Nieuws hoeft niet plat te zijn PZC Programma uitreiking Stéphane Hessel, bijzonder boeiend Tutu spreekt meest tot de verbeelding Bewondering voor optreden Robinson Benieuwd hoe CNN altijd nieuws brengt 31 Cable News Network 3 dinsdag 28 april 1998 CNN-directeur Chris Cramer: „Wij zijn al ter plaatse voordat de pleuris uitbreekt." foto's GPD die in de stromende regen uitroept dat het een prachtige dag is. Een nieuwslezer die, zittend voor een open haard, tegen zijn collega zegt dat het een prachtige dag is en als reactie krijgt te horen dat het een prachtige dag is. De hoofdpersoon in de commercial wordt moede loos van al die onzin. De reclame spot is nauwelijks een persiflage, maar een redelijk getrouwe weer gave van de werkelijkheid op de Amerikaanse ochtend. De bood schap is dat CNN zijn publiek niet lastig valt met geleuter maar ge woon het nieuws brengt, zoals het hoort voor een nieuwsrubriek. „Wi"j vinden dat je het nieuws niet moet mengen met entertainment" zegt Chris Cramer, directeur van CNN International. „Natuurlijk willen we graag hogere kijkcijfers. We zijn dol op hoge kijkcijfers. Maar we verdommen het om het niveau van onze uitzendingen aan te passen aan de grootste gemene deler. CNN doet niet mee aan de trend die voorschrijft dat je kij kers trekt met domme program ma's. Wij zijn ervan overtuigd dat je ook veel kijkers kunt trekken met kwaliteitsprogramma's. Nieuws hoeft niet saai en plat te zijn. Nieuws kan heel spannend zijn zonder dat het overhelt naar infotainment." Havana Terwijl bijna alle Amerikaanse nieuwsorganisaties vanuit kos tenoverwegingen hun internatio nale bureaus inkrimpen of opheffen, breidt CNN zijn inter nationale organisatie geleidelijk uit. CNN heeft zesendertig bu reaus buiten de Verenigde Staten, Het afgelopen jaar opende de nieuwsorganisatie met toestem ming van Fidel Castro een bureau in de Cubaanse hoofdstad Hava na. CNN kreeg toestemming van Saddam Hussein voor het openen van een kantoor in Bagdad. Bei roet werd een vaste post. Binnen kort opent CNN een bureau in Frankfurt, het nieuwe financiële centrum van Europa. Het wordt de tweede standplaats in Duitsland, naast Berlijn. Daarnaast heeft CNN samenwerkingsovereen komsten met zevenhonderd klei nere stations over de hele wereld. Je maakt meer kans op goede j our- nalistieke verhalen indien je als nieuwsorganisatie je licht laat schijnen tot in de uithoeken van de wereld, stelt Cramer, een rasechte Brit, die voor zijn komst naar At lanta 25 jaar bij de BBC werkte. „CNN holt niet van brandhaard naar brandhaard, zoals anderen doen. Wij zijn al ter plaatse voor dat de pleuris uitbreekt en blijven ter plaatse ook nadat een bepaald nieuwsfeit zijn piek heeft bereikt. CNN is van mening dat het hebben en onderhouden van een eigen in ternationaal netwerk onmisbaar is voor kwaliteitsjournalistiek." Onlangs was hij in Afrika. Hij werd er door 'een zeer welspre kende jonge Afrikaan' op de vin gers getikt. Omdat CNN Interna tional met zijn berichtgeving over Afrika een te negatief beeld zou schetsen van het continent. „Ik heb deze jongeman duidelijk pro beren te maken dat het niet onze taak is om Afrika in een beter, maar in een breder daglicht te stellen." Mythe CNN wekt nogal eens de indruk Amerika als het brandpunt van de wereld te beschouwen. „Wij zijn een Amerikaanse nieuwsorgani satie", reageert Cramer. „Natuur lijk blijkt dat uit onze program ma's. Maar mag ik een mythe de wereld uit helpen? Van al het ma teriaal dat CNN International presenteert, is slechts tien procent afkomstig van CNN Amerika. Zo als de BBC een Britse nieuwsorga nisatie is, zo is CNN een Ameri kaanse nieuwsorganisatie. Daar zijn we ook trots op.. Maar ik zit hier niet om het Amerikaanse ge- dachtengoed uit te dragen over de wereld. Ik ben geen ambassadeur van de Verenigde Staten van Ame rika." Hij beklemtoont bij herhaling hoe lastig het is voor televisiekij kers in de VS om informatie te verzame len over andere landen dan Ameri ka. „Ik vind dat gekmakend. U bent ook Europeaan. U weet hoe frustrerend het is om in Washing ton het televisienieuws te volgen met de blik van iemand die graag wil weten wat er in de rest van de wereld gaande is. Ik ben ervan overtuigd dat ook in dit land een substantieel publiek is voor inter nationale berichtgeving." Mediaconcern Samen met onder meer Cartoon Network, TNT, Turner Classic Movies, TBS Superstation, het vermaarde baseballteam Atlanta Braves en de Goodwill Games maakt CNN deel uit van Turner Broadcasting System. Het bedrijf van miljardair Ted Turner ging eind 1996 op in Cable Networks, de snelst groeiende tak van het en tertainment- en mediaconcern Ti me Warner. Vorig jaar was Cable Networks met een omzet van 2,9 miljard dollar (6 miljard gulden) goed voor 22 procent van de omzet, van Time Warner (13,3 miljard dollar), „Onze stations blijven het beste en origineelste materiaal le veren dat er op aarde te verkrijgen is", pocht Ted Turner in Time War ners jaarverslag over 1997. CNN en CNN International hebben in middels een wereldwijd bereik van 800 miljoen kijkers. Het stre Dinsdag 28 april Zuid-Afrikaanse avond in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, aanvang 20.00 uur, Vertoning Engelsta lige documentaire 'Mandela, son of Africa, father of a na tion'. De film wordt ingeleid door dr. C. Niehaus, ambassa deur van Zuid-Afrika in Ne derland Zaterdag 2 mei 9.45-11.00 Muziek militaire kapel bij Balanspoort Abdi j- complex 10.15 Aankomst laureaten en presenters 10.30 Aankomst koningin Bea trix 11.00-12.40 Ceremonie in de Nieuwe Kerk (alleen voor ge nodigden) 12.55-13.15 Informeel gesprek van de laureaten met middel bare scholieren in de foyer van het Roosevel t Studiecentrum 12.55-13.30 Receptie Koningin Beatrix in de Kapittelzaal van het Abdijcomplex 13.40-14.25 Lunch in het Sta tenzaalcomplex I.4.25 Vertrek koningin Beatrix 14.50 Vertrek overige lunch- gasten Zondag 3 mei II.00 uur Desmond Tutu preekt in de Nieuwe Kerk (aan tal plaatsen beperkt, gemeen teleden genieten voorrang) Stéphane Hessel? Nooit van ge hoord.' Dat was de eerste reac tie van Reindert-Jan Gerding (16) uit Middelburg toen hij het lijstje met laureaten zag voor de uitrei king van de Four Freedoms Awards op zaterdag 2 mei. Juist die onbekendheid met Hessel was voor de scholier van de Christelij ke Scholengemeenschap Walche ren (vwo 5) in Middelburg reden een vraag te bedenken voor de Fransman. „Ik wilde echt heel graag naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Mijn moeder is er twee jaar geleden geweest en die was zo enthousiast dat ik dacht, daar wil ik ook heen. Tutu, Robinson, CNN en Free the children, dat zijn vier bekende namen. Ik dacht, die zul len wel veel vragen krijgen. Daar om heb ik gekozen voor Stéphane Hessel", legt de Middelburgse vwo 5-scholier van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) uit. „Hessel is bovendien een hele boeiende man. Hij leidde onder meer het Franse verzet in de Twee de Wereldoorlog vanuit Londen." Hessel was verder een assistent van Eleanor Roosevelt bij het op stellen van de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens en tot 1985 een Frans diplomaat. Sindsdien zet hij zich in voor vre desmissies in Afrika. Aanvankelijk wilde Gerding aan Hessel vragen 'of wij de plicht hebben ook ons leven in de waag schaal te stellen voor vrede op aar de'. „Maar dat was eigenlijk een vraag met weinig inhoud. Daarom heb ik besloten een andei-e vraag testellen: of de mensenrechten wel zo universeel zijn. Hoe zit het met bijvoor-beeld de Aziatische staten? De mensenx-echten zijn in Europa ontstaan en een westers idee." Hoe het gesprekje verloopt, ziet Gerding wel. „Er valt denk ik niet veel voor te bereiden. Ik weet im mers niet wat het antwoord zal zijn. Misschien dat ik nog even in de bibliotheek ga snuffelen, maar verder niks." Pak Om zaterdag niet uit de toon te vallen, trekt Gerding een pak aan. „Dat vind ik wel gepast ja. Ik ga me niet voorbei'eiden op hoe ik me moet gedragen. Ik heb sowieso heel veel respect voor die mensen, dus ik zal me wel nederig opstel len. Verder probeer ik zo relaxt mogelijk te zijn." Maurits Sep Wij wilden wel eens weten of Desmond Tutu zich net zo fa natiek had ingezet tegen de apart heid als hij zelf blank, en niet zwart was geweest." De twee 4- gymnasium-leerlingen van het Reynaertcollege in Hulst, Bob van Hoove eix Erik Klok, beide 15 jaar oud, zullen Tutu deze vraag voor leggen na de uitreiking van de Four Freedoms Awards 1998. „Het was wel even schrikken toen we te hox-en kregen dat onze vraag geselecteerd was", lachen de twee scholieren. „Je vraagt je af wat je je op de nek gehaald hebt. Maar uiteindelijk is het toch ontzettend leuk als je zelf pex-soonlijk een vraag mag gaan stellen aan een bekendheid als bisschop Tutu." Informatiepakket Het duo koos er voor om zich tot Tutu te richten omdat hij, van de vier 'wereldburgers' waar ze een vraag aan konden stellen, het meest tot hun verbeelding spreekt. „We kregen van onze leraareen in formatiepakket over de personen die de onderscheiding kringen maar we waren het er snel over eens dat onze vraag naar bisschop Tutu moest gaan", leggen Van Hoove en Klok uit.,,In onze klas werden er vragen opgesteld naar alle winnaars maar ik geloof niet dat er vooraf iemand wist wie Mary Robinson, Stéphane Hessel of GraigKielbux-gerwas." Hun ge schiedenis-docent, J. Lockefeer, onderkent de kwaliteit van Erik en Bobs vraag. „Ik heb zelf een vooi-selectie gemaakt van alle vra gen maar het was duidelijk dat de vx'aag van Bob en Erik een erg goeie was om eens te bekijken in hoeveire Tutu in zijn acties be paald wordt door zijn afkomst," meent Lockefeex: De twee vwo-leexlingen Van Hoo ve en Klok realiseren zich dat hun vraag wel erg direct op de persoon af is. „Het is inderdaad een harde vraag", beaamt Bob. „Toch willen we Tutu voorleggen welke facto ren hebben meegespeeld waar door hij zich zo heeft opgeworpen tegen het racisme in zijn land. Heeft hij bijvoorbeeld zelf te ma ken gehad met racisme omdat hij zwart is?" Hoewel ze de tekst opstelden in het Nedexiands zullen ze Tutu in het Engels aan moeten spreken. De organisatie heeft de vraag in het Engels vertaald en de jongens hebben geloot wie het woox-d tot de Zuid-Afrikaanse bisschop zal gaan richten. Erik Klok zal het woord voeren. „Mwah, echt nexveus ben ik niet", probeert Erik te relativeren, „Maar dat zal wel anders zijn als het zover is. Ik zal in ieder geval proberen de vraag uit mijn hoofd te leren, maar voor de zekerheid zal ik toch ook een papiertje bij de hand houden." Barend Pelgrim De 16-jarige Daphne Paree uit 's-Heerenhoek hoopt dat zij een beetje door kan vragen. Want een diplomatiek antwoord, daar mee neemt zij geen genoegen. Mary Robinson is de laureaat aan wie de leerlinge van het Goese St. Willibrord College graag een vraag wil stellen. De Hoge Com missaris voor de Meixsenrechten van de Verenigde Naties en de voormalige president van Ierland oogst bewondering vanwege haar uitstraling en daadkracht. Parée: „Zij is een vrouw die bewijst dat een individu veel kan doen voor mensen." Hoe Robinson zich weet te hand haven in landen waar vrouwen een veel lager aanzien genieten, dat zou Parée graag willen weten. Dat de Ierse soms met de vuist op tafel moet slaan, bleek vorig jaar. Als kersverse mensenrechtencom- missaris kwam zij in aanvaring met het militaire bewind in Alge rije toe zij aandrong op een inter nationale onderzoekscommissie naar de slachtpartijen door de moslimfundamentalisten en de repressieve politiek van de rege ring van president Zéroual. De leerlinge uit vwo 5 bewonderd Robinson omdat zij het tot presi dent schopte in Ierland. Een land waar de politiek vroeger helemaal werd gedomineerd door mannen. „In Nederland zijn minder van dat soort vrouwen te vinden", denkt Parée. „De vrouwen met hoge po sities in de Nederlandse politiek komen niet vaak positief in het nieuws.Toch denkt Parée dat een vrouw in Nedeitand hetzelfde moet kunnen bereiken als Robin son. „Als je echt kracht hebt, dan moet het kunnen. De Ierse politiek was voor de komst van Robinson ook vrouwonvriendelijk." Zelf heeft Parée geen politieke ambi ties. „Politiek interesseert mij wel, maar ik ga liever het bedrijfsleven in. Want als politicus doe je het in principe toch nooit goed. Of Parée nerveus is voor zaterdag 2 mei? „Valt wel mee. Misschien dat ik op de dag zelf wel wat krie bels krijg. Geeft niks. Het is leuk dat ik straks al die mensen mag ontmoeten." Marten de Jongh Hij vindt het spannend om er heen te gaan, maar wat hij er van moet veirwachten, weet hij niet. Egon de Bakker, uit klas 4- atheneum van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee, mag zater dag samen met zijn klasgenoot Marius van der Burg een vraag stellen aan CNN-directeur Chris Cramer. Egon de Bakker en Marius van der Burg zijn uitverkoren uit tal van andere leerlingen. „Waarom wij uitgenodigd zijn? Omdat we een originele vraag hebben verzon nen, denk ik", zegt De Bakker. „We moesten bij het vak geschiedenis een vraag verzinnen in het kader van de Four Freedoms Awards. Wie de beste vx-aagbedacht, mocht naar Middelburg. Onze vraag gaat over CNN. We mogen eigenlijk niet zeggen wat onze vraag is, maar je moet het een beetje in de richting zoeken van hoe het nou toch mogelijk is dat ze 24 uur per dag nieuws brengen." Egon gaat de vraag zelf niet voor lezen. Dat doet Marius. „Hij wilde het ook heel graag. Of ik naast hem ga staan weet ik nog niet. Ik weet niets eens hoe het allemaal zal ver lopen. Ik heb geen idee wat ik er van kan verwachten. Ik heb nog niet eens een officiële uitnodiging gehad. Ik vind het wel spannend, met al die media erbij. Dan ge beurt er weer eens wat. Ik kom uit Brouwershaven. Nou, daar ge beurt nooit wat." Andries Molengraaf Redactieruimte van CNN International. ven is dit aantal binnen twee jaar op te voeren naar een miljard. Cramer schetst het profiel van de typische CNN-kijker: man, mana ger, goed inkomen, grote belang stelling voor economisch nieuws, frequent op reis, Engels als eerste taal, nieuwsjunk. „Ik noem ze in- formatievergaarders, mensen die eerst even het nieuws willen zien voordat ze aan de slag gaan. CNN behoort tot hun standaarduitrus ting." Bijna dxiekwaxd van het CNN-publiek kijkt thuis, 15 pro cent kijkt op de hotelkamer, de rest kijkt in een fitnessruimte, op een luchthaven of in een bar of ï-es- taurant. Alarmsysteem Is er zeer belangwekkend nieuws {breaking ?ieivs) dan treedt er een soort alarmsysteem in werking bij CNN. „CNN is een gigantische machine en die machine draait ra zendsnel. Met g'ebniikmaking van de modernste infonnatietechno- logie. Fantastisch gewoon. De BBC is veel langzamer Hoe dat komt? CNN is een commerciële onderneming. Dit bedrijf wordt geleid door mensen die vertrouwd zijn met het nemen van snelle be slissingen. Er is hier niet of nau welijks sprake van een bureaucra tische structuur. Vergaderingen zijn altijd binnen het uur afge rond, vaak al na tien minuten." Ofschoon de kijkcijfers volgens Cramer in de afgelopen maanden aanzienlijk verbeterd zijn, blijft CNN worstelen met een oud pro bleem: de kijkers stemmen bij be langwekkende nieuwsontwikke- lingenmassaal af op CNN, maarze stromen ook weer massaal weg naar andere zenders als de climax in het nieuws achter de rug is. CNN kocht vox'ig jaar de creatieve manager Rick Kaplan weg bij ABC en onder diens leiding zal CNN in de VS een steviger pro- grammexing krijgen in de belang- rijke avonduren. Kaplan hoopt de kijkers ex-van te ovexduigen dat zij op vaste momenten in de avond originele en spraakmakende nieuwsrubrieken kunnen ver wachten bij CNN. Appointment vieioing noemt hij dat en het is vol gens hem essentieel voor elk nieuwsstation. Alleen op die ma nier schep je een vaste relatie met je kijkers, meent hij. En het enige wat CNN vooralsnog op dit vlak te bieden heeft is de naar verhouding goed bekeken talkshow van vete raan Larry King. Bikkelhard De positie van CNN op de Ameri kaanse markt is niet de eerste zorg van Chris Cramer. Hij kijkt vooral naar Europa, waar nieuwssta- tions bikkelhard knokken om de gunst van de op actuele informatie beluste kijker. „We hadden lange tijd een monopolie, maar er zijn de afgelopen jaren een hoop spelers bijgekomen", zegt Cramer. Hij noemt Skynews, Eurosport, Euro- news, Eux'opean Business News, BBC Worldservxce en Bloomberg. „Ze verliezen allemaal een hoop geld." Ook in de VS kreeg CNN te maken met stations die 24 uur van de dag nieuws uitzenden: Fox News en MSNBC. En ook in de VS wordt fel gevochten. „Pximeurs zijn voor ons van groot belang. In dien wij met onze berichtgeving voortdurend in het spoor van de anderen zouden volgen, dan zou den we een groot probleem krij gen. Er ligt een immense dnxk op onze organisatie om het nieuws als eerste te brengen." John Wanders In de souvenirwinkel in het CNN Center in Atlanta (Georgia) leest een jong echtpaar een beetje giechelig het nieuws voor. Het tweetal zit, gehuld in blauwe colberts, achter een heuse presentatietafel. Het decor op de achtergrond toont de redactiezaal en het logo van CNN. Er loopt een camera mee, maar voor het overige is alles nep. Het plezier van de toeristen die zich hier dagelijks verzamelen is er niet minder om. Talloze bezoekers aan het CNN Center hebben op deze plek even mogen ruiken aan het vak van nieuwslezer. Een paar verdiepingen hoger in het kolossale gebouw bevindt zich de echte newsdesk van Cable News Network. Hier klopt het hart van het televisiestation dat sinds de j ai-en tachtig wereldwijd 24 uur van de dag niets anders uit zendt dan nieuws en achtergrond informatie. Op een verhoging aan de rand van de redactiezaal pre senteert het vaste duo Daryn Ka- gan en Bill Hemnxer voor de kij kers in de Verenigde Staten het ochtendnieuws. Even verderop is de redactieruimte van CNN Inter national, de internationale divi sie. Daar bevinden zich ook de presentatoren die in de huis- en hotelkamers buiten de VS te zien zijn. Zoals Jonathan Mann. „Wat ik goed vind aan CNN is dat het een intelligente, competitieve, serieu ze en eerlijke nieuwsorganisatie is", zegt hij. „Die eigenschappen tref je niet zo vaak aan in de Ame rikaanse televisiejournalistiek. Er gaan beslist dagen voorbij waarop ik niet tx-ots op mijzelf ben. Maar het is nog nooit voorgekomen dat ik mij voor mijn werk moest scha men.Als presentator bij CNN In ternational moet je op alles voor bereid zijn, zegt hij. „Wij moeten wereldwijd door barrières heen breken en cultux-ele, taalkundige en demografische voorooi'delen uit de weg ruimen. En dat alles 'li ve'. Het is een uitzonderlijke am bitie." De wetenschap dat hondex-den miljoenen televisiekijkers in bijna alle landen van de wex-eld zijn ge zicht kennen, doet hem weinig. „Een presentator die kickt op dat aspect van het werk, heeft een zwakke pei'soonlijkheidsstruc- tuur." Ontbijttafel In de VS toont CNN dagelijks een harde commercial die het verschil aangeeft tussen de eigen formule en die van de grote omroepen CBS, ABC en NBC. De reclamespot be handelt de verschillende nieuws uitzendingen die in de vroege ochtend te zien zijn op de Ameii- kaanse televisie. We zien een man aan de ontbijttafel, die van het ene naar het andere kanaal zapt en louter onzinnige nieuwsprogram ma's voorbij ziet komen. Hij ziet de zwaaiende weerman van NBC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31