Gedoogbeleid koffieshops mislukt Buttinge in exotische sferen PZC Plannen voor christelijk koor ZOC bepleit drie extra koopavonden Zierikzee Schepenlift Katseveer is gepasseerd station op bunkerterrein Bergse Oude Binnenhaven blijft afgesloten Jorritsma doet geen beloften voor verkeersknelpunten Samenwerking Buurtwerk Goes en vereniging Overzuid Vlissingen bouwt niet zeeland s20 Raad Goes sterk verdeeld over verkoop softdrugs Jubileumconcert koor Cantare in kerk Zierikzee Molen in oude glorie hersteld Joyriding in bestelbus dinsdag 28 april 1998 door Marten de Jongh GOES - Het gedoogbeleid voor softdrugs in de Oosterscheldre- gio is zo goed als zeker van de baan. De Goese commissie alge mene zaken kon het maandag avond opnieuw niet eens wor den over de uitvoering van het vorig jaar door een raadsmeer- derheid bekrachtigde gedoog beleid. „Hier word ik niet vrolij - ker van", sprak burgemeester drs. D. J. van der Zaag. Hij zal het college voorstellen de nota drugproblematiek Oosterschel- debekken in te trekken. Van der Zaag ziet niets in het door de PvdA gesteunde voor stel van GroenLinks om tot ui terlijk eind dit jaar de haalbaar heid te onderzoeken van een niet-commerciële stichting voor verkoop van softdrugs. Een termijn waarbinnen de hui dige Goese situatie met zeven koffieshops ongemoeid blijft. Van der Zaag: „Het college is juist voor snel bandelen, want de situatie kan met de dag ver anderen. Zonder beleid hebben we er geen greep op. Als er kof fieshops bijkomen, kunnen we daar niets tegen ondernemen." Het beginsel van rechtsgelijk- ZIERIKZEE - Het Zierikzeese koor Cantare treedt vrijdag avond 15 mei op in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Dit ter gele genheid van het tienjarig be staan van het koor. Op het programma staan wer ken van Franz Schubert. Zo worden de Deutsche Tanze en de Deutsche Messe uitgevoerd. Rien Balkenende begeleidt het koor aan de piano. De Deutsche Messe wordt uitge voerd met begeleiding van het Helikonstrijkkwartet en Rien Balkenende op het orgel. De so praan Saskia Gerritsen zingt enkele bekende Sehubertliede- ren, evenals het vrouwenkoor Quodlibert uit Middelburg. Door de organist en het strijk kwartet worden ook enkele in strumentale werken ten gehore gebracht. Het concert, onder leiding van Willie den Hollan der, begint om 20.30 uur. heid zou het onmogelijk maken op te treden tegen eventuele nieuwe verkooppunten. De rechter zal zich afvragen waar om de reeds bestaande koffie shops wel mogen doordraaien. Een officieel gedoogbeleid biedt wel een handvat om in actie te komen. Verdeeldheid D66 wil beginnen met twee te gedogen koffieshops. De fractie wil de optie openhouden voor een derde verkooppunt, te ex ploiteren door een niet-com merciële stichting. Voorwaarde is dat de gemeente geen enkele bemoeienis heeft met zo'n initi atief. Gezien de politieke ver deeldheid achtte Van der Zaag het weinig zinvol in te gaan op het D 6 6-voorstel een Werk groep Overlast in te stellen. De VVD accepteert het gedoog beleid. Een duidelijk fractiebe- sluit over de te kiezen verkoop- locaties ontbreekt echter. CDA en SGP/RPF/GPV handhaven hun eerder ingenomen stand punten. Beide fracties zijn tegen gedogen en willen een totaal verbod van koffieshops. De christen-democraten weigeren mee te werken aan het beleid dat zij veroordelen. De fractie van SGP/RPF/GPV respecteert het rechtsgeldige raadsbesluit van vorig jaar en kiest derhalve voor uitvoering van het gedoog beleid. Waarbij S. de Putter namens zijn fractie wel een kanttekening maakte. „Een stichting naast twee commerci ële koffieshops vinden wij uit den boze." Probleem Het gedoogbeleid waarmee de Goese politiek vorig jaar in stemde, gaat uit van drie koffie shops in de Oosterschelderegio: één op Schouwen-Duiveland en twee in Goes. Schouwen-Dui veland is al lange tijd van de baan, omdat de eilandelijke po litiek de plannen afwees. In Goes ontstonden de problemen pas op het moment dat het aan kwam op de uitvoering van het voorgestane, streng te controle ren gedoogbeleid. Twee locaties werden aangewezen: Vlasmarkt en Koepoortgebied. Vooruitlo pend op de uitvoering van het gedoogbeleid is aan de Vlas markt (Rijfelstraat) inmiddels een verkooppunt verrezen. Aan de inrichting van een koffieshop aan de Wijngaardstraat wordt gewerkt. Net als tijdens de decemberver- gadering uitten omwonenden en vertegenwoordigers van na bij gelegen bedrijven kritiek op de locatiekeuze. Zij vrezen overlast. Een koffieshophouder toonde begrip voor het gedoog beleid, maar waarschuwde dat twee verkooppunten in Goes te weinig is. Volgens hem zal de druk op de twee zaken te groot worden, waardoor het risico van overlast toeneemt. GroenLinks en PvdA braken ook in decem ber een lans voor een stichting, hoewel zij van mening verschil den over het gezicht daarvan. Het compromis dat een college meerderheid daar tegenover stelde, haalde niets uit gister avond. Het dagelijks gemeente bestuur wil in Goes twee koffie shops gedogen en afwachten welke kansen er zijn voor de niet-commerciële stichting als derde verkooppunt. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De winkels in de Zierikzeese binnenstad moeten in de zomermaanden 's avonds openblijven. Dat standpunt bepaalde de Zierikzeese mid denstandsorganisatie ZOC maandagavond tijdens een le denvergadering. Gedacht wordt aan drie extra koopavon den in de week. Nu zijn de win kels één avond per week (don derdag) geopend. Het ZOC (Zierikzee Onderne mers Collectief) vindt dat in de maanden juli en augustus de winkels vier avonden in de week van het slot moeten blijven. De winkeliersorganisatie zal bin nenkort een enquête houden om de animo voor een verruiming van de openingstijden te peilen. Uiterlijk half juni wil het ZOC- bestuur duidelijkheid hebben door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een schepen- lift over de Zandkreekdam bij Katseveer is afgeserveerd. De provincie ziet er geen heil in. De kosten van zo'n lift zijn verge lijkbaar met een tweede brug over de Zandkreeksluis inclu sief een doorlaatmiddel (spui- sluis) voor schoon Oosterschel- de-water naar het Veerse Meer. En een schepenlift biedt niet echt soelaas voor de verkeers opstoppingen voor de Zand- kreekbrug. Provincie-ambtenaar ir. C. Vis ser schatte maandag in de sta tencommissie waterstaat en verkeer de kosten van een sche penlift op 55 miljoen gulden. Jaarlijkse energie- en onder houdskosten van 300.000 gul den komen daar nog eens bij. Het idee voor een schepenlift met doorlaatmiddel tussen Oos- terschelde en Veerse Meer in de liftconstructie is vorig jaar ge lanceerd door de Waddinxveen- se ingenieur N. D. van Driel. De provincie lijkt veel meer te zien in een tweede brug over de Zandkreeksluis. Visser wees er op dat Rijkswaterstaat de hui dige brug op termijn grondig moet renoveren. Dan moet er een tijdelijke verkeersmaatre gel getroffen worden, misschien over de haalbaarheid van de plannen. Het bestuur van het ZOC overweegt het lidmaat schap van het MKB (een advies orgaan voor het midden- en kleinbedrijf) op te zeggen. Aan leiding daartoe vormt de weinig rooskleurige financiële positie waarin de Zierikzeese onderne mersclub verkeert. Beëindiging van het lidmaatschap levert het ZOC een besparing van bijna twaalfduizend gulden op. Dat geld wil het bestuur gebruiken voor de organisatie van aller hande activiteiten. ZOC-voorzitter P. J. Huijbrecht zei maandagavond dat hij ervan overtuigd is dat niet alle onder nemers gecharmeerd zullen zijn van het opzeggen van het lid maatschap. Hij kondigde aan dat het bestuur van het ZOC nog dit jaar met een afgerond voor stel in de ledenvergadering komt. wel in de vorm van een (extra) brug. Statenlid A Sandee (CDA) was niet erg onder de indruk. „Eerst spraken we over een tweede brug, toen over een schepenlift en nu weer over een tweede brug." Hij was bang voor ver- stoppertje spelen. V erkeersreimnier GroenLinks-statenlid F. van Kollem en M. Wiersma van Del ta Anders waren dat helemaal niet. Van Kollem noemde de knelpunten in de Midden-Zee landroute (Goes-Ziei'ikzee- Bruinisse) 'de beste verkeers- remmers die wij in Zeeland ken nen'. Volgens Wiersma zal de oplossing van het éne knelpunt weer leiden tot problemen el- dei's. „Dat zie je toch overal in Nederland." Wiersma vond Sandee en H. van Geesbergen (WD) op zijn weg. Zij pleitten voor een grondige aanpak van de verkeersknel punten; ook dé brug bij Bruinis- se. J. de Zeeuw (D66) vertolkte als enige het officiële provincie standpunt: de afwikkeling van het doorgaand noord-zuid-vex'- keer moet plaatsvinden via Rijksweg A5 8 en de (gedeelte lijk nog aan te leggen) Zoom- weg-Noord van Bergen op Zoom naar Willemstad. Wim Uilenbroek niet een van zijn exemplaren van de Tranchycarpus Fortinéi: een palm. foto Lex de Meester door Jacques Cats BUTTINGE-Het Walcherse gehucht But tinge lijkt wel in subtropisch gebied te lig gen sinds gistermorgen bewoner Wim Uilenbroek als vormgever van een Mid dellandse Zee-voorbeeldtuin de door gaande route door het bebouwde komme tje heeft gemarkeerd met palmen. In vorige eeuwen wai'en in Nederland al leen maar palmenrtë'vinden bij kastelen en landhuizen. Ze gaven blij k van rijkdom en gevoel voor schoonheid. Maar wie kon zich de aanschaf en het ondei'houd van deze bijzondex-e boomsoort permitteren? Tegenwoordig, nu veel mensen naar zui delijke oorden reizen en daar met palmen worden geconfronteerd, wil men het bij zondere groen dat visioenen oproept van zon, warmte en exotische oorden, wat dichter bij huis hebben. Uilenbroek haakt met zijn tuin in op de trend om de palm niet alleen in huis te plaatsen, maar met deze bijzondere boomsoort ook de tuin aan te kleden. De geïmporteerde palm Tranchycarpus For tinéi, waarvan de oorsprong ligt in het hooggebergte van China, blijkt uitste kend geschikt voor het Nederlandse kli maat. De soort is winterhard en heeft zelfs wind nodig om goed te kunnen gedijen. De burgemeester van Veere, mevrouw A C. de Bruijn, opent de voorbeeldtuin in Buttinge op 4 juni. Zowel in juni als in juli houdt Uilenbroek open dagen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Op het bunker terrein aan de Bossenburghweg in Vlissingen worden hoogst waarschijnlijk toch geen wo ningen gebouwd. Het Vlissingse college van B en W heeft de loca tie geschrapt uit de nota 'Bou wen waar het kan'. Dat blijkt uit een raadsvoorstel waarover de commissie ruimtelijke ordening en stedelijke ontwikkeling zich donderdag 7 mei mag uitspre ken. Het bunkerterx-ein was door het college aangewezen als één van de binnenstedelijke locaties die voor woningbouw in aanmer king komen. Aanvankelijk wa ren omwonenden tevreden dat het grotendeels braakliggende terrein een nieuwe bestemming zou krijgen. Eind 1997 begon het Actiecomité Bunkerterrein echter een x-eddingsactie voor de volgens haar historisch zeer waardevolle bunkers. Bunker kenner Hans Sakkers wijdde er zelfs een boekje aan: Batterij Baskensburg. Het actiecomité benadrukte verder dat het bunkei-terrein een groenvoorziening voor de buurt is en een sociale functie AAGTEKERKE - De restaura tie van de molen van Aagteker- ke is afgerond. Wethouder J. Houmes van Veere kwam het opgeknapte monument gister middag persoonlijk bekijken. De molen uit 1801 verkeerde twee jaar geleden nog in zeer slechte staat. De wieken en de kap, de vloeren, draagbalken, de schoren (schuine balken ach ter de buitenwanden) en de romp zijn allemaal vernieuwd. Tijdens de restauratie bleek dat ook de hoekstijlen vexvangen moesten worden. Nieuw zijn ook de houten kuipen, waarin de molenstenen zitten die er voor zorgen dat het graan wox'dt gemalen. Ook de bak waaiin het fijne meel tot bloem wordt ge malen, is compleet vervangen. „Hier is een mooi ambachtelijk stuk werk verricht", px*ees wet houder Houmes molenmaker JohanHoefkens. In Nedex-land staan wel meer grondzeilers, maar die hebben vaak acht in plaats zes kanten. Het feit dat de Aagtekerkse mo len helemaal van hout is, maakt hem enig in zijn soort. „Het is één van mijn lievelingsmolens", zei Hoefkens. heeft. Het wordt gebruikt als speelterrein en uitlaatplek voor honden. Enkele verenigingen hebben er bovendien hun ver enigingsgebouwen. Die zouden door de woningbouwplannen moeten vex'dwijnen. Marktkauf Wethouder C. de Keijzer (PvdA, volkshuisvesting) i'eageex'de verbaasd en gepikeerd op de protesten. Waar bijna iedereen in eerste instantie blij was met de plannen, klinkt nu ineens een hevig protest, constateerde hij. Toch heeft het college nu mede op basis van die protesten beslo ten het bunkertexrein af te voe ren van de lijst met mogelijke woningbouwlocaties. Een an dere reden om daar van woning bouw af te zien, is dat het terrein (vrijwel) volledig met 'niet- woonfuncties' kan worden in gevuld. Het grootwinkelbedrijf Mai'ktkauf wil zich er in elk ge val vestigen. „Er vindt nu een studie plaats naar de beste stedenbouwkun dige invulling van het bunker- teiTein. Gekeken wordt of Marktkaxxf er kan komen in combinatie met de bunkers. Kan dat, dan wordt een voorstel van die sti-ekking gemaakt. Kan dat niet, dan wordt een andere oplossing gezocht", 7 -gt A A de Vries, sectiehoofd uouwen en wonen. Het Rotterdamse bureau Kui per Compagnons - van architect en stedenbouwkundige Ashok Bhalotra, die de supervisie voert over de stedenbouwkundige ontwikkelingen in Vlissingen - is daarmee belast, aldus De Vries. Weerstand Twee andei-e locaties uit de nota 'Bouwen waar het kan' die op weerstand stuitten, zijn door het college wel gehandhaafd. In het geval van de locatie Waai gat/Bakkersgang/Molenstraat in het centrum van Vlissingen wil het college zoveel mogelijk ruimte vrijhouden in verband met plannen voor de ontwikke ling van de plaats waar nu nog het politiebureau staat, legt De Vries uit. „Het gaat hier echter niet om honderd procent bebou wing. De omwonenden willen een speelplek, dat zal in de plan nen wox-den meegenomen." Voor de locatie Platanenstx-aat- /Beukenstraat/Molenweg in Oost-Souburg wordt binnen nu en drie maanden een concreet plan gepresenteei'd. De Vries: „De bedenkingen die daar bij omwonenden leven worden in de normale inspraakpi"ocedux-e behandeld." Binnen afzienbare tijd wordt in de Oude Binnenhaven in Bergen op Zoom een bergbezinkbassin aangelegd. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De strijd voor de Bergse stichting Kaai Open lijkt gestreden. Het college van burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom is niet van zins de aanleg van een bergbezinkbassin in de Oude Binnenhaven uit te stellen. Het opnieuw openstel len van de haven, waarvoor de stichting al jaren strijdt, is vol gens B en W al helemaal niet meer aan de orde. „Dan zou er een verbinding dwars doorliet industriegebied moeten ko men. Dat is nogal wat. Boven dien zou zo'n operatie tiental len miljoenen gaan kosten. En dat is echt te veel." De Oude Binnenhaven wordt niet meer gebruikt voor de scheepvaart omdat het al lang geen open water meer is. De stichting Kaai Open vindt ech ter dat een open binnenstads haven gewoon bij een 'water stad' als Bergen op Zoom thuishoort. Komt het bex'gbe- zinkbassin er, dan is het op nieuw verbinden van de haven met open water echter onmo- gelijk. Stankoverlast Het bassin moet er van het col lege komen omdat er, zeker bij hevige regenval, vaak spx'ake is van stankoverlast omdat de binnenhaven als overstort wordt gebruikt. „Daarom moet het bezinkbassin er ko men. Bovendien woi'den de riolen aangepakt. Dat zijn hele oude gewelven, die half zijn dichtgeslibt." De operatie zal in totaal zo'n zes miljoen gul den kosten. Voordat het be zinkbassin - een gx-ote stenen bak - in de haven wordt ge plaatst moet de grond woi'den afgegraven. Daarbij moet ge lijk vervuilde grond wox'den verwijderd. De gemeente woordvoerder: „Dat stamt nog uit de middeleeuwen. Toen za ten er nog allemaal po ttenbak kers rond de haven. Die ge bruikten veel lood." Bedoeling is de operatie zo snel mogelijk uit te voeren. Ei genlijk had dat vorig jaar al moeten gebeuren, maar toen kon de gemeente nog geen overeenstemming bereiken met de provincie. „Dat ging over de vervuiling rand de ha ven. De provincie wilde dat we ook gelijk de loodvervuiling onder de huizen zouden aan pakken, maar dat zagen we niet zitten. De binnenhaven staat al tien tallen jax-en niet meer in ver binding met open water. De mogelijkheid om de haven te dempen is volgens de gemeen tewoordvoerder nog nooit overwogen. „Daarvoor hoort het water te veel bij de stad. Ook al varen er geen boten meer, dat water hooi't er toch gewoon bij." door René Schrier THOLEN - Peter Wildeman uit Tholen loopt met plannen rond om een christelijk gemengd koor op te richten dat zich richt op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden en midden- Zeeland. Momenteel zijn de plannen nog in het stadium dat afgetast wordt of er voldoende belangstelling voor dit initiatief is. Is dat het geval dan zal er een informatieavond worden ge houden. Het repertoire van het koor zal bestaan uit geestelijke- en vaderlandse liederen, psal men en gezangen. Wildeman is al dirigent van een achttal koren. Hij is verschillen de keren benaderd met de vraag of er in ieder geval in nooi'd- Zeeland een dergelijk koor op gericht kan woi'den. Aan die wens wil hij tegemoet komen. Aan een leeftijdsgrens wordt niet gedacht. Sopranen, alteir, tenoren en bassen die zich met de doelstelling van het koor kunnen verenigen zijxx welkom. Het streven is er op gericht eind augustus, begin september met het koor te begiimen. Wildeman is geboren in 1972 en studeex'de orgel bij Leen Schippers en Jan Bonefaas, De beginselen van de koordirectie leerde hij van Cees het Jonk. Hij heeft al verschil lende CD's en muziekcassettes gemaakt. Door de vele contac ten die Wildeman heeft, zijn in ternationale concerten van het koor in oprichting niet uitgeslo ten. Belangstellenden kunnen zich melden bij Peter Wildeman in Tholen of Joke Maliepaard in Nieuwerkerk. door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland hoeft voorlopig nergens op te rekenen wat betreft de weg Zierikzee-Bruinisse. Minister A Jorritsma liet zich maandag avond op een WD-verkiezings- bijeenkomst in Zierikzee tot geen enkele toezegging verlei den over verbetering van die Rijksweg, laat staan dat zij iets zei over een oplossing voor het verkeersknelpunt Grevelingen- sluis bij Bruinisse. JoiTitsma toonde na. een plei dooi van het Schouwse WD- raadslidH. Coomans welbegrip voor de situatie op Schouwen- Duiveland, waardoor vooral de toeristische sector schade zou ondervinden. Maar voor een op lossing was Coomans aan het verkeerde adres. Onderzoek Jorritsma wees erop dat Rijks waterstaat Zeeland druk bezig is met een verkenningen-onder zoek naar de Rijksweg op Schouwen-Duiveland. Dat on derzoek waarin de knelpunten worden aangegeven, zal voor de zomer gereed zijn. Zij waai'- schuwde alvast voor al te hoog gespannen verwachtingen. „In die studie zullen nog geen oplos singen staan." door Marten de Jongh GOES - De Wijkvereniging Goes-Overzuid en de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid gaan sa menwerken. De twee organisa ties hebben een werkverdeling gemaakt maar behouden beiden hun zelfstandigheid. De Wijk vereniging Overzuid gaat de be langen behartigen van bewo ners van Overzuid waar het leefbaarheidsvraagstukken be treft. De Stichting Buurtwerk Goes-Zuid zal het sociaal-cul tureel werk voor rekening ne men, ook in Overzuid. Eind vorig jaar ontstond enige discussie over de functies van de twee organisaties. Aanvanke lijk wilde Goes-Zuid de nieuwe wijk Overzuid inlijven, een plan dat ook de gemeente wel zag zit ten. De Wijkvereniging Goes - Overzuid zag daar echter niets in en wenste zelfstandig te blij ven. De twee organisaties heb ben nu samen met de gemeente een oplossing weten te vinden. Belangrijkste taak van Over zuid wordt het behartigen van bewonersbelangen op het ge bied van leefbaarheid. Te den ken valt aan onderwerpen als verkeersveiligheid, speelvoor- zieningen en straatinrichting. De wijkvereniging fungeert voor de gemeente als aan spreekpunt voor px-oblemen op dat gebied. De Stichting Buurt werk Goes-Zuid gaat net als in Zuid ook in Overzuid het soci aal-cultureel werk verzorgen. „In het buurtcentrum worden op dat gebied al heel veel activi teiten gehouden voor oudei'en en jongeren", weet penning meester A Bakker van de Ver eniging Goes-Overzuid. „Goes- Zuid heeft mensen die al veel langer daarmee bezig zijn." Plannen om zelf iets te g doen aan het sociaal-cultureel werk laat de vereniging Over zuid voorlopig voor wat zij zijn. „Misschien dat het er ooit eens van komt wanneer de nieuw bouw in Overzuid helemaal klaar is. Maar daar valt op dit moment nog niets over te zeg gen." De Wijkvereniging Goes- Overzuid telt op dit moment zo'n 95 leden. VLISSINGEN - Op het haven terrein aan de Engelandweg is in de nacht van zondag op maandag ingebroken in een be stelbus. De daders zijn er vandoor ge gaan met geluidsapparatuur uit de bestelbus. Er is ook met de bus rondgereden op het terrein, Tijdens die rit is schade ont staan aan de wielen en het chas-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40