Flexwerker staat sterker Bierproeflokaal krijgt vorm PZC Winkel oogt als een attractiepark zeeland 23 Uitzendkracht GS willen omwonenden horen over plan voor geluidsscherm Elsta ondernemend zeeland Brouwerij De Halve Maan wil meer gasten kunnen ontvangen Samenwerking CZAV met Westland op gebied glastuinbouw D66 en PvdA maken volgens Jorritsma de wegen te duur Weer campagne tegen eikenprocessierups dinsdag 28 april 1998 Provincie wil niet bijdragen aan vervoer op aanvraag MIDDELBURG - De pro vincie is niet van plan op korte termijn collectief vraagafhankelijk vervoer als alternatief openbaar vervoer te subsidiëren. De taxi-organisatie KNV Taxi vroeg daar gisteren om, maar kreeg van gede puteerde J. Hennekeij te horen dat eerst duidelijk moet zijn hoe het open baar vervoer in Zeeland gestalte moet krijgen. Collectief vraagafhanke lijk vervoer (cw) is een vorm van openbaar ver voer, waarbij reizigers per taxi van deur tot deur of van halte tot halte worden vervoerd. Met name in dunbevolkte plattelands gebieden kan dit uitkomst bieden, omdat cvv goed koper is dan het openbaar busvervoer en alleen rijdt als er klanten zijn. KNV Taxi vond v-1 enig gehoor bij PvdA-Staten- lid M. B. de Koster. Zij wees met name op de mo gelijkheden van cvv-ver voer in West-Zeeuws- Vlaanderen, waar taxi's al tegen gereduceerd tarief vaste klanten vervoeren tegen 7,25 per openbaar vervoer-zone. Met subsi die van de provincie kan dat bedrag omlaag. Hennekeij wil daar echter nog niet aan. Hij wil on derhandelen over een meerjarig contract voor het openbaar vervoer in Zeeland, onder meer met de ZWN Groep, om ver volgens delen van het openbaar vervoer aan te besteden. Dat kan dan in de vorm van cw-vervoer. Sinds 1 januari 1998 draagt de provincie de verantwoordelijkheid voor het openbaar ver voer. Verschillende leden van de statencommissie waterstaat en verkeer lie ten weten het allemaal nog erg duister te vinden wat de provincie doet en kan doen. GroenLinks- statenlid F. van Kollem eiste inspraak door de rei zigers door middel van een klantenpanel. Volgens Hennekeij wordt daar al over nagedacht. door Lianne Slelitjes Met zijn pensioenopbouw houdt hij zich nog niet bezig maar dat hij straks loonsverhoging krijgt is 'wel lek ker', zegt uitzendkracht Dirk Ilarden- berg uit Vlissingen. De 25-jarige stu dent aan de Technische en Maritieme Faculteit De Ruyter verdient een tot twee dagen in de week bij als industri eel schoonmaker. Met een hogedruk spuit zorgt hij voor reinheid in een fritesfabriek. Vanaf 1 juli komt er drieënhalf procent meer salaris in het loonzakje van de uit zendkracht. Vakbonden en werkgevers in de uitzendbranche zijn het het afge lopen weekeinde eens geworden over een CAO. Het akkoord komt voort uit de nota Flexibiliteit en Zekerheid. Werkgevers en vakbonden hadden daarin vastgelegd dat werknemers zonder vast contract meer rechten zou den krijgen. En met ingang van volgend jaar, als die CAO ingaat, krijgt een uit zend werker die ook. Als de flexwerker voor langere tijd werkt, krijgt hij een vast contract, kan daardoor pensioen opbouwen en ook zoiets als een hypo theek afsluiten. Daarvoor moet men immers een vaste inkomstenbron heb ben. Money Een hypotheek is nog eventjes een ver van-zij n-bed-show voor Hardenberg. „Wat ik nu bijverdien is 'spending mo ney'. Ik verdien goed. Ik werk vooral in het weekeinde dus heb 150 procent en 200 procent. Op zondag hou ik per uur 23 gulden schoon over, op zaterdag 18 gulden. Ik ben bezig om alles verschrik kelijk snel op te maken." Over een jaar studeert hij af. „Daarna zal ik er aan moeten geloven, vast werk en zo, pensioen", grinnikt Hardenberg. Maar of voor 'zijn soort' het vaste uit- zendcontract gaat gelden, weet hij niet. „Dat krijgen we allemaal nog te horen. We zouden nog om de tafel moeten met het uitzendbureau over het hoe en wat, is ons eerder gezégd." Het vaste contract geldt volgens mede werkster ledenservice Silvia van Es van FNV Bondgenoten in principe voor ie dere uitzendkracht, ook als die geen hele werkweek volmaakt. „Wellicht dat er in de CAO de beperking wordt opge nomen dat iemand minimaal twaalf uur moet werken, dat weet ik niet. De exacte tekst van de overeenkomst moet nog worden gedrukt. „Maar er kan in elk geval niet meer ge sold worden met uitzendkrachten", stelt ze tevreden vast. Nu kunnen uit- zendwerkers van de ene op de andere dag op straat worden gezet, straks ge nieten zij de normale ontslagbescher ming. Er moet een ontslagvergunning worden aangevraagd, die wordt ge toetst. „En een uitzendbureau waar na tuurlijk altijd wel werk is, kan jou niet dwingen om iets totaal anders te gaan doen dan waarvoor je bent ingeschre ven als daar even geen werk voor is. Dan moet je worden doorbetaald." Er zit ook een financieel extraatje in het vat: Wie tussen 1 januari en 1 oktober van dit j aar minstens duizend uur heeft gewerkt krijgt een eenmalige uitkering van honderd gulden. Is de werknemer trouw aan de uitzendbaas dan en werkt hij er aan het eind van dit jaar nog dan komt er 250 gulden bovenop. Klanten Ook het uitzendbureau heeft baat bij het vaste contract, zegt woordvoerder Rik Enklaar van Randstad. „We krijgen meer en betere kansen om klanten aan te trekken. En klanten zij n voor ons zo wel de inleners als de uitzendkrach ten." Het gaat om continuïteit, vak manschap en loyaliteit, somt hij op. „De maximale uitzendtermijn is straks van tafel. Nu mogen mensen slechts zes maanden werken voor één opdrachtge- ver. Anders moeten zé in vaste dienst worden genomen, In de praktijk wordt een werkverband van één jaar nog wel gedoogd maar de regels waren erop ge richt dat het werk van korte duur is. Straks kun je dus zowel de opdrachtge ver als de uitzendkracht meer continuï teit bieden. Doordat je mensen langer kunt onderbrengen geef je ze meer ze kerheid. Je kunt mensen dan ook laten scholen. Dat had eerst geen nut, ze wa ren na zes maanden toch weer vertrok ken. Met scholing krijg je betere ar beidskrachten. En daarvoor kunnen wij weer hogere tarieven vragen. De nieuwe CAO kweekt ook loyaliteit, meent Enklaar. „Als je zekerder bent van je baan. ben je immers loyaler aan je uitzendbureau of de opdrachtgever dan wanneer dat niet het geval is." Door hun nieuwe CAO kunnen uitzendkrachten voortaan aanspraak maken op veel meer rechten. foto Lex de Meester door Jan van Ommen DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen eerst de hoorzitting over warmte krachtcentrale Elsta van van daag afwachten, alvorens een besluit te nemen over het aan bod van Elsta om een groot ge luidsscherm om de centrale in Terneuzen-Oost op te richten. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de bezwaren van Elsta tegen een dwangsombe- sluit van GS door de Raad van State in Den Haag. GS hebben Elsta een dwangsom van maxi maal vijftien miljoen gulden op gelegd, zolang het bedrijf de wettelijke geluidsnormen blijft overschrijden. De dwangsom gaat in als de warmtekracht centrale, die naast stroom ook stoom levert aan het naburige Dow, niet voor 15 juli 1998 alle door GS voorgeschreven maat regelen neemt. Elsta stapte naar de Raad van State omdat het langer de tijd wil krijgen om de noodzakelijke geluidsisolerende maatregelen te nemen. Advocaat W. van de Veen van Elsta ontkende niet dat de in Nederland unieke krachtcentrale te veel herrie maakt. Volgens Van de Veen is dat te wijten aan kinderziektes, doordat de centrale pas sinds afgelopen februari in bedrijf is. GS hebben echter zoveel klach ten van omwonenden gekregen, dat ze besloten in te grijpen. Ook al is Zeeland ietwat huive rig om de dure centrale stil te leggen, toch meenden GS dat er snel iets moest gebeuren. Advocaat Van de Veen zei tij dens de zitting dat het beter is om een geluidsscherm van 25 meter hoogte en 600 meter leng te om de warmtekrachtcentrale te zetten dan de door GS voor gestelde overkappingen van de vier ketelhuizen en gasturbines. „Het scherm is met veertienen- half miljoen gulden weliswaar duurder dan de overkappingen, maar op langere termijn scheelt het in de onderhoudskosten", stelde Van de Veen. gen blijken te zijn, duurt het in het gunstigste geval nog maan den voordat Elsta een bouwver gunning voor het scherm heeft. Van Vlaanderen benadrukte dat GS eerst de voor vandaag ge plande hoorzitting willen af wachten. De uitkomst van de hoorzitting en de uitspraak van de Raad van State worden mee genomen als GS op 12 mei een besluit nemen over het inge diende bezwaarschrift van El sta. Staatsraad J. Hulshof wilde tij dens de zitting weten wat de ge volgen voor de centrale zijn als de dwangsom niet wordt ge schorst. „Dat is een ramp", zei advocaat Van de Veen; hij voeg de eraan toe dat de stoomvoor ziening van Dow in gevaar kan komen. De centrale moet dan voor een deel worden stilgelegd totdat het geluidsscherm of de overkappingen gereed zijn. De Raad van State doet volgen de week uitspraak. GroenLinks vliegert tegen Midden-Zeeland ARNEMUIDEN - GroenLinks houdt zaterdag 2 mei een de monstratieve vliegeractie tegen de uitbreiding van het vliegver keer op het vliegveld Midden- Zeeland. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt een vliegerfestival ge houden aan de rand van het vliegveld. Tijdens de actie worden grote en kleine vliegers opgelaten om het protest zichtbaar te maken. GroenLinks vreest dat vanuit Rotterdam 20.000 lesvluchten worden overgeheveld naar Zee land. Na afloop wordt onder lei ding van Jan Scheffers een dis cussie gehouden door het GroenLinks-kamerlid Marijke Vos, een lid van de directie van Midden-Zeeland en mevrouw Timmerman, lid van de vereni ging D'Oranjeplaat, die de om wonenden van het vliegveld vertegenwoordigt. Bouwvergunning A t 2estoIen GS-woordvoerder C. van gcaiuicii GS-woordvoerder C. van Vlaanderen zei dat de provincie wel voor een geluidsscherm te porren is, maar dat dit ook af hangt van de wensen van de om wonenden. Als die faliekant te- WAARDE - Vanaf de Groene Kruisstraat in Waarde is in de nacht van zondag op maandag een rode Opel Kadett (XL-18- PZ) gestolen. door Barend Pelgrim HULST - Het toekomstige proeflokaal van de Hulster brouwerij De Halve Maan be gint vorm aan te nemen. Het voormalige goederenoverslag- stationnetje aan het Stations plein, achter de brouwerij, on dergaat op het moment een metamorfose. „Toch zal het zijn oude karakter behouden", weet woordvoerder van de brouwerij, John Vermeersen. De plannen om van het onge veer honderd jaar oude gebouw een proeflokaal te maken date ren al vanuit de startfase van de brouwerijmaar bleven door drukke werkzaamheden lange tijdin de kast. „Ik heb de eerste WEMELDINGE - De coöpera tie CZAV in Wemeldinge gaat op het gebied van de glastuin bouw nauw samenwerken met de coöperatie Maasmond- Westland in De Lier. Dat houdt verband met het feit dat de glastuinbouw in het werkgebied van CZAV flink in ontwikkeling is. De verwach ting bestaat, mede gevoed door een rapportage van het Land bouw Economisch Instituut, dat deze sector zich in de toe komst zal uitbreiden in Zee land, West-Brabant en op de Zuid-Hollandse eilanden. Maasmond-Westland is al ac tief in het verzorgingsgebied van de CZAV; er is onder meer een vestiging op Voorne-Put- ten. CZ AV-verkoopleider T. van dei- Meer vertelt dat zij n coöperatie vanouds sterk is gespeciali seerd in fruitteelt en akker bouw. „Wij hebben nu een klein marktaandeel in de glastuin bouw. Dat is een heel specialis tisch vakgebied. Om dat alleen goed op te pakken en uit te breiden is niet zo eenvoudig en vergt b ovendien zware investe ringen. Daarom hebben we ge- De rubriek Onderne mend, Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan, Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden, aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, s 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. groepen al geboekt voor sep tember, dus weten we wat ons te doen staat", onderstreept Vermeersen. ,Het is net geen monument, zo dat we niet gebonden zijn aan restricties, maar we zorgen er voor dat het in stijl blijft. Het station krijgt ook zijn perron terug: dat wordt ons terras. Verder heb ik in België een par tij eikenhouten balken op de kop getikt, zodat we een mooie vloer kunnen leggen. Daar komt een open haard, lekker voor in de wintermaanden", wijst Vermeersen, en gaat ver der met de korte rondleiding. „Het is de bedoeling dat in de kelder een modelopstelling wordt gecreëerd met een bier tapinstallatie die qua koeling, reiniging en tap de ideale con dities benaderd. Mét een ergo nomische opstelling, zodat je ook nog eens je rug spaart met spoel- en sjouwwerk." Het proeflokaal wordt voorzien van een keukentje voor de be reiding van kleine versnape- zegd: laten we wel doorgaan in de glastuinbouw en een part ner zoeken die er al in gespecia liseerd is." Er waren in beginsel zeven kandidaten voor CZAV om mee samen te werken; de keus viel op Maasmond-West land. De samenwerking heeft tot doel om de sterke punten van beide coöperaties te bundelen. Zo 'levert' Maasmond-West- land de kennis van glastuin bouw en zorgt de CZAV voor de logistiek, oftewel een goede distributiestructuur. Het dis tributiepunt van CZAV te Din- teloord zal een belangrijke schakel worden in de toeleve ring naar de glastuinbouwaf- nemers. Er is bewust gekozen voor een directe lijn van de af nemers naar Maasmond-West land, teneinde een optimale verhouding met de glastuin bouwbedrijven te bewerkstel ligen. Volgens verkoopleider Van der Meer heeft de samenwerking voorshands geen personele gevolgen. Hij acht het niet uit gesloten dat die er op langere termijn wel zijn, vooral als de sector in Zuidwest-Nederland blijft groeien. „Als er nu bij voorbeeld in'Kapelle glastuin bouw komt, dan kan de CZAV in elk geval zeggen: we hebben er iets voor georganiseerd." In bestuurlijk opzicht zal voor de samenwerking een aparte BV worden opgericht, Maasmond- CZAV genaamd. De afnemers worden zo spoe dig mogelijk door middel van een brochure ingelicht over de praktische kanten van de sa menwerking. ringen en zal volledig geschikt zijn voor bezoek van lichame lijk gehandicapten. De Halve Maan moet naar Ver- meersens' zin op het moment te veel 'nee' antwoorden op de vraag naar rondleidingen en proeverijen. De huidige ruimte voor ontvangst van gasten laat niet meer dan veertig man toe. „Weet je wat het is", verklaart de brouwer, „Zeeuws-Vlaan- deren heeft veel te weinig te bieden op het gebied van slecht-weeraccomodatie. Waar kun je nou op een regen achtige dag als kampeerder zo al terecht in de regio? Er is een escargot-kwekerijeen kaas boerderij en een boerderijmu seum, natuurlijk Scheldorado, en nog wel wat dingen, maal laten we eerlijk zijn: het is wel erg beperkt." „Trouwens, hoe meer er in de streek komt des te interessan ter Zeeuws-Vlaanderen wordt voor daguitstapjes. Ideaal toch, 's morgens naar het Por taal van Vlaanderen in Temeu- zen en dan 's middags een rond leiding en proeverij in de Halve Maan. Ik zie mijn gasten nu al zitten op het perron in het zon netje." In het proeflokaal kun nen gasten volgens Vermeersen onder ideale omstandigheden de zes bieren van de Halve Maan degusteren. „Dan kun nen ze zelf zien en proeven hoe fijn onze bieren zijn door toe passing van een middeleeuwse techniek van hergisting op John Vermeersen bij zijn toekomstig bierproeflokaa): „Ik zie mijn gasten nu al zitten op het perron in het zonnetje." foto Charles Strijd door Guido van der Heijden THOLEN - Je loopt tientallen meters. Links klatert een waterval, rechts denk je een echte Mexicaanse haciënda te zien en achter wat bosjes ligt een oude ruïne ver scholen. Verder loopt het pad langs een kinderboerderij om te eindigen in een echt bruin café. Je zou denken dat je midden in een attrac tiepark beland bent waar ieder moment een griezelige -bijna echte- half dode je gaat verrassen. Bijna goed. Het is een win kel in Tholen waar onder andere koelkas ten te koop zijn. Het Van der Harst Team opent op 9 mei op nieuw de deuren van zijn showroom in Tholen. In 1982 is het team begonnen met de verkoop van voornamelijk koelinstalla ties voor winkels. In de loop der jaren is het assortiment uitgebreid tot complete inte rieurs voor winkels. Een winkelier kan er in feite een 'winkel kopen'. Om te laten zien wat er allemaal mogelijk is en uit wat voor soorten winkelinrichting de klanten kunnen kiezen is de hele show room omgetoverd in een sprookjespark. Niet verwonderlijk want de verantwoor delijke ontwerper, Ton Verhezen Decora ties heeft ook attracties en winkels ont worpen voor De Efteling' en Het Land van Ooit. „Je hebt ook echt het idee alsof je door De Efteling loopt", zegt Jos Spijkers, woord voerder van het Team Van der Harst. „Op de eerste plaats dient deze inrichting om de klanten te laten zien wat er allemaal mogelijk is7„Je ziet steeds meer dat er the ma's worden uitgevoerd in de detailhan del. Thema's als Mexico of Middeleeu- Team Van der Harst ontwerpt winkels maar heeft haar eigen winkel door een an der laten inrichten. „Als mensen precies dezelfde inrichting willen als in de show room getoond wordt is dat ook mogelijk, het geeft wel een beetje een idee van Team Van der Harst zelf ook doet en kan", aldus Spijkers. „Bovendien kan Van der Harst ook opdrachten aan Ton Verhezen Decora ties geven omdat er een samenwerkings verband is." De werkzaamheden aan de vernieuwde en uitgebreide showroom zijn in het begin van dit jaar begonnen. Naast de speciale rimboe- en spookslotwinkels zijn er ook 'gewone' winkels gebouwd. Op 16 mei kan iedereen een kijkje nemen in de bijzondere showroom. „Misschien, interessant voor inwoners van Tholen", denkt woordvoer der Spijkers.,Voor mensen die hebben ge zien dat er wat gaande was". door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - D66 en vooral de PvdA schieten veel te ver door in de eisen die zij stellen aan de in passing van nieuwe wegen in het landschap. Stukken weg worden op den duur zo kost baar, dat er uiteindelijk nog maar een paar kilometer weg per jaar kan worden aangelegd. Volgens WD-kamerkandidaat en -minister A Jorritsma drei gen ook Zeeuwse projecten zoals de Dammenroute op Wal cheren daardoor achterop te ra ken. Jorritsma noemde gisteren op een WD-bijeenkomst in Zie- rikzee de aanleg van een stukje A4 bij Den Haag als het ultieme voorbeeld van te dure eisen stel len aan wegen. „Dat gaat om zes kilometer. Ik heb daarvoor 370 miljoen gulden in de begroting staan. Dat wordt de duurste weg van Nederland. Toch vinden D66 en vooral de PvdA het nog niet genoeg." Nieuwe wegen moeten volgens D66 en PvdA geluidloos, geur loos en onzichtbaar worden, ging Jorritsma verder. Zij pleit te voor meer geld voor infra structuur (de VVD wil daar de komende vier jaar vijf miljard gulden .extra voor uittrekken) en voor het sober ontwerpen van wegen. Want; „Als D66 en PvdA zo doorgaan, komen die Dam menroute op Walcheren en die tunnel bij Middelburg er nooit. Dan is het geld zo op." Formatie Jorritsma wil de aanleg van de Dammenroute en de tunnel on der het Kanaal door Walcheren als een van de te uit te voeren wegenprojecten bij de kabinets formatie inbrengen. Een motie die over dat project is aangeno men in de Tweede Kamer, zag zij als een steun in de rug. Jorritsma wil overigens de pro blemen in het verkeer niet al leen oplossen door meer asfalt en beton te draaien. Zij noemde ook rekeningrijden als oplos sing. „Wij moeten wel een aan tal mensen van de weg pesten. Anders komen we er nooit. Nog altijd zitten er mensen in de file die er niet in thuis horen. Dat gaat om twintig procent die ook op andere tijdstippen kunnen door Jaap van de Sande VLISSINGEN - Evenals vorig jaar wordt in Zuid-Nederland (Noord-Brabant en Limburg) en Noord-België dit jaar weer een campagne gevoerd tegen de eikenbladprocessierups. Het Provinciaal Bureau Medische Milieukunde voor GGD's in Brabant en Zeeland heeft in 1997 twee onderzoeken gedaan, één naar de omvang van het on gemak en een naar de bestrij ding van de rups. Dit was aanleiding om de cam pagne tegen de rups ook dit jaar, zij het in beperkte vorm, voort te zetten. Het accent ligt daarbij op de aanwezigheid van oude brandharen en nesten en de ge zondheidsaspecten daarvan. De verwachting is dat de plaag kleiner dan of gelijk aan die van vorig jaar zal zijn. Het blijkt dat de oorzaak van de klachten waarschijnlijk niet ligt in het directe contact met de rupsen zelf, maar in direct en in direct contact met de brandha ren. Deze zijn de afgelopen jaren in grote hoeveelheden vrijgeko men en verspreid. Ze blijven vijf tot zes jaar actief en worden bij na niet afgebroken in de natuur. Uit het onderzoek onder de ge meenten blijkt dat het gebied waar de eikenbladprocessie rups in 1997 voorkwam even groot was als in 1996, maar dat er minder kolonies en minder rupsen per kolonie waren. Er is echter geen goed beeld over het voorkomen en de mate van ver spreiding van brandharen over het gebied. Dit jaar worden wintertellingen gehouden van eipakketten en er komt voorlichting via scholen, huisartsen, natuurverenigingen en de recreatiesector. Hiervoor worden posters, folders, stic kers en informatiepanelen inge zet. In augustus en september wordt een gezondheidsonder zoek onder de bevolking her haald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47