Hulde voor oud-beheerder kering PZC C. Hamelink al jaren op vele fronten actief Bescheiden vrouw en geweldig mens P. J. van der Horst is voorbeeld voor heel Scharendijke Oprichtster museum had al zo'n vermoeden Meer lintjes voor Zeeuwen dan in '97 Echtgenote is jarig, kleindochter geboren en ook nog een lintje zeeland 14 Minister Jorritsma reikt H. Verheij uit Zierikzee onderscheiding uit Onvermoeibare kracht achter asiel De Mikke donderdag 30 april 1998 door Herre Stegenqa DEN HAAG - Onder het mom van een interview voor Teleac werd hij woensdag in alle vroeg te naar Den Haag gelokt. Zie- rikzeeënaar ing. H. Verheij had 'bepaalde vermoedens' omtrent het werkelijke doelvandit reis j e en hij kreeg gelijk. In plaats van een interview te geven, werd hij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Door niemand minder dan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Het was een drukke dag voor Verheij. Nadat hijen een tiental anderen, op het ministerie een koninklijke onderscheiding kregen opgespeld, haastte hij zich weer naar Zeeland. Want 's middags had Rijkswaterstaat nog een verrassing voor de gede coreerde in petto: een receptie in het Topshuis. Verheij was van 1959 tot vorig jaar werkzaam voor Rijkswa terstaat, vanaf '84 in de functie van hoofd van de Dienstkring Deltakust. In deze functie trad hij op als beheerder van de stormvloedkering en speelde hij een belangrijke, representatie ve rol bij de ontvangst van bin nen- en buitenlandse gasten. Verheij wordt geroemd om zijn enthousiasme, zijn 'kundige wijze van leidinggeven' en 'groot technisch inzicht'. Daarnaast was hij van 1972 tot door Ab van derSluis MIDDELBURG - „Wat krijgen we nou?" Beheerster Coby Lou- werse van het vogel- en egelasiel De Mikke in Middelburg kwam woensdagochtend nietsver moedend naar buiten, waar zij werd opgewacht door familie, vrienden en vrijwilligers. Bur gemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg speldde haar onder luid applaus een koninklijke onderscheiding op. Mevrouw Louwerse mag zich voortaan lid in de Orde van Oranje-Nassau noemen. doorMarten de Jongh KAPELLE - In wel dertien ver schillende organisaties was de Wemeldingse fruitteler C. Ha melink actief. Voor negen van die instanties spant hij zich nog steeds in. Het neemt zoveel tijd in beslag dat de eigen bedrijfs voering wel eens in het gedrang Voorzitter wandelkring gehuldigd BERGEN OP ZOOM - De voorzitter van de wandel- kring Brabant/Zeeland, mr. L. F. Haverman uit Bergen op Zoom, is woensdag lid in de Orde van Oranje-Nassau ge worden. Hij was van 1993 tot 1996 voorzitter van de wandelkring West Bra bant/Zeeland van de ko ninklijke Nederlandse bond voor lichamelijke opvoeding. Ook is hij bestuurslid van het KNVB-district Zuid, waar ook Zeeland onder valt. Verder zat hij van 1974 tot 1986 in de KNVB commissie zaterdagvoet bal. Verder is hij lid van het uitvoerend comité van de Internationale Vier daagse van Nijmegen. Haverman kreeg zijn ko ninklijke onderscheiding woensdag van de burge meester van Bergen op Zoom, mevrouw A van den Berg. 1993 redacteur van het maand blad voor wegen en waterbouw OTAR en vanaf 1980 werkte hij eveneens als redacteur, mee aan het jaarboek van provinciale waterstaat en milieu en de gids voor overheidsdiensten. Ook op sportief gebied heeft hij zijn sporen nagelaten. Verheij was in 1969 de oprichter van handbalvereniging Delta Sport, tot 1974 was hij voorzitter van Felicitaties voor ing. H. Verheij tijdens de receptie in het Topshuis. foto Pieter Honhoff Veertien jaar lang zette me vrouw Louwerse zich op uitzon- derlijke wijze in voor de vogel en egelopvang in Midden-Zee land. „U bent trouw, onverzet telijk en inventief", aldus de Middelburgse burgemeester. De laatste elf jaar heeft zij de dage lijkse leiding over het opvang centrum. In het begin was De Mikke al leen bedoeld voor het opvangen en revalideren van beschermde vogels. Geleidelijk aan groeide het centrum met opvangmoge lijkheden voor kleine zoogdie ren, zoals egels en wezels. dreigt te raken. Vanwege zijn belangeloze, maatschappelijke inzet kreeg de 58-jarige Hame link woensdag in Kapelle een lintje. Burgemeester G. C. de Groot van Kapelle speldde hem de versierselen op die horen bij het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Veel bestuursfuncties vervulde Hamelink. In de eerste plaats in regionale en landelijke agrari sche organisaties. Daarnaast in de Kapelse ouderenzorg. Bij de voormalige Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) ver vulde Hamelink diverse func ties. Hij was tien jaar lid van het hoofdbestuur. Zeven jaar daar- van maakte hij deel uit van het dagelijks bestuur. Nadat de ZLM opging in ZMO werd Ha melink onder meer voorzitter van de ZMO-afdeling Oost- Zuid-Beveland. Notabelen Ook buiten de landbouw was Hamelink actief. Zo was hij vanaf 1981 lid van de raad van toezicht van de Rabobank We meldinge en sinds 1983 be stuurslid. Lid van het college van notabelen van de Neder lands Hervormde Gemeente in Wemeldinge bleef Hamelink van 1976 tot 1996, waarvan twaalf jaar als voorzitter. Nieuwe uitdagingen gaat de in woner van Wemeldinge niet uit de weg getuige het feit dat hij onder meer het voorzitterschap van de Ruilverkavelingscom missie Inkel op zich heeft geno men. Nauw betrokken bij de Kapelse bejaardenzorg is Ha melink sinds 1980, aanvanke lijk als bestuurslid van de Stich ting Instelling Bejaardenzorg Kapelle en sinds 1994 als voor zitter van de Stichting Oude renzorg Kapelle. L. E. M. Veltman-Hack in gesprek met burgemeester Asselbergs, nadat zij haar onderscheiding heeft ontvangen. foto Pieter Honhoff door Andries Molengraaf OUWERKERK - „Een bescheiden vrouw, een geweldig mens." Burgemeester J. As selbergs van Schouwen-Duiveland kon mevrouw L. E. M. Veltman-Hack gisteren in het dorpshuis van Ouwerkerk niet vlei ender typeren. Hij sprak zijn woorden ter inleiding van de uitreiking van een ko ninklijke onderscheiding aan de 80-jarige voormalige anesthesiste. Veltman is van grote betekenis voor de dorpsgemeenschap Ouwerkerk, zei As selbergs. Met name op cultureel-histo- risch gebied. „Ondanks dat ze via slinkse wegen hiernaartoe is geleid, had ze wel door dat zij vandaag het slachtoffer is", sprak Asselbergs.,U bent van onschatba re waarde voor Ouwerkerk, op vele terrei nen actief. "De burgemeester roemde haar vooral om haar bescheidenheid. De voor malige anesthesiste heeft zich nooit op haar hoge opleiding laten voorstaan, al dus Asselbergs. Veltman, geboren in Nieuw-Lekkerland, zet zich met volle kracht in voor het be houd van het Zeeuwse dialect en voor de Schouwen-Duivelandse streektaal. Als lid van de Zeeuwse Dialectenvereniging geeft zij daaraan uiting door het verzame len en ten gehore brengen van Zeeuwse liedjes, het schrijven van verhalen in de streektaal, het houden van declamaties, het meewerken aan het Regioboek Schou wen-Duiveland en het meewerken aan het Supplement op hetZeeuios Woordenboek. Verder nam zij in 1984 het initiatief tot de oprichting van de werkgroep Oud Ouwer kerk, die informatiemateriaal over de ge schiedenis van het dorp verzamelt en ex poseert. Bovendien richtte zij binnen de afdeling Duiveland van de Bond van Plat telandsvrouwen een koor op, waarvan zij nu nog de leidster is. Het koor zong haar toe nadat zij het lintje (lidmaatschap in de Orde vah Oranje-Nassau) opgespeld had gekregen. Veltman moest, om de konink lijke onderscheiding in ontvangst te nemen, 'halsoverkop' terugkomen van haar vakantie in het Noord-Brabantse Chaam. P. J. van der Horst, trots op zijn onderscheiding. door Willem van Dam SCHARENDIJKE - Een man 'van onschatbare betekenis voor het verenigingsleven' en 'een voorbeeld voor alle dorps genoten'. P. J. van der Horst uit Scharen- dijke is sinds woensdag lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de onderscheiding vanwege zijn vele inspannin gen voor het (sport)vereni- gingsleven in Scharendijke. Van der Horst is onder meer voorzitter van de voetbalver eniging ZSC '62. Bovendien is hij sinds 1988 secretaris van de tennisvereniging Scharendij ke. In de jaren tachtig was hij bestuurslid van deplaatselijke ijsvereniging. foto Pieter Honhoff De heer Van der Horst wordt door velen beschouwd als de personificatie van ZSC '62. De toenmalige KNVB-afdeling Zeeland beloonde hem des tijds met een gouden speld van verdiensten. Recent nog ont ving hij de sportpenning van de gemeente Schouwen-Dui veland. Burgemeester J, J. P. M. Asselbergs noemde hem 'een van de unieke men sen binnen de Schouwen-Dui velandse sportgemeenschap'. M. E. Jansen-Glas (links) wordt gefeliciteerd met haar erelintje. foto Pieter Honhoff door Andries Molengraaf BROUWERSHAVEN - Ze was 'best wel trots' op de koninklij ke onderscheiding die ze gister ochtend in het stadhuis van Brouwershaven ontving, maar niet echt verrast. „Zo gaat dat nu eenmaal. Brouwershaven is niet zo groot", zei ze nadat bur gemeester J. Asselbergs haar de onderscheiding als lid in de Or de van Oranje-Nassau had op gespeld. Mevrouw M. E. Jansen-Glas (78) uit Brouwershaven kreeg niet zonder reden het erelintje. Volgens burgemeester Assel bergs is zij een 'bijzondere in woonster van onze gemeente en zeker van Brouwershaven met een niet te onderschatten bete kenis'. Jansens verdiensten lig gen vooral op cultureel gebied. Zij was in het begin van de jai'en tachtig een van de oprichters van het streek- en landbouw museum Goemanszorg in Dreischor en tot 1994 bestuurs lid daarvan. Museum Verder was zij bestuurslid en mede-oprichtster van de cultu rele stichting De Roode Lelie in Brouwershaven, die toneel- en muziekuitvoeringen organi seerde. De stichting beheerde tevens een gebouw aan de Ha ven in Brouwershaven, waarin dankzij mevrouw Jansen het museum De Vei'gulde Garnaal werd gevestigd. Vijftien jaar is zij de drijvende en stuwende kracht achter dat museum ge weest, waar vooral wisselende tentoonstellingen werden ge houden. Tussen 1973 en 1986 was zij bovendien bestuurslid van de Vereniging Stad en Lan de. Jaren daarvoor, in 1953, stond zij ook nog eens aan de ba sis van de plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen. Incidentele klussen schuwde ze ook niet. Zo organi seerde ze in 1993 een grote ten toonstelling over de waters noodramp terwijlzij in 1985 iets soortgelijks had gedaan over het onderwerp 'Brouwershaven 700 jaar'. Jansen, in Kapelle geboren, heeft ook vier publicaties op haar naam staan, alle hande lend over Brouwershaven. „Een indrukwekkende hoeveelheid", vprak Asselbergs. deze club. Bovendienis hij voor zitter geweest van de Zeeuwse afdeling van het Nederlands Iiandbalverbond. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De 49 konink lijke onderscheidingen die ter gelegenheid van koninginnedag 1998 aan Zeeuwen zijn toege kend, behoren alle tot de Orde van Oranje-Nassau. Er zijn 34 onderscheidingen in de zesde graad uitgereikt (lidmaatschap van de orde) en 15 onderschei dingen in de vijfde graad (ridder in de orde). Eén lidmaatschap is toegekend met de zwaarden, een toevoe ging die alleen voor onderschei denen via het ministerie van De fensie geldt. In 1997 werden 12 ridders en 30 leden benoemd, in 1996 - het eerste jaar met een nieuw deco ratiestelsel - 1 officier, 14 rid ders en 36 leden. Evenals vorig jaar zijn er geen hogere onderscheidingen in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt aan verdienstelijke Zeeu wen. Het gaat om de vierde graad (officier), derde graad (commandeur), tweede graad (groot-officier) en eerste graad (grootkruis). Evenmin zijn er 'leeuwen' benoemd, oftewel een onderscheiding ingevolge de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een onderscheiding uit deze orde staat hoger aange schreven dan de Orde van Oran je-Nassau. Ridder in de Orde van Oranje- Nas sau: TAM. Braat-Voorhuis, keramiste, organisator tentoonstellingen en rondleidingen in Burger Weeshuis, Zierikzee; T. J. C. van den Dungen- Basten, bestuurlijke functies bin nen vrouwenorganisaties, Hulst; A W. Elandt-Pelt, bestuurlijke functies, voornamelijk op kerkelijk gebied, Vlissingen; C. A H. Elliot (Nelli Cooman),- atlete, Nieuwer- kerk; C. Hamelink, bestuurlijke functies binnen land- en tuinbouw, Wemeldinge; M. A Hendriks-Heuts, bestuurlijke functies op allerlei ge bied, Temeuzen; P. M.Hoondert, be stuurlijke functies op allerlei ge bied, Middelburg; E. C. deHullu-de Nood, bestuurlijke functies op agra risch gebied, Zuidzande; J. H. Kie- wiet, bestuurlijke functies, onder meer op het gebied van de gehandi captenzorg, Middelburg; J. Louwer se, bestuurlijke functies op het ge bied van de visserij, Yerseke; J. de Pooter, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Kapelle; A M. M. Rictra, verdiensten voor het onder wijs, Temeuzen; C. J. A Roth, be stuurlijke functies, voornamelijk op onderwijsgebied, Domburg; G. P. Ververs, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Temeuzen; J. Weber, bestuurlijke functies binnen Rotary en kerk, Kortgene. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: C. J. Bierens, bestuurlijke functies op agrarisch gebied, Grijpskerke; J. Bos, (bestuurlijke) functies op ker kelijk gebied en binnen de zangver eniging, Tholen; J. K. van Cadzand, functies op kerkelijk gebied en bin nen waterschap, Axel; P. J. Comelis, functies binnen muziekvereniging en historische vereniging, organist, Philippine; P. J. M. de Deckere, be stuurlijke functies binnen vereni gingen, contactpersoon collecten, Nieuw-Namen; G. Dijkstra, liet brandweer, ouderling, Sluiskil; M. B. de Dreu-Scharpentier, be stuurlijke functies binnen buurt werk en kerk, Goes; J. Droogers-Vo- gel, (bestuurlijke) functies op het gebied van koren en kerk, Oud-Vos- semeer; A Franssen, (bestuurlijke) functies binnen scouting en ehbo, Terneuzen; A L. Goethals-van Dommelen, bestuurlijke functies onder meer binnen bejaardenwerk, Slsuikil; J. M. Goud, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Waarde (dinsdag al uitgereikt); P. C. Hage- Jansens, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Sint-Maartensdijk; P. A Hamelink, oud-raadslid Noord-Beveland, Wissenkerke; P. J. van der Horst, bestuurlijke functies binnen sportverenigingen, Scha rendijke; P. de Hulster, molenaar, Zuidzande; P Ivens, bestuurlijke functies binnen verenigingen, Hulst; M. E. Jansen-Glas, verdien sten op cultureel gebied, Brouwer shaven; R. Jurriens, verdiensten voor muziekverenigingen, Sluiskil; W. Kruidenier, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Ijzendijke; E. P. de Loof£-de Bruine, functies op ker kelijk gebied, Vlissingen; J. L. Lou- werse-Wattel, beheerster vogel- en egelopvangcentrum de Mikke, Mid delburg; M. J. A Mol, bestuurlijke functies binnen de fruitteelt, Bors- sele; H. L. Nelisse, (bestuurlijke) functies binnen verenigingen, Tho len; J. L. Noom, bestuurlijke func ties, onder meer binnen de Rabo bank, Scherpenisse; J. J. Ocké, (bestuurlijke)functies binnen ver enigingen, Terneuzen; M. M. Punt, (bestuurlijke) functies op allerlei gebied, Oud-Vossemeer; C. C. Stout j esdi j k-Engelvaart, (bestuur lij ke) functies op allerlei gebied, Poortvliet; T, A C. van Tongeren, bestuurlijke functies, onder meer binnen de gehandicaptenzorg, Vlis singen; E. A L. Tongeren-van Raal- te, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Vlissingen; L. E. M. Velt man-Hack, bestuurlijke functies en verdiensten op cultureel gebied, Ou werkerk; H. Verheij, (bestuurlijke) functies op allerlei gebied, Zierik zee; C. J. van der Weele, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Vlissin gen; J. A Weemaes, (bestuurlijke) functies binnen muziek- en toneel vereniging, Clinge. Lid in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden: A S. Bakker, reserve-officier mari ne, (bestuurlijke) functies binnen loodsenkoor en zeilschip de Een dracht, Vlissingen. Op Goeree-Overflakke zijn acht koninklijke onderscheidingen gevallen, driemaal ridderschap en vijfmaal lidmaatschap. Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: J. Jordaan, Middelharnis; J. duPree, Melissant; L. X. den Hollander, Ouddorp. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: W. de Bonte, Ooltgensplaat; J. Groen, Dirksland; M. Heerschap, Melissant; A R, van der Spaan, Ouddorp; C. A Zuidwijk, Sommels- dijk. Lid in de Orde van Oranje-Nassau C. J. Bierens en zijn echtgenote. foto Lex de Meester door Nicole Kluijtmans GRIJPSKERKE - Door zijn om geving wordt C. J. Bierens uit Grijpskerke gezien als een zeer bescheiden man. Hij wilde dan ook niets van een eventuele on derscheiding weten. Toch kwam hij er niet onderuit. Gisteren kreeg' de vice-voorzit- ter van de Landinrichtingscom missie Walcheren, het lid van de Deltan Adviesraad en het be stuurslid van Campina burge meester A C. de Bruijn op de koffie. Namens de koningin be noemde zij hem tot Lid in de Or de van Oranje-Nassau. Dat kon de agrariër niet weigeren. Toen de burgemeester aanbelde had hij al een sterk vermoeden waarvoor zij kwam. Het had toch ook iets met die receptie die het bestuur van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organisa ties ZuidMiddenOost (GLTO) hem die avond had aangeboden te maken. Het bestuur van de GLTO had de agrariër en kam- peerboer voorgedragen voor zijn grote maatschappelijke verantwoordelijkheid en be trokkenheid. Zowel op plaatse lijk als provinciaal niveau heeft hij zich voor de land- en tuin bouw ingezet. Dertien jaar lang was Bierens voorzitter van de kring Walche ren van de ZLM en vanaf 1994 voorzitter van de kring Midden- Zeeland ZMO/GLTO. Hij was voorzitter van de ZLM Grijps kerke en vijftien jaar voorzitter van de districtsraad Walcheren van het Landbouwschap. Nu zet hij zich nog in als bestuurslid van ZLM Verzekeringen. „Veel van het werk is liefdewerk ge weest, dikwijls zonder dat er een passende vergoeding tegen over stond. Hierbij dreigde het eigen bedrijf niet zelden op de tweede plaats te komen", sprak de burgemeester. Daai'in gaat overigens verande ring in komen. Hij gaat meer tijd aanzijn bedrijf en familie beste den deelde hij het gezelschap mee. „Voor mij is mijn werk als praktizerend boer altijd het voornaamste geweest. In mijn bedrijf heeft mijn vrouw een heel belangrijke rol gespeeld. Zonder haar had ik het niet ge red", lichtte hij toe. Het is voor Bierens overigens een zeer feestelijke' week. Maandag was zijn echtgenote jarig. Dinsdag kreeg hij er een prachtige kleindochter bi]. Woensdag werd hij onderschei den. „En nu is het tijd om ervan te genieten", merkte een stra lende Bierens op na afloop van de onderscheiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30