Jeugd ontbreekt bij inspraaksessie Mtii PZC PZC De keizer eert een kleine waterbouwer MPBWBBP iwÉill MHBuPI Waterschap betaalt mee aan riolering afgelegen woningen Schouws monument oorlogsslachtoffers in voorbereiding zeeland 19 Debat over Schouwse jongerenbeleid schiet doel een beetje voorbij Theateravond Leger des Heils Brand richt forse schade aan in woonhuis 'E'V'EOj, OMZITiï Schouwen krijgt seniorenraad Kabelfrequentie radio Schouwen Bromfietsdieven gepakt Dief aan de haal met beurs Apparatuur gestolen Boete voor overlast door hond Dronken man aangehouden Poëziewedstrijd voor leerlingen scholen Goeree Gilde Beveland viert jubileum dinsdag 28 april 1998 door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Het ging om de inhoud, maar de weinig oplet tende toeschouwer moet ge dacht hebben dat het om de vorm ging. De inspraakbijeen komst voor jongeren op de jeugdnota van de gemeente Schouwen-Duiveland stond gisteravond bol van (goed be doeld) theater. En de jongeren, die bleven vooral weg. Het waren in hoofdzaak de vol wassen vertegenwoordigers van 'de organisaties' en 'sozen' die op de uitnodiging van de ge meente waren ingegaan om in het Multi Functioneel Centrum van Zierikzee hun visie op het nog te ontwikkelen jongerenbe leid te geven. Slechts een enke ling had iemand van zijn of haar jeugdige achterban meegeno men. Kinderlijk Het jeugdgehalte was erg laag en mede daarom leken de thea terstukjes die het duo Rijn en Trijn tussen de bedrijven door speelde, een beetje misplaatst. De twee trachtten, met mede werking van vier jonge toneel talentjes, via diverse acts de stellingen te verduidelijken aan de hand waarvan de aanwezi gen hun ideeën naar voren mochten brengen. De theater stukjes verhelderden veel, maar deden wat kinderlijk aan. Niet echt iets voor een zo volwassen pubhek. Erg veel participatie vanuit de in groepjes verdeelde zaal kwam er dan ook niet. Toch leverden de afzonderlijke groepen enkele nuttige ideeën REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl aan die in de notitie, die nog maar een raamwerk is, ingepast zouden kunnen worden. Zo werd zaalbreed gepleit voor meer contact tussen politiek en jongeren, bijvoorbeeld door ge meentepolitici eens op een school te laten uitleggen wat zij nu elke dag doen. Ook was ie dereen er wel voor om niet alle jongerenvoorzieningen in de grotere kernen te concentreren, maar juist zoveel mogelijk te spreiden. Een opvallend idee, dat door wethouder P. Berrevoets eerder al was geopperd, was de mobiele jongerenvoorziening. Een half- pipe op wieltjes bijvoorbeeld. Een skate-voorziening is enorm duur en een mobiele halfpipe zou een oplossing kunnen zijn. Zo kunnen meerdere kernen 'bediend' worden. „Liever dat dat ding twee maanden in ons dorp staat, dan dat ie er hele maal niet komt", zei een uit Re- nesse afkomstige skater. Inspraak Op de vraag hoe de jeugd echt actief aan het jongerenbeleid mee zou moeten gaan doen, een van de centrale issues in de jeugdnota, wist geen van de aanwezigen echt een concreet antwoord. Wethouder Berrevoets zei in haar slotwoord dat het de be doeling is dat het niet bij deze inspraak blijft. Zodra ergens in een van de kernen iets te gebeu ren staat, zal de gemeente met de jeugd van die betreffende kern gaan praten. „Zonder in spraak geen spa in de grond. Skaters tonen sterke staaltjes op de halfpipe in Zierikzee, die in '96 werd geplaatst op het Hatfieldpark. Wethouder Berrevoets denkt nu aan een mobiele halfpipe voor andere kernen. foto Pieter Honhoff GOES - tiet Leger des Heils in Goes houdt zondag 3 mei een theateravond waarop het stuk 'Vrijheid' opgevoerd wordt. In het theaterstuk staat Moniek centraal. Zij wil graag journa list worden. Ze ziet Anne Frank haar lotgenoot, want als er iemand in haar vrijheid beperkt is, was zij dat wel. De regie is in handen van Jennie de Wolf. De theateravond in het gebouw van het Leger des Heils aan de Rave lijn de Groene Jager begint om 18.30 uur. VLISSINGEN - Bij een uit slaande brand in een vrijstaan de woning aan de Zuiderbaan in West-Souburg is maandag avond rond twaalf uur forse schade aangericht. Het vuur is vermoedelijk ontstaan op de zolder bij de cv-installatie. De brandweer Vlissingen rukte met twee blusvoertuigen en een lad derwagen uit. Na een kwartier was de brand onder controle. De bewoonster bleef ongedeerd. Het vuur op zolder werd door de bewoonster zelf ontdekt. Rond tien voor twaalf wilde zij naar bed gaan toen ze boven klappen en gekraak hoorde en vlammen zag. De vrouw liep voor hulp naar de overburen die de Vlis- singse brandweer alarmeerde. Toen het eerste blusvoertuig ar riveerde, sloegen de vlammen uit het dak. Een tweede wagen werd ingeschakeld om de brand van twee kanten te bestrijden. De ladderwagen bluste de vlam men van bovenaf. Om vijf over twaalf was de brandweer het vuur meester. Gevaar voor aan grenzende woningen was er niet, aldus brandweercomman dant D. G. Murre. door Harmen van der Werf GOES - Bewoners van het plat teland zonder aansluiting op de riolering kunnen op een forse bijdrage van het waterschap en de gemeente rekenen. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden (Midden- en Noord-Zeeland) is bereid maximaal tienduizend gulden mee te betalen aan een rioolaansluiting. Gemeenten die aan de regeling meedoen, leggen maximaal hetzelfde be drag bij. Bewoners moeten al tijd 4.500 gulden bijdragen. Niet alle woningen op het plat teland zullen een aansluiting op het riool krijgen. Het water schap heeft een streep getrok ken bij 24.500 gulden. Als de aanleg van een rioolaansluiting dat bedrag overschrijdt, moeten de be woners verder met een ver beterde en grotere septictank. Het milieuvoordeel van een ri oolaansluiting weegt dan niet op tegen de hoge kosten. Wie kan meedoen, is vrijwel al tijd voordeliger uit met een ri oolaansluiting. Op grond van het vorig j aar afgekondigde lan delijke lozingenbesluit moeten alle lozingen in 2005 aan stren gere eisen voldoen. Bestaande septic tanks voldoen daar niet aan. Ze moeten worden ver nieuwd of uitgebreid. Een nieu we tank kost al snel 8.000 gul den. Uitbreiding komt op zo'n 4.500 gulden. Platteland In het werkgebied van Zeeuwse Eilanden is iets minder dan de helft van de 6.400 woningen op het platteland nog niet op het ri ool aangesloten. Dat is met na me het geval in de gemeenten Reimerswaal en Schouwen- Duiveland. De verwachting is dat vij f- a zeshonderd woningen alsnog op basis van de nieuwe subsidieregeling een aanslui ting kunnen krijgen. Wie een nieuw huis bouwt in het buitengebied, hoeft op geen cent subsidie te rekenen. Het waterschap heeft daarbij een uitzondering gemaakt voor nieuwe agrarische bedrijfswo ningen. omdat die thuis horen op het platteland. De eigenaren moeten wel een hogere eigen bijdrage betalen van 10.000 gul den. Waterschap en gemeente leggen eenzelfde bedrag bij voor een rioolaansluiting of - en dat geldt alleen voor die groep - voor een individuele installatie voor de behandeling van afval water (kortweg iba). Een iba be staat onder meer uit een klein rietveld. Onder bestaande woningen ver staat het waterschap woningen die voor 1 maart 1997 zijn opge leverd. Op die datum is het nieu we lozingenbesluit van kracht geworden. De verwachting is dat binnen één a twee jaar met de uitvoering van de regeling kan worden begonnen. Die loopt tot 1 januari 2005. door Joop van Loo. In 1898 opent de Brouwseondernemer Adrianus Constandse een hotel café restaurant aan de Noordzijde van de Haven te Brouwershaven. Bij de ope ning verbindt hij de naam 'Schraver' aan het hotel. Hiermee wil hij de beken de Brouwse waterbouwkundige An dries Schraver eren. Ter gelegenheid van de opening van de tramverbinding Zijpe-Zierikzee-Brouwershaven op 27 april 1900 geeft Constandse een recla mebrochure uit. Na de nodige aanbeve ling voor het hotel met biljartzaal, fa miliekamer met pianino en grote tuin met amusementen en muziektent be gint Constandse met een sfeerschets van Brouwershaven. Hij geeft aan hoe gemakkelijk het is geworden om Brou wershaven met de tram te bereiken. Vervolgens geeft hij een korte histori sche beschrijving, verluchtigd met een aantal fraaie foto's van Brouwersha ven. Tot slot vertelt hij wie de naamdra- ger van zijn hotel was. Kleine jongen Adries Schraver komt 3 maait 1754 te Brouwershaven ter wereld. Zijn ou ders, Govert Andries Schraver en Anna Jacobje van Dijke zijn op 1 augustus 1753 te Brouwershaven in het huwelijk getreden. Kort na de geboorte van Adries overlijdt zijn moeder en treedt zijn vader opnieuw in het huwelijk en vestigt zich in Zonnemaire. Het gezin leeft daar in armoede. Andries wordt door zijn stiefmoeder verwaarloosd. Op school echter wordt zijn leergierigheid en ijver door meester Hocke opgemerkt. Die ontfermt zich over de jongen. De voortdurende moeilijkheden in het ouderlijk huis en de behandeling door zijn stiefmoeder worden Andries te veel. Op dertienjarige leeftijd loopt hij weg van huis. Op 1 juni 1767 monstert hij te Zierikzee als 'kleine jongen' aan op het schip Blijkzigt. Tegenover kapi tein Nicolaas Lette verklaart hij dat hij wees is. Als die te horen krijgt dat An dries heeft gelogen en hem daarover on derhoudt, antwoordt de jongen: 'Eigen lijk ben ik een ivees, daar mijn vader geen vader voor mij is en omdat zijne vrouiv mijne moeder niet wil zijn'. Ka pitein Lette neemt genoegen met deze uitleg. Zeeslag Tussen 1767 en 1770 maakt hij verschil lende reizen, onder meer naar Archan- gelsk, Frankrijk en Portugal. Ook aan boord valt zijn leergierigheid en ijver opreden voor kapitein Lette om de jon gen bij een toevallige ontmoeting tij dens een reis op de Middellandse Zee aan admiraal Van Kinsbergen voor te stellen. De admiraal plaatst hem als ca- Uitgave R. W, L fk-ttma», AspsiraarU, Zisrii rï'ma. Hotel Schraver in Brouwershaven, gekiekt in 1901. BROUWERSHAVEN //AL foto collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland Waterbouwer Andries Schraver. det op een oorlogsschip. Op 7 juli 1770 neemt hij deel aan de zeeslag bij Tsches- mé. Na zijn ontslag te hebben gevraagd, keert hij terug naar Zierikzee. Als stuurmansleerling en als stuurman on derneemt hij verschillende reizen. Bij een schipbreuk voor de Engelse kust breekt hij zijn borstbeen. Als gevolg van dit ongeval is hij genoodzaakt an der werk te zoeken. Hij komt. in dienst bij metselaar aannemer Co'rnelis Lookman in Zierikzee. In 1776 vestigt hij zich als zelfstandige te Oosterland. waar hij zich bekwaamt in wiskunde en waterbouw. Door zijn opvallende deskundigheid wordt hij in 1788 benoemd tot opzichter van gebouwen en kunstwerken aan het Zijpe en in 1796 tot hij adjunct-com mies bij de zeewerken van Schouwen. Na diverse promoties wordt hij inspec teur van de zeewerken in het Departe ment der Monden van de Schelde. Voor zijn actieve rol bij het herstel van de ge volgen van overstromingen van de 15e januari 1808 verleent koning Lodewfjk Napoleon hem een royale gratificatie. Bij de inpoldering van de Lodewijks- polder (later Wilhelminapolder) speel de Schraver een belangrijke rol. Vriend noch vijand In opdracht van keizer Napoleon ont werpt hij plannen voor de afdamming van het Sloe en de Oosterschelde bij Bath. Op 28 januari 1811 wordt hij bij de keizer ontboden om zijn plannen toe te lichten. Napoleon is zeer onder de in druk van deze eenvoudige, maar kundi ge persoonlijkheid en benoemt hem tot hoofd-ingenieur bij het korps bruggen en wegen. Tijdens zijn werkzaamheden in Parijs ontdekt de keizer dat Schraver een zil verenpasser met een Engelse inscriptie gebruikt. De vorst merkt op 'Ha, de En- gelschen zijn dus uwe vrienden!' Waar op Schraver antwoordt: 'Sire, in de kunst ken ik vriend noch vijand en maak ik geen onderscheid tussen na tiën!' De keizer glimlacht en mompelt wat en schenkt Schraver de volgende dag een kostbaar gouden horloge. Na de omwenteling van 1813 blijft de organisatie van de waterstaat ongewij zigd. Schraver behoudt dezelfde rang en functie. Met ingang van 1 januari 1825 wordt hem in de rang van hoofd-ingenieur der eerste klasse eer vol ontslag verleend. Na een aantal her senbloedingen, waardoor zijn heldere geest wordt verstoord, overlijdt hij op 17 juni 1827 teTerneuzen. Hotel Schraver is geen lang leven be schoren. In 1904 wordt het door brand verwoest en niet meer als hotel her bouwd. Ook de naam van Andries Schraver raakt in de vergetelheid. Adrianus Constandse verdrinkt 7 sep tember 1904 in het Zijpe. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland krijgt een Senioren raad. In die raad werken samen: de CNV-Senioren, de FNV- Uitkeringsgerechtigden en -Ouderen, de Protestants Christe lijke Ouderenbond, de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector, het Comité Seniorendag, de gemeente Schouwen-Dui veland en de Stichting Welzijn Ouderen. De Seniorenraad wordt vrijdag 8 mei om 13.30 officieel geïn stalleerd door wethouder P. W. Berrevoets-Rin gel berg. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis aan het Hatfieldpark in Zierikzee. ZIERIKZEE - Met ingang van 11 mei verandert de kabelfre quentie van radio Schouwen-Duiveland. De zender is dan te beluisteren op 105.0 Mhz. De etherfrequentie voor draagbare en autoadio's blijft 107.1 Mhz. MIDDELBURG - De politie heeft maandag een 20-jarige Middelburger en een 23-jarige Vlissinger aangehouden op verdenking van diefstal van een brommer. Zondagavond laat werd vanaf de Zusterstraat in Middelburg een zwarte ApriHia gestolen. De brommer werd maandag rond een uur gevonden in de tuin van een woning in het cen trum van Middelburg. Een oplettende Middelburger belde de politie met de mededeling dat hij twee mensen met de nog op slot staande brommer had zien lopen. De politie kon de twee even later aanhouden en insluiten. MIDDELBURG - Uit een horecazaak aan de Nederstraat in Middelburg is maandagochtend om kwart voor tien de porte monnee van een 31-jarige Middelburgse gestolen. De vrouw zag een jongeman hard wegrennen en vervolgens wegrijden op een donkergroene fiets. Plij reed in de richting van de Breestraat. De dief is naar schatting 20 a 25 jaar, ongeveer 1,70 meter lang, normaal postuur, lichtblond, kort haar. Hij droeg een crèmekleurige baseballpet en een crèmekleurige jas. VLISSINGEN - Vanaf een bedrijfsterrein aan de Vlissingse- straat in Oost-Souburg is tussen zaterdagmiddag en maan dagochtend een geelkleurige trilplaat van het merk Wacker ontvreemd. Het apparaat is twintigduizend gulden waard. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een Middelburgse hondenbezitter uit de A Lauw- ereyszstraat bekeurd. Zijn huisdier zorgde voor overlast tij dens zijn afwezigheid. In het verleden was er al eens eerder geklaagd over het geblaf van de hond. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 26-jarige Vlissinger aangehouden op de Boule vard Evertsen. Hij had te veel gedronken. Op het moment dat de politiewagen naderde, liet de Vlissinger zich gestrekt voor de wagen vallen. De politie sloot de man ter ontnuchtering in. Maandagochtend mocht hij vertrekken. door Herre Stegenga BROUWERSHAVEN - Dat Schouwen-Duiveland een ge denkteken krijgt voor de van het eiland afkomstige oorlogs slachtoffers, lijkt vrijwel zeker. Of alleen de gesneuvelden in het voormalige Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea hiermee wor den herdacht, is nog de vraag. Ook is het nog onduidelijk of de namen van de gevallenen wor den vermeld. De VOMI (Vereniging Oud Mili tairen Indiëgangers) wil dat er op Schouwen-Duiveland een gedenkteken komt met de na men van de Schouwen-Duive- landers die in Nederlands-Indië of Nieuw-Guinea zijn gesneu veld. In de gemeenten Goes, Rei merswaal en Terneuzen bestaan al zulke gedenktekens en in tal van andere Zeeuwse gemeenten wordt hieraan gewerkt, ver klaarde VOMI-bestuurslid G. Meeuwsen maandag tijdens de commissie algemene interne za ken. Ter ondersteuning was een grote groep VOMI-leden aan wezig in het voormalige stad huis van Brouwershaven. Zij besloten het betoog van Meeuw sen met een ogenblik stilte ter nagedachtenis aan de gevalle nen. Namen De VOMI heeft zich reeds eerdér met een dergelijk verzoek tot de voormalige gemeenten op Schouwen-Duiveland gericht. Tevergeefs, omdat Eileen de na men beschikbaar zijn van de soldaten die op het eiland gebo ren zijn. De namen van hen die naar Schouwen zijn verhuisd of die er later zij n vertrokken, ont breken. „Je zou risico's kunnen voorkomen door een plaquette zonder namen te plaatsen"stel de burgemeester mr. J, J. P. M. Asselbergs gisteren voor. Bo vendien, vulde hij aan, bestaat er geen monument op Schou wen-Duiveland voor slachtof-. fers uit deTweede Wereldoorlog. Wellicht kan er daarom een 'al gemeen' monument komen. Oproep Meeuwsen probeerde het nog eens door te verzekeren dat de VOMI er alles aan zal doen om de namen boven water te krij gen. Hij kreeg steun van com missielid C, W. Fikweert (SGP/GPV), die pleitte voor een oproep in de wekelijkse ge meente-advertentie. Bovendien zouden 'nieuwe namen' later kunnen worden aangevuld, op perde hij. Zover wilden de andere com missieleden niet gaan. Zij lieten blijken meer vooreen 'gecombi neerd monument' te voelen; zo wel voor slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog als de ge sneuvelden in Nederlands-In dië en Nieuw-Guinea. „Als het niet zeker is dat de lijst compleet is, moeten we er niet aan begin nen", zei-J. van der Veer (D66). Asselbergs stelde tenslotte voor om, in overleg met de VOMI, de zaak nog eens onder de loep te nemen. Dit voorstel werd goed ontvan gen. Van der Veer en J. Roukema (RPF) spraken zich op voorhand uit voor een monument zónder MIDDELHARNIS - De afdeling Goeree Overflakkee van de Ver eniging voor Openbaar Onder wijs houdt morgen (woensdag) de eerste poëziewedstrijd voor de openbare basisscholen vanaf 14.00 uur in OBS d'n Tuun in Middelharnis. De afgelopen weken hebben de leerlingen van groep 5 tot en met 8 zelf gedichten gemaakt en voorgedragen. Door middel van een voorronde op de scholen zij n er twee winnaars uitgekozen, één uit groep 5/6 en één uit 7/8. Zij mogen hun gedicht morgen voordragen. Een aantal deskun digen zal de gedichten op de in houd beoordelen, een andere jury zal de voordracht beoorde len. De twee uitslagen samen bepalen wie de twee winnaars worden. GOES - Gilde De Bevelanden, dat met zo'n 85 enthousiaste le den belangeloos advies geeft aan allerlei instanties op de Be velanden, bestaat binnenkort tien jaar. Op dinsdag 19 mei wordt de verjaardag van het Gilde gevierd in de Prins van Oranje in Goes. Tijdens de feest middag zal onder andere de Zeeuwse liedjeszanger Peter Dieleman van de partij zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39