Oudere wacht lang op zorgbed Een brug tussen burgers en overheid M Nieuw sociaal trefpunt In Oostburg PZC Sluisse scouting in nood na reeks van interne problemen zeeland donderdag 30 april 1998 z 13 Gewonde bij bedrijfsongeval Gele kaart bij vals brandalarm Drugswinst niet terug te vorderen Filmopnamen clip Blpf Provincie goed in slappe was Zeeuws-Vlaming moet in provincie meeste geduld hebben Aanrijdingen in Walsoorden Reünie scouting Internet-site Terneuzen mensenwerk Hf fHc M mg® ëx 1'./" wmT Auto gestolen na inbraak Winkeldief aangehouden door Bianca Abrahamse OOSTBURG - Het Platform Sociale Zekerheid West- Zeeuws-Vlaanderen heeft sinds woensdag een gezicht. Tijdens een koffieochtend in het Oostburgse hervormde kerkcentrum onthulden de Oostburgse wethouder L. Wil le (PvdA) en M. Revoort-Bos- man, activiteitencoördinatri ce van het Platform, een bord met de symbolische naam ont- i moetingscentrum De Open Kring. „Op die manier krijgt het Platform een meer concre te uitstraling. De Open Kring symboliseert de gezamenlijke bijeenkomsten, waarbij ieder een Welkom is", aldus Revoort. Inwoners van de1 streek die maatschappelijk of sociaal in de knel zijn geraakt, kunnen hulp vragen bij tal van regio nale maatschappelij ke instan ties, die als overkoepelend or gaan het Platform hebben. Ruim clrie j aar geleden richtte het industriepastoraat DISK Zeeuws-Vlaanderen het Plat form op. waaruit anderhalf jaar geleden de l wekelijkse koffieochtenden en activitei ten voortvloeiden. Voor de organisatie van de ac tiviteiten kent het Platform een zevental werkgroepen, die1 samengesteld zijn uit mensen uit de doelgroep onder bege leiding van een activiteiten coördinator. In Oostburg lopen geregeld rond de 35 mensen binnen met uiteenlo pende problemen. Steunpunt PvdA-fractievoorzitter J. Wielakker benadrukt het be lang van de koffieochtenden en alle andere activiteiten voor de mensen die hulp nodig hebben. „Zomaar een praatje, fietstochten of kleclingruil- beurzen. Dé Open Kring is een steunpunt voor velen." Het Platform maakte van de aanwezigheid van Wille ge bruik om twee nijpende pro blemen aan te stippen. In de eerste plaats het geldgebrek, dat door toenemende belang stelling van hulpvragenden alleen maar groter wordt. Ten tweede liet Revoort weten dat het kerkcentrum, waar De Open Kring nu huist, niet ge schikt is als ruimte voor alle activiteiten. Wille zegde toe zich sterk te maken voor huisvesting in de voormalige Prins Willem Alexanderschool, waar ook onder andere stichting Welzijn onderdak zal krij gen Een 46-jarige man uit Axel is woensdagochtend gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval in de cokesfabriek (ACZ de Car bonisation) in Sluiskil. De werknemer kwam met zijn voet onder een tachtig ton zware deurlichter, een over rails aange voerd apparaat waarmee de deuren van de ovens worden opengemaakt. Met letsel aan zijn voet en heup is de man over gebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de precieze toedracht van het ongeluk. GOES - De Goese brandweer gaat gele kaarten uitdelen bij vals alarm. Te vaak moet de brandweer onnodig uitrukken wanneer een automatisch brandalarm afgaat. Dat alarm kan afgaan als bijvoorbeeld een raam blijft openstaan bij wonin gen of particuliere bedrijven. De eerste keer dat de brands langen voor niets worden uitgerold, krijgt de eigenaar van het brandalarm een gele kaart. De tweede keer is er een rode kaart en de derde maal een wit papiertje, te weten een acceptgiro. „Eén zo'n uitruk kost de brandweer toch al gauw minimaal driehonderd gulden", becijfert de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag de onkosten. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard in de ontnemingsvordering tegen een 35-jarige man uit Vlissingen. Volgens de rechtbank heeft het OM te lang (22 maanden) ge wacht met het indienen van de vordering - 56.000 gulden aan vermeende drugswinsten - die de verdachte aan de Staat zou moeten terugbetalen. MIDDELBURG - Komend weekeinde vinden de filmopna men plaats voor een videoclip ter promotie van toeristisch Zeeland en van het (oude) nummer Aan de Kust' van de Zeeuwse band BlofDe opnamen vinden onder meer plaats b ij Rammekens, Het Arsenaal in Vlissingen, in Dishoek, Middel burgenbij Waterland Neeltje Jans. Blof speelt zondag tussen half drie en half zeven op de Oosterschelde-dijk tussen Kats en Colijnsplaat, vlakbij de Zeelandbrug. De videoclip die te gen de zomer op het televisiescherm moet verschijnen, gaat exact drie minuten en zesentwintig seconden duren. 'Aan de Kust' is een oud nummer van Blof dat tot nu toe alleen regio nale bekendheid heeft gekregen. Met 'Liefs uit Londen' brak Blof eerder dit jaar door in de hitparades. Op de golf van dat succes hoopt de Zeeuwse band opnieuw te scoren, deze keer met 'Aan de Kust'. De videoclip wordt gesponsord door Zeeuwse instellingen en bedrijven. MIDDELBURG - De provincie zit er financieel warmpjes bij. Doorde verkoop van de aandelen in hetBiesbosch-waterwin- bedrijf aan Delta Nutsbedrijven staat er tien miljoen gulden extra op haar rekening. Daar komt nog eens 3,7 miljoen gul den over 1997 bij. Met dat positieve saldo heeft de provincie het afgelopen jaar afgesloten. Gedeputeerde D. J. P Bruinooge (PvdA financiën) deelde dit woensdag mee in de statencommissie algemeen bestuur naar aanleiding van een vraag van J. Hageman van de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij, Zijn mededeling leidde tot blijde ge zichten bij de aanwezige statenleden, maar niemand waagde zich alvast aan een mogelijke bestemming van de (extra) mil joenen. Het college van Gedeputeerde Staten zal zich voor de zomervakantie over de financiële mogelijkheden van de pro vincie buigen. Dan zal duidelijk worden hoe het geld kan wor den ingezet. Muziek tijdens de opening van ontmoetingscentrum De Open Kring in Oostburg. foto Peter Nicolai doorTheo Giele MIDDELBURG - Ouderen moeten in Zeeuws-Vlaanderen gemiddeld veel langer wachten op een plaats in een verzor- gings- of verpleeghuis dan in de rest van de provincie. Vraag is echter of er sprake is van werke lijk groot verschil of dat het vooral een 'papieren' kwestie is. Naar verhouding zijn er in j Zeeuws-Vlaanderen net zoveel plaatsen in verpleeg- en verzor gingshuizen als elders, ook als i de leeftijdsopbouw in aanmer king wordt genomen. „Hieruit valt het verschil in wachttijden niet te verklaren", aldus drs. W. van Gorsel, cüe een rapport over j de wachttijden heeft opgesteld l voor Scoop, het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cul tuur. I De verschillen boven en onder de Westerschelde zijn fors. Moe ten ouderen op de Bevelanden of Schouwen-Duiveland gemid deld vier maanden wachten op I een plaats in een verzorgingste huis, in Zeeuws-Vlaanderen be draagt de gemiddelde wachttij d meer dan het dubbele. Met ruim acht maanden zit Zeeuws- Vlaanderen overigens nog on der het landelijk gemiddelde van negeneneenhalf. Net als in de rest van het land nam de wachttij d in Zeeland in 19 9 7 toe in vergelij king met 1996. Bij de verpleeghuizen is er - eveneens in overeenstemming met het landelijke beeld - spra ke van een afname van de wachttijden. Uitzondering op deze regel is Zeeuws-Vlaande ren. Daar nam de wachttijd toe tot ruim drie maanden, drie tot vier maal zo lang als op Walche ren of de Oosterschelderegio. Op 30 september 1997 wachtten in totaal 46 mensen op een I plaats in een van de drie Zeeuws-Vlaamse verpleeghui zen. Vervuiling Scoop merkt bij deze cijfers op dat voor Zeeuws-Vlaanderen de gemiddelde wachttijd sterk werd verhoogd door enkele per sonen die reeds zeer lang op de wachtlijst stonden. „De vraag werpt zich op in hoeverre een vervuiling van het wachtlij sten bestand hier een rol speelt", al dus Scoop. De Blaauwe Hoeve, verzorgingstehuis in Terneuzen, heeft Scoop gevraagd de oor zaak van de lange wachtlijst uit te zoeken. Toename van de wachttijd in Zeeuws-Vlaanderen lijkt in te genspraak met de daling van het aantal verwijzingen naar ver pleeghuizen. Het aantal mensen dat vanwege lichamelijke ge breken een verpleeghuisindica tie kreeg, nam af van 192 naar 85. Naar verhouding was de da ling in de andere Zeeuwse re gio's veel minder sterk. Thuiszorg Scoop-onderzoeker drs. F. W. Witkam vermoedt dat de grote re mogelijkheden voor thuis zorg in Zeeuws-Vlaanderen de oorzaak zijn van deze sterke da ling. Het aantal indicaties voor psycho-geriatrische patiënten bleef nagenoeg gelijk (178 in 1997). Voor dementerende men sen biedt thuiszorg veelal geen uitkomst. Over heel de provin cie gerekend nam het aantal ad viezen voor opname in een ver pleeghuis af van 974 in 1996 tot 867 vorig jaar. WALSOORDEN - In Walsoor den kwam het tot twee keer toe tot een zware aanrijding' tussen auto's. Op de kruising van de Zeedijk en de Kruisstraat verzuimde een 18-jarige bestuurder uit Graauw dinsdagavond voor rang te geven aan de naderende wagen van een man uit Spijk. De materiële schade was aan zienlijk. Eerder die dag ont stond een ongeluk op het kruis punt van de Havenstraat met de Walsoordensestraat, doordat een 33-jarige vrouw uit Wals oorden geen voorrang gaf aan de 27-jarige Terneuzense. Ook in dat geval bleef het bij zware materiële schade. TERNEUZEN - De Rowan- groep van de scouting EOS/Sint Hubertus in Terneuzen houdt zaterdag 9 mei in verband met het dertigjarig bestaan een reü nie. De bijeenkomst in het Zui derpark begint om 18 uur. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen waagt zich op het In ternet. Vanaf woensdagavond kan iedereen de website van de gemeente bezoeken. Burge meester R. C. E. Barbé opende gisteren site door met een virtu ele schaar een virtueel lint door te knippen. Op het bezoekadres http: //www.terneuzen.nl is nieuws uit de gemeentelijke keuken te vinden. De pagina wordt weke lijks 'ververst'. Ook kan de sur fer er terecht voor informatie over evenementen, de gemeen telijke organisatie en de inhoud van de gemeentegids. Door een e-mail naar het postadres ge- meente@terneuzen.nl te sturen is directe communicatie met de burger mogelijk. „Een moderne gemeente ont komt er niet aan", aldus voor lichter F. Neve. Hij verwacht nog geen spectaculaire respond omdat nog niet iedereen met In ternet overweg kan. Het heeft ruim een jaar geduurd site van Terneuzen operationeel was. ,De site is nog niet af, want in de toekomst komen de raadsagen- da en raadstukken op de websi te te staan. Ook zal het zoekpro gramma worden uitgebreid." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Marian Hemelaar De Stichting Welzijnsraad Sas van Gent en daaraan gekoppeld Huis houden en Milieu is voor de burgers van Sas van Gent en omgeving al vele jaren een begrip. Een nieuw bestemmings plan, knelpunten in het verkeer, lucht verontreiniging, geluidsoverlast, huis vuil of klein chemisch afval zijn een kleine greep uit de onderwerpen waai de Welzijnsraad zich over buigt of al ge bogen heeft. Een officiële brief of kleine problemen waar de burger geen weg mee weet ofe de drempel naar de ge meente toch te groot vindt, worden vaak voorgelegd. Samen, en indien no dig met deskundige hulp, wordt er dan naar een passende oplossing gezocht. De aanleiding tot het ontstaan van de groep was de sloop van een woonwijk. Ruim twintig jaar geleden besloot de Sasse Woningbouwvereniging de afge schreven, na de oorlog inderhaast ge bouwde woningen van de Witte Wijk te renoveren. De bewoners waren het met de manier waarop niet eens en vormden een actiegroep die het besluit aanvocht. Onder leiding van Cor van Leuven, so ciaal werker Maatschappelijke Dienst verlening te Hulst en Guido de Maayer van het sociaal cultureel werk uit Sas van Gent werd een bouwkundig advies bureau ingeschakeld. Met de aldus op gedane kennis en door de vasthoudend heid van de bewoners werd de wijk geheel gerenoveerd naar de wensen van de bewoners. Stichting „Waar ik niet tegen kan is onrecht. Met wat we hadden bereikt in de Witte Wijk en dat er meer kon worden gedaan als achterliggende gedachte is op 27 maart 1977 de Welzijnsraad opgericht", aldus mede-oprichtster Rosette Jansen. „De Welzijnsraad moest een brug zijn tus sen burgers en overheid en dingen die van algemeen belang waren pakten we op. In '78 werd de raad omgezet in een stichting die in de wijk Sint Albert een speeltuinactie opzette. Het eerste ver- keersrapport liet niet lang op zich wachten. Het lijvige en deskundig on derbouwde rapport werd op een specia le avond officieel gepresenteerd aan politie, politieke partijen en verdere ge- interesseerden. Het verkeersrapport werd geaccepteerd en grotendeels uit gevoerd. Alleen de verkeerslichten bij de bi*ug zijn er nog steeds niet." Er werden cursussen gevolgd en con tacten gelegd met Milieudefensie, Zeeuwse Milieu Federatie, De Weten schapswinkel, Stop de Kindermoord, Natuur- en Milieu-educatie en het bal letje begon te rollen. Het rappox't 'Poel polder' ter voorkoming van gipsopslag De Sasse Welzijnsraad, vraagbaak voor inwoners. door Zuid Chemie, 'tussen grijs en groen' in samenwerking met de Agrari sche Hogeschool in Laren over meer groen in Sas en 'Stof en Stank' met een buurtonderzoek over milieuoverlast zijn enkele uitgebrachte rapporten. Extra steun kwam ook van de toenma lige burgemeester W. Dusarduyn die de groep stimuleerde. De stichting heeft ook aan de wieg ge staan van de werkgroepen Integratie Woonwagenbewoners, Scholing Mede landers, Schepentrekkersfestival en Kanaalzone. Huishouden en Milieu houdt zich actief bezig met informatie verstrekking over preventie en scheiding van afval in en om het huis, milieuvriendelijke keurmerken van 'h. 1 ,V'^ foto Charles Strijd schoonmaakmiddelen en tips voor aan kopen die leiden tot verbetering van de leefomstandigheden voor de kleine boeren in de derde wereld. Handge knoopte tapijten door kinderen staan dan ook op de zwarte lijst. Gebeurde dat eerst via zelfgemaakte folders en radio Zelzate op zondagmorgen, in de toekomst wordt er gebruik gemaakt van een advertentieblad. „De kraampjes op het Schepentrek kersfestival in Sas, de Mosselfeesten in Philippine en de Graaf Jansfeesten in Westdorpe worden door mij geregeld. We staan er dan om de beurt in en ma ken zo reclame voor de Welzijnsraad", aldus Patricia Vogel. Door folders, voorbeelden van milieuvriendelijke materialen, een spelletje voor de jeugd en een quiz wordt de belangstelling ge wekt voor de groep. Penningmeester Loes de Bakker: „In die ongeveer vijf tien j aar als lid vind ik het leukste tot nu toe het bankje in Canisvliet dat is opge richt voor de verdienste van dokter F. Puylaert, waarvoor ikzelf het hout heb uitgezocht en geverfd. En natuurlijk de bordjes tegen hondenpoep die 's avonds in alle plantsoenen en speeltuinen van Sas werden gezet" en 's morgens alle maal verdwenen waren. Bep Sterrenborg van D66 is als auditor en lid aanwezig bij de vergaderingen. Bep: „Ik ben een luisterend lid dat de nieuwtjes doorgeeft aan D66 en omge keerd de stukken die belangrijk zijn voor de Welzijnsraad. Zoals de drugs avond die gehouden is en waarbij onze politieke partij dan weer aanwezig was." Voor Greet Vergeer is het. met haar me- disch-chemische opleiding een uitda ging. „Een jaar geleden werd ik ge vraagd om bij de Welzijnsraad te komen. We hebben een speeltuinenquê te gehouden omdat de mensen in West dorpe vonden dat de speeltuinen aan vernieuwing toe waren. Het rapport van Sas, Westdorpe en Zandstx-aat is op de politieke avond overhandigd aan de vei'tegenwoordigers van de diverse paidijen. Je gaat je er meer voor intei'es- seren wat er in de gemeente gebeurt en als je iets voor elkaar krijgt word je ex tra gestimuleerd." Grensoverschrijdend Ook de varkens- en kippeninvasie brengt veel werk met zich mee. De stichting levei't de voorzitter aan de Stichting Regionale Bestrijding Var kens Invasie (SRBVI) en de plaatselijke Anti Krulstaart Invasie (AKI). Milieu zaken maken noodgedwongen een groot deel uit vaix de werkzaamheden. Vele jaren heeft de leefbaarheid van Sas van Gent onder di'uk gestaan van de plaatselijke industrie. Wonen en werken waren zo met elkaar verweven dat maatregelen niet konden uitblijven. Seci-ètaris Maurice Vei'eecken: „De leefbaai'heid is merkbaar vex-beterd, maar bedreigingen blijven op de loer liggen zoals de vei-vuiling vanuit Bel gië, de varkensinvasie en de invulling van de Axelse Vlakte. Ook verwacht ik door de WOV een verslechtei-ing van de woonomgeving door het vermeerderen van het verkeer dat ongetwijfeld sluip routes zal zoeken. Het milieu is nog steeds een ondergeschoven kindje bij de bestuurders, daai'om is het noodzake lijk dat er een stichting bestaat die daar nadrukkelijk de aandacht voor vraagt." door Frank Gijsel SLUIS - Het bestuur van scou ting Sluis zit ten einde raad met de handen in het haar. De bloei ende vereniging kampt met gro te bestuursproblemen, maar ook leiding ontbreekt. Daar door wordt het in zijn voortbe staan bedreigd. Een ouder avond die vorige week was belegd om ouders kennis te la ten nemen van de ontstane pi'oblemen, liep uit op een regel recht fiasco. Van de 55 uitgeno digde ouderparen kwamen er welgeteld twee opdagen. Ruim twee jaar geleden nog vierde de scoutinggroep uit Sluis haar vijftigjarig bestaan met een compleet feestweekein- de met kinderspelen op de Markt, receptie en alleiiei acti viteiten. Ze deed dit met veel overtuiging en enthousiasme. In de jubileumuitgave sprak bur gemeester Van Liei-e nog van een bloeiende vereniging die ertoe aanspoort steeds weer op zoek te gaan naar uitdagingen. In de afgelopen jaren is met steun van de Stichting Jantje Beton het gebouw in de Brugstraat voor meer dan honderdduizend gul den gerenoveerd. Leidsters Nu, drie jaar later, komen er donkei'e wolken aan de lucht voor de groep. Op korte termijn gaan vier leidstqrs bij de jongste groep (esta's) stoppen. Hun af scheid komt niet onverwacht, want ze hadden al lang aange geven te willen stoppen. Onder tussen hebben zich twee nieuwe mensen aangemeld, maar ze missen nog eiwaring. Secretaris Wim Eggermont meent dat het zo niet verder kan: „Om een clubmiddag met dertig kinde ren goed te leiden, moet je be schikken over .een viertal leid sters." Afgezien van de leiclingpi'oble- men bij de jeugdgroepen wil Wim Eggeimont al enkele jaren het bijltje ei'bij neerleggen, maar opvolging ontbreekt. „Ik heb mooie jai-en gehad bij deze groep, maar nu wil ik toch graag mijn bestuursfunctie als secre- taris overdi'agen. Dat moet toch kunnen met ruim vijftig ouder paren", zo deelt Eggermont te leurgesteld mee. Naast het terugtreden van Eg- gennont is voorzitter Amer de Clerq al voor de vergadering van voidge week opgestapt en ook penningmeester Piet van Eijk houdt ermee op. Begin deze week is als uiterste redmiddel een brandbiïef uitgegaan naar gemeente en ouders, waaxan in niet mis te vei'stane woorden omschreven staat hoe het be stuur erover denkt. „Het be stuur voelt zich gebruikt door de ouders en ziet zichzelf alleen nog als een goedkope oppascen- trale en niet meer dan dat. Ken-, nelijk interesseert het vereni gingsleven in Sluis u niet. Kennelijk leeft scouting niet bij de volwassenen en hebben we het allemaal veel te druk. Als ons kind maar onderdak is. Dat is het voornaamste. Als je vraagt om hulp zegt iedereen dat hij het te druk heeft. Het is jammer, maar het doek gaat val len, na 53 jaar is het gedaan", schrijft het bestuur. Bestuur en leiding zullen het voorseizoen nog afmaken. Dan valt definitief het doek van een vereniging met vijftig leden en nog eens tien leden op de wacht lijst. Het gemeentebestuur is in middels op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen. HULST - In de nacht van dins dag op woensdag werd ingebro ken in een huis aan de Donizet- tistraat in Hulst. De dader nam de autosleutels weg en ging er vandoor met de auto van de bewoner. Het gaat om een grijze Peugot 405 GRD S'edan met het Belgische ken- tenkenEUA 082. TERNEUZEN - Een 63-jarige inwoner van Sas van Gent werd woensdag door de politie aan gehouden, omdat hij in een su- peiTnarkt aan de Arsenaalstraat in Terneuzen een maaltijd bij el kaar probeerde te stelen. De man werd betrapt toen hij zonder te betalen met twee fles sen wijn, een stuk vlees en kaas de winkel wilde verlaten. Hij werd voor verhoor meegenomen naar het politiebui'eau en ki^eeg nadien een dagvaarding voor de rechtbank mee naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37