Helft van personeel Tufiip thuis premie PZC Pc-privéprojecten in tegenaanval Commerciële samenwerking drukt verzuim PZC Mogen wij u het hof make, met een fra aanbieding? Vleugelboot tegen de file TNT kan met zenuwcentrum in Luik vleugels verder uitslaan Malaise op beurs biedt uitstekende kansen op koopjes economie Bedrijf heeft nog drie weken lezers Euro haalt het net in België Roep om vertrek Hashimoto Shell actiever in Iran Vliegtuigbouw AI(R) opgeheven Straffen op Japans ministerie dinsdag 28 april 1998 van onze redactie economie DEN BOSCH - Tulip heeft voor lopig geen werk meer voor 350 van de 700 werknemers. Dat heeft de onderneming, die uit stel van betaling kreeg, gisteren bekendgemaakt. Bij de voort zetting van de Nederlandse ac tiviteiten zijn slechts honderd medewerkers betrokken. Ook 230 medewerkers in het buiten land blijven aan het werk. De honderd werknemers die doorwerken, zullen computers assembleren in opdracht van het Taiwanese bedrijf First In ternational Company. Deze on derneming gaf onlangs een opdracht aan Tulip voor de as semblage van 200.000 pc's. Directie en bewindvoerders hebben enkele partijen gevon den die Tulip in staat stellen eni ge weken door te draaien. De onderneming benut die tijd om ongestoord te onderhandelen met bedrijven die de computer producent willen overnemen. Er hebben zicji gegadigden ge meld uit binnen- en buitenland. Bij de Tulip-fabriek in Den Bosch deed onder meer de naam van Begemann de ronde. Het Gak heeft zich inmiddels garant gesteld voor de salaris sen over de maand mei, ook voor degenen die voorlopig op non- actief zijn gesteld. De onderne ming is zelf nog in staat de sala rissen over de maand april te voldoen. De 350 werknemers die thuis mogen blijven, is ge vraagd op afroep beschikbaar te blijven. De vakbond De Unie toonde zich maandag opgelucht dat een faillissement even is afgewend. ,,We hebben drie weken rust in de tent", aldus bestuurder A Verhoeven van De Unie. „Over de toekomst is natuurlijk geen zekerheid. Er moet nog een boe delkrediet komen en de bespre kingen met mogelijke kopers zijn in volle gang." ANP Minister Wijers (tweede van links) opende vorig jaar april een nieuw complex van Tulip in Den Bosch. Tulip-topman Hetzenauer (geheel links) leidde de bewindsman rond. foto Koen Suijk/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Het pc-privéprject is bezig aan een stevige come back. Hoewel de meeste compu ters die in de jaren tachtig met vergelijkbare regelingen wer den aangeschaft waarschijnlijk nog staan te verstoffen op zol der, zijn de computers voor nieuwe projecten nauwelijks aan te slepen. Doof gunstige fiscale regelin gen is het zowel voor werkgever als werknemer momenteel lu cratief een pc-privéproject te beginnen. Fabrikanten schat ten dat het afgelopen jaar tien duizenden pc's via de zaak in de huiskamers zijnbeland. „De be langstelling voor pc-regelingen is overweldigend, er is echt een stormloop", erkent K. van de Berg, woordvoerder van de Be lastingdienst. „Er ligt op het moment nog een flinke berg aanvragen te wachten op be handeling. We bekijken name lijk voor elk bedrijf afzonderlijk of een voorgestelde computer regeling door de beugel kan." Bij een pc-privéproject kunnen de werknemers meestal in be drijfsverband bij een leveran cier een computer kopen. Vaak betaalt de werkgever een deel van de apparatuur. Met name regelingen waarbij vrije dagen ingeruild kunnen worden voor een computer, zijn erg populair. Bedrijven waar werknemers zes vakantiedagen kunnen inruilen voor een supersnelle computer, inclusief printer, modem en ge luidskaart, zijn allang geen uit zondering meer. Iedereen is blij met zo'n regeling: de werkne mer met zijn fonkelnieuwe Pen tium 200 en de werkgever met het slinken van de vakantieda gen-berg. De hernieuwde populariteit van 'computer-via-de-baas'-rege- lingen heeft alles te maken met een soepeler opstelling van de belastingdienst. Tot vorig jaar moesten werknemers die via hun baas een pc kregen bij hun belastingaangifte, drie jaar lang zeshonderd gulden bij hun inkomen optellen. Omdat het kabinet het particuliere pc-be- zit wil stimuleren is deze bij tel ling per 1 januari 1997 ge schrapt. De pc die via de baas wordt aangeschaft is in veel ge vallen zelfs weer aftrekbaar van het brutoloon. Dat wil zeggen tot vijfduizend gulden en voor een periode van drie jaar. Staatssecretaris Vermeend stel de daarbij overigens wel de voorwaarde dat de computer een relatie met het werk moet hebben. De aanschaf van een Nintendo-spelcomputer valt dus niet binnen de grenzen van de regeling. Onderwijs Het regelen van een pc via de zaak is op dit moment belas tingtechnisch op grofweg drie manieren mogelijk. Het popu lairst is het omzetten van atv, vakantiedagen of onbetaald verlof in een computer. De tweede mogelijkheid is de computer te betalen met een tij delijke verlaging van het bruto loon. Afhankelijk van het belas tingtarief kan dit tot maar liefst 60 procent voordeel opleveren. Vooral in het onderwijs wordt veel gekozen voor deze aanpak. Als derde optie zetten bedrijven de winstuitkeringen in. De bru- to-uitkering kan zo in een netto betaling voor een computer worden omgezet. Ook de einde jaarsuitkering, kan voor dit doel worden ingezet. Veel bedrijven hebben boven dien de belastingdienst om toe stemming gevraagd om het va kantiegeld, dat in de meeste ge vallen volgende maand wordt uitgekeerd, te gebruiken als 'ruilmiddel'. De belasting heeft aangekondigd voor 1 mei te be slissen of deze constructie zal worden toegestaan. Eén van de bedrijven waar het personeel via de baas aan een pc kon komen is de Rabobank. Bankmedewerkers konden vo rig jaar december hun dertiende maand 'omruilen' voor compu ters, modems, printers en soft ware. Andere aanbieders zijn onder meer KLM en ING. Ge middeld maakte een kwart van de werknemers gebruik van de regeling. De vakbonden zijn over het al gemeen niet erg te spreken over pc-privéregelingen waarbij vrije dagen ingewisseld kunnen worden voor computers. Zij wij zen op het feit dat ATV-dagen in het leven zijn geroepen om nieu we banen te scheppen. „Als werknemers de dagen niet op nemen, kan daarvan geen spra ke zijn", stelt H. van der Kolk, CAO-coördinator van de FNV. „Ik ben pertinent tegen het om ruilen van atv-dagen. Daar moeten we met 15 milj oen men sen zonder werk gewoon niet aan beginnen." GPD van onze redactie economie DEN HAAG - Het is mogelijk het langdurig ziekteverzuim met gemiddeld zes tot acht we ken terug te brengen als verze keraars, uitkeringsinstanties en uitzendbureaus op commerciële basis samenwerken. Een proef project heeft dat uitgewezen. De betrokkenen noemen het sa menwerkingsverband een suc ces. In het consortium zitten verzekeraar Interpolis, Adecco (uitzendketen), ziekenfonds CZ, GUO (uitkeringen) en arbo- dienst Stigas. De officiële eva luatie wordt pas over enkele we ken gepresenteerd. Maai'R. Lin- schoten, de ex-staatssecrataris van Sociale Zaken die nu voor verzekeraar Interpolis werkt, zegt in Vrij Nederland dat de proef 'zeker zal worden voort gezet'. In het project kunnen werkge vers bij één loket terecht voor hun ziektewet-regelingen. Het consortium van bedrijven en in stellingen regelt de verzekering voor loondoorbetaling bij ziek te. Daardoor is er een commerci eel belang om de zieken zo snel mogelijk te laten genezen, of vervangend werk voor hen te zoeken. Het terugdringen van het ziek teverzuim was vooral aan twee zaken te danken. Ten eerste de 'zorgbemiddeling'. Het consor tium kijkt in het hele land of er een gaatje is op de wachtlijsten in ziekenhuizen, en niet alleen in de eigen regio. Daardoor zijn de zieke werknemers sneller aan de beurt. Enkele maanden eerder maak ten Kamerleden en maatschap pelijke instellingen bezwaar te gen een voorkeursbehandeling in het ziekenhuis voor werkne mers. Linschoten vindt dat overdreven: „Ik durf de stelling aan dat er geen wachtlijsten no dig zijn. Als je iets verder kijkt dan je eigen regio kun je altijd wel ergens meteen terecht. Het is een kwestie van actief zoeken en bundeling van krachten." Een andere troef van het con sortium is de bemiddeling bij arbeidsconflicten. Veel langdu rig ziekteverzuim is toe te schrijven aan problemen tussen werknemer en chef. Adecco be middelt in zulke gevallen de wei'knemers naar een andere baan. Linschoten is tevreden met het kabinetsbesluit om meer marktwerking te introduceren in de wereld van de uitkeringen. Het kabinet wil enkel de beslis sing of iemand recht heeft op een bepaalde uitkering, aan een overheidsinstantie overlaten. De uitvoering ervan komt in private handen. ANP (Advertentie) Een sieraad voor tuin, terras of balkon, maar ook thuis in ieder stijlvol inte rieur: de Versailles-vaas. Deze ronde vaas is 34 cm hoog en heeft een doorsnee van 24 cm. Gemaakt van natuurlijk mate riaal, rijk gedecoreerd en met een natuurlijke roestvorming. Er is slechts een beperkt aan tal van deze schitterende plan- tenvazen beschikbaar. Bestel dus meteen! Als Lezerspremie wordt de Versailles-vaas voor slechts f 39,- bij u thuisbezorgd (winkelwaarde ca. f 60,-). keerde enveloppe zenden he Media Shopplng/I.ezerspremie, Postbus 234, 1430 AE Aalsmeer. Voor informatie kunt u op werk dagen tussen 10.00 en 13,00 ui de -verrassende beiien0297-s 13015. extra's ïs/s van u w h r a n t JA. stuur mij de gietijzeren Versailles-vaas Als betaling sluit ik een bankcheque voor f 39,- bij Ik maak gelijktijdig het bedrag f 39,- over op postbankrekening 26 60 04 of Bankrekening 65 59 90 275 t.n.v Media Shopping Aalsmeer Ik verleen toestemming het bedrag van f 39,- via de z.g. Incasso Giro van mijn rekening nraf te schrijven Naam Adres AMSTERDAM - Een vleugelboot stuift over het Amsterdamse IJ door een waterscherm, ge spoten door twee blusboten. Vanaf het Cen traal Station onderhoudt de vleugelboot een reguliere dienst naar Velsen-Zuid en v.v. Het project hoort bij het samenwerkingsverband Hou de Noordelijke Randstad Bereikbaar. Fast Flying ferries, onderdeel van de NZH groep, verzorgt de exploitatie. foto Paul Vreeker/ANP Telefoonnummer Handtekening PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT van onze redactie economie LUIK - Een belangrijke stap van TNT op weg naar het we reldwijd leiderschap op het ge bied van express, logistiek en zakelijk postverkeer. Zo noemt topman A Scheepbouwer van de TNT Post Groep (TPG) het nieuwe Express Centrum dat het concern gisteren in het Bel gische Luik in gebruik nam. TNT heeft 125 miljoen gulden in de bouw van het centrum gesto ken. Alle luchtexpress laat het bedrijf via Luik gaan. Per uur kan het centrum ongeveer 30.000 zendingen verwerken. Het heeft de mogelijkheid tot ver in de 21ste eeuw uit te brei den. Het centrum biedt werk aan 700 mensen, van wie het merendeel in de regio Luik is ge worven. TNT heeft voor Luik gekozen, omdat die stad centraal ligt in de driehoek Amsterdam-Parijs- Frankfurt. De ligging maakt tweederde van de expressmarkt binnen vier uur bereikbaar. De vestiging van TNT is een opste ker voor de luchthaven van Luik die zich steeds meer toelegt op de afhandeling van vracht. Nu het centrum in Luik een feit is, gaat TNT haar Europese luchtnetwerk uitbreiden met verbindingen naar de vliegvel den van Sevilla, Hannover, Frankfurt, Bologna en Nantes. Bovendien gaat het bedrijf met eigen toestellen vliegen op Oporto, Istanboel, Toulouse en Marseille. Om die expansie mo gelijk te maken koopt TNT drie nieuwe vliegtuigen van het type Boeing 727. Het concern heeft 100.000 me dewerkers in 200 landen en ver voert wekelijks 134miljoen zen dingen. ANP BRUSSEL - Een nipte meerderheid van 51 procent van de Belgen is voorstander van de eenheidsmunt euro. Wel had 58 procent van de Belgische bevolking een referendum daarover op prijs gesteld. Er is daarbij weinig verschil tussen Vlamin gen en Franstaligen. Uit een opiniepeiling van de publieke omroep VRT en dagblad Het Nieuwsblad blijkt dat de sociale status een belangrijke rol speelt bij de steun voor de euro. Laagopgeleide gepensio neerde vrouwen wijzen de eenheidsmunt over het algemeen af. Jongere mannen met een goede functie zijn de grootste voorstanders. Slechts 20 procent van de Belgen is tegenstander van de euro. Een grote groep van 2 9 procent heeft geen mening over de een heidsmunt. ANP TOKIO - De populariteit van de Japanse premier Hashimoto" heeft een nieuw dieptepunt bereikt. Volgens een peiling van het dagblad Asahi Shimbun wil 57 procent van de bevolking dat hij aftreedt als premier. Ze zien in hem de hoofdverant woordelijke voor de aanhoudende economische malaise. Een meerderheid van de ondervraagden meent dat het recent aangekondigde pakket maatregelen om de economie te sti muleren, onvoldoende zal blijken om de economie weer op de been te helpen. Slechts 36 procent'verwacht enige heil van de financiële injectie. Slechts 28 procent van de ondervraagden zei enige waarde ring te kunnen opbrengen voor het functioneren van de pre mier. RTR NICOSIA - Shell heeft besloten actiever te gaan onderhande len over mogelijke investeringen in Iran. De i-aad van bestuur' van de oliemaatschappij heeft dat besloten, ondanks de drei ging van Amerikaanse sancties, zo meldde gisteren het blad Middle East Economie Survey. De beslissing is volgens het blad mede ingegeven door de poli tieke veranderingen in Iran sinds de verkiezing van de libera lere president Mohammed Khatami. Daarnaast zou Shell door de Nederlandse en Britse regeringen zijn aangemoedigd om zich actiever op te stellen in Iran. De islamitische repu bliek beschikt over de op een na grootste gasreserve ter wereld en heeft enorme olievoorraden. RTR TOULOUSE - Het Europese vliegtuigbouwconsortium AI(R) wordt opgeheven. Dat hebben de partners British Aerospace, Aerospatiale (Frankrijk) en Alenia (Italië) gisteren besloten op een bestuursvergadering in Toulouse.. AJ(R), voluit Aero International (Regional), hield zich bezig met de bouw van toestellen voor regionaal verkeer. Het voort bestaan was vorig jaar december al uiterst onzeker geworden toen het besluit viel te stoppen met de Airjet, een toestel met 7 0 zitplaatsen dat het enige project van de groep wasDe part ners vonden dat er 'een globalere Europese aanpak' moest ko men bij vliegtuigen voor 70 tot 120 passagiers. AI(R) ontstond in 199 6 toen British Aerospace zich voegde bij ATR, een gezamenlijke onderneming van Aerospatiale en Alenia. Deze twee gaan door met de productie van de ATR 42 en de ATR 72. ANP TOKIO - Het Japanse ministerie van Financiën heeft discipli naire straffen uitgedeeld aan 112 medewerkers, omdat ze zich hebben laten fêteren door commerciële banken. Onder de ge straften is ook onderminister voor internationale zaken Sak- akibar. RTR/AFP/ANP doorHans Noot Vorige week was het al een beetje te merken op de beurs: de rek was eruit. De index was niet vooruit te branden maar de beweging naar beneden viel ook erg mee. Het was duide lijk dat er weinig voor nodig was om een glij- of duikvlucht in te zetten. Wat we gisteren zagen, veroorzaakt door het Verre Oos ten en de angst voor rentestij ging, hield een beetje het mid den tussen glijden en duiken. Het PZC-klassement kent weer een nieuwe leider, die toch niet helemaal nieuw is. De heer C, Muller uit Haamstede was op 3 april de eerste aanvoerder maar viel daarna uit de top weg. Hij realiseerde afgelopen week een vermogensstijging van 219.241 gulden. De nummer twee van de runners-up, de heer M. Tiber (28) uit Goes, zag zijn portefeuille vorige week met 105.867 gulden in waarde toe nemen wat resulteei'de in een derde plaats in het klassement. „Eerlijk gezegd heb ik aan het begin van het spel een porte feuille samengesteld met uit sluitend call-opties en daarna heb ik er niet veel meer naar ge keken." Gezien de aanwezig heid in zijn portefeuille van calls Philips, is, onder verwij zing naar de stevige koerswinst van het elektronicafonds, de stijging van vorige week wel verklaard. Na de beursdag van gisteren heeft hij wellicht een ton verlies moeten incasseren. Geen gelukkige hand :De lijstaanvoerder van -vorige week, R. vanMaarenuitVlissin- gen, is uit de top van het klasse ment verdwenen en is zelfs in de top 50 niet terug te vinden. Hij heeft vorige week blijkbaar geen gelukkige hand van han delen gehad. De twee PZC-portefeuilles heb ben gisteren ook behoorlijke klappen opgelopen. In de optie- portefeuille hielden de vorige week aangeschafte 3 puts mei 1180 de schade aardig beperkt: ze leveren 17.000 gulden op en worden vandaag verkocht. Daarvoor in de plaats komen calls op de index, de mei 1100 of iets dergelijks. De tien geschre ven calls Fortis Amev, verkocht voor 4,60, zijn nu 2,20 waard en terugkopen ligt voor de hand. En wat er met de vorige week gekochte calls (ASR, AH en Po lygram) gebeurde, is niet moei lijk te raden. Het verlies van de portefeuille ten opzichte van eind maart bedraagt bijna 8000 gulden. De aandelenportefeuille lever de gisteren vier procent van haar waarde in en noteert nog een plus van 5000 gulden. Er staan nog drie fondsen in de plus: AOT, GTI en Macintosh. Veranderingen in deze porte feuille worden niet overwogen alhoewel bijvoorbeeld Elsevier wel erg ver is weggezakt. Het uitgeverij-aandeel sloot giste ren op 30,50 en dat is maar vijf tien procent boven de koers van 28 oktober toen de AEX-index op 765 stond. Nu staat de index 45 procent hoger dus is het kwa liteitsaandeel Elsevier dertig procent achtergebleven. Met recht een koopje. Belangrijkste vraag op dit mo ment is natuurlijk: hoe nu ver der? Plet Verre Oosten zal herstel moeten tonen of Wall Street moet het voortouw nemen maar over die 1200 punten zal de ko mende dagen niet veel meer ge sproken worden. Vrijdagavond waren de handelaren op het Damrak nog heel positief. Het Financieele Dagblad wist een handelaar te ontlokken dat de beurs klaar was voor de derde aanval op de 1200-puntengrens. „We hebben even moeten oefe nen maar we hopen dat het nu met een wat langere aanloop gaat lukken." Vrijdag stond de beurs al bijna twintig punten in de min maar sloot uiteindelijk net geen vijf punten lager op 1166. Vandaar dat optimisme waarschijnlijk. Top 10 PZC-klassemcnt Naam Vermogen. 1.C. Muller, Haamstede 496.288 2. B. van Belzen, Goes 459.004 3. M.R. Tiber, Goes 416.567 4. M.H. Leunis, Vlissingen 374.123 5. J.W. de Voogd. Middelburg 364.895 6. A. Ritsman, Middelburg 359.689 7. M. Goetheer, Lewedorp 357.697 8. P.G.G.A. Wijffels, M'burg 351.273 9. K. Donze, Terneuzen 344.221 10. A. van der Meer, Souburg 331.560

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7