Wachttijd verpleeghuis neemt af PZC Luctor 88 is een familievereniging Rel door uitspraken wethouder Terneuzen Bewoners verwend bij Borrendamse actie Kritiek op afmaken van hangbuikzwijn College erkent bonje met Noord-Bevelands ambtelijk apparaat G. Schoenmakers' opleiding tot goed Kamerlid nog niet af Bouw veiligheidshuis in Middelburg valt acht ton duurder uit zeeland 16 Driekwart patiënten vindt binnen een maand een plaats Vlissingse bedrijvenhal Arduin rond de herfst klaar Internet-site Terneuzen donderdag 30 april 1998 doorTheo Giele MIDDELBURG - De wachttij den voor opname in een ver pleeghuis zijn op Walcheren en de Ooslerschelderegio sterk af genomen. Driekwart van de mensen kon binnen een maand een plaats worden aangeboden, zo blijkt uit cijfers van Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Zeeuws-Vlaanderen vormt bin nen de provincie een uitzonde ring op dit beeld. Daar was sprake van een toename van de wachttijd tot gemiddelde van ruim drie maanden. Vraag is echter of er sprake is van werke- lijk groot verschil of dat het vooral een 'papieren' kwestie is. Naar verhouding zijn er in Zeeuws-Vlaanderen net zoveel plaatsen in verpleeg- en verzor gingshuizen als elders, ook als de leeftijdsopbouw in aanmer king wordt genomen. „Hieruit valt het verschil in wachttijden niet te verklaren", aldus drs. W. van Gorsel, die een rapport over de wachttijden heeft opgesteld voor Scoop, het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cul tuur. Toename van de wachttijd in Zeeuws-Vlaanderen lijkt in te genspraak met. de daling van het aantal verwijzingen naar ver pleeghuizen. Het aantal mensen dat vanwege lichamelijke ge breken een verpleeghuisindica tie kreegnamaf van 192 naar 85. Op Walcheren was er een lichte stijging van 75 naar 80. Op de Bevelanden en de gemeente Tholen nam het aantal af van 194 naar 160 en op Schouwen- Duiveland van 44 naar 29. Scoop-onderzoeker drs. F. W. Witkam vermoedt dat de grote re mogelijkheden voor thuis zorg in Zeeuws-Vlaanderen de oorzaak zijn van de veel sterke re daling beneden de Wester- schelde. Indicaties Het aantal indicaties voor psy chogeriatrische patiënten gaf over een (lichte) stijging te zien. Op Walcheren werden in 1996 nog 146 mensen doorverwezen, vorig jaar waren dat er 165. Op de Bevelanden/Tholen nam het aantal dementerenden dat zou moeten worden opgenomen in een j aar toe van 115 tot 12 7 en op door Marcel Modde TERNEUZEN - De eerste ver richtingen van TOP als nieuwe partij in het college van B en W van Terneuzen hebben voor flinke onrust gezorgd. Reden van de twist zijn uitlatingen van wethouder J. Baart over het be houd van het Zuidlandtheater en de perikelen rond de bouw van een nieuw politiebureau. Met name coalitiegenoot WD heeft zich enorm gestoord aan het optreden van Baart. Eerder die dag kwam het achter geslo ten deuren tot een hevige woor denwisseling tussen de liberale wethouder K. van der Hoofd en Baart. Burgemeester R. Barbé gaf aan dat Baart inmiddels voor een gesprek apart is geno men. Hij weet zijn uitlatingen aan 'bestuurlijke onervaren heid'. Ook CDA GPV/RPF en D66 plaatsten vraagtekens bij de manoeuvres. Schouwen-Duiveland van 31 naar 43. Over heel de provincie gerekend nam het totaal aantal adviezen voor opname in een verpleeghuis af van 974 in 1996 tot 867 vorig jaar. Voor verzorgingstehuizen nam de wachttijd toe tot drie maan den in de Oosterschelderegio tot een half jaar op Walcheren. In Zeeuws-Vlaanderen moeten mensen ruim acht maanden Baart haalde zich vorige week de hoon van de WD op de hals toen hij in de schouwburgcom missie stelling nam tegen de mo gelijke sloop van het Zuidland theater. De wethouder cultuur sprak zijn voorkeur uit voor be houd van het pand voor de klei ne podiumkunsten. In dezelfde strekking liet hij zich uit over de met sluiting bedreigde kerk aan de Noordstraat. Echt verkeerd vielen de uitla tingen van Baart in de PZC van gisteren over de voortslepende planvorming rond het nieuw te bouwen politiebureau aan de Willem de Zwijgerlaan. De wet houder gaf in dat artikel aan dat er binnen het college 'bespre kingen aan de gang zijn' over een eventuele alternatieve loca tie, in verband met een mogelij ke negatieve uitspraak van de Raad van State. TOP heeft voor dat geval al een voorstel voor drie varianten in de maak. Als service aan bewoners was ook een ritje met de paardenwagen mogelijk. foto Pieter Honhoff door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Het personeel van verzorgingshuis Borren- damme in Zierikzee voerde gisteren volop actie voor min der werkdruk en hogere lonen. Het conflict in de zorgsector wex-d in het Zierikzeese be jaardenhuis niet zichtbaar door acties die de bewoners schaadden, maar juist door ac ties die de bewoners baatten. „We hebben gekozen voor om gekeerde acties om de politiek te laten zien hoe goed de men sen in de zorginstellingen het kunnen hebben als wij genoeg mensen hebben om ze goed te kunnen verzorgen", aldus voorzitter N. Ringelberg van de Ondernemingsraad van Borrendamme. „Daarom zijn alle mensen die vrij waren, naar hun werk gekomen om extra zorg te geven." Deze 'extra' zorg bestond on der meer uit uitstapjes naar de markt in Zierikzee, rondritjes met een paardenkar en (rol- stoel)taxiritjes over het eiland. „Het gaat om een signaal aan de politiek", aldus Ringelberg. „Wij zijn gemotiveerd genoeg om goede zorg te bieden. De politiek heeft veel geld over voor prestigeobjecten. Dan kijken ze niet op een half mil joen meer of minder. Ze zou den eens binnen de muren van de zorginstellingen moeten komen kijken. Dan zullen ze zien dat alles verouderd is en de werkdruk veel te hoog is. Maar daar weet men allemaal niets van." wachten op een plaats. Overi gens is dit nog altijd onder het landelijke gemiddelde van ne- genenhalve maand. door Bianca Abrahamse HOEK - E. van Geffen uit Hoek van de Zeeuws-Vlaamse dieren ambulance vindt dat Staatsbos beheer dinsdagavond onterecht een door de Braakmanbossen dolend hangbuikzwijn heeft af gemaakt. „Er is onjuist gehan deld." Van Geffen is ervan overtuigd dat het dier levend kon worden gevangen en dat doodschieten niet nodig was geweest. „Het beest was opgejaagd en daar door zenuwachtig. Logisch dat ze dan gaat rennen. Het werken met een blaaspijp, die een maxi male schietafstand van zo'n vijf meter heeft, is dan niet simpel, vooral niet wanneer het ook nog eens donker wordt. Het was trouwens niet waarschijnlijk dat hij de Rijksweg op zou lo pen. Als het donker wordt zoekt hij toch een schuilplaats op." Dinsdagavond was geen dieren arts met een verdovingsgeweer beschikbaar, waardoor H. van Hage van Staatsbosbeheer 'om wille van de verkeersveiligheid' noodgedwongen de opdracht gaf het beest af te schieten. Die beslissing viel, volgens Van Gef fen, buiten medeweten van de Dierenambulance, die tot het invallen van de duisternis in de weer was geweest om het dier te pakken te krijgen. Hogere dosering „Wij .hadden 's avonds met Van Hage afgesproken dat tot het weekend geprobeerd zou wor den het zwijn levend te vangen. Daarna pas zou het beest afge maakt worden. Met het idee dat we het de volgende ochtend op nieuw zouden proberen met een verdovingsgeweer, keerden we huiswaarts. Rond elf uur belde Van Hage op dat het dier alsnog was afgemaakt omwille van de verkeersveiligheid. De dieren ambulance betreurt de gang van zaken zeer. Hadden we. geweten dat het zwijn afgeschoten zou worden, dan hadden we des noods tot de volgende ochtend gezocht en pijltjes geschoten met een hogere dosering verdo vingsmiddel." Van Hage reageei*t woensdag: „We konden niet anders. Ik wil het niet op mijn geweten hebben dat er een ongeluk gebeurd zou zijn. In een half uur tijd liep het zwijn drie kilometer van de ene naar de andere kant van het bos. Ik was in het bijzijn van de die renambulance al aan het bellen met iemand die een kogelbuks in het bezit had. Dat was het enige geweer dat het zwijn me teen zou doden. De beslissing viel met gemengde gevoelens, maar ik blijf erbij dat Staats bosbeheer de juiste beslissing heeft genomen." Zwak optreden K. van de Vrie uit Philippine meldde maandag dat het zwijn in zijn tuin lag en vindt juist 'het optreden van de Dierenambu lance die dag zwak'. „Hij lag zo rustig toen ze de verdovingspijl tjes schoten. Ik denk dat ze 'm zo haddenkunnen vangen, maarze gingen het beest opjagen. Het zwijn is onnodig afgeschoten. Ze hadden hem tot rust moeten laten komen en dan pas toe slaan." Van Hage denkt inmiddels aan wijzingen te hebben dat het dier inderdaad moedwillig is uitge zet in de zuidelijke Braakman- bossen. Een trimmer heeft za terdagmiddag rond drie uur in de omgeving van het aquaduct een zware terreinwagen met een groene paardentrailer gezien. Het zwijn liep op dat moment honderd meter verderop. De boswachter vraagt eventuele andere getuigen of de eigenaar van de trailer met hem (06- 51365184) contact op te nemen. Ook kan worden gebeld met het politiebureau in Terneuzen. Molenroute Reimerswaal KRUININGEN - Burgemeester A Verbree van de gemeente Rei merswaal zal zaterdag 9 mei de molenroute gemeente Reimers waal openen. Hij rijdt op de fiets langs de vier molens in zijn gemeente. Die staan in Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland. De molenroute is een samenwer kingsproject tussen de gemeen te en het Toeristisch Bureau Zuid-Beveland en Tholen. Alle molens zijn die dag in be drijf en bij elkemolenzal eenin formatiebord over het object onthult worden. De route is 37 kilometerlang. De officiële ope ningsplechtigheid is bij de mo len in Kruiningen, de Oude Mo len genaamd, om 10.00 uur. door René Schrier WISSENKERKE - Het college van B en W van de gemeente Noord-Beveland geeft nu zelf toe dat er problemen zijn in de organisatie van het gemeente lijke apparaat. Die conclusie komt na een gemeenteraadsver gadering achter gesloten deuren die woensdagavond werd ge houden. Die vergadering kon er pas ko men na veel aandrang van twee oppositiefracties, SGP en Noord-Bevelands Belang (NBB), Deze laatste fractie was overigens niet in de vergadering aanwezig, omdat ze niet wenste mee te werken aan een besloten vergadering over deze kwestie. In een verklaring die is afgege ven na de gemeenteraadsverga dering van woensdagavond, melden B en W dat er inderdaad sprake is van interne problemen in de organisatie van de ge meente Noord-Beveland. Dat is opmerkelijk omdat burgemees ter M. L. Everaers (WD) de kwestie steeds als een bagatel heeft afgedaan. Zo viel het vol gens hem wel mee met de pro blemen. Hij vond het aanvanke lijk ook niet nodig om hierover een aparte vergadering te beleg gen. In de verklaring geven B en W aan dat ze ook al een oplossing hebben gevonden. Of zoals het college letterlijk meldt: „Deze problemen houden concreet in dat twee afdelingshoofden een andere passende functie hebben aangeboden gekregen. Ten ge volge daarvan heeft één persoon zich ziek gemeld." B en W voe gen er aan toe dat los daarvan gesteld kan worden dat de me dewerkers van de gemeente uit stekend werk verrichten en de werksfeer goed te noemen is. Kort geding Die mededeling roept echter vraagtekens op. Vorige, week nog won één van de afdelings hoofden een kort geding bij cle ambtenarenrechter, omdat hij zijn overplaatsing aanvocht. Verder is bekend dat al twee ambtenaren ziek thuis zitten als gevolg van de kwestie. Onlangs nog gaf burgemeester Everaers on omwonden de ambtenaren, in het bijzonder de milieuafdeling en de mensen die in de haven van Colijnsplaat werken, de schuld van het feit dat bij mi lieucontroles is gebleken dat juist de gemeente de grootste overtreder is van allerlei milieu wetten en -regels in de water sportsector, Vooral het manage- mentsteam, dat bestaat uit de vier afdelingshoofden, moet hét ontgelden. De fractie van Noord-Beve lands Belang geeft bij herhaling aan dat de problemen niet wor den veroorzaakt door de ambte naren, maar door de verant woordelijke politieke partijen die het beleid bepalen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het oplei dingstraject van G. Schoenma kers om voor de PvdA een goed Zeeuws Kamerlid te worden is nog niet afgerond. Zo oordeelde gedeputeerde D. J. P. Bruinooge woensdag over zijn partijge noot. In de statencommissie economie vroeg J. Houmes (SGP) wat de gedeputeerde dacht van de laatdunkende op merkingen die Schoenmakers tijdens een politiek café had ge maakt over de Zeeuwse havens. „Je kunt merken dat Schoen- makers wethouder is geweest in een stad zonder havenactivitei ten", reageerde Bruinooge. Hij verzekerde dat hij het kandi daat-Kamerlid een exemplaar zal geven van de nota waarin het Nederlands Economisch Insti tuut: heeft vastgesteld dat de ha vens van Vlissingen en Terneu zen qua toegevoegde waarde en werkgelegenheid de sterkste groeiers zijn in het gebied Le Havre-Hamburg. Overigens dacht hij dat het wel goed zou komen met Schoenmakers' mo gelijk functioneren als Kamer lid, „Stem maar gerust op hem", zei Bruinooge. Het Luctor-team dat in april 1949 kampioen werd. reproductie Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - Het is eigenlijk de geschiedenis van een familieclub gewor den, het boekwerk over de voetbalvereni ging Luctor 88 uit Heinkenszand. Ook al doet de naam anders vermoeden, de club bestaat al sinds het begin van deze eeuw. Over het eerste deel van de geschiedenis is in 1993 al een boek verschenen ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van de heropgerichte club. Bij de viering van het tweede lustrum, het weekeinde van 9 mei, wordt daar de meest recente geschiedenis aan toegevoegd. Ad Courtin heeft alle wetenswaardighe den van Luctor sinds 1947 verzameld en beschreven in een boekje van 1.50 bladzij den. „Er is heel wat over zo'n voetbalclub te schrijven. Ik had makkelijk drie boek jes kunnen vullen. Maar we moesten ook naar de kosten kijken, het boekje moet wel betaalbaar blijven." Met behulp van leden en vooral dankzij de informatie die ere-voorzitter Piet Vermeulen verzameld had kon alle informatie voor de geschied schrijving bij elkaar gesprokkeld worden Courtin heeft een indeling per onderwerp gemaakt. Zo is er natuurlijk wat te lezen over de resultaten van de verschillende teams door de jaren heen, over de hand bal-, tafeltennis- en vrouwenvoetbalaf deling die zijn opgericht en inmiddels weer ter ziele zijn, over de huisvesting van de club, het clubblad en over de reizen die de teams hebben gemaakt. Prominenten Natuurlijk ontbreken ook de prominente leden niet. Zo was Harrie Derks - oud burgemeester van Heinkenszand, speler in het nationale hockeyteam en winnaar van twee Olympische medailles - lid en speler van het eerste team van Luctor. Een goede voetballer was het, weet Courtin zich te herinneren. Ook wielrenner Jan Raas heeft het tot het eerste elftal van Luctor weten te schoppen. Een ander oud-lid speelt ook al een pro minente rol in de Nederlandse wielerwe- reld: Ad Bos, nu directeur van verzeke ringsmaatschappij TVM. Raas heeft ook een bijdrage geschreven voor het jubile umboek. Aan de spanningen die er nog steeds be staan tussen Luctor en de andere voetbal vereniging in het dorp, de W Heinkens zand, wordt minder uitgebreid aandacht besteed. De fusie tussen beide verenigin gen en i n 19 8 8 de splitsing, heeft in die tij d heel wat stof doen opwaaien. En nog steeds zit het niet helemaal goed tussen de twee clubs. Courtin vond het echter niet nodig de kwestie weer eens op te rakelen, al kon hij er niet volledig aan voorbijgaan. Boekje Het jubileumweekeinde begint op vrijdag 8 mei met een optreden van de Bevelandse popgroep Surrender. De volgende dag is er een receptie met de presentatie van het boekje, dat overigens voor iedere belang stellende te koop komt. Tevens wordt dan een reünie voor leden en oud-leden ge houden. Verder is er die dag voor de j onge- i-e voetballers een demonstratietraining van Gerrie Mühren en tot slot een feest avond. De zondag wordt besteed aan een familievoetbal-toernooi met teams die elk uit 5 familieleden bestaan. Daar heb ben zich al 30 teams voor gemeld door Michelle Middendorp VLISSINGEN - Directeur E van den Beemt van stichting Arduin heeft woensdag op het industrieterrein Vrijburg in Vlissingen de eerste paal geslagen voor de nieuwe bedrijvenhal. Het nieuwe pand van Arduin is in september dit jaar klaar en zal ruimte bieden aan elf bedrijven voor verstandelijk gehandicapten. Ongeveer 165 gehandicapten krijgen een baan in de bedrijvenhal. In de nieuwe hal wordt onder andere een textiel-, houtbewerkings-, montage- en klussenbedrijf gehuisvest. Met de bouw van de be drijfshal bereikt Arduin de laatste fase van het in 19 9 6 opgezette in tegratiemodel op Walcheren. MIDDELBURG - De nieuw bouw van de Stromenpoort in Middelburg valt ruim 8,5 ton duurder uit. Een jaar geleden werd er nog vanuit gegaan dat het nieuwe veiligheidshuis bij na 5,9 miljoen gulden zou gaan kosten. Uit nieuwe berekenin gen van het Adviesbureau Lees berg blijkt nu dat ruim 6,7 mil joen gulden nodig is. De Zeeuw se gemeenten moeten de meeste extra kosten ophoesten. De grootste onvoorziene kos tenpost, 264.000 gulden, is een gevolg van de vier extra forma tieplaatsen die de Regionale Brandweer Zeeland heeft ge kregen in het kader van het Pro ject Versterking Brandweer. Dit bedrag kan evenwel volledig worden gedekt uit de vergoe ding die het Rijk betaalt voor de salaris- en overheadkosten. In de-kostenraming waren tot nu toe de prijzen van 1994 ge hanteerd. Omdat naar verwach ting pas medio 1999 wordt be gonnen met de bouw, moet de begroting worden bijgesteld. Het Adviesbureau Leesberg stelt de Regionale Brandweer voor per jaar rekening te hou den met drie procent van de be groting. Gerekend over vijf jaar komt dat neer op 253.000 gul den. Duurzaam bouwen Toen de eerste plannen voor de nieuwe huisvesting van de stadsgewestelijke brandweer van Vlissingen en Middelburg, de Regionale Brandweer Zee land, de Centrale Post Ambu lancevervoer en de Politie Zee land werden gemaakt, was het convenant duurzaam bouwen nog niet ondertekend. Indien alsnog aan de eisen van duur zaam bouwen moet worden vol daan, gaat het project nog eens 4,5 procent meer kosten (218.000 gulden). Om de pijn van de tegenvallers wat te ver zachten, stelt het dagelijks be stuur van de Regionale Brand weer het algemeen bestuur voor dan maar niet duurzaam te bou wen, Aan drie andere extra kosten posten valt niet te ontkomen. Zo moet ruim 38.000 gulden wor den uitgetrokken voor meer be strating. Dat is een gevolg van aanvullende eisen van de pro vincie en van de ongunstige af metingen van het te bebouwen perceel, Verder is in het verleden bijna 26.000 gulden te weinig geraamd voor de kosten voor zwakstroom en beveiliging. De deelnemende partijen moeten deze kosten opbrengen. Extra etage Om de organisatie in de toe komst te kunnen laten groeien, is het bovendien noodzakelijk dat nu al rekening wordt gehou den met uitbreiding van het ge bouw. Op de kantoorvleugel van de brandweer moet een extra etage kunnen worden gebouwd. De kosten voor deze voorzienin gen bedragen bijna 53.000 gul den. Voorlopig moeten de ver schillende partners dit betalen. Zij krijgen hun aandeel later te rug van de werkelijke gebruiker van die eventuele uitbreiding. In totaal moet de begroting met 851.288 gulden worden opge schroefd. De totale investering voor de Stromenpoort komt daarmee op 6.720.332 gulden. Dat betekent dat een belangrij ke eis van de Zeeuwse gemeen ten niet gehaald kan worden. Zij wilden koste wat het kost de bij drage per inwoner beneden de gulden houden. Door de finan ciële tegenvallers komt die bij drage op 1,10 gulden uit. Als het algemeen bestuur van de Regionale Brandweer instemt met het voorstel van het dage lijks bestuur om niet duurzaam te bouwen, levert dat nog een besparing van vier cent per in woner op. Extra bezuinigingen zijn volgens het dagelijks be stuur niet mogelijk, omdat het bouwplan al zo sober mogelijk is gehouden. Het algemeen bestuur vergadert op vrijdag 8 mei in het Grand Hotel Arion in Vlissingen. De vergadering begint om 10.00 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen waagt zich op het In ternet. Vanaf woensdagavond kan iedereen de website van de gemeente bezoeken. Op het bezoekadres http: //www.terneuzen.nl is nieuws uit de gemeentelijke keuken te vinden. De pagina wordt weke lijks 'ververst'. Ook kan de sur fer er terecht voor informatie over evenementen, de gemeen telijke organisatie en de inhoud van de gemeentegids.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32