Nieuwe acties ziekenhuizen op til Gezocht Florence Nightingale: Dom, blond, multi-functioneel Nu f 30.- gratis beltegoed. Extra bij Libertel iZi.® Blaauwe Hoeve pikt 't niet langer Scholieren ruimen 5500 kilo vuil op Justitie Middelburg doet mee aan proef minnelijke schikking Jongens overvallen 78-jarige Terneuzense 'Omdat ik overdag bel is het standaardtarief ideaal heel iZi.' zeeuwse almanak Bereikbaar Netelenbos bij studenten op de koffie Overval bij pinautomaat Personeel Ziekenhuis Walcheren draait zondagsdienst op protestdag PZC vrijdag 24 april 1998 j Een energiek type is hij, die I man uit Ovezande. Iemand die Internet had kunnen uit vinden als een ander hemniet was voorgeweest. Hij com municeert dat het een aard heeft en schuwt daarbij geen middel. „De eerste klap is een daal der waard!" mag hij graag roepen. En: „Een bereikbaar mens telt voor twee!" Soms slaat hij door. Een mo biele telefoon in de auto, vooruit. Maar onlangs werd ons duidelijk dat hij het gee- es-emmetje werkelijk overal paraat heeft. Toen we hem J belden, werden we gecon- fronteerd met een serie gelui den die bij de ruimte met de stortbak horen. Hij noemde zijn naam op de toon van ie mand die zeer in beslag wordt genomen door een moeizaam verlopende, pri maire activiteit. Wij hielden ons van de dom me en vingen een gesprek aan. In de antwoorden klonk een zware worsteling door, maar hij liet zich niet ken nen. Tot blijkbaar zijn zaktele- foontje hem kwam te ontval len. In de verte hoorden we hem nog een kreet slaken. Shit!!! Toch wel toepasselijk. Wethouder J.Homnes stak een handje toe. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Speuren in het zand naar zwerfafval. Dat was de op dracht waar gisteren ruim 3700 basis schoolleerlingen van groep zeven en acht in Nederland gehoor aangaven. Op Walcheren stroopten 380 scholie ren in deze zevende editie van de Lan delijke Schoonmaakdag ongeveer 13 kilometer strand af. Ze keerden terug met 5500 kilo zwerfvuil en ze atten deerden hun leerkrachten op een vat chemisch afval bij Westkapelle en af gewerkte olie bij Vlissingen. In Oostkapelle keken de leerlingen van de Knotwilg, de Regenboog en de Golfslag haast teleurgesteld naar het schone strand. Nu ze toch met stevige werkhandschoenen gewapend waren, wilden ze ook echt iets schoon te ma ken hebben. Het zwerfafval op het strand is in het voorjaar vaak afkomstig van schepen. Scheepsafval gaat overboord en wordt meegenomen door .de westen wind. „Maar ook al ziet het er schoon uit, ik denk toch dat wij samen een he le zak vullen", zegt Vivian en klasge noot Annemiek, van De Golfslag uit Domburg, vult aan: „We vinden meestal touw, plastic, metaal. Vorig jaar zijn er ook een paar spuiten ge vonden. Daar mogen we niet aanko men. Die worden meegenomen door een oudere." Ze zochten zelfs onder het zand naar zwerfvuil, zo fanatiek waren ze. „We mogen alleen zwerfvuil meenemen. Natuurlijk vuil moeten we laten lig gen, zoals hondenpoep en zeewier. Zeewier hoort hier thuis", zegt Vivian, De negen scholen uit de gemeente Vee- re (ook de Lichtstraal uit Westkapelle, De Sprong uit Koudekerke, De Schute uit Biggekerke, Wilibrordusschool uit Zoutelande, De Schutte uit Gapinge en de Goese Polder uit Vrouwenpolder deden mee) haalden met elkaar 2000 kilo afval op. In Vlissingen maakten vier basisscholen zich nuttig. Daar lag aanzienlijk meer vuil. De 206 kinde ren van de Ravenstein, de Branding, het Vlot en Louis de Coligny vulden in anderhalf uur 400 zakken, wat goed was voor 3.500 kilo. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het parket in Middelburg doet mee -met een landelijke proef lichtere straf zaken buiten de zittingszaal om via minnelijke schikking af te doen. Binnenkort wordt een functionaris benoemd, die als bemiddelaar zal optreden tus sen een dader en een slachtoffer. Justitie biedt hiermee slachtof fers nieuwe mogelijkheden om verhaal te halen. Eerder werd het instituut van schadebemiddelaar in het leven geroepen. 'Middelburg' was voorloper om als parket rege lend op te treden bij het vergoe den van de schade. De nieuwe aanpak gaat verder. Via de aan stelling van een 'dadingsfunc tionaris' wordt nu gepoogd zichtte krijgen op achterliggen de piublemen. Taak van de nieuwe parketme dewerker is als onderhandelaar de partijen tot elkaar te bren gen. Dat wordt afgegrendeld met het tekenen van een over eenkomst, waarbij een dader zich verplicht de gemaakte af spraken na te komen. Gebeurt dat niet dan slaat de officier van justitie alsnog de weg in van de strafrechtelijke vervolging. Het tot eind volgend jaar lopen de proefproject wordt niet al leen uitgevoerd op de parketten in Middelburg en Zutphen. Ook twee elders in het land opere rende bureaus voor rechtshulp en 'justitie in de buurt'-projec- ten worden ingeschakeld. Pluspunt Volgens justitiewoordvoerder H. Osinga kan de nieuwe aan pak leiden tot een ontlasting van de rechterlijke macht, die toch al hevig met capaciteits problemen worstelt. Groot pluspunt van de activiteiten van een bemiddelingsfunctionaris is dat hiermee een bijdrage wordt geleverd aan de bevredi ging van het rechtsgevoel. Er heerst op het parket in Mid delburg tevredenheid over het schadebemiddelingsproject, dat er eveneens is gekomen om het slachtoffer tegemoet te tre den. Volgens bemiddelaar A Duinkerke slaagt men er op jaarbasis in meer dan zestig procent van de gevallen in de schade vergoed te krijgen, zon der dat het een zaak werd. El ders in het land wordt aanzien lijk lager gescoord. De goede resultaten in Middelburg heb ben te maken met een actieve benadering van verdachten die nog een rekening hebben uit staan. Een in onderhandelings sfeer gepleegd telefoontje helpt een aantal aarzelenden over de streep. zie ook pagina 14: uitgelicht VLISSINGEN - Staatssecreta ris T. Netelenbos komt naar de Hogeschool Zeeland om mee te doen aan een debat in de serie 'serieuze koffiepraat'. De orga nisatie is in handen van de vak bond voor Zeeuwse scholieren en studenten VSVb. Het debat vindt plaats tijdens een verkie- zingsmarkt die dinsdag in de hogeschool wordt gehouden. De twintig politieke partijen die meedoen aan de verkiezingen zijn uitgenodigd. De vakbond beoogt ermee 'studenten nog meer voor de politiek te interes seren'. Naast Netelenbos nemen zitting in het forum: Jorritsma (D66), De Vries (WD), Van der Camp (CDA) en Van Dael (Groen links). Ook voorzitter Pans van de Landelijke Studenten Vak bond doet mee. Die begint om 12.20 uur. De verkiezingsmarkt is geopend van 9 tot 16 uur. (Advertentie Wie nu Libertel iZi Totaal of iZi GO! neemt, krijgt direct tr liefst f.?(),- extra beltegoed. Gratis. Bovenop de f 60,- die u al standaard krijgt, Heel voordelig. Heel iZï. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. I iZi Combi foto; Computer Compat Electro World; EPrElectronicPnrtncr; Euro| Free Record Shop; Halfords; HORN Electn Kinorama; MEGAPOOL; -MIKRO Electro; RoadPhone; Radio Modern Electronics: Ra LIBERTEL n bereikbaar, bereikbaar voor ied verkrijgbaar bij; BCC; BeICninpaiiy; Blokker; IHre Tele Masters; Tclegarant; Valkenberg; Vogelzang; De Block; De Grote Eén; Olsons Expert, Filmpost: Flandrin; Foto Klein; Quality Center; it's Electric; Kijkshop; •f; Office Centre; PHONES4«; Polcctro; 'ppen; Steenweg; Telecom Today; GOES - Twee mannen hebben woensdagavond een 42-jarige inwoonster van Goes beroofd bij een pinautomaat aan de Troelstralaan in Goes. Dat ge beurde omstreeks 22.45 uur toen ze net 150 gulden uit de au tomaat had opgenomen. Op dat moment stonden er plotseling twee personen met bivakmut sen naast haar. Die maakten haar het zojuist gepinde bedrag afhandig en renden hard weg in de richting van winkelcentrum De Spinne. Het signalement van de daders is bijna gelijk. Het zijn vermoe delijk jongemannen. De ene bi vakmuts was wat lichter van kleur dan de andere. Ze hadden een slank postuur en waren on geveer 1,75 meter lang. Verder droegen ze lichtkleurige sport schoenen en donkerkleurige kleding. De politie vermoedt dat de daders bewust hebben staan wachten op een geschikt slachtoffer. Personen die inlich tingen kunnen verschaffen over deze overval wordt verzocht contact bp te nemen met de poli tie in Goes (0113-245000). Personeel van de Blaauwe Hoeve bijeen in het restaurant. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De boodschap van het verzor gend en verplegend personeel van verzor gingstehuis De Blaauwe Hoeve was dui delijk: 'We pikken het niet langer!' De vlag van de Blaauwe Hoeve hing halfstok en was omringd met rouwlinten, voor de ramen van het gebouw hingen affiches met de eis '5 en bij de hoofdingang stond een groot bord met de tekst 'donder dag Prik-actie; Zorg voor 5%'. Het personeel draaide gisteren zondags diensten om de eisen voor een betere CAO bij te zetten. „Na achtuur werk het gevoel hebben dat j e meer had kunnen doen voor de bewoners, moe maar niet voldaan naar huis gaan, op de klok kijken terwijl je be zig bent met terminale zorg, dat is werk druk in de praktijk"legt leider Frank Ne ve van de actiegroep 'Zorg voor een betere CAO in de zorg' uit. „Als men het huidige niveau van zorg wil handhaven moet er worden geïnvesteerd in personeel, want zoals het nu gaat is het voor onze mensen op de lange termijn niet vol te houden. In het restaurant van de Blaauwe Hoeve was een zwarte markt opgezet om het ka rige inkomen van de verplegers te com penseren. Bewoners, bezoekers en perso neel konden hun nagels laten lakken en de schoenen laten poetsen, er werden plant jes verkocht en groente en fruit uit eigen tuin, een verpleger liep te leuren met hor loges ('echte Rolexen'), er stond een pan- nenkoekenkraam en een personeelslid probeerde in hoedanigheid van straatmu zikant een extra inkomen te verwerven. Ludieke activiteiten „Op deze manier brengen we dehetie ook onder de aandacht van de bewoners", gaat Neve verder. „De zorg lijdt er van daag echter niet onder, integendeel! Er is vandaag juist extra aandacht voor de psy chosociale zorg met allerlei ludieke acti viteiten", meent de actieleider. „Het is hai'tstikke mooi dat er vandaag zo veel mensen naar Den Haag zijn om te pi'otes- teren, maar als we dat ïxadden gedaan vanuit Hulst waren er misschien twintig man meegegaan, wegens de afstand en kosten. Op deze manier betrekken we het hele personeel bij het px-otest", vindt Ne ve. „En dat de saamhorigheid en bereid heid tot actie groot is, blij kt wel uit het feit dat we maandag pas zijn begonnen met de vooi'bereidingen voor deze dag en toch zo'n respons hebben." Algemeen directeur A Janse van de Blaauwe Hoeve heeft alle begrip voor de betogende verzorgers. „Voor mij is een verdere inkrimping van het personeelsbe stand of een opvoering van de werkdruk ook niet meer bespreekbaar. Verdere bud getafspraken in de zorgsector mogen niet meer ten koste gaan van het personeel. Naar mijn zin schiet de menselijke en per soonlijke aandacht voor de bewoners er nu al te veel bij in," verklaart Janse, „Ver der maak ik me grote zorgen over de con currentiepositie van verplegers enverzor gers op de arbeidsmarkt. De animo om in deze sector te werken neemt steeds meer af, want het is zwaar, de diensten zijn on regelmatig en het salaris blijft achter op andere sectoren. Ik denk dat we moeten timmeren aan een beter imago van het werk in de zorgsectoi'. Als je de vergrijzing van onze maatschappij in ogenschouw neemt zal dat ook hard nodig zijn, want we zullen veel schoolverlaters kunnen ge bruiken. In die zin onderstreep ik deze ac tie en de eisen die er gesteld worden. TERNEUZEN - Een 78-jarige inwoonster van Terneuzen is donderdag omstreeks half zes tegen de grond gegooid door twee jongens. De politie vermoedt dat het duo de vrouw wilde beroven, maar daaxvan afzag toen twee jonge vrouwen kwamen aanlopen, die haar te hulp schoten. De vrouw had een handtas bij zich. De 7 8-jarige liep over de Jozina- straat in Terneuzen toen de jon gens haar aanvielen. Zij wacht ten haar op de hoek van de Bovenstraat. Door de val liep de vrouw een grote buil op haar hoofd op en een pijnlijke heup. Direct daaroptoen de meisjes te hulp kwamen, gingen haar be lagers ervandoor. De vrouw heeft de hulp van de jonge vrouwen afgeslagen en is zelf naar haar woning gelopen. De politie zou graag in contact komen met deze jonge vrouwe, of andere getuigen van het voor val. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Per trein zijn ze met z'n vieren naar Den Haag gekomen. Met de bussen van de vakbonden konden ze niet meer mee, want die zaten al vol Zeeuwse actievoerders uit de zorg. Pauline, Marleen, Petra en Corina weikeix bij de Stichting Emergis en zijn de werkdruk zat. Er moeten meer handen aan het bed, ze willen meer scholing en meer salaris. 'Ook bij Emer gis is het zwemmen en verzui pen' en 'Gezocht Florence Nigh tingale: Dom, blond, multi- fxxnktioneel', melden hun span doeken. „Laatst vertelde Pauline over een vorige staking. Als ze toen actievoerden, werden er op de afdelingen zondagsdiensten ge draaid. Dat is nu vooxddurend zo, zonder dat er acties zijn", il lustreert Corina de steeds hoger woi'dende werkdruk. „Het is er alleen maar slechter op gewor den in de loop der tijd", vindt Pauline. Bij haar is er nu één verpleegkundige op 20 patiën ten; bij Corina's afdeling is er één verpleegkundige aanwezig op 22 patiënten. Marleen: „Van ons wox'dt steeds gevraagd om ons steeds aan allexdei vei'ande- ringen aan te passen. Maar daar staat niets tegenover." Rooster- technisch moet de verpleegkun dige zich bijvoox'beeld aanpas sen. Wettelijke voorschriften bepalen dat je na een late dienst geen vroege dienst meer mag draaien tex-wijl dat pxivé net lekker uitkwam. Inzichten Er komen andere inzichten over het vei'lenen van zorg. „Er wordt keihard geroepen: zorg op maat geven, Dat slaat ner gens op, want die kun je niet le veren", stelt Marleen. Of het px'otest van de duizenden actie voerders helpt? „Als je niets zegt, gebeurt er helemaal niet", meent Pauline. Ploe stxijdbaar ze ook zijn, de patiënten mogen niet de dupe worden van de acties, vinden ze. Pauline: „Die hebben al zo wei nig." Maar van de kant van de patiënten, hun familie en zelfs van de wexkgevers is er toch be grip voor de acties, zeggen ze al le vier. Advertentie Naast het iZi standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief. Libertel kwam als eerste met iZi. Oftewel mobiel bellen zonder abonnement. En maakt dat nu nog flexibeler. Want naast het standaard gesprekstarief, kunt u ook kiezen voor 'n Piek Dal-tarief. Zo belt ii 's avonds en in bet weekend al voor f 0,75 per minuut. En u bent vrij om van tarief te wisselen wanneer u dat uitkomt. Heel flexibel. Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkoop punten graiis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen door Anouk Mommer VLISSINGEN - In het Zieken huis Walcheren zijn donderdag alleen spoedeisende operaties uitgevoerd. Het personeel op de operatiekamer draaide zogenoemde zondagsdiensten, wat inhoudt dat alleen het mini male wordt gedaan. Eerder af gesproken operaties gingen niet door. Jongen gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Bij een aanrij ding woensdag op de Terneu zense kruising Axelsestraat- Verlengde Van Steenbergenlaan is een 16-jarige inwoner van Terneuzen gewond geraakt. Een 52-jax'ige automobilist uit Terneuzen reed de 16-jarige op zijn scooter aan, waardoor de jongen viel. In het ziekenhuis bleek dat de hij een botbreuk in zijn rechterschoudei'blad en in zijn rechtervoet had opgelopen. In het Oosterscheldeziekenhuis in Goes, het Ziekenhuis Zweed se Rode Kruis in Zierikzee en het Ziekenhuis Zeeuws Vlaan deren in Terneuzen werd niets ondernomen. Er waren wel per soneelsleden naar Den Haag ge gaan, maar dat had voor de zie kenhuizen weinig gevolgen. Het personeel van Ziekenhuis Zeeuws Vlaanderen doet waar schijnlijk volgende week woensdag mee aan een nieuwe landelijke actie. In Terneuzen en in de nevenvestiging in Oost- burg worden dan zondagsdien sten gedraaid in de operatieka mer. Demonstreren De zondagsdienst in Ziekenhuis Walcheren was onderdeel van een landelijke actie voor een be tere CAO in de verschillende sectoren van de gezondheids zorg. In dat kader gingen ook zo'n zeventig personeelsleden van het Ziekenhuis Walcheren naar Den Haag om samen met collega's uit het hele land te de- monstrei'en. Het personeel en de directie van het ziekenhuis heb ben geprobeerd de schade zo be perkt mogelijk te houden. „We hebben afspraken gemaakt met het actiecomité om alles zo te organiseren dat de patiënten zorg zo goed mogelijk door kon gaan. Buiten de operatiekamer ver liep alles daarom normaal", verklaarde G. Bogaexfs, alge meen directeur van het Zieken huis Walchex'en. „Onderzoeken gingen gewoon door. De bezoe ken aan de poliklinieken ook." Bij de planning van de operaties was vorige week al rekening ge houden met de actie. Het rooster werd zo opgesteld, dat er zo min mogelijk operaties afgelast hoefden te worden. Toch waren er enkele patiënten van wie de afspraak moest worden verzet. Wanneer zij weer aan de beurt zijn, is afhankelijk van de ur gentie van de ingreep, aldus Bogaerts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9