Geen huizen op bunkerterrein Het lied van Guillaume de Nassau Buttisige in exotische sferen PZC PZC Plannen voor christelijk koor CDA wil naadje van de kous weten over plan voor Plein 1940 zeeland 19 kollege Vlissingen schrapt locatie voor woningbouw na protesten Wandelactie voor joden in Oost-Europa Wedstrijden nodelautoracen hand richt 'orse schade aan ;n woonhuis WEJj OMZ f'E9 c i f Dronken man aangehouden Bromfietsdieven gepakt Dief aan de haal met beurs Apparatuur gestolen Boete voor overlast door hond Man moet straf gaan uitzitten Schouwen krijgt seniorenraad dinsdag 28 april 1998 loor Maurits Sep VLISSINGEN - Op het bunker- errein aan de Bossenburghweg n Vlissingen worden hoogst - waarschijnlijk toch geen wo ningen gebouwd. Het Vlissingse kollege van B en W heeft de loca- ie geschrapt uit de nota 'Bou- iven waar het kan'. Dat blijkt uit en raadsvoorstel waarover de oinmissie ruimtelijke ordening n stedelijke ontwikkeling zich onderdag 7 mei mag uitspre- en. [et bunkerterrein was door het ollege aangewezen als één van e binnenstedelijke locaties die NISSE - Dorkas Hulp Ne derland houdt zaterdag 2 mei onder het motto 'Elke kilometer telt' een wan delactie ten bate van de joden in Rusland, Oekra- ine en Centraal-Azië. Honderdduizenden joden leven onder veelal armoe dige omstandigheden in Oost-Europa. Dorkas wil hun dit jaar honderd vrachtwagens met hulp goederen zenden. In Zeeland kan vanuit Nisse worden gewandeld. Het vertrek is tussen 9.30 en 10.00 uur voor een af stand van acht of twaalf kilometer. De route loopt langs het heggengebied van Zuid-Beveland naar de Schaapskooi. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl fLISSINGEN - De Modelauto aceclub Vlissingen houdt zon- ag 3 mei voor de tweede maal en wedstrijd in het kader van et Nederlands Kampioen- :hap Model Auto Racen. Er ;ordt gereden in drie klassen, ,-wheeldrive, 4-wheeldrive en •ucks. De wedstrijden duren an 10.30 tot 13.00 uur. De loca is naast sporthal Baskens- urg. /LISSINGEN - Bij een uit- laande brand in een vrijstaan- te woning aan de Zuiderbaan in IVest-Souburg is maandag avond rond twaalf uur forse schade aangericht. Het vuur is 'ermoedelijk ontstaan op de rolder bij de cv-installatie. De brandweer Vlissingen rukte met Iwee blusvoertuigen en een lad derwagen uit. Na een kwartier vas de brand onder controle. De bewoonster bleef ongedeerd. Het vuur op zolder werd door de sewoonster zelf ontdekt. Rond lien voor twaalf wilde zij naar oed gaan toen ze boven klappen in gekraak hoorde en vlammen iag. De vrouw liep voor hulp laar de overburen die de Vlis singse brandweer alarmeerde, toen het eerste blusvoertuig ar- iveerde, sloegen de vlammen lit het dak. Een tweede wagen jerd ingeschakeld om de brand ■'an twee kanten te bestrijden. De ladderwagen bluste de vlam- nen van bovenaf. Om vijf over twaalf was de brandweer het vuur meester. Gevaar voor aan grenzende woningen was er niet, aldus brandweercomman dant D. G. Murre. voor woningbouw in aanmer king komen. Aanvankelijk wa ren omwonenden tevreden dat het grotendeels braakliggende terrein een nieuwe bestemming zou krijgen. Eind 1997 begon het Actiecomité Bunkerterrein echter een reddingsactie voor de volgens haar historisch zeer waardevolle bunkers. Bunker kenner Hans Sakkers wijdde er zelfs een boekje aan: Batterij Baskensburg. Het actiecomité benadrukte verder dat het bunkerterrein een groenvoorziening voor de buurt is en een sociale functie heeft. Het wordt gebruikt als speelterrein en uitlaatplek voor honden. Enkele verenigingen hebben er bovendien hun ver enigingsgebouwen. Die zouden door de woningbouwplannen moeten verdwijnen. Marktkauf Wethouder C. de Keijzer (PvdA, volkshuisvesting) reageerde verbaasd en gepikeerd op de protesten. Waar bijna iedereen in eerste instantie blij was met de plannen, klinkt nu ineens een hevig protest, constateerde hij. Toch heeft het college nu mede op basis van die protesten beslo ten het bunkerterrein af te voe ren van de lijst met mogelijke woningbouwlocaties. Een an dere reden om daar van woning bouw af te zien, is dat het terrein (vrijwel) volledig met 'niet- woonfuncties' kan worden in gevuld. Het grootwinkelbedrijf Marktkauf wil zich er in elk ge val vestigen. „Er vindt nu een studie plaats naar de beste stedenbouwkun dige invulling van het bunker- terrein, Gekeken wordt of Marktkauf er kan komen in combinatie met de bunkers. Kan dat, dan wordt een voorstel van die strekking gemaakt. Kan dat niet, dan wordt een andere oplossing gezocht", zegt A A de Vries, sectiehoofd bouwen en wonen. Weerstand Het Rotterdamse bureau Kui per Compagnons - van architect en stedenbouwkundige Ashok Bhalotra, die de supervisie voert over de stedenbouwkundige ontwikkelingen in Vlissingen - is daarmee belast, aldus De Vries. Twee andere locaties uit de nota 'Bouwen waar het kan' die op weerstand stuitten, zijn door het college wel gehandhaafd. In het geval van de locatie Waai gat/Bakkersgang/Molenstraat in het centrum van Vlissingen wil het college zoveel mogelijk ruimte vrijhouden in verband met plannen voor de ontwikke ling van de plaats waar nu nog het politiebureau staat, legt De Vries uit. „Het gaat hier echter niet om honderd procent bebou wing. De omwonenden willen een speelplek, dat zal in de plan nen worden meegenomen." Voor de locatie Platanenstraat- /Beukenstraat/Molenweg in Oost-Souburg wordt binnen nu en drie maanden een concreet plan gepresenteerd. De Vries: „De bedenkingen die daar bij omwonenden leven worden in de normale inspraakprocedure behandeld." foto Lex de Meester WimUilenbroek met een van zijn exemplaren van de Tranchycarpus Fortinéi: een palm. door Jacques Cats BUTTINGE-Het Walcherse gehucht But- tinge lijkt wel in subtropisch gebied te lig gen sinds gistermorgen bewoner Wim Uilenbroek als vormgever van een Mid dellandse Zee-voorbeeldtuin de door gaande route door het bebouwde komme tje heeft gemarkeerd met palmen. In vorige eeuwen waren in Nederland al leen maar palmen te vinden bij kastelen en landhuizen. Ze gaven blijk van rijkdom en gevoel voor schoonheid. Maar wie kon zich de aanschaf en het onderhoud van deze bijzondere boomsoort permitteren? Tegenwoordig, nu veel mensen naar zui delijke oorden reizen en daar met palmen worden geconfronteerd, wil men het bij zondere groen dat visioenen oproept van zon, warmte en exotische oorden, wat dichter bij huis hebben. Uilenbroek haakt met zijn tuin in op de trend om de palm niet alleen in huis te plaatsen, maar met deze bijzondere boomsoort ook de tuin aan te kleden. De geïmporteerde palm Tranchycarpus For- tinéi, waarvan de oorsprong ligt in het hooggebergte van China, blijkt uitste kend geschikt voor het Nederlandse kli maat. De soort is winterhard en heeft zelfs wind nodig om goed te kunnen gedijen. De burgemeester van Veere, mevrouw A C. de Bruijn, opent de voorbeeldtuin in Buttinge op 4 juni. Zowel in juni als in juli houdt Uilenbroek open dagen. doorTiny Polderman Met de Vrede van Munster in 1648 kwam 350 jaar geleden een einde aan de Tachtigjarige Oorlog, die was begonnen met de Slag bij Heiligerlee (1568). Diverse Nederlanders schreven in die tijd liedjes waarin ze verslag de den van krijgsverrichtingen of het ka tholicisme bespotten. Deze liedjes werden eerst clandestien op losse velle tjes verspreid, maar later verzameld in de geuzenliedboeken die steeds werden aangevuld. Het bekendste en zeker po pulairste geuzenlied uit die tijd was het Wilhelmus. Het werd veel door de soldaten gezon gen en op de trompetten geblazen wan neer men tot de aanval overging; het sterkte het moreel, want als soldaat en matroos dat hoort, dan wort haer bloedt gaende. Het zijn twee inwoners van Walcheren geweest, waar we de huidige vorm en melodie van ons nationale volkslied aan te danken hebben. Het verzet in de Tachtigjarige Oorlog stond onder leiding van Willem van Oranje. Willem kwam in zijn jeugd vaak in de paleizen van keizer Karei V en raakte zelfs bevriend met diens zoon Filips. Deze zonderlinge en vrome fi guur werd na de dood van zijn vader ko ning Filips H. Hij maakte Madrid tot hoofdstad van zijn rijk en sloot zich in zijn paleis op om te regeren, omringd door monniken en de doodskisten van gestorven familieleden. Dit gedrag kostte hem de vriendschap van Willem van Oranje, die zich erover beklaagde dat hij met niemand meer een fatsoen lijk gesprek kon voeren, want de edelen met wie ik nu omga, doen alleen m,aar wie de hardste wind kan laten. Inmid dels kreeg de gevestigde kerk ook steeds meer kritiek te verduren, resulterend in de Beeldenstorm in 1566. Filips II zette daarop de Inquisitie maar weer eens flink aan het werk en stuurde Alva. Om de begonnen opstand tegen kerk en overheid maar enigszins geordend te laten verlopen, wierp Willem van Oran je zich op als leider. De opstandige Geu zen (van het Franse gueux: bedelaar of schooier) waren in het begin weinig succesvol en Willem van Oranje moest vluchten naar Duitsland, de Dillen burg. Geweten In 15 7 0 of daaromtrent moet iemand bij Willem in de buurt het Wilhelmus ge schreven hebben. De kern van het lied: je moet het gezag eren, maar meer eer bied voor God hebben. Wat in strijd is met je geweten (dus met God), moet je niet doen. Tegen een koning als Filips die zich niet meer als vorst, maar als ti ran gedraagt, mag je in opstand komen. In het Wilhelmus, het oudste volkslied ter wereld, wordt dit prachtig ver- g, f"c't *><y\ V 7-»A /V/ c IJK Het is de vraag hoeveel Willem van Oranje van het Wilhelmus in het Nederlands verstond: hij ondertekende brieven in elk ge val altijd met zijn naam in het Frans. woord; hierin ligt de oorsprong beslo ten van de huidige Nederlandse staat. Het laatste couplet geeft een samenvat ting van het hele Wilhelmus: Inder ghe- rechticheyt. Voor Godt wil ick belijdenEnd zijner grooter Macht, Dat ick tot gheenen tij- denDen Coninck heb veracht:Dan dat ick Godt den HeereDer hoochster Ma- jesteyt,Heb moeten obedieren,Inder gherechticheyt. In feite wordt door de eeuwige voorkeur voor couplet een en zes het Wilhelmus uit zijn verband gerukt. In diverse krin gen bestaat een toenemende weerzin te gen deze coupletten, waarin nationalis tische zinsneden staan als Duytschen bloet en Den vaderlant ghetrouive tot inden doot. Ook lazen we berichten dat een meerderheid van de Nederlan ders de tekst niet meer kent. Misschien dat het laatste couplet wél op een bre der draagvlak kan rekenen. Na een ballingschap van tien jaar keer de Willem van Oranje in 1577 terug in de Nederlanden. Op 23 september kwam de prins per schip in Brussel aan, waar een feestelijke intocht was geor ganiseerd. Op de voorplecht van een van de schepen stonden de stadsmuzi kanten die op cornetten en schalmeien onder meer het liedeken van syn Excel lentie bliezen: het Wilhelmus. Het lied is nogal opschepperig van aard (edel en hoog geboren, een vroom chris ten man, zeer prinslijk en meer zinnen als deze), maar men moet niet vergeten dat Willem het niet zélf heeft geschre ven. Hij sprak alleen Duits en Frans en nauwelijks Nederlands. Hij onderte kende brieven met Guillaume de Nas sau. Wie de werkelijke dichter is ge weest, is nog steeds in nevelen gehuld. De beste papieren heeft Filips vanMar- nix, heer van Sint-Aldegonde (1540- 1598). In 1602 wordt voor het eerst ver meld dat hij de dichter zou zijn, maar hierbij wordt wel een slag om de arm gehouden: 'men zegt dat....'. Filips van Marnix was de secretaris van de Prins op Dillenburg. Na de val van Antwer pen in 1585 (waarvan hij burgemeester was) trok hij zich terug op het kasteel van West-Souburg. Daar is hij gestor ven en ook begraven. In 1663 wordt ook Dirk Volkertszoon Coomhert (1522-1590) als dichter genoemd. Noch Marnix, noch Coornhert vermelden in hun geschriften dat zij de dichter zijn. Na diverse onderzoeken blijven de me ningen verdeeld; hoe aantrekkelijk het ook is in zijn vierhonderste sterfjaar ons nationale volkslied toe te schrijven aan een West-Souburger, er zijn veel ar gumenten die tegen hem pleiten. Moge lijk is dat hij een oudere versie van het Wilhelmus tot acrostichon (naamvers) heeft bewerkt en daarmee het dus zijn huidige vorm heeft bezorgd. Soldaat De oudste vermelding van het Wilhel mus dateert van 31 mei 1573. In een dagboek, bijgehouden tijdens het Beleg van Haarlem staat de volgende gebeur tenis: een soldaat, sittende op stats muyren ende sijn schiltwacht aldaer mogelick eenliedecken sing ende al dus - wantsij 't dick in den mont hadden - Wilhelmus van Nassauwen ben ic van Duytsen bloet etc., ivorden miraculose- lijcken zijn een been afghescoten ende daeraf ghestorven. Op 8 september 1573 speelden de Spanjaarden de melo die bij het Beleg van Alkmaar, gekken- 'de dus met de stedelingen. De oudste melodienotatie stamt uit 1574, uit de Deuchdelijcke solutien. In 1626 publiceerde de Veerse notaris Adriaen Valerius zijn Nederlandtsche Gedenck-clanck. Hierin werd het Wil helmus afgedrukt en deze versie is de definitieve melodie van het Wilhelmus geworden. Na 1626 zijn er nooit meer wijzigingen aangebracht. Bij de melo die van Valerius is de oudst bekende Nederlandse tekst uit Een nieu Geusen Lieden Boecxken (1581) gehandhaafd. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 26-jarige Vlissinger aangehouden op de Boule vard Evertsen. Hij had te veel gedronken. Op het moment dat de politiewagen naderde, het de Vlissinger zich gestrekt voor de wagen vallen. De politie sloot de man ter ontnuchtering in. Maandagochtend mocht hij vertrekken. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De politie heeft maandag een 20-jarige Middelburger en een 23-jarige Vlissinger aangehouden op verdenking van diefstal van een brommer. Zondagavond laat werd vanaf de Zusterstraat in Middelburg een zwarte Aprillia gestolen. De brommer werd maandag rond een uur gevonden in de tuin van een woning in het centrum van Middelburg. Een oplettende Middelburger belde de politie met de mededeling dat hij twee mensen met de nog op slot staande brommer had zien lopen. De politie kon de twee even later aanhouden. MIDDELBURG - Uit een horecazaak aan de Nedersti-aat in Middelburg is maandagochtend om kwart voor tien de porte monnee van een 31-jarige Middelburgse gestolen. De vrouw zag een jongeman hard wegrennen en vervolgens wegrijden op een donkergroene fiets. Hij reed inderichtingvandeBreestraat. De dief is naar schat ting 20 a 25 jaar, ongeveer 1,70 meter lang, normaal postuur, lichtblond, kort haar. Hij droeg een crèmekleurige baseball pet en een crèmekleurige jas. VLISSINGEN - Vanaf een bedrijfsterrein aan de Vlissingse- straat in Oost-Souburg is tussen zaterdagmiddag en maan dagochtend een geelkleurige trilplaat van het merk Wacker ontvreemd. Het apparaat is twintigduizend gulden waard. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een Middelburgse hondenbezitter uit de A Lauw- ereyszstraat bekeurd. Zijn huisdier zorgde voor overlast tij dens zijn afwezigheid. In het verleden was er al eens eerder geklaagd over het geblaf van de hond. VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee in Vlissingen heeft gistermiddag een bemanningslid van de Nederlandse kustvaarder Regina aangehouden. De 42-jarige Nederlander had bij justitie nog een gevangenis straf van vier weken tegoed. De man is ingesloten en kan zijn straf gaan uitzitten. De gezagvoerder moest eerst op zoek naar een nieuwe stuurman alvorens hij kon vertrekken. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland krijgt een Senioren raad. In die raad werken samen: de CNV-Senioren, de FNV- Uitkeringsgerechtigden en -Ouderen, de Protestants Christe lijke Ouderenbond, de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector, het Comité Seniorendag, de gemeente Schouwen-Dui veland en de Stichting Welzijn Ouderen. De Seniorenraad wordt vrijdag 8 mei om 13.30 officieel geïn stalleerd door wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis aan het Hatfieldpark in Zierikzee. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De CDA- fractie in Middelburg wil duide lijkheid over Plein 1940. De christen-democraten hebben het college van burgemeester en wethouders daarover schrifte lijke vragen gesteld. De fractie wil van B en W weten of en zo ja welke plannen er zijn om het plein met een winkelcentrum te bebouwen. Als daarop een bevestiging komt, wil de CD A-fractie weten welke maatregelen het college neemt om het verlies aan par keerplaatsen te compenseren. Ook moet er dan duidelijkheid komen over het kunstwerk en de fietsenparkeerplaats. Bebouwing van Plein 1940 heeft ook gevolgen voor de jaarlijkse kermis. Op het plein staat bij voorbeeld het reuzenrad. Het CDA wil weten of er een alter natieve locatie voorhanden is. „Als dit niet het geval is, worden er dan inkomstendervingen ge leden?" De fractie vraagt het college of dat verlies aan inkom sten opweegt tegen de eventue le, extra inkomsten van een winkelcentrum. Onduidelijüheid bestaat er - na de mogelijke bebouwing van het plein - over het verkeer. De raadsleden willen weten hoe het moet met de verkeersstroom. Verdwijnt bijvoorbeeld de door gaande verbinding vanaf Plein 1940 en Lange Viele, via het lympaanplein met de Vlas- markt En wat, zo vraagt de partijgaat er dan gebeuren met de parkeerplaatsen op de Vlas- markt. Overleg De christen-democraten vragen het dagelijks gemeentebestuur ook of er wel behoefte is aan meer winkels in de binnenstad en of daar onderzoek naar is ge pleegd. Ook wil de fractie weten of er overleg is geweest met de diverse winkeliers- en branche organisaties, zoals de horeca ondernemers, de middenstand en het midden- en kleinbedrijf. Tenslotte vraagt het CDA of B en W een onafhankelijk onder zoek hebben laten uitvoeren naar eventuele alternatieve plannen die het Plein 1940 kan bieden. Als er zo'n onderzoek is geweest, wil de fractie weten wat daarvan dan de uitkomsten zijn. De partij vraagt - als het college geen onafhankelijke studie heeft laten verrichten - zich af of B en W dan bereid zijn alsnog opdracht te geven voor zo'n onderzoek. Ook willen de raadsleden weten of burge meester en wethouder al een be-, stemming hebben voor de op brengst als het plein zou worden verkocht aan een projectont wikkelaar. door René Schrier THOLEN - Peter Wildeman uit Tholen loopt met plannen rond om een christelijk gemengd koor op te richten dat zich richt op de Zeeuwse eii Zuid-Hol landse eilanden én midden- Zeeland. Momenteel zijn de plannen nog in het stadium dat afgetast wordt of er voldoende belangstelling voor dit initiatief is. Is dat het geval dan zal er een informatieavond worden ge houden. Het repertoire van het koor zal bestaan uit geestelijke en vaderlandse liederen, psal men en gezangen. Wildeman dirigeert al acht ko ren. Hij is diverse keren bena derd met de vraag of er in elk geval in noord-Zeeland zo'n koor opgericht kan worden. Aan die wens wil hij tegemoet komen. Aan een leeftijdsgrens wordt niet gedacht. Sopranen, alten, tenoren en bassen die zich met de doelstelling van het koor kunnen verenigen zijn welkom. Het streven is er op gericht eind augustus, begin september met het koor te beginnen. Wildeman is geboren in 1972 en studeerde orgel bij Leen Schip pers en Jan Bonefaas. De begin selen van de koordirectie leerde hij van Cees het Jonk. Hij heeft al verschillende CD's en mu- ziekcassettes gemaakt. Belangstellenden kunnen zich melden bij Peter Wildeman in Tholen of Joke Maliepaard in Nieuwerkerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19