Zeilschool Den Osse blijft open BOV-Trofee voor heel Zeeland PZC Remake laat nummers eerst rijpen PAAUWE Twee tot vijfjaar tegen broers geëist voor cocaïnesmokkel EPZ moet toch banen schrappen Schelde Jazz Festival Terneuzen verstevigt basis met sponsoring De daden beestachtig, de drijfveer menselijk zeeland 12 detail Nieuwe eigenaar Den Boer richt zich op toeristen én regio ondernemend zeeland kunst cultuur donderdag 30 april 1998 Autoverhuurder Budget nu ook in Vlissingen en Terneuzen TERNEUZEN - Budget Rent a Car, een landelijke organisatie in autoverhuur te Hoofddorp, heeft twee nieuwe vestigingen in Zeeland geopend, in Terneu zen en Vlissingen. De vestiging in Terneuzen be vindt zich aan de mr. F. J. Haar- manweg bij Citroen-dealer Wisse. De leiding is in handen van Edo Hopmans, die eerder twee jaar bij Budget Bergen op Zoom werkte. In Vlissingen is aangehaakt bij ^utobedrijf Joosse aan de Gildeweg. Daar berust de dagelijkse leiding bij Miranda Klap, die ervaring op deed bij Budget in Goes. Het landelijk netwerk van de on derneming is hiermee uitge breid naar zo'n 75 vestigingen. Bij de nieuwe kantoren kan het hele assortiment van Budget Rent a Car worden gehuurd, van Opel Vectra tot Mercedes, alsook vervoer voor rolstoelge bruikers. In de zomerperiode zijn open sportwagens en ca- brio's beschikbaar. Speciaal voor de openingsperiode wordt een couponboekje uitgegeven met daarin tien voordeelbon- Eet- en praatcafé Bacchus aan de Bastionstraat in Axel opent vrijdag 1 mei de deuren. De uitbaters Harry en Susanne Meyers zijn na een periode in de horeca in Spanje weer in Ne derland neergestreken. Na drie maanden werk is het ruim 75 vierkante meter grote pand verbouwd tot een sfeer vol café dat de sfeer uitademt van grootmoeders tijd met wel iswaar een modem vleugje. Op een bi nnenpodium zullen gere geld live optredens plaatsvin den. Bureau Rentree wijdt het nieuwe pand aan de Molstraat in Middelburg woensdag 20 mei formeel in. Giften worden verwezen naar Cliniclowns. Het advies- en begeleidingsbu- reau voor loopbanen ontvangt relaties en belangstellenden tussen 15.00 en 16.30 uur in het pand De Spaanse Vlote. door Lizette Dalebout DEN OSSE - Zeilen is zijn lust en zijn leven. „Het liefst zou ik altijd op het water te vinden zijn. Dat gevoel van vrijheid, de stilte om je heen. Dat is ner gens mee te vergelijken," aldus Benjamin de Vos. De 17-jarige Zierikzeeënaar is de nieuwe assistent-bedrijfsleider van zeilschool en botenverhuur 'Den Osse' nabij Brouwersha ven. De zeilschool ging vorige maand vrij plotseling over in andere handen. De Vos: „Ralph Koper, de vori ge eigenaar, pachtte de aanleg steiger en het kantoor van de zeilschool van Den Boer Servi ces uit Brouwershaven. Toen Den Boer hoorde dat Koper er mee wilde stoppen, besloot hij de zaak over te nemen. Argu ment was de zeilschool te be houden voor de locatie." 'Den Osse' ligt op een steen worp afstand van bungalow park Port Greve en trekt der halve veel vakantiegangers. Benjamin de Vos: „We richten ons op toeristen maar zeker ook op mensen uit de regio. Zo ben ik van plan om scholen op Schouwen-Duiveland aan te schrijven voor een speciaal groepsarrangement." Volgens De Vos raakt zeilen, zeker on der kinderen, steeds meer 'in'. „Ik heb ook een tijdje op een manege gewerkt en veel leer lingen die ik daar heb ontmoet, kom ik hier weer tegen. Jonge ren willen wel weer eens iets anders dan paardrijden. Zeilen is een leuk alternatief." De Vos heeft vanaf de oprich ting, drie jaar geleden, als in structeur gewerkt op Den Osse. Vorig jaar heeft hij even bij de zeilschool van Port Zélande gewerkt, maar toen hij hoorde dat de zaak overging in andere genomen. Den Boer vertrouwt op mij om het bedrijf weer op te starten.Hij trad begin april in dienst. „De afgelopen weken handen, meldde hij zich me teen bij Den Boer. De Vos: „Ik kon dezelfde avond langsko men en ben meteen in dienst ben ik zeven dagen in de week bezig geweest om de boten klaar te maken voor het sei zoen. Verder ben ik op zoek ge gaan naar nieuwe instruc teurs." Zeven instructeurs zijn mee verhuisd naar de nieuwe eige naar. De Vos: „Ze keken wel raar op toen ik ze belde. Een week daarvoor waren ze ont slagen omdat de zaak opge doekt was en nu bood ik ze aan om terug te komen." In totaal zijn er nu twaalf instructeurs in dienst. „Daar komen er nog drie bij. Het is de bedoeling in het hoogseizoen met vijftien mensen te draaien." Alle in structeurs zijn aangenomen op basis van een nul-urencon- tract. „In deze branche is dat de enige mogelijkheid," aldus De Vos. „Je bent nu eenmaal af hankelijk van het weer." Boven windkracht vijf worden er door zeilschool 'Den Osse' geen bo ten verhuurd en gaan de lessen in principe niet door. Kennismaking Volgens De Vos kiezen de mees te beginners op zeilschool 'Den Osse' voor een arrangement. Dat duurt drie dagen. „Hierna hebben de cursisten de basis beginselen onder de knie en kunnen ze zelfstandig uitva ren." Daarnaast worden er cursussen voor gevorderden gegeven en is er dit jaar de mo gelijkheid om met een schipper een dagtocht op de Grevelin- gen te maken. De Vos: „Tijdens deze dagtochten wordt er geen les gegeven. Het is puur be doeld als kennismaking met het zeilen. Maar één ding weet ik zeker: als mensen eenmaal geproefd hebben van deze sport, geven ze zich daarna ne gen van de tien keer op voor een Benjamin de Vos, de nieuwe assistent-bedrijfsleider van zeilschool Den Osse:„Zeilen is een leuk alter natief." foto Pieter Honhoff De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder re dactie van Clattdia Son dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Marcel Modde TERNEUZEN - De jaarlijkse Zeeuws-Vlaamse ver kiezing voor de Beste Ondernemersvisie (BOV) van de Junior Kamer van Koophandel wordt uitgebreid naar de regio's Walcheren en Schouwen-Duiveland. De op zet blijft het zelfde, zo laten de voorzitters van de BOV-commissies van de regionale juniorkamers we ten. Per regio wordt een vooruitstrevende ondernemer ge kozen. Daarnaast bestaan er plannen om uit hun mid den met ingang van 1999 ook één Zeeuwse winnaar aan te wijzen. De BOV-Trofee werd in 1992 door de Ju nior Kamer Zeeuws-Vlaanderen ingevoerd. Vorig j aar trok de verkiezing ruim vierhonderd deelnemers. Na een uitgebreide selectie door een deskundige j ury wer den drie bedrijven genomineerd, waarvan Agrima Techniek uit Aardenburg uiteindelijk als beste uit de bus kwam. Tweeduizend ondernemers uit heel Zee land ontvangen deze week een uitnodiging om aan de nieuwe regionale verkiezing mee te doen. Bij de verkiezing wordt jaarlijks een andere invals hoek gekozen. Voor de BOV-Trofee 1998 richt de aan dacht zich op klantgericht denken. Aanvullend daar op zijn ook criteria als de algemene ondernemersvisie en het financieel beleid bepalend. De 'wedstrijd' is voor bedrijven met minimaal vijf medewerkers. De trofee wordt uitgereikt tijdens een feestelijke bijeen komst. De Junior Kamer is een wereldwijd netwerk van jonge ondernemers, die trachten hun manage ment capaciteiten verder te ontwikkelen met het or ganiseren van maatschappelijk relevante proj ecten en trainingen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie mr. J. M. Valente heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 29-jarige man uit Eindhoven vijf jaar ge vangenisstraf geëist. Volgens de officier is de verdachte betrok ken geweest bij de invoer van 57 kilo cocaïne, met een straat waarde van drieënhalf miljoen gulden. De douane onderschep te 27 januari de harddrugs, die per schip vanuit Suriname in de Vlissingse haven aan wal wer den gebracht. Tegen drie broers van de hoofdverdachte - 25, 22 en 31 jaar oud - eveneens af komstig uit Eindhoven, werden respectievelijk vier, drie en twee jaar celstraffen geëist. Zij zou den met name voor het verdere transport hebben gezorgd. De 29-jarige verdachte was twaalf kilo van de totale buit beloofd. Hij wilde hiermee on der meer zijn schuldenlast van 80.000 gulden aflossen, maar zover kwam het niet. De cocaïne zat tussen een lading fruit in kartonnen dozen verstopt. De partij drugs werd in de haven van Vlissingen opgeslagen in een container. Na de vangst werd op verzoek van Valente be sloten de 57 pakjes cocaïne te vervangen door frituurvet. Eind januari haalden de drie broers de dozen uit de container. In Eindhoven werden de venneen- de drugs naar verschillende af nemers gebracht, die er al snel achterkwamen dat het niet deugde. De broers werden be dreigd met de dood. De 29-jari- ge, met wie de opdrachtgevers contacten onderhielden werd ontvoerd en gemarteld. Raadsman mr. H. van Asselt vroeg de rechtbank het Open baar Ministerie niet ontvanke lijk te verklaren omdat justitie eerder had kunnen ingrijpen. Twee van de vier verdachten zijn door de cocaïnezaak inmid dels hun baan kwijt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Ben Jansen MIDDELBURG - De beëindi ging van de onderhandelingen over de vorming van een landelijk elektriciteitsproduc tiebedrijf laat onverlet dat de Elektriciteits Productiemaat schappij Zuid-Nederland (een van de vier beoogde fusiepart ners) banen zal moeten schrap pen. Uit noodzaak de kosten terug te brengen, zal 20 tot 30 procent van de werkgelegen heid verloren gaan. Volgens ge deputeerde J. I. Hennekeij zal toch niet aan een of andere vorm van schaalvergroting in de pro ductiesector zijn te ontkomen. De statencommissies algemeen bestuur en economie bespraken woensdag in een gezamenlijke vergadering de stand van zaken rond de vorming van het zoge naamde Grootschalig Produc tiebedrijf (GPB). De fusie van de vier regionale stroomproducen- ten is afgelopen weekeinde af geblazen omdat hun aandeel houders het niet eens konden worden over de voorwaarden voor de samensmelting. Als grootaandeelhouder van Delta Nutsbedrijven, haar beurt me de-eigenaar van EPZ, is de pro vincie erbij betrokken. Schaalvergroting op het terrein van de elektriciteitsproductie wordt noodzakelijk gedacht om op te kunnen tegen buitenland se concurrentie. Om de kosten van 1 kilowattuur Nederlandse stroom te beperken, is becijferd dat in de centrales 1500 van de 5300 banen dienen te worden geschapt. In de kolencentrale Borssele is met het oog op deze operatie een voorbeeldprojeet uitgevoerd, dat heeft geleid tot de conclusie dat op 150 banen met 40 minder kan worden vol staan. Uitvoering hiervan ver eist een sociaal plan, waarin de opzet van het GPB voorzag. EPZ zal nu met een eigen sociaal plan moeten komen om de be oogde banenreductie op korte termijn te bewerkstelligen. John White's Big Band tijdens een optreden op een eerdere editie van het Schelde Jazz Festival in Terneuzen. foto Charles Strijd door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Schelde Jazz Festival in Terneuzen heeft haar financiële basis in ieder ge val tot 2002 zeker gesteld. De organisatie sloot onlangs in het Vlaamse Breendonk een over eenkomst met de Duvel-bier- brouwerij Moortgat. De sponso ring bestaat uit de levering van twee bijzondere tenten (onder meer bekend van de Gentse Feesten) waarin concerten kun nen worden verzorgd. De programmering van het Schelde Jazz Festival, één van grootste in z'n soort in Neder land, kwam in de knel doordat de gemeente en de provincie met ingang van dit jaar hun subsidie verlaagden. Daardoor zat de or ganisatie met een gat van bijna achtduizend gulden. Dat tekort wordt met de sponsoring weg gepoetst, aldus voorzitter G. Goethals in een toelichting op de overeenkomst. „De twee ten ten betekenen in geld uitge drukt ongeveer dezelfde waar de. En een tent op de markt had er hoe dan ook toch moeten ko men. Dankzij dit aanbod kun nen we dat bedrag in ieder geval uitsparen." Het gaat om twee open zeil- structuren in de vorm van een 'droomschip' en een bloem. Het grootste gedeelte zal in het weekeinde van zaterdag 5 en zondag 6 juni dienstdoen als grand-café. De daarop aange sloten 'bloemenwerf' (genoemd naar een villa-ontwerp van de Belgische architect Hemy Van- develde) herbergt het concert podium. Zeker is al dat de bekende jazz- accordeonist Ronny Verbiest 6 juni met een gelegenheidsfor matie optreedt in de Bloemen werf. Het podium wordt die dag eveneens ingeruimd voor John White's Big Band. De festivalor ganisatie is nog in onderhande ling met een twaalfkoppige sal saband uit Cuba voor een optre den in het hart van Terneuzen. Het volledige programma wordt naar verwachting in de derde week van mei gepresenteerd. Voor de 26ste editie van het Schelde Jazz Festival wordt een bredere opzet gehanteerd, zodat ook de zijpaden van de jazz en andere muzieksoorten niet lan ger worden geschuwd. Daartoe is onder meer gekozen voor sa menwerking met de Stichting Blues Promotion Zeeuws- Vlaanderen en het jongerencen trum Kalashnikov. MIDDELBURG, Stadsschouwburg 'Macbèth Moordenaar', door Teneeter, naar Shakespeare be werkt voor jongeren door Imme Dros. Regie van Andrea Fiege en Rinus Knobel. door Willem Nijssen Je hebt evergreens en klassie kers. Evergreens zijn sfeer, herinnering, emotie. Móeten el ke keer hetzelfde zijn. Klassie kers gaan dieper, rakensteeds een wezenlijker snaar. 'Mac beth' hoort bij die laatste. Het klinkt misschien vreemd, maar elke keer opnieuw hoop ik dat graaf Macbeth niet op de klets koek van de drie heksen ingaat. En élke keer doethij dat wel, en omdat ik anders hoopte, begint op dat moment de tragedie. Macbeth komt die heksen tegen bij zijn glorieuze thuiskeer na een gewonnen veldslag. Zij voorspellen hem het koning- schap. Diep in zijn hart, gelooft hij dat, en daarom kan hij het thuis nietvoorzichhouden. Zijn vrouw is de dochter van een eer der omgebrachte koning. Zij had eigenlijk de kroon moeten dragen. De haat zit cüep: „Duncan fokt. koningen, en jij fokt onderdanen!" zegt ze min achtend tegen Macbeth. Zij ziet een kans om met geweld de kroon te grijpen, nu Macbeth plotseling zo'n gevierde held is 'enDuncan een nachtin hun kas teel zal doorbrengen. De moord op koning Duncan leidt tot nog veel meer geweld. Macbeth komt in een keten van moorden terecht, die eerst tot een schrikbewind en dan tot zijn ondergang voert. Het recht ze geviert, en tot zover is de 'Mac beth' van Shakespeare te be werken voor jongeren. Maar daaraan voorafgaand, bestaat 'Macbeth' eigenlijk uit een diepte-psychologische studie naar de werking van macht. Dat lijkt moeilijker te 'verkinderen', maar de vertolking van Tenee ter bewijst het tegendeel. In de fraaie bewerking van Imme Dros blijven alle kern-momen ten helder aanwezig. Helderder misschien nog wel dan in de ori ginele versie. In 'Macbèth Moordenaar' wordt met modemismen als walkie- talkies en revolvers wat spekta kel toegevoegd. Met een carna valeske aankleding van de hek sen worden sprookjesachtige elementen ingevlochten. De spanning wordt méér vanuit de fantasie gevoed dan vanuit de realiteit. (De klop van de bood schapper op de deur - waarna de moord ontdekt wordt - is hier een luide hartslag geworden, van de bange Macbeth.) Het tempo van het verhaal ligt ho ger, scènes vloeien vlug in elkaar over. Er zit meer humor in (Mc- Duff als sukkel in een Schots rokje). Maar het blijft dezelfde indringende 'Macbeth'. Een 'Macbeth' die de verleiding van de macht laat zien. Die de dreiging van geweld laat voelen. (Dat 'zingen' van een zwaard voortgetrokken over de vloer, die 'jagers' met hun vilthoeden die het vuile werk opknappen!) Maar vooral: een 'Macbeth' die de drijfveren kan duiden als 'menselijk', hoewel de daden beestachtig zijn. En dat zonder uitleggen en zedenpreken, op een boeiende en toegankelijke manier. door Ernstjan Rozendaal ZIERIKZEE - In februari heeft theater Mondragon in Zierikzee voor het eerst een jazzconcert georganiseerd. De drukbezoch te avond was een succes, zodat besloten is daaraan een vervolg te geven. Vandaar dat zaterdag 9 mei de jazzgroep Remake uit Middelburg is uitgenodigd. „Wij proberen altijd met veel pit te spelen", zegt bandleider Hans van de Velde. „Niks geen geza pigheid en niks geen oubollig heid." Het repertoire van Remake is gevarieerd. De groep speelt jazzcomposities uit de jaren twintig en dertig, maar ook nummers van Charlie Parker en Dizzy Gillespie, jazzy uitvoe ringen van popnummers van Eric Clapton en Buckshot Le- fonque en zelfs een stukje Bach. „Dat is het enige stuk waarin we niet één noot improviseren", vertelt Van de Velde. „We spelen de muziek precies zoals die ge schreven is, want wat je met die muziek ook doet, het valt alle maal in het niet bij wat de com ponist op papier heeft gezet." Klassiek Drie van de vijf leden van Re make komen uit de klassieke muziek. Trompettist/zanger Van de Velde speelde onder meer bij het Zeeuws Orkest. Saxofo- niste Marijke Poppe en gitarist Pierre de Nijs zijn - naast Rema ke - nog steeds actief in ensem bles voor klassieke muziek. De band wordt gecompleteerd door contrabassist Leo van der Toorn en drummer Gerrit Kooger. Van de Velde: „Af en toe willen we laten zien hoe virtuoos som mige van onze bandleden zijn. Dan lassen we een stukje klas sieke muziek in. Soms komen we heel dicht in de buurt van de rock 'n' roll of de blues. Maar Remake blijft een jazzgroep. Als je jazz speelt, ben je altijd crea tief bezig. Je speelt dan wel composities van anderen, maar je maakt er altijd iets nieuws van. Iets van jezelf. In het Zeeuws Orkest repeteerde ik een jaar voor vier uitvoeringen. Bij sommige stukken had ik als trompettist eerst honderd ma ten rust voor ik drie noten moest spelen. In de muziek die ik met Remake speel kan ik echt mij n ei kwijt." Timing Wat techniek betreft is het ver schil tussen een jazzmuzikant en de klassiek musicus niet zo groot, aldus Van de Velde. Bei den moeten hun instrument zo goed mogelijk kunnen hante- Remake, met tweede van rechts Hans van de Velde. ren. „Je toonladders moet je so wieso kunnen spelen. Het ver schil zit 'm in de timing. Als je precies op de tel speelt, gaat de swing uit de muziek. Om over de tel te spelen, dat is een van de moeilijkste dingen in de jazz. Maar ook een van de mooiste. Wat in de jazz wordt toege voegd, is natuurlijk de improvi satie. Daarvoor is wel enige harmonieleer vereist. Het is de bedoeling om bij een improvisa tie binnen de akkoorden van de begeleiding te blijven. Verder is de toonvorming in de jazz vrijer. Als trompettist mag ik met veel valse lucht en mis blazen als ik dat mooi vind. In de klassieke muziek is dat uit den boze." De muzikanten van Remake spelen in de eerste plaats voor hun eigen plezier. „We doen het niet voor de schnabbel. Dat is niet nodig. Bovendien zouden we het dan ook niet zeven jaar volhouden. We spelen natuur lijk wel om mensen te verma ken, maar dat moet ook niet de overhand krijgen. We willen niet dat het publiek wegloopt, maar we willen ook niets spelen waarvoor we ons moeten scha men. We laveren tussen die twee uitersten." „Ons repertoire mag dan breed zijn, we kiezen toch alleen maar voor composities waarmee we iets kunnen. De bekendste en succesvolste nummers uit de jazz slaan wij over, als we vin den dat het akkoordenschema afgezaagd is, of als we het ge voel hebben dat we er niets van onszelf in kunnen stoppen. Een compositie moet voor ons meer zijn dan een melodietj e, drie im provisaties en weer een melo dietje. Door veel te repeteren en veel uit te proberen, laten we nummers rijpen. We spelen iets pas tijdens concerten als we er onze eigen versie van hebben gemaakt. Het heeft ook geen zin om anderen te imiteren, omdat dan iedereen gaat luisteren of het er wel echt op lijkt. Dat wil len we juist niet." Concert Remake, met in het voor programma het duo Jazzhamm, za terdag 9 mei, theater Mondragon in Zierikzee. Aanvang: 20 uur. Advertentie iteu bankstel QJEt Ijl te kitten, hangen, liggen, luieren... Op de foto twee tweezitters. Maar hij is er ook in een driepersoonsuitvoering. Combineert goed in een woonkamer. Kun je gewoon alle kanten mee op. Wat meer is, is zijn gemak, zijn comfortabelheid, zijn sterke kwaliteit. Een bankstel dat ook tegen kinderen kan en mooi blijft. Dynamica, zo heet de stof waarmee hij is bekleed. Nou, die kan ieder dynamisch huishouden aan en die bank blijft gewoon lekker om in te zitten, hangen, liggen, luieren... uwe in Goe» 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113 - 220840, Donderdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12