Gedoogbeleid koffieshops mislukt PZC Buttlnge in exotische sferen Het vonkte tijdens de film In Kortgene Waterschap betaalt mee aan riolering afgelegen woningen zeeland b20 Raad Goes sterk verdeeld over verkoop softdrugs Schepenlift Katseveer is gepasseerd station Wandelactie voor joden in Oost-Europa Geen huizen op bunkerterrein Vlissingen Besloten vergadering raad N-Beveland over organisatieproblemen Molen In oude glorie hersteld dinsdag 28 april 1998 door Marten de Jongh GOES - Het gedoogbeleid voor softdrugs in de Oosterscheldre- gio is zo goed als zeker van de baan. De Goese commissie alge mene zaken kon het maandag avond opnieuw niet eens wor den over de uitvoering van het vorig jaar door een raadsmeer- derheid bekrachtigde gedoog beleid. „Hier word ik niet vrolij ker van", sprak burgemeester drs. D. J. van der Zaag. Hij zal het college voorstellen de nota drugproblematiek Oosterschel- debekken in te trekken. Van der Zaag ziet niets in het door de PvdA gesteunde vooi'- stel van GroenLinks om tot ui terlijk eind dit jaar de haalbaar heid te onderzoeken van een niet-commerciële stichting voor verkoop van softdrugs. Een termijn waarbinnen de hui dige Goese situatie met zeven koffieshops ongemoeid blijft. Van der Zaag: „Het college is juist voor snel handelen, want de situatie kan met de dag ver anderen. Zonder beleid hebben we er geen greep op. Als er kof fieshops bijkomen, kunnen we daar niets tegen ondernemen. Het beginsel van rechtsgelijk heid zou het onmogelijk maken op te treden tegen eventuele nieuwe verkooppunten. De rechter zal zich afvragen waar om de reeds bestaande koffie shops wel mogen doordraaien. Een officieel gedoogbeleid biedt wel een handvat om in actie te komen. Verdeeldheid D66 wil beginnen met twee te gedogen koffieshops. De fractie wil de optie openhouden voor een derde verkooppunt, te ex ploiteren door een niet-com- merciële stichting. Voorwaarde is dat de gemeente geen enkele bemoeienis heeft met zo'n initi atief. Gezien de politieke verdeeld heid achtte Van der Zaag het weinig zinvol in te gaan op het D 6 6-voorstel een Werkgroep Overlast in te stellen. De WD accepteert het gedoog beleid. Een duidelijk fractiebe- sluit over de te kiezen verkoop locaties ontbreekt echter. CDA en SGP/RPF/GPV handhaven hun eerder ingenomen stand punten. Beide fracties zijn tegen gedogen en willen een totaal verbod van koffieshops. De christen-democraten weigeren mee te werken aan het beleid dat zij veroordelen. De fractie van SGP/RPF/GPV respecteert het rechtsgeldige raadsbesluit van vorig jaar en kiest derhalve voor uitvoering van het gedoog beleid. Waarbij S. de Putter namens zijn fractie wel een kantteke ning maakte. „Een stichting naast twee commerciële koffie shops vinden wij uit den boze." Het gedoogbeleid waarmee de Goese politiek vorig jaar in stemde, gaat uit van drie koffie shops in de Oosterschelderegio: één op Schouwen-Duiveland en twee in Goes. Schouwen-Dui veland is al lange tijd van de baan, omdat de eilandelijke po litiek de plannen afwees. In Goes ontstonden de problemen pas op het moment dat het aan kwam op de uitvoering van het voorgestane, streng te controle ren gedoogbeleid. Twee locaties werden aangewezen: Vlasmarkt en Koepoortgebied. Vooruitlo pend op de uitvoering van het gedoogbeleid is aan de Vlas markt (Rijfelstraat) inmiddels een verkooppunt verrezen. Aan de inrichting van een koffieshop aan de Wijngaardstraat wordt gewerkt. Overlast Net als tijdens de decemberver- ga dering uitten omwonenden en vertegenwoordigers van na bij gelegen bedrijven kritiek op de locatiekeuze. Zij vrezen overlast. Een koffieshophouder toonde begrip voor het gedoogbeleid, maar waarschuwde dat twee verkooppunten in Goes te wei nig is. Volgens hem zal de druk op de twee zaken te groot wor den, waardoor het risicq van overlast toeneemt. GroenLinks en PvdA braken ook in decem ber een lans voor een stichting, hoewel zij van mening verschil den over het gezicht daarvan. Het compromis dat een college- meerderheid daar tegenover stelde, haalde niets uit gister avond. Het dagelijks gemeente bestuur wil in Goes twee koffie shops gedogen en afwachten welke kansen er zijn voor de niet-commerciële stichting als derde verkooppunt. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een schepen- lift over de Zandkreekdam bij Katseveer is afgeserveerd. De provincie ziet er geen heil in. De kosten van zo'n lift zijn verge lijkbaar met een tweede brug over de Zandkreeksluis inclu sief een doorlaatmiddel (spui- sluis) voor schoon Oosterschel- de-water naar het Veerse Meer. En een schepenlift biedt niet echt soelaas voor de verkeers opstoppingen voor de Zand- kreekbrug. Provincie-ambtenaar ir. C. Vis ser schatte maandag in de sta tencommissie waterstaat en verkeer de kosten van een sche penlift op 55 miljoen gulden. Jaarlijkse energie- en onder houdskosten van 300.000 gul- NISSE - Dorkas Hulp Neder land houdt zaterdag 2 mei onder het motto 'Elke kilometer telt' eenlandelijke wandelactie ten bate van de joden in Rusland, Oekraïne en Centraal-Azië. Honderdduizenden joden leven onder veelal armoedige om standigheden in Oost-Europa. Dorkas wil hun dit j aar honderd vrachtwagens met hulpgoede ren zenden. In Zeeland kan vanuit Nisse worden gewandeld. Het vertrek is tussen 9.30 en 10.00 uur voor een afstand van acht of twaalf kilometer. De route loopt langs het heggen- gebied van Zuid-Beveland naar de Schaapskooi. den komen daar nog eens bij. Het idee voor een schepenlift met doorlaatmiddel tussen Oos ters chelde en Veerse Meer in de liftconstructie is vorig jaar ge lanceerd door de Waddinxveen- se ingenieur N. D. van Driel. De provincie lijkt veel meer te zien in een tweede brug over de Zandkreeksluis. Visser wees er op dat Rijkswaterstaat de hui dige brug op termijn grondig moet renoveren. Dan moet er een tijdelijke verkeersmaatre gel getroffen worden, misschien wel in de vorm van een (extra) brug. Verstoppertje Statenlid A Sandee (CDA) was niet erg onder de indruk. „Eerst spraken we over een tweede brug, toen over een schepenlift en nu weer over een tweede brug." Hij was bang voor ver stoppertje spelen. GroenLinks-statenlid F. van Kollem en M. Wiersma van Del ta Anders waren dat helemaal niet. Van Kollem noemde de knelpunten in de Midden-Zee landroute (Goes-Zierikzee- Bruinisse) 'de beste verkeers remmers die wij in Zeeland ken nen'. Volgens Wiersma zal de oplossing van het éne knelpunt weer leiden tot prov Temen el ders. „Dat zie je toen overal in Nederland." Wiersma vond Sandee en H. van Geesbergen (WD) op zijn weg. Zij pleitten voor een grondige aanpak van de verkeersknel punten; ook de brug bij Bruinis- se. J. de Zeeuw (D66) vertolkte als enige het officiële provincie standpunt: de afwikkeling van het doorgaand noord-zuid-ver keer moet plaatsvinden via Rijksweg A58 en de (gedeelte lijk nog aan te leggen) Zoom- weg-Noord van Bergen op Zoom naar Willemstad. Het diamanten paar Flikweert-Leendertse. foto Willem Mieras door Peter Urbanus GOES - „Nee, het was geen liefde op het eerste gezicht. Ik had haar al eens vaker gezien", grinnikt C. G. Flikweert tot grote hilariteit van de aanwe zigen. „We leerden elkaar pas echt kennen bij de film op Kortgene", vertelt zijn vrouw M. M. Flikweert-Leendertse. Op 27 april 1938 traden ze in het huwelijk, in hun geboorte plaats Wissenkerke. Maandag vierde het tegen woordig in Goes woonachtige echtpaar zijn zestigjarig hu welijk. Naar goede gewoonte was ook burgemeester drs D. J. van de Zaag samen met zijn vrouw van de partij om het diamanten echtpaar te felici- teren. Het echtpaar Flikweexi be woonde tot ongeveer twintig jaar geleden een boerderij aan de Bouwenputseweg in Oud- Sabbinge. Daarvoor werkte Flikweexi bij zijn vader, op diens boerderij te Wissenker ke. Over zijn eigen bedrijf dat hij in 1963 kocht, wil hij niet te onbescheiden doen. „Ik was eigenlijk maar een boertje, als je mijn bediijf vergelijkt met de huidige boerenbedrijven." Hij heeft er kennelijk een goe de gezondheid aan overgehou den, want voor fietstochten van veertig kilometer door het Bevelandse boerenland draait de 87-jarige zijn hand niet om. Dit jaar heeft hij al weer zo'n hondei'd kilometer gefietst. Daarnaast mag hij graag een kaaxije leggen of gaan biljar ten in soos 'De Legerdiek' van het Leger des Heils. Dat laat ste zit er momenteel niet in, omdat er al drie keer ingebro ken is in de bejaardensoos, waarbij grote vex-nielingen werden aangericht. Mevrouw Flikweeil spreekt er schande vaxr. „Het is puur vandalisme, want er valt gewoon niets te halen." Mevrouw Flikweert mag nog graag haar boodschappen doen op de Goese markt. Het echtpaar bewoont een aan leunwoning bij bejaardenhuis het Gasthuis, zodat ze nog da gelijks hun eigen potje kunnen koken. De viering van het diamanten huwelijksfeest vond maan dagmiddag in de eigen fami liekring plaats in het Geert es- huis te Kloetinge. Het echtpaar Flikweert heeft twee kinderen en zes kleinkinderen. Wim Uilenbroek met een van zijn exemplaren van de Trachycarpus Fortinéi: een palm. foto Lex de Meester door Jacques Cats BUTTINGE-Het Walcherse gehucht But- tinge lijkt wel in subtropisch gebied te lig gen sinds gistermorgen bewoner Wim Uilenbroek als vormgever van een Mid dellandse Zee-voorbeeldtuin de door gaande route door het bebouwde komme tje heeft gemarkeerd met palmen. In vorige eeuwen waren in Nedexiand al leen maar palmen te vinden bij kastelen en landhuizen. Ze gaven blijk van rijkdom en gevoel voor schoonheid. Maar wie kon zich de aanschaf en het onderhoud van deze bijzondere boomsoort permitteren? Tegenwoordig, nu veel mensen naar zui delijke oorden reizen en daar met palmen worden geconfronteerd, wil men het bij zondere groen dat .visioenen oproept van zon, warmte en exotische oorden, wat dichter bij huis hebben. Uilenbroek haakt met zijn tuin in op de trend om de palm niet alleen in huis te plaatsen, maar met deze bijzondere boomsoort ook de tuin aan te kleden. De geïmporteerde palm Tïachycarpus For tinéi, waai-van de oorsprong ligt in het hooggebergte van China, blijkt uitste kend geschikt voor het Nederlandse kli maat. De soort is winterhard en heeft zelfs wind nodig om goed te kunnen gedijen. De burgemeester van Veere, mevrouw A C. de Bi'uijn, opent de vooi'beeldtuin in Buttinge op 4 juni. Zowel in juni als in juli houdt Uilenbroek open dagen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Op het bunkerterrein aan de Bossenburghweg in Vlissingen worden hoogstwaarschijnlijk toch geen woningen gebouwd. Het Vlissing- se college van B en W heeft de locatie geschrapt uit de nota 'Bouwen waar het kan'. Dat blijkt uit een raadsvoor stel waarover de commissie ruimtelijke ordening en stedelijke ontwikkeling zich donderdag 7 mei mag uitspreken. Het bunkei-texrein was door het college aangewezen als één van de binnenste delijke locaties die voor woningbouw in aanmex-king komen. Aanvankelijk waren omwonenden tevreden dat het grotendeels braakliggende texrein een nieuwe bestemming zou krijgen. Eind 1997 begon het Actiecomité Bunker terrein echter een reddingsactie voor de volgens haar historisch zeer waar devolle bunkex-s. Bunkerkenner Hans Sakkers wijdde er zelfs een boekje aan: Batterij Baskensburg. Het actiecomité benadrukte verder dat het bunkertexrein een groenvoox-zie- ning voor de buurt is en een sociale functie heeft. Het wordt gebruikt als speelterx-ein en uitlaatplek voor hon den. Enkele verenigingen hebben er bovendien hun verenigingsgebouwen. Die zouden door de woningbouwplan nen moeten vex-dwijnen. Wethouder C. de Keijzer (PvdA volkshuisvesting) reageerde verbaasd en gepikeerd op de protesten. Waar bijna iedereen in eer ste instantie blij was met de plannen, klinkt nu ineens een hevig protest, con stateerde hij. Toch heeft het college nu mede op basis van die protesten beslo ten het bunkertexrein af te voeren van de lijst met mogelijke woningbouwlo caties. Een andere x-eden om daar van woningbouw af te zien, is dat het tex-- rein (vrijwel) volledig met 'niet-woon functies' kan worden ingevuld. Het grootwinkelbedrijf Mai'ktkauf wil zie]?, er in elk geval vestigen. „Er vindt nu een studie plaats naar de beste steden bouwkundige invulling van het bun kertexrein, Gekeken wordt of Markt- kauf er kan komen in combinatie met de bunkers. Kan dat, dan wordt een voorstel van die stx-ekking gemaakt. Kan dat niet, dan wordt een andere op lossing gezocht", zegt A A de Vries, sectiehoofd bouwen en wonexx. Het Rotterdamse bureau Kuiper Com pagnons - van architect en steden bouwkundige Ashok Bhalotra, die de supervisie voex-t over de stedenbouw kundige ontwikkelingen in Vlissingen - is daarmee belast, aldus De Vxïes. Twee andex-e locaties uit de nota 'Bou wen waar het kan' die op weex'stand stuitten, zijn door het college wel ge handhaafd. In het geval van de locatie Waaigat/Bakkersgang/Molenstx-aat in het centrum van Vlissingen wil het col lege zoveel mogelijk ruimte vrij houden in vex'band met plannen voor de ont wikkeling van de plaats waar nu nog het politiebureau staat, legt De Vries uit. „Het gaat hier echter niet om hon derd procent bebouwing. De omwo nenden willen een speelplek, dat zal in de plannen worden meegenomen." Voor de locatie Platanenstraat Beu kenstraat Molenweg in Oost-Souburg wordt binnen drie maanden een plan gepi'esenteerd. door René Schrier WISSENKERKE - De gemeen teraad van Noord-Beveland vergadert woensdag achter ge sloten deuren over de organisa torische problemen die in deze gemeente spelen. Amper een week geleden zei de Noord-Be- velandse burgemeester M. L. Everaers (VVD) nog dat die pro blemen wel meevallen en dat een apaxle vergadering over dit onderwerp niet nodig is. Nu heeft het college de raadsfrac ties zelf benaderd met de mede deling dat er woensdag een ge heime raadsvergadering is. Dat er wel degelijk problemen zijn wox'dt elke keer weer op nieuw bevestigd. Twee ambte* naren is de problematiek te veel geworden. Zij zitten ziek thuis, Andere ambtenai'en worden te gen hun wil overgeplaatst. On langs was het de beurt aan de vier hoofden van de ambtelijke afdelingen. Twee van hen wer den overgeplaatst en twee kre gen een reprimande. Een van de ambtenaren, zo blijkt bij de rechtbank, heeft tegen zijn overplaatsing een kort geding aangespannen bij de ambtena renrechter in Middelburg. En met succes, hij mag voorlopig in functie blijven. De verhalen over de problemen die het Noord-Bevelandse college van Burgemeester en Wethouders heeft met het ambtenarenkorps hebben ook het provinciehuis in Middelburg bei'eikt. Commissa ris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft inmiddels de kwes tie met burgemeester Everaers besproken. Eerlijk Het raadslid dat het laatst om een extra raadsvergadering vroeg om de situatie te bespre ken was de SGP-er A G. van der Maas: „Ik ben blij dat we er nu eens eerlijk met elkaar over kunnen spreken. Ik heb er geen moeite mee dat het achter geslo ten dexxren gebeurt, want je spreekt over de organisatie en dan ontkom je er niet aan dat je over personen spreekt.Van der Maas erkent dat hij woensdag slechts met één partij de kwestie bespreekt, namelijk het college van B en W, en niét met de amb tenaren: „Maar ik vertrouw er op dat wat daar gezegd wordt, de waarheid is. Als je elkaar nie meer vertrouwen kunt dan bei je nergens. De volgende stap wat mij betreft de openbaar heid, want er wordt in de ge meente behooxiijk over gespro ken. De knelpunten zijn e inderdaad, ze zijn niet te ont kennen. Maar ze zijn er om op t lossen en daar moeten we he maar eens over hebben." Een ander raadslid dat voortdu i rend om een extra raadsverga dei'ing over de kwestie vroeg, i g A C. G. Oudshoorn van Noords Bevelands Belang. In een reac tie op de vergadering vaib woensdag maakt hij kenbaar dat zijn partij niet zal deelne men, in verband met het infor d mele en besloten karakter. Da zijn fractie zich daarmee buitei de discussie plaatst vindt Ouds f hoorn niet zo erg. „Als er zaket moeten worden gedaan en be sluiten moeten worden geno men, moet dat toch in de open baarheid gebeuren. Wat on betreft gaat het namelijk nie om personen, maar om het be leid. Daar zijn de burgemeeste d en de gemeentesecretaris ver antwoordelijk voor omdat zi zich bezighouden met personee en organisatie en de wethouder omdat zij politieke verantwoor ding dragen. Daarom moet di schuld ook niet op de ambtena ren worden geselxoven. Als he beleid faalt is het niet de schuli van de ambtenaren." Extra uitvoering Heer Hendrik 's-H HENDRIKSKINDEREN De toneelvereniging Heer Hen drik uit 's-Heer Hendrikskinde ren zal de producties 'Aardbei en met slagroom' en 'De Overle dene' wegens groot succes noj een keer opvoeren. Deze stukken zijn ingestudeeri mede met het oog op het veertig jarig bestaan van de vereniging De extra uitvoering is vrijdag mei in het Heer Hendrikhuis te Heer Hendrikskinderen en be gint om 20.00 uur. 'Aardbeien met slagroom' is eet eenakter en was eerder te ziei op het eenakterfestival in Zie rikzee. 'De Overledene' is speci aal voor de oudste leden vai Heer Hendrik. door Harmen van der Werf GOES - Bewoners van het plat teland zonder aansluiting op de riolering kunnen op een forse bijdrage van het waterschap en de gemeente i*ekenen. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden (Midden- en Noord-Zeeland) is bereid maximaal tienduizend gulden mee te betalen aan een rioolaansluiting. Gemeenten die aan de regeling meedoen, leggen maximaal hetzelfde be drag bij. Bewoners moeten al tijd 4.500 gulden bijdragen. Niet alle woningen op het plat teland zullen een aansluiting op het riool lcr ij gen. Het water schap heeft een stx-eep getrok ken bij 24.500 gulden. Als de aanleg van een rioolaansluiting dat bedrag overschrijdt, moeten de bewoners verder met een ver beterde en grotere septic tank. Het milieuvoordeel van een aansluiting op het riool weegt dan niet op tegen de hoge kos ten. Wie kan meedoen, is vrijwel al tijd voordeliger uit met een ri- oolaansluiting. Op grond van het vorig jaar afgekondigde lan delijke lozingenbesluit moeten alle lozingen in 2005 aan stren gere eisen voldoen. Bestaande septic tanks voldoen daar niet aan. Ze moeten worden ver nieuwd of xiitgebreid. Een nieu we tank kost al sxxel 8.000 gul den. Uitbreiding komt op zo'n 4.500 gulden. Platteland In het werkgebied van Zeeuwse Eilanden is iets minder dan de helft yan de 6.400 woningen op het platteland nog niet op het xi- ool aangesloten. Dat is met na me het geval in de gemeenten Reimerswaal en Schouwen- Duiveland. De verwachting is dat vijf- a zeshonderd woningen alsnog op basis van de nieuwe subsidieregeling een aanslui ting kunnen krijgen. Wie een nieuw huis bouwt in het buitengebied, hoeft op geen cent subsidie te rekenen. Het waterschap heeft daarbij een uitzondering, gemaakt voor nieuwe agrarische bedrijfswo ningen, omdat die thuis horen op het platteland. De eigenaren moeten wel een hogere eigen bijdrage betalen van 10.000 gul den. Waterschap en gemeente leggen eenzelfde bedrag bij voor een rioolaansluiting of - en dat geldt alleen voor die groep - voor een individuele installatie voor de behandeling van afval water (kortweg iba). Eenibabe staat onder meer uit een kleii rietveld. Onder bestaande woningen ver staat het waterschap woningei die voor 1 maart 1997 zijnopge leverd. Op die datum is het nieu we lozingenbesluit van krach geworden. De verwachting dat binnen één a twee jaar me de uitvoering van de regelinj kan worden begonnen. Dif loopt tot 1 januari 2005. AAGTEKERKE - De res tauratie van de molen van Aagtekerke is afgerond. Wethouder J. Houmes van Veere kwam het opge knapte monument gister middag persoonlijk bekij ken. De molen uit 1801 ver keerde twee jaar geleden nog in zeer slechte staat. De wieken en de kap, de vloeren, draagbalkexx, de schoren (schuine balken achter de buitenwanden) en de romp zijn allemaal vernieuwd. Tijdens de res tauratie bleek dat ook de hoekstijlen vervangen moesten worden. Nieuw zijn ook de houten kuipen, waarin de molenstenen zitten die ervoor zorgen dat het graan wordt gema len. Ook de bak waarin het fijne meel tot bloem wordt gemalen, is compleet ver vangen. „Hier is een mooi ambachtelijk stuk werk verricht", prees wethou der Houmes molenmaker Johan Hoefkens. In Nedexiand staan wel meer grondzeilers, maar die hebben vaak acht in plaats zes kanten. Het feit dat de Aagtekerkse molen helemaal van hout is, maakt hem enig in zijn soort.,Het is één van mijn lievelingsmolens", zei Hoefkens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36