natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut zou de ge meente Hulst graag een voor trekkersrol zien spelen bij de huisvesting van de gierzwaluw. De nieuwe wethouder van openbare werken, W. Kayser, signaleerde kort geleden voor zichtig dat het opknappen van de basiliek kansen biedt om voorzieningen te treffen voor gierzwaluwnesten. „Het is niet zo dat ik een uitzonderlijk vo gelkenner of -liefhebber ben, maar kort geleden las ik een heel stuk over gierzwaluwen en dat heeft mijn interesse gewekt", legt de wethouder uit. „Ik was zeer verbaasd dat de gierzwa luw een echte stadsvogel is. Daarna heb ik inderdaad eens iets laten vallen over de basi liek. Voor ik er erg in had is De Steltkluut daar op ingegaan." „Wij zouden graag zien dat er bij nieuwbouw en renovatie van panden in de binnenstad en in de omgeving van Hulst rekening gehouden zou worden met deze vogels", legt voorzitter van De Steltkluut, A Paauwe, uit. Kay ser denkt echter dat het wat laat is om nog zwaluwnesten nog in te passen in de bijna gerestau reerde basiliek. Het schorrengebied van Saeftinge. foto Aero Lin Photo door Barend Pelgrim EMMADORP - Prehistoricus Hans Jon- gepier heeft zeer sterke vermoedens dat het gebied van de Saeftinge veel langer bewoond is dan tot nu toe vermoed werd. Deze week vond de zoveelste van een lan ge reeks speurtochten naar de geschiede nis van de Saeftinge plaats. Ruim drie jaar geleden, in januari 1995, werden op het randje van de Saeftinge, langs het Schel- dewater, een paar vuurstenen uit de klei gevist. Saeftingegidsen Richard Bleijen- bergen Jean Maebe, die de ontdekking de den, konden niet vermoeden dat dit het begin was van een jarenlange zoektocht naar het verleden. „We wisten op basis van vondsten bij voorgaande zoektochten al dat er bewo ning is geweest van een jagers/verzame laars gemeenschap rond het begin van de middensteentijd, ongeveer 8000 tot 9000 jaar geleden", vertelt Jongepier. „Jaren geleden had Richard Bleijenberg boven dien al een geslepen vuurstenen bijl ge vonden, die dateert uit het laatste deel van de steentijd, 3000 tot 2500 jaar voor Christus. Nu hebben we dingen gevonden die er op wijzen dat er ook in het midden van het mesolithicum (middensteentijd perk) mensen zaten in de Saeftinghe," al dus Jongepier. „Dit duidt op een continue, lange bewoning van misschien wel meer dan 6000 jaar en dat is nieuw." Laag getij De plek waar gezocht wordt, is een unieke stek om archeologie te bedrijven. Het stukje land is slecht drie tot vier keer per jaar te bereiken, omdat alleen dan het ge tij het land vrijgeeft en dan nog maar ge durende slechts anderhalf a twee uur. „Dit jaar is het de derde en vermoedelijk laat ste keer. Alleen in het vroege voorjaar bij uitzonderlijk laag getij kunnen we aan de vindplaats bij het lichtbaken Marlemont raken", schetst de historicus. „Het voor deel is echter dat de plek vrij blijft van nieuwsgierigen en kwaadwillenden. Aan de excursie deden behalve Bleijen berg en Jongepier nog twee amateur archeologen mee. „Er zijn twee stuks kwartsiet gevonden, een steensoort uit Wommerson bij Tienen (B) en dat komt uit het midden-mesolithicum, terwijl vuur stenen in hoofdzaak uit het vroeg-mesoli- thicum komen en dat wijst ook op con stante bewoning." Bovendien leverde de zoektocht prehisto risch aardewerk op. Dit komt niet voor in de jagers-verzamelaarscultuur. Een an dere, niet onbelangrijke vondst, is die van houtskool. „Dat wijst op een prehisto risch haardvuur, maar wat interessanter isgeef t dit de mogelij kheid voor een kool stofdatering die vrij exact is." door Richard Hoving MIDDELBURG - De 47 leden van de Staten van Zeeland bekleden gemiddeld vijf neven functies per persoon. Gedepu teerde D. J. P. Bruinooge combi neert de meeste functies met zijn statenlidmaatschap. Slechts drie statenleden vervul len naast hun betaalde baan geen andere functies in de sa menleving dan het lidmaat schap van Provinciale Staten. Een wijziging in de wet was voor de provincie aanleiding om de bezoldigde en onbezoldigde be trekkingen van statenleden (waaronder de gedeputeerden) alsmede die van de commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder nog eens op een rijtje te zetten. Volgens de wetswijzi ging mogen leden van Provinci ale Staten derden niet langer adviseren bij de aankoop van een onroerende zaak van de pro vincie, Op grond van artikel 11 van de Provinciewet ligt de lijst met nevenfuncties en -werk zaamheden ter inzage op het provinciehuis. Gedeputeerde Bruinooge (PvdA, financiën en economie) heeft vijftien nevenfuncties, waarvan er veertien onbetaald zijn. Alleen voor zijn werk als commissaris van de Koninklijke Schelde Groep wordt hij be taald. Verder is Bruinooge on bezoldigd voorzitter van haven schap Zeeland Seaports en lid van de Nationale Havenraad. Het bedrag dat Bruinooge van de KSG ontvangt, wordt in de kas van de provincie gestort. De commissaris van de koningin en de gedeputeerden zijn volgens de Provinciewet verplicht om vergoedingen voor nevenwerk zaamheden die ze uit hoofde van hun functie verrichten aan de provincie over te maken. S. P. de Paauw (PvdA) en M. A Stoffels (Partij Stoffels) vervul len veertien functies buiten het statenlidmaatschap om. De Praise-band TERNEUZEN - De praise-band Promises van het Leger des Heils in Goes treedt zaterdag 2 mei op in Terneuzen. Het con cert in De Kandelaar van de evangelische gemeente aan de Van Cantfortstraat begint om 19.30 uur. Paauw is met name actief bin nen de gezondheidszorg. Stof fels richt zich op functies die een raakvlak hebben met het be drijfsleven. Hij is voorzitter van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel en voorzitter van de raad van bestuur van Zuidgeest Uitzendbureau. De elf onbezoldigde functies die gedeputeerde L. Coppoolse (CDA, welzijn) bekleedt liggen nagenoeg allemaal in het ver lengde van zijn portefeuille. J. G. van Zwieten (WD, ruim telijke ordening) is onbetaald voorzitter van tien verschillen de commissies en stuurgroepen. De meeste statenleden vervul len nevenfuncties op bestuur lijk terrein. J. de Looff-de Wild (CDA) is bestuurslid van de Stichting het Zeeuws Land schap, voorzitter van de be heerscommissie van het dorps huis De Vriendschap in Kats, lid van de raad van commissarissen van de woningbouwvereniging RWS in Goes en voorzitter van de Alzheimer Vereniging Zee land rond de Schelde. J. Suur- mond (VVD) is penningmeester van de Stichting Sociale Voor zieningen Gehandicapten West- Zeeuws-Vlaanderen en waar nemend bewindvoerder van het Blankenfonds. Betaald Leden van de WD-fractie heb ben de meeste betaalde neven functies. H. J. van Geesbergen heeft vier deeltijdfuncties die worden betaald. Hij is secretaris van Zevibel, secretaris-pen ningmeester van de producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, voorzitter van de coöperatieve Producentenorganisatie West en secretaris van de Contingent- groep Delta-Zuid. W. Kolijn (SGP), M. Wiersma (Delta Anders) en J. J. van Oos ten (RPF/GPV) hebben afgezien van hun baan geen andere func ties naast het lidmaatschap van de Staten van Zeeland. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder bekleedt uit hoofde van zijn functie acht nevenfuncties. Hieronder val len onder meer het voorzitter schap van het Zeeuws Tijd schrift en de Rooseveltstichting. Op persoonlijke titel heeft Van Gelder zitting in zeven bestu ren. In zes gevallen kijgt hij voor zijn bestuursfunctie betaald. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil één van de twee kanorontes die op westelijk Schouwen gerealiseerd worden, binnen enkele jaren verlengen tot aan de Prommelsluis bij 's Heerenkeet. B en W vragen of de Landinrichtingscom missie Schouwen-Oost daar mee bij de inrichting van oos telij k Schouwen rekening wil houden. Het project 'kanoroutes' is onderdeel van de regiovisie Schouwen-West en heeft grote uitstraling naar het ge bied Schouwen-Oost, aldus B en W. De routes beginnen bij Den Osse en lopen langs de bestaande waterloop in de richting van de Delingsdijk en de Stoofweg. Het gemeentebestuur vraagt de Landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost met na me bij de aanleg van nieuwe duikers rekening te houden met toekomstige kanoroutes. De nu geplande routes eindi gen abrupt bij de duiker on der de Delingsdijk en de brug onder de Stoofweg omdat kano's daar niet verder kun nen. Dat moet in de toekomst anders, vindt de gemeente. Omdat het haar streven is misschien wel meer routes te verlengen of zelfs nieuwe aan te leggen, moeten nieuwe duikers 'kano-vriendelijk' zijn. Ook zouden overstap- voorzieningen moeten wor den aangelegd. Het tweede aandachtspunt waar de gemeente bij de Landinrichtingscommissie op hamert, is de aanleg van rustpunten langs de kano routes. door Andries Molengraaf BRUINISSE - Niet omdat ze vluchtten voor de storm, maar omdat het zo gepland was dat ze dat weekend naar familie in Rotterdam gingen, bleven ze ge spaard. Maar de ramp van 1953 eiste wel een zware materiële tol. Pieternella en Johannes Eerland, indertijd wonend in een klein boerderijtje in Kapelle bij Zierikzee, raakten alles kwijt. Ze hadden alleen elkaar nog. Dat is nog steeds zo. Mevrouw en meneer Eerland, inmiddels wonend in verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse, waren woensdag zestig jaar getrouwd. Omdat burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Schouwen-Duiveland die dag overal op het eiland lintjes uit reikte, kwam hij pas gisteren naar In 't Opper om de twee hu welijksjubilarissen te felicite ren. Menigte Hij deed dat nadat hij, ook al bij het bejaardenhuis, een grote menigte had toegesproken om het begin van de vele Koningin nedagactiviteiten in Bru in te leiden. De twee echtelieden, zij is 93 en hij 87, weten niet meer goed hoe ze elkaar hebben ontmoet. Vol gens een nichtje zal hij daartoe wel het initiatief hebben geno men. Feit is in elk geval dat ze autochtone Schouwen-Duive- landers zijn. Ouwerkerk (me vrouw Eerland) en Kapelle (meneer Eerland) zijn de ge boorteplaatsen. Noodwoningen Na de ramp werden ze met steun van de regering gehuisvest in noodwoningen bij Zierikzee, waarna ze zich uiteindelijk in Nieuwerkerk vestigden. Beiden hebben altijd op het land ge werkt. In 1980 verhuisden ze naar een aanleunwoning van In 't Opper, om twee jaar geleden naar het bejaardenhuis zelf te vertrekken. Daar brengt mevrouw Eerland (geboren Helmstrijd) haar da gen door met het breien van sok ken voor het Rode Kruis. Haar man 'keutelt' wat rond, aldus zijn familieleden. Cadeautjes hebben ze nog niet gehad. „Da's ook niet nodig", zegt mevrouw Eerland. Misschien dat daar za terdag nog verandering in komt, als in het bejaardenhuis voor de hele familie een feestje wordt gevierd. Het echtpaar, dat nog in goede gezondheid is, heeft geen kinderen. Gedecoreerden zingen het Wilhelmus voor het gemeentehuis in Wissenkerke. foto Willem Mieras door Marten de Jongh WISSENKERKE - Op de koffie in Wissenkerke. Enkele tiental len Noord-Bevelandse gedeco reerden kwamen op koningin nedag voor een gezellig onderonsje bijeen in het ge meentehuis. Zij deden dat op uitnodiging van het gemeente bestuur dat van de tweejaarlijks te houden bijeenkomst graag een traditie wil maken. Voor zo'n initiatief wilden de geno digden best hun medailles op poetsen. Van oud-burgemeester tot ge dreven vakbondsman, ze waren er allemaal in Wissenkerke. Het gezelschap verzamelde zich buiten op het bordes. Op een sig naal van burgemeester M. L. Everaers begon de plaatselijke muziekvereniging aan uitvoe ringen van onder meer het Wil helmus en het Zeeuwse volks lied. De gasten mochten meezingen. Daarna was er een gezellig samenzijn in de raads zaal. „U hebt een bijzondere prestatie verricht voor de ge- Introductiedagen zweefvliegclub AXEL - De zweefvliegclub EZAC in Axel houdt dinsdag 5 mei op het Smitschorreterrein een introductiedag voor poten tiële nieuwe leden en andere be langstellenden. De bijeenkomst begint om 10.30 en bestaat uit een korte theoretische uiteen zetting, gevolgd door drie in- structievluchten. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij C. van Dueren-den Hollan der aan de Inghelosenberge 72 in Sint Jansteen. Ook op 12 juni en 3 juli worden introductieda gen gehouden, maar dan in de namiddag en avond. meenschap van Noord-Beve land", zei burgemeester Ever aers tijdens een korte toespraak. „Vandaar dat wij ugraag eens in de twee jaar willen uitnodigen." Daarna was het tijd voor een hapje en een oranjebitter. SAS VAN GENT - Rond Sas van Gent wordt 5,6 en 7 mei de fiets driedaagse verreden. De start van de dagelijks onge veer 25 kilometer lange toer tocht is 5 en 6 mei tussen 18 en 18.45 uur vanaf café 't Schip pershuis. De laatste dag wordt gestart bij café Reseda. Een rou tekaart wordt bij inschrijving aan de meet uitgereikt. De orga nisatie is in handen van de Toer club Sas van Gent. Herdenking in Hulst HULST - De jaarlijkse doden herdenking op maandag 4 mei begint in Hulst om 18.30 uur in de centrale hal van het stads kantoor. Tijdens een herden kingsplechtigheid wordt een krans gelegd bij de gedenkplaat der gevallenen en de gedenk plaat van de Poolse bevrijders. Leerlingen van de Hulster Sint Willibrordusschool verzorgen enige declamaties. Om 19.00 uur volgt een interkerkelijke dienst in de H. Willibrordusba- siliek. Na de dienst gaat men in stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Glacis- weg. Hier volgt eveneens een herdenkingsplechtigheid met kranslegging en het spelen van de Last Post. door Inge Heuff OUWERKERK - „Dit moet ei genlijk de leukste tijd van mijn zwangerschap zijn. Lekker be zig zijn met de baby-uitzet en met de inrichting van de kinder kamer. Maar ik heb het veel te druk met actievoeren. Al ga ik met mijn dikke buik niet de deu ren langs voor handtekeningen. Dat gaat mij te ver." Aan het woord is Jenny Feytes, lid van de Actiegroep Zwangere Vrou wen. Deze actiegroep ageert sinds vorige week maandag te gen de sluiting van de kraamkli niek van het Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. „We hebben een mondelinge ad hesiebetuiging van minister Borst van Volksgezondheid ge kregen en ook het ministerie staat achter ons." Jenny Feytes is daar best tevreden mee, maar ondertussen blijft de kraamkli niek dicht. De hele gang van za ken bevalt haar helemaal niet. „Alleen al de wijze waarop wij te horen kregen dat de kraam kliniek dicht was gegaan; ge woon tussen neus en lippen door tijdens de zwangerschapsgym- nastiek. En alleen omdat radio Schouwen-Duiveland er voor een eerste reactie was." Verba zing en ergernis klinken nog in haar stem door. „Natuurlijk is er al maanden sprake van sluiting, maar van de huisartsen begre pen we dat het wel los zou lopen Niet dus." Prestige Voor Feytes en haar twintig ac tiegenoten is het een onzekere tijd. Ondanks dat de gezond heid en het verloop van de zwangerschap een thuisbeval ling toelaten, zijn zij nu waar schijnlijk gedwongen naar het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes af te reizen. „Die moge lijkheid om thuis te bevallen, waar Nederland internationaal bekend om staat, wordt ons af genomen. En wat hebben we nou met Goes? Moet ons kind zeggen dat het in Goes geboren is terwijl het daar verder niets te zoeken had. We hebben hier toch een prachtig ziekenhuis op het eiland?" Jenny Feytes heeft het idee dat de hele sluiting van de kraamkliniek een prestige kwestie is en dat de opzet is dat er uiteindelijk meer ziekenhuis voorzieningen naar Goes moe ten. „Maar ik hoop dat het be stuur van het ziekenhuis niet zo arrogant is om alle signalen uit de Actiegroep en officiële in-' stanties te negeren. Een van de vrouwen van de Ac tiegroep Zwangere Vrouwen is op Pinksteren uitgerekend. „Kun je je voorstellen dat je in de Pinksterdrukte naar Goes moet rijden met de eerste wee- en? Als je pech hebt, staan de Zeelandbrug en de brug bij de sluis van Kats open. Dan ben je wel even onderweg. Ik heb be grepen dat bij een ongeluk de toestand van iemand vaak wel te stabiliseren is tot iemand in het ziekenhuis is. Maar we heb ben hier met oerkrachten te ma ken. Die houd je niet tegen.Het argument van het ziekenhuis bestuur dat de bruggen dicht gaan voor ambulances, gaat voor Feytes niet op: „Wij wor den geacht met eigen vervoer te komen en zijn dus niet herken baar." Onzinnig De actievoerders hopen dat de geëigende instellingen zich sterk zullen maken voor het open houden van de kraamkli niek. Met de inspecteur van Volksgezondheid wordt bin nenkort overlegd, evenals met het ministerie van VROM. „Het blijft een onzekere tijd voor ons en dat neem ik het ziekenhuis bestuur heel kwalijkHun argu ment om de kraamkliniek dicht te houden omdat ze de continuï teit niet kunnen waarborgen is onzinnig. Vroeger ging het goed met drie gynaecologen, dus waarom nu niet?" Jenny Feytes wil dat haar kind in Zierikzee geboren kan worden: „We hebben hier toch een prachtig ziekenhuis op het eiland?" foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12