Zorgen om ontsluiting van Sloe PZC De keizer eert een kleine waterbouwer PZC zeeland Plannen voor christelijk koor Bergse Oude Binnenhaven blijft afgesloten Samenwerking Buurtwerk Goes en vereniging Overzuid ptudie Projectgroep Gebiedsgerichte Aanpak staat haaks op conclusies DHV-studie ilde Beveland ert jubileum lr ii I - Irand richt orse schade aan ii woonhuis 'E'V'E9<{_ OMZI'E'M 19 Schouwen krijgt seniorenraad Kabelfrequentie radio Schouwen Bromfietsdieven gepakt Dief aan de haal met beurs Apparatuur gestolen Boete voor overlast door hond Dronken man aangehouden Theateravond Binnen afzienbare tijd wordt in de Oude Binnenhaven in Bergen op Zoom een bergbezinkbassin aangelegd. foto Willem Mie ras door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - De strijd voor de Bergse stichting Kaai Open lijkt gestre den. Het college van burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom is niet van zins de aanleg van een bergbezinkbassin in de Oude Binnenhaven uit te stellen. Het opnieuw openstellen van de haven, waar voor de stichting al jaren strijdt, is volgens B en W al helemaal niet meer aan de orde. „Dan zou er een verbinding dwars door het industriegebied moeten komen. Dat is nogal wat. Bovendien zou zo'n operatie tientallen miljoenen gaan kosten. En dat is echt te veel." De Oude Binnenhaven, wordt niet meer gebruikt voor de scheepvaart omdat het al lang geen open water meer isDe stichting Kaai Open vindt echter dat een open bin nenstadshaven gewoon bij een 'water stad' als Bergen op Zoom hoort. Komt het bergbezinkbassin er. dan is het opnieuw verbinden van de haven met open water echter onmogelijk. Het bassin moet er van het college komen omdat er, zeker bij hevige regenval, vaak sprake is van stankoverlast omdat de bin nenhaven als overstort wordt gebruikt. „Daarom moet het bezinkbassin er ko men. Bovendien worden de riolen aange pakt. Dat zijn hele oude gewelven, die half zijn dichtgeslibt." De operatie zal in to taal zo'n zes miljoen gulden kosten. Voor dat het bezinkbassin - een grote stenen bak - in de haven wordt geplaatst moet de grond worden afgegraven. Daarbij moet gelijk vervuilde grond worden verwij derd. De gemeentewoordvoerder: „Dat stamt nog uit de middeleeuwen. Toen za ten er nog allemaal pottenbakkers rond de haven. Die gebruikten veel lood. Bedoeling is de operatie zo snel mogelijk uit te voeren. Eigenlijk had dat vorig jaar al moeten gebeuren, maar toen kon de ge meente nog geen overeenstemming berei ken met de provincie. „Dat ging over de vervuiling rond de haven. De provincie wilde dat we ook gelijk de loodvervuiling onder de huizen zouden aanpakken, maar dat zagen we niet zitten. De binnenhaven staat al tientallen jaren niet meer in verbinding met open water. De mogelijkheid om de haven te dempen is volgens de gemeentewoordvoerder nog nooit overwogen. „Daarvoor hoort het water te veel bij de stad. Ook al varen er geen boten meer, dat water hoort er toch gewoon bij." loor René Schrier flEUWDORP - Bij het ontwerp an de wegnaar de Westerschel- etunnel, tussen Nieuwdorp en lllewoutsdijk, is onvoldoende ekening gehouden met de toe- lanre van het verkeer. Niet al- een is er geen ruimte voor drie ngelijkvloerse kruispunten linnen twee kilometer, ook de roei van het verkeer dat gericht s op het Sloegebied, is veel te ichtzinnig ingeschat. Weliswaar woi'dt er in de huidi- ;e plannen voor de Westerschel- letunnel vanuit gegaan dat er oorlopig een autoweg naar de unnel zal lopen, maar op ter- aijn is een autosnelweg voor- ien. Als de provincie vasthoudt - an het principe dat de weg na ai- le tunnel moet voldoen aan de Im van Duurzaam Veilig zul- er op tei-mijn problemen staan met het vei-keer dat en naar het Sloegebied gaat. ecteur J. Philippen van Zee- i Seaports heeft al een waar- uwing laten horen aan de be- rrders die verantwoordelijk i voor het project Gebiedsge- ïte Aanpak Verkeersveilig- i Zuid-Beveland. Volgens x is het noodzakelijk - door ;oename van het vrachtver- r in en om het Sloegebied - ES - Gilde De Bevelanden, met zo'n 85 enthousiaste le- belangeloos advies geeft an allerlei instanties op de Be- elanden, bestaat binnenkort ien jaar. Op dinsdag 19 mei /ordt de verjaardag van het lilde geviei'd in de Prins van Iranj e in GoesTij dens de feest- liddag zal onder andei-e de leeuwse liedjeszanger Peter lieleman van de partij zijn. RABBENDIJKE IGP-bijeenkomst - De SGP loudt vanavond een verkie- ingsbijeenkomst bij de Gere- jrmeerde Gemeente aan de W. Frisostraat in Krabbendij- e. Kandidaat-kamerlid Ing. E Qein is uitgenodigd als spreker, lij staat vierde op de kandida- enlijst. De aanvangstijd is 9.30 uur. dat al meteen in de eerste aan- legfase de ongelijkvloerse krui singen worden meegenomen. Op verzoek van het havenschap heeft het bureau DHV samen met een begeleidingsgroep een studie verricht naar de ontslui ting van het havengebied Vlis- singen-oost. Een van de opmer kelijke conclusies van die studie is dat de wens van de Project groep Gebiedsgerichte Aanpak om het verkeer op de Sloeweg te beperken haaks staat op de con clusies van de DHV studie. Daarin staat namelijk dat de Sloeweg het beste een stroom weg kan blijven. Wordt die weg - zoals de projectgroep wil - te- ruggebracht tot een gebiedsont- sluitende weg dan zullen er heel wat snelheidsbeperkende maatregelen in de Zak van Zuid-Beveland nodig zijn, zal er minder verkeer door de Wester- scheldetunnel rijden en levert dat beperkingen op voor het verkeer in het Havengebied. Ook wordt de vei-binding tussen de tuimel en de route Goes-Rot terdam slechter. In de studie van DHV woi'den vier varianten voor ontsluiting van het gebied doorgenomen. Van die vier worden er drie als niet acceptabel gekenschetst. Eén variant wordt minder reso luut van tafel geveegd en dat is de optie om doox-gaand verkeer dat bij Ellewoutsdijk uit de tun nel komt over de Bernhardweg- west naar de A58 te leiden. Tus sen de Bemhardweg-west en de A58 moet dan een nieuwe weg komen die parallel gaat lopen met een spoorlijn die ook al er gens in dat gebied vooi'zien is. De Sloeweg zou in dat beeld al leen nog toegang geven tot het Sloegebied. De bestaande onge lijkvloerse kruising bij Nieuw dorp kan gehandhaafd blijven. DHV en de begeleidende werk groep zijn echter van mening dat de Sloeweg het best als Stroomweg gehandhaafd kan blijven al zijn dan wel proble men te vooi-zien met de verschil lende wegkx-uisingen in een klein gebied. Een van de aanbevelingen is om een vervolgstudie uit te voeren waarbij ook nog eens naar de varianten moet worden geke ken. Dat zou op korte termijn moeten gebeuren. Over die ver volgstudie zijn al contacten met de Projectgroep Duurzaam Vei lig gelegd. LISSINGEN - Bij een uit- laande brand in een vrijstaan- 1 le woning aan de Zuiderbaan in fest-Souburg is maandag- ivond rond twaalf uur forse chade aangericht. Het vuur is ermoedelijk ontstaan op de older bij de cv-installatie. De irandweer Vlissingen rukte met wee blusvoertuigen en een lad- lerwagen uit. Na een kwartier tas de brand onder conti'ole. De lewoonster van de woning bleef iQgedeerd. Iet vuur op zolder werd door de lewoonster zelf ontdekt. Rond ien voor twaalf wilde zij naar led gaan toen ze boven klappen n gekraak hoorde en vlammen 1 ag. De vrouw liep voor hulp iaar de overburen die de Vlis- ingse brandweer alarmeerde, (oen het eerste blusvoertuig ar- iveerde, sloegen de vlammen lit het dak. Een tweede wagen '/erd ingeschakeld om de brand I an twee kanten te bestrijden. )e ladderwagen bluste de vlam- i i\en van bovenaf. Om vijf over waalf was de brandweer het uur meester. Gevaar voor aan- [renzende woningen was er liet, aldus brandweercomman- lant D. G. Murre. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A, de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Joop van Loo In 1898 opent de Brouwse ondernemer Adrianus Constandse een hotel café restaurant aan de Noordzijde van de Haven te Brouwershaven. Bij de ope ning verbindt hij de naam 'Schraver' aan het hotel. Hiermee wil hij de beken de Brouwse waterbouwkundige An- dries Schraver eren. Ter gelegenheid van de opening van de tramverbinding Zijpe-Zierikzee-Brouwershaven op 27 april 1900 geeft Constandse een recla mebrochure uit. Na de nodige aanbeve ling voor het hotel met biljartzaal, fa miliekamer met pianino en grote tuin met amusementen en muziektent be gint Constandse met een sfeerschets van Brouwershaven. Hij geeft aan hoe gemakkelijk het is geworden om Brou wershaven met de tram te bereiken. Vervolgens geeft hij een korte histori sche beschrijving, verluchtigd met een aantal fraaie foto's van Brouwersha ven. Tot slot vertelt hij wie de naamdra- ger van zijn hotel was. Kleine jongen Adries Schraver komt 3 maail 1754 te Brouwershaven ter wereld. Zijn ou ders, Govert Andiles Schraver en Anna Jacobje van Dijke zijn op 1 augustus 1753 te Brouwershaven in het huwelijk getreden. Kort na de geboorte van Adries overlijdt zijn moeder en treedt zijn vader opnieuw in het huwelijk en vestigt zich in Zonnemaire. Het gezin leeft daar in armoede. Andries wordt do or zij n stiefmoeder verwaarloosdOp school echter wordt zijn leergierigheid en ij vei- door meester Hocke opgemerkt. Die ontfermt zich over de jongen.. De voortdurende moeilijkheden in het ouderlijk huis en de behandeling door zijn stiefmoeder worden Andiles te veel. Op dertienjarige leeftijd loopt hij weg van huis. Op 1 juni 1767 monstert hij te Zierikzee als 'kleine jongen' aan op het schip Blijkzigt. Tegenover kapi tein Nicolaas Lette verklaart hij dat hij wees is. Als die te horen krijgt dat An diles heeft gelogen en hem daarover on derhoudt, antwoordt de jongen: 'Eigen lijk ben ik een wees, daar mijn vader geen vader voor mij is en omdat zijne vrouw mijne moeder niet wil zijn'. Ka pitein Lette neemt genoegen met deze uitleg. Zeeslag Tussen 1767 en 1770 maakt hij verschil lende reizen, onder meer naar Archan- gelsk, Frankrijk en Portugal. Ook aan boord valt zijn leergierigheid en ijver opreden voor kapitein Lette om de j on- gen bij een toevallige ontmoeting tij dens een reis op de Middellandse Zee aan admiraal Van Kinsbergen voor te stellen. De admiraal plaatst hem als ca- W. i ödima. ftppsiflttrld, Zierlkzss. Sa. 7652 Groeio uit BROC WËR8HA.VEN Hotel Schraver in Brouwershaven, gekiekt in 1901. foto collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland druk van deze eenvoudige, maar kundi ge persoonlijkheid en benoemt hem tot hoofd-ingenieur bij het korps bruggen en wegen. Tijdens zijn werkzaamheden in Parijs ontdekt de keizer dat Schraver een zil veren passer met een Engelse inscriptie gebruikt. De vorst merkt op 'Ha, de En- gelschen zijn dus uwe vrienden!' Waar op Schraver antwoordt: 'Sire, in de kunst ken ik vriend noch vijand en maak ik geen onderscheid tussen na tiën!' De keizer glimlacht en mompelt wat en schenkt Schraver de volgende dag een kostbaar gouden horloge. Na de omwenteling van 1813 blijft de organisatie van de waterstaat ongewij zigd. Schraver behoudt dezelfde rang en functie. Met ingang van 1 januari 1825 wordt hém in de rang van hoofd-ingenieur der eerste klasse eer vol ontslag verleend. Na een aantal her senbloedingen, waardoor zijn heldere geest; wordt verstoord, overlijdt hij op 17 juni 1827 teTerneuzen. Hotel Schraver is geen lang leven be schoren. In 1904 wordt het door brand verwoest en niet meer als hotel her bouwd. Ook de naam van Andries Schraver raakt in de vergetelheid. Adrianus Constandse verdrinkt 7 sep tember 1904 in het Zijpe. Waterbouwer Andries Schraver. det op een oorlogsschip. Op 7 juli 1770 neemt hij deel aan de zeeslag bij Tsches- mé. Na zijn ontslag te hebben gevraagd, keert hij terug naar Zierikzee. Als stuurmansleerling en als stuurman on derneemt. hij verschillende reizen. Bij een schipbreuk voor de Engelse kust breekt hij zijn borstbeen. Als gevolg van dit ongeval is hij genoodzaakt an der werk te zoeken. Hij komt in dienst bij metselaar aannemer Comelis Lookman in Zierikzee. In 1776 vestigt hij zich als zelfstandige te Oosterland, waar hij zich bekwaamt in wiskunde en waterbouw. Door zijn opvallende deskundigheid wordt hij in 1788 benoemd tot opzichter van gebouwen en kunstwerken aan het Zijpe en in 1796 tot hij adjunct-com mies bij de zeewerken van Schouwen. Na diverse promoties wordt hij inspec teur van de zeewerken in het Departe ment der Monden van de Schelde. Voor zijn actieve rol bij het herstel van de ge volgen van overstromingen van de 15e januari 1808 verleent koning Lodewijk Napoleon hem een royale gratificatie. Bij de inpoldering van de Lodewijks- polder (later Wilhelminapolder) speel de Schraver een belangrijke rol. Vriend noch vijand In opdracht van keizer Napoleon ont werpt hij plannen voor de afdamming van het Sloe en de Oosterschelde bij Bath. Op 28 januari 1811 wordt hij bij de keizer ontboden om zijn plannen toe te lichten. Napoleon is zeer onder de in dinsdag 28 april 1998 ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland krijgt een Senioren raad. In die raad werken samen: de CNV-Senioren, de FNV- Uitkeringsgerechtigden en-Ouderen, de Protestants Christe lijke Ouderenbond, de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector, het Comité Seniorendag, de gemeente Schouwen-Dui veland en de Stichting Welzijn Ouderen. De Seniorenraad wordt vrijdag 8 mei om 13.30 officieel geïn stalleerd door wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis aan het Hatfieldpark in Zierikzee. ZIERIKZEE - Met ingang van 11 mei verandert de kabelfre quentie van radio Schouwen-Duiveland. De zender is dan te beluisteren op 105.0 Mhz. De etherfrequentie voor draagbare en autoadio's blijft 107.1 Mhz. MIDDELBURG - De politie heeft maandag een 20-jarige Middelburger en een 23-jarige Vlissinger aangehouden op verdenking van diefstal van een brommer. Zondagavond laat werd vanaf de Zusterstraat in Middelburg een zwarte Aprillia gestolen. De brommer werd maandag rond een uur gevonden in de tuin van een woning in het cen trum van Middelburg. Een oplettende Middelburger belde de politie met de mededeling dat hij twee mensen met de nog op slot staande brommer had zien lopen. De politie kon de twee even later aanhouden en insluiten. MIDDELBURG - Uit een horecazaak aan de Nederstraat in Middelburg is maandagochtend om kwart voor tien de porte monnee van een 31-jarige Middelburgse gestolen. De vrouw zag een jongeman hard wegrennen en vervolgens wegrijden op een donkergroene fiets. Hij reed in de richting van de Breestraat. De dief is naar schatting 20 a 25 jaar, ongeveer 1,70 meter lang, normaal postuur, lichtblond, kort haar. Hij droeg een crèmekleurige baseballpet en een crèmekleurige jas. VLISSINGEN - Vanaf een bedrijfsterrein aan de Vlissingse- straat in Oost-Souburg is tussen zaterdagmiddag en maan dagochtend een geelkleurige trilplaat van het merk Wacker ontvreemd. Het apparaat is twintigduizend gulden waard. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een Middelburgse hondenbezitter uit de A Lauw- ereyszstraat bekeurd. Zijn huisdier zorgde voor overlast tij dens zijn afwezigheid. In het verleden was er al eens eerder geklaagd over het geblaf van de hond. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 26-jarige Vlissinger aangehouden op de Boule vard Evertsen. Hij had te veel gedronken. Op het moment dat de politiewagen naderde, het de Vlissinger zich gestrekt voor de wagen vallen. De politie sloot de man ter ontnuchtering in. Maandagochtend mocht hij vertrekken. door Marten de Jongh GOES - De Wijkvereniging Goes-Overzuid en de Stichting Buurtwerk Goés-Zuid gaan sa menwerken. De twee organisa ties hebben een werkverdeling gemaakt maar behouden beiden hun zelfstandigheid. De Wijk vereniging Overzuid gaat de be langen behartigen van bewo ners van Overzuid waar het leefbaarheidsvraagstukken be treft. De Stichting Buurtwerk Goes-Zuid zal het sociaal-cul tureel werk voor rekening ne men, ook in Overzuid. Eind vorig jaar ontstond enige discussie over de functies van de twee organisaties. Aanvanke lijk wilde Goes-Zuid de nieuwe wijk Overzuid inlijven, een plan dat ook de gemeente wel zag zit ten. De Wijkvereniging Goes - Overzuid zag daar echter niets in en wenste zelfstandig te blij ven. De twee organisaties heb ben nu samen met de gemeente een oplossing weten te vinden. Belangrijkste taak van Over zuid wordt het behartigen van bewonersbelangen op het ge bied van leefbaarheid. Te den ken valt aan onderwerpen als verkeersveiligheid, speelvoor- zieningen en straatinrichting. De wijkvereniging fungeert voor de gemeente als aan spreekpunt voor problemen op dat gebied. De Stichting Buurt werk Goes-Zuid gaat net als in Zuid ook in Overzuid het soci aal-cultureel werk verzorgen. „In het buurtcentrum worden op dat gebied al heel veel activi teiten gehouden voor ouderen en jongeren", weet penning meester A Bakker van de Ver eniging Goes-Overzuid. „Goes- Zuid heeft mensen die al veel langer daarmee bezig zijn," Plannen om zelf iets te gaan doen aan het sociaal-cultureel werk laat de vereniging Over zuid voorlopig voor wat zij zijn. „Misschien dat het er ooit eens van komt wanneer de nieuw bouw in Overzuid helemaal klaar is. Maar daar valt nu nog niets over te zeggen." De Wijk vereniging Goes-Overzuid telt op dit moment zo'n 95 leden. door René Schrier THOLEN - Peter Wildeman uit Tholen loopt met plannen rond om een christelijk gemengd koor op te richten dat zich richt op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden en midden- Zeeland. Momenteel zijn de plannen nog in het stadium dat afgetast wordt of er voldoende belangstelling voor dit initiatief is. Is dat het geval dan zal er een informatieavond worden ge houden. Het repertoire van het koor zal bestaan uit geestelijke en vaderlandse liederen, psal men en gezangen. Wildeman is al dirigent, van een achttal koren. Hij is verschillen de keren benaderd met de vraag of er in ieder geval in noord- Zeeland een dergelijk koor op gericht kan worden. Aan die wens wil hij tegemoet komen. Aan een leeftijdsgrens wordt niet gedacht. Sopranen, alten, tenoren en bassen die zich met de doelstelling van het koor kunnen verenigen zijn welkom. Het streven is er op gericht eind augustus, begin september met het koor te beginnen. Wildeman is geboren in 1972 en studeerde orgel bij Leen Schip pers en Jan Bonefaas. De begin selen van de koordirectie leerde hij van Cees het Jonk. Hij heeft al verschillende CD's en mu- zielccassettes gemaakt. Door de vele contacten die Wildeman heeft, zijn internationale con certen van het koor in oprich ting niet uitgesloten. Belangstellenden kunnen zich melden bij Peter Wildeman in Tholen of Joke Maliepaard in Nieuwerkerk. GOES - Het Leger des Heils in Goes houdt op zondag 3 mei vanaf 18.30 uur in zijn gebouw aan het Ravelijn de Groene Ja ger een theateravond waarop het stuk 'Vrijheid' wordt opge voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35