Zeven gelauwerden in Tholen PZC Meer lintjes voor Zeeuwen dan in '97 Voorman fruittelers Mol uit Borssele in het zonnetje gezet C. Hamelink al jaren op vele fronten actief Oud-raadsleden Noord-Beveland geëerd Lof voor oud-gemeentesecretaris Kapelle S. D. de Dreu is toonbeeld voor alle vrijwilligers zeeland 14 Inwoners gehuldigd vanwege hun verdiensten voor de gemeenschap donderdag 30 april 1998 door Peter Urbanus THOLEN - Maar liefst zeven in woners van de gemeente Tholen hebben woensdagmorgen een koninklijke onderscheiding in ontvangst mogen nemen uit handen van burgemeester H. A van der Munnik. De uitreiking van de lintjes had plaats in het sport- en gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen. De grote zaal van Meulvliet zat vol doordat familie en bekenden van de onderscheidenen in gro ten getale naar Meulvliet waren gekomen. C. C. Stoutjesdijk-Engelvaart uit Tholen werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau, vanwege haar verdiensten ge durende 2 5 jaai- voor de j aarlijks terugkerende collectes voor het Koningin Wilhelminafonds en voor de Hartstichting in Stave- nisse. Daarnaast is zij sinds 1991 lid van het bestuur van De Meestoof, het streekmuseum van Tholen, en was ze lid van de agrarische commissie van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Verder was zij actief als vrijwilligster op vele gebie den in de Thoolse samenleving. Stoutjesdijk treedt op verzoek ook geregeld in klederdracht op. Onwetend van haar voordracht voor de koninklijke onderschei ding was zij aldus gekleed naar Meulvliet gekomen, in de stelli ge overtuiging dat ze een optre den moest komen verzorgen. Cultuur P. C. Hage-Jansens uit Sint Maartensdijk neemt in mei na twintig jaar afscheid als secre taris-penningmeester van de Stichting Uit op Tholen. Op grond van haar bijdrage aan de bevordering van de cultuur in de gemeente en haar activitei ten als vrijwilliger op andere ge bieden werd ook zij benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nas sau. J. Droogers-Vogel uit Oud-Vos- semeer kreeg eenzelfde konink lijke onderscheiding voor haar jarenlange werk als dirigente van het interkerkelijk jeugd koor Polyhymnia en verschil lende andere koren in Zeeland en Noord-Brabant. H. L. Nelisse uit Tholen werd onderscheiden vanwege zijn verdiensten voor de Koninklij ke Muziekverenging Concordia te Tholen. Hij was onder meer mede-oprichter van het actie comité dat geld inzamelt voor de aanschaf van uniformen en bekleedde ook tal van andere functies binnen de muziekver enigingen. Verder was hij lange tij d bestuurslid van onder ande re het Groene Kruis, de winke liersvereniging van Tholen en de algemene kleuterschool te Tholen. Ook Nelisse werd be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Jachthonden M. M. Punt uit Oud-Vossemeer werd eveneens tot lid in de Orde van Oranje-Nassau benoemd, vanwege zijn verdiensten als bestuurslid van de afdeling Tholen en Sint Philipsland van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging en zijn keur meesterschap voor de jachthon den. Daarnaast was hij oprich ter en 21 j aar lang voorzitter van een bedrijfsverzorgingsdienst, waarop agrariërs in geval van ziekte of vakantie een beroep kunnen doen. J. L. Noom uit Scherpenisse werd voor zijn werk in onder meer de Raad van Toezicht van de Rabobank te Scherpenisse en als bestuurder van het voorma lige waterschap Tholen be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Samen met zijn echtgenote doet hij bovendien al zeven jaar lang twee keer per jaar vrijwilhgerswerk in Roe menië, waarvoor hij in de ge meente Tholen fondsen ver werft. Als laatste werd J. Bos uit Tho len, tot voor kort technisch me dewerker van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halste ren, benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is al dertig jaar lang organist van de Hervormde Gemeente te Oud- Vossemeer en redacteur van het kerkblad. Ook is hij lid van de gemengde zangvereniging Im- manuel te Tholen. Hij wordt omschreven als een belangrijke steunpilaar van het kerkeli j k le ven in Oud-Vossemeer, die met volle overtuiging zijn vrijwilli gerswerk doet. De Thoolse laureaten: (vlnr)H. L. Nelisse, J. L. Noom, J. Droogers-Vogel, P. C. Hage-Jansens, C. C. Stoutjesdijk-Engelvaart, M. M. Punt en J. Bos. foto Dirk-Jan Gjeltema M. J. A Mol, lid in de Orde van Oranje-Nassau. foto Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - Voor vorst zijn fruittelers, zeker op dit mo ment, als de dood. Maar tegen een regenbuitje hebben ze geen bezwaar. Zeker niet als het om de lintjesregen gaat en een van de fruittelers zelf wordt onder scheiden. Dat overkwam woensdagmor gen M. J. A Mol uit Borssele in het gemeentehuis te Heinkens- zand. De toespeling op het weer kwam van de Borselse burge meester ir. J. L. M. Mandos. Die speldde ook de onderscheiding op. Mol werd lid in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in het bijzijn van verschillende 'collega's' uit het fruit, zoals de burgemeester ze noemde. Mandos noemde Mol de motor binnen de kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO). Mol bekleedt sinds 1972 de functie van secretaris/pen ningmeester in die kring. Het feit dat hij een belangrijke bij drage heeft geleverd aan de belangenbehartiging en de kwaliteitsverbetering van de fruitteeltsector in Zeeland is een van de aanleidingen voor de koninklijke onderscheiding. Verder is Mol van 1971 tot 1978 lid van de gemeenteraad van Borsele geweest voor het CDA In zijn toespraak stond Mandos ook stil bij de rol van mevrouw Mol. Een fruitteeltbedrijf heeft een team nodig, constateerde de burgemeester, zeker als een van de leden van dat team nog tijd en energie besteed aan zaken als de gemeenteraad of een organisa tie als de NFO. Dat kan alleen maar mogelijk worden gemaakt als het thuisfront medewerking verleent, gaf Mandos aan. Hij had voor mevrouw Mol een bos bloemen. door Marten de Jongh KAPELLE - In wel dertien ver schillende organisaties was de Wemeldingse fruitteler C. Ha melink actief. Voor negen van die instanties spant hij zich nog steeds in. Het neemt zoveel tijd in beslag dat de eigen bedrijfs voering wel eens in het gedrang dreigt te raken. Vanwege zijn belangeloze, maatschappelijke Onderscheiding voor wandelaar BERGEN OP ZOOM - De voor zitter van de wandelkring Bra bant/Zeeland, mr. L. F. Haver man uit Bergen op Zoom, is woensdag lid in de Orde van Oranje-Nassau geworden. Hij was van 1993 tot 1996 voorzitter van de wandelkring West Bra bant/Zeeland van de koninklij ke Nederlandse bond voor li chamelijke opvoeding. Ook is hij bestuurslid van het KNVB-district Zuid, waar ook Zeeland onder valt. Hij beheert daarin de portefeuille onder steuning clubbesturen. Verder zat hij van 1974 tot 1986 in de KNVB commissie zaterdag voetbal. Verder is hij lid van het uitvoerend comité van de Inter nationale Vierdaagse van Nij megen. Haverman is 59 jaar oud en al tijd werkzaam geweest in het onderwijs. Hij kreeg zijn ko ninklijke onderscheiding woensdag van de burgemeester "Van Bergen op Zoom, mevrouw A van den Berg. inzet kreeg de 58-jarige Hame link woensdag in Kapelle een lintje. Burgemeester G. C. de Groot van Kapelle speldde hem de versierselen op die horen bij het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Veel bestuursfuncties vervulde Hamelink. In de eerste plaats in regionale en landelijke agrari sche organisaties. Daarnaast in de Kapelse ouderenzorg. Bij de voormalige Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) ver vulde Hamelink diverse func ties Hij was tien j aar lid van het hoofdbestuur. Zeven jaar daar van maakte hij deel uit van het dagelijks bestuur. Nadat de ZLM opging in ZMO werd Ha melink onder meer voorzitter van de ZMO-afdeling' Oost- Zuid-Beveland. Ook buiten de landbouw was Hamelink actief. Zo was hij vanaf 1981 lid van de raad van toezicht van de Rabobank We- meldinge en sinds 1983 be stuurslid. Lid van het college van notabelen van de Neder lands Hervormde Gemeente in Wemeldinge bleef Hamelink van 1976 tot 1996, waarvan twaalf jaar als voorzitter. Nieuwe uitdagingen gaat de in woner van Wemeldinge niet uit de weg getuige het feit dat hij onder meer het voorzitterschap van de Ruilverkavelingscom missie Inkel op zich heeft geno men. Nauw betrokken bij de Kapelse bejaardenzorg is Ha melink sinds 1980, aanvanke lijk als bestuurslid van de Stich- ting Instelling Bejaardenzorg Kapelle en sinds 1994 als voor zitter van de Stichting Oude renzorg Kapelle. P. A Hamelink (links) en J. Weber ontvingen de onderscheiding allebei uit handen van burgemeester M. L. Everaers. door René Schrier WISSENKERKE - Twee oud raadsleden van de gemeente Noord-Beveland zijn woens dagmorgen geridderd. Het gaat om P. A I-Iamelink en J. Weber. Ze kregen hun onderscheiding niet slechts om het feit dat ze oud-raadslid zijn. Beide hebben belangeloos heel wat werk ver zet in allerlei organisaties en voor goede doelen. Weber werd Ridder in de Orde van Oranje- Nassau en Hamelink lid in de orde van Oranje-Nassau. Hamelink, die verschillende be stuursfuncties vervult bij de PvdA, zei dat hij wat ambivalent tegen de koninklijke onder scheidingen aankijkt. Hij was vooral blij dat zijn moeder nog mee kan maken dat hij een lintje krijgt. Verder gaf hij aan dat dergelijke onderscheidingen vaak worden uitgereikt als ie mand zijn loopbaan afsluit. Dat is wat hem betreft nog niet het geval:Voor mij is dit geen eind punt, ik wil er nog wel een jaar of twintig tegenaan." Rotary Weber is directeur geweest van het RIAGG in Zeeland. Hij heeft zich ingezet voor de Rotary, was van 1973 tot 1985 diaken bij de kerkeraad van de. her-vormde gemeente Kortgene, sinds 1994 oudeling-kerkvoogd bij die kerk, van 1990 tot 13 april 1998 raadslid voor het CDA in ach tereenvolgens de gemeenten Kortgene en Noord-Beveland, voorzitter van de badminton vereniging in Kortgene en voor zitter van de afdeling Beveland van de schippersvereniging Schuttevaer. Verder heeft Weber veel tijd en energie besteed aan projecten voor mensen in nood in Indone sië en Afrika. Regelmatig reist hij op eigen kosten naar die ge bieden om er met ingezameld geld zaken van de grond te til len. Zo was hij onder meer be trokken bij de actie 'Polio De Wei-eld2005 Uit'. Hamelink was gemeenteraads- C. Hamelink, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. foto Willem Mieras door Marten de Jongh KAPELLE - De gemeente Ka pelle hielp hij omvormen tot een efficiënte en bedrijfsmatig wer kende en klantgerichte organi satie. Ook voor de volkshuisves ting in Zeeland maakte hij zich zeer verdienstelijk. Lovende woorden aan het adres van de 58-jarige J. de Pooter uit Kapel le. Burgemeester G. C. de Groot van Kapelle sprak ze uit bij de uitreiking woensdag van een koninklijke onderscheiding aan De Pooter. De voormalige ge meentesecretaris van Kapelle is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Pooter spande zich een kwart eeuw in voor de gemeente Kapelle. Inspanningen die vol gens De Groot resulteerden in de gezonde, financiële situatie waarin de gemeente verkeert. De gemeentelijke rijkdom maakte het mogelijk geld uit te trekken voor voorzieningen als zwembad/sporthal, de renova tie van Gemeenschaps- en Dienstencentrum De Vroone en de realisering van een grote jachthaven in Wemeldinge. De inwoner van Kapelle nam eer der dit jaar afscheid als gemeen- tesecretaris. Naast zijn ambtelijke bezighe den hield De Poorter zich bezig met tal van andere activiteiten. Zo zette hij zich ruim 24 jaar in voor de sociale huisvesting. Be ginpunt was het bestuurslid maatschap van de toenmalige Christelijke Woningstichting Zuid- en Noord-Beveland. De Pooter hielp de fusie voorberei den tussen de drie woningcor poraties in Goes. Daaruit kwam de Regionale Woningbouwver eniging Samenwerking (RWS) voort. Daarvan is de Pooter nog steeds voorzitter. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De 49 konink lijke onderscheidingen die ter gelegenheid van koninginnedag 1998 aan Zeeuwen zijn toege kend, behoren alle tot de Orde van Oranje-Nassau. Er zijn 34 onderscheidingen in de zesde graad uitgereikt (lidmaatschap van de orde) en 15 onderschei dingen in de vijfde graad (ridder in de orde). Eén lidmaatschap is toegekend met de zwaarden, een toevoe ging die alleen voor onderschei denen via het ministerie van De fensie geldt. In 1997 werden 12 ridders en 30 leden benoemd, in 1996 - het eerste jaar met een nieuw deco ratiestelsel - 1 officier, 14 rid ders en 36 leden. Evenals vorig jaar zijn er geen hogere onderscheidingen in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt aan verdienstelijke Zeeu wen. Het gaat om de vierde graad (officier), derde graad (commandeur), tweede graad (groot-officier) en eerste graad (grootkruis). Evenmin zijn er 'leeuwen' benoemd, oftewel een onderscheiding ingevolge de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een onderscheiding uit deze orde staat hoger aange schreven dan de Orde van Oran je-Nassau. Ridder in de Orde van Oranje- Nas sau: T A M. Braat-Voorhuis, keramiste, organisator tentoonstellingen en rondleidingen in Burger Weeshuis, Zierilczee; T. J. C. van den Dungen- Basten, bestuurlijke functies bin nen vrouwenorganisaties, Hulst; A W. Elandt-Pelt, bestuurlijke functies, voornamelijk op kerkelijk gebied, Vlissingen; C. A H. Elliot (Nelli Cooman), atlete, Nieuwer- lcerk; C. Hamelink, bestuurlijke functies binnen land- en tuinbouw, Wemeldinge; M. A Hendriks-Heuts, bestuurlijke functies op allerlei ge bied, Terneuzen; P. M.Hoondert, be stuurlijke functies op allerlei ge bied, Middelburg; E. C. deHullu-de Nood, bestuurlijke functies op agra risch gebied, Zuidzande; J. H. Kie- wiet, bestuurlijke functies, onder meer op het gebied van de gehandi captenzorg, Middelburg; J. Louwer- se, bestuurlijke functies op het ge bied van de visserij, Yerseke; J. de Pooter, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Kapelle; A M. M. Rietra, verdiensten voor het onder wijs, Temeuzen; C. J. A Roth, be stuurlijkefuncties, voornamelijk op onderwijsgebied, Domburg; G. P. Ververs, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Terneuzen; J. Weber, bestuurlijke functies binnen Rotary en kerk, Kortgene. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: C. J. Bierens, bestuurlijke functies op agrarisch gebied, Grijpskerke; J. Bos, (bestuurlijke) functies op ker kelijk gebied en binnen de zangver eniging, Tholen; J, K. van Cadzand, functies op kerkelijk gebied en bin nenwaterschap, Axel; P. J. Comelis, functies binnen muziekvereniging en historische vereniging, organist, Philippine; P. J. M. de Deckere, be stuurlijke functies binnen vereni gingen, contactpersoon collecten, Nieuw-Namen; G. Dijkstra, lid brandweer, ouderling, Sluiskil; M. B. de Dreu-Scharpentier, be stuurlijke functies binnen buurt werk en kerk, Goes; J. Droogers-Vo gel, (bestuurlijke) functies op het gebied van koren en kerk, Oud-Vos- semeer; A Franssen, (bestuurlijke) functies binnen scouting en ehbo, Temeuzen; A L. Goethals-van Dommelen, bestuurlijke functies onder meer binnen bejaarden werk, Slsuikii; J. M, Goud, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Waarde (dinsdag ai uitgereikt); P. C. Hage- Jansens, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Sint-Maartensdijk; P. A Hamelink, oud-raadslid Noord-Beveland, Wissenkerke; P. J. van der Horst, bestuurlijke functies binnen sportverenigingen, Scha- rendijke; P. de Hulster, molenaar, Zuidzande; P. Ivens, bestuurlijke functies binnen verenigingen, Hulst; M. E. Jansen-Glas, verdien sten op cultureel gebied, Brouwer shaven; R. Jurriens, verdiensten voor muziekverenigingenSluiskil; W. Kruidenier, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Ijzendijke; E. P. de Loóff-de Bruine, functies op ker kelijk gebied, Vlissingen; J. L. Lou- werse-Wattel, beheerster vogel- en egelopvangcentrum de Mikke, Mid delburg; M. J. A Mol, bestuurlijke functies binnen de fruitteelt, Bors sele; H. L. Nelisse, (bestuurlijke) functies binnen verenigingen, Tho len; J. L. Noom. bestuurlijke func ties, onder meer binnen de Rabo bank, Scherpenisse; J. J. Ocké, (bestuurlijke)functies binnen ver enigingen, Terneuzen; M. M. Punt, (bestuurlijke) functies op allerlei gebied, Oud-Vossemeer; C. C. Stout j esdij k-E ngelva art, (bestuur lijke) functies op allerlei gebied, Poortvliet; T. A C. van Tongeren, bestuurlijke functies, onder meer binnen de gehandicaptenzorg, Vlis singen; E. A L. Tongeren-van Raal- te, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Vüssingen; L. E. M. Velt- man-Hack, bestuurlijke functies en verdiensten op cultureel gebied, Ou- werkerk; H. Verheij, (bestuurlijke) functies op allerlei gebied, Zierik- zee; C. J. van der Weele, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Vlissin gen; J. A Weemaes, (bestuurlijke) functies binnen muziek- en toneel vereniging, Clinge. Lid in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden: A S. Bakker, reserve-officier mari ne, (bestuurlijke) functies binnen loodsenkoor en zeilschip de Een dracht, Vlissingen. Op Goeree-Overflakke zijn acht koninklijke onderscheidingen gevallen, driemaal ridderschap en vijfmaal lidmaatschap. Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: J. Jordaan, Middelharnis; J. du Pree, Meüssant; L. X. den Hollander, Ouddorp. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: W. de Bonte, Ooltgensplaat; j. Groen, Dirksland; M. Heerschap, Melissant; A R. van der Spaan, Ouddorp; C. A Zuidwijk, Sommels- dijlc. foto's Willem Mieras lid voor de PvdA sinds 1978 tot 13 april 1998 in achtereenvol gens de gemeenten Wissenkerke en Noord-Beveland. Hij is ver der ambtenaar van de burgerlij ke stand in Noord-Beveland, se cretaris van het gewest Zeeland van de PvdA, bestuurslid van de landelijk horecabond Neder land van de FNV, secretaris van de horecabond afdeling Goes en bestuurslid van het Goese Ly ceum. Burgemeester M. L. Everaers, die de onderscheidingen op speldde, wist verder te melden dat Hamelink bekend staat als iemand die de gemeente Noord- Beveland tot ver over de lands grenzen promoot. Burgemeester G. C. de Groot reikt J. de Pooter de versierselen uit die horen bij het Ridderschap. fotoWillem Mieras Burgemeester D. J. van der Zaag en mevrouw S. D. de Dreu- Scharpentier toasten op de koninklijke onderscheiding. foto Willem Mieras door René Schrier GOES - Mevrouw S. D. de Dreu-Scharpentier uit Goes kreeg woensdag een konink lijke onderscheiding. Maar in feite werden daarmee alle vrijwilligers in de gemeente Goes geëerd. Zo legde de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag de onder scheiding uit, die hij bij me vrouw De Dreu opspeldde. Ze werd lid in de Orde van Oranje-Nassau. Van der Zaag noemde haar een toonbeeld voor het hele bestuur van de stichting Buurtwerk Goes-Zuid, waarvoor mevrouw De Dreu al 25 jaar vrijwilligster is. Ze is lid van de beheerscommis sie van het wijkgebouw Dé Pit, is betrokken bij de orga nisatie van jeugdkampen, ze leidde de hobbyclub en een kookgroepje, zette zich in voor de werkgroep bijzonde re activiteiten en besteedt vele uren aan de dagelijkse gang van zaken bij de stich ting en in het wijkgebouw. Daarnaast was ze actief bij de Nederlands-hervormde kerk De Hoogte waar ze van 1982 tot 1997 ouderling was, enkele jaren waarnemend scriba en licl van de beroe pingscommissie. Tevens was ze lid van de werkgroep bij zondere kerkdiensten die diensten organiseert voor onder meer verstandelijk ge handicapten. In haar vorige woonplaats Vlissingen leid de ze vele jaren de zondags school, een activiteit die ze na haar verhuizing in Goes voortzette. Verder leidt ze de crèche van de hervormde kerk. Als het werk van mensen zo als mevrouw De Dreü be taald zou moeten worden zou er niets van terecht komen. Zoiets is onbetaalbaar, con stateerde de Goese burge meester. Zij is echt een toon beeld voor alle vrijwilligers, voegde hij eraan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 24