Tl»M m 1 Grenzen gaan open voor patiënt Werkgevers zorgsector zien weer ruimte in CAO-overleg 8 Baas Rijkswacht biedt ontslag aan ntzatuin WEA Tweederde kiezers steunt referendum Verzekeraar verwacht keiharde concurrentie tussen ziekenhuizen Premie op aanvaarden baan Bolkestein wil ouders van lastig kind beboeten VN-contributie Koffiedebat met Netelenbos m 95 Spaanse Margriet GLASHANDEL MELIESTE DePZC 9®241e jaargang no. 101 aüwoensdag 29 april 1998 |fj losse nummers 1,75 CERNEUZEN - Het Euro- jese Hof van Justitie heeft ie grenzen geopend voor ie zorgsector. Gisteren ieed het Hof uitspraak in een slepend conflict over ie vergoeding van ver leende diensten aan twee Luxemburgers, die grens overschrijdende zorg vroegen en kregen (een bril en een tandartsbe handeling), maar die vervolgens niet konden ieclareren bij hun zieken fonds. "Ojtk 16° 9° ZO 3 Zonnige perioden Overwegend droog. Matige oosten- tot zuidoostenwind. Maximumtemperatuur rond 16 graden. i De belangenorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf MKB wil iedereen die vanuit een uitkering naar een laagbe taalde baan stroomt, een toeslag geven. Daardoor wordt het verschil tussen hun uitkering en het beginsalaris groter. Werklozen worden dan geprikkeld een baan te zoeken. door Wout Bareman Door de uitspraak kunnen pati ënten voortaan zonder toestem ming vooraf geneeskundige hulp zoeken in het buitenland. Welke gevolgen de langver wachte uitspi'aak van het Euro pese Hof heeft voor de zieken zorg in bijvoorbeeld de Zeeuws- Vlaamse grensstreek, was giste ren nog nauwelijks in te schat ten. „We hebben het net gelezen op Internet; dit is nog heel vers reageerde een woordvoerder van het OZ-ziekenfonds in Zeeuws-Vlaanderen. Maar dat het ziekenhuiswezen in de grensstreek straks wordt gecon fronteerd met een keiharde con currentie ligt volgens algemeen directeur E. Boer van OZ Zorg verzekeringen voor de hand. Want over de grens zijn er nau welijks wachtlijsten, 'en dat telt'. Boer verwacht een aard verschuiving. „Voor de kwali teit en de kosten hoef je de grens niet over; het verschil is te ver waarlozen. Maar in België heb je wel drie keer zoveel artsen. Directeur patiëntenzorg G. Ra- maekers van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen maakt zich niet zoveel zorgen. „Iedereen gaat toch zeker het liefst zo dichtbij mogelijk naar een zie kenhuis?" En voor bepaalde specialismen gaan de Zeeuws- Vlamingen toch al naar zieken huizen in Vlaanderen. „Als straks Nederlandse verzeker den massaal de grens over mo gen, waarom zouden wij dan op onze beurt geen Belgische klan ten kunnen verwachten?" De advocaat-generaal bij het Hof kwam maanden geleden tot de slotsom dat ziekenfondsver zekerden zonder toestemming vooraf gebruik moeten kunnen maken van geneeskundige hulp in het buitenland. Het Hof heeft zijn standpunten overgenomen. Daarop hadden de zorgverzeke raars al gerekend. Enorme impuls Ze gaan er nu vanuit dat de grenzen, na aanpassing van de inidividuele wetgeving in de EG-landen, over pakweg een jaar echt helemaal open gaan. De Zeeuwse Europarlementari ër J. Boogerd-Quaak (D66) ver wacht dat de grensoverschrij dende zorg door de uitspraak van het Hof een enorme impuls zal krijgen en een einde kan ma ken aan de enorme wachtlij sten. ^Verzorgingsgebieden hoeven niet per definitie te stoppen bij landsgrenzen. Voor optimale dienstverlening in een grensre gio staan de grenzen dikwijls in de weg. Dat is vandaag onder kend door het Europese Hof." Boogerd vindt dat de lidstaten nu 'politieke moed en durf' moe ten tonen door de grenzen open te gooien voor de zorg zonder toestemming vooraf. BREDA - De samenleving moet ouders van minderjarige kinde ren aanspreken als hun kroost zich misdraagt. Ze moeten hier voor een boete kunnen krijgen. Dat zei WD-leider Bolkestein gisteren op een verkiezingsbij eenkomst. „De verantwoorde lijkheid voor de overdracht van normen en waarden ligt bij de ouders. Als die die verantwoor delijkheid verzaken, dan moe ten zij dat voelen in hun porte monnee." Bolkestein pleitte verder voor de terugkeer van de 'ouderwetse schooljuf' in plaats van onderwijzers 'die zich bij hun voornaam laten aanspre ken'. Sinds de anti-autoritaire jaren zeventig zijn scholen vol gens hem 'veel te onrustig'. ANP WASHINGTON - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren in gestemd met het voldoen van achterstallige betalingen aan de Verenigde Naties. De aangenomen wet stuit echter wij wel zeker op een veto van president Clinton, omdat con servatieve senatoren het veref fenen van de schulden koppelen aan anti-abortusmaatregelen. AFP/RTR Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs is niet van plan opnieuw aan de studiefinanciering te gaan morrelen, al was zij het gisteren eens met de kritiek van Zeeuwse studenten op het stelsel. De staatssecretaris nam gisteren in de Hogeschool Zeeland deel aan het tweede debat in de serie'sei-ieu- ze koffiepraat', georganiseerd door de vakbond voor Zeeuwse scholieren en studenten VS Vb. Een ambachtelijk erf loaar alles een bedoeling heeft, is echt het allermooiste: strijd voor behoud Zeeuws cultuurgoed. Verder in de bijlage buitengebied: pleinen worden weer ontmoetingsplaatsen voor dorpsbewoners streektaal provincie op slot voor varkens en kippen tijdingen van 't hof dichteres Y Né geeft de zee voeten natuurjour- naal fotopuzzel serie Rondom Zeeland: Rupelmonde feiten en meningen: 2; binneland: 3; varia: 4; buitenland: 5; fi nanciën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 14 en 15; zeeland: 17,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitenge bied: 27,28, 29,30 en 31 Een werknemer uit de zorgsector volgt gespannen het debat in de Tweede Kamer. foto Roger Dohmen/ANP (Advertentie) Bellenplant of Fuchsia, staat graag in het zonnetje of halfschaduw. Deze hangfuchsia bloeit van april tot in de zomer. Keuze uit verschillende kleuren. Van 14.95 voor Koninginnedag gesloten. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. (Advertentie) Chr. Huygensstraat 3 Strïjen (Woonstrada op 't industrieterrein) tel. 078 - 674 30 OO van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werkgevers en bonden in de gezondheidszorg gaan binnenkort toch onder handelen over een nieuwe CAO. Het bestuur van de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) besloot gis teravond een uitnodiging te stu ren naar de bonden. Minister Borst van Volksgezondheid zeg de in de Kamer extra geld toe als komend najaar blijkt dat een nieuwe CAO de werkgevers zo veel geld kost dat de zorg daar onder komt te lijden. De bonden zijn pessimistisch en zetten de acties onverkort voort. De minister deed haar onver wachte toezegging tijdens een spoeddebat, waarvoor de Twee de Kamer terugkwam van ver kiezingsreces. Borst zelf sprak overigens van een 'verduidelij king' van wat eerder al aan de werkgevers is uitgelegd. De werkgevers daarentegen za gen 'een doorbraak' in haar op stelling. Voorzitter Krol van de NZf: „Dit is precies datgene waar we voortdurend op hebben aangedrongen." Borst gaf vorige week nog aan dat een nieuw kabinet achteraf niets extra's zou geven voor de eventuele gevolgen die een nieuwe CAO voor patiënten en personeel zou hebben. Nu biedt ze toch mogelijkheden voor compensatie, mits het 'niet te gek wordt'. Daarbij gaf ze aan een loonsverhoging niet ver van drie procent redelijk te vinden. Woordvoerders van de vakbon den CFO/SBG en AbvaKabo, die 4,5 procent eisen, noemen een dergelijke verhoging abso luut te weinig. Bovendien eisen de bonden nog 1,5 procent van de loonsom voor verbeteringen op de 'arbeids markt'. Daarvan worden maat regelen gefinancierd om werken in de zorg aantrekkelijk te ma ken. Onderhandelaar E. de Bruin van CFO/SBG: „Er is dus helemaal geen sprake van een doorbraak, waar halen ze het vandaan? We gaan door met de acties totdat zicht is op een goe de CAO." De minister erkende dat ze nu niet namens een nieuw kabinet van alles kan beloven. Maar ze vindt wel dat de sector mag re kenen op 'continuïteit van be stuur'. Zij zei dat de lonen van verpleegkundigen met een zo genoemde marktconforme CAO moeten kunnen concurreren op de arbeidsmarkt. Secundaire arbeidsvoorwaarden als kin deropvang, scholing en aange paste werktijden voor bijvoor beeld ouders zijn volgens haar van onze redactie binnenland VLISSINGEN - Tweederde van de kiezers (66 procent) wil dat de Eerste en Tweede Kamer na de verkiezingen van volgende week definitief besluiten het referendum in te voeren. Op die manier moeten kiezers meer invloed krijgen op het bestuur van het land. Van alle Nederlan ders is 27 procent tegen een dergelijke volksraadpleging. Dat blijkt uit het onderzoek 'De stemming van de kiezer', dat door het Zeister onder zoeksbureau Tangram is ver licht in opdracht van deze krant in samenwerking met andere dagbladen van Wege ner Arcade. Nagenoeg de helft van de kiezers (49 procent) vindt dat de politiek een gesloten we reldje is waaraan de burgers niet of nauwelijks te pas komt. Bijna evenveel onder- waagden (46 procent) denken dat politici niets be grijpen van de dagelijkse problemen waarmee burgers kampen. Tweederde van de kiezers (66 pincent) veron derstelt dat kamerleden zich meer gelegen laten liggen aan partijstandpunten dan aan de ideeën van 'de mensen in het land'. Een krappe meerderheid van de Eerste en Tweede Kamer ging onlangs akkoox'd met in voering van het referendum. Omdat de Grondwet moet worden aangepast, moeten beide kamers na de verkie zingen van 6 mei nogmaals over het plan stemmen. Ook als de politieke verhoudin gen dan anders liggen, moet volgens een meerderheid van de kiezers het referendum worden ingevoerd. Bijna de helft van de onder vraagden (48 procent) vindt dat de invloed van de kiezers ook kan toenemen door hen rechtstreeks de minister-pre sident te laten aanwijzen. Te gen dit aloude plan van D66 is 44 procent van de kiezers. De meeste voorstanders voor de gekozen minister-presi dent zijn te vinden bij WD en GroenLinks (vijftig pro cent). zie ook de Verkiezingsbijlage minstens zo belangrijk. Onder tussen kan ook de commissie- Van Voorden nog voor extra CAO-geld voor de werkgevers zorgen. Deze commissie moet de komende weken bekijken of de huidige kabinetsbijdrage voor de onderhandelingen voldoen de is. Het uiteindelijke advies is volgens Borst weliswaar niet bindend, maar wel zwaarwe gend. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De commandant van de Belgische rijkswacht, luitenant-generaal Willy De- ridder, heeft gisteren zijn ont slag aangeboden. De korpschef zwicht daarmee voor de grote politieke druk om zijn verant woordelijkheid te nemen voor de korte ontsnapping vorige week donderdag van Mare Dutroux. Het ontslag van de rijkswacht commandant, wegens zijn poli tieke voorkeur de Rode Ridder genoemd, werd in het Belgische parlement wereldkundig ge maakt door premier Dehaene. Dehaene was naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers geroepen voor een debat over enkele moties van wantrouwen die de oppositie had ingediend. Dex*idder is de derde hoge func tionaris die zijn conclusies trekt uit de ophefmakende ontsnap ping van Belgie's volksvijand nummer één. Eerder hadden de ministers De Clerck (Justitie) en Deze eenjarige zomerbloeier staat ffë.. graag op een lichte plek in de tuin. Niet in de volle zon zetten en regelmatig water geven. Per stuk 2,95 3 voor OC 56. 0117-452279 (Advertentie) Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland MEDEDELING De vestigingen van WEA ZEELAND zijn op vrijdag 1 mei a.s. gesloten Vande Lanotte (Binnenlandse Zaken) al ontslag genomen. De 57-jarige politiechef, sinds 1992 commandant van de rijks- wacht, kon ook moeilijk anders. Vrijwel onmiddellijk na de vlucht van Dutroux en het af treden van de twee bewindslie den werd algemeen geroepen om het hoofd van Deridder. Toen maandag bleek dat de so cialist Vande Lanotte, politieke vriend van Deridder, ook aan drong op zijn ontslag, was zijn lot bezegeld. Het ligt in de lijn der verwach ting dat de komende tijd nog meer koppen zullen rollen. De haene herhaalde gisteren de eerdere oproep van zijn nieuwe vice-premier Tobback dat een aantal topmensen vrijwillig ontslag moet nemen. De rege ring is niet bij machte iedereen te ontslaan ciie schuld draagt, aldus de premier-, „Daarom moeten leidinggevende perso nen van justitie en politie zelf een stap opzij zetten." Pikant detail is dat de ontsnap ping van Dutroux, die plaats vond in een Waals arrondisse ment, tot dusver drie Vlamingen de kop heeft gekost. De ergernis L daarover groeit snel aan Vlaam se zijde. Voorafgaand aan het Kamerde bat trokken enkele honderden demonstx-anten van het Brussel se justitiepaleis naar het parle ment. De betoging verliep rus tig. Er kwamen overigens meer buitenlandse journalisten op de manifestatie af dan demon stranten. ANP (Advertentie) 3Cwa£iteit in GOES (Advertentie) 8 713214'000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1