Valse start ontsnappingsonderzoek Griekenland verziekt verzoening EU-Turkije Europese ambtenaren in actie na dreigend verlies voordeeltjes PZC Postbezorging rond Koninginnedag. buitenland Omstreden procureur-generaal speurt naar mogelijkheden voor vlucht Dutroux Paramaribo devalueert gulden Australische oppas ontkent doodschudden Nederlandse baby Deense staking raakt vooral particuliere sector VS zien voor het eerst vooruitgang in Irak Moord op Guatemalaanse bisschop Caracas wil uitstel schuldbetaling Doodstraf moordlustige magiër Chinese activisten veroordeeld Timorees verzet verenigd ESA ontdekt enorme vuurtornado's zon Tokio moet troostmeisjes toch vergoeding geven dinsdag 28 april 1998 LONDEN - Louise Sullivan, de 26-jarige Australische oppas, ontkende gisteren schuldig te zijn aan het overlijden van de zes maanden oude Nederlandse baby Caroline Jongen. Tijdens een korte zitting van de Cler- kenwell-rechtbank in Londen verklaarde patholoog dr. Fred dy Patel echter aanwijzingen te hebben dat Caroline door el kaar geschud was. Volgens Patel had eerste onder zoek op het stoffelijk overschot sporen van bloedingen in de hersenen en de ogen aange toond. „Dat is een combinatie die suggereert dat schudden van de baby de doodsoorzaak is zei hij. Zekerheid kon echter pas wor den verschaft als een aantal ver dere chemische onderzoeken is afgerond. Patel schatte nog vier door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Drie onderzoeken moeten voor het eind van deze week duidelijk maken wie ver antwoordelijk was voor de kort stondige ontsnapping van de Belgische zedenmisdadiger Mare Dutroux. Eén ervan wordt geleid door de omstreden Luik se procureur-generaal Thily. Zij wordt gezien als een van de 'ver antwoordelij ken' Dat de kersverse minister van Justitie Van Parys juist haar gis teren de onderzoeksopracht verstrekte, wekte dan ook de nodige verbazing. Het Paleis van Justitie in Neufchateau waar Dutroux vorige week de benen nam, valt namelijk onder haar ambtsgebied. Iedere ge constateerde fout slaat dus te rug op Thily zelf. Daarnaast staat de magistrate bekend als een tegenstander van de onder zoeksrechters in Neufchateau. Een onafhankelijk oordeel van haar kant wordt dan ook be twijfeld. Naast justitie zullen ook de Rijkswacht (verantwoordelijk voor de bewaking van Dutroux) en de rechters bij Neufchateau zelf de vluchtpoging onderzoe ken. Als gevolg van deze poging moesten de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie vo rige week aftreden. Hun opvol gers Tobback en Van Paiys drongen er dit weekeinde al op aan dat de verantwoordelijken bij de Rijkswacht en Justitie dit voorbeeld zouden volgen. Dit pleidooi wordt overgenomen door de coalitiepartijen zonder overigens namen te noemen. De oppositie zal dat vandaag in een spoeddebat over de vlucht poging wel doen. Naast procu- reur-generaal Thily, moeten ook de baas van de rijkswacht De- ridder, de Brusselse procureur- generaal Vanoudenhove, diens collega Dejemeppe en het hoofd van de gerechtelijke politie De Vroom opstappen. Het gaat dan om een afrekening voor fouten die tijdens de gehele Dutroux- affaire zijn gemaakt. De opposi tie wil ook dat Europees rechter Wathelet zijn toga neerlegt. Wathelet gelastte als minister van Justitie in '92 de vervroegde vrijlating van Dutroux. De twee rijkswachters die de kinder moordenaar lieten ontsnappen zitten inmiddels ziek thuis. Zij zijn naar verluidt 'volledig de kluts kwijt'. De grootste vak bond voor de rijkswacht wil voorlopig nog niets weten van sancties jegens haar leden. Ook korpsbaas Deridder wordt in bescherming genomen. „Rijkswachters hebben immers niet, zoals politici, een veilige basis om hun toekomst veilig te stellen als zij ontslagen wor den", aldus de woordvoerder van de bond. De Rijkswacht legt de schuld voor de ontsnapping bij de rechtbank in Neufchateau. Die wil daar niets van weten omdat de bewaking van Dutroux geen zaak voor de rechters is. GPD zie ook pagina 2 door Hans Geleijnse tot zes weken nodig te hebben, waarop de rechter de zaak ver daagde tot acht juni. Patel zei dat hij tevens een aantal andere medische specialisten om ad vies zal vragen om te verzekeren dat er eenduidige doodsoorzaak wordt vastgesteld. Marcel en Muriel Jongende Ne derlands-Franse ouders van Caroline, waren niet bij de tien minuten durende voorgeleiding aanwezig. Sullivan, beschul digd van 'opzettelijk toebren gen van zwaar lichamelijk let sel', sprak slechts twee keer. „Ja", zei ze op de vraag of ze de aanklacht begreep en vervol gens 'not guilty', niet schuldig. Sullivan is op borgtocht vrij en verblijft op een geheim adres in Londen. Caroline Jongen over leed vorige week dinsdag in een Londens ziekenhuis na daar vijf dagen in coma te hebben gele gen. GPD Een politieagent houdt in de haven van Aarhus een staker stevig vast die probeert te voorkomen dat auto's het dek oprijden van een veerboot. foto Claus Haagensen/AP van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De massale staking in Denemarken zal naar verwachting nog zeker een week duren. Ongeveer een half miljoen mensen legden maandag het werk neer uit onvrede over de bestaande va kantieregelingen. De stakers eisen een zesde week betaalde vakantie, de werkge vers weigeren dat. Het arbeidsconflict raakt vooral de parti culiere sector. De Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS annuleerde alle binnenlandse en de meeste buitenlandse vluchten af. Veel Deense kranten versche nen niet en het werk in de fabrieken lag grotendeels stil. De voorraden in super markten en tankstations raken op. Uit vrees voor tekorten hamsterde de bevol king dit weekeinde al op grote schaal voedsel en brandstof. De regering liet gisteren weten buiten het conflict te blijven omdat het zich toespitst op onenigheid tussen de leiding van de Deense vakbondsorganisatie LO, hun le den en de particuliere werkgevers. Maar volgens de Sociaal Democratische Partij houdt de regering zich buiten het arbeidsconflict uit angst voor een afkeu ring van het Verdrag van Amsterdam. De Denen stemmen op 28 mei in een referen dum over de hervorming van de Europese Unie. RTR/DPA door Paul Koopman LUXEMBURG - Een hernieuw de poging van EU-voorzitter Groot-Brittannië om de relatie met Turkije te verbeteren is gis teren in Luxemburg op een on verbiddelijk Grieks 'nee' gestuit. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pangalos bleef zich verzetten tegen de vrijmaking van al drie jaar gele den beloofde financiële steun aan Ankara. Daarmee is de her vatting van de politieke dialoog tussen Europa en Turkije, voor zien op 25 mei, vrijwel zeker kansloos. Minister Van Mierlo kon zijn frustratie over de Griekse blok kade niet voor zich houden. „Veertien lidstaten vinden het wel welletjes geweest. We gene ren ons ten opzichte van Tur kije", zei hij. Volgens de be windsman weigert Athene eerdere Europese afspraken na te komen. „In 1995 is een doua- van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten hebben gisteren voor het eerst erkend dat Irak vooruit gang heeft geboekt bij de ont manteling van zijn kernwapens. Ook is er sprake van verbetering in de samenwerking met de ont wapeningscommissie van de VN Unscom. Maar het is nog te vroeg om de sancties op te hef fen. Dit zei VN-ambassadeur Bill Richardson nadat China in-de Veiligheidsraad had opgeroe pen tot opheffing van de sanc ties omdat Irak aan alle eisen op het terrein van zijn kernwapens heeft voldaan. Het Agentschap voor Atdom- energie in Wenen zei onlangs dat Irak heeft voldaan aan de eisen op het gebied van kernwapens. De VN kondigden in 1990 sanc ties tegen Irak af nadat het land Koeweit was binnengevallen. RTR (Advertentie) Op Koninginnedag, 30 april, zal er geen postbezorging en geen buslichting plaatsvinden. De dag waarop uw post bezorgd wordt, kunt u terugvinden in onderstaand overzicht. Wij vragen hiervoor uw bijzondere aandacht als u tijdgevoelige post wilt verzenden, zoals rouw brieven. Hebt u vragen over de postbezorging rond Koninginnedag, bel dan met PTT Post Klantenservice: 0800-0417 (gratis). ne-unie met Turkije gesloten, inclusief een steunbedrag van 375 miljoen ECU (ruim 750 mil joen gulden). Die zak met geld- moet eens op tafel komen." Maar Pangalos wilde van^een wijken weten. „Ik ben bang vah niemand", zei hij. Griekehland wil Turkije pas tegemoet komen als Ankara territoriale geschil len aan het Internationaal Ge rechtshof voorlegt. De aanvaring tussen Grieken land en de overige veei*tien lidstaten betekent een forse te genslag voor het Britse EU- voorzitterschap. Het weer aan halen van de banden met Tur kije was dit jaar één van de prio riteiten voor de regering-Blair. In december 1997 keerde de Turkse regering Europa veron gelijkt de rug toe, nadat was ge bleken dat het land op middel lange termijn niet welkom is als nieuw EU-lid, Met name de Ver enigde Staten hebben sindsdien op 'Brussel' grote druk uitgeoe fend om Turkije, een belangrij ke NAVO-bondgenoot, niet in de kou te laten staan. „We moe ten met Turkije op gehoorsaf- stand blijven", benadrukte Van Mierlo dan ook. Van Mierlo vreest dat het afblazen van de komende 'associatievergade ring' met Turkije zeer negatieve gevolgen zal hebben. GPD Het lichaam van de vermoorde bisschop wordt weggedragen. foto Jorge Uzon/EPA van onze redactie buitenland GUATEMALA-STAD - De Guatemalaanse bisschop Juan Gerardi Conedera is in de nacht van zondag op maandag in de hoofdstad van het Midden- Amerikaanse land vermoord. Gerardi, hulpbisschop van Guatemala-Stad, stond bekend als een voorvechter van de men senrechten. De Rooms-Katholieke Kerk en de VN-missie in Guatemala hebben de dood van Gerardi be vestigd. Hij werd in zijn garage door onbekenden met een be tonblok doodgeslagen. Twee dagen eerder presenteerde hij een vernietigend rapport over de schendingen van de mensen rechten tij dens de 3 6 j aar duren de burgeroorlog in zijn land, waarbij honderd vijftigduizend mensen omkwamen; vijftigdui zend zijn er vermist. De strijd eindigde in 1996. Volgens de hoofdverantwoorde lijke voor het rapport, Edgar Gutierrez, is het geen toeval dat Gerardi is vermoord. In de mede door hem opgestelde nota wordt het Guatemalaanse leger be schuldigd van bijna tachtig procent van de mensenrechten schendingen tijdens de burger oorlog. Het onderzoek is geba seerd op zesduizend interviews met overlevenden. Bij de burgeroorlog in Guate mala streden linkse rebellen voor landhervorming en meer rechten voor de inheemse bevol king. AFP Gepost vóór de buslichting op: Bezorgd op:* woensdag 29 april vrijdag 1 mei donderdag 30 april zaterdag 2 mei vrijdag 1 mei zaterdag 2 mei Continu extern onderzoek geeft aan dat wij ruim 90% van alle post die vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen bezorgen. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - DeEU-machinerie dreigt donderdag grotendeels tot stilstand te komen als zes tienduizend ambtenaren het werk neerleggen uit protest te gen een dreigende aanslag op hun inkomen en pensioen. „Al leen een wonder kan deze sta king nog voorkomen", lieten vakbondsleiders gisteren we ten. Het Europese ambtenaren- protest komt aan de vooravond van het 'historische' euro weekend. De verwachting is dat het me rendeel van de ambtenaren bij de Europese Commissie aan de stakingsoproep gehoor zal ge ven. Een eerste informatiebij eenkomst werd vorige week spontaan bezocht door twee duizend mensen. De zes Euro pese ambtenarenbonden vrezen inkomensdalingen tot twintig procent terwijl de pensioenen er dertig procent op achteruit kun nen gaan. Afgelopen weekeinde bracht zestien uur overleg met verantwoordelijk Europees commissaris Liikanen van Fi nanciën en Personeelsbeleid de partijen niet tot elkaar. De bonden zijn enorm gegriefd omdat Liikanen het rapport waarin zijn voorstellen zijn op genomen maandenlang verbor gen zou hebben. Officieel omdat het om een 'discussiestuk' ging, maar ondertussen wei'den de EU-lidstaten wel vast benaderd om een reactie. De Europese re gels schrijven voor dat bij dit soort zaken overleg met de bon den verplicht is. Het rapport is door een topamb tenaar van Liikanen geschreven en roept op tot een wi j ziging van het complete ambtenarensta tuut. Meest in het oog springen de onderdelen zijn de afschaf fing of verlaging van flink wat toeslagen die EU-ambtenaren ontvangen. Deze extra's beslaan ruim eenvijfde van het totale sa larisbudget van de EU. De speciale buitenlandtoeslag (zestien procent van het salaris) bijvoorbeeld, zou niet meer on beperkt mogen voortduren, Ook word er voorgesteld het recht op jaarlijks twee betaalde reisjes naar huis af te bouwen. Hetzelfde lot treft de bijdrage voor schoolgaande kinderen van eurocraten. Tegelijkertijd dienen de ambtenaren meer voor hun sociale zekerheid te betalen en wordt de pensioen voorziening verslechterd. Het rapport breekt verder een lans voor (gedeeltelijke) prestatie beloning en de hoogste ambte naren zouden tijdelijke con tracten moeten krijgen zodat er automatisch een kritische be oordeling komt. Zondagavond bleek Liikanen bereid het rapport niet langer als uitgangspunt te nemen voor verdere discussie. Ook stemde hij in met de oprichting van een apart comité waarin vertegen woordigers van alle partijen nieuwe plannen opstellen. De bonden willen echter dat Liika nen het rapport 'van nul en ge- ner waarde' verklaart, maar dat gaat de commissaris te ver. De stakingsdag op 30 april valt aan de vooravond van de speci ale EU-top waarop de rege ringsleiders beslissen wie er mee mag doen met de euro. GPD PARAMARIBO - De Surinaamse gulden is gisteren gedevalu eerd, zo is vernomen in bankkringen in Paramaribo. De cen trale bank van Suriname heeft de drie grote commerciële banken een bedrag van drie miljoen Amerikaanse dollar be schikbaar gesteld voor interventies. Hierbij gaf ze aan dat de interventiekoers van 406 Surinaam se gulden per dollar is verlaten en nu staat op 465. Dat komt neer op een devaluatie van bijna 13 procent. Gistermiddag kondigde bankpresident Henk Goedschalk aan te zullen interveniëren in een poging de koers van de gul den terug te dringen. ANP CARACAS - Venezuela is door de lage olieprijs diep in de fi nanciële problemen geraakt en overweegt om een jaar lang zijn buitenlandse schulden niet te betalen. Het opschorten van de schuldbetalingen is overigens een van de mogelijkheden waarop de regering studeert. Eerder dit jaar trof de overheid al bezuinigingen van twee miljard dollar. Vorige week kwam daar nog 300 miljoen dollar bij. De bezui nigingen hebben bij de lokale overheden tot grote protesten geleid. Die vrezen voor een 'sociale ramp'. Venezuela is voor zijn inkomsten grotendeels aangewezen op olie, die goed is voor ruim 75 procent van alle uitvoer. De bui tenlandse schuld bedraagt 26,8 miljard dollar. DPA JAKARTA - Een Indonesische magiër heeft gisteren de dood straf gekregen,omdat hij 42 vrouwen heeft vermoord. De man had zijn magische krachten misbruikt, aldus de rechtbank in Medan in Noord-Sumatra. De 47-jarige Ahmad Suraji, in Sumatra beter bekend als Da- tuk, vermoordde de vrouwen, omdat zijn overleden vader hem in een droom had beloofd dat hij bovennatuurlijke krachten zou verkrijgen als hij zeventig vrouwen zou doden en hun speeksel zou drinken. Vorig jaar werd hij na de 42ste opgepakt door de politie. De meeste slachtoffers waren pros tituees en alleenstaande vrouwen. AFP PEKING - In China zij n opnieuw twee activisten zonder vorm van proces veroordeeld tot drie jaar werkstraf. De rockzanger Wu Ruojie en de zakenman Li Xi werden veroordeeld in ver band met de activiteiten van vier dichters in de provincie Gui- zhou, zo meldt vanuit Hongkong het Inf ormatiecentrum voor Democratie en Mensenrechten in China. Wu Ruojie is de broer van een van de dichters en had mensen rechtenorganisaties over zijn lot bericht. Hij is nu veroor deeld voor het 'doorgeven van staatsgeheimen'. Li Xi had de dichters onderdak verschaft. Met Li en Wu zijn ineen tijdsbe stek van drie weken vijf Chinese voorvechters voor democra tie naar een werkkamp gestuurd. DPA LISSABON - Verzetsbewegingen tegen de Indonesische be zetting van Oost-Hmor hebben gisteren een gezamenlijk front gevormd en Xanana Gusmao tot leider gekozen. Dat besluit viel na vier dagen van gesprekken in de Portugese hoofdstad Lissabon. Nobelprijswinnaar José Ramos-Horta is één van de twee vice-presidenten van de Nationale Raad voor het Timorese Verzet. De naam van de andere vice-president, die in bezet Timor leeft, wordt geheim gehouden. Voorzitter Gusmao zit sinds 1992 in Indonesië gevangen. De Oost-Timorezen stelden ook een handvest op voor de even tuele onafhankelijkheid van Portugal. Oost-Timor was een overzeese Portugese provincie die door Indonesië met geweld werd ingelijfd en in 1976 geannexeerd. RTR door Ben Apeldoorn PARIJS - Op de zon komen gi gantische wervelingen van gloeiend gas voor, in vorm ver gelijkbaar met aardse torna do's. Maar ze zijn duizenden malen groter en krachtiger. De ze ontdekking heeft de Europe se ruimtevaartorganisatie ESA gisteren in Parijs bekendge maakt. Engelse astronomen zijn er ach ter gekomen dat de zonnetorna- do's ten grondslag liggen aan de zogeheten zonnewind, een stroom geladen deeltjes die door de zon alle kanten wordt uitge stuurd. Deze zonnewind kan, vooral na uitbarstingen op het zonsoppervlak, in de buurt van de aarde aanleiding geven tot Noorderlicht. Ook kan het zulke sterke storingen in het aard- magnetische veld veroorzaken dat telecommunicatie weg- of geheel uitvalt en satellieten on klaar raken. De Engelsen deden hun ontdek king door de gegevens te analy seren van één van de twaalf in strumenten aan boord van de Europees/Amerikaanse zonne- satelliet SOHO ('Solar Helio- spheric Observatory') die op 2 december 1995 werd gelan ceerd. Het SOHO registreert de zon onafgebroken vanuit een punt precies op de lijn aarde- zon op een afstand van ander half miljoen kilometer van de aarde. Met het instrument, een speciale spectrometer (CDS), kan worden nagaan met welke snelheden objecten of plukken materie op ons afkomen of van ons afbewegen. Met de CDS werd de sterke spiraalbeweging van het gloeiende gas op de zon ontdekt. Tot dusverre heeft zijn meer dan een dozijn zonnetor- nado's op de CDS-beelden ge vonden. Ze lijken vooral voor te komen nabij de polen van de zon. De ontdekkers, verbonden aan het Rutherford Appleton Labo ratory (RAL) en de universiteit van Cambridge, zeggen dat de gaskolommen tussen 8.000 en 15.000 kilometer lang en gemid deld enkele duizenden kilome ters breed zijn. Daarmee is de maximale lengte groter dan de middellijn van de aarde. Er ko men 'windsnelheden' in voor tot meer dan een half miljoen kilo meter per uur, Dat is 1000 maal sterker dan in een aardse 'klas- se-5-tomado', het sterkste tor nadotype, die onlangs in enkele Amerikaanse staten huishield. GPD door Judith Stalpers TOKIO - De Japanse staat is verantwoordelijk voor het re kruteren van zogenoemde troostmeisjes, vrouwen die tij dens de TXveede Wereldoorlog werden gedwongen als seksla- vinnen te werken voor het Ja panse leger. Tot dit oordeel kwam gisteren de rechter van het kantonge recht Yamaguchi in West-Ja pan. Volgens rechter Hideaki Chikashita was het exploiteren van troostmeisj es een schending van de mensenrechten zoals die in de Japanse grondwet zijn op genomen. De Japanse staat moet aan de drie Zuid-Kore- aanse vrouwen die de Japanse staat hadden aangeklaagd, ie der 4750 gulden schadevergoe ding betalen. Het is voor het eerst dat een Ja pans gerechtshof de staat schul dig acht aan mensonwaardig gedrag uit Japans oorlogsverle den. Ook een groep Nederlandse slachtoffers voert al jaren een juridische strijd tegen de Japan se staat. De uitspraak kan tot gevolg hebben dat meer vrouwen uit China en andere landen er voor uit komen dat ze seksslavinnen voor het Japanse leger waren en ook om schadevergoeding bij Japan aankloppen. Volgens his torici zijn minstens 200.000 vrouwen in Azië als seksslavin nen misbruikt. De rechter ver wierp tijdens dezelfde zitting de aanklacht van zeven andere Zuid-Koreaanse vrouwen die om compensatie van de Japanse staat vroegen vanwege dwang arbeid. Het valt te verwachten dat de staat in hoger beroep gaat. De Japanse staat beroept zich in deze zaken op het Vredesver drag van San Fransisco uit 1951. Volgens dit verdrag hoeft Japan geen schadevergoedin gen meer te betalen. Bij het af sluiten van het verdrag was ech ter het fenomeen 'troostmeisjes' niet bekend. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5