Verkeersinfo loopt gevaar Minister Borst wil spoedoverleg zorg r n R F PZC Politie vraagt miljard extra Bolkestein speelt opnieuw de kaart 'hypotheekrente' Drijvende mat voor betere visstand Moraal Is Centraal museum koopt Willink Artsen bezorgd over oprukken geelzucht EDOX binnenland 3 Leidster sluit peuters op in berghok KLPD stopt met voorlezen berichten over files en spookrijders ioosemdaalse 'raudeur gepakt Verbod verkoop laserpen Poging tot moord op stalker STER weigert spot Poppe (SP) Recordaantal verstekelingen Arrestatie na diefstal op Schiphol Half miljoen voor Soedan Sorgdrager vermoedt complot dinsdag 28 april 1998 BUSSUM - De hoofdleid ster van peuterspeelzaal De Zonnetjes in Bussura is op staande voet ontslagen nadat was gebleken dat zij tweemaal een peuter had opgesloten in een materi- aalhok, één peuter had vastgebonden met een riem en andere kinderen met dergelijke straffen bedreigde. Begin maart ontving het bestuur van de peuter speelzaal voor het eerst vaneen leidster een schriftelijk signaal dat er binnen het team van De Zonnetjes iets mis was. Het stichtingsbestuur, waar meer speelzalen on der vallen, stelde onmid dellijk een onderzoek in. Na een eerste gesprek in het kader van dit onder zoek meldde de hoofd leidster zich ziek. Tijdens het onderzoek uit ten meerdere collega's be schuldigingen over grens overschrijdend gedrag van de hoofdleidster, zo als het opsluiten en vast binden. De leidstert ont kende alles. GPD van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Het besluit van het KLPD (Korps Landelij ke Politie Diensten) te stoppen met het voorlezen van verkeers informatie vanuit Driebergen, is slecht gevallen. Minister Sorgdrager wil onderzoeken of het KLPD het plan wel kan uit voeren. Veilig Verkeer Nederland spreekt van een slechte ontwik keling, de NOS vindt dat een publieke taak verloren gaat en het CDA heeft om opheldering redigeren en omroepen van ver keersinformatie. Minister Sorgdrager protes teerde bij een partijbij eenkomst tegen het voorstel van de KLPD ,,De overheid verzamelt die in formatie en het is daarmee pu blieke informatie. Ik zou het niet goed vinden als vervolgens de publieke omroep daarvoor zou moeten betalen. Ik vind dat uitgezocht moet worden of dat wel kan", aldus Sorgdrager. Vei lig Verkeer Nederland spreekt van een slechte ontwikkeling. „Je moet er toch niet aan denken dat je straks alleen waarschu wingen voor ijzel en gladheid krijgt als je een abonnement hebt. Goede en snelle verkeers informatie kan het rij gedrag be ïnvloeden en de files terugdrin gen", zegt woordvoerder B. Woudenberg. ANP lOOSENDAAL - De politie in loosendaal heeft een bende op- erold die voor een miljoen gul- en heeft gefraudeerd. De ver achten zijn zeven mensen uit '|(Pest-Brabant, onder wie de oofdverdachte, een 35-jarige nwoner van Roosendaal. Al ien hij zit nog vast. )e man opereerde vanuit drie edrijfjes die hij op naam van nkele stromannen had laten ;etten. Op naam van deze be- rij ven werd op grote schaal ge- ankt en werden goederen, 'aaronder een complete wo ninginrichting, aangeschaft. De ende huurde ook door het hele and graafmachines en shovels, ie niet meer werden terugge- ■acht. 'évens werden tegen betaling alse verklaringen verschaft ■aarmee vervolgens steunfrau- e werd gepleegd. Van de ge- irurde machines is tot op heden liets teruggevonden. De politie eeft aanwijzingen dat de goe- eren zijn verscheept naar on er andere Curacao. ANP Volgens het KLPD is het besluit een gevolg van het oprichten van het Traffic Information Center (TIC), een initiatief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Verkeerspoli tie. Het centrum gaat verkeers informatie tegen betaling aan de markt en publieke omroep beschikbaar stellen. Het minis terie vindt het onjuist de publie ke omroep te bevoordelen door- deze van betaling vrij te stellen. De NOS verwacht dat straks nergens meer verkeersinforma tie te beluisteren zal zijn. Om roepen kunnen deze diensten niet zelf verzorgen, want het op richten van eigen verkeersre dacties is te kostbaar, aldus de NOS. Volgens de KLPD zal het publiek zeker niet verstoken blijven van verkeersinformatie. De eigen redactie van het TIC leest de berichten weliswaar niet meer voor, maar levert de verkeersinformatie voortaan kant en klaar aan. Omroepen, zendgemachtigden en schrijvende media zullen zich daartoe wel eerst bij TIC moeten aamnelden als een soort 'service-provider' en krijgen de verkeersinformatie tegen ver goeding binnen. Op dit moment is naast 'Hilver sum' ook de ANWB actief in het NIEUWEGEIN - In het Amsterdam-Rijnkanaal is gistermorgen een 'Aqua-Flora Float' te water gelaten. Deze 30 meter lange mat met onder meer waterplanten wordt bij de plofsluizen in Nieuwegein verankerd. De verwachting is dat door de drijvende mat de visstand langzaam verbetert. foto Vincent Boon/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het volgend kabi net moet jaarlijks ruim 1 mil jard gulden extra uittrekken voor de politie. Dit geld is nodig om de korpsen met vijfduizend agenten uit te breiden en de kwaliteit van de politiezorg te verbeteren. Het korpsbeheerdersberaad, het hoofdofficierenberaad en de raad van hoofdcommissarissen vragen het nieuwe kabinet dui delijke en verantwoorde keuzes te maken. De inhoud van het po litiewerk en de veiligheid van de burger moeten de komende vier jaar centraal staan, stellen de drie raden in een brief aan de toekomstige kabinetsinforma teur-. De politie heeft het extra geld ook nodig om de organisatie van de verschillende korpsen verder te verbeteren en de ingezette da ling van de criminaliteit door te zetten. De drie raden hebbben het voor nemen zich de komende jaren vooral te richten op de aanpak van criminaliteit onder bepaal de groepen jongeren en een be tere controle op wapenbezit. De organisaties willen verder de (zware) criminaliteit bestrijden door het versterken van de re cherche en het zoeken naar nieuwe opsporingsmethoden. Ook verkeershandhaving krijgt prioriteit. Met de uitbreiding van de sterk te moet ook worden bereikt dat de politie in heel Nederland in 95 procent van de gevallen bin nen tien minuten na een drin gende melding ter plekke is. Nu is dat nog 15 minuten. ANP /an onze redactie binnenland )EN HAAG - Minister Borst fan Volksgezondheid heeft de rakbonden in de zorgsector uit genodigd voor een spoedoverleg norgen over hun conflict met de werkgevers in de gezondheids zorg. Op die dag verscherpen de ionden hun acties door in zestig ziekenhuizen op de operatielta- uers volgens zondagsdiensten e gaan werken. )e bonden besloten hiertoe gis- eren nadat overleg in Utrecht net de werkgevers op niets was litgelopen. linister Melkert van Sociale laken noemde in een gesprek met het CNV de houding van de Nederlandse Zorgfederatie (NZf), de koepel van zorgwerk- gevers 'hondsbrutaal en kort zichtig'. Het kabinet ver-wijt, net als de bonden en de grote po litieke partijen, de NZf dat zij weigert te onderhandelen over een nieuwe CAO. De NZf vindt dat het kabinet en een speciale arbitragecommissie de proble men moeten oplossen. In zestig ziekenhuizen in Neder land worden morgen alleen de meest spoedeisende operaties uitgevoerd en die operaties waarvan uitstel de patiënten zou schaden. De NZf zei stap pen tegen de bonden te overwe- DEN HAAG - Gevaarlijke laser-pennen mogen sinds gisteren niet neer worden verkocht. Staatssecretaris Terpstra heeft dit besloten, l'olgens haar zijn deze laserpointers (pennen, sleutelhangers en lanwijsstokken) te gevaarlijk, omdat zij blijvend oogletsel kunnen 'eroorzaken. let verkoop- en handelsverbod geldt voor lasers uit klasse III. Pro- lucten uit de overige klassen zijn minder of niet schadelijk. Ie afgelopen maanden zijn er een aantal ongelukken met laser- lointers gebeurd. Een 6 7-j arige vrouw uit Heerlen liep een ernstige logbeschadiging op, nadat een jongen in een bus een laserpen op laar had gericht. De KNVB legde vorige week een supporter een itadionverbod op, omdat hij met. een laserpen een grensrechter had lehrnderd tijdens de wedstrijd tussen Willem II en Heerenveen. ÜVP (Advertentie) 15 miljoen mensen die winkelen, kijken en... kopen! Producten moeten opvallen. Fatsoen of moraal telt niet meer in de reclame. Niks is meer heilig en kwetsen heb je maar te pikken. Leen van Dijke De RPF wil een strengere reclame code. Het gaat om de keus tussen fatsoen en straattereur! ge.M k&rt voor Me-cJsejJ Partijbureau RPF Postbus 302 8070 AH Nunspeet tel: 0341 - 256 744 gen. De organisatie noemt de aangekondigde acties een te zwaar actiemiddel, waarvan de patiënten de dupe zullen wor den. Maar een woordvoerder van de christelijke bond CFO zei dat er in elk ziekenhuis voor zal worden gewaakt dat gevaarlij ke situaties kunnen ontstaan. De verhoudingen tussen de par tijen in het conflict werden er- gisteren niet beter op toen de bonden al na tieh minuten woe dend een gesprek met de zorg- werkgevers in Utrecht verlie ten. Het gesprek was tot stand gekomen op uitnodiging van de NZf, maar toen die bleef weige ren de financiële cijfers op tafel te leggen, stapten de afgevaar digden van de bonden boos op. Zij verwijten de NZf zich achter- het kabinet te verschuilen, dat dit conflict wil voorleggen aan een arbitragecommissie. De NZf wil dat het kabinet meer geld op tafel legt om de CAO-ei- sen van de bonden te kunnen in willigen en vindt tot dan onder handelen met de bonden zin loos. Maar de bonden stellen dat het kabinet genoeg geld heeft ingezet voor een salarisverho ging met 6 procent (de bonden eisen 4,5 tot 5 procent), maar de NZf stelt dat dat geld daarvoor niet toereikend is. Vandaag vergadert de Tweede Kamercommissie voor Volksge zondheid over het conflict, maar ook daar kunnen de werk gevers tot nog toe op weinig bij val rekenen. Morgen komt de arbitragecom missie bijeen. De bonden vrezen echter dat het advies van die commissie te lang op zich zal la ten wachten. Er wordt rekening gehouden met een termijn van drie weken. Dat is na de verkie zingen van 6 mei, en dan zijn ka binet en Tweede Kamer demis sionair, en valt van de politiek mogelijk minder zware druk op de werkgevers te verwachten. De bonden kondigden ook aan te overwegen een klacht in te dienen bij de Internationale Ar beidsorganisatie van de VN (ILO), omdat het kabinet met zijn bemoeienis en de verwij zing naar de arbitragecommis sie internationale afspraken zou schenden. Uit een peiling van ANP en No va bleek gisteren dat 86% van de kiezers meer geld voor de ge zondheidszorg belangrijker vindt dan lastenverlaging voor iedereen. GPD UTRECHT - Het Centraal Museum in Utrecht heeft een vroeg werk van Carel Willink (1900- 1983) in zijn bezit gekregen. Het olieverfschil derij Compositie Liebe uit 1923 werd gekocht van het Franse verzamelaarsechtpaar Fricker uit Crespières bij Parijs. Het Utrechtse muse um betaalde 170.000 gulden voor het werk. Dat was tienduizenden guldens onder de vraag prijs. Willink schilderde het doek toen hij in Berlijn woonde en werkte. In het werk zijn in vloeden te ontdekken van Klee en Chagall. foto Vincent Boon/ANP door Ans Bouwman en Harm Harkema EINDHOVEN - De kracht zit in de herhaling, weet ook WD- leider Bolkestein. En daarom schopte hij gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Eindhoven voor de tweede keer in drie dagen tegen de achilles hiel van de PvdA: de hypotheek renteaftrek. De WD blijft er op hameren dat het niet uitgesloten is dat de PvdA aan die aftrek wil morre len, ondanks het feit dat PvdA- leider Kok al verschillende ma len bezworen heeft dat hij die ongemoeid wil laten. „Kok kan dat zo vaak vertellen als hij wil, maar wij hebben te maken met zijn partij en die stelt de aftrek wel degelijk ter discussie", zei Bolkestein gisteren weer. In het verkiezingsprogramma van de sociaal-democraten staat een passage die de aftrek bij hoge hypotheken wil beper ken. Kok zei al in januari dat hij die wens niet zou uitvoeren. Later brak PvdA-Kamerlid Van der Ploeg nog een lans voor het stellen van een grens aan de af trekbaarheid, en vorige week deed PvdA-voorzitter Adel- mund een duit in het zakje. Zij zei dat het in deze periode van economische groei niet nodig is om de hypotheekrente-aftrek te beperken, maar 'dat de uit spraak van het congres wel blijft liggen'. Kok en PvdA-fractievoorzitter Wallage deden de afgelopen maanden steeds hun best om huiseigenaren gerust te stellen. Want ook de PvdA-kopstukken weten dat ze stemmen verliezen als ze aan de hypotheekrente komen. Zestig procent van de kiezers vindt de PvdA onbe trouwbaar als de aftrek wordt beperkt of afgeschaft, bleek gis teren nog maar eens uit een en quête van het RTL-Nieuws. Ook de WD weet dat en zet de PvdA graag neer als een partij bij wie die fiscale regeling niet in goede handen is. Bolkestein eiste afgelopen weekeinde dat het handhaven van de aftrek baarheid in het regeerakkoord MEPPEL - Een dertigjarige vrouw uit Meppel moet 13 mei voor de rechtbank in Assen verschijnen wegens een poging tot moord op haar 32-jarige ex-man uit Kampen. De vrouw schoot haar stalkende man - hij viel haar voortdurend lastig, zocht haar overal op en bedreigde haar - op 29 december vorig jaar in haar woning in de rug. Vervolgens bracht ze zichzelf met een sjaaltje verwondingen toe in haar hals. Bij de politie verklaarde de vrouw dat haar man geprobeerd had haar te wurgen. De man, die zwaargewond raakte bij het incident, werd on middellijk na zijn ontslag uit ziekenhuis gearresteerd. Na een maand werd hij weer op vrije voeten gesteld. Pas toen zijn ex- vrouw in februari bekende de wurgpoging in scène te hebben gezet, werd de man niet langer verdacht van een poging tot doodslag. Hij moet wel terecht staan wegens zware mishan deling. GPD DEN HAAG - De STER heeft een radiospot geweigerd omdat die schadelijk zou zijn voor prins Willem-Alexander. Dat meldt de Socialistische Partij. De STER onthoudt zich van commentaar. Het gaat om een commercial over het boek 'Groeiend Verzet' van SP-Kamerlid Remi Poppe. Die zegt in de spot: „Ik zie onze kroonprins liever bezig met watermana gement dan met het bejagen van weerloze zwijntjes". De SP is verbolgen dat 'kennelijk de belangen van derden bepalend geacht worden voor de inhoud van commercials voor boeken en mogelijk ook voor die van politieke partijen'. ANP ROTTERDAM - De politie van Rotterdam heeft in de nacht van zondag op maandag na een flinke zoektocht op een con tainerschip 21 verstekelingen uit Marokko gevonden. Het aantal is een record. Het grootste aantal aangetroffen verste kelingen op één schip was achttien. Rotterdam heeft met de laatste 21 meegerekend dit jaar al in totaal zestig verstekelingen op schepen binnengekregen en lijkt daarmee ver boven het aantal van 1997 uit te gaan. Toen kwamen er 97. De verstekelingen zullen deze week op kosten van de rederij naar Marokko worden teruggevlogen. ANP SCHIPHOL - De marechaussee op Schiphol heeft vier man nen en een vrouw aangehouden op verdenking van diefstal en heling van 533.000 gulden aan buitenlandse valuta. Een deel van het geld is inmiddels teruggevonden. De op Schiphol werkende mannen zouden den in februari een val'utatransport uit een vliegtuig hebben gestolen. De vondst van een portemonnee op een parkeerterrein met daarin een nog niet omgerekend bedrag aan buitenlandse va luta leidde naar de 44-jarige Rotterdamse vriendin van een van de verdachten. In haar woning trof de marechaussee een ander deel van de buit aan, ter waarde van 100.000 gulden. ANP UTRECHT - De inzamelactie voor de noodlijdende bevolking van Soedan had tot gisteren half miljoen gulden opgebracht. Omdat de actie langzamer dan verwacht op gang komt, heb ben de Samenwerkende Hulporganisaties besloten de cam pagne te verlengen van 30 april tot 5 mei. De actie begon op 20 april. Op giro 555 was tot vrijdag drie ton binnengekomen. De ande re twee ton is toegezegd door kerken waar dit weekeinde is ge collecteerd, zo heeft woordvoerder J. 't Gilde van Kerken in Aktie namens de tien deelnemende hulporganisaties gisteren meegedeeld. ANP van onze redactie binnenland BILTHOVEN - Artsen in Neder land zijn bezorgd over een dra matische toename van het aan tal patiënten met geelzucht. Vergeleken met het eerste kwar taal van vorig jaar'is er sprake van een verdubbeling. Vooral in wordt opgenomen. Dat ziet de PvdA niet zitten. „Bolkestein heeft het woord van onze partij leider, dat moet voldoende zijn", reageerde Wallage nijdig. Uit een peiling van onderzoeks bureau NIPO bleek gisteren dat de opmars van GroenLinks on verminderd voortgaat. De partij steeg de afgelopen week naar tien Kamerzetels en blijft nog maar een neuslengte achter bij D66 (elf zetels). In de NIPO-peiling blijft de PvdA onverminderd de grootste partij (45 zetels), op een straat lengte gevolgd door WD (34) en CDA (33). De aanhang van het CDA laat een licht dalende ten dens zien, terwijl de WD stabiel blijft. De winst van de SP begint enigszins af te kalven. De socia listen staan nu op vijf zetels (was zes). De Centrumdemocra ten zouden twee zetels verliezen en met één zetel in het parle ment terugkeren. De kleine christelijke partijen kunnen sa men op acht zetels rekenen en de ouderenpartijen op drie. GPD Dit is geen doorsnee Maar cilit; is dan ook horloge. Edox horloges zijn de platste horloges ter wereld. Ze zijn zelfs zó plat, dat je niet begrijpt dat er een Zwitsers precisie uurwerk in past. Edox horloges zijn waterdicht en hebben krasvrij saffierglas. Bij onderstaande exclu sieve Nederlandse .juweliers ontdekt u wat de verschillen de Edox horloges voor uw pols betekenen. de grote steden Den Haag en Rotterdam nemen de besmet tingen hand over hand toe. Dit blijkt uit cijfers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). In de eerste dertien weken van dit jaar registreerde het RIVM plot seling een record-aantal van 469 gevallen van geelzucht. „Eenhistorisch dieptepunt", al dus een woordvoerster van het RIVM. Het instituut heeft de alarmerende cijfers gekregen van de GGD's in Nederland- De inspectie voor de volksgezond heid heeft het RIVM gevraagd of het nodig is op korte termijn een vaccinatie-strategie uit te stip pelen om een landelijke epide mie te voorkomen. Geelzucht, ook bekend als he patitis A, is een uiterst besmet telijke ziekte. Geelzucht is over draagbaar via besmet voedsel en bloed. Het virus veroorzaakt een ontsteking van de lever. De patiënten worden moe en misse lijk, hebben geen trek meer in eten en krijgen een gele huids kleur. GPD DEN HAAG - Minister Sorg drager van Justitie meent dat ambtenaren in haar omgeving bewust hebben geprobeerd haar te laten struikelen. ,,Er was een gespannen draad", zei zij giste ren voor de NPS-radio. Sorgdrager noemde geen na men. Ze zei niet te weten of het ging om een geregisseerde actie. „Ik weet niet of het een georga niseerde draad was met meerde re personen", zei ze. De D66-bewindvfouw sugge reerde dat haar persoon - een vrouw die snel carrière had ge maakt binnen het Openbaar Mi nisterie om ver-volgens ook nog minister van Justitie te worden- een rol speelde. „Heel veel men sen hadden het gevoel: moet dat nou met die vrouw op Justitie", zei ze. Als minister ben je volgens haar kwestbaar. „Als ambtenaren je willen laten struikelen, dan ge beurt dat ook. Hoeveel gezag je ook hebt." Sorgdrager bevestig de nog eens dat zij tijdens haar ministerschap een aantal malen onvolledig is geïnformeerd door haar ambtenaren. Dat gebeurde volgens haar 'om eigen fouten toe te dekken'. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3