Boete doen voor koloniale schuld lease PZC Vietnamese leider Nguyen Van Linh (82) overleden ÜfKOOPS Antroposofie uit beklaagdenbank gehaald Tom Poes en het Kukel Toonder Studio's varia 4 puzzel recept Kerkendag opmaat voor brede oecumenische samenwerking levensbeschouwing het weer m, m, Zon dinsdag 28 april 1998 Ministers, kerkleiders en vooral gewone kerkmensen kwamen in Kampen bijeen om rond het thema verzoening te debatteren, te zingen en feest te vieren. Zonder paraplu ging dat overigens niet. foto Paul Vreeker/ANP door Guido de Bruin Door het verschijnen van een rapport over vermeend racisme in het werk van Rudolf Steiuer is de antroposofie 'uit de beklaagdenbank' gehaald. Buiten staanders verwijzen nauwelijks nog naar incidenten in de afgelopen jaren die de grondlegger van de antroposofie met ra cisme in verband brachten. Dat is de indruk van voorzitter R. Dunsel man van de Antroposofische Vereniging. We merken dat sinds het verschijnen van het rapport met organisaties op allerlei gebied weer sprekken op gang zijn geko men", verklaarde hij. De beschuldiging van racisme aan het adres van de antropo- sofen is volgens hem uit de wereld. Het in februari gepresenteerde rapport van een onafhankelijke commissie kwam tot de conclusie dat het werk van Steiner geen rassenleer bevat, maar wel enkele uitspraken die naar de huidige maatsta ven een discriminerend karakter dragen. Tijdens de algemene ledenvergadering van de Antroposofische Vereniging zei Dunselman zaterdag dat het rapport de weg heeft vrijgemaakt voor een kritische benadering van Steiners werken. „Zo maar Steiner herhalen en verkondigen gaat niet meer. De normen liggen nu an ders." Deze tijd vraagt van antroposofen iets „wat je vroeger niet mocht doen of durfde te doen, namelijk zelf de omgang met de teksten van Steiner te bepalen. Liefdevol, maar kritisch lezen". „Deze tijd vraagt van ons niet om zonder meer citaten van Steiner als onomstotelij ke waarheden te herhalen, maar om ons zijn woorden eigen te maken", aldus Dun selman. Hij verwees naar de discussie hierover in het buitenland, waar de vraag is gesteld of de antroposofische gemeen schap niet tot een 'citatenyereniging' is verworden. Het bestuur overleefde met gemak een motie van afkeuring die twee leden had den ingediend uit onvrede met de vroeg tijdige openbaarmaking van het rapport. De overgrote meerderheid van de aanwe zigen stemde tegen de motie. ANP Het beste weer is nog altijd in Oost-Europa te vinden. Wolkenvel den en flinke zonnige perioden wisselen elkaar af bij middagtem- peraturen tussen 20 en 25 graden. In het westen van Europa vallei van tijd tot tijd buien en is de zon minder van de partij. Bovendien zijn de temperaturen er lager dan in Oost-Europa. In de buien heef het kwik namelijk moeite om boven de 15 graden uitte komen. Langs de Spaanse costa's neemt de bewolking wat toe maar het blijft er droog. In het binnenland van Spanje en Portugal staan en kele buitjes op het programma. Tussen de buitjes door is de zon ai en toe te bewonderen. Meer en zwaardere buien worden er in mei name Zuid-ltalië verwacht. Daarbij treedt ook onweer op. Boos doener hier is een langgerekte frontale zone die de scheidingslijn vormt tussen koele lucht boven West-Europa en de warme lucht ir Oost-Europa. De Balkanlanden profiteren van een rug van hoge luchtdruk. Woensdag bevindt het er zich nog steeds, zodat er in grote lijnen weinig veranderd voor de Balkanlanden en de landen in Oost-Europa. Een lagedrukgebied veroorzaakt buiig weer in Tu' kije. Griekenland tenslotte houdt het droog met geregeld zonne schijn. Het kwik stijgt 's middags naar waarden van ongeveer 19 graden. In het noorden wordt het enkele graden warmer. Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert meteen getal in de balk onderaan. De letters die inge vuld worden in de vakjes meteen getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 4 3 7 3 5 4 7 2 2 5 8 4 2 3 4 4 6 4 3 6 1 2 2 7 4 7 4 9 7 7 10 6 7 4 1. Kenmerkend; 2. ambitie; 3. hulp in geval van nood; 4. stoeltje zonder rugleuning; 5. lila edel steen; 6. mobilofoon voor gebruik te water; 7. tijd waarop men pleegt te eten; 8, fijne katoenen stof. Oplossing maandag 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 vorm-zoon are-z-fee te-pil-rk --genot -- maan-rood i-as-gr-o sire-nerf --deken-- ka-lot-we ido-e-kan lens-mode Janny van der Lee Emmentaler salade 4 personen De echte Emmentaler kaas uit Zwitserland is herkenbaar aan de rode letters op de korst. Het is een rauwmelkse kaas met grote ga ten. Er zijn echter ook Emmentaler kazen afkomstig uit Duitsland, de Algauer Emmentaler, en uit Frank rijk, de Emmental. Dit zijn ofwel rauwmelkse kazen of kazen ge maakt van gepasteuriseerde melk. In het laatste geval hebben de kazen over het algemeen minder grote 'gaten'. dikke plak Emmentaler van 200 - 250 gram 2 handperen 3-4 stengels bleekselderij 2 eetlepels mayonaise 1 1/2 eetlepel sour cream ca. 8 halve walnoten Verwijder de korst en snijd de kaas in repen. Snijd de peren in kwarten, verwij der het klokhuis en schil de stukken. Snijd de peren in blokjes. Trek eventuele draden van de sel derij en snijd de stengels in reepjes. Meng mayonaise en sour cream en breng op smaak met zout en peper. Meng kaas, selderij en peer en schep het sausje hier door. Bestrooi de salade met noten. Linh streefde naar een hei-vor ming van de economie, maar was niet bereid tot politieke hervormingen. Doi moi stimuleerde de econo mie, maar Vietnam bleef kam pen met grote economische pro blemen. In het begin van 1988 leidde wanbeleid bij de bestrij ding van voedseltekorten tot hongersnood in het noorden van Vietnam. Moskou, de belangrijkste geld schieter van Vietnam, bracht in 1990 zijn hulp sterk terug. De roebels bleken hard nodig om de economie van de toemnalige Sovjetunie voor totale ineen storting te behoeden. De andere bondgenoten en handelspart ners in Midden- en Oost-Europa hadden een jaar eerder al met Vietnam gebroken na de val van de communistische regimes. De Vietnamese hervormingsplan nen kwamen in het luchtledige te hangen en de economische groei stagneerde. Vietnam ging de j aren negentig in met een bui tenlandse schuld van 20 miljard gulden, een werkloosheidsper centage van 20 procent en een gierende inflatie (400 procent in 1990). Linh werd bij zijn pogingen de economie te hervormen tegen gewerkt door conservatieven die zijn beleid met argusogen volgden. Hij had bovendien met ernstige gezondheidsproble men te kampen. In 1991 trad hij in verband met zijn zwakke ge zondheid af. Premier Do Muoi volgde hem op. RTR/ANP doorGuido de Bruin De samenwerking tussen de Raad van Kerken, de Evan gelische Alliantie (EA) en de mi- grantenkerken moet een ver volg krijgen met het oog op de viering in 2000. De kerken wil len dan de schuldenproblema tiek van de armste landen en de pijnlijke geschiedenis van de slavernij aan de orde stellen. Dat zei algemeen secretaris ds. Ineke Bakker van de Raad van Kerken. Bij de organisatie van de derde Kerkendag, zaterdag in Kampen, waren voor het eerst de EA en de migrantenkerken, verenigd in het platform SKIN, betrokken. Als het aan Bakker ligt, wordt die samenwerking in de toekomst voortgezet. Het idee om het thema slaverrij in 2000 aan de orde te stellen, kwam van vice-voorzitter ds. R. Polanen van SKIN. Hij riep de Nederlandse kerken onlangs op tot een schuldbelijdenis voor niet verzoening, maar de komst van het koninkrijk van God, zei de gereformeerde Kamper hoogleraar dr. C. den Heyer. Hij benadrukte opnieuw dat de klassieke verzoeningsleer niet in het Nieuwe Testament voor komt. Volgens die leer heeft Je zus Christus door aan het kruis te sterven de zonden van de hele wereld op zich genomen. Kenhcid De hervormde predikant P. Koe man, lid van de behoudende Ge reformeerde Bond, komt op grond van dezelfde bijbelse ge gevens tot de conclusie dat ver zoening wel degelijk de essentie van het evangelie is. Bekering en het koninkrijk van God zijn onlosmakelijk met de verzoe ning via Jezus' dood en opstan ding verbonden. Ook de verzoening tussen de kerken kwam op dé Kerkendag uitgebreid aar. bod. Secretaris generaal Konrad Raiser van de Wereldraad van Kerken pleitte hun betrokkenheid bij de sla venhandel. Polanen kreeg steun van minister Pronk van Ont- wikkelingssamen werking. Pronk vindt dat Nederland zijn koloniale schuld moet inlossen door 'aan de kant te gaan staan' van migranten en allochtonen in Nederland Debat De ruim 15.000 deelnemers aan de Kerkendag waren vooral ge reformeerd, hervormd en rooms-katholiek, zei coördina tor ds. M. Bosman-Huizinga. De gemiddelde leeftijd van de vol wassen bezoekers bedroeg ruim 52 jaar. „De gemiddelde Ker- kendagganger is dus duidelijk jonger dan de gemiddelde kerk ganger", concludeerde Bosman. De ongeveer 600 jongeren volg den een eigen programma. De Kerkendag stond in het te ken van het thema Uit op ver zoening. De gekruisigde Jezus, het symbool van verzoening, bleek opnieuw een breekpunt in het drukbezochte debat tussen theologen. „Het offer en het bloed zijn een stukje heidendom dat in het christendom terecht is gekomen", zei de rooms-katho^ lieke theoloog dr. A Lascaris. Het hart van het evangelie is voor een universeel concilie var. alle christenen aan het begin van het volgende millennium. De kerken moeten volgens hem met het oog op het jaar 2000 een teken van eenheid stellen door alle wederzijdse leerveroorde lingen ongedaan te maken. De orthodoxe aartspriester Th. van der Voort had grote beden kingen bij Raisers pleidooi. Vol gens Van der Voort is het niet aan de Wereldraad maar aan de kerken zelf om zo'n vergadering bijeen te roepen. Gezien de groeiende argwaan in ortho doxe kerken tegen de oecumene maande hij Raiser tot voorzich tigheid. „Binnen de orthodoxe 1 kerken wordt met argusogen ge keken naar wat de Wereldraad van Kerken doet." Ook ds. Ineke Bakker liep niet echt warm voor Raisers oproep. „Het is beter om als kerken ge zamenlijk activiteiten te orga niseren dan formele gesprekken over de leer te houden. De een heid groeit harder als we samen dingen doen." De Kerkendag was daar volgens haar een mooi voorbeeld van. Ze vond dat het thema zowel de religieuze moti vatie als de maatschappelijke inzet van de kerken voor het voetlicht heeft gebracht. ANP 4879-Ergens midden in het gewelf bevond zich een vreemd rond koepeltje. Het was de enige stoffering in dit zo vreugdeloze vertrek en oplettende lezertjes zullen het zeker reeds hebben opgemerkt. In dit bovenmaatse paasei was nu een klein luikje opengegaan en door de opening staarde een bol rood oog heer Ollie loerend aan. „Hrpfstamelde deze bedremmeld. „M-mijn naam is B-bommel. Olivier B. Bommel. B-bent u de droon?" „Ja", galmde de luidspreker op de achtergrond verveeld. „Waarom zit u in die ton?", vroeg heer Ollie verder. „En waarom praat u door een microfoon? Ik wil eens met u spreken; als heren on der elkaar. Het gaat om de ontbinding van Rommeldam, wegens die lage kukels, u weet wel. D-dat gaat toch niet. Komt u nu eens rustig uit dat vat. Wees m-maar n-niet b-bang, als u b-begrijpt w-wat ik b- bedoel..." Terwijl hij zo voortbabbelde, zat Tom Poes niet stil. Die had allang begrepen, dat praten met iemand als deze droon geen zin kon heb ben - en daarom had hij snel en geruisloos het straalapparaat uit het tasje van Ep-lep gehaald. Hij richtte nauwkeurig en drukte op de knop, zodat een felle blauwe straal plotseling het schemerige ver trek verlichtte. Heer Bommel slaakte een kreet van schrik toen zijn gesprek zo ruw onderbroken werd en hij liet zich ijlings op de grond vallen. Maar er gebeurde niets. De blauwe straal speelde langs het vat zonder het in een kleverige massa te veranderen of het op een andere manier te beschadigen. Uit de luidspreker schalde nu een dreunende lach. „Met dat dingetje kan je me niet beschadigen", riep de droon. „Jij namaak kwintenstralerWat dacht je wel?" Nguyen Van Linh. van onze redactie buitenland De vroegere secretaris-gene raal van de Communisti sche Partij in Vietnam, Nguyen Van Linh, is gisteren op 82-jari- ge leeftijd overleden. Linh leid de Vietnam in de overgangspe riode 1986-1991 toen hij de economie van het land her vormde met zijn politiek die be kend werd onder de naam 'doi moi' (vernieuwing). Maar hij waakte er zorgvuldig voor dat het machtsmonopolie van de partij niet werd aangetast. Linh werd 82 jaar. Hij vocht al als veertienjarige jongen tegen de Franse kolonisator en zat tweemaal vast op het beruchte gevangeniseiland Con Dao. In 1936 werd hij lid van de Com munistische Partij en dertien jaar later kwam hij in het cen traal comité van de partij. Na de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam in 1975 werd Linh partijleider van de vroege re Zuid-Vietnamese hoofdstad Saigon, dat inmiddels de naam Ho Chi Minhstad had gekregen. Tussen 1976 en 1982 en vanaf 1985 was hij lid van het politbu reau. Eind 1986 volgde hij Truong Chinh op als secretaris-gene raal van de Communistische Partij, nadat het zesde partij congres had ingestemd met de- hervorming van de centraal ge leide economie. (Advertentie) Maatwerk voor èlk merk De Kronkels 9a Bunschoten EEE&2987620 Europa: Warm oosten Zeeland: Zonnige momenten Eindelijk breken er betere tijden aan Door: Klaas Drc en komen we in zonniger vaarwater. De weerkaarten worden in onze omgeving een stuk vriendelijker, nadat we een aantal dagen getuige waren van een heftige strijd tussen twee verschillende luchtsoorten. Onze omgeving werd daarbij misbruikt als Arena met een hele vracht wolken en regen. De strijdwagen is afgelopen nacht weggetrokken naar het noord oosten. De zon krijgt hierdoor vandaag behoorlijk wat speelruimte en laat haar gezicht dan ook vrij geregeld zien. De ochtend start nog wel in een nevelige sfeer met hier en daar een mistbank, maai al dit vocht wordt vrij snel opgeruimd door de zon. De zon wordt echter soms afgewisseld door een enkel bui. Er wordt er nu vrij zachte lucht aangevoerd, zodat de temperatuur een paar graadjes winst kan boeken. Met ruggesteun van de zon klimt het kwik 's mie dags naar ongeveer 15 graden. Het blijft overwegend droog. De meest zuidwestelijke wind stelt weinig voor en is zwak tot ma tig, windkracht 2 a 3. Ook de rest van de week is onze re gio en ook de rest van 't land even verschoond van regen. Vooral woensdag ziet er droog en zonnig uiten de stijgende lijn van de tempe ratuur zet door. De middag- temperatuur stijgt naar 18 graden. Op koninginnedag komt er vanuit tiet zuiden een lagedrukgebied naderb i, maar de computermodellen zijn het nog niet eens over de verwachte positie. Voorlopig kiezen ze nog voor een zonni ge oplossing. Het wordt zelfs nog wat warmer. Misschien dat dit later op de dag wordt afgestraft met een zeer lokale (onweors)bui. Nautisch bericht De wind is zwak tot matig, 2 tot 3 beaufort en komt meest uit de zuidwesthoek. Het zich is eerst slecht in nevel en mistbanken maa later op de dag matig tot goed. De temperatuur van het kustwater is circa 10 graden. Waterstanden lichte sneeuw Kf matige sneeuw zware sneeuw lichte regen malige regen zware tegen Vooruitzichten weer woensdag O donderdag vrijdag max. 18° 18° 18° min. 8° 10° 9° wind ZO 3 03 NO 3 dinsdag O onder 21.02 woensdag op 6.21 Maan onder woensdag op 8.41 DINSDAG Hoog water 28 APRIL Vlissingen 03.51 266 16.16 262 Terneuzen 04.10 294 16.35 289 Bath 05.14 339 17.37 336 Roompot Buiten 03.45 201 16.10 198 Zierikzee 05.50 16918.15 168 Stellendam Buiten 01.00 198 04.20 189 Wemeldinge 05.40 199 18.10 196 Philipsdam West 06.20 17 18.50 181 WOENSDAG Hoog water 29 APRIL uur cm uur cm Vlissingen 04.35 265 17.02 248 Terneuzen 04.55 292 17.19 274 Bath 05.59 337 18.26 321 Roompot Buiten 04.30 201 16.55 184 Zierikzee 06.35 172 19.00 162 Stellendam Buiten 01.00 190 05.00 189 Wemeldinge 06.25 200 18.50 189 Philipsdam West 07.10 182 19.30 175 Laag water uur cm uur 10.27 241 22.47 10.56 253 23.17 12.05 275 ----- 10.10 174 22.30 11.40 162 23.55 01.00 09410.00 11.40 179 11.35 172 Laag water 11.12 233 23.36 11.40 244 23.59 00.26 25612.46 26 11.00 167 23.15 12.25 157 01.00 09510.50 10 00.05 16412.30 00.00 157 12.25 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4