Veiligheidshuis acht ton duurder Bedrijvenhal Arduin in najaar klaar Luctor 88 is een familievereniging Rover foldert zonder stemadvies Bewoners Zierikzees zorgcentrum hebben baat bij protestactie Raad Terneuzen kan varenscentrum nog geen zekerheid bieden Pachters krijgen zetels in waterschap Bewoners verwend bij Borrendamse actie G. Schoenmakers' opleiding tot goed Kamerlid nog niet af Rel door uitspraken wethouder Terneuzen zeeland donderdag 30 april 1998 w 16 Nieuwbouw voor brandweer, politie en ambulancevervoer in Middelburg Bloeddonatie door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Het personeel van verzorgingshuis Borren- damme in Zierikzee voerde gis teren volop actie voor minder werkdruk en hogere lonen. Het conflict in de zorgsector werd in het Zierikzeese bejaardenhuis echter niet zichtbaar door acties die 'de bewoners schaadden, maar juist door acties die de be woners baatten. „We hebben gekozen voor om gekeerde acties om de politiek te laten zien hoe goed de mensen in de zorginstellingen het kunnen hebben als wij genoeg mensen hebben om ze goed te kunnen verzorgen", aldus voorzitter N. Ringelberg van de Onderne mingsraad van Borrendamme. „Daarom zijn vandaag ook alle mensen die eigenlijk vrij waren, naar hun werk gekomen om de bewoners zorg te geven. Deze 'extra' zorg bestond onder meer uit uitstapjes naar de markt in Zierikzee, rondritjes met een paardenkar en (rol- stoel)taxiritjes over het eiland. „Het gaat om een signaal aan de politiek", aldus Ringelberg. „Wij zijn gemotiveerd genoeg om goede zorg te kunnen bie den. De politiek heeft veel geld over voor prestigeobjecten. Dan kijken ze niet op een half mil joen meer of minder. Ze zouden eens binnen de muren van de zorginstellingen moeten komen kijken. Dan zullen ze zien dat alles verouderd is en de werk druk veel te hoog is. Maar daar weet men allemaal niets van." Ringelberg had de acties bij Borrendamme aangemeld bij de bonden. Die steunden het initi atief. door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen heeft giste ren de dreiging van sluiting van het varenscentrum aan de West- kolkstraat nog niet kunnen wegnemen. De raad wil nog niet verder gaan dan het verstrekken van ruim 25.000 gulden nagekomen sub sidie over 1996. Daarmee werd, naar aanleiding van de discus sie vorige week in de commissie financiën, afgeweken van het oorspronkelijke voorstel van burgemeester en wethouders om een dergelijk subsidiebe drag structureel uit te keren. Het Rijk "heeft zijn subsidies voor de varenscentra in heel Ne derland verlaagd. Een meerder heid van de Terneuzense raad maakte gisteren duidelijk dat van de gemeente niet mag wor den verwacht dat zij dat gat dicht. Omdat daardoor jaarlijks een exploitatietekort dreigt van meer dan 112.000 gulden, had de in Terneuzen gevestigde or ganisatie voor schippers en zee lieden in de kanaalzone, 40 mil le per jaar van de gemeente gevraagd. Ook Sas van Gent en het havenschap leveren een be scheiden bijdrage. Het college begint binnenkort besprekin gen met de andere belangheb benden over een blijvende op lossing, zei wethouder A Stahl- Hemelsoet (financiën). Molenroute KRUININGEN - Burgemeester A Verbree van de gemeente Rei- merswaal zal zaterdag 9 mei de molenroute gemeente Reimers- waal openen. De molenroute is een samen werkingsproject tussen de ge meente en het Toeristisch Bu reau Zuid-Beveland en Tholen. Alle molens zijn die dag in be drijf en bij elke molen zal een in formatiebord over het object onthult worden. De route leidt langs vier molens in Kruinin- gen, Waarde, Krabbendijke en Rilland. De opening is bij de mo len in Kruiningen om 10.00 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - De nieuw bouw van de Stromenpoort in Middelburg valt ruim 8,5 ton duurder uit. Een jaar geleden werd er nog vanuit gegaan dat het nieuwe veiligheidshuis bij na 5,9 miljoen gulden zou gaan kosten; Uit nieuwe berekenin gen van het Adviesbureau Leesberg blijkt nu dat ruim 6.7 miljoen gulden nodig is. De Zeeuwse gemeenten moeten de meeste extra kosten ophoesten. De grootste onvoorziene kos tenpost. 264.000 gulden, is een gevolg van de vier extra forma tieplaatsen die de Regionale Brandweer Zeeland heeft ge kregen in het kader van het Pro ject Versterking Brandweer. Dit bedrag kan evenwel volledig worden gedekt uit de vergoe ding die het Rijk betaalt voor de salaris- en overheadkosten. In de kostenraming waren tot nu toe de prijzen van 1994 ge hanteerd. Omdat naar verwach ting pas medio 1999 wordt be gonnen met de bouw, moet de begroting worden bijgesteld. Het Adviesbureau Leesberg stelt de Regionale Brandweer voor per jaar rekening te hou den met drie procent van de be groting. Gerekend over vijf jaar komt dat neer op 253.000 gul den. Duurzaam bouwen Toen de eerste plannen voor de nieuwe huisvesting van de stadsgewestelijke brandweer van Vlissingen en Middelburg, de Regionale Brandweer Zee land, de Centrale Post Ambu lancevervoer en de Politie Zee land werden gemaakt, was het convenant duurzaam bouwen nog niet ondertekend. Indien alsnog aan de eisen van duur zaam bouwen moet worden vol- GOES - De afdeling Goes/Borsele van het Neder landse Rode Kruis houdt op donderdagavond 14 mei haar jaarlijkse bloedafname-avond in het gebouw van de Betho aan het Klein Frankrijk in Goes. Bloeddonoren tussen 18 en 69 jaar kunnen vanaf kwart voor zeven terecht. daan, gaat het project nog eens 4,5 procent meer kosten (218.000 gulden). Om de pijn van de tegenvallers wat te ver zachten, stelt het dagelijks be stuur van de Regionale Brand weer het algemeen bestuur voor dan maarniet duurzaam te bou wen. Aan drie andere extra kosten posten valt niet te ontkomen. Zo moet ruim 38.000 gulden wor den uitgetrokken voor meer be strating. Dat is een gevolg van aanvullende eisen van de pro vincie en van de ongunstige af metingen van het te bebouwen perceel. Verder is in het verleden bijna 26.000 gulden te weinig geraamd voor de kosten voor zwakstroom en beveiliging. De deelnemende partijen moeten deze kosten opbrengen. Extra etage Om de organisatie in de toe komst te kunnen laten groeien, is het bovendien noodzakelijk dat nu al rekening wordt gehou den met uitbreiding van het ge bouw. Op de kantoorvleugel van de brandweer moet een extra etage kunnen worden gebouwd. De kosten voor deze voorzienin gen bedragen bijna 53.000 gul den. Voorlopig moeten de ver schillende partners dit betalen. Zij krijgen hun aandeel later te rug van de werkelijke gebruiker van die eventuele uitbreiding. In totaal moet de begroting met 851.288 gulden worden opge schroefd. De totale investering voor de Stromenpoort komt daarmee op 6.720.332 gulden. Dat betekent dat een belangrij ke eis van de Zeeuwse gemeen ten niet gehaald kan worden. Zij wilden koste wat het kost de bij - drage per inwoner beneden de gulden houden. Door de finan ciële tegenvallers komt die bij drage op 1,10 gulden uit. Als het algemeen bestuur van de Regionale Brandweer instemt met het voorstel van het dage lijks bestuur om niet duurzaam te bouwen, levert dat nog een besparing van vier cent per in woner op. Extra bezuinigingen zijn volgens het dagelijks be stuur niet mogelijk, omdat het bouwplan al zo sober mogelijk is gehouden. Het algemeenbestuurvergadert op vrijdag 8 mei in het Grand Hotel Arion in Vlissingen. De vergadering begint om 10.00 uur. Kavel van Arduin op Vlissings industrieterrein Vrijburg. foto Ruben O reel Eerste paal voor pand waar gehandicapten straks werken door Michelle Middendorp VLISSINGEN - Directeur P. van den Bee- mt van stichting Arduin heeft woensdag op het industrieterrein Vrijburg in Vlis singen de eerste paal geslagen voor de nieuwe bedrijvenhal. Het nieuwe pand van Arduin is in september dit jaar klaar en zal ruimte bieden aan elf bedrijven voor verstandelijk gehandicapten. Onge veer 165 gehandicapten krijgen een baan in de bedrijvenhal. In de nieuwe hal wordt onder andere een textiel-, houtbewerkings-, montage- en klussenbedrijf gehuisvest. Met de bouw van de bedrijfshal bereikt Arduin de laat ste fase van het in 1996 opgezette integra tiemodel op Walcheren. Uitgangspunt is dat gehandicapten in staat moeten wor den gesteld inde samenleving zo zelfstan dig mogelijk te functioneren. Staatssecre taris Erica Terpstra heeft de opzet van Arduin uitgeroepen tot proefmodel voor de hele sector van de verstandelijk gehan dicaptenzorg. De stichting Arduin boekt veel succes met haar integratieprojecten. Twee keer per week komen er delegaties van andere zorginstellingen voor gehandicapten bij Arduin op werkbezoek. De stichting heeft sinds 1996 in ijltempo een groot aantal vernieuwingen doorge voerd. Zo ontwikkelde Arduin onder an dere een cultureel centrum, restaurant, galerie, supermarkt, kapper en een bak kerij. Door verstandelijk gehandicapten als medeburgers in de samenleving te la ten werken heeft de stichting deze mensen met succes 'geïntroduceerd'. Actie reizigersvereniging op NS-station Goes door Marten de Jongh GOES - Op de bres voor het openbaar ver voer. Vrijwilligers van de reizigersvereni ging Rover deelden woensdag op het NS- station in Goes folders uit aan reizigers. Een actie met het oog op de komende Tweede Kamerverkiezingen. Rover-woordvoerder M. Lootens roept kiezers op een bewuste keus te maken. „Alle partijen zijn voor een goed open baar ver-voer. Maar als het gaat om de in vulling en de financiering zijn er heel wat verschillen." Onmogelijk Rover foldert niet voor niets in Zeeland. Onlangs leek het er even op dat de interci- tyverbinding zou verdwijnen. „Zeeuwen kunnen meewerken aan een goed open baar vervoer door er flink gebruik van te maken", zegt Lootens. „Het gaat niet al leen om de trein, maar ook om de bus en het veer." Lootens denkt dat een optimaal openbaar vervoer bijna onmogelijk is. „Maar we kunnen er wel naar streven dat het zo goed mogelijk wordt.Een stemad vies geven, dat doet Rover niet. Wel zet de vereniging in een folder uiteen hoe de di verse partijen denken over het openbaar vervoer. „Dat kunnen de mensen zelf hun conclusie trekken. foto Willem Mieras doorRené Schrier HEINKENSZAND - Het is ei genlijk de geschiedenis van een familieclub geworden, het boekwerk over de voetbalver eniging Luctor 88 uit Heinkens- zand. Ook al doet de naam an ders vermoeden, de club bestaat al sinds het begin van deze eeuw. Over het eerste deel van de ge schiedenis is in 1993 al een boek verschenen ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de her opgerichte club. Bij de viering van het tweede lustrum, het weekeinde van 9 mei, wordt daar de meest recente geschie denis aan toegevoegd. Ad Courtin heeft alle wetens waardigheden van Luctor sinds 1947 verzameld en beschreven in een boekje van 150 bladzij den. „Er is heel wat over zo'n voetbalclub te schrijven. Ik had makkelijk drie boekjes kunnen vullen. Maar we moesten ook naar de kosten kijken, het boek je moet wel betaalbaar blijven." Met behulp van leden en vooral dankzij de informatie die ere voorzitter Piet Vermeulen ver zameld had kon alle informatie voor de geschiedschrijving bij elkaar gesprokkeld worden, Prominenten Courtin heeft een indeling per onderwerp gemaakt. Zo is er na tuurlijk wat te lezen over de re- sultaten van de verschillende teams door de jaren heen, over de handbal-, tafeltennis- en vrouwenvoetbalafdeling die zijn opgericht en inmiddels weer ter ziele zijn, over de huis vesting van de club, het club blad en over de reizen die de teams hebben gemaakt. Natuurlijk ontbreken ook de prominente leden niet. Zo was Harrie Derks - oud-burgemees- door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een ruime meerderheid van Provinciale Staten buigt het hoofd voor het boerenbelang in het toekomsti ge waterschap Zecuws-Vlaan- deren. Zij legt daarvoor een ei gen notitie over de inbreng van de belangengroepen in het wa terschap naast zich neer. Waterschapsbesturen zijn sa ter van Heinkenszand, speler in het nationale hockeyteam en winnaar van twee Olympische medailles - lid en speler van het eerste team van Luctor. Een goede voetballer was het, weet Courtin zich te herinneren. Ook wielrenner Jan Raas heeft het tot het eerste elftal van Luctor weten te schoppen. Een ander oud-lid speelt ook al een prominente rol in de Neder landse wielerwereld: AdBos, nu directeur van verzekerings maatschappij TVM. Raas heeft ook een bijdrage geschreven voor het jubileumboek. Aan de spanningen die er nog steeds bestaan tussen Luctor en de andere voetbalvereniging in het dorp, de W Heinkenszand, wordt minder uitgebreid aan dacht besteed. De fusie tussen bei de verenigingen en in 198 8 de splitsing, heeft in die tijd heel wat stof doen opwaaien. En nog steeds zit het niet helemaal goed tussen de twee clubs. Courtin vond het echter niet nodig de kwestie weer eens op te rakelen, al kon hij er niet volledig aan voorbijgaan. Het jubileumweekeinde begint op vrijdag 8 mei met een optre den van de Bevelandse pop groep Surrender. De volgende dag is er een receptie met de pre sentatie van het boekje, dat ove rigens voor iedere belangstel lende te koop komt. Tevens woi'dt dan een reünie voor leden en oud-leden gehouden. Verder is er die dag voor de jongere voetballers een demonstratie- training van Gerrie Mlihren en tot slot een feestavond. De zondag wordt besteed aan een familievoetbal-toernooi met teams die elk uit 5 familiele den bestaan. Daar hebben zich al 30 teams voor gemeld. mengesteld op basis van het principe 'belang-betaling-zeg- genschap'. Wie veel belang heeft, betaalt meer en krijgt meer zeggenschap. Op basis van dat principe zouden pachters geen zetel meer krijgen in het toekomstige Zeeuws-Vlaamse waterschapsbestuur Provinci ale Staten stemmen erin toe om voor de pachters een uitzonde ring te maken. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Het personeel van verzorgingshuis Borren damme in Zierikzee voerde gis teren volop actie voor minder werkdruk en hogere lonen. Het conflict in de zorgsector werd in het Zierikzeese bejaar denhuis niet zichtbaar door ac ties die de bewoners schaadden, maar juist door acties die de be woners baatten. „We hebbenge kozen voor omgekeerde acties om de politiek te laten zien hoe goed de mensen in de zorgi nstel- hngen het kunnen hebben als wij genoeg mensen hebben om ze goed te kunnen verzorgen", aldus voorzitter N. Ringelberg van de Ondernemingsraad van Borrendamme. „Daarom zijn alle mensen die vrij waren, naar hun werk gekomen om extra zorg te geven." Deze 'extra' zorg bestond onder meer uit uitstapjes naar de markt in Zierikzee, rondritjes met een paardenkar en (rol- stoel)taxiritjes over het eiland. Het gaat om een signaal aan de politiek", aldus Ringelberg. „Wij zijn gemotiveerd genoeg om goede zorg te bieden. De po litiek heeft veel geld over voor- prestigeobjecten. Dan kijken ze niet op een half miljoen meer of minder. Ze zouden eens binnen de muren van de zorginstellin gen moeten komen kijken. Dan zullen ze zien dat alles verou derd is en de werkdruk veel te hoog is. Maar daar weet men al lemaal niets van. "Ringelberg had de acties bij Borrendamme aangemeld bij de bonden. Die steunden het initiatief door Ben Jansen MIDDELBURG - Het oplei dingstraject van G. Schoenma kers om voor de PvdA een goed Zeeuws Kamerlid te worden is nog ïxiet afgerond. Zo oordeelde gedeputeerde D. J. P. Bruinooge woensdag over zijn partijge noot. In de statencommissie economie vroeg J. Houmes (SGP) wat de gedeputeerde dacht van de laatdunkende op merkingen die Schoenmakers tijdens een politiek café had ge maakt over de Zeeuwse havens. „Je kunt merken dat Schoen- door Marcel Modde TERNEUZEN - De eerste ver richtingen van TOP als nieuwe partij in het college van B en W van Terneuzen hebben voor flinke onrust gezorgd. Reden van de twist zijn uitlatingen van wethouder J. Baart over het be houd van het Zuidlandtheater en de perikelen rond de bouw van een nieuw politiebureau. Met name coalitiegenoot WD heeft zich enoxm gestoord aan het optreden van Baart, liet fractievoorzitter W. de Zeeuw gisteravond doorschemeren in de gemeenteraad. Volgens hem is de eensgezindheid binnen het college ver te zoeken. Eerder die dag kwam het achter gesloten deuren tot een hevige woorden wisseling tussen de liberale wethouder K. van der Hoofd en Baart. Burgemeester R. Barbé gaf aan dat Baart inmiddels voor een gesprek apart is geno- nxen. Hij weet zijn uitlatingen aan 'bestuurlijke onervaren heid'. Ook CDA GPV/RPF en D66 plaatsten bij de manoeu vres van de TOP-wethouder, Baart haalde zich vorige week de hoon van de WD op de hals toen hij in de schouwburgcom missie stelling nam tegen de mo gelijke sloop van het Zuidland theater-, De wethouder cultuur sprak zijn voorkeur uit over be houd van het pand voor de klei ne podiumkunsten. In dezelfde strekking liet hij zich uit over de met sluiting bedreigde kerk aan de Noordsti-aat. Echt verkeerd vielen de uitla- makers wethouder is geweest in een stad zonder havenactivitei ten", reageerde Bx-uinooge. Hij verzekerde dat hij het kandi- daat-Kamex-lid een exemplaar zal geven van de nota waarin het Nederlands Economisch Insti tuut heeft vastgesteld dat de ha vens van Vlissingen en Terneu zen qua toegevoegde waax-de en werkgelegenheid de sterkste groeiers zijn in het gebied Le Havre-Hamburg. Overigens dacht hij dat het wel goed zoxx komen met Schoenmakers' mo gelijk functioneren als Kamer lid. „Stem maar genist op hem", zei Bruinooge. tingen van Baart in de PZC van gister-en over de voortslepende planvorming rond het nieuw te bouwen politiebureau aan de Willem de Zwijgerlaan. De wet-; houder gaf in dat artikel aan dat er binnen het college 'bespre kingen aan de gang zijn' over een eventuele alternatieve loca tie, in verband met een mogelij ke negatieve uitspraak van de Raad van State. TOP heeft voor dat geval al een voor-stel voor- drie varianten in de maak. Baart wilde niet zeggen of hij die idee-, en bij voorbaat steunt. Verantwoordelijk portefeuille houder Van der Hoofd heeft zijn collega gisteren onmiddelijk ter verantwoording geroepen. In dat gesprek heeft Baart ontkend de gewraakte uitlatingen over het politiebureau te hebben ge daan. Van der Hoofd zei - nog steeds kwaad - desgevraagd in een reactie allerminst overtuigd te zijn van de oprechtheid van Baarts verklaring en liet onom wonden blijken dat zijn ver trouwen in de TOP-wethouder een forse deuk heeft opgelopen. Barbé verheülde niet dat het op treden van Baart in de kwestie rond het politiebureau de ge meente grote schade kan berok kenen. Iedere suggestie dat het college al nadenkt over een al ternatieve locatie, zou een fikse- schadeclaim wegens bestuurlij ke onzorgvuldigheid van de po litie tot gevolg kunnen hebben, legde de burgemeester uit. „Maar de wethouder heeft aan gegeven dit niet zo gezegd te hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 16