Awards kennen illustere laureaten Vier pilaren waarop de beschaving rust Aanzien laatste decennia sterk gegroeid dinsdag 28 april 1998 Franklin Delano Roosevelt Tijdens een plechtige bijeenkomst in cle Nieuwe Kerk van Middelburg worden zaterdag 2 mei vijf Four Freedoms Awards uitgereiktHet is de negende keer dat het historische Abdijcomplex het decor vormt voor enkele uren van bezinning en hoop. De Amerikaanse onderscheidingen houden de gedachtenis in ere aan een van de beroemdste presidenten van de Verenigde Staten, Franklin Delano Roosevelt, en aanzijn idealen. Hij hield 6 januari 1941 - de VS namen nog niet actief deel aan de Tweede Wereldoorlog - zijn jaarlijkse rede voor het Congres. In deze State of the Union legde hij het recht op een aantal fundamentele vrijheden voor de mens vast. Ze zijn wereldwijd bekend geworden als de Four Freedoms De vier vrijheden van de Amerikaanse president hadden op het moment dat hij ze formuleerde een extra betekenis. Een groot deel van cle Wereld - Europa, Azië, Afrika - stond in brand. Mensen in veel landen werden onderdrukt en moesten het zonder enige vorm van vrijheid stellen. Roosevelt gaf ook een signaal af aan de Amerikanen zelf: een appèl dat achteraf kan Worden gezien als de grondslag voor de strijd tegen het fascisme. Een oproep ook aan de stroming in zijn land die de VS koste wat 't kost buiten de oorlog wilde houden. Vier vrijheden waarmee Roosevelt zijn volk wist te mobiliseren om de wereld te helpen bevrijden van de overheersing. Actualiteit De Four Freedoms hebben bijna zestig jaar na dato aan actualiteit nog niets ingeboet. Vrijheid van meningsuiting Freedom of speech and expression. Vrijheid van godsdienst Freedom to worship God. Vrijwaring van gebrek Freedom from want Vrijwaring van angst Freedom from fear. Ze kunnen nog altijd worden beschouwd als vier pilaren waarop de beschaving rust. Roosevelts idealen moeten steeds weer opnieuw bevochten worden; ze zijn geen geschenk uit de hemel, zoals een van de laureaten het ooit uitdrukte. De vrijheden zijn ook verre van vanzelfsprekend: een derde van de wereldbevolking heeft op de drempel van de nieuwe, eenentwintigste eeuw te maken met armoede en honger, strijdt elke dag om het bestaan en leeft voortdurend met angst voor de dag van morgen. Het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute in New York heeft de Four Freedoms Awards inhet leven geroepen. Ze Worden sinds 1949 toegekend aan personen of instanties die een opvallende bijdrage hebben geleverd aan de kwaliteit van de mondiale samenleving, uiteraard in de geest van Roosevelts idealen. Voor het eerst in 1982 worden de onderscheidingen om de twee jaar in Middelburg uitgereikt. Dat Nederland - en in het bijzonder de Zeeuwse hoofdstad Middelburg - daarvoor is uitverkoren, vloeit voort uit de band die er bestaat met de Roosevelts. De voorouders van Franklin Delano woonden in Zeeland op het eiland Tholen. In Oud-Vossemeer staat een monument dat daaraan herinnert. De algemene vrijheidsmedaille (Four Freedoms Award) gaat voor 1998 naar de Ierse Mary Robinson, hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de mensenrechten. Zij was van eind 1990 tot september 1997 president van Ierland. Robinson maakte zich sterk voor gelijkberechtiging van vrouwen en voor een grotere tolerantie tussen katholieken en protestanten in Ierland en Ulster. Haar optreden en stellingnames leverden haar de eretitel President van het Volk op. De medaille voor vrijheid van meningsuiting is toegekend aan de Amerikaanse nieuwszender CNN. Dat gebeurt ondermeer uit respect voor de wijze waarop CNN reportages verzorgt over ernstige inbreuken op de internationale rechtsorde en de vrede in de wereld. De medaille voor vrijheid van godsdienst (Freedom of Worship Award) is bestemd voor de Zuid- Afrikaanse aartsbisschop Desmond Mpilo Tutu. Hij was jarenlang het boegbeeld van de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. In 1984 ontving hij voor zijn activiteiten de Nobelprijs voor de Vrede. &a de beëindiging van de blanke overheersing werd Tutu voorzitter van de Waarheidscommissie, die de taak heeft blank en zwart met elkaar te verzoenen. De medaille voor vrijwaring van gebrek (Freedom from Want Award) is toegekend aan de Franse oud-diplomaat Stéphane Hessel. Sinds hij in 1985 afscheid nam van de Franse diplomatieke dienst zet hij zich in voor vredesmissies in Afrika. Onlangs riep hij op tot barmhartigheid jegens de vele illegale Afrikaanse vluchtelingen in Frankrijk. Hessel was verzetsstrijder in de Tweede Wereldoorlog en assistent van Eleanor Roosevelt bij het opstellen van de Universele Verklaring van de Rechten van de mens. De van oorsprong Canadese kinderrechtenorganisatie Free the Children krijgt de medaille voor vrijwaring van vrees (Freedom from Fear Award). De organisatie werd m 1995 opgericht door de toen twaalfjarige Canadese jongen Craig Kielburger. Het was zijn reactie op de moord op zijn Pakistaanse leeftijdsgenoot Iqbal Masih. Deze jongen werd gedood vanwege zijn strijd tegen de kinderslavernij. Free the Children groeide in drie jaar uit tot een internationale organisatie voor de rechten van het kind, zoals die zijn vastgelegd door de Verenigde Naties. Rinus Antonisse riJ De Four Freedoms Awards worden sinds 1949 uitgereikt, aanvankelijk altijd in de Verenigde Staten aan Amerikanen. Ze zijn bestemd voor mensen die zich bijzonder hebben ingezet om één van de vier door de Amerikaanse president Roosevelt fundamenteel genoemde vrijheden voor de mens dichterbij te brengen. De internationale onderscheiding is ingesteld door de Four Freedoms Foundation, thans ondergebracht bij het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute. Vanaf 1982 worden ze afwisselend in de even jaren in Middelburg uitgereikt en in de oneven jaren in Hyde Park, New York. Van deze cyclus is tot nu toe een keer afgeweken. Dat was in 1995 door de overhandiging van de onderscheiding aan minister-president Ruud Lubbers in Utrecht. In het begin werd er maar één Four Freedoms Award toege kend. Vanaf de viering van de hon derdste geboortedag van F. D. Roosevelt in 1982, zijn naast de al gemene medaille zijn er ook awards uitgereikt voor de vrijheid van, meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwaring van angst en de vrijwaring van gebrek. De eerste Four Freedoms 'nieuwe stijl' gingen alle naar Nederlan ders. Als eerste ontving prinses Juliana er een, omdat het Huis van Oranje in tijden van oorlog en vre de het symbool is geweest van moed en hoop op een betere we- reld.Verder waren er medailles voor Max van der Stoel (oud-mi nister van Buitenlandse Zaken) als strijder voor mensenrechten; Willem A Visser 't: Hooft (oud-se- cretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken), als bevorderaar van de oecem enische beweging; H. Johannes Witteveen (oud-direc teur van het Internationale Mone taire Fonds), als financiële man achter ontwikkelingssamenwer king; J. Herman van Roijen (oud- Waite (vrijheid van godsdienst. Bij de uitreiking had het optimisme over een wereld in vrijheid (mede ontstaan door het wegvallen van het Ijzeren Gordijn) plaats ge maakt voor zorgen over het ont staan van brandhaarden in Euro- Bisschop Desmond lutu diplomaat), als bevorderaar van het werk van de Verenigde Naties en de Europese Gemeenschap. De allereerste Four Freedoms Award was in 1949 voorde Ameri kaan Alben W. Barkley, vice-pre sident van de VS onder Truman. I-Iet jaar daarop ontving de echt genote van Roosevelt, Eleanor Roosevelt er een, Het waren niet de ministen onder de Amerikanen die ervoor in aanmerking kwa men, zoals George C. Marshall, Harry S. Truman, Averell Harri- mannn, Arthur Goldberg, Henry Cabot Lodge, Hubert H. Hum phrey en Nelson A Rockefeller. De medaille was in 1964 posthuum voor de vermoorde president John F. Kennedy en het jaar daarop eveneens posthuum voor de diplo maat Adlai Stevenson. De beslissing om vanaf 1982 het aantal awards uit te breiden en voortaan afwisselend in Middel burg en New York uit te reiken, gaf aan de onderscheiding een brede- Koning Juan Carlos werd in 1996 onderscheiden. foto Ruben Oreel foto AP De Dalai Lama, re erkenning. Vanaf dat moment zijn naast Amerikanen ook andere verdienstelijke 'wereldburgers' in aanmerking gekomen voor de prestigieuze medaille. Ook orga nisaties zijn ervoor uitverkoren: Amnesty International (1984) en de Spaanse krant El Pais (1986) kregen de Freedom of Speech Award. De Freedom from Want Award was in 1996 voor Artsen Zonder Grenzen en in 1998 zijn er twee organisaties die voor het voetlicht in de Nieuwe Kerk te Middelburg treden: de televisie maatschappij CNN (Freedom of Speech Award) en Free the Chil- dern (Freedom from Fear Award). In 1984 werd eenmalig een specia le onderscheiding uitgereikt: de Eleanor Roosevelt Centennial Award. Die was voor de Fran?aise Simone Veil, voormalig voorzitter van het. Europees Parlement. De medaille was in het leven geroepen ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Roosevelts echt genote. Veil kreeg de award voor haar persoonlijke moed in de strijd tegen tirannie en voor het streven naar een verenigd, veilig en productief Europa. Onafhankelijk De toekenning van de Four Free doms staat nadrukkelijk los van politieke oogmerken. De Ameri kaanse stichting is onafhankelijk. Toch zijn er met de keuze van per sonen regelmatig duidelijke sig nalen afgegeven, dan wel vormde de toekenning een erkenning voor activiteiten met een duidelijk politiek karakter. In 1984 leidde de voorgenomen uitreiking van de Freedom from Worship Award aan de Zuid-Afri kaanse dominee Christiaan Bey ers Naudé tot enige opschudding. De predikant kreeg van de rege ring van Zuid-Afrika geen toe stemming zijn land te verlaten. Zijn echtgenote Ilse en dochter Liesel mochten wel naar Middel burg afreizen. Zij namen de on derscheiding in ontvangst. Liesbeth Palme, echtgenote van de vermoorde Zweede premier Olaf Palme, nam in 1986 de me daille in ontvangst die hoort bij de onderscheiding voor activiteiten ter vrijwaring van vrees. Palme werd posthuum geëerd voor zijn onvermoeibaar ijveren voor een betere, vreedzame wereld. Twee jaar later, werd opnieuw een voor man van de internationale sociaal-democratie gelauwerd: de voormalige West-Duitse bonds kanselier Helmut Schmidt. Hij kreeg de algemene award. De ontwikkelingen in Oost-Euro pa stonden centraal bij de uitrei king van de awards in 1990. Deal- gemene onderscheiding ging naar de Tsjechische president-schrij ver Vaclav Havel, onder meer van wege zij n verzet tegen het commu nistische regime in zijn land. Ook voorzitter Jaques Delors van de Europese Commissie kreeg een al- f0'0 Ruben Oreel gemene award, voor het bevorde ren van de eenwording van Euro pa. De Freedom of Worship Award ging naar de Roemeense predikant Laszlo Tokes, die behorend tot de Hongaarse minderheid, opkwam voor de rechten van de hervorm den. De bekendste speurder naar oorlogsmisdadigers, Simon Wie- senthal nam de Freedom from Fear Award in ontvangst. Er ging in 1990 nog een derde Four Free doms Award de deur uit, die werd echter in de Verenigde Staten uit gereikt en wel aan de Sowjetrussi- sche president Michaïl Gorba- tsjov. De oud-secretaris-generaal van de Verenigde Naties Javier Perez de Cuellar was in 1992 de hoofd persoon bij de uitreiking van de medailles. Hij kreeg de algemene award. Dat j aar was er ook een on derscheiding voor de befaamde Nederlandse econoom Jan Tin bergen (vrijwaring van armoede) en de in Libanon gegijzelde Terry Koning In 1994 werd de algemene award aan een opvallend, politiek niet geheel onomstreden, persoon toe gekend: Nobelprijswinnaar Dalai Lama, de in ballingschap levende geestelijk leider van Tibet. In 1996 werd voor het eerst een Roosevelt- award uitgereikt aan een regerend vorst: koning Juan Carlos van Spanje, omdat onder zijn koning schap Spanje kon uitgroeien tot een echte democratie. De Israëli sche premier Shimon Peres, voor wie ingrijpende veiligheidsmaat regelen waren voorbereid zag op het laatste moment af van zijn komst. Wanneer de uitreiking in de Ver enigde Staten plaats vindt, zijn het meestal Amerikanen die gel- auerd worden. Onder hen de we duwe van Marten Luther King, Coretta Scott King (1983), de eco noom John Kenneth Galbraith (1985), de journalist Walter Cron- kite (1989), de filmsterren Paul Newman en Joanne Woodward (1991), de schrijver Arthur Miller, oud-president Jimmy Carter (1995, in verband met de herden king van de vijftigste sterfdag van Roosevelt) en de uitgeefster van de Washington Post Katherine Mey er Graham (1997). Geschiedenis Uit de nog korte geschiedenis van de Four Freedoms Awards blijkt dat het aanzien van de medailles gestaag toeneemt. De laureaat ontvangt slechts een medaille met daarop het portret van FDR, een verklaring van de Vier Vrijheden en een eervolle individuele ver melding: President William J. vanden Heuvel (wiens voorouders afkomstig zijn uit Breskens) van het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute is er trots op dat grote persoonlijkheden de medaille wil len aanvaarden. „Het aanzien van de onderscheidingen wordt het beste weergegeven door de men sen die ze hebben geaccepteerd,"^ meent hij. Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27