Wim Hendriks trofee blijft uniek PZC Breskens moet na misstap van Clinge winnen Biljarten ouderen populair sport z29 Wedstrijd wordt selectiever door gewijzigd parkoers tussen schelde en grens Beslissend weekend competitie Deelnemers aan trofee Hendriks achter de schermen vooruitzicht Titelstrijd driebanden in Clinge vrijdag 24 april 1998 door Wim de Vos KOEWACHT - Het lijkt een rou tineklus te worden, maar niets is minder waar. Ludwig Kouijzer is er de man niet naar om de or ganisatie van de zestiende editie van de Wim Hendrikstrofee vanuit een luie zetel te sturen. De secretaris van de Wielersup- portersclub Koewacht is er tot het allerlaatste moment op be dacht dat er iets mis kan gaan en dat er alsnog maatregelen geno men moeten worden om de wed strijd in goede banen te leiden. „Vooral de veiligheid staat hoog in het vaandel", benadrukt Kouijzer. „Daarom hebben we de nodige aanpassingen in het parkoers aangebracht." De overal opduikende verkeers remmers hebben dus ook de Wim Hendrikstrofee, die zon dagmiddag wordt verreden, niet onaangetast gelaten. De aanpassingen in het par koers zullen de renners een zeer lastige finale bezorgen. De or ganisatie heeft besloten om in de lokale ronden niet meer via Zuiddorpe te rijden. De slotron- den zijn korter geworden, waar door er nu drie van deze lussen wox'den gereden. „In die omloop ligt een erg zware kasseistrook tussen Koewacht en Zuiddorpe. Als er nog geen afscheiding is kan dat stuk beslissend zijn." Rijden via Zuiddorpe is volgens Kouijzer te gevaalijk voor de renners, nu er zoveel verkeers remmers zijn aangebracht. „Om die reden rijden we ook niet van Sint-Jansteen via Heikant naar Koewacht, maar gaan we via Absdale. Misschien minder aantrekkelijk, maar wel veili ger. Ik ben zelf renner geweest. Dan let je veelmeer op die situa ties dan anderen", stelt I Kouijzer. De Wim Hendrikstrofee blijft in het kader van de strijd om de clubcompetitie een aparte sta tus behouden. Het is de enige wedstrijd in deze competitie che door twee organisaties op touw wordt gezet en die in twee lan den wordt verreden. Al jaren or ganiseert 'Koewacht' de strijd samen met de Wsc Vooruit uit het Belgische Sint Gilles-Waas. „Die samenwerking is voortref felijk. Die club neemt voor een belangrijk deel de organisatie in België voor zijn rekening. Ze zijn bovendien vertrouwd met het organiseren. Het is de zeven- KOEWACHT - De twee Zeeuw se ploegen die meedoen aan de Wim Hendrikstrofee hebben de volgende renners geselecteerd: Zeeuws-Vlaanderen: 43 Paul Coehorst, 44 Richard Coehorst, 45 Martin de Jaeger, 46 Patrick van Passel, 47 Johan van Scha lk, 48 Danny Schaut. Theo Midelkamp: 67 Johnny van de Klooster, 68 Mrtin de Kok, 69 Franlcois Franse, 70 Wilfred Geijs, 71 Dennis Mesu, 72 Arnold Duinhouwer. De overige deelnemende ploe gen zijn: Wv Waasland, Twc Maaslandster, Wv Breda Knooppunt, Willebrod Wil Vooruit, Goirlese wc, Zetelhal- len Beveren, Het Zuiden/Wilhelmina, Zwc Diana, Wc De Windmolens, Royal Antwerp Bicycle, Trap met Lust, De Jonge Renner, De Maaskant, Oostvlaanderen, Pij nenburg/Snelle Wiel, Buiten- lust, Hart van Brabant, De Kempen, Tempo, Antilopen/U- den, Schijndel, De Pedaalrid ders, Zuicl-Limburg. Routeschema KOEWACHT - De 16e editie van de Wim Hendrikstrofee gaat zondag om 13.00 uur van start in de Kluizendijk- straat in Sint Gilles-Waas. De grote omloop van 124,8 kilometer ziet er daarna als volgt uit: De Klinge-Clinge: Gravenstraat-Mo lenstraat-Gentsevaart (Kapellebrug)- Sint Jansteen: Roskamstraat-Brou- werijstraat-Hoofdstraat-Hemelstraat- Hogeweg-Afrikaweg-Australiëweg- Tolweg-Plaatstraat-Heidestraat-Hei- kant: Julianastraat-Emmabaan- Koewacht: Wouterij-Berlaersstraat- Kruispad-Nieuwe Karnmelkstraat- Kloosterweg-Ronduiteweg-Provinci- aleweg-Waterhuisstraat (kasseien)- Hazelarenstraat-Matthijsstraat-Fort- dijk-Klapstraat-le doorkomst Koewacht (13.44)-Emmabaan-Juli- anastraat-Heikant; Heidestraat-Plaat- straat-Tolweg-Sint Jansteen: Austra- liëweg-Afrikaweg-Hogeweg- Hemelstraat-Hoofdstraat-Brouwerij- straat-Roskamstraat-Gentsevaart (Kapellebrug)-Clinge: Molenstraat- Gravenstraat-De Klinge-Sint Gilles- Kemzeke-Sinaai: Cadzandstraat (kas seistroken 5500 meter)-Stekene-Sint Gilles-Stekene-Sinaai: Cadzandstraat (kasseistroken 5500 meter)-Stekene- Sint Gilles-De Klinge-Clinge-Sint Jan- steen-Absdale-2e doorkomst Koe wacht (15.49). Daarna volgen nog drie lokale ronden van elk 14 kilometer: Eikenlaan-Wou- terij-Berlaersstraat-Kruispad-Nieuwe Karnemelkstraat-Kloosterweg- Ronduiteweg-Provincialeweg-Water- huisstraat (kasseistrook 300 meter)- Hazelarenstraat-Matthijsstraat-Fort- dijk-Klapstraat-Eikenlaan. de keer dat we vanuit België vertrekken." Ludwig Kouijzer (zondag zelf overigens nog deelnemer aan de Marathon van Rotterdam) roemt niet alleen de samenwer king met de organisatoren in België, ook die met de over heidsinstanties en de politie. „De grenzen vervagen als het ware tijdens dit evenement. Ik zelf begeleid cle wedstrijd na mens de politie en het is opmer kelijk dat we met de comman dowagen van de Nederlandse politie ook de wedstrijd in Bel gië mogen begeleiden. Ook op door Piet Kentin TERNEUZEN - Van septem ber tot eind maart wordt in in Zeeuws Vlaanderen wekelijks gebiljart door ruim tweehon derd biljarters, die meedoen aan de Biljartcompetitie voor Ouderen in de Kanaalzone. Twaalf teams van acht biljar ters spelen in die zes maanden een volledige competitie vrij spel op handicap. Elk team speelt, vrijwel altijd op vrij dagmiddag, een keer thuis en uit tegen dezelfde tegenstan der. De wedstrijdleider van een team stuurt de uitslagen van de partijen naar Frans Rob broeckx uit Sluiskil, die be halve wedstrijdleider van 't Meulengat in Sluiskil ook al gemeen wedstrijdleider is. Aan het eind van het seizoen wordt in het clublokaal van de vereniging, die een jaar eerder kampioen is geworden, de be ker aan de nieuwe kampioen uitgereikt. Dit jaar was dat het team van 't Trefpunt uit Axel. „Voor zover ik me kan herin neren is de eerste beker voor deze competitie uitgereikt in 1983", zegt Frans Rob broeckx. „Ik maakte toen deel uit van het team van De Sterre uit Sluiskil, dat toen kampi oen geworden zijn. PietMorres uit Terneuzen was in die jaren algemeen wedstrijdleider. Wij zijn in 1992 overgegaan naar 't Meulengat en hebben vanaf dat moment ook onze naam veranderd. Aanvankelijk speelden er elf teams mee, nu zitten we op twaalf. Handicap-basis De spelers van elk team doen mee op handicap-basis, dus ze spelen naar een verschillend aantal caramboles. Frans Robbroeckx hanteert een pun tentelling waarbij een speler maximaal vier punten per wedstrijd kan behalen. „Het is vrij ingewikkeld, maar het komt er op neer dat elke speler in een partij een score tussen de nul en vier punten kan be halen. Dat is dan weer afhan kelijk van het gemiddelde, én of de speler wint of verliest. Die telling is niet door onszelf uitgevonden. Het is een offici eel erkend puntensysteem. De naam Biljartcompetitie voor Ouderen in de Kanaalzo ne doet vermoeden dat alleen teams uit Terneuzen en om- dit punt groeien we dus steeds verder naar één Europa toe", stelt Kouijzer. De Wim Hendrikstrofee wijkt dus af van de overige wedstrij den die voor de clubcompetitie meetellen, in de ï'egio waarin de Zeeuwse wielerclubs Theo Mid delkamp en Zeeuws-Vlaande ren zijn ingedeeld. Niet alleen door de grensoverschrijdende activiteiten, vooral ook door de zwaarte van het parkoers. Met name in het Belgische deel zijn enkele lastige kasseistroken op genomen. De kasseien van de Cadzandstraat, dichtbij Sinaai streken meedoen. Niets is min der waar. Ook Hulst met De Lieve (komend seizoen voor het eerst), Malpertus uit Clin ge, De Vlaschaard uit Koe wacht uit Koewacht zélf doen mee. „In principe mogen teams uit heel Zeeuws Vlaanderen mee doen. Maar ze moeten het wel zelf aangeven. We gaan ze niet vragen. Iedereen die mee wil doen is welkom", aldus de wedstri j dleider. Bond Frans Robbroeckx denkt niet dat er bij de spelers, die aan deze competitie meedoen, in teresse is om lid te worden van de KNBB. „Naturlijk zijn er enkele spelers bij die ook voor de bond spélen, maar de mees ten zien dat niet zitten. Je moet niet vergeten dat de gemiddel de leeftijd bij deze groep rond de vijfenzestig jaar ligt. Daar komt bij dat bondswedstrij- liggen er nog steeds erbarmelijk slecht bij en komen (om in Pa- rijs-Roubaix termen te spreken) in aanmerking voor indeling in de hoogste categorie met drie sterren. Piet Apers De zestiende uitgave wordt de laatste onder voorzitterschap van Piet Apers, De ervaren be stuurder heeft te kennen gege ven een stapje terug te willen doen en heeft het bestuur van de Wsc Koewacht aangegeven uit te kijken naar een nieuwe leider. Ludwig Kouijzer: „Het wordt den vaak s'avonds en in de weekeinden worden gespeeld. En daar hebben deze mensen .geen trek in." Over het feit dat er teams zijn die biljarts hebben staan met een afmeting van 2.30 meter, en anderen weer van 2,10, wordt niet moeilijk gedaan. „Er is wel eens door iemand gezegd dat het spelen op een kleinere tafel makkelijker is en dat daarvoor het punten systeem moest worden veran derd. Maar hoe ga je dat doen? Het is administratief nu al een hele klus." Net als de westrij dleider bij de bond wordt Frans Robbroeckx ook regelmatig gebeld. Vaak willen de teams dan weten hoe de tussenstand is. Aan het eind van het seizoen is de meest ge stelde vraag: wie is de nieuwe kampioen. „Als het even kan, laat ik daar niets over los. We doen in principe de prijsuitrei king in het clubgebouw van de dus zijn laatste Wim Hendrik- strofee, maar wij hopen nog lan ger verder te gaan. Hoewel we ons ook dit jaar ons weer extra moesten inspannen om de zaak financieel rond te krijgen. Het is ons gelukt, maar we hebben er wel een veer voor moeten laten. Het criterium, dat we jaarlijks in september hielden, hebben we laten vallen." „Hoe jammer dat ook is voor de visueel-gehandicapten, waar voor we jaarlijks een wedstrijd hielden. Maar de belangstelling was zo gering dat het financieel niet meer verantwoord was." kampioen van vorig seizoen. Dus dat zegt verder niets. Maar soms is de voorsprong van een team zo groot, dat moeilijk te verbergen is." „Vorig jaar zat er maar een punt tussen nummer één en nummer twee. En dan is het leuk om de spanning er tot het laatst in te houden." Verstandhouding Uit de manier waarop Frans Robbroeckx zijn verhaal doet, straalt een flinke dosis en thousiasme. „Dat klopt", zegt de bijna 68 jarige inwoner van Sluiskil „Ik doe dit werk nu negen jaar en blijf het doen zo lang ik het kan volhouden. On danks het vele werk dat het met zich meebrengt, vind ik het hartstikke leuk. En dat komt mede doordat er, na al die jaren, bij alle deelnemers aan de competitie nog steeds een heel goede onderlinge ver standhouding heerst." De Wsc Koewacht houdt zon dag wel voor de eerste keer een afwachtingskoers tijdens de Wim Hendrikstrofee. Direct na de eerste doorkomst van de ka ravaan in Koewacht (omstreeks 13.45 uur) start, er, ook in Koe wacht, een Dikke bandenwed strijd, waarvoor vanaf 13.00 uur kan worden ingeschreven in ca fé 't Hoekske, De Wim Hendrikstrofee gaat zondag om 13.00 uur vanstart in Sint Gilles-Waas. De aankomst wordt na ruim 166 kilometer om ongeveer 16.45 uur verwacht in Koewacht. door Jan Roovers CLINGE - De sfeervolle biljart zaal van café De Troubadour in Clinge vormt dit weekeinde het decor van het Nederlands kam pioenschap driebanden-klein extra klasse. Het biljarttoernooi start vrijdag, zaterdag en zon dag om 13.00 uur, de slotpartij- en beginnen zondagmiddag om ongeveer 15.00 uur. Met de organisatie van dit eve nement sluit de vereniging HBC/De Troubadour een actief seizoen af. Een districtskampi oenschap, een gewestelijke ti telstrijd, de Grote Prijs Trouba dour, het kampioenschap van Clinge en een Grand Prix drie banden vormden de aanloop naar deze nationale eindstrijd, die het hoogtepunt van dit sei zoen moet worden. Dat de club, in 1992 tot stand gekomen door het samengaan van de verenigingen HBC (Hul ster Biljart Club) en De Trouba dour, dit omvangrijke program ma af kon werken, is volgens secretaris Frans Pilaet voor een niet onbelangrijk deel te dan ken aan de lokaalhouder: „Di rect na de fusie liet hij op eigen initiatief een tweede tafel plaat sen. Voldoende motivatie voor ons om wat terug te doen". Sindsdien is HBC/De Trouba dour te vinden op de districts- en gewestelijke wedstrijdka lender. En nadat in 1994 de na tionale finalisten van de extra klasse libre het 60-jarig' bestaan van HBC kleur gaven, heeft de organisatie nu een tweede keer een NK weten binnen te halen. Platjouw Even zag het er ook naar uit dat Clinge een finalist uit de streek binnen zou krijgen. Theo Platjouw uit Axel heeft zich echter niet weten te plaatsen. Pilaet is overigens best tevreden met het viertal Brabantse deel nemers dat wel tot de finale is doorgedrongen: „Brabantse spelers nemen altijd hun sup porters mee", weet hij uit eerde re toernooien. Hij rekent ook op een goede belangstelling uit de streek zelf. „Met deze extra klasse driebanden hebben we toch iets te bièden." Deelnemers: J. Roovers, Bergen op Zoom (titelverdediger), M. Jetten, Nijmegen (moyenne 1.546), A da rijs, Bergen op Zoom (1.510), M. Hopmans. Steenbergen (1.377), J. Keur, Leeuwarden (1.260), F. Copier, Naarden (1.244), J. van Beers, Bla- del (1.219), M. Krikhaar, Dedems- vaart (1.152). door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Met de laatste volledige speeldag in het voor uitzicht valt dit weekeinde in zowat alle klassen van het za terdag- en zondagvoetbal de beslissing over promotie, degra datie of deelname aan de na- competitie. Wat brengt het laat ste weekeinde van april voor Breskens, Axel, Philippine, Sluiskil en Steen: vreugde of verdriet? Op het programma staan wedstrijden als Breskens- Clinge, Middelburg-Axel, Luc- tor'88-Philippine en Sluiskil- Steen. Voor het kampioenschap in de vierde klasse zijn met name Breskens-Clinge en Zierikzee- Hontenisse van belang. Na de 2-0 nederlaag tegen IJzendijke van dinsdag moét Breskens in eigen huis van Clinge winnen om niet tot de nacompetitie te worden veroordeeld. Waarbij de thuisclub het geluk heeft- dat Clinge vrij van degradatiezor- gen is en alleen nog een water kansje op de derde periodetitel heeft. Trainer Piet Puijpe is op zich best wel optimistisch over de af loop van dat duel. „Waarom ook niet? Als je eenmaal zo ver geko men bent als wij, dan ga je er toch voor. Normaal gesproken moeten we van niemand bang zijn en dus ook van Clinge niet." Uit was Breskens de ploeg van Fonny van der Vloet eerder dit seizoen met 3-0 de baas, maar aan die uitslag hecht Puijpe weinig of geen waarde meer. „In de voetballerij is nu eenmaal al les mogelijk", zegt hij. „Die 3-0 is ook absoluut geen garantie voor zondag. Kijk maar naar IJ zendijke. Daar wonnen we thuis ook gemakkelijk van, maar dinsdag verloren we wel met 2-0." Voor het duel met Clinge is Ro- binBuitendijknog niet beschik baar. Aan het meeespelen van Paul Walrave wordt nog getwij feld. Breskens lijkt overigens bij Zie- rikzee in het voordeel te zijn, waar de concurrent zowel tegen Philippine (0-0) als tegen Sluiskil (2-2) bevangen leek door nervositeit en daarom al lerminst zeker lijkt van een overwinning op Hontenisse (thuis). Axel Vooral Axel heeft in de derde klasse nog belang bij de laatste speeldag. Voor HW'24 en Ter neuzen is de competitie in feite al gespeeld. Terneuzen kan al leen in het gunstigste geval (Moerse Boys verliest, Middel burg en Axel spelen gelijk) nog een periodetitel. Maar Axel ligt ondanks de 1-6 nederlaag' tegen Terneuzen en een 0-0 gelijkspel tegen Patrijzen beter in de race voor de derde periode. Dat neemt niet weg dat Moerse Boys de grootste kanshebber is, om dat de Brabanders de kansen in eigen hand hebben. Terneuzen speelt thuis tegen Internos. Alleen als Axel van Middelburg (uit) wint en Moerse Boys niet voorbij Unitas komt, weet de ploeg van Rinus Zegei's zich winnaar van de derde periode. Het is daarom ook dat aanvaller Gino van den Broecke van Axel de nederlaag tegen Terneuzen zo betreurt: „Hadden we zondag maar gewonnen, dan hadden we heleméal sterk gestaan." Omdat dat niet het geval is, staat zondag winst tegen Mid delburg voorop, hoewel dat niet als een gemakkelijke opgave ge zien wordt. „Middelburg is een voetballende ploeg', waarvan we thuis ondanks een numme- rieke meederheid niet konden winnen", herinnert Van den Broecke zich. „En vorig jaar verloren we, in Middelburg, met 4-3 na met 3-1 te hebben voor gestaan." De resultaten in de voorgaande confrontaties met de huidige nummer drie van de ranglijst èn de nederlaag tegen Terneuzen moeten Axel inspireren tot een geslaagde afsluiting van de competitie, hoopt Van den Broecke. „Gelet op de kwalitei ten van de selectie zou dat toch moeten kunnen..." Axel mist tegen Middelburg al leen Ludwig van Gremberghe vanwege een blessure, maar is voor het overige compleet. Philippine Onderaan de ranglijst is het kof fiedik kijken wat de degradatie betreft. Zoveel is zeker dat IJ zendijke en Clinge na de resul taten van de voorlaatste speel dag zeker van lijfsbehoud zijn. Wie dat nog niet zijn, zijn Luc- tor'88, Sluiskil en Philippine, die met zijn drieën moeten uit maken wie Koewacht naar de vijfde ldasse vergezelt. Nog af gezien van alle verwikkelingen rond Sluiskil (dat door de KNVB beschuldigd wordt van het opstellen van niet-speelge- rechtig'de spelers) is het zo, dat Luctor en Philippine elkaar zondag in een rechtstreeks duel treffen, met als onvermijdelijke consequentie dat de winnaar zich in veiügheid speelt. „We hebben maar één op dracht", realiseert Philippine- middenvelder Harry Vermeire zich dan ook. „En dat is een overwinning op Luctor. In dat geval telt ook niet meer wat de KNVB met Sluiskil doet." Het is zondag voor Philippine dus een kwestie van erop of er onder en hopelijk beseffen de spelers dat ook, zegt Vermeire. „Zondag hebben we ons tegen Hansweertse Boys van onze slechtste kant laten zien. Als je ons toch tegen Zierikzee zag en je vergelijkt dat met de wed strijd tegen Hansweertse Boys... Onverklaarbaar eigenlijk, die matheid." Omdat Luctor'88 Philippine twee punten vooraf gaat, heb ben de Zeeuws-Vlamingen zon dag niets aan een gelijkspel. „In dat geval hebben we altijd Sluiskil nog als achterdeurtje", aldus Vermeire. „Maar ik zou graag hebben dat we daarvan geen gebruik moeten maken." Sluiskil, dat ondanks alle pro blemen Zierikzee vorige week op 2-2 hield, komt zondag op ei gen veld in actie tegen Steen. Bij dat duel heeft Steen nog wel enig belang, omdat het nog al tijd een kans op de derde perio detitel heeft. Verder op het programma staan zondag in de vierde klasse: Plans weertse Boys-IJzendijke en Koewacht-Grenswachters. Zaamslag In de vierde klasse van het za terdagvoetbal verloor Zaamslag dinsdag met 2-3 van Krabbendijke, zodat de ploeg van trainer Nico Bakker nog niet helemaal zeker van lijsfbe- houd is. Eén punt in het duel met DFS (uit) moet morgen niette min voldoende zijn, AZVV neemt afscheid van de tweede klasse met een thuis wedstrijd tegen Yerseke, dat zich bij winst tot kampioen mag laten kronen. Terneuzense Boys beslui t de competitie met de uit wedstrijd tegen Serooskerke. Piet Puijpe gaat met Breskens voor de winst en de titel tegen Clinge. foto Charles Strijd Het erepodium van de Wim Hendrikstrofee vorig jaar: winnaar Robert de Poel (midden), Luc de Moor (links) en Edward Farenhout (rechts). Frans Robbroeckx een gedreven competitieleider De biljarters van 't Trefpunt uit Axel krijgen de hoofdprijs van het seizoen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55