Waterschap spekt rioolaansluiting Molen in oude glorie hersteld PZC zeeland 20 Bijdrage van maximaal tien mille voor bewoners platteland Schepenlift Katseveer Ss gepasseerd station Winkeldievegge aangehouden Joyriding in bestelbus PvdA-afdelingen vieren 1 mei Havenschap bezorgd over ontsluiting van Sloegebied Steekpartij bij poging tot diefstal scooter il M ^™T10N uitzoeken Dodenherdenking in gemeente Veere Besloten vergadering raad Noord-Beveland Gedoogbeleid voor koffieshops regio Oosterschelde mislukt dinsdag 28 april 1998 door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Een schepen- lift over de Zandkreekdam bij Katseveer is afgeserveerd. De provincie ziet er geen heil in. De kosten van zo'n lift zijn verge lijkbaar met een tweede brug over de Zandkreeksluis inclu sief een doorlaatmiddel (spui- sluis) voor schoon Oosterschel- de-water naar het Veerse Meer. En een schepenlift biedt niet echt soelaas voor de verkeers opstoppingen voor de Zand- kreekbrug. Provincie-ambtenaar ir. C. Vis ser schatte maandag in de sta tencommissie waterstaat en verkeer de kosten van een sche penlift op 55 miljoen gulden. Jaarlijkse energie- en onder houdskosten van 300.000 gul den komen daar nog eens bij. Het idee voor een schepenlift met doorlaatmiddel tussen Oos- terschelde en Veerse Meer in de liftconstructie is vorig jaar ge lanceerd door de Waddinxveen- se ingenieur N. D. van Driel. De provincie lijkt veel meer te zien in een tweede brug over de Zandkreeksluis. Visser wees er op dat Rijkswaterstaat de hui dige brug op termijn grondig moet renoveren. Dan moet er een tijdelijke verkeersmaatre gel getroffen worden, misschien wel in de vorm van een (extra) brug. Verstoppertje Statenlid A Sandee (CDA) was niet erg onder de indruk. „Eerst spraken we over een tweede brug, toen over een schepenlift en nu weer over een tweede brug." Hij was bang voor ver stoppertje spelen. GroenLinks-statenlid F. van Kollem en M. Wiersma van Del ta Anders waren dat helemaal niet. Van Kollem noemde de MIDDELBURG - De politie heeft gisteren op de Koestraat in Middelburg een 29-jarige vrouw uit Hansweert aange houden. Zij had een fles cognac ter waarde van zeventig gulden niet afgerekend. De wouw moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. knelpunten in de Midden-Zee landroute (Goes-Zierikzee Bruinisse) 'de beste verkeers remmers die wij in Zeeland ken nen'. Volgens Wiersma zal d oplossing van het éne knelpun weer leiden tot problemen el ders. „Dat zie je toch overal ii Nederland." Wiersma vond Sandee en H. vai Geesbergen (WD) op zijn weg Zij pleitten voor een grondig aanpak van de verkeersknel punten; ook de brug bij Bruinis se. J. de Zeeuw (D66) vertolkt! als enige het officiële provincie standpunt: de afwikkeling vai het doorgaand noord-zuid-ver. keer moet plaatsvinden vii Rijksweg A58 en de (gedeelte lijk nog aan te leggen) Zoom weg-Noord van Bergen oj Zoom naar Willemstad. VLISSINGEN - Op het haven terrein aan de Engeland weg i in de nacht van zondag o| maandag ingebroken in een be stelbus. Daaruit verdween ge luidsapparatuur. Er is ook me de bus rondgereden op het ter rein. Daai'door ontstond schad aan de wielen en het chassis. OOST-SOUBURG - In wijkcen trum De Zwaan in Oost-Sou burg wordt vrijdag 1 mei doo de afdelingen Vlissingen, Mid delburg en Veere van de PvdA d jaarlijkse 1 mei-viering gehou den. Het thema is dit jaar Tradi tie en vernieuwing, de traditi van de 1 mei-viering en een toe komstvisie vanuit het perspec tief van de sociaal-democratie, De meirede wordt dit jaar uitge sproken door Gerrit Schoenma kers, de Zeeuwse kandidaa voor de Tweede kamerfracti van de PvdA Brechtje Beun, di de Zeeuwse afdeling van de Jon ge Socialisten heroprichtte, za stilstaan bij de international traditie van de sociaal-demo cratie en de huidige betekeni ervan. De Vlissingse multicul turele cabaretgroep Amazon verzorgt een optreden. Zoals ie der jaar worden ook nu weer d rode rozen uitgereikt. door.René Schrier NIEUWDORP - Bij het ontwerp van de weg naar de Westerschei - detunnel, tussen Nieuwdorp en Ellewoutsdijk, is onvoldoende rekening gehouden met de toe name van het verkeer. Niet al leen is er geen ruimte voor drie ongelijkvloerse kruispunten binnen twee kilometer, ook de groei van het verkeer dat gericht is op het Sloegebied, is veel te lichtzinnig ingeschat. Weliswaar wordt er in de huidi ge plannen voor de Westerschel- detunnel vanuit gegaan dat er voorlopig een autoweg naar de tunnel zal lopen, maar op ter mijn is een autosnelweg voor zien. Als dë provincie vasthoudt aan het principe dat de weg naai de tunnel moet voldoen aan de eisen van Duurzaam Veilig zul len er op termijn problemen ontstaan met het verkeer dat van en naar het Sloegebied gaat. Directeur J. Philippen van Zee land Seaports heeft al een waar schuwing laten horen aan de be stuurders die verantwoordelijk zijn voor het project Gebiedsge richte Aanpak Verkeersveilig heid Zuid-Beveland. Volgens hem is het noodzakelijk - dooi de toename van het vrachtver keer in en om het Sloegebied - dat al meteen in de eerste aan- legfase de ongelijkvloerse krui singen worden meegenomen. Op verzoek van het havenschap heeft het bureau DHV samen met een begeleidingsgroep een studie verricht naar de ontslui ting van het havengebied Vlis- singen-oost. Een van de opmer kelijke conclusies van die studie is dat de wens van de Project groep Gebiedsgerichte Aanpak om het verkeer op de Sloeweg te beperken haaks staat op de con clusies van de DHV studie Daarin staat namelijk dat d Sloeweg het beste een stroom wegkanblijven. Wordt die weg zoals de projectgroep wil - te ruggebracht tot een gebiedsont sluitende weg dan zullen er hee: wat snelheidsbeperkend maatregelen in de Zak vai Zuid-Beveland nodig zijn, zale minder verkeer door de Wester scheldetunnel rijden en levei dat beperkingen op voor he verkeer in het Havengebied Ook wordt de verbinding tusse: de tunnel en de route Goes-Rot terdam slechter. In de studie van DHV wordei vier varianten voor ontsluitinj van het gebied doorgenomen Van die vier worden er drie al niet acceptabel gekenschetst Eén variant wordt minder reso luut van tafel geveegd en dat de optie om doorgaand verkee dat bij Ellewoutsdijk uit de tun nel komt over de Bernhardweg west naar de A58 te leiden. Tus sen de Bernhardweg-west en di A58 moet dan een nieuwe we; komen die parallel gaat lopei met een spoorlijn die ook al er gens in dat gebied voorzien is De Sloeweg zou in dat beeld al leen nog toegang geven tot he Sloegebied. De bestaande onge lijkvloerse kruising bij Nieuw dorp kan gehandhaafd blijven DHV en de begeleidende werk groep zijn echter van menin, dat de Sloeweg het best al Stroomweg gehandhaafd kar blijven al zijn dan wel proble men te voorzien met de verschil lende wegkruisingen in eei klein gebied. Een van de aanbevelingen is on een vervolgstudie uit te voerei waarbij ook nog eens naar di varianten moet worden geke ken. Dat zou op korte termijl moeten gebeuren. MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Middelburg is gister middag rond half vijf in zijn buik gestoken bij een poging tot diefstal van zijn bromscooter. De man stond met zijn scooter op het fietspad aan de Koude- kerkseweg in Middelburg, nabij Kasteel Ter Hooge, toen hij werd overvallen door twee man nen. Toen hij weigerde zijn sleu tels af te geven, ontstond er eei vechtpartij waarbij hij in zijl buik werd gestoken. De ene der was een negroïde man, jaar, 1.75-1,80 meter, met' don ker krullend, aan de zijkante: opgeschoren haar, een rood /zwart trainings jack en ee: spijkerbroek. De ander was ee blanke man van ongeveer twin tig jaar met eveneens opgescho ren donkerblond haar. (ngeif De wegwerkzaamheden aan het kruispunt Sloeweg/Bossen- burghweg zijn voorbij! U kunt dus weer via de normale route gemakkelijk bij GAMMA Vlissingen komen. woensdag 29 april vanaf 8.00 uur Basisschool «aap -i margrieten, begonia's, vlijtige Hesjes, petunia's, afrikcantjes, ageratum, salvia's, aSyssum, lobelia's, verbena en ijsbloempjes Per set van 4 stuks GAMMA Vlissingen, Govert Flincklaan 7. Tel. 0118-47 97 99 fuchsia's i.n diverse kleuren geraniums hangend of staand Per set van 4 stuks kijk in onze GAMMA-krant voor nog méér zeer scherpe aanbiedingen door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - De doden herdenking in de gemeente Vee re vindt maandag 4 mei in diver se kernen plaats. Van 18 tot 21.10 uur worden de vlaggen vanaf alle openbare gebouwen halfstok gehesen. Van 19.45 uur tot dertig seconden voor 20 uur luiden alle klokken in de ge meente, behalve in Oostkapelle. Op initiatief van het Comité 4 mei zal er een herdenking plaatsvinden bij het 'Monument voor de Gevallenen' bij de her vormde kerk van Oostkapelle. Namens het gemeentebestuur is het raadslid ing. R. van der Meer aanwezig. Het programma luidt als volgt: 19.20-19.29 klokgelui, 19.30: Zeeuws volkslied door brassband Crescendo, wel komstwoord van P. Bouwense, 19.35: declamatie door drs. H. W. Hietkamp, 19.40: 'Memo randum' leerlingen Eben Haë- zerschool, 19.45: koraalmuziek Crescendo, 19.50: declamatie door leerlingen Eben Haëzer- school, 19.55: koraalmuziek Crescendo, 19.58: Last Post, 20.00: twee minuten stilte, 20.02: hijsen vlag en zingen le en 6e couplet Wilhelmus, bloemlegging, slotwoord G. Janse-Bimmel. In Gapinge moeten belangstel lenden zich om 19.45 uur verza melen bij de NH-kerk, waarna een stille tocht vertrekt naar de begraafplaats aan de Schel- lachseweg. Het verdere pro gramma is: 19.45-20.00: toe spraak wethouder L. P. C. Wisse, declamatie mw. Sturm- Dominicus, 20.00: twee minu ten stilte, gevolg door de Last Post, 20.05: bloemlegging bij monument door de wethouder, vertegenwoordigers van vereni gingen, scholen, kerken en par ticulieren. In Serooskerke worden bloe men gelegd bij het bevrijdings monument bij de NH-kerk. 19.45-20.00: stille tocht naar de begraafplaats aan de Vrouwen- polderseweg, toespraak door burgemeester A C. de Bruijn, declamatie mevrouw H. C. R. Maas, 20.00: twee minuten stil te, gevolgd door de Last Post en het Wilhelmus, 20.05: koraal muziek en leggen bloemen door de burgemeester, vertegen woordigers van verenigingen, scholen, kerken en particulie ren. Belangstellenden in het stadje Veere moeten zich om 19.30 uur verzamelen bij de Grote Kerk, waarna een stille tocht vertrekt naar de oude begraafplaats aan de Zanddijkseweg. 19.45-20.00: toespraak wethouder J. Hou- mes, koraalmuziek door Veere's Genoegen, declamatie L. Meu- lenberg-Flipse, 20.00: twee mi nuten stilte, de Last Post en het Wilhelmus, 20.05: koraalmu ziek en bloemlegging door de wethouder en vertegenwoordi gers van verenigingen, scholen, kerken en particulieren. De herdenking in Vrouwenpol der vindt plaats bij het oorlogs monument op de begraafplaats aan de Zoekweg. 19.45-20.00: toespraak wethouder M. Brou wer-te Roller, declamatie me vrouw M. Pennekamp, 20.00: twee minuten stilte, gevolgd door de Last Post, 20.05 leggen bloemen door de wethouder en vertegenwoordigers van vereni gingen, scholen, kerken en par ticulieren. te veel geworden. Zij zitten ziek thuis. Andere ambtenaren wor den tegen hun wil overge plaatst. Onlangs was het de beurt aan de vier hoofden van de ambtelijke afdelingen. Twee van hen werden overgeplaatst en twee kregen een reprimande. Een van de ambtenaren heeft te gen zijn overplaatsing een kort geding aangespannen bij de ambtenarenrechter in Middel burg. En met succes, hij mag voorlopig in functie blijven. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft in middels de kwestie met burge meester Everaers besproken. door René Schrier WISSENKERKE - De gemeen teraad van Noord-Beveland vergadert woensdag achter ge sloten deuren over de organisa torische problemen die in deze gemeente spelen. Amper een week geleden zei de Noord-Bevelandse burgemees ter M. L. Everaers (WD) nog dat die problemen wel meevallen en dat een aparte vergadering over dit onderwerp niet nodig is. Nu heeft het college de raadsfrac ties zelf benaderd voor een ge heime raadsvergadering. Twee ambtenaren is de problematiek door Marten de Jongh GOES - Het gedoogbeleid voor softdrugs in de Oosterschelde- regio is zo goed als zeker van de baan. De Goese commissie alge mene zaken kon het maandag avond opnieuw niet eens wor den over de uitvoering van het vorig jaar door een raadsmeer- derheid bekrachtigd beleid. „Hier word ik niet vrolijker van", sprak burgemeester drs. D. J. van der Zaag. Hij zal het college voorstellen de nota drugproblematiek Oosterschel- debekken in te trekken. Van der Zaag ziet niets in het door de PvdA gesteunde voorstel van GroenLinks om tot uiterlijk eind dit jaar de haalbaarheid te onderzoeken van een niet-com- merciële stichting voorverkoop van softdrugs. Een termijn waarbinnen de huidige Goese - situatie met zeven koffieshops ongemoeid blijft.Het beginsel van rechtsgelijkheid zou het onmogelijk maken op te treden tegen eventuele nieuwe ver- kooppunten.Een officieel ge doogbeleid biedt wel een hand vat om in actie te komen. Ter gelegenheid van de afronding van de restauratie was de molen van Aagtekerke feestelijk versierd. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis AAGTEKERKE - De restauratie van de molen vaiiAagtekerke is afgerond. Wet houder J. Houmes van Veere kwam het op geknapte monument maandagmiddag persoonlijk bekijken. Hij was zichtbaar onder de indruk van de klus. „Als je ziet hoe de molen is opge knapt, dan groeit de waardering voor het werk dat vroeger is geleverd. Deze molen is uniek in Nederland. Dat is voldoende argument voor mij om de molen in stand te houden. We maken bij restauraties altijd weer een afweging, maar als je dit handwerk ziet, dan hoef je er eigenlijk nooit meer over te praten." De molen uit 1801 verkeerde twee jaar ge leden nog in zeer slechte staat. De wieken en de kap, de vloeren, draagbalken, de schoren (schuine balken achter de buiten wanden) en de romp zijn allemaal ver nieuwd. Ambachtelijk werk Tijdens de restauratie bleek dat ook de hoekstijlen vervangen moesten worden. Nieuw zijn ook de houten kuipen, waarin de molenstenen zitten die ervoor zorgen dat het graan wordt gemalen. Ook de bak waarin het fijne meel tot bloem wordt ge malen, is compleet vervangen. „Hier is een mooi ambachtelijk stuk werk ver richt", prees wethouder Houmes molen maker Johan Hoefkens. De Zeeuwse grondzeiler - zo genoemd omdat de wieken tot de grond reiken - is uniek in Nederland. In het land staan wel meer grondzeilers, maar die hebben vaak acht in plaats zes kanten. Het feit dat de Aagtekerkse molen helemaal van hout is, maakt hem enig in zijn soort. „Het is één van mijn lievelingsmolens zei Hoefkens „Het lijkt net alsof iemand hier een wat groot uitgevallen speelmolen in zijn ach tertuin heeft neergezet. Het hoekje is zó karakteristiek voor Walcheren. Zo'n mo len spreekt gewoon, 't Is een mooi sieraad voor de gemeente Veere." door Harmen van der Werf GOES - Bewoners van het plat teland zonder aansluiting op de riolering kunnen op een forse bijdrage van het waterschap en de gemeente rekenen. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden (Midden- en Noord-Zeeland) is bereid maximaal tienduizend gulden mee te betalen aan een rioolaansluiting. Gemeenten die aan de regeling meedoen, leggen maximaal hetzelfde be drag bij. Bewoners moeten al tijd 4.500 gulden bijdragen. Niet alle woningen op het plat teland zullen een aansluiting op het riool krijgen. Het water schap heeft een streep getrok ken bij 24.500 gulden. Als de aanleg van een rioolaansluiting dat bedrag overschrijdt, moeten de bewoners verder met een ver beterde en grotere septic tank. Het milieuvoordeel van een ri oolaansluiting weegt dan niet op tegen de hoge kosten. Wie kan meedoen, is vrijwel al tijd voordeliger uit met een ri oolaansluiting. Op grond van het vorig jaar afgekondigde lan delijke lozingenbesluit moeten alle lozingen in 2005 aan stren gere eisen voldoen. Bestaande septic tanks voldoen daar niet aan. Ze moeten worden ver nieuwd of uitgebreid. Een nieu we tank kost al snel 8.000 gul den. Uitbreiding komt op zo'n 4.500 gulden. In het werkgebied van Zeeuwse Eilanden is iets minder dan de helft van de 6.400 woningen op het platteland nog niet op het ri ool aangesloten. Dat is met na me het geval in de gemeenten Reimerswaal en Schouwen- Duiveland. De verwachting is dat vijf- a zeshonderd woningen alsnog op basis van de nieuwe subsidieregeling een aanslui ting kunnen krijgen. Wie een nieuw huis bouwt in het buitengebied, hoeft op geen cent subsidie te rekenen. Het waterschap heeft daarbij een uitzondering gemaakt voor nieuwe agrarische bedrijfswo ningen, omdat die thuis horen op het platteland. De eigenaren moeten wel een hogere eigen bijdrage betalen van 10.000 gul den. Waterschap en gemeente leggen eenzelfde bedrag bij voor een rioolaansluiting of - en dat geldt alleen voor die groep - voor een individuele installatie voor de behandeling van afval water (kortwegiba). Eeniba be staat onder meer uit een klein rietveld. Onder bestaande woningen ver staat het waterschap woningen die voor 1 maart 1997 zijn opge leverd. Op die datum is het nieu we lozingenbesluit van kracht geworden. De verwachting is dat binnen één a twee jaar met de uitvoering van de regeling kan worden begonnen. Die loopt tot. 1 januari 2005. Koninginnedag zijn wij gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20