m Geheim agenten na Bijlmerramp m Europa dreigt op eigen houtje met sancties in crisis Kosovo Beurzen in last Guadalquivir rivier des doods 4 WEKEN Uitgelekt rapport Rijksrecherche rept over opduiken zes Israëlische beambten Tulip-werknemers deels naar huis Operatiekamers in Zeeland morgen dicht Melkert wil hogere inkomens meer afromen Eerste ZeeCu geslagen Tafeltennisploeg uitgeschakeld VOOR 15,00 JA, A 15" 1 Q° JP? ZW3 Zonnige perioden Opklaringen en overwegend droog met vanochtend enkele mistbanken. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. WKÊM 241e jaargang no. 100 Idinsdag 28 apriü 1998 llosse nummers 1,75 gn m .9 AMSTERDAM - Niet mysterieuze mannen in witte pakken, maar een zestal geheim agenten in burger heeft direct na de Bijlmerramp rondgesnuf feld op het rampterrein. Dat blijkt uit het uitgelekte voorlopige rapport van de d Rijksrecherche naar de gang van zaken vlak na de crash van een Boeing van El Al in 1992 de Amsterdamse Bijlmermeer. De eerder genoemde personen gaven zich blijkens het rapport uit voor agenten van de Israëli sche geheime dienst, spraken de 'ai Engelse taal en 'legitimeerden' zich bij de politieagenten door net pasjes te zwaaien. Ook probeerden ze met geweld de centrale commandowagen van de politie binnen te dringen ia| nadat de hoofdcommandant lien de toegang had geweigerd. Het is onduidelijk of de geheim s*( agenten zo snel ter plaatse wa rren om de (verdwenen) zwarte Mdoos te bemachtigen, een deel 'an de lading te ontvreemden of de mogelijkheid van een bom aanslag te onderzoeken. Dat heeft een aantal politie functionarissen deze maand verklaard tegenover de Rijksre cherche. Het vertrouwelijke on- a' der zoek moet uitsluitsel geven over het bestaan van geheim zinnige mannen in witte pakken die volgens diverse verklarin gen in de nacht na de vliegramp in de Bijlmer zouden hebben rondgelopen. De Amsterdamse hoofdofficier Vrakking maakte twee weken geleden, vlak voor het Kamer debat over de nasleep van de door Peter de Knegt Bijlmerramp, bekend dat de Rijksrecherche bij haar jongste getuigenverhoren van dienst doende overheidsdienaren geen enkele aanwijzing had gevon den voor het bestaan van 'ge heimzinnige Israëliërs in witte pakken die dingen zouden heb ben weggenomen'. Het ging hier volgens Vrakking om hulpverleners. Een groot aantal getuigen van de ramp (zoals brandweerlieden en hulpverleners) klaagde na de opmerkingen van Vrakking he lemaal niet te zijn gehoord door de Rijksrecherche. Hierop heeft de Rijksrecherche de lijst van te horen getuigen uitgebreid met buurtbewonei's en brandweer lieden en de duur van het onder zoek verlengd. Uit onderzoek van de Rijks luchtvaartdienst en de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) is al binnen enkele uren na het neerstorten van het vracht vliegtuig gebleken dat een bom aanslag viel uit te sluiten. Om die reden is er na de ramp ook geen gebruik gemaakt van de expertise van de Explosieve Opxoiimings Dienst (EOD), Isra ëlische bomexperts of het Bun- deskriminalamt. Kenners ver wachten dan ook niet dat de aanwezige ongeïdentificeerd personen op zoek waren naar een bom. In officiële verklarm- gen van de Nedexiandse over heid is altijd volgehouden dat geheim agenten van de Israëli sche geheime dienst pas een et maal later op het rampterrein aanwezig waren. Volgens de verklaringen van de politiefunctionarissen tegen over de Rijksrecherche zou een van de mannen zelfs met een stuk hout hebben gepx-obeerd de deur van de commando wagen te forceren nadat de mannen de toegang was geweigerd. Ook was het voor de politiefunctio narissen lastig de identiteit van de mannen vast te stellen. Ze verhinderden grondige bestu dering van hun pasjes door er mee te wapperen en weigerden de pasjes af te geven. GPD VLISSINGEN - De actiebereid heid onder de Zeeuwse zorg- werknemers groeit. De ver pleegkundigen en verzorgenden trekken zich terug uit het werk overleg binnen de instellingen. Pas als er een akkoord is over een nieuwe CAO wordt daaraan weer deelgenomen. Er komen zoveel mogelijk lu dieke acties in de instellingen, die overigens niet rechtstreeks patiënten zullen raken. Bij voorbeeld massaal het eten niet afnemen, maar een eigen brood- trommelt je meenemen. Volgens regiovoorzitter H. Geldof van NU'91 beginnen de werknemers l warm te lopen. Ze zijn het uitblijven van een doorbraak in de CAO-onderhandelingen zat. In de vijf Zeeuwse ziekenhuizen dat in elk geval moxgen al blijken. De operatiekamers blij ven die dag dicht; er worden al leen spoedgevallen geholpen. operatie- en anesthesie-as- sistenten staken. In alle Zeeuwse ziekenhuizen, ook het psychiatrisch zieken huis Emergis, en de verpleeg huizen Cornelia en Blauwe Hoeve zijn inmiddels actieco- mité's opgericht. In het streek ziekenhuis Walcheren bereiden zorgverleners een nieuwe doordeweekse zondagsdienst voor, die geldt voor het hele zie kenhuis, met inbegrip van de poliklinieken. zie ook pagina 3 Dode vissen in de Guadalquivir. Milieuramp natuurreservaat Donana van onze redactie buitenland MADRID - Het ongeluk in een mijn in Zuid- Span je lijkt toch tot een grote milieuramp te hebben geleid. Eexi vloed van zure modder en water doodt alles op zijn weg naar de Atlanti sche Oceaan, liet Greenpeace gisteren weten. Zondag verklaarde regering nog dat de effec ten van de moddervloed meevielen. Over tientallen kilometers liggen dode vogels, vissen en krabben in exx langs de rivieren en op duizenden hectare overstroomd akkerland. Ook mensen raakten gewond door het water toen zij probeerden vee en huisdieren in veilig heid te brengen. Tomaten, zonnebloemen, olij ven, citroenen, katoen en rijst ter waarde van tientallen miljoenen guldens zijn vernietigd. De landbouwgrond zal volgens deskundigen jarenlang onbrxxikbaar zijn. De autoriteiten hadden het water afgelopen Weekeinde omgeleid om het natuur- en vogel reservaat Donana ten zuiden van Sevilla te sparen. De omleiding is maar ten dele gelukt. De rivierbeddingen van de Guadiamar en de Guadalquivir zijn vervuild met lood, zink en cadmium. Greenpeace beschuldigt de Spaanse regering ervan dat zij waarschuwingen heeft genegeerd over de risico's van de pyrietmijn Minas de Az- foto Emilio Morenatti/EFE nalcóllar. Daar was zaterdag door een breuk in de wand van een bezinkreservoir vijf miljoen kubieke meter van het zwaar vervuilde water terechtgekomen in de rivier de Guadiamar. De regering van Andalusië nam genoegen met de uitleg van het Zweeds-Canadese bedrijf Bo liden dat er slechts sprake was van kleine door sijpelingen. Milieudeskundigen waarschuwen voor de lan- g'e-termijneffecten van de vëivuiling met zwa re metalen. Lood, zink en cadmium worden niet afgebroken en dreigen in voedselketens te recht te komen. Deskundigen waarschuwen dat ook giftig water dat via de Guadalquivir in zee is gestroomd, nog steeds gevaar oplevert. Bij vloed stroomt water uit de Atlaxxtische Oce aan bijna honderd kilometer landinwaarts tot Sevilla en bij eb stroomt het weer terug, De Guadalquivir staat ondergronds in verbinding met het natuurgebied, zodat op termijn het he le natuurgebied kan worden vervuild met de zware metalen. Het Wereldnatuurf onds spreekt van een van de zwaarste milieurampen ooit in Europa. Dona na is een van de grootste reservaten voor trek vogels van het continent. Vissers in de regio daarentegen vrezen voor hun inkomsten en zijn boos over de pogingen het giftige water zo snel mogelijk in zee te laten stromen. ANP/DRA/RTR DEN HAAG - Minister Mel kert (Sociale Zaken) heeft gisteravond een belasting plan voor de 21e eeüw gelan ceerd. Het PvdA-plan gaat ervan uit dat op de lagere in komens en middeninkomens een te hoge belasting- en pre miedruk rust en dat de hoge re inkomens ïxaar verhou ding te weinig bijdragen. Melkert wil het nieuwe huis van de belastingen bouwen op vier granieten hoekste nen, De vier maatregelen van Melkert: Een vexiaging met 3 procent van het belastingta rief tot 35,000 gxilden belast baar inkomen. Een (ver hoogd) arbeidskostenforfait van 2500 gulden netto voor iedereen, ook voor deeltijd werkers, Omzetting van de belastingvrije som in éen voor iedereen gelijk fiscaal voordeel. En een heffing op vermogensrendement. Het huidige belastingstelsel is volgens de PvdA-minister lek. Hij wil de vier maatrege len bij de kabinetsformatie aan de orde stellen. In Nova zei Melkert dat de VVD deze maatregelen moet accepte ren. „Anders zal het moeilijk zijn tot een akkoord te komen over een nieuw belasting plan." Minister Zalm (WD) van Fi nanciën ging tijdens de uit zending niet op de wensen van Melkert in. Hij hei-haalde het WD-standpunt dat de belastingen voor iedereen omlaag moetenANP door Paul Koopman LUXEMBURG - De Europese Unie neemt desnoods op eigen houtje extra sanctiemaatrege len tegen Servië en Montenegro, als de Contactgroep van zes gro te landen (de VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Italië) besluiteloos blijft. Dit dreigement klonk gisteren in Luxemburg tijdens een verga dering van de vijftien Europese ministers van Buitenlandse Za ken. Ook de Verenigde Staten heb ben al gedreigd met 'eigen initi atieven' als de contactgroep het niet eens kan worden over een gezamenlijke aanpak van het etnische conflict in Kosovo. Volgens minister van Mierlo van Buitenlandse Zaken staat het gezag van de Europese Unie en 'de Contactgroep op het spel, omdat aangekondigde sancties niet of slechts gedeeltelijk wor den opgelegd. Dat beleid doet terugdenken aan de eerste jaren van de oorlog in Bosnië. Dreigementen Volgens een hoge Europese di plomaat neemt de Servische president Milosevic dreigemen ten van de Contactgroep en de EU nauwelijks nog serieus. EU-voorzitter Robin Cook, de Britse minister van Buitenland se Zaken: ,,De heer Milosevic moet er kermis van nemen dat wij een nieuwe golf van etnisch geweld niet zullen accepteren," Van een harde eis van de inter nationale gemeenschap, is nog niet veel terechtgekomen. Ook is er nog geen voorstel voor de vorming van een internatio nale grenswacht. De internationale contactgroep buigt zich morgen over mogelij ke aanvullende sancties tegen Servië en Montenegro, zoals een sportboycot. Maar de kans dat de contactgroep spijkers met koppen slaat is volgens waarne mers niet zo groot. Rusland, Frankrijk en Italië staan in wis selende mate huiverig tegen over extra sancties, Duitsland, Engeland en de VS willen Milo sevic wel de duimschroeven aandraaien. Namens de EU en de organisatie voor vrede en samenwerking in Europa zal de Spaanse ex-pre- Het Bossche computerbedrijf Tulip, dat in sui-seance vei"- keert, heeft 350 van zijn 700 werknemers naar huis gestuux-d. Er is voor hen geen wérk. In Den Bosch blijven honderd men sen aan het werk. Zij zetten computers in elkaar voor het Tai wanese bedxijf First International Company. De be windvoerders vexwachten binnenkort meer over de "Tf toekomst van Tixlip te kunnen zeggen. Burgemeester J. J. P. M. Asselbei-gs van Schou- wen-Duiveland heeft gis teren bij de Nederlandse Munt in Utrecht de eerste ZeeCu geslagen. De munt wordt verspreid ter gele genheid van 750 jaar stadsrechten voor Zieidk- zee; hij kost vijf gulden en wordt tot 1 januari 1999 als wettig betaalmiddel geaccepteex-d op Schouwen-Dui- rij veland. De Nederlandse mannen tafeltennisploeg is in de halve fina les van het EK in Eindhoven uitgeschakeld. Oranje verloor met 4-1 van Frankrijk. Nederland speelt vandaag om de der de plaats tegen titelhouder Zweden. De vrouwen- ploeg is zevende geworden na een 4-0 zege op de O fT Franse vrouwen, feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; enquête: 11,12 en 13; zeeland: 17,19,21,22 en 23; sport: 24 en 25; four freedoms awards: 27,28,29 en 31 van onze redactie economie AMSTERDAM - De Europese effectenbeurzen hebben het gis teren helemaal laten afweten. Met koersdalingen die lange tijd niet zijn voorgekomen, reageer den ze op de mogelijkheid dat de rente in de Verenigde Staten omhoog gaat. De AEX-index in Amsterdam zakte met maar liefst vijf procent (58,75 punten) tot 1107,99. De beurs van Londen beleefde de sterkste daling (in punten) tot nu toe dit jaar. De FTSE 100- index ging met 141,5 punten omlaag tot 5722,4. Dat komt neer op een daling van 2,4 pro cent. Frankf uil zakte met 1 pro cent, maar nabeurs ging de da ling door tot 27 5 procent. Mi laan scoox-de een min van 6,4 procent. De Europese beurzen gingen al omlaag toen bleek dat het in het Verre Oosten was misgegaan. Tokio was 2,3 procent gezakt en Hongkong 2,6 procent. Toen Wall Street 's middag fors in de min opende (binnen een uur 175 punten verlies) ging het alleen maar harder omlaag. Uiteinde lijk sloot de Dow Jones 146,98 punten lager op 8917,64. Berichtgeving in de Ameri kaanse zakenkrant The Wall Street Journal wakkerde de rentevrees maandag fors aan. Dat zorgde voor een duikeling van de obligaties, waardoor ook de aandelenkoersen fox-s naar beneden gingen, De krant schreef dat het Amerikaanse centra lebankbestuur eind vori ge maand heeft besloten het mo netaire beleid aan te scherpen AdvertentieA om te voorkomen dat de econo mie oververhit raakt. Het bank- bestuur zou op zijn bijeenkomst van half mei besluiten de rente op te trekken. De Amexikaanse minister van Financiën, Robert Rubin, ver- klaarde te vei-wachtcn dat de in flatie laag blijft en dat de rente niet omhoog gaat. De proble men in Azië zullen volgens hem zorgen voor een afdoende groei vertraging van de economie, zo dat ovex-verhitting uitblijft. Zijn woorden haalden niet veel uit. ANP/RTR/AFP zie ook pagina 6 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam:- mier Gonzales binnenkort naar Belgrado afreizen voor overleg met de Servische president Milosevic. Ambitieuze plannen om de han del tussen de VS en de Europese Unie binnen tien jaar vergaand te liberaliseren zijn gisteren in Luxemburg weer haastig on derin een lade opgeborgen. Met name Frankrijk voelde er niets voor. Maar ook de meeste andere lidstaten hadden 'kritische be denkingen' bij het voorstel van Europees commissaris Sir Leon Brittan om een 'transatlanti sche vrijhandelszone' in het le ven te roepen. De vrijhandelszo ne is van de agenda geschrapt van de Europees/Amexikaanse topconferentie op 18 mei in Londen. GPD Vrijdag 1 mei zijn onze kantoren te Middelburg en Goes gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse Straat: Plaats: Telefoon: (Advertentie) TUINCENTRUM POUWELSE op koninginnedag OPEN van 9.30 tot 16.30 Berlagestraat 1, Viissingen Telefoon: 0118-470400 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar:' PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Viissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1