Vijf onderscheidingen Vlissingen PZC Meer lintjes voor Zeeuwen dan in '97 Traantje wegpinken bij onderscheiding Oud-bankdirecteur Hoondert geridderd S. de Dreu toonbeeld voor alle vrijwilligers Echtgenote is jarig, kleindochter geboren en ook nog een lintje zeeland 14 Inwoners gehuldigd voor verdiensten voor de samenleving Loods André Bakker In Den Haag gehuldigd Onvermoeibare kracht achter asiel De Mikke donderdag 30 april 1998 door Maurits Sep VLISSINGEN - Vijf koninklij ke onderscheidingen mocht burgemeester J. C. Th, van der Doef woensdag opspelden. E. P. de Looff-de Bruine, C. J. van der Weele en het echtpaar Van Ton geren-van Kaalte werden in de burgerzaal van het Vlissingse stadhuis benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. A W. Eland-Pelt ontving de versier selen behorend bij het Ridder schap in de Orde van Oranje- Nassau. Vanwege haar substantiële be stuurlij ke bijdragen in verschil lende organen van de Neder lands-hervormde kerk en omdat zij zich ook op maat schappelijke terreinen bijzon der heeft ingezet voor de samen leving, mag mevrouw Eland- Pelt 71zich voortaan Ridder in de Orde van Oranje-Nassau noemen.Ik wist er wel iets van, maar Ridder? Da's toch wel heel wat", reageerde zij verrast. De eerste maatschappelijke functie die zij vervulde, was (van 1965 tot 1979) bestuurslid van de Vereniging Christelijk Kleuter- en Basisonderwijs Vlissingen. „Zo komt van het een het ander en meestal zeg je geen nee. Ik heb het trouwens ook.altijd leuk gevonden hoor. Vind je het niet leuk meer, dan stop je eimee. Het blijft tenslot te vrij willigerswerk. Gemeenteraad C. van der Weele (51) was van 1974 tot 1995 bestuurslid van de Rechts Protestants Christelijke Unie. Namens deze politieke partij zat hij 22 jaar in de ge meenteraad. In 1997 nam hij daar afscheid, omdat een nieu we baan hem naar Utrecht voer de. Door een reorganisatie moest Van der Weele bij de Ko ninklijke Schelde Groep ver trekken. Bij de KSG was hij in 1995/96 lid van de bedrijfsle- dengroep van de vakorganisatie de Unie en lid van de Onderne mingsraad. Sinds 1990 is de Vlissinger bovendien bestuurs lid van de Vlissingse afdeling van de SGP. Van der Weele zat vorige week voor zijn werk nog in Polen. „Mijn baas riep me terug voor een bespreking. Ik dacht na af loop, nou, dat had wel'over de telefoon gekund. Vanmorgen wilde ik in de tuin gaan werken, maar mijn vrouw wilde dat ik een net pak aantrok. Pas toen ik hier die hele verzameling men sen zag, drong tot me door wat er ging gebeuren. Mevrouw De Looff-de Bruine (70) wist wel wat haar woens dagochtend stond te wachten. Haar dochter, de Vlissingse wet houder L. C. Poppe-de Looff, had het haar verteld. „Dat was wel prettig, want nu heb ik alle emoties thuis algehad. Want dat ik zoiets krijg, dat vind ik toch wel bijzonder hoor." De Vlissingse kreeg de versier selen die bij het lidmaatschap in de Orde van Oranje-Nassau op gespeld, omdat zij zich meer dan 35 jaar (vanaf 1960) belangeloos en intensief heeft ingezet in een groot aantal functies binnen de gereformeerde kerk. Hieraan besteedde zij gemiddeld een kleine dertig uur per week. Bo vendien is zijn sinds 1982 col- lectante voor de Nierstichting en voor het Koningin Wilhelmi- nafonds. Dubbel feest was het woensdag in huize Van Tongeren. Zowel ing. Th. A C. van Tongeren (68) als zijn vrouw E. A L. van Ton geren-van Raalte (73) werd be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. „Totaal over donderd zijn we. We zijn er straal ingelopen", lachte me vrouw Van Tongeren. Iets speciaals Zij was naar het stadhuis geko men in de veronderstelling dat er een nota zou worden aange boden. Hij wilde aanvankelijk niet mee. „Tot mijn dochter dinsdagavond zei dat er iets speciaals voor mijn vrouw zou gebeuren. Maar dat ik zelf ook zou worden onderscheiden, wist ik niet." Mijnheer Van Tongeren kreeg zijn onderscheiding voor zijn bijzondere verdiensten op het terrein van de lokale en regiona le sport voor lichamelijk gehan dicapten. Hij was onder meer mede-oprichter, bestuurslid en voorzitter van de Stichting Po nyrijden voor Gehandicapten Zeeland, beheerder van de ma nege van de stichting en mede oprichter en bestuurslid van het Gezinsvervangend Tehuis Paardenstraat. Verder vervoer de hij gehandicapten naar sporttrainingen op heel Walche ren. Ook is hij actief binnen de Culturele Raad Vlissingen. heer van de manege en bij het stuuxsfuncties bij de Vlissingse van Veilig Verkeer Nederland en Mevrouw Van Tongeren hielp vervoer van gehandicapten. Scholen Vereniging en bij de af- was zij negen jaar gemeente- haar man 21 jaar lang bij het be- Bovendien vervulde zij be- delingen Vlissingen en Zeeland raadslid. De vijf Vlissingse gelauwerden op de trap van het stadhuis: E. P. de Looff-de Bruine, A W. Eland-Pelt, het echtpaar Van Tongeren-van Raalte en C. J. van der Weele. foto Ruben Oreel Minister J. Voorhoeve speldt André Bakker de koninklijke onder scheiding op. foto Jos van Leeuwen door Maurits Sep DEN HAAG - A S. Bakker uit Vlissingen is woensdagochtend door minister Voorhoeve van Defensie in Den Haag benoemd tot lid in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden. Deze onderscheiding wordt uitslui tend toegekend aan militairen. Bakker trad dertig jaar geleden in dienst van de Koninklijke Marine en is nog steeds reserve officier. André Bakker is tussentijds overgestapt van de Marine naar het Loodswezen, in Vlissingen. Daar was hij betrokken bij de privatisering van het Loodswe zen. Via zijn werk. als loods kwam Bakker in aanraking met het Vlissingse Scheldeloodsen- koor. Dat koor heeft in de loop van zijn inmiddels 27-jarig bestaan over de hele wereld opgetreden en daarmee internationale roem verworven. Vorig jaar nog ver zorgde het Scheldeloodsenkoor een aantal optredens in Austra lië. Bakker is binnen het Schel deloodsenkoor actief als voor zitter van het bestuur. Burgemeester A C. de Bruijn speldt C. J. A van Bergen-Roth de on derscheiding op. foto Lex de Meester door Nicole Kluijtmans DOMBURG - Haar kinderen hadden haar tijdens de voorbe reidingen naar haar slaapkamer verbannen. Het enige wat me vrouw C. J. A van Bergen-Roth mocht weten was dat er woens dagochtend een plechtigheid bij haar thuis zou plaatsvinden. Maar naar het hoe en waarom moest ze even gissen. „Ik had wel een vaag vermoeden. Ik hoorde allerlei bekende stem men in de tuin", zei de kersverse Ridder in de Orde van Oranje- Nassau nadat burgemeester A C. de Bruijn de versierselen van de koninklijke onderschei ding bij haar op de jurk had ge speld. „Ach, mijn kinderen zijn er bij na allemaal. Wat leuk", was het eerste wat mevrouw Van Bergen opmerkte toen ze de tuin inliep. Hier wachtte een groot gezel schap, onder wie de burgemees ter van Veere, haar op. De Dom- burgse was voorgedragen door het Overkoepelend Orgaan van Schoolbesturen Christelijk On derwijs. Zij was onder meer be stuurslid en voorzitter van de stichting voor Protestants Christelijk Onderwijs aan Moeilijk Lerende Kinderen op Walcheren (1969 tot 1985) en de stichting School voor Buitenge woon Onderwijs aan Zeer Moei lijk Lerende Kinderen in Mid delburg (1979 tot 1987). Een van de activiteiten waar voor ze letterlijk in het zonnetje werd gezet was haar aandeel in het tot stand komen van de sa menwerking tussen het open baar, protestants-christelijk en rooms-katholiek onderwijs in een voorziening voor moeilijk lerende kinderen. Hierdoor kon de School voor Praktische Vor ming voldoen aan de bekosti gingsvoorwaarde van het mi nisterie. Vervolgens heeft ze zich negentien jaar als vrijwil ligster ingezet om op bestuur lijk niveau iets te bereiken voor kansarme jongeren van twaalf tot twintig jaar. „Het zijn ook zulke schatten", onderbrak zij de burgemeester. Wellicht nog indrukwekkender was haar liefdadigheidswerk voor de hulpbehoevende mede mensen en verwaarloosde en ondervoede kinderen. Zo nam ze onder meer twee Hongaarse pleegzonen in haar gezin op. Ze stond klaar voor de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953. Ze bezorgde talloze oor logsslachtoffers een onvergete lijke dag doortwee keerper jaar voor de Stichting Oorlogsinva liden rondritten door Neder land te verzorgen. Voor mevrouw Van Bergen, die herstellende is van een aantal zware operaties, was het liefda digheidswerk vanzelfsprekend. Daarom was ze erg onder de in druk van de ondei-scheiding. Ze moest even een traantje weg pinken. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Wat krijgen we nou?" Beheerster Coby Lou- werse van het vogel- en egelasiel De Mikke in Middelburg kwam woensdagochtend nietsver moedend naar buiten, waar zij werd opgewacht door familie, vrienden en vrijwilligers. Bur gemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg speldde haar onder luid applaus een koninklijke onderscheiding op. Mevrouw Louwerse mag zich voortaan lid in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Veertien jaar lang zette me vrouw Louwerse zich op uitzon derlij ke wijze in voor de vogel en egelopvang in Midden-Zee land. ,,U bent trouw, onverzet telijk en inventief", aldus de Middelburgse burgemeester. De laatste elf jaar heeft zij de dage lijkse leiding over het opvang centrum. In het begin was De Mikke al leen bedoeld voor het opvangen en revalideren van beschermde vogels. Geleidelijk aan groeide het centrum met opvangmoge lijkheden voor kleine zoogdie ren, zoals egels en wezels. „Mede door uw inzet en voort varendheid is het centrum door het ministeiie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij be noemd tot officieel kustasiel. U bent de onvermoeibare kracht waarop het centrum drijft." Coby Louwerse krijgt de koninklijke versierselen uit handen van burgemeester L. H. B. Spahrvart der Hoek. foto Ruben O reel Burgemeester D. J. van der Zaag en mevrouw S. D. de Dreu-Schar- pentier toasten op de koninklijke onderscheiding. foto Willem Mieras dagelijkse gang van zaken bij de stichting en in het wijkgebou w. Daarnaast was ze actief bij de Nederlands-hervormde kerk De Hoogte waar ze van 1982 tot 1997 ouderling was, enkele ja ren waarnemend scriba en lid van de beroepingscommissie. Tevens was ze lid van de werk groep bijzondere kerkdiensten die diensten organiseert voor onder meer verstandelijk ge handicapten. In haar vorige woonplaats Vlissingen leidde ze vele jaren de zondagsschool, een activiteit die ze na haar verhui zing in Goes voortzette. Verder leidt ze de crèche van de her vormde kerk. Als het werk van mensen zoals mevrouw De Dreu betaald zou moeten worden zou er niets van terecht komen. Zoiets is onbe taalbaar, constateerde de Goese burgemeester. Zij is echt een toonbeeld voor alle vrijwilli gers, voegde hij eraan toe. door René Schrier GOES - Mevrouw S. D. dc Dreu-Scharpentier uit Goes kreeg woensdag een koninklijke onderscheiding. Maar in feite werden daarmee alle vrijwilli gers in de gemeente Goes ge- eerd. Zo legde de Goese burge meester drs. D. J. van der Zaag de onderscheiding uit, die hij bij mevrouw De Dreu opspeldde. Ze werd lid in de Orde van Oran je-Nassau. Van der Zaag noemde haar een toonbeeld voor het hele bestuur van de stichting Buurtwerk Goes-Zuid, waarvoor mevrouw De Dreu al 25 jaar vrijwilligster is. Ze is lid van de beheerscom missie van het wijkgebouw De Pit, is betrokken bij de organi satie van jeugdkampen, ze leid de de hobbyclub en een kook- groepje, zette zich in voor de werkgroep bijzondere activitei ten en besteedt vele uren aan de door Ab van derSluis MIDDELBURG - Voor zijn bre de maatschappelijke inzet heeft burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek van Mid delburg P. M. Hoondert woens dag koninklijk onderscheiden. Omringd door vrienden en fa milieleden kreeg de verraste Middelburger de versierselen opgespeld die horen bij het Rid derschap in de Orde van Oranje- Nassau. Hoondert was jarenlang direc teur van de Westland-Utrecht Hypotheekbank in Zeeland. Sinds 1990 zet hij zich in voor een project dat managers uit zendt naar onder meer Estland, Polen en Thailand. Hij is verder internationaal adviseur voor het midden- en kleinbedrijf. Zijn kennis komt de stichting Middelburg-Glogow, waarvan hij voorzitter is, goed van pas. Hoondert is onder meer verant woordelijk voor de jumelage- activiteiten. Tussen '87 en '90 was hij raadslid voor het CDA in Middelburg. Op maatschappelijk gebied was de Middelburger actief als me de-oprichter van de Stichting Samenwerkingsscholen voor Voortgezet Buitengewoon Onderwijs. „U vervulde een be langrijke rol bij de totstandko ming van de School voor Prakti sche Vorming voor moeilijk lerende kinderen", aldus de burgemeester. Na de oprichting spande hij zich negentien j aar in als vrijwilliger om er op be stuurlijk niveau voor te zorgen dat kansarme jongeren een ei gen plek in de maatschappij krijgen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De 49 konink lijke onderscheidingen die ter gelegenheid van koninginnedag 1998 aan Zeeuwen zijn toege kend, behoren alle tot de Orde van Oranje-Nassau. Er zijn 34 onderscheidingen in de zesde graad uitgereikt (lidmaatschap van de orde) en 15 onderschei dingen in de vijfde graad (ridder in de orde). Eén lidmaatschap is toegekend met de zwaarden, een toevoe ging die alleen voor onderschei denen via het ministerie van De fensie geldt. In 1997 werden 12 ridders en 30 leden benoemd, in 1996 - het eerste jaar met een nieuw deco ratiestelsel - 1 officier, 14 rid ders en 36 leden. Evenals vorig jaar zijn er geen hogere onderscheidingen in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt aan verdienstelijke Zeeu wen. Het gaat om de vierde graad (officier), derde graad (commandeur)tweede graad (groot-officier) en eerste graad (grootkruis). Evemnin zijn er 'leeuwen' benoemd, oftewel een onderscheiding ingevolge de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een onderscheiding uit deze orde staat hoger aange schreven dan de Orde van Oran je-Nassau. Ridder in de Orde van Oranje- Nas sau: TAM. Braat-Voorhuis, keramiste, organisator tentoonstellingen en rondleidingen in Burger Weeshuis, Zierikzee; T. J. C. van den Dungen- Basten, bestuurlijke functies bin nen vrouwenorganisaties, Hulst; A W. Ëlandt-Pelt, bestuurlijke functies, voornamelijk op kerkelijk gebied, Vlissingen; C. A H. Elliot (Nelli Cooman), atlete, Nieuwer- kerk; C. Hamelink, bestuurlijke functies binnen land- en tuinbouw, Wemeldinge; M. A Hendriks-Heuts, bestuurlijke functies op allerlei ge bied, Temeuzen; P. M. Hoondert, be stuurlijke functies op allerlei ge bied, Middelburg; E. C. de Hullu-de Nood, bestuurlijke functies op agra risch gebied, Zuidzande; J. H. Kie- wiet, bestuurlijke functies, .onder meer op het gebied van de gehandi captenzorg, Middelburg; J. Louwer se, bestuurlijke functies op het ge bied van de visserij, Yerseke; J. de Pooter, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Kapelle; A M. M. Rictra, verdiensten voor het onder wijs, Terneuzen; C. J. A Roth, be stuurlijke functies, voornamelijk op onderwijsgebied, Domburg; G. P. Ververs, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Temeuzen; J. Weber, bestuurlijke functies binnen Rotary en kerk, Kortgene. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: C- J. Bierens, bestuurlijke functies op agrarisch gebied, Grijpskerke; J. Bos, (bestuurlijke) functies op ker kelijk gebied en binnen de zangver eniging, Tholen; J. K. van Cadzand, functies op kerkelijk gebied en bin nen waterschap, Axel; P. J. Cornells, functies binnen muziekvereniging en historische vereniging, organist, Philippine; P. J. M. de Deeltere, be stuurlijke functies binnen vereni gingen, contactpersoon collecten, Nieuw-Namen; G, Dijkstra, lid brandweer, ouderling, Sluiskil; M. B. de Dreu-Scharpentier, be stuurlijke functies binnen buurt werk en kerk, Goes; J. Droogers-Vo- gel, (bestuurlijke) functies op het gebied van koren en kerk, Oud-Vos- semeer; A Franssen, (bestuurlijke) functies binnen scouting en ehbo, Terneuzen; A L. Goethals-van Dommelen, bestuurlijke functies onder meer binnen bejaardenwerk, Slsuikil; J.M. Goud, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Waarde (dinsdag al uitgereikt); P. C. Hage- Jansens, bestuurlijke functies op al lerlei gebied, Sint-Maartensdijk; P. A Hamelink, oud-raadslid Noord-Beveland, Wissen kerke; P. J. van der Horst, bestuurlijke functies binnen sportverenigingen, Scha- rendijke; P. de Fluister, molenaar, Zuidzande; P. Ivens, bestuurlijke functies binnen verenigingen, Hulst; M. E. Jansen-Glas, verdien sten op cultureel gebiedBrouwer shaven; R. Jurriens, verdiensten voor muziekverenigingen, Sluiskil; W. Kruidenier, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Ijzendijke; E. P. de Looff-de Bruine, functies op ker kelijk gebied, Vlissingen; J. L. Lou- werse-Wattel, beheerster vogel- en egelopvangcentrum de Mikke, Mid delburg; M. J. A Mol, bestuurlijke functies binnen de fruitteelt, Bors- sele; H. L. Nelisse, (bestuurlijke) functies binnen verenigingen, Tho len; J. L. Noom, bestuurlijke func ties, onder meer binnen de Rabo bank, Scherpenisse; J. J. Ocké,. (bestuurlijke)functies binnen ver enigingen, Terneuzen; M. M. Punt, (bestuurlijke) functies op allerlei gebied, Oud-Vossemeer; C. C. Stoutjesdijk-Engelvaart, (bestuur lijke) functies op allerlei gebied, Poortvliet; T. A C. van Tongeren, bestuurlijke functies, onder meer binnen de gehandicaptenzorg, Vlis singen; E. A L. Tongeren-van Raal te, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Vlissingen; L. E. M. Velt- man-Hack, bestuurlijke functies en verdiensten op cultureel gebied, Ou- werkerk; H. Verheij, (bestuurlijke) functies op allerlei gebied, Zierik zee; C. J. van der Weele, bestuurlijke functies op allerlei gebied, Vlissin gen; J. A Weemaeg, (bestuurlijke) functies binnen muziek- en toneel vereniging, Clinge. Lid in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden: A S. Bakker, reserve-officier mari ne, (bestuurlijke) functies binnen loodsenlcoor en zeilschip de Een dracht, Vlissingen. Op Goeree-Overflakkezijn acht koninklijke onderscheidingen gevallen, driemaal ridderschap en vijfmaal lidmaatschap. Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: J. Jordaan, Middelhamis; J. du Pree, Melissant; L. X. den Hollander, Ouddorp. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: W. de Bonte, Ooltgensplaat; J. Groen, Dirksland; M. Heerschap, Melissant; A R. van der Spaan, Ouddorp; C. A Zuidwijk, Sommels- dijk. Lid in de Orde van Oranje-Nassau C. J. Bierens en zijn echtgenote. foto Lex de Meester Mevrouw Hoondert bekijkt de onderscheiding van haar echtge noot. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans GRIJPSKERKE - Door zijn om geving wordt C. J. Bierens uit Grijpskerke gezien als een zeer bescheiden man. Hij wilde dan ook niets van een eventuele on derscheiding weten. Toch kwam hij er niet onderuit. Gisteren kreeg de vice-voorzit- ter van de Landinrichtingscom missie Walcheren, het lid van de Deltan Adviesraad en het be stuurslid van Campina burge meester A C. de Bruijn op de koffie. Namens de koningin be noemde zij hem tot Lid in de Or de van Oranje-Nassau. Dat kon de agrariër niet weigeren. Toen de burgemeester aanbelde had hij al een sterk vermoeden waaiwoor zij kwam. Het had toch ook iets met die receptie die het bestuur van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organisa ties ZuidMiddenOost (GLTO) hem die avond had aangeboden te maken. Het bestuur van de GLTO had de agrariër en kam- peerboer voorgedragen voor zijn grote maatschappelijke verantwoordelijkheid en be trokkenheid, Zowel op plaatse lijk als provinciaal niveau heeft hij zich voor de land- en tuin bouw ingezet. Dertien jaar lang was Bierens voorzitter van de kring Walche ren, van de ZLM en vanaf 1994 voorzitter van de kring Midden- Zeeland ZMO/GLTO. Hij was voorzitter van de ZLM Grijps kerke en vijftien jaar voorzitter van de districtsraad Walcheren van het Landbouwschap. Nuzet hij zich nog in als bestuurslid van ZLM Verzekeringen. „Veel van het werk is liefdewerk ge weest, dikwijls zonder dat er een passende vergoeding tegen over stond. Hierbij dreigde het eigen bedrijf niet zelden op de tweede plaats te komen", sprak de burgemeester. Familie Daarin gaat overigens verande ring in komenHij gaat meer tij d aanzijnbedrijfen familiebeste- den deelde hij het gezelschap mee. „Voor mij is mijn werk als praktizerend boer altijd het voornaamste geweest. In mijn bedrijf heeft mijn vrouw een heel belangrijke rol gespeeld. Zonder haar had ik het niet ge red", lichtte hij toe. Het is voor Bierens overigens een zeer feestelijke week. Maandag was zijn echtgenote jarig. Dinsdag kreeg hij er een prachtige kleindochter bij. Woensdag werd hij onderschei den. „En nu is het tijd om er van te genieten", merkte een stra lende Bierens op na afloop van de onderscheiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14