Frustratie bij hoeders democratie pze Politiek gaat voor meer blauw PZC Team nodig voor beknibbelen op EU-bfjdrage Vakanties feiten en meningen Pleidooi voor meer professionaliteit internationale waarnemers Van Dijke vindt dat media RPF negeren 30 april 1948 donderdag 30 april 1998 door Hans Heijt Stembiljetten zijn vaak in on voldoende mate aanwezig, de kennis van het land is soms ontoereikend en vrijwel altijd duiken politici op die door frau de of intimidatie de verkie zingsuitslag proberen te beïn vloeden. De internationale gemeenschap stuurt steeds va kerwaarnemers naar verkiezin gen in ontluikende democratie- en. Uit persoonlijke verslagen van vier Nederlandse waarne mers blijkt dat de invloed van de missies op het democratisch proces beperkt is. Serv Wiemers en Marcel van den Heuvel pleiten in hun boek Op pad voor democratie, Neder landse ivaamemers bij buiten landse verkiezingen voor een betere training van de waarne mers, meer aandacht voor het voor- en natraject rond de ver kiezingen en een structurele evaluatie van de missies. Wiemers en Van den Heuvel wa ren in 1996 waarnemer bij de verkiezingen in Bosnië-Herzeg- ovina. Vorig jaar hield Wiemers toezicht in Servië en Van den Heuvel in Albanië. Ze legden hun ervaringen vast in een dag boek. Dat deden ook Michel Groothuizen in in Zuid-Afrika (1994) en Robert Quarles van Ufford in Haïti (1995). Hun te boek gestelde ervaringen wer den gisteren gepresenteerd. De missies worden in de regel georganiseerd door internatio nale organisaties als de Verenig de Naties, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking (OVSE), de Europese Unie en de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). De opbouw van het boek is iet wat onlogisch. Pas in de epiloog leggen Wiemers en Van den Heuvel uit wat de rol en taak van de verkiezingswaarnemer Nederlandse marechaussees houden in 1995 een oogje in het zeil bij de voorbereidingen op de verkiezingen in Port-de-Paix op Haiti. foto ANP zijn. Ze maken duidelijk dat het sturen van waarnemers het pu bliek vertrouwen in het verkie zingsproces versterkt en fraude en intimidatie kan helpen voor komen. Uit de verslagen blijkt dat het toezien op het naleven van de democratische spelregels soms frusterend kan zijn. Wie mers hield een kater over aan de verkiezingen voor president en parlement in Servië. Ondanks de aanwezigheid van interna tionale waarnemers kon Milo sevic, president van de Federale Republiek (Servië/Montenegro) de verkiezing volledig naar zijn hand zetten. Wiemers rept van kiezers die hun identiteitsbe wijs niet tonen, een vechtpartij in een stemlokaal en chaotische toestanden bij het tellen van de stemmen. Een confrontatie met een cafébezoeker maakt hem duidelijk dat niet alle Serviërs sympathie hebben voor een waarnemer uit Nederland. „Als ik zeg dat ik uit Holland kom, slaat hij door naar het vijande lijke", schrijft Wiemers. „Hij duwt de kogel een paar keer te gen zijn hoofd. 'Wat? Holland? Van den Broek: Pang! Pang!' Ik ben verbluft dat iemand in deze omgeving en op dit tijdstip feil loos de naam van een Neder landse politicus kan oplepelen, maar ik had al tijdens mijn vori ge bezoek gemerkt dat de in spanningen van Van den Broek als voorzitter bij het uitbreken van de oorlog geen positieve in druk hebben achtergelaten." Van het verloop van de verkie- door Koos van Wees Minister van Financiën en VVD-kan- didaat Zalm wil dat er een commis sie komt van Nederlandse Europarle mentariërs en Kamerleden die de Neder landse regering helpt de afdracht van ons land aan de EU te verminderen. Zalm noemt de inzet van de parlementa riërs tot nu toe 'ronduit destructief. Het leek wel alsof het hoogste doel was het schaden van de Nederlandse belangen'. Zalm ziet in de verkiezingsprogramma's aanleiding om in Brussel hard te onder handelen over een veel lagere afdracht. Alle grote partij en willen minder betalen aan de EU. Maar dan moeten de parle mentariërs zich wel houden aan de op vattingen van hun partij, aldus Zalm. „Het harde onderhandelen heeft minder kans van slagen als de volksvertegen woordigers de inzet van Nederland steeds bekritiseren". Hij hekelde in dat verband de PvdA'er Van der Ploeg, die Zalm vanwege diens bezwaren betitelde als 'knakenpoetser'. Zalm vindt het niet bezwaarlijk als Europarlementariërs zo nadrukkelijk aan de leiband van de Ne derlandse regering lopen. Volgens hem hebben ze zich immers ook aan de opvat tingen te houden van de partijen die ze vertegenwoordigen. GPD zingen in Bosnië-Herzegovina geven Wiemers en Van den Heu vel een positiever relaas. Ook al waren Van den Heuvel stuitte in de Moslim-Kroatische Federa tie niet op serieuze problemen, maar constateerde wel dat er fouten waren gemaakt bij de re gistratie van de kiezers. „Het is jammer dat wij maar een mo mentopname van het totale ver kiezingsproces meemaken", stelt Van den Heuvel in zijn dag boek. Wiemers deelt die opvatting. De auteurs stellen voor om in de toekomst een vast aantal korte korte-termijnwaarnemers in te zetten en die een gedegen basis training te geven. Daarnaast pleiten ze voor het werken met goed getrainde lange-termijn- waarnemers. Die moeten niet alleen betrokken zijn bij de ver kiezingen, maar ook bij de aan loop en de naweeën daarvan. Betrokkenheid Wiemers en Van den Heuvel zijn van mening dat een democrati seringsproces niet ophoudt bij het einde van een verkiezings dag. Ze vinden dat het politieke besluit tot het sturen van waar nemers tegelijkertijd moet lei den tot een grotere betrokken heid van Nederland bij de de mocratische ontwikkeling van het land in kwestie. Als voor beeld noemen ze de steun die de minister van Ontwikkelingssa menwerking geeft aan de Stich ting voor het Nieuwe Zuid- Afrika. Dat nieuwe Zuid-Afrika heeft in ieder geval de zegen van Groothuizen. De waarnemer maakt in zijn verslag over de verkiezingen van 1994 melding van een gebrek aan stembiljet ten en een chaotische organisa tie. Toch schroomt hij niet de overwinning van het ANC op één lijn te stellen met de val van de Berlijnse muur. „Ik be schouw het als een privilege hierbij aanwezig te mogen zijn", schrijft Groothuizen. „Een on partijdig afstandelijk oordeel over dit land en dit proces zal ik nooit meer hebben. Maar mis schien hoeft dat ook wel niet." Op pad voor democratie, Neder landse waarnemers bij verkiezingen in het buitenland. Drs. S.M. Wie mers en M. van den Heuvel. ISBN 9042202394, 1998, prijs: f39.50 Toen staatssecretaris Netelenbos vorige maand een pleidooi hield voor flexibeler schoolvakan ties had zij op het oog dat de vrij e tij d van ouders en kinderen beter op elkaar afgestemd zouden worden. Vrijwel niemand heeft een zo lange aaneengesloten pe riode vakantie als in het onderwijs 's zomers gebruike lijk is. De bewindsvrouw ziet wel wat in een experi ment, zonder een verplichtend karakter. De onderwijswereld moet maar oppassen. Ook zonder dat geëxperimenteerd wordt, loopt de zaak al uit op een chaos, zo blijkt in Zeeland. Het voortgezet en het basis onderwijs hebben in de dagen rond de eerste mei voor een spreiding van vakanties gezorgd, die veel ouders tot wanhoop brengt. Wie kinderen in beide fasen van het onderwijs heeft en zelf de'vakanties daaraan aanpast, beschikt over een forse hoeveelheid onrendabele vrije tijd. Als het ene kind naar school moet, is het andere vrij; en andersom. Ook de zomervakanties sporen niet compleet. Het ba sisonderwijs in Zeeland is ook dit jaar een week later vrij dan de scholen voor voortgezet onderwijs. Echt handig is het allemaal niet ingericht. Veel ouders gaan wat flexibel met het begin van vakan ties om. Scholen leven zich in de laatste dagen veelal uit i op een pretpakket met sport en andere recreatieve ele-1 menten. Die vrolijke dagen zijn er niet voor niets. Ze zijn bedoeld om de sociale samenhang te vergroten. Van oudsher hebben ouders ook nogal eens de neiging hun kinderen een paar dagen niet naar school te laten gaan om bijvoorbeeld een weekje wintersport te heb ben. Die handelwijze staat haaks op wat de onderwijs inspectie wenst. De laatste jaren wordt strenger toege zien op onreglementair verzuim. Het is juist dat het schoolbezoek van leerlingen niet j naar goeddunken van opvoeders thuis kan worden ge regeld. Leraren kunnen niet goed plannen en lesgeven als hun klassen in ongeregelde samenstelling verschij nen. Juist daarom zou de onderwijswereld moeten inzien hoe lastig het ouders gemaakt wordt door de rommelige manier waarop de vakanties nu worden gespreid. En hoezeer die ouders in de verleiding worden gebracht om de regels dan maar te ontduiken door bijvoorbeeld hun kerngezonde kroost ziek te melden om samen fris en fruitig af te reizen. Een aantal jaren geleden zagen de betrokkenen in Zee land kans de vakanties te stroomlijnen. Dat gebeurde via de Provinciale Onderwijs Raad. Die had daarover j geen bevoegdheden, maar binnen de raad werd op basis van vrijwilligheid met succes gestreefd naar synchro niciteit. Nu blijkt, dat in onderwijsland ieder doet wat goed is in zijn ogen, zou het provinciebestuur het initiatief moe- j ten nemen om een betere afstemming te bereiken. Schooldirecties moeten ervan te overtuigen zijn dat niet alleen hun eigen inzichten en belangen van beteke-1 nis zijn maar dat ook de wensen van ouders gewicht in de schaal horerite leggen. door Leo Roggeveen Leen van Dijke heeft zich vier jaar uit de naad ge werkt om op 6 mei te oogsten. Een rechtszaak, waarin de RPF-voorman zich moet ver antwoorden voor vermeende discriminerende uitspraken in Nieuwe Revu over homo's dreigt echter op het laatste moment roet in het eten te gooien. Van Dijke denkt niet dat het zo'n vaart loopt. De christe lijke rijen lijken zich eerder te sluiten onder het motto 'wie aan onze voorganger komt, komt aan ons'. Conclu deren dat de rechtszaak Van Dijke Siberisch koud laat, is echter veel te kort door de bocht. „Voor stemmenverlies ben ik niet bang", zegt de voorman van de Reformatorische Po litieke Federatie (RPF). „De actie heeft heel veel christe nen opgeschrikt en wakker geschud. Wat mij voor de voeten wordt geworpen, na melijk dat ik homoseksuelen openlijk zou discrimineren, is als buitengewoon om-ede- lijk ervaren. Ik heb heel veel steunbetuigingen gekregen; ook uit onverdachte en on verwachte hoek. Denk aan een zeer recent artikel van Hei-man Wigbold, waarin hij eenlans brak voorde vrijheid van meningsuiting en ook HP/De Tij d was pas solidair. „Het neemt allemaal niet weg dat de zaak me erg aan grijpt en me ook behoorlijk slecht uitk.omt.Het kost heel veel energie. Geestelijk heb ik moeite met de aantijgin gen, omdat ik alleen maar mijn mening heb verkon digd. Ik sta waar ik voor sta: het is nau welijks te bevatten dat je daarvoor kunt worden vervolgd." Opiniepeilers Dat zijn partij nog altijd niet voor vol wordt aangezien, begint steeds meer aan hem te knagen. „Als ik zie hoe de opiniepeilers van het Nipo ons behandelden, dan zet ik daar grote vraagtekens bij. Hun methode deugt van geen kanten. Voor de gemeente raadsverkiezingen van maart werden we door dat bureau steeds op verlies ge zet. Maar we boekten in maart een grotere winst dan ooit tevoren." Van Dijke reageert gepikeerd op de tegenwerping 'eind goed al goed'. „Nee, ik blijf het vervelend vinden. Men sen willen niet bij een verlie zende club horen. Wie weet hoeveel mensen RPF hadden gestemd als het Nipo zijn werk naai- behoren had ge daan. Zo ben ik ook nog steeds niet te spreken over Ferry Mingelen. Waarom heeft hij ons op de verkie zingsavond volstrekt gene geerd? De combinatie RPF/GPV/SGP bleek qua grootte de vierde partij van Nederland geworden. Daar is nooit melding van ge maakt." Wat de RPF volgens de voorman ook parten speelt en heeft gespeeld, is het gekoketteer van de media met alles wat 'links' is. Een partij met 'rechtse' opvattin gen als de RPF, die tegen abortus, euthanasie en soft drugs is, wordt door de mees te mediavertegenwoordigers juist genegeerd. „Vooropgesteld dat ik heel veel respect heb voor de be vlogenheid van Paul Rosen- möller (GroenLinks) en Jan Mari jnissen (SP) wil ik er wel op wij zen dat ze ook alle kan sen krijgen om hun zegje te doen. Het is nog niet zo gek lang geleden dat ik officieel voorstelde om een parlemen taire enquête in te stellen naar de uitvoering van de Bijstandswet. Niemand heeft dat opgepikt. Twee da gen later zegt Rosenmöller hetzelfde en de hele pers is in rep en roer, van Nova tot Den Haag Vandaag." De tegenwerping waarom Van Dijke zich zo druk maakt, gezien het geweldige kiezerspotentieel dat. nog niet is aangeboord, tovert een brede glimlach op het ge laat van de lijsttrekker. „Ik wil best toegeven dat we er helemaal niet slecht voor staan. Wat ons ook in de kaart speelt is het paarse ka binet. De 'machtsvraag' is voor christelijke kiezers een stuk minder relevant gewor den. Mensen die vroeger twijfelden tussen RPF en CDA gaven vaker de voor keur aan Lubbers en de zij nen, omdat zij een regerings partij vertegenwoordigden. Nu zijn de verhoudingen heel anders komen te liggen. Kortom, ik heb alle vertrou wen in 6 mei. Alleen zou ik dat ook wel eens ergens wil len teruglezen." GPD „Ach, de politiek belooft zo véél." Het is de meest gehoorde uitspraak van het stemvolk voorafgaand aan de Tweede Kamerver kiezingen. De burger heeft gelijk. In 1994 was dat zo, en nu in 1998 weer. We blikken terug: maakten de partijen hun woorden waar en hoe kijken ze er nu tegen aanTot zes mei elke dag een heikel thema. Vandaag aflevering 6: cri minaliteit en veiligheid. door Cees van der Laan Het jaar 1994 zal dienders en speurders in het geheugen gegrift staan. Het was niet al leen het jaar dat de diep ingrij pende fusie tussen gemeente- en rijkspolitie in 26 regionale korpsen werd beklonken. Het was ook het begin van de zoge heten IRT-affaire. De daarop volgende parlemen taire enquête opsporingsme thoden èn de reorganisatie van de politie hadden een verlam mende uitwerking op het op sporingsapparaat. Tegelijker tijd werd de samenleving ge plaagd door toename van de zware en veel voorkomende cri minaliteit. Justitie lag onder vuur door de vele vormfouten bij het Openbaar Ministerie en het cellentekort. Politieke par tijen eisten meer blauw op straat (VVD'er Dijkstal zette het hoogste in en wilde 10.000 agenten extra) en meer gevan genissen. Wat is er gedaan? Achteraf beschouwd kan de af gelopen kabinetsperiode ge kenschetst worden als cruciaal voor de bestrijding van de cri minaliteit. Er werd een aanvang gemaakt met het omvormen van het stoffige en gedecentraliseer de Openbaar Ministerie tot een op deze tijd toegesneden cen traal geleid apparaat. Ditzelfde staat de rechterlijke macht te wachten. Bij de Kamer liggen enkele wetten (onder andere op sporingsmethoden, deals met criminelen en afluisteren wo ningen) die politie en justitie meer armslag zullen geven. Het landelijke rechercheteam werd opgericht om onder meer finan ciële criminaliteit aan te pak ken. Justitie en politie boekten suc ces met het oprollen van een reeks bendes die zich schuldig maakte aan zware en ernstige criminaliteit. Het aantal heen zendingen van verdachten we gens cellentekort is fors afgeno men, van ruim 5000 in '94 tot nog geen duizend dit jaar, Dit werd vooral veroorzaakt door de bouw van nieuwe gevange nissen. Het aantal cellen nam met 3000 toe tot bijna 13.500 dit jaar. Het aantal ontsnappingen daalde van 75 in 1990 tot 17 in 1996, mede door de bouw van Extra Beveiligde Inrichtingen. Meer aandacht voor preventie zorgde voor een forse daling van woninginbraken, autodiefstal len en roofovervallen tegen geldinstellingen. Minister Dijkstal (Binnenland se Zaken) ging met zijn hakken over de sloot. Zijn belofte van 3700 extra agenten werd ni.pt gerealiseerd. Hoe nu verder? De politieke partij en roepen op nieuw om meer blauw op straat. Het CDA en WD voorop met respectievelijk 7000 en 5000 agenten. Dit wordt vooral inge geven door de personeelstekor ten van 'plattelands-korpsen' en het frequente geweld op straat. Er dient 's avonds meer politie op straat te zijn om 'zin loos geweld-' te voorkomen. Minister Sorgdrager (justitie) heeft aangekondigd dat er nog zeker 2200 extra cellen bij moe ten, bovenop het in 1999 beoog de aantal van 13.700. Een deel hiervan (340 cellen) is bedoeld voor TBS-gestraften die soms nu te lang moeten wachten op behandeling. Zij vindt ook dat het oplossings percentage van delicten om hoog moet. Dit is in de afgelopen jaren gedaald naar slechts een 'onaanvaardbare' (Sorgdrager) 14 procent. De belangrijkste aandacht zal uitgaan naar de bestrijding van geweldsmis drijven ('zinloos geweld') en jeugdcriminaliteit. Wat dit laat ste betreft maken politiek, poli tie en justitie zich ernstig zor gen. Het aantal jongeren dat bij geweldsdelicten is betrokken is in de afgelopen vijf jaar met 85 procent toegenomen, vooral on der allochtonen. Nederland telt 100.000 jeugdige delinquenten, van wie meer dan 23.000 tot de zogeheten 'harde-kern-jonge- ren' behoren. Het CDA wil zelfs kinderen onder de 12 jaar gaan vervolgen. GPD Koningin Prinses Juliana is vandaag ja rig. Ze is 39 jaar geworden. Haar moeder, koningin Wil- helmina, viert dit jaar haar gouden jubileum. Ze is nu vijf tig jaar lang vorstin. Over die regeerperiode, 1898-1948, verschijnt binnenkort een boek. Overigens kan de konin gin 4 mei, de dag van doden herdenking, geen toespraak op de radio houden, omdat zij daarvoor momenteel de kracht niet bezit. Fokvee De door de oorlog en inundatie gedupeerde veehouders op Walcheren krijgen nieuwe die ren. Het vee arriveert binnen enkele dagen. Kazerne In Middelburg wordt hard ge werkt aan de bouw van een nieuwe legerkazerne aan de Korte Noordstraat. Het grondwerk is klaar, zodat kan worden begonnen met de be- tonfunderingen. Boudewijn Prins Boudewijn, de zeven tienjarige zoon van koning Leopold, keert terug naar Bel gië om zijn studies verder af te maken. Naar verwachting be tekent dat een doorbraak in de koningskwestie. Volgens som mige politici zou Leopold erin toestemmen dat zijn zoon hem als koning opvolgt. Of de vorst naar zijn land terugkeert, is momenteel nog onduidelijk. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde; verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Ter neuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax, (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLïne Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - Ó231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en 'uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek, Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl, 17.5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet, btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen In verband met de nakende verkiezingen klinkt bij menig partij weer de roep om meer 'blauw' op straat. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2