Duitsland stemt in met euro Babyverzorgster tijdelijk vrij PZC Studenten betogen in Indonesische steden Duizenden joden lopen Mars der levenden Gewonden bij ongeluk Nederlandse bus Franse majoor zou arrestatie Karadzic hebben verhinderd buitenland Bondsdag schaart zich met grote meerderheid achter invoering Vrouwvriendelijke conditietest Franse pitbulls aan banden Soedanese bisschop cel in Scheuren in reactor Tsjernobyl VN-diplomaten mishandelen Internationale protesten tegen executies Rwanda Geweld tijdens Servisch referendum over Kosovo OPVALLEND ANDERS PALLADIO Vandaag kijkdag vrijdag 24 april 1998 5 van onze redactie buitenland BONN - De Duitse volksverte genwoordiging heeft zich don derdag in grote meerderheid uitgesproken voor de invoering van de euro, de komende Euro pese munteenheid. Na urenlang debatteren in de Bondsdag, de Tweede Kamer van Duitsland, stemden 575 afgevaardigden voor, 35 tegen en onthielden zich vijf van stemming. De PDS, de opvolger van de voormalige communistische partij uit de DDR, was de enige partij die te genstemde. Het was geen verrassing meer dat het parlement voor de euro koos. Eerder deze maand spra ken de woordvoerders van vrij wel alle partijen zich uit voor het tijdschema van de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). Verder werd toen het wetsont werp aangenomen dat de over- jangsfase regelt tussen de start van de EMU op 1 januari 1999 en de invoering van de euro op 1 januari 2002. De uitslag van de stemming werd gisteren met applaus be groet. Bondskanselier Helmut Kohl verklaarde dat Duitsland ,met open ogen de monetaire unie ingaat" en dat er geen ge vaar bestaat dat de mark plaats maakt voor een zwakke munt eenheid. „Ik ben er zeker van dat de euro over enkele jaren net zo geaccepteerd is als de mark nu". Reserves Het Duitse parlement, dat een dag na het Franse parlement het licht formeel op groen zette, is een andere mening toegedaan dan de Duitse bevolking. Opi niepeilingen geven aan dat de Duitsers nog steeds grote reser ves hebben ten aanzien van de euro. Kohl wees de bevolking erop dat de komende Europese Centrale Bank (ECB) in Frank furt komt te staan en dat de euro vanaf Duits grondgebied wordt bestuurd. Het debat werd, met de verkie zingen over vijf maanden in zicht, overheerst door de ge bruikelijke tegenstellingen tus sen regeringscoalitie en opposi tie. Voor het sociale beleid en het werkgelegenheidsbeleid waren daarbij onderwerp van discus sie. De SPD'er Gerhard Schro der, Kohls uitdager bij de ko mende verkiezingen, wil vooral de belangen van de werknemers verdedigd zien in het Europa van de toekomst. Niet alleen monetaire zaken zijn van be lang, zo zei hij. DPA/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De oproerpolitie ïeeft gisteren tegen de regering demonstrerende studenten in Denpasar op het Indonesische eiland Bali bestookt met traan gas. Zeker twaalf studenten en een onbekend aantal agenten raakten gewond. Ook in zeker zeven andere ste den demonstreerden studenten opnieuw voor politieke en eco nomische hervormingen. In de ïoofdstad Jakarta gingen zo'n 000 studenten de straat op, daarmee een verbod om op de openbare weg te demonstreren negerend. De oproerpolitie ïield de demonstranten in de [aten, maar greep niet in. De ongeregeldheden in Den- )asar braken uit toen duizen den studenten de campus wil den verlaten om op straat verder te demonstreren. Met schild en wapenstokken uitgeruste agen ten probeerden de studenten te rug te dringen. Studenten gooi den stenen naar de agenten, die de stenen opraapten en terug gooiden. Een van de gewonde studenten had zijn hand gebro ken. De politie zei geen arresta ties te hebben verricht. Studenten in Jakarta gingen al eerder de straat op, maar niet zo massaal als gisteren. Door hun campussen te verlaten proberen de studenten andere sectoren van de samenleving bij hun pro test te betrekken. De actievoer ders krijgen veel steun van het publiek, dat zich echter tot op heden niet bij hen heeft aange sloten. AP Duizenden Israëlische jongeren liepen mee. foto Janek Skarzynski/AP van onze redactie buitenland OSWIECIM - Meer dan 7000 joden uit tal van landen namen gisteren in het voorma lige concentratiekamp Auschwitz deel aan de tiende Mars der levenden. Ter gele genheid van het 50-jarige bestaan van zijn land nam ook de Israëlische premier Netanyahu deel aan de mars, die voerde vanaf het kamp naar de gaskamers van Birkenau, drie kilometer verderop. De Israëlische opperrabijn Meir Lau her innerde de deelnemers, in meerderheid jongeren plus ongeveer duizend overle venden van de holocuast, aan de rol die de joden vernietiging heeft gespeeld bij de stichting van Israel. „Ja, de prijs was, on gelofelijk hoog, maartuit de holocaust is de joodse staat geboren", zei Lau. Een handvol demonstranten maakte van de gelegenheid gebruik om te eisén dat een acht meter hoog kruis dat net buiten het kamp staat blijft staan. Ze hingen een spandoek aan het kruis waarop stond: 'Houd Jezus in Auschwitz'. Joodse orga nisaties willen dat het kruis wordt verwij derd, omdat het de herinnering aan de overwegend joodse Auschwitz-slachtof- fers zou verstoren. Het kruis, dat op de plek staat waar in 1941 152 leden van het Poolse verzet tegen de nazi's ter dood wer den gebracht, wordt door veel Polen be schouwd als een symbool voor hun lijden onder de Duitse bezetting. De Poolse pre mier Jerzy Buzek, die ook meeliep in de mars, had eventuele demonstranten op geroepen zich donderdag niet te laten zien bij Auschwitz. In heel Israel is gistermorgen net als elk jaarop 23 april twee minuten stilte in acht genomen voor de zes miljoen slachtoffers van de holocaust. In Israel wonen onge veer 360.000 overlevenden van de holo caust. Zij vormen ruim 6 procent van de bevolking. AP LONDEN - Het Britse leger gaat de conditietest aanpassen om vrouwen meer kans te geven op een baan bij de strijd krachten. Minister van Defensie John Spellar zei dat de oude test, een loop van 5 kilometer plus de nodige oefeningen, wordt afge schaft. In plaats daarvan komen proeven die zijn toegesneden op het onderdeel waar iemand solliciteert. Aan elektrotechni ci worden nu eenmaal minder lichamelijke eisen gesteld dan aan frontsoldaten, verklaarde Spellar. Hij liet doorschemeren dat mogelijk ook minder fitte mannen blij zullen zijn met de nieuwe regels. AP PARIJS - Pitbulls en andere agressieve honden zijn in Frank rijk ongewenst. Het parlement in Parijs nam gistermorgen vi-oeg een wetsvoorstel aan dat het houden van zulke dieren aanzienlijk bemoeilijkt. Minister Le Pensee van Landbouw had het wetsvoorstel inge diend wegens de vele ongelukken met agressieve pitbulls en andere honden. Volgens de bewindsman waren er in 1993 tweehonderd tot driehonderd vechthonden, maar is inmid dels sprake van tienduizenden pitbulls. De wet geeft de autoriteiten meer mogelijkheden om tegen vechthonden en hun bazen op te treden. De dieren mogen al leen aangelijnd en met een muilkorf om op straat komen. Wie de wet overtreedt moet rekening houden met een boete van 100.000 franc (ongeveer 33.500 gulden). DPA VATICAANSTAD - Een Soedanese rechtbank heeft de rooms-katholieke aartsbisschop van Khartoem wegens wan betaling tot een gevangenisstraf veroordeeld. Gabriel Zubeir Wako zou niet hebben betaald voor levensmiddelen voor vluchtelingen uit het zuiden van het door oorlog verscheurde land. Dat meldde de orde van de missionarissen van Comboni giste ren. Hoe lang de aartsbisschop de cel in moet, is niet duidelijk. De Rooms-Katholieke Kerk zal beroep aantekenen tegen het vonnis van de rechtbank in Omdurman in Noordwest-Soe- dan. Soedan is al jarenlang het toneel van een bloedige oorlog tus sen de regeringstroepen in het islamitische noorden en op standelingen in het voornamelijk christelijke zuiden. AFP PARIJS - Buizen van de enige werkende reactor van de kern centrale in Tsjernobyl in de Oekraïne hebben talloze haar- scheuren. Ook in de buizen van vergelijkbare reactoren in Rusland en Litouwen zijn scheurtjes ontdekt. Het officiële Franse kernagentschap IPSN verklaarde giste ren zeer bezorgd te zijn over de situatie. Eind maart zijn de meeste scheurtjes gedicht. Maar het Fran se instituut sluit niet uit dat ook in andere, niet onderzochte buizen scheurtjes voorkomen. AFP/DPA GENEVE - Twee mensenrechtenorganisaties hebben in de VN-commissie Mensenrechten de aandacht gevestigd op VN- diplomaten die hun personeel mishandelden. Het gaat om 120 mishandelingen. Een aantal diplomaten is door de VN ver oordeeld tot het betalen van schadevergoedingen wegens het toebrengen van extreem lichamelijk geweld, seksueel geweld, psyschische mishandeling en het niet betalen van salaris. Volgens de Vakbond Zonder Gi-enzen (FSF) zijn de veroorde lingen van de diplomaten nooit gevorderd. Onder de vijftig veroordeelden zijn Amerikanen, Zweden, Canadezen en Au straliërs en diplomaten uit de Derde Wereld. ANP van onze redactie buitenland KIGALI - De voor vandaag voorgenomen executie van meer dan twintig Rwandese oorlogsmisdagers heeft geleid tot hevige internationale pro testen. Mary Robinson, VN-commissa- ris van de rechten van de mens, vroeg gisteren in een brief aan de Rwandese autoriteiten om afstel van de terechtstellingen. Zij vreest dat deze slechts tot wraakgevoelens zullen leiden. Er zijn aanwijzingen dat de ver dachten geen eerlijk proces heb ben gehad, aldus Robinson. Zij benadrukte dat de executies in ternationale verdragen schen den. Ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, heeft in een brief aan de Rwandese president Pasteur Bi- zimungu zijn bezorgdheid ge uit. Eerder riepen mensenrechten organisatie Amnesty Interna tional, paus Johannes Paulus en de Duitse minister van Buiten landse zaken Klaus Kinkel de regering in Kigali ook op af te zien van de openbare executies. Deze vinden plaats in het voet balstadion van de hoofdstad en op vier andere plaatsen. De paus vroeg Bizimungu om clementie. Hij wil voorkomen dat de onrusten in het binnen land van Rwanda toenemen. De veroordeelden zijn allen Hutu's die behoorden tot de organisa ties die verantwoordelijk wai'en voor de slachting van honderd duizenden Tutsi's en gematigde Hutu's. De Rwandese regering kondig de woensdag de executie aan van 33 gevangenen, maar van een deel van hen bleek het gra tieverzoek nog niet te zijn be handeld. DPA/RTR/AFP van onze redactie buitenland BELGRADO - Servië heeft zich gisteren per referendum uitge sproken over buitenlandse be middeling in het conflict in Kos ovo. Het Joegoslavische leger leverde intussen in de omstre den provincie slag met 'Albane se infiltranten'. Daarbij zijn volgens het leger 22 Albanezen omgekomen. De opkomst bij het referendum over de bemideling in het con flict over de ondergeschikte provincie Kosovo is matig, zo meldde de Sexwische staatstele visie. Twee uur voor het sluiten van de stembureaus werd de op komst op 60 procent geschat. Voor een geldig resultaat moet de opkomst boven de 50 procent liggen. De officiële uitkomst wordt vandaag verwacht. Waai-nemers gaan ervan uit dat een meerderheid van de 7,2 mil joen kiezers in Servië tegen bui tenlandse bemiddeling stemden en daaxmee Milosevic steunen. De Joegoslavische president wil geen buitenlandse bemoeienis sen bij het conflict. Kosovo is een aan de deelstaat Sexwië on dergeschikt gemaakte provin cie. De etnisch Albanese meer derheid wil van het Servische juk af en eist daarvoor buiten landse bemiddeling. Bulgarije heeft een compromis voor-gesteld aan de Albanese en de Servische partijen. Sofia riep op de standpunten schriftelijk vast te leggen en die als uit gangspunt te laten dienen voor onderhandelingen zonder in ternationale bemiddeling. Het gaat om een soort indirecte dia loog waarbij de internationale Contactgroep betrokken is, al dus de Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken Michail- ova. RTR/AFP (Advertentie) de nieuwe collectie buitenmeubelen en accessoires van: tuin- serremeubelen WESTWAL 13 - GOES van onze redactie buitenland PARIJS - Een Nederlandse bus met buiteixlandse toeristen is gisterochtend ixx Parijs veron gelukt. Dertig inzittenden raakten gewond, van wie zes ernstig. De bus met één chaufeur, een reisleider, 31 Australiërs, vier Nieuw-Zee- landers, dx-ie Canadezen en twee Zxiid-Afrikanen kantel de. Brandweer en politie van Pa- rij s sluiten niet uit dat de bus te hard de tunnel is ingereden. Het voei'tuig is vexmoedelijk tegen een vangrail gebotst en op de zijkant de txxnnel aan de Porte d'Italie in geschoven. Daarbij is een begin van brand ontstaan. Het voei-txiig reed voor de Brit se reisorganisatie Contiki Ho lidays. Het gezelschap vertx'ok dinsdag uit Londen voor een reisvan25 dagen door Europa. Onmiddellijk na het ongeluk is aan het eind van de tixnnel een noodhospitaal ingericht, waar de gewonden een eerste be handeling kregen. De zwaai- gewonden, onder wie de chauffeur, zijn met een heli kopter naar ziekenhuizen gebracht. Minder ernstig ge wonde passagiex's zijn met am bulances vervoerd. De brand weer had grote moeite om drie passagiers ixit het verwrongen voex-tuig te bevxijden. De bus is eigendom van de fir ma Vermaat in Hellevoetsluis. Volgens een woordvoex'der van de firma was het voertuig uit 1996 in perfecte conditie. Volgens de brancheorganisa tie Koninklijk Nederlands Vervoer staat Vermaat bekend als een uitstekend bedrijf. Het sloot zich als één van de eerste aan bij het Keurmerk Busbe drijf dat strenge regels han teert wat betreft vervoer en veiligheid van touringcars. ANP Eeu gewonde wordt naar een ambulance gebracht. foto RTR VOOR EXCLUSIEF WOONGENOT IN HUIS EN TUIN door Hans Geleijnse LONDEN - De Australische verzorgster van de onder tragische omstandigheden in Londen overleden Nederlandse baby Caro line Jongen is gisteren op borgtocht uit voox-arrest ontslagen. De 26-jarige Louise Sullivan moet volgende week maandag voor de rechter verschijnen in het Londense district Clerkenwell. Ze wordt beschuldigd van het toebrengen van ernstig lichaxnelijk letsel. Een x-echter van de Old Bailey in Londen be paalde de borgsom gisteren op 2.500 pond (ruim 8.500). Ze diende haarpaspoox-tinte leveren. Ook mag ze geen contact opnemen met de ouders van Caroline, Max-eel en Mu riel Jongen, bij wie de au pair inwoonde. Sullivan verblijft nu op een schuiladres in Londen. De au pair was niet bij de zitting aanwezig. Sullivans advocate Kaïin Todier vexwees in een korte verklaring naar de nog lopende onderzoeken naar de doodsoor zaak van de zes maanden oude Caroline, Een eerste lijkschouwing woensdag leverde geen uitsluitsel. De ouders van Sullivan zijn gescheiden. Haar vader heeft de media in Australië ver teld dat zijn dochter alle tegen haar in te brengen beschuldigingen ontkent. Een woordvoerster van de politie zei giste ren dat de aaxxklacht nog kan worden gewij zigd in doodslag of moord. „Dat kan de ko mende dagen gebeuren of maandag op de rechtszitting", verklaarde ze. Debaby stierf dinsdagnacht in het St. Ormond-ziekenhuis xxadat aitsen in het bijzijn van de ouders de beademingsapparatuur afsloten. Caroline was al vijf dagen in coma en klinisch dood verklaard. De politiewoordvoerster zei dat een 'groot aantal reacties' was binnengekomen op de opx'oep om informatie van mensen die Sulli van kenden of voor wie zij als kindexver- zorgster heeft gewerkt. Over de inhoud wil de zij niets zeggen. „Het gaat om mensen cüe als getuige zullen optreden bij de rechts zaak", zei ze. Campagne Vanuit Australië is een campagne op gang gekomen ten gunste van Sullivan. Vrienden, familie en vooxmalige werkgevers prijzen haar deskundigheid als kindervex-zorgster. Sensatieblad Daily Mix-ror, dat dagelijks le zers oproept om informatie over de Austra lische te geven, meldde dat Sullivan een tweejarige opleiding tot kinderverzorgster had gevolgd aan Cx-ows West College in Syd ney. Ze zou ook in het bezit zijn van diplo- ma's eerste hulp voor kinderen en volwasse nen. Louise's vooxmalige werkgeefsters, Catherina Morrison, beschreef haar als 'ge duldig, eexiijk, verzorgend en enthousiast'. „Ik zou haar zo aan anderen aanbevelen", schreef ze. Sullivan spaarde van haar inkomsten als kindexverzorgster om een tijdlang in Lon den te kunnen werken. Ze heeft er boven dien familie wonen. De enige negatieve i'e- actie in de Mirror gisteren kwam van een anonieme Engelse vader. Hij had tijdens een sollicitatiegesprek een slechte indruk van Louise gekregen, omdat haar kledij (T-shix-t en spox'tschoenen) hem rxiet beviel. „Ze sprak kortaf, niet erg commurxicatief, het leek me niet het juiste type om een baby te verzoi'gen", meende deze man. Het dx-ama begint daarmee ook in de media dezelfde lijnen te volgen als de geruchtma kende en nog niet afgesloten Amerikaanse rechtszaak tegen de Engelse kinderverzorg ster Louise Woodward. Zij ontkende schul dig te zijn aan de dood van baby Matthew Eappen, en zowel in Engeland als de VS werd met allerlei details over het privé-le- ven en karakter van Woodward heftig ge discussieerd over de vx-aag: heeft ze het ge daan of niet. GPD door Harald Doornbos SARAJEVO - De tot voor kort in Bosrxië werkzame Franse ma joor Hervé Gourmelon zon in 1997 de arrestatie van de ooi*- logsleider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, hebben voorkomen. Hij zou ge heime Navo-plannen naar Ka radzic hebben gelekt, waardoor de Navo-troepenmacht in Bos nië, SFOR, moest afzien van ar restatie, zo meldt de Anxeri- kaaxxse krant Washington Post. „Gourmelon heeft Navo-infor- rnatie doorgespeeld aan Karad zic", aldus een Amerikaanse di plomaat. Het Franse ministerie van de fensie heeft bevestigd dat Gour melon contacten onderhield met Karadzic, die door het Joe- goslavië-tribunaal in Den Haag wordt beschuldigd van ooiiogs- misdaden. Maar Defensie ver klaart dat de majoor wei'd te- i'Uggeroepen uit Bosnië toen de contacten 'nogal twijfelachtig' begonnen te worden. Een wes terse diplomaat in Sarajevo laat echter weten dat 'Gourmelon rxiet vanwege zijn contacten met Karadzic, maar vanwege zijn misdragingen ten opzichte van een Bosnisch meisje naar Frankrijk is teruggeroepen'. Goux-melon i-aakte in opspx-aak in Sarajevo toen hij in het na jaar van 1997 een Bosnisch meisje vastbond, naaktfoto's van lïaar maakte en dreigde die foto's te publiceremals zij geen seks met hem wilde hebben. Het meisje, dat een opleiding tot journaliste volgt bij de BBC- school in Sarajevo, bracht het verhaal echter naar buiten, waarna de Bosnische politie een inval deed in de woning van Goux-melon. De Franse majoor bekende schuld en werd na tus senkomst van het Franse leger Advertentie 14.00 - 20.00 uur 24 april Kunst- en Antiek VEILING 25 april, aanvang 13.00 uur Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74 Middelburg niet vex-oox-deeld, maar uitgewe zen. Het is nog onduidelijk of de majoor in Frankrijk voor de krijgsraad moet komen. Goux-melons contacten met Ka radzic en het seksschandaal in Sax-ajevo speelden in dezelfde pex-iode. Het Franse leger zou juist tevreden zijn over Gour- melons contacten met Kax-ad- zic, omdat de Amex-ikanen geen enkele officier van hun inlich tingendienst in de buurt van de vooi-malig leider van de Bosni sche Sex-viërs hebben. Algemeen is bekend dat Ameri ka en Frankrijk van mening ver schillen over hoe af te x-ekenen met nog op vrije voeten lopende vermoedelijke ooiiogsmisdadi- gers. De Ameiïkanen willen ac tief op jacht gaan, terwijl de Fransen veel terughoudender zijn. Zo zijn Fx-anse SFOR-mili- tiaren, in tegenstelling tot bij- vooi'beeld Nederlandse, Britse en Amerikaanse, nog nooit in actie gekomen tegen vermoede lijke oorlogsmisdadigers. GPD Gekloond schaap Dolly is moeder LONDEN - Het eerste volwasen gekloonde dier ter wereld, het schaap Dolly, is moeder gewor den. Op 13 april bracht ze een 2,7 kilogram wegend lammetje, Bonnie genaamd, ter wereld. Volgens Dolly's scheppers, we tenschappers van het Roslin In stitute in Edinburgh, maken moeder en dochter het uitste kend. Het gekloonde schaap is eind vorig jaar op natuurlijke wijze bevrucht door een Welse ram. De onderzoekers zijn opgetogen en zeggen met de geboorte van Bonnie te hebben bewezen dat het door hun gekloonde dier op normale wijze gezonde nako melingen kan krijgen. Ze schiepen Dolly in de zomer van 1996 door genetisch materi aal van een cel uit het uierweef sel van een zes jaar oude ooi in te brengen in een eicel waarmee zij een ander wijfjesschaap kunst matig bevx-uchtten. Met Dolly willen de onderzoe kei-s van het Roslin Institute kennis vergaren over de bestrij ding van ei-felijke ziektes. Het gekloonde schaap heeft tot veel commotie geleid omdat met haar bestaan de mogelijkheid om mensen te klonen dichtbij lijkt te zijn gekomen. RTR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5