Meer hulpvragen in Terneuzen PZC PZC De Spaanse forten capituleerden snel Applaus voor inrichting Axelsestraat zeeland 19 Vrijwillige Thuishulp ziet verharding van de maatschappij als oorzaak Grote oefening brandweer in Kanaalzone Bedrijf staakt grondsanering straat IJzendijke •EVE91 OM Koude oorlog in raad Assenede Dagvaarding na blaastest Ramen vernield van school Hulst Voorlichting over politiek Dronken man aangehouden Boete voor overlast door hond Provincie maant boer Oostburg graafwerk ongedaan te maken J ubileumconcert Raadskelder in Sluis krijgt meer subsidie dinsdag 28 april 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - Het aantal hulpvragen van ouderen en minder-validen in de gemeente Terneuzen is in 1997 opnieuw gestegen. Daarbinnen heeft zich volgens het Centraal Meld punt Vrijwillige Thuishulp Groot-Terneuzen een verschui ving voorgedaan van vervoer en begeleiding naar een toenemen de behoefte aan gezelschap en het halen van boodschappen. Stichtingssecretaris T. van der Voort wijt deze tendens aan een verharding van de maatschap pij zo zei hij maandag tij dens de presentatie van het jaarverslag van.de vrijwilligersorganisatie aan verantwoordelijk wethou der A Stahl-Hemesoet. Het meldpunt kreeg vorig jaar 864 telefonische hulpvragen te SAS VAN GENT - De bedrijfs- brandweren van alle grote be drijven in de Kanaalzone hou den op 6 mei een grootscheepse brandweeroefening op het ter rein van Zuid-Chemie in Sas van Gent. De jaarlijkse oefening is een initiatief van de Contact groep Bedrijfsbrandweren Ka naalzone. Deelnemers zijn Zuid-Chemie, Broomchemie, de Cokesfabriek, Cerestar, Dow, Elocoat, Elopak, Hydro Agri en Philips Lighting. De regionale brandweer Zee land verleent zijn medewerking door een verbindingswagen ter beschikking te stellen. Ook le vel! zij de benodigde appara tuur. Ieder jaar wordt de organi satie van de oefening door een van de bedrijven ter hand geno men. Het streven is om elk jaar een andere oefening op touw te zetten, gericht op de gevaren die specifiek voor het organiseren de bedrijf zijn. Het is de vijftien de keer dat een dergelijke repe titie plaatsheeft. De afgelopen jaren hebben de korpsen kun nen oefenen met een lekkende ammoniakwagon, bedrijfson gevallenmet brand, een lekken de broomtank en ontleding van kunstmest. IJZENDIJKE - De Stichting Uitvoering Bodemsanering Amovering Tankstations in Rotterdam, Subat, heeft de bo demsanering in de Oranjestraat in IJzendijke tijdelijk stilge legd. Aanleiding is een verzak king die is opgetreden in de woning van A Bracke aan de Oranjestraat. Een aannemer ruimt hier in opdracht van de stichting de vervuiling rond een voormalig tankstation op. Een woordvoerder van de Subat kon niet zeggen hoe de schade precies is ontstaan. Hij ver klaart dat de zaak in onderzoek is en bij de verzekering is ge meld, Die heeft de stichting het advies gegeven om de sanering stil te leggen, totdat de schade is opgenomen. Volgens de woord voerder gaat het slechts om en kele millimeters en is er geen sprake van dat het huis op in storten staat. Hij verwacht niet dat de sanering langer dan een paar dagen vertraging oploopt. D e b e woner wil niet reageren op de verzakking, die vooral zijn voordeur heeft getroffen. Hij wil eerst de inspectie van zijn wo ning afwachten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl verwerken, 118 meer dan in 1996. In 774 gevallen kon daad werkelijk de helpende hand worden toegestoken. Het ver schil tussen die twee posten valt volgens Van der Voort te verkla ren doordat direct kon worden doorverwezen naar een relevan te hulpverlenende instantie of omdat de gevraagde hulp -bij voorbeeld vervoer buiten de re gio- niet kon worden verleend. Boodschappen Met name de geregistreerde be hoefte aan gezelschap en het ha len van boodschappen ('met vaak ook als eigenlijke reden dat de mensen om een praatje verlegen zitten') steeg in 1997 aanmerkelijk. Dit in tegenstel ling tot de vraag om vervoer of begeleiding bij een artsbezoek. „Dat onderdeel uit ons pakket is gehalveerd. Eigenlijk zijn we daar heel blij om, want daarmee is nog eens duidelijk aange toond dat het meldpunt geen concurrent is van Taxicom", al dus Van der Voort. Taxicom verzorgt onder meer voor de ge meente Terneuzen het gesubsi dieerde vervoer binnen de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). „Enerzijds zijn we natuurlijk content dat we in staat zijn ge weest deze verschuiving op te vangen. Maar aan de andere kant moeten we concluderen dat de maatschappij verder aan het verharden is. Want eigenlijk is het triest dat dit zo moet ge beuren." Ouderen Stahl toonde zich niet verrast door het gewijzigde accent bij het centraal meldpunt. Het lo gisch gevolg van het toenemend percentage ouderen, meent de PvdA-wethouder. De verhar ding van de maatschappij be treft volgens haar slechts 'de buitenkant'. „Want wat we ook zien is dat er steeds meer organisaties komen voor de hulpverlening, ter on dersteuning van de beroepsma tige instellingen", aldus Stahl. Van der Voort en stichtingsvoor zitter E. Galama waarschuw den binnen dat kader voor het gevaar van een 'te ver terugtre dende overheid'. „Een vrijwilli ger doet zijn werk, omdat hij of zij dat graag wil doen. Als het wordt opgedrongen, dus als min of meer moet, zal dat wel eens lastig kunnen gaan worden. Ze ker wanneer het idee bestaat dat ze eigenlijk de taak van een be roepskracht in de schoenen ge schoven krijgen." Bij het meld punt zijn veertig vrijwilligers actief. Omgerekend naar het aantal gewerkte uren beloopt hun 'economische tegenwaarde' ongeveer achthonderdduizend gulden op jaarbasis, meldt het verslag. De stichting werkt dit jaar met een uitgavenbegroting van ruim achttienduizend gul den, waarvoor subsidie wordt ontvangen. foto Charles Strijd De reconstructie van de Axelsestraat is zo goed als klaar. Terneuzense ondernemers lovend over aanpak door Marcel Modde TERNEUZEN - De Vereniging Onderne mers Axelsestraat (VOA) is tevreden over de manier waarop tot dusver de herin richting van de Terneuzense woon- en winkelstraat wordt uitgevoerd. De eerste fase van de ruim drie miljoen gulden kos tende reconstructie is achter de rug en be antwoord volledig aan de verwachtingen, aldus het VOA-bestuur. In het stuk tussen de Geraniumstraat en de Kerkhoflaan zijn de klinkers vervan gen door geluiddempend asfalt, de trot toirs opnieuw gelegd in een fris kleurtje en de riolering aangepast. Het traject is in middels weer vrijgegeven voor verkeer. Volgende week volgt nog de plaatsing van nieuwe lantarenpalen en in het najaar worden de bomen geplant. Het enige dat verder nog ontbreekt, zijn de vrij liggende fietspaden aan weerszij den van de weg. Dat blijf t zo totdat de vol ledige straat klaar is. Pas dan worden de paden (rood asfalt) in één keer aangelegd, zei gemeentewoordvoerder O. Vosveld maandag in een toelichting op de plan ning. Tot die tijd wordt volstaan met een doorgetrokken streep op de rijbaan. De verbouwing van het gedeelte tussen de Moffenschans en de Aldi-supermarkt heeft 'met een minimum aan overlast en een strak tijdschema model gestaan voor de aanpak van de resterende trajecten', stellen de VOA-bestuursleden P. Buit en M.J. vanderMeirsch. „Een nieuw gezicht, een heerlijk gevoel. Door de vorm en het resultaat zal de toekomstige straat een veilige en vriendelijke straat zijn voor ie dereen die er werkt of woont." Maandag is begonnen met de tweede van in totaal vier fases. Daarbij gaat. het om het stuk tussen de Kerkhoflaan en de Leeuwenlaan. Het streven is de werk zaamheden richting centrum (inclusief de herinrichting van cle Axelsedam) begin oktober af te ronden. Nadien wordt de en- tree van de Axelsestraat -tussen de Mof fenschans en de Fredexik van Eeden straat- op de schop genomen. door Antoine Prinsen Na de verovering van de stad Hulst door Frederik Hendrik van Nas sau, prixxs van Oranje, in 1645, was de Tachtigjarige Oorlog eigenlijk voorbij. In 1644 had Frederik Hendrik de stad Sas van Gent ingenomen en met de ver overing van Hulst was de verdedigings gordel rondom de provincies Holland, Zeeland en Utx-echt, de kerngebieden van de opstand tegen de Staanse ko ning, nu gesloten. De stad Hulst was de laatste schakel in deze gox-del die liep van de kust van West-Zeeuws-Vlaan- deren via Brabant en Overijssel tot aan Groningen. Niet helemaal de laatste overigens. De Spanj aarden hadden na het j aar 15 8 3 in het gebied tussen Sas van Gent en Hulst een groot aantal fox-ten aangelegd. Dit waren in vier- of vijfhoekige vox-m op- gewox-pen aarden omwallingen, waax- binnen het leger zich kon terugtrekken. In 1645 werden er nog maar twee door Spaanse troepen bezet gehouden: Moerspui en Sint-Marck. Moei-spuige legen ten zuiden van Axel in de Moer- spuipolder, was veruit de belangrijkste van de twee. Het vijfhoekige fort had een brede gracht en een bezetting van zo'n viei-honderd man. Al op 4 novembex-, de dag dat de Spaan se gouverneur van Pluist de capi tulatie- voorwaarden ondertekende, gaf Frede rik Hendrik zijn achterneef Willem Fi'edexïk opdracht dat fox! te verove- ren. Willem Frederik was kolonel in het leger van de prins van Oranje en kreeg voor de aanval zes regimenten te voet, twee te paax-d, twaalf kanonnen en twee moxüeren mee. Hij kon zich voor deze gelegenheid een kleine generaal voelen. Gesapt Het was de bedoeling dat hij in eerste instantie naar fox! Francipany zou marcheren, gelegen in de polder tussen Overslag en Moerbeke. Daar zou hij de nacht doorbrengen. Maar het fox! bleek te sterk verdedigd en Willem Fx-ederik trok met zijn legermacht daarom direct verder naar het noorden, richting fort Moex'spui. De sloten die ondeiweg moesten worden overgestoken werden door zogenaamde pionniers gedempt en om half elf 's avonds bex'eikte hij cle dijk waar het fox! aan lag. Ongehinderd kon hij zijn kampement opslaan. De vi- ant riep zoel of hij woude aenvallen, doch quam niet éénnoteerde Willem Fredexik in zijn dagboek. De andere dag werd onmiddellijk begonnen met het aanleggen van loopgx-aven xichting het for!, in vaktenuen: er werd gesapt. De Spanj aax-den schoten met twaalf ka nonnen, schreef Willem Frederik, drie- mael door mijn huys en schoten drie, Het iu 1644 gebouwde fox! Moerspui werd door de stormvloed in 1682 zoda nig aangetast, dat de soldaten het moesten verlaten, foto Charles Strijd Willem Frederik, achterneef van de prins van Oranje, Frederik Hendrik van Nas sau. foto Charles Strijd vier soldaeten doot. De dagen verstre ken met het zigzag aanleggen van de loopgraven. Zatex-dag 11 november nam de kolonel de voorposten van het fox! in. De volgende dag reed Willem Fx-ederik tex-ug naar Pluist om met de prins van Oranje te overleggen. Die was heel duidelijk: men moet se alle doot- slaen en geven se geen quartir gena de). Met zeshondei'd gulden van de prins op zak kon Willem Frederik het karwei gaan afmaken. Overgave Maandag 13 november bereikten zijn troepen de gracht rond het fort, waar een rijsdam werd gemaakt om over te kunnen steken. De Spanjaarden zagen het hopeloze van de situatie in en be gonnen de onderhandelingen over de ovex-gave. De bevelhebber-, generaal Beek, stemde nog die nacht met de vooxwaai-den in en in de morgen van de volgende dag verlieten zijn soldaten ongestoord het fort. De soldaten van het fort Sint-Marck hadden toen hun post ook al verlaten. Als allerlaatste oor logsdaad kreeg Willem Frederik het be vel het fort Francipany te slechten. Zijn soldaten wex-den ook bij dat wexk niet meer gestoord. Vanuit het leger bij Hulst kon Frederik Hendrik op 17 november 1645 daax-om naar de Staten-Generaal in Den Haag schrijven: omdat niet apparent en is ge vonden yetwes van d'ander sijde de Spaanse) te konzien attenteren ende daemejfens ingesien zijnde dat de onge- macken van het saisoen, nu dus verre verloopen, ontwijffelick allerhande in- convenienten van sieckten ende an- derssins onder de soldaeten stonden te veroorsaecken, is geresolveert het leger te scheiden ende de compagnieën ziaer haere respective garnisoenen te doen vertrecken op sondagh toekomende den 19en deser. Zo gebeurde het. De oorlog was afgelo pen. De prins vertrok richting Den Haag, waar hij op 14 maart 1647 zou komen te ovexiijden. De vrede met Spanje werd op 15 mei 1648 in Münster ondex!ekend. De grens met het huidige België werd op 20 september 1664 defi nitief bepaald en de veroveraar van fox! Moerspui, Willem Frederik, schoot zichzelf op 31 oktober van dat jaar per ongeluk dood. Kerkje Fort Moerspui kreeg na de verovering een Hollandse bezetting en bleef als zo danig bestaan tot het jaar 1743. In het fort kwam zelfs een kerkje te staan dat ook dienst deed voor de soldaten van het fort Sint-Marck. Vanuit dit kerkje ontstónd later de Hervormde Gemeente van Zuidclorpe. Een gi'oot aantal van de van oorsprong Spaanse forten ligt vandaag de dag nog in het landschap en zijn, zeker per fiets, prima te bereiken. Zo ook fort Moers pui. Gelegen aan de Ronduitestraat rijst het, beplant met bomen, hoog op temidden van het platte polder-land. Een plek die herinnert aan onze onaf hankelijkheidsoorlog. ASSENEDE - Het is 'oorlog' tussen de belangrijkste politieke pailijen in de Oost-Vlaamse grensgemeente Assenede. Ter wijl algemeen bekend is dat alle afdelingen van de Socialisti sche Pax!ij in Vlaanderen op de avond van 30 april, aan de vooravond van de Dag van de Arbeid, feestelijk bijeenkomen, heeft de Christelijke Volks Partij (CVP) voor die avond een raadsvex-gadering uitgeschreven. Volgens Vlaams volksvertegenwoordiger Frecldy De Vilder (SP)is dat 'een keihax-d staaltje van onverdx-aagzaamheid, fa natisme en het niet rekening houden met andermans overtui ging'. De SP-x-aadsleden van Assenede zullen de x-aadsvergadeiing boycotten. De Vilder en zijn partijgenoten uit de Vlaamse grensstreek houden dondei'dagavond een pi-otestactie voor het gemeente huis. TERNEUZEN - Een 28-jaxige automobilist uit het Vlaamse Zele kreeg in de nacht van maandag op zondag op de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen een dagvaai-dinguitgei-eikt, om dat hij anderhalf meer keer alcohol had gedx-onken dan wette lijk is toegestaan. Ook was hij in het bezit van 4,6 gram wiet, die in beslag werd genomen. Naast de dagvaarding kreeg de Belg een rijvei'bod van drie uur opgelegd. In de Nieuwediepstraat werd een 26-jaiige Franse automobi list op de bon geslingerd wegens overmatig alcoholgebx-uik. Hij kwam er af met een boete van 390 gulden en een twee uur durend rijverbod. HULST - Een schoolgebouw aan de Zandstraat in Hulst is het afgelopen weekeinde het doelwit geweest van vandalen. Het glas van de voordeur werd vernield en zes ramen werden met kinderkopjes ingegooid. Binnen sneuvelden nog eens vier x-uiten. De vernielingen werden gisteren ontdekt. TERNEUZEN - Plet Jongei-en Advies Informatie Bureau JAIB) in de Nieuwstraat in Tex-neuzen heeft een overzicht ge maakt van wat de verschillende politieke partijen in de Twee de Kamer te bieden hebben op het gebied van huisvesting, studie en financiering, wex~k, inkomen en drugs. Alleen de CD en de PvdA zijn buiten beschouwing gelaten. Van de PvdA had het JAIB geen partijprogx-amma ontvangen. Het overzicht is te vex-krijgen bij het JAIB aan de Tabakstraat in Hulst of bij de informatiezuilen in vijf bibliotheken en zes scholen in Zeeuws-Vlaanderen. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 26-jarige Vlissinger aangehouden op de Boule- vax-d Evertsen. Hij had te veel gedronken. Toen de politiewa gen naderde, liet de Vlissinger zich daar gestrekt voor vallen. De politie sloot de man ter ontnuchtering in. Maandagoch tend mocht hij vertx-ekken. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een Middelburgse hondenbezitter uit de A Lauw- ereyszstraat bekeurd. Zijn huisdier zorgde voor overlast tijdens zijn a Twezigheid. In het ver-leden was er al eens eerder geklaagd over het geblaf van de hond. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De provincie Zeeland dreigt varkenshouder C. van Sleuwen van Veghel met een dwangsom voor de illegale ontgronding aan de Sophiaweg in Oostburg. De provincie liet de ontgronding, gesteund door jus titie, in oktober vorig jaar stil leggen, omdat de varkensboer geen vergunning voor het kar wei had. Ook werd hem verbo den om het reeds afgegraven zand verder te verhandelen. Onderzoek heeft inmiddels aan getoond dat Van Sleuwen aan de Sophiaweg vijfduizend kubieke meter grond heeft afgegraven en in een naastgelegen depot op het tex-rein heeft opgeslagen om later door te verkopen. De put, die door de graafwerkzaamhe den ontstond, is vervolgens op gevuld met klei, die vrijkwam bij het graven van sloten en de bouw van de stal. Deze grond blijkt niet verontreinigd, zo toonde het onderzoek van de provincie tevens aan. Dwangsom In een brief aan Van Sleuwen bv kondigt de provincie maandag aan een dwangsom op te leggen, indien de varkenshouder de si tuatie niet in de oude staat her stelt. De pi-ovincie maakt in dit schrijven alleen nog maar het voornemen bekend De hoogte van de dwangsom, alsmede de datum waarop de si tuatie in orde moet zijn ge maakt, worden nog niet ge noemd. De provincie moet de varkenshouder eerst in de gele genheid stellen om op het voor nemen te reageren en eventuele bedenkingen in te dienen. Woordvoerder A Abrahamse verwacht dat, los van de ambte lijke procedure, justitie even eens een boete zal opleggen. CLINGE - De fanfare Weldoen door Vermaak uit Clinge geeft zaterdag 2 mei met een lente concert een muzikaal tintje aan het 110-jarig bestaan. De muzikanten brengen vanaf 20.00 uur in zaal Malpertuus eexj hoogstaand programma ten gehoi'e. Men speelt onder meer The Phantom of the Opex-a, Mo ment for Mox-ricone, El Paso moro Gitano en melodieën van Verdi. Ook is er een optreden van de percussiegroep onder lei ding van L. van Hoorick en cle majoretten. TERNEUZEN SGP-vergadering - Mi", dr. J. T. van den Berg is vandaag spre ker op een verkiezingsbijeen komst van de SGP in de Bethel- kerk aan de Frans Halslaan in Terneuzen. Hij is tweede op de kandidatenlijst voor cle kamer verkiezingen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. SLUIS - De Raadskelder in het Belfort in Sluis heeft volgens het college van B en W in het korte bestaan van de stichting 'een prominente plaats verwor ven'. De exposities en koffie concerten 'dragen ontegenzeg gelijk bij aan het cultureel profiel van Sluis-Aardenburg'. Daarom hebben zij er ook geen problemen mee om de jaarlijkse subsidie te verhogen van 5000 naar 7500 gulden. De raadskelder heeft de extra subsidie nodig vanwege een toename van de kosten voor pei'soneel en de honorering van vrijwilligerswex-k. Daarnaast willen B en W garant blijven staan voor 2500 gulden. Voor het vervaardigen van een wervingsfolder stellen zij bo vendien de niet uitgekeerde ga rantiesubsidie van 1996 be schikbaar. Met deze folder kan de stichting zich professioneler px-esentei-en naar kunstenaars en instellingen. De bijdrage aan de Raadskelder wordt vandaag, dinsdag, vanaf 19.30 uur be sproken in de commissie bur gerzaken en middelen. De com missie buigt zich ook over de aanschaf van nieuw kantoor meubilair voor 83.000 gulden in de gemeentehuizen in Sluis en Aardenburg. Vooral cle bouw van een nieuwe balie en de plaatsing van akoestische wan den zijn dringend nodig, omclat het verbouwde Belfort op 7 mei wordt opgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43