Signaal Saksen-Anhalt aan CDU II1ÉSI Diesmal Protest wahlen Worstelen met volksgezondheid PZC if! feiten en meningen 2 Nieuwe raadsels rond ontsnapping Dutroux Nederlaag van Kohls partij werkt langer door dan zege extreem-rechts v X. I 28 april 1948 Provincies zetten in op groenere ruimtes liliissir dinsdag 28 april 1998 De oproep van de extreem-rechtse DVU heeft gewerkt: er werden volop proteststemmen uitgebracht tegen de regering-Kohl. foto Fabian Bimmer/AP door Peter van Nuijsenburg De reactie is even voorspel baar als het weer van de af gelopen dagen: telkens wanneer een extreem-rechtse partij in Duitsland bij verkiezingen een succes boekt, grabbelen verte genwoordigers van de democra tische partijen in de ton met be zorgde, bezwerende en soms tegenstrijdige frases. „Een nederlaag voor de demo cratie", zei de voorzitster van de Bondsdag, Rita Süssmuth zon dagavond over de verrassende winst (13 procent) die de Duitse Volksunie (DVU) boekte bij de verkiezingen in de Oost-Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. „Geen bewijs voor een oplevend neo-fascisme. Bij de Bondsdag verkiezingen in september heb ben ze geen schijn van kans", zei bondskanselier Kohl gisteren over het zelfde fenomeen. Wie van beide heeft gelijk? Zonder afbreuk te willen doen aan het beoordelingsvermogen van de Bondsdagpresidente, valt er veel voor te zeggen dat de De bondskanselier heeft alle re den even na te denken over de boodschap die hij kreeg in Sak sen-Anhalt. doorTheo Haerkens De provincies willen de komende kabinetspe riode meer vrijheid en meer geld om de groene ruimte vorm te geven. Ze willen dat doen in overleg met de land bouw, de milieubeweging en de recreatieve sector. Giste ren presenteerden zij geza menlijk hun ideeën onder het motto 'Meer Groen op de Kaart'. Volgens J. van Kemenade, voorzitter van het Interpro vinciaal Overleg IPO, kan. de kwaliteit van de groene ruimte een stuk beter worden als cle partners tijdig bij overleg worden betrokken. De provincies zien met lede ogen aan hoe asfalt en steen oprukken en de aanleg van groen voor natuur en recrea tie achterblijft. Dat moet an ders. Niet alleen voor de zaak van natuur en milieu, maar ook omdat meer groen de kwaliteit van het stedelijk gebied oppept. „Veel natuur in de omgeving levert een in teressant vestigingsklimaat op voor bedrijven." Van Kemenade pleitte voor meer overleg om zo het groen in het land zo goed mogelijk in te richten en te benutten. Hij wist zich gesteund door premier Kok die al eerder pleitte voor 'een poldermo del voor groen en milieu'. Essentieel daarbij is dat de provincies meer beleidsvrij heid krijgen en extra financi ële armslag ter grootte van 3,5 miljard. Volgens het IPO is dat een relatief gering bedrag ten opzichte van de totale som die wordt geïnves teerd om het land voor te be reiden op de komende eeuw Duidelijk werd dat zonder dit bedrag de zogenoemde ecologische hoofdsti-uctuur niet tot stand komt. Deze structuur moet de groene ge bieden met elkaar verbinden en versnippering van de leef gebieden van flora en fauna tei'ugdringen. Poldermodel Het poldennodel staat voor meer overleg en minder ei genmachtig opleggen vaxx maatregelen van bovena t'De deelnemers aan het monster- verbond van landbouw, mi lieu en recreatie zijn het met dë provincies eens dat goed 'óvërleg vooraf kan leiden tot een - betere landinrichting bondskanselier het bij het rech- te eind heeft. Dat de DVU een buitengewoon onzindelijk ge zelschap is, staat buiten kijf. Het troetelkind van de Miinche- ner uitgever Gerhai'd Frey haat buitenlanders, joden, zigeuners en andei'e, vooral zwarte, geva ren voor de reine Duitse volks ziel. Het trekt types aan bij wie de kennis van het alfabet vaak matig ontwikkeld is en die deze tekortkoming compenseren met het brallen van simpele slogans, 'Duitsland voor de Duitsers' en 'Buitenlanders er uit', en het er op los rammen zodra ze een ver tegenwoordiger van de boven- genoemde minderheden in het. vizier krijgen. Maar een seideuze bedreiging voor de democratie zijn ze niet. De DVU en de andere neo-na- zistische splinters zijn daarvoor te klein, - de partij van Frey heeft naar schatting 15.000 le den - te verdeeld en hebben vaak padvinders met een oververhit te fantasie en een overdosis grootheidswaan als leiders. Signaal Dat ze van tijd tot tijd ook via het stemlokaal opmerkelijke successen boeken, betekent echter niet dat hun kiezers warm lopen voor hun denkbeel den. Die successen worden meestal behaald in wat wel zijnswerkers de 'oude wijken' of 'achterstandsbuurten' plachten te noemen. In die buurten is de werkloosheid vaak hoog, viert de misdaad hoogtij, wonen veel allochtonen en hebben de ande re bewoners vaak terecht het idee dat de gevestigde partijen hen in de steek laten. Plun stem voor de DVU of, zoals in ons land, de Centrum-democraten is een protest tegen deze om standigheden, een signaal aan de 'politiek', dat ze iets moet doen. D at is volgens de eerste analyses ook in Saksen-Anhalt het geval. Het is de annste deelstaat van Duitsland met de hoogste jeugdwerkloosheid,zodat het niemand verbaasde dat elke vierde DVU-kiezer jonger is dan 30, van wie velen voor het eerst naar de stembus gingen. Veel buitenlanders wonen er niet, maar dat schijnt hun aanwezig heid des te bedreigender te ma ken. De slaapsteden aan de rand van de hoofdstad Maagdenburg mogen na de Wende redelijk waarin ieder aanzijn ti-ekken komt. Volgens directeur P. Nouwen van de ANWB is het inplannen van meer recrea tiemogelijkheden rond de steden essentieel voor het te- rugdringen van de mobili teit. „Wie dichtbij huis kan recreëren gaat daar niet een uur voor rijden. We moeten het bos toegankelijk hou den", betoogde hij. Monopolie LTO-Nederland onder schrijft die gedachte. H. Slijkhuis erkende dat de boer niet langer het monopolie h.eeft op de inrichting van de groene ruimte. De kwaliteit moet omhoog, onder meer door herstructurering van glastuinbouw en varkens- houd erij, en het ontwikkelen van nieuwe economische ac tiviteiten, die onontbeerlijk zijn om het platteland leef baar te houden. Ook in land schappelijk waardevolle gebieden zag hij mogelijkhe den duurzame landbouw te bedrijven. RBeckers van Natuur en Mi lieu dacht daarbij aan het promoten van streekeigen lanclbouwprodukten en mo gelijkheden voor kleine ho tels en pensions langs fiets en schaatsroutes. Het voor malig boegbeeld van Groen- Links benadrukte dat boeren en milieubeweging elkaar steeds meer gaan zien als partners in de strijd tegen het oprukken van beton en as falt. Beide partijen vrezen dat van Nederland halver wege de komende eeuw niet meer over is dan een distri- butiecoiridor naar de rest van Europa. Zij laakte de verkokering bij het Rijk waar twee ministeries vrolijk werken aan visies op de toe komst, zonder daarover te overleggen. F. Evers van Natuurmonu menten zag het partnerschap van boeren en natuur- en mi lieuorganisaties heel con creet voor zich. „Wij hebben als beheerder van natuurge bieden zelf al 9.000 hectare verpacht aan boeren." Hij meent dat activiteiten van de boeren een aanvulling kun nen zijn op het weik van de beheerders van natuurgebie- den. Al die natuurgebieden lenen zich natuurlijk uitste kend voor recreatie, zonder dat ze worden omgebouwd tot pretparken. GPD goed zijn gerenoveerd, het blij ven getto's waar verveling troef is. Het is een oord zonder veel perspectief en het onbehagen uitte zich bij vorige gelegenhe den in de foi'se steun aan de ex- communisten van de PDS of het mijden van de stembus. Het eni ge echte verrassende aan de uit slag is eigenlijk dat" de protest stemmers pas zondag massaal op de extreem-rechtse trom hebben geroffeld. Krediet Conclusies voor de Bondsdag verkiezingen van 27 september mogen uit deze ontwikkeling niet worden getrokken; de DVU zal als het er 'echt' om gaat ver zo veelis ae meest ge hoorde uitspraak van het stemvolk voorafgaand aan de Tweede-Kamer verkiezingen. De burger heeft gelijk. In 1994 was dat zo en nu in 1998 weer We. blikken terug: maak ten de partijen hun woor den waar en hoe kijken ze er nu tegen aanTot zes mei elke dag een heikel thema tegen het licht. Vandaag: volksgezond heid. door Margit Kranenburg De gezondheidszorg is er on der paars bekaaid afgeko men. Lange wachttijden voor operaties en karige verzorging van ouderen springen in het oog na vier jaar de hand op de knip. Alle partijen beloven nu met grootse gebaren meergeld. Min der eensgezind zijn ze over een noodzakelijk nieuw verzeke ringsstelsel om in de volgende eeuw de kosten te beteugelen. Hoe kun je de uitgaven voor de gezondheidszorg binnen de per- ken houden zonder dat mensen te weinig zorg krijgen en 'schrij nende gevallen' opduiken? Dit dilemma bezorgt elk kabinet weer hoofdbrekens. Revolutio naire kankerbehandelingen en nieuwe therapieën voor demen ten zijn geweldig, maar hebben hun prijskaartje. Situatie 1994 Paars koos er vier jaar geleden voor de kosten van de volksge zondheid met slechts 1,3 pro cent per jaar te laten groeien. Willens en wetens te weinig, maar de voorkeur ging toen nu eenmaal uit naar investeren in 'werk, werk, werk'. Aan een nieuw systeem van ziektekostenverzekexingen waagde de kersverse coalitie zich niet; daarover liepen vooral de ideeën van PvdA en WD te zeer uiteen. Staatssecretaris Hans Simons van de PvdA was in het vorige kabinet de laatste die met iets nieuws kwam. Zijn plan-Simons beloofde een ba sisverzekering voor iedereen. Het mislukte jammerlijk en Si mons zit als wethouder in Rot- terdam nog steeds zijn wonden te likken. Geen wonder dus dat opvolger Els Borst van D66 geen trek had in een dergelijk drama. Wat is er gebeurd? De krappe groei heeft geleid tot langere wachtlijsten en een ver schraling van verpleging en ver zorging. Minister Borst en moedelijk niet de kiesdrempel van 5 procent halen. Maar voor de CDU van bondskanselier is de uitslag van zondag om een andere reden een teken aan de wand. De christen-democraten hebben nooit eerder zo'n slecht resultaat bij deelstaatverkie zingen behaald. Dat lag niet al leen aan de weinig inspirerende lijsttrekker in Saksen-Anhalt en het voortdurende gekrakeel in Bonn: de intriges, de geruch ten over coup-plannen tegen Kohl en het afbranden van diens kroonprins, fractieleider Schauble, door de Beierse zus terpartij CSU. Die laatste inci denten ondermijnen momenteel het vertrouwen in de partij en in Dat er meer geld nodig is voor de werknemers in de sector. staatssecretaris Teipstra heb ben elk jaar - vooraf of achteraf - extra geld gekregen, maar niet genoeg om de zorg op peil te houden of in te spelen op veran deringen in de maatschappij De medische wetenschap blijft vooruitsnellen met nieuwe, maar dure medicijnen en ingre pen. Tegelijkertijd neemt de vraag naar behandelingen en verzorging toe, vooral door dé dubbele vergrijzing van steeds meer ouderen die steeds ouder worden en bovendien zo lang mogelijk thuis willen blijven wonen. Een paars succes is de Wet Ge- neesmiddelenprijzen die medi cijnen een stuk goedkoper maakt. Maar op het gebied van ziektekostenverzekeringen is de afgelopen vier jaar nauwe lijks iets veranderd. Borst heeft tevergeefs geprobeerd de pil en Kohl, maar kunnen nog tijdig uit de wereld geholpen worden. Tussen het debacle in Saksen- Anhalt en de Bondsdagverkie zingen liggen nog 5 maanden en een vakantie op zonovergoten stranden. Wat de CDU vooral moet vrezen is dat de regering in Bonn in het oosten als hoofdschuldige van de daar heersende malaise wordt beschouwd. En daar ziet het nu naar uit. De kanselier van de eenheid lijkt zijn krediet te hebben verspeeld bij een bevol king die hij 'bloeiende land schappen' had beloofd, maar- die voornamelijk een sociale kaalslag te zien heeft gekregen. In Saksen-Anhalt heeft een later het kunstgebit uit het zie kenfondspakket te halen. Wel zijn hier en daar een eigen bijdragen ingevoerd. Zieken fondspatiënten moeten tot maximaal tweehonderd gulden per jaar zelf betalen via een wanstaltige regeling waarvan de Tweede Kamer het schaam rood op de kaken krijgt. Hoe nu verder? De kiezer zet gezondheidszorg op één. De politieke partijen spelen daar in de campagne handig op in. AHejnaal willen ze de wachtlijsten aanpakken en 'meer handen aan het bed'. 'Meer geld naar de zorg!klinkt het alom. Rekenwerk van het Centraal Planbureau laat de exacte cij fers achter de mooie woorden zien. GroenLinks biedt de mees te groei met een jaarlijks per centage van 2,4 procent en het CDA het minste met 1,7 procent. De WD komt op een groei van 1,8, de PvdA op 1,9 en D66 op 2 procent. Op dit moment gaat jaarlijks ruim 65 miljard gulden om in de zorg. Het overgrote deel bestaat uit premies: AWBZ, zieken fonds en particulier. Het verze- door de PDS gedoogde minder heidsregering van SPD en de Groenen vier jaar lang gere geerd zonder de situatie ook maar iets te hebben verbeterd. Maar de sociaal-dëmocatische minister-president Höppner won desondanks de verkiezin gen, ook doordat hij de kiezers er van wist te overtuigen dat de oorzaak van de stagnatie niet in Maagdenburg maar in Bonn moest worden gezocht. Als de CDU er niet in slaagt deze anti- Kohl-stemming te verdrijven wordt een toch al moeilijke klus, het voor de vijfde op eenvolgen- de keer winnen van de Bonds dagverkiezingen, vrijwel zeker een onmogelijke. GPD keringssysteem is zeker gezien de vergrijzing en alle nieuwe medische mogelijkheden toe aan modernisering. De WD wil dat ziekenfondsen als normale verzekeraars gaan werken, met andere woorden dat het ziekenfonds wordt afge schaft. Volgens de liberalen is het niet nodig dat cle overheid voor bijna tien miljoen mensen bepaalt hoe die hun gezondheid moeten verzekeren. De PvdA wil juist meer mensen in het zie kenfonds verwelkomen door de loongrens te verhogen. D66 laat het ziekenfonds met 1,5 miljoen mensen krimpen door niet het loon maar het be lastbaar inkomen per huishou den als grens te stellen. Kleine zelfstandigen komen zo in het ziekenfonds en tweeverdieners verdwijnen eruit. Het CDA staat één systeem voor ogen met solidariteit van rijk voor arm en ziek voor gezond. De verschillen liegen er niet om. Die tegenstelling maakt het hoogst onwaarschijnlijk dat Nederland over vier jaar een re volutionair nieuw systeem van ziektekostenverzekering kent. GPD door Paul Koopman Wat deed de Belgische ze- denmisdadiger Mare Dutroux in de ruim twee uur dat hij op vrije voeten was? De ont snapping van België's berucht ste crimineel heeft het mysterie rond zijn persoon alleen maar- groter gemaakt. Handelde Dutroux als een nerveus wrak of als een geslepen psychopaat; voor beide tegenstrijdige theo rieën zijn evenveel aanwijzin gen. Het scenario leek vorige week nog zo eenvoudig. In het justi tiepaleis van Neufchateau, waar hij zijn dossier bestudeer de, overmeesterde Dutroux donderdag een van zijn bewa kers. Met diens (ongeladen) pis tool zette hij het op een lopen, om in de hoofdstraat een Re nault te kapen. Het was toen rond drie uur 's middags. In de namiddag merkte boswachter Michaux de auto op in de bossen bij Herbeumont. Niet ver daar vandaan werd Dutroux rond vijf uur- in de boeien geslagen. Breed grijnzend liet hij zich on der zware politiebewaking te rugbrengen naar zijn cel. Maar imniddels zijn er tal van vragen. Waarom bijvoorbeeld nam Dutroux de route die hij volgde, waarom passeerde hij de vlakbij gelegen grens niet, wat deed hij precies tussen drie en vijf uur 's middags, wachtte hij op hulp, had hij plannen iemand anders te vermoorden of wilde hij cle hand aan zichzelf slaan? Zocht hij in de bossen naar ver borgen zaken, en nog raadsel achtiger: waarom reed hij maar een klein stukje met een tot de nok volgetankte auto? Volgens de advocaat van Dutroux, mr. Julien Pierre, had de vlucht maar één weinig tot de verbeelding sprekende reden: paniek. Dutroux zou de wan hoop nabij zijn geweest vanwe ge het zeer strenge gevangenis regime in Aarlen. „Het was een roep om hulp", verklaarde Ju lien Pierre. Julien Pierre kan zijn beweringen staven met een brief die Dutroux twee dagen voor zijn vlucht aan de minister van Justitie schreef. Daarin klaagt hij over zijn behandeling en zegt hij dat hij het niet meer uithoudt. Rond deze lezing rijzen, naar mate meer details bekend wor den, steeds grotere twijfels. Al lereerst schoor Dutroux zijn baard af, kort voordat hij in Veiling Walcheren De leden van de coörperatieve veilingvereniging Walcheren hebben besloten tot aankoop van een terrein aan de Nieuwe Vlissingseweg. Op het- perceel zal een nieuwe veiling worden gebouwd. Naast het veilingge bouw komt een opslagplaats voor bewaarkooleen koelhuis en nog een ruimte voor de op slag van emballage en andere goederen. Walvisvangst In de Vlissingse bioscoop Al- hambra wordt drie dagen lang een film vertoond over de jacht op walvissen tijdens de eerste reis van de Willem Barendsz. naar de Zuidpool. De Polygoon-reportage is een Neufchateau zijn dossier ging bestuderen. Toeval? Of een po ging om bij zijn vlucht minder herkenbaar te zijn? De politie van Neufchateau houdt ernstig rekening met het laatste, omdat de zedenmisdadiger in het ver leden vlak voordat hij een mis drijf beging ook zijn uiterlijk placht te veranderen. Dan is er het merkwaardige vluchtgedrag van de man die de reputatie heeft zeer geslepen te zijn. Hoewel de grensovergan gen naar Frankrijk en Luxem burg nog geen twintig minuten rijden zijn van Neufchateau en Dutroux de omgeving op zijn duimpje kent, waagt hij zijn kans niet. Integendeel. Nadat hij twee uur spoorloos is ge weest vindt boswachter Mi chaux de auto op nog geen acht kilometer van Neufchateau. De auto is niet vastgereden in de modder - zoals eerst wercl be richt - maar staat te wachten. Met Dutroux achter het stuur. Als Dutroux de boswachter in zijn spiegel opmerkt, geeft hij plankgas. Teruggekeerd mei politieversterking vindt Mi chaux de auto even verderop weer, maar nu afgedekt met tak ken. In de buurt wordt latei Dutroux, dan te voet onder-weg, zonder problemen ingerekend. Kip zonder kop De politie denkt aanvankelijk dat Dutroux als een kip zondei kop door de omgeving heeft ge scheurd, op zoek naar een ge schikte vluchtroute. Maar daar tegen pleit de getuigenis van de eigenaar van de auto, de Waal Pierre George, die zich de kilo meterstand bij de laatste tank beurt nog meent te herinneren, Als George zich niet vergist, heeft Dutroux maar elf kilome ter gereden. Wat onmiddel lijk de vraag oproept wat hij dan de rest van de tijd heeft gedaan, Wachtte hij op een andere vluchtauto, op medeplichtigen, of wilde hij te voet naar het huis van rechter Connerotte, de man die hem in 1996 in de boeien sloeg, om een rekening te veref fenen? Alsof dat al niet genoeg is, heeft Dutroux zelf nog meer misl rondom zijn ontsnapping opge worpen. Na zijn arrestatie werd een brief gevonden die hij aan zijn zoon had'geschreven. „Wij zullen elkaar waarschijnlijk niet meer zien. Ik ga ster-ven" luidt de dramatische bood schap." GPD voortreffelijk gemaakte film dat een veelzijdig beeld geeft van het leven aan boord, het' werk van de harpoeneurs en het weinig smakelijk ontleden van de reusachtige dieren. Herbouw boerderijen Nederland en België hebben overeenstemming bereikt over de herbouw van boerderijen van Belgische eigenaren in Zeeuws-Vlaanderen. Deze boerderij en werden door Ne derlanders gepacht. Met Frankrijk wordt nu ge-1 sproken over de herbouw van boerderijen in ons land die ei- j gendom zijn van naar Frank- rijk geëmigreerde Nederlan ders. 'Ach, de politiek, belooft -k— - - m gezondheidszorg blijkt overduidelijk uit de demonstraties door de foto Phil Nijhuis/GPD m Uitgever: W. F. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AKTerneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V, Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV/Wegener Arcade NV 730924,22129 Hamburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2