Delta houdt belang Enertel Melkert noemt VVD blok aan het been Meer vrouwen krijgen lintje - rm t j J J JU i u LU-L PZC Oefenen voor vredesmissie Cyprus Kiezers verwachten nieuw paars kabinet binnenland Juliana jarig Management telecombedrijf volslagen verrast Golfballetjes-vissers gepakt Gezin moet weg uit Lelystad Crematorium voor paarden Bank mag CP'86 weigeren Ziekenhuis mist dossiers Dioxine in veevoer niet gevaarlijk EiTiwerpeT Bonden zorgsector geen nieuw licht Zetten acties voort op Bijlmerramp 9*>et m oninkir Brummense jeugd klaar voor Beatrix Nederlander van Iraanse afkomst vast in Teheran REMU dreigt energieprijzen te verhogen donderdag 30 april 1998 DEN HAAG - Prinses Ju liana viert vandaag haar 89e verjaardag. De prin ses ligt nog steeds in het Haagse Bronovo-zieken- huis, waar ze terecht kwam toen ze eerder deze maand haar heup brak. Pieter van Vollenhoven, de echtgenoot van prinses Margriet, viert vandaag ook zijn verjaardag. Hij wordt 59 jaar. van onze redactie economie ROTTERDAM - Vier aandeel houders van het telecombedrijf Enertel, waaronder Delta Nuts bedrijven, nemen na de overna me door het Amerikaanse WorldPort opnieuw een min derheidsbelang in het bedrijf. Deze aankondiging van direc teur H. Savalle van Edon, na mens de vier bedrijven, heeft het management van Enertel vol slagen overvallen. Directeur A Ketelaars gaat zich op zijn positie beraden, zo zei hij gisteren op een persconferentie. De persconferentie was belegd om nadere details bekend te ma ken van de overname door de Amerikanen. Bekend is dat de aandeelhouders, tien energie- en kabelbedrijven, verdeeld waren. Een deel, waaronder Energie Noord West, wilde van zijn belangen in het telecombe drijf af. Een groep van vier, Edon, Delta, Eneco en Pnem/- door Ans Bouwmans DEN HAAG - Drie op de vier kiezers (7 8 procent) verwachten dat PvdA en VVD na 6 mei weer samen verder regeren. Minder dan de helft (41 procent) vindt het wenselijk dat ook D66 weer aan het paarse kabinet deel neemt. Dat blijkt uit onderzoek van Inter/View in opdracht van Nova en ANP. PvdA-lijsttrekker Kok vindt het 'wel zo overzichtelijk' als de kiezers de paarse partijen op 6 mei daadwerkelijk in staat stel len weer met elkaar te onder handelen over een nieuwe rege ring. Hij zei gisteren wel te ver wachten dat er forse onderhan delingen nodig zijn om de ver schillen te overbruggen. Een nieuw verschil van mening tussen PvdA en WD is de marktwerking bij de NS. Daar- I over begon PvdA-fractievoor- zitter Wallage gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Al- mere. Hij wil in de kabinetsfor matie vastleggen dat er geen verdere marktwerking komt op Mega, met een belang van 46 procent, was bereid de anderen uit te kopen. Toen dat geen optie bleek, bleef verkoop over. In de race Naast WorldPort waren France Telecom en Tele Danmark in de race. Ook wilde het manege- ment een bod uitbrengen. Kete laars, die in bespreking was met buitenlandse investeerders, kreeg geen kans een bod uit te brengen omdat de aandeelhou ders maandagnacht het bod van WorldPort aanvaardden. Ketelaars wist niet dat de groep van vier zich via de achterdeur weer als deelnemer had gemeld. Na de definitieve overname door WorldPort zal Enertel zich waarschijnlijk alleen nog op de zakelijke markt richten. Tele foondiensten aan consumenten passen niet in de strategie van de Amerikanen die vooral actief zijn op het gebied van wereld wijde lijnverbindingen. Naar verluidt betaalt World Port, dat aan de beurs van New York staat genoteerd ongeveer 200 miljoen gulden voor Ener tel. Dat is inclusief het glasve zelnet en de overeenkomsten met de regionale kabelbedrij ven voor het gebruik van hun netwerk. WorldPort Communications is een grote onbekende in tele- comland. Het bedrijf is pas sinds vorig jaar daadwerkelijk actief, na de overname van de lokale Amerikaanse telecombe- drijven TNC en WWC. World Port leed in 19 9 7 een verlies van bijna 3,5 miljoen dollar. Het is voor het grootste deel eigendom van Maroon Bells Capital Part ners, een investeringsmaat schappij waarvan WorldPort de enige activiteit is. ANP het spoor. Er moeten volgens hem langjarige contracten ko men met de NS waarin tarieven, voorzieningen en kwaliteit zijn geregeld. De WD wil juist ver der gaan met privatisering en markwerking, maar WD-mi- nister Jorritsma heeft haar nota over concurrentie in het open baar vervoer nog steeds niet door het kabinet gekregen. GroenLinks Premier Kok herhaalde gisteren nog eens niks te zien in een coa litie met GroenLinks. Volgens Kok is die partij niet realistisch met programmapunten als een bezuiniging op politie en justi tie, een hoger financieringste kort en het vertrek uit de NAVO. GroenLinks-lijsttrekker Ro- senmöller probeert zijn partij juist aantrekkelijker te maken als coalitiepartner. Hij kondig de gisteren een afzwakking aan van het plan om de hypotheek rente-aftrek te beperken. Het maximum mag ook op vier ton liggen in plaats van de 2.5 ton die in het program staat. GPD Nederlandse militairen van de VN-vredesmacht Unficyp oefenen als voorbereiding op hun vredesmissie in Cyprus. foto ANP CATTERICK - Nederlandse VN-militai- ren spelen in het Noord-Engelse Catterick een situatie na die de werkelijkheid op het verdeelde eiland Cyprus benadert: mili tairen provoceren de VN'ers door te gaan slepen met olievaten bij wegblokkades. De Nederlanders moeten op Cyprus toe zicht gaan houden in de bufferzone tussen rivaliserende Grieken en Turken. De VN- vredesmacht (Unficyp) houdt sinds 1974 toezicht op de bufferzone tussen de Grie ken en de Turken. Vanaf juni dragen daar aan honderd Nederlandse militairen bij. Voor een periode van drie jaar kost dat 26 miljoen gulden. De Nederlanders gaan deel uitmaken van het sinds 1964 rond Ni cosia gelegerde contingent Britse vredes- handhavers. In het in Noord-Engeland gelegen Catterick oefenen de soldaten van de 11e Luchtmobiele brigade twee weken lang met hun Engelse collega's. foto ANP zie ook pagina 2 Waarnemers hoeders democratie ZOETERMEER - De politie Haaglanden heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee Haarlemmers en een Belg aange houden wegens het verduisteren van 969 golfballetjes. De po litie arresteerde het trio in Zoetermeer op een parkeerplaats naast een golfterrein. In de achterbak van hun auto troffen agenten zakken met balletjes aan. De politie vermoedt dat de drie de balletjes uit de sloot naast het golfterrein hebben gevist. De mannen waren drijfnat. Vol gens de politie wilde het trio de ballen verkopen. ANP LELYSTAD - De gemeente Lelystad is met het gezin van één van de jongens die peuter Daisy Kruiswijk in februari met fa tale gevolgen in het water hebben geduwd in gesprek over een mogelijke verhuizing. De gemeente kan het. gezin echter niet dwingen uit de wijk Galjoen te vertrekken. De ouders van Daisy Kruiswijkstellen dat de aanwezigheid van het gezin in de wijk tot ondragelijke situaties leidt. Het gezin van de andere dader is op eigen initi atief vertrokken. GPD ZEIST - Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) gaat er alles aan doen om in ons land te komen tot een crematorium voor paar den. Volgens de huidige regels moeten destructiebedrijven dode paarden afvoeren. Dit tot leedwezen van de mensen die de viervoeters vaak jarenlang liefdevol vei*zorgd hebben. Actievoerders die handtekeningen verzamelen om te komen tot een crematorium hebben een gevoelige snaar geraakt bij de bewindsvrouw. ANP DEN HAAG - De weigering van de Postbank om de extreem rechtse partij CP'86 als rekeninghouder toe te laten, is niet in strijd met. de Wet Gelijke Behandeling. Dit zegt de Commissie Gelijke Behandeling, die waakt over een correcte toepassing van de wet. De bank weigert de partij namelijk niet op basis van haar politieke overtuiging, maar op grond van het feit dat de partij stelselmatig in het nieuws komt door mishandeling, intimidaties en andere strafbare feiten. De wet bevat geen ar tikelen die daarop van toepassing zijn. GPD APELDOORN - Het Ziekenhuiscentrum Apeldoorn (ZCA) heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van 46 patiëntendossiers. De dossiers bevatten röntgenfoto's en bij- behorende schriftelijke verslagen. De privacygevoelige in formatie is sinds 22 april zoek. Een dag eerder waren de dossiers in een afgesloten transport kar van het centrale röntgenarchief in de locatie Juliana naai de röntg'enafdeling in de locatie Lukas vervoerd. De kar met dossiers is sindsdien niet meer gezien. Het ZCA heeft alle be treffende patiënten van de vermissing van hun dossier op de hoogte gebracht. ANP DEN HAAG - De met de giftige stof dioxine vervuilde citrus- pulp uit Brazilië heeft vooralsnog geen gevaar voor de volks gezondheid opgeleverd. De melk van de koeien die met de pulp gevoerd zijn, bevat niet meer dioxine dan normaal. Het departement heeft de rauwe melk op de boerderijen laten onderzoeken in verband met de vondst in februari van een te hoog dioxinegehalte in een partij Braziliaanse citruspulp. Naar aanleiding hiervan is de import van deze veevoeder grondstof uit Brazilië tijdelijk stopgezet. ANP BRUMMEN-Kinderen uit de gemeente Brum- ninginnedag begonnen in diverse steden gis- men bereidden zich gisteren voor op het passé- teravond al. In Den Haag had het Koningin- ren van koningin Beatrix, vandaag. De konin- nenach-spektakel plaats. In Amsterdam na- gin bezoekt Doesburg en Zutphen en passeert men veel mensen al een plekje in voor de vrij- daarbij Brummen. De festiviteiten voor Ko- markt. foto Martin Hollering/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim 1500 Ne derlanders en een aantal bui tenlanders hebben bij de tradi tionele jaarlijkse lintjesregen ter gelegenheid van Koningin nedag gisteren een koninklijke onderscheiding ontvangen. De sinds 1996 stijgende lijn in het aantal gedecoreerde vrouwen zet dit jaar door. Ging het vorig jaar nog om 20 procent vrou wen, dit keer is een kwart van de onderscheidenen van het vrou welijk geslacht. In de prijzen vallen dit jaar mensen uit de kunstwereld als musicus Willem Breuker, actri ce Kitty Courbois, Stedelijk Museum-directeur Rudi Fuchs en toneelspeelster Petra Laseur. Zij worden Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Kunstkenner Frans Leidelmeij- DEN HAAG - De Iraanse auto riteiten houden een Nederland se man van Iraanse afkomst ge vangen. De man wilde in zijn vroegere land zijn stervende va der opzoeken. Na aankomst op de luchthaven van Teheran werd de 41-jarige Hashem Ma- soomi Bagerabadi opgepakt. De reden voor de arrestatie is niet bekendgemaakt. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft de kwestie aan gekaart bij de Nederlandse am bassade in Teheran. Die zal bij de Iraanse autoriteiten navraag doen. Veel meer kan het depar tement niet uithalen, omdat Ba gerabadi met een Iraans pas poort reisde en door Iran als Ira niër wordt gezien. De man moest het Iraanse pas poort speciaal aanschaffen, om dat hij die volgens de Iraanse ambassade in Den Haag nodig had om als vroegere onderdaan naar Iran te kunnen reizen. Ver der moest hij eerst nog een boete van 2000 gulden betalen, omdat hij Iran destijds illegaal had verlaten. De Iraniër vluchtte acht j aar ge leden naar Nederland, waar hij de C-status verwierf en de Ne derlandse nationaliteit aan nam. Volgens advocaat mr. J. van Zundert uit Rotterdam heeft zijn cliënt zich waar schijnlijk vergist in de nieuwe regering. ANP er en André van Duins aangever Frans van Dusschoten krijgen ook een lintje: ze worden Ridder in.de Orde van Oranje-Nassau. Die eer valt ook te beurt aan ca baretier Rients Gratama, came raman Lajos Kalanos, fotograaf Jan Swinkels, acteur Henk Vo- tel en filmmaakster Digna Sin- ke. Judoka Angelique Seriese wordt eveneens Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Greetje den Ouden-Dekkers, ooit voor zitter van de Emancipatieraad, wordt officier in deze orde. Bur gemeester A Cornelissen van het Belgische Baarle-Hertog, dat nu met het Nederlandse Baarle-Nassau een gezamenlij ke gemeenteraad wil, wordt Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Veteranen De Indië-veteranen worden ook nu niet vergeten: voorzitter J. Dijkema van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers en se cretaris E. de Klerk-Moors van de Stichting Nationaal Indië Monument worden bij voor beeld allebei Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Officier in de Orde van Oranje- Nassau worden directeur volks gezondheid dr. G. Elzinga van het Rijksinstituut voor Volkge zondheid en Milieu (RIVM), voorzitter mr. F. Ensel van de Stichting Joods Maatschappe lijk Werk, prof. K. van Wolferen, Japanoloog in Amsterdam en prof. dr. C. Rijnvos, voorzitter van de Koninklijke Nederland se Heide Maatschappij Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw worden J. van Oordt, voorzitter van de Stich ting voor Hoogbegaafden, en prof. di-. D. Swaab, directeur van het Nederlands Intituut voor Hersenonderzoek. Swaab was eind jaren tachtig omstre den wegens zijn onderzoek naar hersenafwijkingen bij homo seksuelen. Van de 1535 onderscheidingen waren er 1.511 in de Orde van Oranje-Nassau (onder wie 24 officieren en 291 ridders) en 24 in de wat prestigieuzere Orde van de Nederlandse Leeuw (al len ridders). Er waren 1991 voorstellen in totaal gedaan. Het overgrote deel van alle uit verkorenen (1196) wordt Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Dit lidmaatschap vervangt de vroe gere eremedailles in goud, zilver en brons. Er zijn 131 gedeco reerden meer dan vorig jaar. ANP/GPD door Hans van Soest DEN HAAG - PvdA-minister Melkert van Sociale Zaken er gert zich aan de opvattingen van de WD over kinderopvang en verlofmogelijkheden voor werknemers. Bij het maken van afspraken daarover beschouwt hij de VVD als een 'blok aan het been'. ,,De afgelopen vier jaar heeft de VVD steeds dwars gelegen bij deze onderwerpen", zei Melkert gisteren bij de presentatie van de PvdA-plannen op dit gebied. „Dat dwarsliggen moet nu maar eens afgelopen zijn. De combi natie van werk en zorg moet een dragend element worden in het nieuwe regeerakkoord." Als voorbeeld noemde Melkert de overheidsfinanciering voor de buitenschoolse opvang. Onder druk van de WD moet elk jaar opnieuw besloten worden of hier geld voor wordt uitgetrok ken. Melkert wil die uitgave echter voor langere tijd garan deren. Tijdens de komende kabinets periode wil de PvdA 400 miljoen gulden reserveren voor uitbrei ding van de bestaande kinder opvang. Dit moet ruimte bieden voor 40.000 extra plaatsen. Daarnaast moet 300 miljoen gulden worden geïnvesteerd in de bouw van nieuwe crèches. Ook moet het werkgevers fis caal aantrekkelijk worden ge maakt kinderopvang voor hun personeel te regelen. Naast een betere kinderopvang willen de sociaal-democraten ook betere afspraken maken over zorgverlof. In navolging van de deeltijd wetten die GroenLinks en het CDA voor stellen, wil ook de PvdA moge lijkheden scheppen om ouders korter te laten werken. Daar naast moet het kraamverlof (voor de man wiens vrouw is be vallen) voortaan wettelijk twee dagen worden. Nu is dat in 83 procent van de CAO's al wel af gesproken, maar de PvdA vindt dat niet genoeg. Werkgevers moeten verder worden gestimu leerd om het kraamverlof via CAO-afspraken te verlengen tot een volle week. Ten slotte moet het voor alleen staande ouders in de bijstand makkelijker worden een baan tje te accepteren. Door belas tingvoordeel moeten zij er niet in inkomen op achteruit gaan als ze een baan van bijvoorbeeld 24 uur per week nemen. De WD stelt in een reactie op de voorstellen van de PvdA dat korter werken om voor een kind te zorgen geen taak is van de overheid. Dat moeten werkge vers en werknemers in onder ling overleg regelen, vinden de liberalen, De kinderopvang wil de WD niet via subsidies, maar via belastingvoordelen regelen. Daarvoor heeft de partij 300 miljoen gulden uitgetrokken. GPD DEN HAAG - De door Israël verstrekte nieuwe informatie over de geheimzinnige lading van de El Al-Boeing die in okto ber 1992 neerstortte op de Bijl mer werpt geen enkel nieuw licht op de werkelijke aard van de vracht. De gedetailleerde vrachtpapie ren die de Israëlische minister van Transport S. Yahalom on langs aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat toe zegde, blijken na bestudering door de Rijksluchtvaartdienst (RLD) geen nieuwe gegevens te bevatten. RLD-directeur J. Weck wil for meel bevestigen noch ontken nen dat Israël alleen reeds be kende papieren over 'onschul dige' lading heeft overhandigd. Uit betrouwbare informatie uit de RLD-top blijkt dat echter wel degelijk het geval te zijn ge weest. Volgens minister Jorrits ma, die gisteren onverwacht haar brief over de nieuwe Israë lische informatie over de lucht vracht al naar de Tweede Kamer stuurde, blijkt uit de nieuwe vrachtpapieren dat de lading niet gevaarlijk was. Uit de door Israël beloofde pa pieren had mogelijk kunnen blijken wat werkelijk in op dracht van het Israëlische de partement is vervoerd. Van zo'n 35.000 kilo vracht is de aard nooit opgehelderd. Uit enkele deze week opgedo ken brieven blijkt dat El Al wel degelijk beschikt over gedetail leerde vrachtbrieven. El Al zou deze echter niet uit handen mo gen geven. GPD door Hans Leber DEN HAAG - De vakbonden in de gezondheidszorg accepteren de uitnodiging van de Neder landse Zoigfederatie (Nzf) om volgende week vrijdag te over leggen over een nieuwe CAO. Aan de uitdrukkelijke vraag van de werkgevers om acties op te schorten nu er een reëel voor stel ligt, voldoen de bonden niet. „We stoppen pas als er een goede CAO is," aldus woordvoerders van de bonden. De NZf beraadt zich op stappen. Minister Borst van Volksge zondheid heeft gisteren in een gesprek met vertegenwoordi gers van de bonden aangedron gen op beëindiging van de ac ties. De bonden voeren in ieder geval de komende feest- en her denkingsdagen geen acties. Pas op 7 mei, een dag voor het CAO- overleg, zullen er opnieuw ac ties worden georganiseerd. De bonden vinden 8 mei eigen lijk te laat voor het overleg. „Wij zijn bereid eerder om de tafel te gaan zitten. De werkgevers kunnen verdere acties voorko men door snel met ons tot een goede CAO te komen," aldus een woordvoerder van CFO/SBG. Een woordvoerster van de NZf stelt echter dat vakanties, feest dagen en NZf-onderhandelaars die in het buitenland vertoeven een eerdere datum in de weg staan. De NZf-woordvoerster vindt het onbegrijpelijk dat de bon den doorgaan met acties. De woordvoerster noemt de gang naar de rechter een mogelijk heid, maar diëhs voor haar nog niet aan de orde. „We wachten eerst de formele reactie van de bonden op onze uitnodiging af." De NZf kreeg gistermiddag van Borst een mondelinge bevesti ging van haar toezeggingen tij dens het Kamerdebat van dins dag. Bij de NZf ontstond onge rustheid over de formulering in een brief van Borst aan de Ka mer. Daarin waren volgens de NZf de toezeggingen afge zwakt. Die hielden in dat in de herfst extra geld van het nieuwe .kabinet komt als een 'markt conforme' CAO ten koste gaat van de zorg voor de patiënten en de werkdruk voor het personeel GPD zie ook pagina 11 Acties in ziekenhuizen UTRECHT - De REMU voorziet problemen, nu zij verantwoor delijk is gesteld voor de schade door de stroomstoring van juni vorig jaar. Volgens het energie bedrijf betekent de uitspraak van een geschillencommissie dat de consument meer moet be talen voor elektriciteit. De geschillencommissie be paalde dat de REMU verant woordelijk is voor de schade die in juni 1997 is geleden doordat in een groot deel van Midden- Nederland de'stroom uitviel. REMU maakte direct na de uit spraak bekend wellicht naar de rechter te stappen. ANP (Advertentie) Faxgemak dient de mens. Neem nou de Colorado Dat is een fax, een telefoon en een antwoordapparaat in Hiermee kunt u gemakkelijk een recept faxen, snel een. kopietje maken of een leuk briefje versturen. Voor de Colorado 210 betaalt u nu geen f 595,-, maa slechts f 495,-. Kom dus naar Primafoon en ontdek zelf het gemak van deze fax, of bel gratis 0800-0402 (tot 22.00 uur). Bestellen via Internet kan ook: www.primafoon.nl (24 uur per dag).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3