Lintje moet iets speciaals blijven PZC Boegbeeld van Katholieke Vrouwen zeeland 15 Meeste gedecoreerden in Terneuzen, geen onderscheidingen in Sluis en Hontenisse uitgereikt© lintjes Ongekende Inzet voor mosselsector beloond Ververs ambassadeur van de handelskamer Altijd sterk gemaakt voor gehandicapten Leeftijd en klasse in andere landen nog steeds maatgevend Keramiste Tessa Braat weet mensen te binden donderdag 30 april 1998 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Sluis-Aarden- burg en Hontenisse moesten het dit jaar als enige gemeenten in Zeeland zonder koninklijke on derscheiding stellen. C. J. van Liere, burgemeester van Sluis- Aardenburg, is echter niet voor één gat te vangen. „Ik heb wel een voordracht gedaan, die de commissaris van de koningin ook heeft doorgestuurd naar Den Haag, naar het Kapittel. 1 Maar daar hebben ze anders be schikt." Het gaat Van Liere niet aan het hart dat hij niet aan de bak kon met lintjesregen. „Volgend jaar beter." En hij kan het wel billij- ken dat het Kapittel streng is. „Een koninklijke onderschei ding moet een onderscheiding blijven, iets bijzonders." Dat Sluis-Aardenburg geen nieuwe ridder mocht verwelko- i men, ligt volgens Van Liere ze ker niet aan de gemeente. „Wij doen er alles aan om verdienste lijke mensen voor een onder scheiding voor te dragen. Als ik bijvoorbeeld bij een vereniging I kom, kaart ik het altijd aan." Dezelfde formule hanteert zijn collega van Terneuzen, drs. R. C. E. Barbé, die zich gisteren recordhouder mocht noemen. Zijn gemeente is acht konink lijk onderscheiden inwoners rij ker. „Ik speur zelf actief bij al lerlei organisaties. En het gaat van mond-tot-mond." Voordrachten In september moeten de aan meldingen al binnen zijn bij de gemeenten, waarna ze half ok tober op het bordje van commis saris der koningin drs. W. TT van Gelder belanden. Hij heeft 55 voordrachten naar Den Haag verzonden. Het Kapittel heeft er 49 goedgekeurd. Van Gelder: „Het kon slechter." Dat zes voordrachten zijn afge wezen, toont aan dat het Kapit tel - de organisatie die alle aan vragen beoordeelt - niet over één nacht ijs gaat. Gemeenten hanteren al een grove zeef. Zo wordt nagegaan of iemand ooit een zwaar misdrijf heeft be gaan. Die valt direct af. „En mensen moeten echt lang durig ergens actief zijn ge weest", weet burgemeester mr. dr. A Kessen van Hulst. „Geen vijf of tien jaar, maar twintig of dertig jaar. En bij meerdere or ganisaties." Hulst plaatst zoals meer gemeenten oproepen in de pers. „Wij krijgen heel veel re acties, van zowel verenigingen als individuele burgers." Wie 'alleen' veertig jaar bij één baas heeft gewerkt, komt niet meer automatisch in aanmer king voor een lintje. Voor één groepering is een uitzondering gemaakt: politici. Als die twaalf jaar in een gemeenteraad, Pro- vinciale.Staten of het parlement hebben gezeten, volgt vrij auto matisch een onderscheiding. Kessen: „De minister en het Ka pittel willen geen oordeel vellen over politici. Ik vind het non sens dat zij wel direct een lintje krijgen." De Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag heeft daar geen probleem mee. Hij kan zich vinden in het standpunt dat mi nister van Binnenlandse Zaken H. Dijkstal indertijd heeft inge nomen. Goes is dit jaar overi gens de enige grote Zeeuwse gemeente met slechts één ko ninklijke onderscheiding, op roepen in het gemeentelijk in formatieblad ten spijt. Van der Zaag: „Helaas komt daar wei nig uit, maar wij gaan het niet anders aanpakken. Sinds het nieuwe decoratiestelsel (in 1996) is ingevoerd, is het aantal drastisch verminderd. De crite ria zijn eenmaal strenger ge worden." De gemeenten Tholen (zeven lintjes) en Schouwen-Duive land (zes onderscheidingen) lijken daar geen last van te heb ben. In het Thoolse gemeente huis zijn ze daar wel een beetje trots op. „We maken er veel werk van, want mensen stellen het ontzettend op prijs." Vorig jaar had de gemeente Noord-Beveland er niet één, dit jaar twee. De oorzaak ligt niet bij een extra wervingscampag ne. „Wij hebben hetzelfde ge daan als andere jaren", aldus burgemeester M. L. Everaers. „Advertenties geplaatst in onze rubriek in De Bevelander. Het is ook niet erg als niemand een lintje krijgt. Het moet een echte verdienste blijven." In Middelburg ('slechts' drie lintjes) poneert chef kabinet M. Frensel een andere visie. „Mid delburg heeft geen gebrek aan verdienstelijke inwoners. Mid delburgers vinden het normaler om dingen voor andere mensen te doen." 100 80 60 40 20 Minister Melkert reikt de onderscheiding uit aan T. J. C. van den Dungen-Basten. foto Jos van Leeuwen 1994 1995 199© 1997 1998 6e graad 5e graad 0 3e graad H door René Hoonhorst DEN HAAG - Een kwart eeuw toewijding aan de belangen van de Zeeuwse Katholieke Vrouwen bracht de Hulsterse T. J. C. van den Dungen-Basten woensdag het ridderschap in de Orde van Oranje- Nassau. Minister A Melkert van Sociale Zaken reikte de versierse len voor de koninklijke onderscheiding uit tijdens een plechtigheid in Den Haag. Van den Dungen begon 25 jaar geleden als secretaris van de Afde ling Hulst van de Zeeuwse Katholieke Vrouwen. In 1979 werd ze ook secretaris van het provinciaal bestuur van de Zeeuwse Katho lieke Vrouwen. Bijna in haar eentje behoedde Van den Dungen de provinciale vereniging (zo'n duizend leden) voor stuurloosheid door enige tijd ook de taken van voorzitter en penningmeester op zich te nemen. Sinds 1990,nahet aantreden van een nieuwe voorzit ter, combineert ze de taken van secretaris en penningmeester op provinciaal vlak. Van 1979 tot 1992 (het jaar dat ze ook afscheid nam van de Hulster afdeling) was ze ook de Zeeuwse afgevaardigde in het landelijk be- stuurvan de Katholieke Vrouwen. Ze was onder meer twee jaar lan delijk penningmeester van de vrouwenorganisatie. Ze verzorgde daarnaast jarenlang de redactie en layout van landelijke en provin ciale organen en is nog altijd de aanjager van excursiereizen voor Zeeuwse vrouwen. door Marten de Jongh YERSEKE - „Absoluut niks, niets heb ik er van geweten. Het is onvoorstelbaar." De 68- jarige Jan Louwerse uit Yerseke had nooit verwacht een lintje te krijgen. Een zakelijke bespreking, daarvoor dacht hij woensdag naar de mosselveiling te gaan. Het pakte heel anders uit. Familie, vrien den, kennissen en relaties uit de visserij we reld waren er getuige van hoe Louwerse werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Beduusd keek de mossel man naar zijn onderscheiding. „Deze eh... wat is het eigenlijk? Het is onvoorstelbaar." „Het zal je nu wel duidelijk zijn, het is om jou te doen", zei burgemeester A Verbree van Reimerswaal toen hij Louwerse de vei lingzaal binnenloodste. Verbree prees Lou werse als een authentieke man. Iemand die wars is van gladde, gelikte praatjes. Lou werse zegt gewoon wat hij denkt. Zijn onderscheiding heeft de mosselkweker te danken aan zijn inzet voor de gehele mos selwereld. „Je betrokkenheid bij de sector en de manier waarop je dat verwoordde: het was en is uniek", aldus Verbree. Louwerse, die zijn dagelijkse kloffie droeg, maakte het de burgemeester nog wel even moeilijk bij de uitreiking. Verbree: „Toen ik je zag dacht ik: hoe krijg ik dat ding nou opgespeld op dat leren jasje van hem." Een grote verdienste van Louwerse is dat hij schelpdiervissers en overheid dichter bij el kaar wist te brengen. In een bestuurlijk, moeilijke periode binnen de mosselsector fungeerde hij als bindende factor. Louwerse kweet zich van zijn taak met een grote per soonlijke inzet en veel overtuigingskracht. Voorzitter van de mosselsector van de Ver eniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel) is hij sinds 1992. Ook tijdens de dertig bestuursjaren bij de Vissersvereniging Yerseke hanteerde Louwerse enkele jaren de voorzittershamer. Van '88.tot '93 was Louwerse bestuurslid van de Coöperatieve Producentenorganisa tie voor de Nederlandse mosselcultuur, Daarna was hij tot vorig jaar voorzitter. An dere werkzaamheden voerde hij uit binnen onder meer de Mossel Adviescommissie van het Produktschap Vis, de Adviescommissie Uitgifte Mosselpercelen en de Wadden Ad viesraad. Jan Louwerse, bindende factor in de mosselsector. foto DirkJan Gjeltema door Wout Bareman TERNEUZEN - Hij mengt zich niet meer zo nadrukkelijk in het geharrewar van de plaatselijke 'grutters', maar volgt het - on getwijfeld tandenknarsend - wel vanaf de zijlijn. Guust Ver vers (67) bemoeide zich, als boekhandelaar en drukker, ja renlang met het wel en wee van de middenstand in Terneuzen. Hoofdschuddend nam hij soms kennis van het gebrek aan en thousiasme bij zijn collega's. Een braderie, een inzamelactie, een of ander festijn... Ververs was er altijd voor te porren, maar stond ook heel vaak al leen. Guust Ververs vond en vindt dat je als ondernemer klantvriende lijk dient te zijn. Zo'n houding komt Terneuzen ten goede, het lokt klanten en het brengt - met enig geduld - geld in het laadje. Een jaar of wat geleden stapte hij vanachter de toonbank in zijn winkel in de Noordstraat en was vanaf dat moment nog en kel op bestuurlijk vlak actief. Ververs was in '65 medeoprich ter van de middenstandsvereni ging Noordstraat en werd later voorzitter van het Handels Cen trum Terneuzen, het overkoepe- J. H. Kiewit viert de koninklijke onderscheiding samen met zijn dochter. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Bij alles wat ik heb gedaan, is het nooit de op zet geweest om daarvoor iets te- krijgen." Directeur J. H. Kie- wiet, directeur van Kiewiet en Schutting, het kantoor voor as surantiën en financiële dienst verlening in Middelburg, rea geerde woensdag blij verrast na het opspelden van de medaille die hoort bij de koninklijke on derscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Kiewiet zette zich jarenlang in voor ge handicapten. Tot 1 april '96 was Kiewiet be stuurslid van de Stichting Zorg Lichamelijk Gehandicapten in Zeeland. Hij vervulde die func tie bijna twintig jaar lang. „Hij zette zich op prijzenswaardige wijze in voor de zorg voor de me demens met een lichamelijke handicap", aldus burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek, Als voorbeeld noemde hij de realisering van de Ganzevest, een gezinsvervangend tehuis voor lichamelijk gehandicapten in Goes. Daarnaast was Kiewiet actief bij de Stichting Accom modaties Lichamelijk Gehan dicapten, die ervoor zorgde dat er aangepaste caravans staan op campings. Hij was jarenlang voorzitter van het CDA-Veere en voorzitter van de Oranjever eniging Gapinge. ,Ik heb altij d gedacht dat ik iets anders wilde doen naast, wat ik noem, mijn verdienleven. In de politiek heb ik me er sterk voor gemaakt dat de gehandicapte een eigen plaats kreeg in de sa menleving. Mijn bezigheden waren wel eens hectisch, maar ik heb veel mensen leren ken nen", zei Kiewiet. „Het heeft mij goed gedaan om het allemaal te kunnen doen." lend orgaan van de verschillen de middenstandsvei-enigingen. Daarnaast bekleedde hij tal van bestuursfuncties in het midden- en kleinbedrijf, onder meer bij de Kamer van Koophandel, in de plaatselijke VW en in de stichting Promotie Zeeuws- Vlaanderen. Ververs is ook voorzitter van het Midden- en Kleinbedrijf Zeeland. Diezelfde functie bekleedde hij bij de Ka mer van Koophandel. Waterschap Plij is nu lid van de Raad van Toezicht van de Woningbouw vereniging Terneuzen, was lid van het waterschap De Drie Ambachten, treedt op als con sulent van de stichting Klein- nood en is ook nog secretaris van de rooms-katholieke Tïiniteits- kerk. Burgemeester drs. R. C. E. Bar bé van Terneuzen noemde hem woensdagochtend, tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Kamer van Koophandel, 'een ambassadeur' van die Kamer. „Iemand met een brede maat schappelijke belangstelling en een waardig vertegen woorcliger van het midden- en kleinbe drijf." Ververs werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je-Nassau. (Advertentie) Guust Ververs, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. foto Charles Strijd Vandaag zijn wij telefonisch niet bereikbaar, maar wel via het InterlMet ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Een Nederlan der die goede werken voor medemens of de gehele sa menleving verricht, maakt kans op een koninklijke blijk van waardering; een graad in de Orde van Oranje-Nassau of bij een zeer uitzonderlijke prestatie een graad in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Een Duitser komt in zijn land in aanmerking voor een van de Verdienstorden der Bundesrepublik, een Fransman of Francaise kan zich tooien met een rang van de Légion d'honneur of een rang in de ordre national du Mérite. In Luxemburg reikt Groothertog Jan een Orde van Verdienste uit en als het een speciale prestatie betreft kan het gaan om een rang in de Ordre de la Couronne de Chêne (eikenbladkrans). Een Belg maakt kans op een Orde van Leopold II, een Kroonor de of een Leopoldsorde. Anders dan in de ons omrin gende landen zijn in Neder land de onderscheidingen niet meer afhankelijk van de maatschappelijke positie van betrokkene. „Een chauf feur is net zo bijzonder als zijn directeur. De klasse-an gel is uit ons stelsel verdwe nen", zegt Jean-Paul Krui mel van de Kanselarij der Nederlandse Orden. In buur landen wordt nog wel onder scheid gemaakt in sociale graad. Maar tot 1996 kreeg ook de Nederlandse chauf feur 'slechts' een eremedaille in brons en zijn directeur ontving er een in zilver of goud. Leeftijdseisen zoals bijvoor beeld het Duitse en Belgische decoratiestelsel kennen, heeft het Nederlandse deco ratiestelsel nooit gehad. Ook hoeft iemand die in aanmer king komt voor een hoge Ne derlandse onderscheiding niet eerst een paar jaar met een lagere onderscheiding rond te stappen, zoals in Duitsland, België en Frank rijk verplicht is. Verdiensten De 'Verdienstorden der Bun desrepublik Deutschland' zijn bedoeld voor mensen uit binnen- en buitenland die speciale verdiensten hebben verricht voor Duitsland. Die verdiensten kunnen liggen op politiek, wetenschappe- lijk-sociaal of geestelijk vlakMaar de orden gaan ook naar mensen die hun sporen hebben verdiend door het verlenen van 'sociale, chari tatieve of medemenselijke hulp'. Onderaan de Duitse erelad- der staat de Verdienstme- daille. Van laag naar hoog komen.vervolgens het Ver- dienstkreuz am Bande (Rid derkruis), het Verdienstkreuz 1. Klasse (Of ficierskruis), het GroBe Ver dienstkreuz, het GroBe Ver dienstkreuz mit Stern, het GroBe Verdienstkreuz mit Stern und Schuiterband en het GroBkreuz. Aan de top staat het buitengewone GroBkreuz. De Bondspresi dent reikt die alleen aan staatshoofden uit. Zij kun nen die hoogste onderschei ding meteen krijgen. Gewo ne stervelingen moeten eerst een Verdienstkreuz am Ban de hebben ontvangen voor hogerop kunnen. Onderaan Ook in Frankrijk moet een ereteken een aantal jaren in het bezit zijn alvorens men in aanmerking komt voor een hogere rang. De Fransen moeten eveneens onderaan beginnen: met ridder, de laagste graad in de twee or den. Het Légion d'honneur wordt verleend aan Frahsën - niet aan buitenlanders - die buitengewone verdiensten voor het vadexiand hebben verricht. Een ooxiogsver- wonding, opgelopen in naam van 'la patrie', bespoedigt de ontvangst van een ereteken. De Franse ordre national du Mérite gaat naar mensen uit binnen- of buitenland die hun sporen hebben verdiend op het publieke, civiele of mi litaire vlak. Dat goede werk moet dan wel minstens tien jaar zijn veriïcht om eei'st ridder te kunnen worden. Zowel het Légion d'honneur als de ordre national du Mé rite kent als graden ridder, officier, commandeur, groot officier en het grootkmis. Dezelfde langen hanteert Luxemburg in zijn twee ox-des: de ordre du Mérite en de ordre de la Couronne de Chêne, waarbij de orde van Verdienste iets lager in aan zien staat dan de Kroonorde. Groothertog Jan van Luxem burg reikt het grootkruis al leen zijn uit aan hoogwaar digheidsbekleders zoals ambassadeurs en minister presidenten. Koningsdag De Belgen krijgen hun on derscheidingen meestal op 8 april, de verjaai'dag van ko ning Albert, of op 15 novem ber, op Koningsdag. In prin cipe moet iemand de leeftijd van 42 jaar hebben bereikt om voor een ereteken in aan merking te komen. Tussen twee toekenningen moet minstens tien jaar zitten. België kent drie nationale or den: de Orde van Leopold II, de Kroonorde en - de hoogste - de Leopoldsorde. De Orde van Leopold II en de Kx*oon- orde kennen elk een bx'onzen, zilveren en gouden medaille. Alleen de Kroonoi'de kent vervolgens de Zilvex-en en de Gouden Palmen, De nationa le oi'den kennen alle drie de graden ridder, officier, com mandeur en grootofficier. Ad en Tessa Braat: nu allebei Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Dat viel niet mee om Tessa Braat een lintje op te spelden. Na enkele tevergeefse pogingen - de onderscheiding was al twee keer op de grond ge vallen - constateerde burge meester J. J. P. M. Asselbergs dat het haakje 'lam' was. Geluk kig schoot zijn echtgenote te hulp en dankzij haar kordate optreden kon Tessa Braat uit eindelijk toch haar koninklijke onderscheiding dragen. Theresia Maxia Antonia Braat- Voorhuis: een vrouw" die met haar warme persoonlijkheid ie dereen voor zich weet te win nen. „Je hebt iets veroverends, je weet mensen te binden", zei Asselbergs voorafgaand aan zijn worsteling met de onder scheiding. Los daarvan is ze een potten bakster die niet alleen op Schouwen-Duiveland maar in heel Nederland en zelfs in het buitenland bekendheid geniet. Het aardewerk dat Tessa Braat vex-vaardigt, kenmerkt zich door een grote verscheidenheid aan kleuren en variaties in toe- gepaste tinten. Ze heeft kleuren en kleurencombinaties ontwik keld die uniek zijn, met als be kendste voorbeeld het zogehe ten 'Tessa-rood'. Ook op maatschappelijk gebied heeft ze zich verdienstelijk ge maakt. Zo is ze voorzitter van de Soi'optimstclub Schouwen- Duiveland, lid van de Zeeuwse Vrouwenraad en werkt ze voor de Kindertelefoon. Daarnaast pi-ees Asselbergs haar voor de 'enorme betrokkenheid' waar mee ze samen met haar man, de kunstenaar Ad Bx-aat, het Bur gerweeshuis (het monumentale' pand waar het echtpaar woont en werkt) bestiert. Ad Braat, die vier jaar geleden al een koninklijke onderschei ding kreeg, was ingenomen met het feit dat zijn vrouw tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas sau werd benoemd. „Eindelijk gerechtigheid", mompelde jiij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15