Bolkesteln in voor premierschap Dutroux krijgt dossiers voortaan in cel Vers op zonda?! .VACATURES Computerfabrikant Tulip vraagt om uitstel van betaling 4 WEKEN VOOR 15,- k!5° ~1 i QO y pp uil nvm; PvdA ook na stembusverlies bereid in Paars-2 te gaan zitten Netelenbos werft ex-onderwijzers Griepachtige ziekte velt bejaarden Man overlijdt na val in Zierikzee HÜMM Vrouw van 55 krijgt vierling Nog niemand ontsnapt Irma Heeren beste sporter De sensatie van de kartbaan JA, üWffHBMrama ZW 5 Regenachtig Bewolking gevolgd door perioden met regen. Maximum 15 graden bij een matige tot krachtige zuidwestelijke wind. MAKELAAR ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Hans Smolders in Terneuzen, Bert Bimmel in Vlissingen, Driekleur in Zierikzee 241e jaargang no. 98 zaterdag 25 april 1998 losse nummers 2,50 door Maurice Wilbrink HILVERSUM - Het hoge woord kwam er gister avond eindelijk uit: VVD- leider Frits Bolkestein is beschikbaar als premier van een volgend paars ka binet. En ook verrassend: als de PvdA de verkiezin gen verliest van de libera len, zullen de socialisten toch 'ernstig overwegen' in Paars-2 te gaan zitten. Wim Kok neemt dan wel plaats in de Tweede Ka mer. Het nieuws van Bolkestein, gis teravond in een door RTL 4 ZOETERMEER - Staatssecre taris Netelenbos (Onderwijs) heeft 150.000 oud-onderwijzers in een brief gevraagd of zij be langstelling hebben om weer voor de klas te gaan staan. Voor het opsporen van de ex-leraren is gebruik gemaakt van de regi stratie van het pensioenfonds ABP. Onderwijs gaat leraren uit deze zogeheten stille reserve die voor 20 mei een antwoordkaart op sturen, opnemen in een bestand van mensen die weer les willen geven in het basisonderwijs. In zenders van de antwoordkaart krijgen informatie toegestuurd over hoe het basisonderwijs er tegenwoordig uitziet en over (opfris-)cursussen voor herin treders. ANP georganiseerd debat, deed pre mier Kok zichtbaar goed. „Ein delijk geeft de heer Bolkestein duidelijkheid. Het werd tijd." Alle opiniepeilingen geven in tussen aan dat een zeer grote meerderheid van de Nederlan ders liever de PvdA-leider als minister-president ziet dan Bol kestein. De WD-aanvoerder weet dat, en hij herhaalde gisteravond zijn aanbod aan Kok toch pre mier te blijven als de WD iets groter uit de verldezingen komt. Kok veinsde verbazing: „Wat een metamorfose! Aan het begin van het debat was het meteen bingo: Bolkestein kandidaat premier, en een uur later hebt u er alweer spijt van Gehaaid Premier Kok toonde zich daar en op andere momenten een stuk gehaaider dan Bolkestein. De minister-president trok het gesprek vaker naar zich toe, en de WD-leider kwam er te wei nig tussen. Het studiopubliek beloonde de assertiviteit van Kok met meer applaus. De premier weigerde in te gaan op het aanbod van Bolkestein om a la PvdA-leider Drees in de jaren '50 een kabinet te leiden, waarin de sociaal-democraten een minderheid vormen. Kok: „Ik wil genoeg ruimte van de kiezer krijgen om het program ma van mijn partij uit te voeren. Het blauw van de WD moet niet de overhand krijgen." De premier vindt wel dat zijn partij ook onder een WD-premier in het kabinet plaats dient te ne men. Dat leek Kok in het lands belang. Maar zelf doet hij dan niet mee. De toon van het debat bleef ver der erg beleefd. De weinig prik kelende vragen van het studio- publiek werden door de beide lijsttrekkers benut om hun ver kiezingsslogans op te sommen. Daarbij waren ze het opvallend vaak met elkaar eens. Meer poli tie, meer geld voor de zorg, meer kinderopvangplaatsen, minder slecht verkeersgedrag, filebe- strijding. De eensgezindheid was bijna roerend. Stekelig Alleen bij het onderwerp asiel zoekers werd de stemming wat stekelig. De WD, die heeft be- ROTTERDAM - Bewoners van het verzorgingshuis De Leeu wenhoek in Rotterdam zijn ge troffen door een griepachtig ziektebeeld. Tot nu toe zijn 28 van de 84 be woners ziek geworden. Negen van hen moesten worden opge nomen in het ziekenhuis en van hen zijn er inmiddels drie over leden, aldus een woordvoerder van de gemeentelijke gezond heidsdienst GGD. Het is overigens nog niet hele maal duidelijk of het overlijden van de drie direct verband houdt met de griepachtige ziek te. Ook wordt nog bekeken of het om griep gaat of niet. De GGD heeft de Rotterdamse huisartsen op de hoogte ge bracht en een advies over be handeling gegeven. Als bekend is wat de echte ziekteverwekker is, is meer gericht advies moge- lijk. De bejaarden zijn allen ziek ge worden na 18 april. Zij hebben last van koorts en ze hoesten. Ze worden behandeld met antibio tica en koortswerende midde len. Van het personeel van het verzorgingshuis is niemand ziek geworden, aldus de GGD- woordvoerder. ANP zie ook pagina 2 Enkele honderden mensen demonstreerden gisteren voor het Paleis van Justitie in Brussel tegen de gang van zaken bij de ontsnapping van Dutroux. foto Jacques Collet/BELGA door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Mare Dutroux mag de ge vangenis niet meer verlaten om zijn dossier in te zien. Zo wil de Belgische Justitie voorkomen dat de donderdag kortstondig gevluchte kindermoorde naar opnieuw ontsnapt. Dutroux heeft wel het recht om een ko pie van de stukken in zijn cel te bestu deren. Onderzoeksrechter Langlois kondigde zijn besluit gisterochtend aan, nog geen 24 uur nadat Dutroux uit het Paleis van Justitie in Neufchateau wist te ontvluchten tijdens de inzage van het- dossiei". Pas na een immense klopjacht werd hij opnieuw gepakt. De vluchtpoging leidde zoals gemeld tot het ontslag van de ministers Vande Lanotte (binnenlandse zaken) en De Clerck (justitie). Him opvolgers zijn in middels bekend. Voorzitter Tobback van de Socialistische Partij (tevens burgemeester van Leuven) volgt zijn partijgenoot Vande Lanotte op. Tob back was ook al tussen '92 en '94 minis ter van binnenlandse zaken. Op justitie komt het christen-democratische Ka merlid Van Parys, die deel uitmaakte van de onderzoekscommissies naar de Dutroux-affaire en de Bende van Nij- vel. Beide gelden als politieke zwaarge wichten. Blunders De tijdelijke ontsnapping van pu- blieksvijand nummer één in België leidde gisteravond tot verschillende kleine demonstraties bij gerechtsho ven. In Brussel kwamen enkele honder den mensen bijeen om hun woede over de nieuwste blunders in het Dutroux- zaak te uiten. De opkomst steekt schril af bij die van de Witte Mars eind '96 (300.000 mensen) en de herhaling daar van twee maanden geleden (30.000 mensen). Het verbod voor Dutroux om de gevan genis in Aarlen te verlaten voor inzage in zijn dossier, komt niet onverwacht. Direct na de spectaculaire ontsnapping werd hier om gevraagd. Dat Dutroux aanvankelijk die toestemming wel kreeg, wijt Justitie aan de omvang van het dossier. Het kopiëren zou teveel tijd en geld kosten. Ex-minister Vande Lanotte veront schuldigde zich voor het Belgische volk voor het 'nodeloze en absurde leed als gevolg van de ontsnapping'. Hij bena drukte dat zowel hij als collega De Clerck zelf om ontslag had gevraagd. Hun gezag zou nu te zeer zijn verzwakt om in het parlement de benodigde her vormingen bij politie en justitie door te voeren. Beiden dringen er bij hun op volgers op aan niet te dralen bij die her vormingen. Dat de rijkswachter die Dutroux in Neufchateau bewaakte een ongeladen pistool bij zich droeg, is niet in strijd met de regels. Iedere rijkswachter mag zelf bepalen of zijn wapen wel of niet geladen is, aldus de woordvoerster van deze nationale politiemacht. De gevan gene kan de diender immers overmees teren en het wapen ontnemen, zoals Dutroux deed. Justitie heeft een onder zoek naar de vluchtpoging ingesteld. De druk op korpschef De Ridder van de rijkswacht neemt toe. Vice-premier Di Rupo verklaarde dat naast de ministers ook anderen hun conclusies uit de bla merende ontsnapping moeten trekken. De Ridder hoeft niet te rekenen op veel steun in het paiiement. GPD zie ook pagina 5 Maandag 27 april: 19.00-21.00 uur Hotel Arneville Middelburg Sprekers: drs. H. H. F. Wijffels, vz. hoofddir. Rabobank Nederland "Hoe hard wordt de Euro?" Ir. L. A. van Gelder, vz. Kamers van Koophandel "De gevolgen van de invoering van de Euro voor het MKB" J. L. van de Akkervoorm. vz. Vereniging FME/CWM "Wat heeft de burger aan de invoering van de Euro?" Mw. drs. K. M. H. Peijs, CDA-Europarlementariër "Waarom de Euro?" Drs. W. G. van Velzen, CDA-Europarlementariër, avondvoorzitter en FORUMDISCUSSIE onder leiding van Mw. L. W. D. Geluk-Poortvliet, €vz. CDA-Zeeland De Euro voor burgers èn ondernemers; DUS OOK VOOR U?! ZIERIKZEE - De 51-jarige J.W. Reijm uit Benschop is gister middag in Zierikzee om het le ven gekomen toen hij bezig was met de sloop van een schuur aan de Straalweg. Het slachtoffer, in dienst van een sloopbedrijf, verloor op het dak zijn evenwicht en viel op de acht meter lager gelegen vloer. Volgens de politie overleed de man ter plaatse. BLOKHUT 2.50x2.50 (Advertentie) De Konmar in Middelburg is elke zondag open van 12.00- 17.00 uur! MIDDELBURG: Rottenbakkerssingel. SAN DIEGO - Een Amerikaanse van 55 jaar heeft na kunst matige bevruchting een vierling gekregen. Zij beviel na 27 weken zwangerschap in een kliniek in San Diego in Zuid-Calif ornië via een keizersnede van drie meisj es en een jongetje. De toestand van het jongetje is kritiek. De vrouw ïag al vijf weken in het ziekenhuis. De vrouw, over wie het ziekenhuis alleen maar kwijt wil dat ze alleenstaand is, is waarschijnüjk de oudste vrouw die ooit een vierling heeft gekregen. In februari voiig jaar beviel in Santa Barbara - ook in Califor- nië - een vrouw van vijftig j aar van vier kinderen nadat ze we gens onvruchtbaarheid was behandeld. Twee maanden later kreeg een 63-jarige inwoonster van Los Angeles een kind na kunstmatige bevruchting. De vrouw had over haar leeftijd gelogen om in aanmerking te kunnen komen voor een behan deling. Nog nooit was een vrouw op die leeftijd moeder ge worden. EFE (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! sloten de resterende campagne periode scherper voor de dag te komen, hoopt net als vier jaar geleden te scoren met het vreemdelingenbeleid. Bolke stein pleitte deze week voor strengere maatregelen om de toestroom van asielzoekers in te dammen. PvdA-minister Pronk verweet de WD-leider gisteren de asielzoekers zo 'te criminali seren'. Die uitspraak van Pronk vond Bolkestein 'onaanvaard baar'. Kok repliceerde: „Mis schien heeft u het daar een beet je naar gemaakt," GPD commentaar op pagina 2 Uit de Middelburgse gevangenis Torentijd is sinds de inge bruikname drie jaar geleden nog niemand ontsnapt. Dat wil niet zeggen dat het nooit zal gebeuren. „Maar", zegt directeur N, van den Akker,absolute garantie kun- Q nen wij niet geven." Irma Heeren is gisteravond in Tholen gekozen tot beste Zeeuwse sporter. De Middelburgse triatlete, die Zeeland bin nenkort gaat verlaten, bleef daarmee tafeltennisser Kalun Yu, ook uit Middelburg, en de Goese judoka O *1 Jessica van der Spil voor. Steeds meer mensen zoeken op overdekte kartbanen in ons land een beetje het Formule 1-gevoel. Het indoor karten is in opmars, het aantal banen is de afgelopen jaren explosief ge groeid, in oude fabriekshallen, maar ook in miljoenencom- plexen. De belangstelling groeide onstuimig. De re creatie-deskundige: „Mensen zoeken uitdaging JH" inplaats van gezelligheid." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,15,17,18 en 19; reportage: 25, 26, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 39,40, 4143,45, 47 en 49. de teleurstellende jaarcijfers zijn aandelenbelang in Tulip te rugbracht van 8 procent tot minder dan 5 procent. De Vereniging van Effectenbe zitters verdenkt de Tulip-direc- teur daarom van handel met voorkennis. De vereniging wil daaromeen onderzoek naar de verkoop van het aandelenpak ket. ANP zie ook pagina 7 van onze redactie economie DEN BOSCH - Tulip heeft sur seance van betaling aange vraagd. De Bossche computerfabrikant kan niet meer aan zijn financië le verplichtingen voldoen om dat 'de financiële partner de kredietfaciliteit heeft opge zegd', aldus Tulip gisteren. Als bewindvoerders zijn be noemd de advocaten A Dete- rink, E. Bogaerts en L. Hol. Vakbond De Unie is er ondanks de surseance van overtuigd dat Tulip blijft bestaan. Volgens de bond heeft het bedrijf een 'tijde lijk' financieel probleem maar is het in de kern gezond. Wel is het 'onvermijdelijk' dat er banen verloren gaan. Bij Tulip werken ongeveer 700 mensen. „Tulip verdwijnt niet. Er is een liquiditeitsprobleem, maar voor dit jaar is er genoeg werk. Door het uitstel van betaling moet het mogelijk zijn de pro blemen op te lossen", zegt vak bondsbestuurder A Verhoeven. Tulip sprak al vóór de surseance met diverse partijen die geïnte resseerd waren in een vorm van samenwerking. „De pc-fabri- kant had nog zes tot zeven we ken nodig om tot een akkoord te komen over samenwerking of overname", aldus de vakbonds bestuurder. Nu onderhandelen de bewindvoerders namens Tu- lip. Begin dit jaar bleek al dat Tulip aan de rand van de afgrond stond, doordat het vorig jaar een recordverlies van 27,4 miljoen leed. Tegenvallers in Azië en de slechtdraaiende nieuwe pc-fa- briek in Den Bosch waren daar de reden van. Een artikel in De Volkskrant beschadigde het imago van Tulip nog eens extra. De krant beschuldigde Tulip- directeur Romein van belan genverstrengeling. Enkele da gen later plaatste De Volkskrant een rectificatie en bood zijn ex cuses aan. De commotie rondom de laatste onafhankelijke pc-fabrikant in Europa laaide nog hoger op toen bestuursvoorzitter F. Hetzenau- er een dag na de presentatie van (Advertentie) (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: 'Willem 's 'Winkel Lentebriesje 23/24 april 10. - 2.1.00 uur 25 april 10.°° -17.00 uur Dam 6l, Middelburg Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1