Benelux trekt aan de noodrem Ijsberg op sleeptouw Britse politie pakt broers voor bomaanslagen Politiek ruziet terwijl Donana giftiger wordt Verzekeraar VS pakt tabaks wereld aan Justitie onderzoekt omkoping Dumas buitenland Kleine landen protesteren tegen uitholling buitenlands beleid EU Amnesty hekelt werk Tribunaal voor Rwanda Celstraf voor doden homp Recordbedrag publicatie Wolfe Brazilië beschermt meer bos Overleg staking Denemarken Mager door aan eten ruiken Tegenstander Soeharto vlucht naar Nederland EU en Japan tekenen verdrag broeikasgassen Aanval op PKK ZOMERS COMBINEREN. donderdag 30 april 1998 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De grootste ziektekostenverzekeraar in de Verenigde Staten heeft tegen de Amerikaanse sigaretten- producenten een aantal rechts zaken aangespannen. De maatschappij, een keten van verzekeraars onder de naam Blue Cross and Blue Shield, wil de kosten verhalen die zijn gemoeid met de medi sche behandeling van zieke ro kers. Volgens de verzekeraar hebben miljoenen verzekerden, of ze nu roken of niet, te lijden van de verkoop en productie door fabrikanten van een versla vend artikel. De rechtszaken zijn het begin van pogingen om de gezondheid te verbeteren door gedragsbeïnvloeding van de sigarettenfabrikanten, al dus de verzekeraar. Hoeveel de maatschappij wil claimen, is niet bekend. De kosten voor het behandelen van kwalen die gerelateerd zij n aan roken bedragen in de VS ongeveer 60 miljard dollar per jaar. De verzekeraar heeft ruim 25 miljoen polishouders in 35 staten. De rechtszaken zijn weer een slag voor de Amerikaanse ta baksproducenten. Vorig jaar stemden ze ermee in om gedu rende 25 jaar in totaal 368 mil jard dollar te betalen voor dek king van medische kosten. Er ligt op het ogenblik een wets voorstel om dat bedrag op te trekken tot 506 miljard dollar. Dat was voor de fabrikanten aanleiding om hun medewer king aan een definitieve rege ling op te zeggen. RTR door Paul Koopman BRUSSEL - De drie Benelux- landen hebben gisteren een for meel protest laten horen tegen de manier waarop grote Euro pese lidstaten buitenlandse po litiek bedrijven zonder de klei nere EU-landen te raadplegen. Het consulteren van alle vijftien EU-landen bij het vaststellen van een buitenlands beleid is geen kwestie van beleefdheid, maar een plicht, schrijven de ministers Van Mierlo, Dereycke (België) en Err (Luxemburg) aan hun Britse collega van Bui tenlandse Zaken Robin Cook. De drie willen de kwestie aan de orde stellen tij denseen informe le vergadering van de EU-mi- nisters van Buitenlandse Zaken in Salzburg, september dit jaar. Nieuwe wegen Van Mierlo kondigde al eerder in Brussel aan dat hij een initia tief wilde nemen om de handel wijze van de grote lidstaten aan de kaak te stellen. Steeds vaker, aldus de minister, stemmen grote lidstaten hun beleid in organen zoals de Joegoslavië- contactgroep, de G8 of de VN- veilig'heidsraad op elkaar af, zonder daarin tevoren de andere EU-landen te kermen. Volgens de minister is bij de herziening van het Verdrag van Maastricht nu juist gezocht naar nieuwe wegen om Europa in de wereld meer met één stem te laten spre ken. Tegen het vormen van gelegen heidscoalities bestaat geen be zwaar, aldus de brief van de Benelux, als maar tevoren een serieuze poging is gedaan de overige lidstaten mee te krijgen. De kritiek is niet toevallig aan Robin Cook gericht: Groot Brit- tannië is dit halfjaar voorzitter van de EU, maar tevens heeft Cook in het recente verleden min of meer op eigen houtje ini tiatieven ontplooid in de Irak- crisis en bij het Midden-Oosten- beleid. Volgens de brief van Van Mierlo, Dereycke en En' is het in het be lang van alle EU-landen, dus ook van de grote lidstaten, dat de vastgelegde overlegprocedu res worden nageleefd. ,,Zo wordt ook de geloofwaardig heid van de EU in het buiten land versterkt." In de huidige situatie dreigt het gevaar dat de belangen van en kele (grote) lidstaten in de inter nationale politiek zwaarder gaan wegen dan de belangen van de anderen, waarschuwen de drie. Op den duur zou dit be leid spaak lopen omdat de klei nere landen afhaken. 'Het bestaan van ad hoc-rege- lingen tussen enkele lidstaten op belangrijke terreinen kan het vertrouwen van de anderen in een gemeenschappelijke poli tiek ondergraven', zo besluit de brief. GPD NAIROBI - Het Rwanda-Tribu- naal is nog steeds inefficiënt en schendt de rechten van ver dachten en onschuldige bur gers, ruim een jaar na een 'grote schoonmaak' bij het VN-hof wegens wanbeleid. Dit schrijft Amnesty Interna tional in het rapport Processen en ellende dat vandaag ver schijnt. RTR AMBERG - Twee Duitse skinheads, 23 en 21 jaar oud, zijn gis teren tot respectievelijk twaalf en acht jaar cel veroordeeld wegens doodslag. Zij hadden in 1995 in de Zuid-West-Duitse plaats Amberg een 48-jarige buschauffeur bewusteloos ge slagen en in een rivier gegooid omdat hij homoseksueel was. De man verdronk. Het tweetal is niet wegens moord vervolgd, omdat de skinheads op het moment van hun misdaad dronken waren. AFP NEW YORK - De Amerikaanse succesauteur Tom Wolfe heeft een recordbedrag ontvangen om zijn nieuwe boek als feuille ton te laten publiceren. Het weekblad Rolling Stone zou 600.000 dollar (ruim 1.2 miljoen gulden) hebben neergeteld. Wolfe's nieuwe boek is in literaire kringen in Manhattan het meest besproken werk van het decennium. Hij heeft er twaalf jaar aan gewerkt, maar moet nog wel een titel bedenken. De bieders moesten een marketingplan voorleggen waarin ze aangaven hoe en voor hoeveel geld ze de roman zouden pro moten. ANP WASHINGTON - Brazilië gaat drie maal zo veel bossen in het Amazoneregenwoud beschermen. Nog voor de eeuwwisse ling krijgt in totaal 25 milj oen hectare bos in Brazilië wettelij - ke bescherming. President Cardoso heeft dit woensdag toege zegd aan de Wereldbank en het Wereld Natuur Fonds (WNF). HetWNF spreekt van 'een formidabele stap' voor het Amazo negebied. Het gebied herbergt de belangrijkste tropische leefgebieden ter wereld. De Wereldbank en het WNF willen dat voor 2005 50 miljoen hectare bos dat nu nog onbeschermd is, een beschermde sta tus krijgt. Onafhankelijke partijen moeten daarnaast 200 miljoen hectare bos dat wórdt gebruikt voor productie duur zaam beheren en controleren. Om dit te bereiken zijn de We reldbank en het WNF een alliantie aangegaan. ANP KOPENHAGEN - De Deense werkgeversfederatie en vak bonden hebben gisteren afgesproken te gaan onderhandelen om het arbeidsconflict zo snel mogelijk op te lossen. De rege ring blijft zich afzijdig houden. In Denemarken ligt het openbare leven sinds maandag totaal plat. Ongeveer een half miljoen arbeiders staakt voor meer vakantiedagen. Het is het ernstigste arbeidsconflict in dertien jaar tijd. De in dustrie, havens en luchthavens liggen plat. De kosten van het arbeidsconflict zijn inmiddels ruim de 600 miljoen gulden ge passeerd. In winkels en bij benzinestations is volop voedsel en brandstof gehamsterd. RTR WASHINGTON - Er is een nieuwe vermageringskuur in Amerika: afvallen door aan eten te ruiken. Vijf minuten voor de maaltijd driemaal snuiven door beide neusgaten en ge wichtsverlies is gegarandeerd, zegt Mark Cohen, directeur van Slimscents, het bedrijf dat de nieuwe vermageringskuur op de markt heeft gebracht. Het is een systeem dat werkt met een soort aroma balpendiein drie smaken verkrijgbaar is: banaan, pepermunt en appel. Een setje van drie balpennen kost 45 dollar (90 gulden) en gaat zes weken mee. Wie het aroma uit de pen opsnuift valt volgens Cohen gegarandeerd af. Want de lucht die je opsnui ft geeft de hersenen een seintje dat je geen honger hebt. De nieuwe vermageringsmethode is gebaseerd op een onder zoek dat reuk- en geurexperts een half jaar lang hebben ge daan met 3000 mensen. ANP JAKARTA - Een van de Indone sische activisten die al tijden protesteren tegen het bewind van president Soeharto heeft zijn toevlucht gezocht in Neder land. De 29-jarige Pius Lustri- lanang kwam gistermorgen vroeg op Schiphol aan. Lustrilanang gaf begin deze week een persconferentie in Ja karta in het gebouw van de Na tionale Mensenrechtencommis sie. Daar vertelde hij over zijn ontvoering begin februari en hoe hij was geslagen en met elektroshocks mishandeld. Pas als duidelijk wordt dat de Indonesische autoriteiten een opsporingsbevel tegen hem uit vaardigen, overweegt hij een politieke status aan te vragen. Lustrilanang weet niet wie hem heeft ontvoerd, maar is ervan overtuigd dat de daders, in ieder geval met goedkeuring van de autoriteiten hebben gehandeld. Nadat hij twee maanden op een onbekende plek had vastgeze ten kwam hij op 4 april vrij De activist zei dat hij zijn leven riskeert door opening van zaken te geven. Hij vertrok onmiddel lijk na de persconferentie naar het vliegveld. Op dat moment beschikte hij al over een visum voor Nederland. ANP ST. JOHN'S - Bemanningsleden van een bevoorra dingsschip voor de boortoren Hibernia bevestigen een touw aan een ijsberg, even noordelijk van de stad St- John's op Newfoundland in Canada. De zeelieden wilden de ijsberg uit veiligheidsoverwegingen zover mogelijk uit de buurt van het gigantische Hibernia- platform vandaan slepen. De poging mislukte. De ijs berg kantelde en het touw schoot los. foto Keith Gosse/AP door Hans Geleijnse LONDEN - Met de arrestatie gisteren van de werkloze broers Ronald (66) en Edgar (60) Pear- ce hoopt Scotland Yard na vier jaar speuren de geheimzinnige 'Mardi Gra'-bommenlegger in handen te hebben. Dat zou een opluchting voor het winkelend publiek zijn, vooral in Londen, want de bompakketjes van een voudige maar doeltreffende constructie zorgden voor grote paniek in winkelcentra. De eerste keer dat 'Mardi Gra' toesloeg was bij een Londense vestiging van Barclays Bank in november 1994. Daarna volg den - met grote tussenpozen - zo'n 35 andere aanslagen, waar bij vooral de supermarktketen Sainsbury het doel was. Een en kele keer viel er een gewonde, meestal bleef de schade beperkt tot gebroken glas en andere ver nielingen. Omdat Barclays Bank in 1994 een flink aantal werknemers ontsloeg gedurende een reorga nisatie dacht de politie eerst met een gefrustreerde ex-werkne mer van doen te hebben. Na een aantal aanslagen bij bankfilia len en geldautomaten werd de pers gevraagd geen ruchtbaar heid meer aan de terroristische acties te geven. Zodoende bleef het stil tot Mar di Gra in april 1996 een brief aan sensatiekrant Daily Mail schreef, ondertekend met Mar- dine Graham. Toen kwam uit dat de terrorist zo 'n tien milj oen pond van Barclays wildé heb- NEW YORK - De Europese Unie, Japan en de afzonderlinge EU- landen met uitzondering van Ierland hebben het klimaatverdrag van Kyoto over vermindering van de uitstoot van broeikasgassen getekend. Dit is gisteren van diplomaten bij het VN-hoofdkwartier in New York vernomen. Het was voor het eerst dat belangrijke industrie landen hun handtekening zetten onder het verdrag, waarover vorig jaar in Kyoto 160 landen overeenstemming bereikten. Het klimaatverdrag is inmiddels door 28 landen getekend. De indu strielanden moeten volgens het verdrag de uitstoot van kooldioxy- de en andere gassen die het broeikaseffect veroorzaken tussen 2008 en 2012 met gemiddeld 5,2 procent terugdringen. AFP/DPA/AP ben. Pogingen van bank en poli tie om via kleine advertenties in een dagblad met hem of haar contact te komen leverden ech ter niets op. De brief maakte duidelijk dat 'Mardi Gra' een 'codenaam' was voor een 'groep Barclay-slachtoff ers Bompakketjes De politie had daarmee nog niet het motief in handen, want en kele weken later werden de bompakketjes plotseling bij fi lialen van Sainsbury geplaatst. Het handelsmerk was de buiten de winkel achtergelaten plastic tas, met enkele boodschappen erin en de bom, een doosje met een kogelhouder erin en een slagpin die de kogel tot ontplof fing bracht bij opening van het doosje. Colonnes psychologen, psychi aters, onderzoeksjournalisten en andere experts kwamen met theorieën over identiteit en mo tieven van de dader(s). De meest gangbare was dat het om ie mand met weinig scholing was (omdat Gra niet gespeld werd zoals het hoort, Gras), die sata nische voldoening schepte uit het gevoel macht te hebben. Een tijdlang werd gedacht dat het om een (ex-)politieman ging, omdat Mardi Gra de poli tie altijd net een stap voor was. Een navrant aspect aan de zaak was de hebzucht van het pu bliek. Hoewel door de autoritei ten vanwege IRA-aanslagen al jaren werd gewaarschuwd voor het gevaar van bij tvinkels of in de metro achtergelaten tassen werden de Mardi Gra-pakketjes verschillende keren door voor bijgangers mee naar huis geno men, wat twee gewonden ople verde. GPD van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse justitie heeft een strafrechtelijk onder zoek geopend tegen Roland Du mas, de president van de Consti tutionele Raad. De voormalige minister van Buitenlandse Za ken onder Francois Mitterrand zou betrokken zijn bij een inge wikkeld omkopingsschandaal. Dumas moet voor eind mei een borgsom van vijf miljoen francs (bijna 1,7 miljoen gulden) beta len. Ook mag de oud-bewinds man niet reizen naar landen die als belastingparadijzen gelden, zoals Zwitserland, Luxemburg, Liechtenstein, Monaco, Andor ra en Antigua. De rechtse politicus Franyois Léotard heeft het aftreden ge- eist van de 75-jarige Dumas. Deze zegt onschuldig te zijn en ziet geen enkele aanleiding tot aftreden. Beschuldigingen in de Franse pers noemt Dumas een poging de nagedachtenis van Mitterrand te bezoedelen. Als president van de instelling die waakt over de naleving van de Franse grondwet, neemt Dumas protocolair de vijfde plaats .in de Franse Republiek in. De oliemaatschappij Elf- Aquitaine zou begin jaren ne gentig tientallen miljoenen francs hebben betaald aan Christine Deviers-Joncour, een vriendin van Dumas. Elf zou hebben gehandeld in opdracht van het Thomson-concern dat oorlogsschepen aan Taiwan wilde verkopen. Doel van de omkoping zou zijn dat de toenmalige bewindsman van Buitenlandse Zaken zijn veto tegen de verkoop zou in trekken. Deviers-Joncours zou voor Dumas dure schoenen heb ben gekocht en hoge restaurant rekeningen hebben betaald. Ook wordt onderzocht of stor tingen op een bankrekening van Dumas, afkomstig zijn van De viers-Joncours. AFP/ANP ANKARA - Het Turkse leger heeft in het zuidoosten van het land een groot offensief ingezet tegen de Koerdische afschei dingsbeweging PKK. Bij de actie zijn meer dan 40.000 militairen betrokken, aldus de generale staf. RTR/DPA (Advertentie) door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse politiek reageert zo mogelijk nog beschamender op de na tuurramp die zich momenteel in de zuidelijke deelstaat An- dalusië voltrekt, dan de ramp op zich zelf al is. In plaats van de handen ineen te slaan om de gevolgen van het drama zoveel mogelijk te beperken, steken de politici al hun energie in een ordinair geruzie over de schuldvraag. De burgemeesters van het ge troffen gebied hebben gisteren een dringend beroep gedaan op de regering in Madrid en die van de deelstaat Andalusië om het onderlinge politieke ge kibbel te staken. Inmiddels is het aanvankelijke optimisme van minister Torino van Mi lieu, die zondag al wist te mel den dat het nationaal park van Donana niet door het giftige mijnwater was aangetast, ge logenstraft door diverse mi lieuexperts. Miguel Ferrer van het biologi sche wetenschappelijke sta tion in het natuurgebied zegt dat de zware metalen via het grondwater en met het water van de rivier Guadiamar het beschermde gebied worden binnen gevoerd. ,,De eerste ge gevens tonen aan dat het na tuurpark nu al wordt besmet en dat er de eerste tientallen jaren grote veranderingen zul len optreden in het ecosys teem. Als de minister zegt dat Donana is "gered, dan is dat buitensporig optimistisch." Vier dagen nadat bij de pyriet- mijnen van Aznalcollar, ten zuidwesten van Sevilla, een damwand rond twee opslag bekkens doorbrak waardoor vijf miljoen kubieke meter zwaar verontreinigd water over de omgeving kon uitstro men, worden de eerste gevol gen van de grootste ecologi sche ramp die Spanje heeft meegemaakt geleidelijk dui delijk. In de rivier en elders in de moerasachtige beekjes worden dode vissen en vogels aangetroffen. Oogsten van boeren en tuinders staan ver brand op de akkers door de ho ge zuurgraad van het vervuil de water en herders moeten hun kuddes binnenhouden. De eigenaresse van de mijnen, de Zweedse multinational Bo liden Apirsa, blijft bij haar be wering dat de dambreuk het gevolg is van een aardver schuiving die kort ervoor in de ondergrond heeft plaatsge vonden. Dit wordt ontkend door geologen. Het Zweedse bedrijf heeft een slechte repu tatie op milieugebied. In Chili wordt Boliden Apirsa ervan beschuldigd vijfhonderd kin deren te hebben vergiftigd door gifafval in de open lucht op te slaan. Ook in Zweden en India zijn ongelukken gebeurd met giftig afval van de multi national. Ondeugdelijkheid De Europese Commissie heeft de Spaanse regering om ophel dering gevraagd en wil weten welke maatregelen zijn geno men om de schade tot het mini mum te beperken. Brussel heeft geld gestoken in het na tuurpark van Donana. In 1995 kwam bij de Europese Com missie een klacht binnen over de ondeugdelijkheid van de damwand. Daarop heeft de deelregering van Andalusië op last van Brussel een onderzoek ingesteld. Dit werd in augus tus vorig jaar tot tevredenheid van de Europese ambtenaren afgerond, zo luidt de informa tie van de regering in Sevilla. GPD Onze sportieve casual collectie voor deze zomer bestaat uit comfortabele kleding, die heel gemakkelijk en lekker zomers te combineren is. Voor de vrouw: Gestreept t-shirt korte mouw 39,95 Sweatvest met capuchon 79,95 Sportieve katoenen 5 pocketbroek 89,95 Voor de man: Gestreepte polo in print pique 49,95 Broek in army style 89,95 Bermuda in army style 59,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5