Extra koopavonden omstreden Lekker schoffelen in de natuur PZC PZC Kazerneringsfonds deelt vier premies uit Freek de Jonge over de schreef in column, vindt Van der Zaag zeeland 13 Gejuich en gemor onder Zierikzeese winkeliers Gele kaart bij vals brandalarm Bromfietser rijdt door na botsing Filmopnamen clip Bl0f Provincie goed in slappe was Gewonde bij bedrijfsongeval Actie Rover op NS-station Goes geen stemadvies Opbrengst sportactie valt tegen mensenwerk donderdag 30 april 1998 door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Er was dit jaar 1.450 gulden beschikbaar en dat bedrag is, zoals het hoort, ook helemaal op gegaan. Het Zierikzeese Fonds van Kazer nering heeft het geld uitge keerd aan vier doelen die zich op sociaal en cultureel vlak in spannen voor de bevolking van Zierikzee. Het fonds dateert uit de Franse Tijd (eind 18e, begin 19è eeuw) en werd in het leven geroepen om Franse troepen bij burgers in te kwartieren, Nadat Neder land in 1813 een onafhankelijk koninkrijk was geworden, bleef het kapitaal bestaan. In de loop van deze eeuw raakte het in de vergetelheid, tot een ambtenaar van de gemeente Zierikzee het in de jaren tach tig min of meer herontdekte. Sindsdien wordt van de rente die het kapitaal oplevert, jaar lijks een aantal goede doelen van welkome bijdragen voor zien. Dit jaar zijn dat de bewo nerscommissie De Veste (in Zierikzee), die 200 gulden ont ving voor de aanschaf van warmhoud-apparaten en het Oosterscheldeziekenhuis, dat 350 gulden kreeg voor een wandversiering voor de ont vangstruimte van het mortura- rium. Verder het Zierikzeese koor Cantare, dat 500 gulden kreeg voor zijn jubileumcon cert, en de Stichting Gehandi captenbeleid Schouwen-Dui- veland, dat 400 gulden toucheerde voor het maken van informatiemateriaal. In totaal hadden zich dit jaar tien instel lingen bij het Fonds van Kazer nering aangemeld. .,Het belangrijkste criterium is dat de sociaal-culturele activi teiten in Zierikzee moeten plaatsvinden of op de bevol king van Zierikzee gericht moeten zijn", verklaart H. Uil, lid van de commissie van be heer van het fonds. We hebben een voorkeur voor incidentele zaken en activiteiten. Boven dien geven we het Üefst geld aan instellingen die geen ge meentelijksubsidie krijgen." GOES - De Goese brandweer gaat gele kaarten uitdelen bij vals alarm. Te vaak moet de brandweer onnodig uitrukken wanneer een automatisch brandalarm afgaat. Dat alarm kan afgaan als bijvoorbeeld een raam blijft openstaan bij wonin gen of particuliere'bedrijven. De eerste keer dat de brands langen voor niets worden uitgerold, krijgt de eigenaar van het brandalarm een gele kaart. De tweede keer is er een rode kaart en de derde maal een wit papiertje, te weten een acceptgiro. „Eén zo'n uitruk kost de brandweer toch al gauw minimaal driehonderd gulden", becijfert de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag de onkosten. MIDDELBURG - De politie Walcheren is op zoek naar een bromfietser die dinsdag op de Dam in.Middelburg met zijn tweewieler tegen een personenauto is gebotst. Een 45-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede was aan het inparkeren, toen de bromfietser tegen haar wagen botste. Hij reed echter door zonder zich bekend te maken en verdween in de richting van de Nederstraat, Zowel de auto als de bromfietser zijn volgens de politie bij de aanrijding beschadigd geraakt MIDDELBURG - Komend weekeinde vinden de filmopna men plaats voor een. videoclip ter promotie-van toeristisch Zeeland en van het (oude) nummer 'Aan de Kust' van de_ Zeeuwse band Blof. De opnamen vinden onder meer plaa ts bij" Rammekens, Het Arsenaal in Vlissingen, in Dishoek, Middel burg en bij Waterland Neeltje Jans. Blof speelt zondag tussen half drie en half zeven op de Oosterschelde-dijk tussen Kats en Colijnsplaat, vlakbij de Zeelandbrug. De videoclip die te gen de zomer op het televisiescherm moet verschijnen, gaat exact drie minuten en zesentwintig seconden duren. 'Aan de Kust' is een oud nummer van Blof dat tot nu toe alleen regio nale bekendheid heeft gekregen. Met 'Liefs uit Londen' brak Blof eerder dit jaar door in de hitparades. Op de golf van dat succes hoopt de Zeeuwse band opnieuw te scoren, deze keer met 'Aan de Kust'. MIDDELBURG - De provincie zit er financieel warmpjes bij Door de verkoop van de aandelen in het Biesbosch-waterwin- bedrijf aan Delta Nutsbedrijven staat er tien miljoen gulden extra op haar rekening. Daar komt nog eens 3,7 miljoen gul den over 1997 bij. Met dat positieve saldo heeft de provincie het afgelopen jaar afgesloten. Gedeputeerde D. J. R Bruinoog'e (PvdA financiën) deelde dit woensdag mee in de statencommissie algemeen bestuur naar aanleiding van een waag van J. Hageman van de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij. Zijn mededeling leidde tot blijde ge zichten bij de aanwezige statenleden, maar niemand waagde zich alvast aan een mogelijke bestemming van de (extra) mil joenen. Het college van Gedeputeerde Staten zal zich voorde zomervakantie over de financiële mogelijkheden van de pro- vinciebuigen. Danzal duidelijk worden hoe het geld kan wor den ingezet. Een 46-jarige man uit Axel is woensdagochtend gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval in de cokesfabriek (ACZ de Car bonisation) in Sluiskil. De werknemer kwam met zijn voet onder een tachtig ton zware deurlichter, een over rails aange voerd apparaat waarmee de deuren van de ovens worden opengemaakt. Met letsel aan zijn voet en heup is de man over gebracht naar het ziekenhuis in Tei'neuzen. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de precieze toedracht van het ongeluk. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Zierikzeese win keliers reageren terughoudend op de suggestie van de plaatse lijke middenstandsorgansatie ZOC om het aantal koopavon den in de zomermaanden aan zienlijk uit te breiden. Een aan tal middenstanders wijst het idee zonder meer van de hand, anderen juichen het plan van j harte toe. De eerste reacties va riëren van 'verschrikkelijk' tot 'prima'. Deze week besloot het ZOC (Zierikzee Ondernemers Col lectief) tot een enquête, die moet uitwijzen of de Zierikzeese win keliers bereid zijn om in de zo mer hun winkels langer open te houden. Het ZOC gaat ervan uit, dat ruimere openingstijden meer toeristen zullen lokken. Het ZOC vindt, dat de winkels te I Zierikzee in de maanden juli en augustus zeker drie of vier avonden in de week geopend moeten zijn. Zierikzee kent één koopavond: op donderdag. Een kleine steekproef wijst uit i dat lang niet alle middenstan- Verkiezingen te volgen in kantine gemeentehuis ZIERIKZEE - De uitslagen van I de Tweede Kamerverkiezingen, komende woensdag, zullen op een groot scherm in het gemeen- j tehuis van Schouwen-Duive- j land te volgen zijn. Vanaf onge veer 20.30 uur is iedereen welkom in de kantine. Het ge meentehuis in Zierikzee moet wel via de ingang aan de achter zijde betreden worden. GOES - Op de bres voor het openbaar vervoer. Vrijwilligers van de reizigersvereniging Ro ver deelden woensdag op het NS-station in Goes folders uit aan reizigers. Een actie met het oog op de komende Tweede Ka merverkiezingen. Rover-woordvoerder M. Loo- tens roept kiezers op een bewus te keus te maken. „Alle partijen zijn voor een goed openbaar vervoer. Maar als het gaat om de invulling en de financiering zijn er heel wat verschillen. Rover foldert niet voor niets in Zeeland. Onlangs leek het er even op dat de intercityverbin ding zou verdwijnen. „Zeeuwen kunnen meewerken aan een goed openbaar vervoer door er flink gebruik van te maken", zegt Lootens. „Het gaat niet al leen om de trein, maar ook om de bus en het veer." Lootens denkt dat een optimaal openbaar ver voer bijna onmogelijk is. „Maar we kunnen er wel naar streven dat het zo goed mogelijk wordt. Een stemadvies geven, dat doet Rover niet.." ders het idee omarmen. Juwe lier J.Postma staat 'niet te trappelen'. „Maar als de meer derheid besluit om mee te doen, zullen wij ook wel moeten." D- Schietekatte van Herenmode I )ri es: „Twee o f drie extra koop - avonden per week vi nd i k te veel var; het goede Ik denk dat we het roer niet te drastisch moeten omgooien, anders loop je de kaas dat veel collega's niet mee doen. Laten we het eerst maar eens een beetje voorzichtig aan pakken. Eén extra koopavond in de week lijkt me voorlopig voldoende." Kalmpjes aan, zegt ook T. Spin- ncwijn van bockhandel De Vries. „We zijn helemaal niet te gen een aantal extra koopavon den Maar drie of vier avonden in de week is echt te gek. Hoog uit één meer, dat is mooi." Seizoen Kom, kom, niet van dat be nauwde, klinkt het bij Coen Ho nig Optiek. Prima idee van het ZOC. Want: „We moeten zoveel mogelij k prof ij tzientehalenuit het toeristisch seizoen. En niet geschoten, is altijd mis." C. van den Brandt van Den Boer Babyshop reageert minder en thousiast. „Verschrikkelijk. We hebben ook nog kinderen thuis, dus als het even kan houden wij ons afzijdig." „Ik weet niet of wij mee zullen doen"zegt ook V.'Loos van Del ta Discs. „Eén koopavond in de week lijkt me meer dan genoeg. In het verleden is ook wel eens geëxperimenteerd met een ver ruiming van de openingstijden en dat was geen succes." In de loop van juni hoop het be stuur van het Zierikzee Onder nemers Collectief duidelijkheid te hebben over de opvattingen die onder de Zierikzeese mid denstanders leven over de inr voering van een aantal extra koopavonden. Achter de toon bank van Bloemenboetiek Ben Wichgers heerst vooralsnog weinig sympathie voor de po gingen van de middenstandsor ganisatie om het aantal koop avonden uit te breiden. „We hebben het al zo druk, we zijn maar z'n tweetjes en we zijn ook niet meer zo piep. We hebben onze vrije avonden hard nodig, anders gaan we er aan onder door." door Marten de Jongh GOES - Een geintje moet kun nen. Dat vindt ook de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag. Maar de poets die cabare tier Freek de Jonge hem bakte, gaat Van der Zaag wat te ver. Dat hij boos zou zijn weggelo pen tijdens een recent optreden van De Jonge in Goes, noemt de burgemeester feitelijk onjuist en derhalve een leugen. De cabaretier uit de beschuldi ging aan het adres van Van der Zaag in een column in dagblad Het Parool. De burgemeester antwoordt in een open brief: „Zelfs twee Freek de Jonges zijn niet in staat de burgemeester van Goes boos te krijgen, laat staan voortijdig weg te laten lo pen." Zoals bekend mocht De Jonge vorige week het licht uitdoen in de Prins van Oranje. De Goese schouwburg is voortijdig geslo ten op last van het gemeentebe stuur. De cabaretier gaf gehoor aan het verzoek om op te treden op voorwaarde dat de bestuur ders daarbij aanwezig zouden zijn. Zij moesten zich een aantal wrange grappen laten welge vallen. De conferencier genoot enkele dagen later nog eens na in zijn stukje in het Parool. „De burge meester liep vlak voor het einde VLISSINGEN - Het was zo'n nobel streven. Sporten voor het goede doel. 't Vloei, de studen tenvereniging van de Vlissingse pabo, wilde tijdens de jaarlijkse sportdag van de hbo-v/pabo van de Hogeschool Zeeland ex tra activiteiten opzetten. Met de opbrengst zouden leer middelen voor asielzoekerskin- deren in Huize Dix worden aangeschaft. Alleen viel de op brengst tegen. In totaal werd er 250 gulden ingezameld door mensen die meededen aan de bungee-run, rennen op een luchtkussen en aan een elastiek. „Ik zal de studenten volgende week op school nog eens aan spreken op hun goed gevoel en geld inzamelen", zegt Stefan Pruimboom van de studenten vereniging. boos weg. Hij voelde zich geno men", meldt De Jonge trots. Dat een cabaretier of columnist zich soms bedient van enige over drijving, ja zelfs ongenuan ceerdheid, dat kan Van der Zaag billijken. Het kan de boodschap beter doen overkomen. „Maar dat in deze ongenuanceerdheid onwaarheden voorkomen is zelfs een Freek de Jonge niet toegestaan." Scherp zijn mag, vindt de burgemeester Wie daar niet tegen kan, moet wegblijven bij de cabaretier. „Ik behoor niet tot die categorie mensen", schrijft Van der Zaag. „Dat wens ik Freek de Jonge voor eens erf voorgoed duidelijk te hebben gemaakt." Dodenherdenking op Schouwen ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland worden maandag avond 4 mei op drie plaatsen de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog herdacht: in Renesse, Zierikzee en Bruinisse. De plechtigheid te Renesse speelt zich af bij het verzetsmo- nument aan de Oude Moolweg. Leerlingen van de basisschool 't. Staepel'of leggen er om 19.55 uur bloemen. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs en en kele oud-verzetsstrijders zullen bij het monument kransen leg gen. Leden van de muziekver eniging Luctor et Emergo ver zorgen koraalmuziek. Na de twee minuten stilte om 20.00 uur en het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus is er een stille rondgang langs de graven. Voorafgaand aan de herdenking houdt burgemeester Asselbergs in het dorpshuis een korte toe spraak en lezen kinderen van 't Staepel'of gedichtjes voor, In Zierikzee is er een eenvoudi ge herdenking bij het Joods Mo nument aan de Grachtweg. Daar worden kransen gelegd door leerlingen van de J. L. de Jongeschool en wethouder G. J. van de Velde-de .Wilde. Leden van Kunst en Eer verzorgen de muziek. In het dorpshuis van Bruinisse verzamelen leerlingen van de basisscholen de Meerpaal, Op Dreef en de Pieter van Dijke- school zich om 19.30 uur voor een tocht naar de begraafplaats, waar 'The last post' wordt ge blazen en bloemen en kransen worden gelegd. De Appelenmarkt, het koopcentrum van Zierikzee. foto Pieter Honhoff REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454649 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P, Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankov P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Inge Heuff Buiten lekker bezig zijn met zaag en snoeischaar, wilgen knotten, fruit bomen snoeien, elzenmeten uitdunnen. Niet iedereen heeft een tuin die zich daarvoor leent. Gelukkig heeft Actief Terreinbeheer voldoende projecten waar de vrijwilligers zich kunnen uitle ven. Vooral mensen die veel binnen zit ten hebben belangstelling voor dit werk. Geen vergaderingen, cursussen of bijscholingen maar één keer in de vier weken er flink tegen aan. Henk Dalebout uit Brouwershaven is de co ordinator en daarmee ook het aan spreekpunt van Actief Terreinbeheer Schouwen-Duiveland. Jaarlijks zoekt Henk Dalebout aan het eind van de zomer acht tot tien werk terreinen uit. Die worden in het seizoen dat van september tot mei loopt onder handen genomen. Samen met de andere vrijwilligers kan Dalebout één zater dag in de vier weken zijn energie kwijt in het snoeien, kappen, ruimen en uit dunnen van de natuur. Er wordt niet van te voren vergaderd, niet achteraf geëvalueerd maar vooral fysieke arbeid geleverd. „Dat bevalt iedereen het bes te, mij ook", vertelt de coördinator. Sinds vier jaar heeft Dalebout deze functie op zich genomen. Ooit las hij een stukje in de krant over Actief Ter reinbeheer waarin om hulp van vrij wil- ligers werd gevraagd. „Ik houd enorm van het Schouwse landschap, kan met plezier op het eiland rondfietsen. Maar verder deed ik niets actiefs op dat ter rein. Het leek me wel wat om zelf bezig te zijn en ben toen een keertje naar zo'n activiteit gegaan. Vanaf dat moment kreeg ik automatisch de nieuwe data in de brievenbus en ben ik regelmatig gaan helpen." Samenwerken Na twee jaar wilde de toenmalige coör dinator met het werk stoppen en nam Dalebout zijn taak over. Hij vindt het allemaal niet zo heel veel voorstellen. „Het varieert van kopjes afwassen tot terreinen uitzoeken en mensen optrom melen, Af en toe schrijf ik een persbe richtje en ook overleg' ik met verschil lende doelgroepen die wel eens meewerken." Want naast de vrijwilli gers van Actief Terreinbeheer worden er ook vaak anderen gevraagd mee te werken. „Toen ik coördinator werd, werkten we al samen met de Jeugd Na- tuur- en Vogelwacht. Dat vond ik zo leuk dat ik ook anderen ben gaan bena deren zoals scouts en gemeenteraadsle den." Die laatste groep heeft Dalebout nu voor het derde jaar gevraagd. „In het eerste jaar kwamen er zeven opdagen. Maar toen was er nog geen gemeentelij ke herindeling geweest en waren er dus Henk Dalebout: „Ik houd enorm van het Schouwse landschap" meer gemeenteraadsleden. Het tweede jaar kwamen er slecht drie mensen en op 18 april was er niemand. Misschien dat ze volgend jaar weer wat actiever zijn." Actief Terreinbeheer is een werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland Dalebout gaat daarom één keer per jaar naar de bestuursver gadering om verslag te doen van de ac tiviteiten. Daarnaast werkt Dalebout nauw samen met de stichting Land schapsbeheer Zeeland. „De projecten worden vaak via contacten aangedra gen. Het is de bedoeling dat vanaf vol gend seizoen dat via Landschapsbe heer Zeeland gaat lopen. Ook lenen we materiaal van die organisatie en meest al is er wel iemand van hen bij het werk aanwezig." Dalebout draagt de verantwoordelijk heid tijdens de zaterdagochtenden dat er gewerkt wordt. De werkzaamheden worden mede bepaald door de aanwe zigheid van een bepaalde doelgroep. „Met jonge kinderen doen we andere dingen dan met volwassenen. Als het erg druk is ben ik meer opzichter dan meewerkende vrijwilliger. Ik moet dan goed opletten dat men elkaar niet in de weg zit en dat er gevaarlijke situaties ontstaan. Gelukkig is er nog nooit een ongeluk gebeurd. Er is weinig verloop onder de vrijwilli gers, wat maar g'oed is want ook de nieuwe aanwas is minimaal. Er is een vaste ploeg van ongeveer twintig men sen waarvan er telkens wel zo'n tien tot veertien komen. Dalebout probeert zo veel mogelijk variëteit in het soort werk aan te bieden en dat lijkt gewaardeerd te worden. „Het werk kan bestaan uit het knotten van wilgen, soms oude fruitbomen snoeien maar veel hoog- stam is er niet meer over, of het dijkta- lud maaien waarbij we proefstukken laten staan om te zien of populaties kunnen overleven. Ook gaan we jaar lijks een stukje duinstruweel uitdun nen in de Verklikkerduinen in de hoop dat planten als de wespenorchis en parnassia terugkomen. Dat laatste bloemetje is al weer gesignaleerd. Waar Actief Terreinbeheer zich ook mee bezig houdt zijn de ellematen. Dat zijn vierkante percelen doorsneden met greppeltjes waartussen stukjes talud liggen waarop elzen groeien. Het is grensgebied tussen duinen en polder en zeer geschikt om dit produktiehout te laten groeien. Om de zes a zeven jaar moeten die elzen teruggezet worden (tot kniehoogte af zagen). Het hout wordt onder andere gebruikt voor stelen van gereedschap en paaltj es.,Tot aan het begin van deze foto Pieter Honhoff eeuw was de Westhoek gevuld met el zenmeten", legt Dalebout uit. „Maar er volgde omzetting naar boomgaarden en campings. Nu zijn er nog minder dan tien pure elzenmeten over." Meepraten De coördinator moet wel lachen om hoe Actief Terreinbeheer soms gezien wordt door anderen als een organisatie met een bestuur en leden. „Omdat er helemaal geen interne overlegstruc tuur is, ben ik de enig aanspreekbare persoon, Maar ik wil het niet altijd over 'ik' hebben en spreek meestal over 'wij, Actief Terreinbeheer' alsof ik de konin gin ben. Onlangs werd Actief Terrein beheer uitgenodigd mee te denken over het Recreatief Milieu Centrum (RMC). Daar zat ik dus in mijn eentje te praten over 'ons'.Toch vond Dalebout het wel leuk om aan het RMC mee te werken. Hij kwam met een plan voor de indeling van de tuin waarin allerlei authentieke elementen uit de eilandelijke natuur en met cultuurhistorische binding verwerkt waren. „Tot mijn verbazing is ongeveer alles overgenomen: de cicho rei, meekrap, elzen, wilgen, het geeft meteen een mooi beeld van ons werk en het is de bedoeling dat wij de tuin gaan onderhouden. Daar heb ik wel een goed gevoel over."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29