Inwoners van Walcheren gek op spelletjes Strijd tegen de achterkamertjespolitiek PZC zeeland vrijdag 1 mei 1998 w 1 Kil weer weerhoudt bevolking niet van uitbundige viering Koninginnedag Scheidend voorzitter kritiseert functioneren wijkbeheer Middelburg Oostkapelle: niks zaklopen, springen! De vrijmarkt in Vlissingen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - „Willen jullie soms naar huis", brult de spea ker op het podium in het cen trum van Zoutelande. Het pu bliek dat meedoet aan de Knock-Outshow tijdens Konin ginnedag is wat tam. En dat ter wijl Krina en Bets zich de blaren op de vingers schillen. Binnen drie minuten moeten de twee dames zoveel mogelijk aardap pelen hebben schoongemaakt. Wie in het winnende vak staat, gaat door naar de volgende ron de. De verliezers moeten inder daad naar huis. De Knock-Out show is een grote publiekstrekker in Zoutelande. De trap naar het strand bij Zou telande staat rond een uur of half vier bomvol. Het principe van de show is simpel. Deelne mers kunnen kiezen uit een 'ja- vak' en een 'nee-vak'. De vijf mannen die denken dat het sprookje Hans en Grietje ge schreven is door Hans Christian Andersen kunnen naar huis. De vier overgebleven deelnemers gokken juist op de Gebroeders Grimm. Zoutelande staat de he le Koninginnedag in het teken van sprookjes. Voor de gelegen heid hebben ook de sei-veersters van een café aan de Langstraat zich verkleed als oosterse prin- zwembad. Elke sprong wordt steevast met afgrijzen onthaald. De teams in Aagtekerke houden het droog. Daar is het onderdeel 'spijkerbroek-hangen' favoriet. Het beste resultaat wordt be haald door goed te kijken naar de techniek van anderen. Met de armen gestrekt aan de pijpen hangen, is fout. Vrijwel nie mand houdt dat lang vol. Beter is het om met opgetrokken ar men te beginnen. Een aantal Aagtekerkenaren lukt het om - onder luide aanmoedigingen - een paar minuten te blijven hangen. Bl0f De viering van Koninginnedag gaat op Walcheren lang door. In de tenten worden bals gehou den, in de cafés discoshows en in de dorpshuizen playbackshows en karaoke. In Koudekerke treedt 's avonds de Zeeuwse pu bliekstrekker nummer één van dit moment op, de band BlofDe ring rond de kerk barst nage noeg uit zijn voegen. Koudeker ke beleeft de drukste avond uit zijn geschiedenis. Niet alleen de hit 'Liefs uit Londen' wordt luidkeels meegebruld; de fans kennen ook de andere teksten uit hun hoofd. Tot ver in de om trek van het dorp is de muziek te horen. Koekhappen in Middelburg. fotgrafie Ruben Oreel Hee joh, doe die camera weg, zie je niet dat ik rustig lig te vlaggen? Kussengevecht in Middelburg. sessen. De show is maar een van de vele spelletjes waar Walche ren gek op is. Een rondgang langs diverse dorpen laat zien dat jong en oud de viering van Koninginnedag aangrijpt om zich kolderiek uit te dossen en actief mee te doen tijdens de zes kamp met hindernissen, het zaklopen, het ringsteken op een fiets met extreem verende voor vork en het bierpul schuiven. Aubades De viering van Koninginnedag begint op Walcheren vroeg met aubades. Burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek verwelkomt om klokslag negen uur op de Markt in Middelburg enige tientallen bezoekers. „Het wordt een schitterende dag", voorspelt hij. „Want het Oranje zonnetje is onderweg. Nergens op de wereld is er een dag die zich laat vergelijken met onze Koninginnedag. Persoonlijk zie ik Koninginnedag als een dag waarbij we de Staat van Neder land vieren, een dag waarbij we in vrede en veiligheid naast el kaar leven. Dat is een van de be langrijkste pijlers van Konin- ffinnedaff." Na het zineen van twee coupletten van het Wilhel mus volgen nog enkele vader landslievende liederen en het Zeeuws volkslied. In Koudekerke staan op het Kerkplein intussen tientallen kinderen met versierde fietsen in de straffe wind te wachten op de muziekvereniging. Als die arriveert, is het snel aansluiten geblazen voor een tocht naar verpleeghuis Der Boede. Ook in Grijpskerke begint Koningin nedag met een optocht met ver sierde fietsen. De stoet eindigt op een grasveld, waar het in middels steeds harder begint te regenen. Gelukkig heeft de oranjevereniging gezorgd voor een feesttent, waar het aanmer kelijk beter uit te houden is. Ook in Westkapelle is een grote tent neergezet. Kinderen kun nen zich daar laten schminken als clown of als dier. Favoriet bij volwassenen is de vaderlandse driekleur op de wangen. Deel nemers aan de zeskamp hebben gekozen voor meer uitgespro ken kleuren. Duitse toeristen kijken vreemd op als zij ineens een groep Smurfen door het dorp zien wandelen. Op het par cours van de zeskamp is het lil len geblazen, zowel voor de deelnemers als het publiek. Bij één spelletje moeten deelnemers een koude duik nemen in een door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Jaap Goet- heer, voorzitter van de Wijktafel Noord in Middelburg, stopt er mee. Eind januari keerde hij te rug in de gemeenteraad voor GroenLinks. Hij vindt de com binatie raadslidmaatschap en voorzitter van de wijktafel niet meer te combineren. Beide functies kosten veel tijd. Goet- heer heeft zijn aftreden in een brief kenbaar gemaakt aan wet houder P. Bruinooge en aan de sectie Wijkbeheer van het Soci aal Kultureel Werk Middelburg. De eerstkomende vergadering van de wijktafel in juli zal hij al niet meer voorzitten. De Wijktafel Noord bespreekt de problemen in Nieuw-Mid- delburg. Centrum, Klarenbeek en Sint Laurens. In de praktijk, schrijft Goetheer in zijn brief, komt het erop neer dat het ge bied te groot is. De tafel moet oplossingen zien te vinden voor maar liefst 13.500 inwoners, bijna eenderde van het inwo nertal van de stad. „Dat blijkt in de praktijk steeds meer op pro blemen te stuitten. Sterker nog, het heeft nooit echt goed ge functioneerd." Volgens Goetheer is het een on mogelijke zaak om bewoners uit de verschillende wijken bij el kaar te brengen. Sint Laurens heeft van meet af aan duidelijk aangegeven niets te zien in de constructie. De wijk Klaren beek is volgens de vertrekkende voorzitter eveneens niet te be wegen om deel te nemen in de overlegstructuur van de wijkta fel. Het Centrum is nog nooit door iemand vertegenwoordigd geweest. Teleurstelling In zijn a fscheidsbrief stelt Goet heer dat hij ook teleurgesteld is in het college van B en W. Dat heeft tot nu toe nog steeds niet duidelijk kunnen maken welke kant het op wil met Wijkbeheer, wat ze eronder verstaat en hoe ze het wil uitvoeren. Goetheer schrijft dat hij de oorspronkelij ke doelstellingen (bewoners meer betrekken bij het wel en wee in de wijk) steeds meer ziet verwateren. ..Zelfs in Nieuw- Middelburg - toch de wijk waar deze wijktafel is gestart - zie je dat de diverse partijen steeds meer van elkaar verwijderd ra ken, omdat het gemeenschap pelijke is verdwenen. Er ont breekt ook een wijkactieplan. Er wordt alleen maar gesproken over incidenten. Geconstateerd kan worden dat de kloof tussen wijk en gemeente in deze opzet groter is geworden." Volgens Goetheer is dat toe te schrijven aan het ontbreken van een dui delijke visie van het Middel burgse college van B en W. Edwin Rutten in show Sluis SLUIS - Op de Groote Markt in Sluis wordt zondag 14 mei on der de noemer Glimlach-Festi- val een muziekfeest georgani seerd. Tussen 14 en 17 uur zijn er optredens van de muziekvereni gingen uit Heikant, Sas van Gent en Aardenburg. Chocoladedief VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is gistermiddag in een winkel aan de Glacisstraat in Vlissingen betrapt op winkel diefstal. Hij nam vier chocola derepen mee zonder te betalen. De man kreeg een dagvaarding om zich binnenkort voor de rechter te verantwoorden. Drankrijder aangehouden VLISSINGEN - Een 39-jarige automobilist uit Vlissingen is woensdagnacht op de Nieuwe Vlissingseweg in zijn woon plaats aangehouden omdat hij te veel had gedronken. De man blies 255 microgram, net boven de grens van 220 microgram. Hij kreeg een boete van 390 gulden en een rijverbod. Auto gestolen VLISSINGEN - Uit een garage aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen is woensdagnacht een personenauto met een dag waarde van ruim 40.000 gulden gestolen. Het gaat om een zwar te Volvo met het kenteken PH- XD-44. Festiviteiten in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Jongeren kunnen morgen, zaterdag, tus sen 10.00 en 17.00 uur ringrij- den in de J. de Pourckstraat. Op het parkeerterrein rond de her vormde kerk is er tegelijkertijd een ambachtenmarkt met 22 kramen. Ook is er een vrijmarkt voor schoolkinderen. Zeelandbrug twee nachten gestremd MIDDELBURG - De Zeeland- brug is in mei twee nachten ge stremd voor het verkeer. De provincie gaat als voorberei ding op de reconstructie van het wegdek drie proefvakken aan brengen over de volle lengte van de brug. Daarvoor is het nood zakelijk de verbinding van maandag 18 op dinsdag 19 mei en van dinsdag 19 op woensdag 20 mei af te sluiten. Ter voorbereiding op de recon structie van het wegdek van de Zeelandbrug worden over de volle lengte van de brug drie proefvakken met elk een eigen wegbelijning aangebracht.De reconstructie is voor volgend jaar voorzien. De stremming duurt van twaalf uur 's nachts tot vier uur 's mor gens. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen en bij de Zeelandbrug verwezen naar de alternatieve route: de weg over de stormvloedkering in de Oos- terschelde. Alleen hulpdiensten zoals ambulances kunnen tij dens de stremming passeren. Bij ongunstige weersomstandighe den wordt het werk uitgesteld tot de nachten van maandag 25 op dinsdag 26 mei en van dins dag 26 op woensdag 27 mei. De tijden blijven gelijk. REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld L. Fransen A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ab van derSluis In zijn verkiezingscampagne voor de gemeenteraadsverkiezingen ageerde fractievoorzitter Peter de Jonge van de Socialistische Partij uit Vlissingen te gen de achterkamertjespolitiek. Het vergaderen achter gesloten deuren zon der legitieme reden, stuit hem tegen de borst. Daardoor kan bij 'de Vlissinger' de indruk ontstaan dat besluiten al ge nomen zijn zonder inspraak. Bij de eerste uitnodiging voor een offi ciële vergadering in de nieuwe raadspe riode was het meteen raak. Burgemees ter J. C. Th. van der Doef riep de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden bijeen om achter ge sloten deuren te vergaderen over de nieuwbouw van de bibliotheek op de hoek Spuistraat/Kerkstraat/Oude Markt in relatie tot de vlakbij gevestig de koffieshop Aarden. Van der Doef wilde met de commissieleden praten over een nieuwe locatie voor de koffie shop. Dat kon wat hem betreft alleen in geslotenheid, omdat er anders onrust zou ontstaan in Vlissingen. De commis sieleden waren het eens met het beslo ten karakter van de vergadering. De Jonge vond het argument niet legitiem en liep weg. U kreeg geen enkele steun voor uw voorstel om de vergadering in het openbaar te houden. Viel dat niet tegen „We zijn niet in de gemeenteraad geko zen om overal tegen te stemmen. In onze partij wordt vaak gezegd: optimistisch voor de toekomst, realistisch in het he den. Toen de voorzitter van de commis sie mij vroeg naar mijn standpunt, heb ik uiteengezet waarom wij tegen beslo tenheid waren. Dat niemand daarop reageerde, viel mij inderdaad wel een beetje tegen. Ik had van een aantal frac ties verwacht dat ze ook tegen zouden stemmen, vooral omdat ze daarover in de media wel van zich lieten horen. Nee, het was een bittere tegenvaller." Zelfs D66, de partij die ook altijd zo voor openheid is en daarvoor heeft gepleit in de vorige raadspe riode. ging akkoord met besloten heid. Hebt u daarop gereageerd „Nee. De standpunten werden uiteen gezet. Daarna heeft de voorzitter mij nog gevraagd of mijn standpunt na het horen van de andere was gewijzigd. Dat was niet 't geval. Ik heb ook niet op GroenLinks of D66 gereageerd, partij en waarvan je zou kunnen verwachten dat voor openbaarheid zouden stem men. Misschien is dit hun manier van werken geworden in de gemeenteraad. Zeker als nieuwkomer moet je daar voor oppassen. Voor je het weet, word je onderdeel van de wandelgangen- en achterkamertjespolitiek. In het college en de gemeenteraad heerst toch al een cultuurtje van ons kent ons. Daar wil- SP-fractievoorzitter Peter de Jonge: „In de Vlissingse raad heerst een cultuurtje van ons kent ons. Daar willen we niet aan meedoen." foto Ruben Oreel „Ik vind dit juist een onderwerp om in het openbaar te bespreken. Zeker in dit stadium. Doe je dat niet, dan krijgen de Vlissingers toch weer het idee dat er van alles wordt besloten. Na de besloten vergadering, komt er wel een openbare vergadering, maar dan worden de bur gers voor een voldongen feit geplaatst. Er wordt wel gezegd: ja, maar in een an dere commissievergadering kunnen mensen toch wel inspreken. In feite is 't dan allang besloten. Dat willen we juist voorkomen. Er zijn maar twee redenen om akkoord te gaan met een besloten vergadering: als het gaat om personen en als er gepraat wordt over aanbeste dingen. Voor het overige absoluut niet." Stel: er meldt zich een grote on derneming bij de gemeente die werk kan bieden aan honderd laaggeschoolde mensen. De bur gemeester ivil daarover met de commissie in beslotenheid praten om het bedrijf een stuk grond aan te bieden. Openbaarheid kan er toe leiden dat de onderneming haar oog laat vallen op een stuk industriegrond in Goes. Wat doet u? „Wij zullen te allen tijde vasthouden aan deze twee uitzonderingen. We zijn dat verplicht aan onze kiezers. Als we daardoor informatie mislopen, dan zul len we proberen die informatie op een andere manier te krijgen. Dat kunnen we ook doen door gewoon met die be trokkene te praten." Het principe om ten strijde te trekken tegen achterkamertjes politiek is mooi, maar wat hebt u nu eigenlijk bereikt „Wat wij willen bereiken, is dat er openbaarheid van bestuur komt. Ieder een heeft de mond vol van een gebrek „Denkt u dit de komende vier jaar vol te kunnen houden „Zeker weten. We hebben veel positieve reacties gekregen op onze eerste daad in de raad. Op de verkiezingsmarkt in de Hogeschool kregen we ook een posi tieve reactie van iemand van een ande re, politieke partij die onze duidelijk heid waardeerde." „Leidt uw standpunt over beslo tenheid ook ergens toe „Ik denk dat wij een voorsprong heb ben op andere partijen, omdat wij ac tief zijn in de wijken. Daardoor zijn we toch wel op de hoogte van wat er leeft. We krijgen zowel informatie van onze leden als van de mensen op straat die op de hoogte stelt van allerlei misstanden. We horen te vaak: we hebben niks te vertellen, want alles is toch al besloten. Daar moeten we vanaf." Vindt u het voorkomen van on rust - als gepraat wordt over alternatieve locaties voor een koffieshop - geen legitiem argu ment om in beslotenheid te pra ten. Daarmee voorkom je toch pa niek in wijken waar de koffieshop misschien wel niet komt. Wat is voor u dan wel een goede reden om achter gesloten deuren te pra ten aan politieke interesse bij de burgers. De politiek moet zich dat heel erg aan trekken. Als je doorgaat met het be spreken van onderwerpen in besloten vergaderingen, dan betrek je de burgers niet echt bij het bestuur. Steeds meer politieke partijen gaan dat inzien. Ons doel is het vergroten van de politieke betrokkenheid van burgers. Als je in beslotenheid vergadert, blijft er weinig over van inspraak, laat staan van zeg genschap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11