Het wilde westen is heroverd PZC Veel strijd over verzoening op de derde kerkendag Tom Poes en het Kukel varia Verloederde Mercatorbuurt in Amsterdam onderging metamorfose een Wie n kart Giro 300 puzzel recept M M M het weer vrijdag 24 april 1998 Een paar jaar geleden kreeg de Mercator buurt in het Amsterdamse stadsdeel de Baarsjes lan delijk bekendheid als het Wilde Westen. Drugshan- del, schietpartijen in een sterk verloederde wijk. Een noodtoestand die vroeg om een daadkrach tige oplossing. In juni moet die klus zijn ge klaard. „Nxi is fietsen op de stoep hier ergernis nummer één." doorThea van Beek Het toverwoord is hard en heel duidelijk: optreden. En net zo lang doorgaan tot alle trauma's over zijn, weet Henk van Waveren, stadsdeelvoorzit ter van de Baarsjes. „Het beeld van criminaliteit en verloede ring blijft lang hangen. Maar nu begint toch het gevoel te komen dat we het allemaal weer in de hand hebben." De Mercatorbuurt in Amster dam-West dateert uit de jaren twintig. Evenals de Rivieren buurt in Amsterdam-Zuid, kreeg de wijk internationale be kendheid door het ontwerp van de vermaarde architect H.P. Berlage. Het Mercatorplein was het trotseeconomische hart van deze typische arbeiderswijk. Tot in de jaren zeventig.was het er prettig wonen, werken en winkelen, vonden de bewoners. Maar enkele jaren later keerde het tij. De wijk verloederde in hoog tempo. Straten vervuil den, huiseigenaren lieten de wo ningen verpauperen. Maar het ergste was de gigantische drugsoverlast. Die bezorgde de buurt de twijfelachtige reputa tie van het Wilde Westen. De Turkse drugsmaffia maakte er de dienst uit. Een paar hon derd junks en hun dealers na men bezit van de straten, waar de georganiseerde misdaad in ruime mate ook panden en hore ca bezat. Schietpartijen en cri minele afrekeningen waren aan de orde van de dag. De politie durfde zich er nog amper te ver tonen. En iedereen was het er over eens: in de Mercatorbuurt heerste een noodtoestand. „De keuze was of alles te slopen en er een geheel nieuwe wijk te bouwen, of een grondige aan pak", weet projectleider Lex Brans. Vijf jaar geleden kwam Brans om de klus te klaren. Alle neuzen moesten dezelfde kant op gaan staan. In 1993 viel het besluit de buurt- terug te geven aan de bewoners. Integrale vei ligheid werd het toverwoord en dus werd gekozen voor deze grondige aanpak. Veiligheid Als eerste verscheen een politie post, middenin de buurt. Bij en kele grootscheepse acties wer den 218 mensen opgepakt. Een groot aantal belandde voor lan gere tijd achter de tralies. Sindsdien is de criminaliteit met dertig procent afgenomen. Van de 2 5 coffeeshops zijn er nog drie over. Ook moesten alle gemeentelijke diensten nauw met elkaar sa menwerken. Er ontstond een sa menwerkingsverband tussen overheid en bedrijfsleven. Van uit die publiek-private samen werking kwam 145 miljoen gul den op tafel voor de radicale aanpak van de wijk. Niet binnen de in Nederland gebruikelijke tien jaar, maar in slechts vijf jaartijd. De aanpak behelsde een gebied van niet groter dan anderhalve vierkante kilometer. Zeven straten, twee pleinen, de bouw van een ondergrondse parkeer garage, de renovatie van ruim duizend woningen en 110 win kels en dat allemaal met de kwaliteit van Berlage. Voor het behoud van het erfgoed van Berlage kende de Europese Unie ook nog een bescheiden subsidie toe. Zorgvuldig Brans: „Het was een enorme klus. Behalve enkele woning corporaties, moesten we ook 53 particuliere eigenaren van pan den om de tafel zien te krijgen." Met gepaste trots loopt hij door de buurt, waar de laatste hand wordt gelegd aan de renovatie. De Berlage-kwaliteit doet zich tot in de kleinste details gelden. Ornamenten, nummerbordjes in de Amsterdamse School-stijl, ja zelfs de stenen banden om de voortuintjes keerden terug. Ook het Mercatorplein, hart van de buurt, werd met grote zorg vuldigheid vernieuwd. Rijks bouwmeester Wytze Patijn re construeerde de jaren geleden gesloopte toren, waar nu drie door Wilfred Scholten De Kerkendag van morgen moet een stimulans zijn voor de oecumene in ons land, geen toogdag van de verzamel de christenheid. „Dat klinkt zo eng", lacht organisator Mijnke Bosman. „Als we maar geïnspi reerd weggaan. We zijn best met een hoop en we hebben elkaar heel wat te zeggen". Al bijna 10.000 aanmeldingen zijn er binnen voor de derde Kerkendag, die dit keer wordt gehouden in Kampen. Bij de vo rige edities in Utrecht (1989) en Amersfoort (1992) waren er res pectievelijk 17.000 en 18.000 deelnemers. „Er is dus nog plaats", zegt Bosman, die als al gemeen secretaris van de Re monstrantse Broederschap de taak op zich heeft genomen alles in goede banen te leiden. Onder het motto 'Uit op verzoe ning' wacht de gasten een vol programma. Voor het thema is gekozen, omdat het internatio naal hoog op de kerkelijke agen da staat. Toevallig leidt het the- (Advertentie) NederlandseQy Hartstichting In de Van Galenstraat in de Mercatorbuurt wordt nog hard aan de renovatie gewerkt. fraaie woningen in zijn onder gebracht. Het drukke verkeer kreeg een ondergeschikte func tie. Het plein is nu grotendeels het domein van de wandelaar. In de toekomst moet dit het cultu rele hart van de wijk gaan wor den. Een plek waar men elkaar ontmoet bij evenementen, mu ziek en podiumkunsten. Onder één van de galerijen op het plein zetelt de politiepost. Inspecteur Bert in den Berken werkt er sinds drie jaar als coör dinator van de beheersorgani satie. Als een soort spin in het web heeft hij de regie in handen over alle instanties die met el kaar samenwerken. „Voor zes tig procent bestaat mijn werk uit organiseren, voor de reste rende 40 procent ben ik nog po litieman. Met deze organisatie zijn de lijnen veel korter gewor den. Er is een betere samenwer king, je staat open voor elkaar en er is geen verkokering meer. De politie kan het niet alleen, weet In den Berken. „Je moet het samen aanpakken. Als men sen merken dat de overheid hen serieus neemt, willen ze ook iets terugdoen. Nu zijn ze bereid in formatie aan de politie door te spelen. Zo konden we door tips vanuit de bevolking twee jaar geleden een belangrijke drugs bende oprollen." Bewoners waarderen de veilig heid in hun buurt inmiddels met een acht, tegen de schamele vier van een paar jaar geleden. In den Berken: „Vroeger ging het op bewonersavonden alleen maar over drugs, dealers, spui ters en gewelddadige afreke ningen. Nu stoort men zich aan heel andere dingen. Fietsen op de stoep is nu de grootste erger nis. Maar ook dat moet je serieus nemen. Altijd alert blijven op signalen. Wat je moet voorko men, is opnieuw verloedering, anders stort de hele zaak binnen een paar maanden weer in el kaar." Een mooi voorbeeld van hoe het anders kan is de Hudsonstraat, ooit de 'Hudsonbaai' geheten. De straat was hét trefpunt van junks en dealers. Alles wat God verbood, speelde zich voor en achter de gevels af. Nu wordt de laatste hand gelegd aan het Hofje van de Twintigste Eeuw, met huisvesting, dagopvang, verzorging en ontmoetings ruimten voor ouderen. Wiel uitvinden Brans: „Uitgerekend hier heb ben we de meest kwetsbare groep in de samenleving ge plaatst. We wilden laten zien dat we.ons niet laten ringeloren. Het plan was aanvankelijk on bespreekbaar. De mensen waren ontzettend bang uitgerekend daar te gaan wonen. Maar het is ons uiteindelijk toch gelukt. De meeste bewoners komen uit de ze buurt." ,In heel Nederland bestaat geen buurt die op deze wijze is aange pakt. We hebben het wiel zelf moeten uitvinden. Natuurlijk, we hadden de tijd mee. Een foto Roland de Bruin/GPD bloeiende economie, meer aan dacht voor de aanpak van cri minaliteit en een aantrekkende werkgelegenheid. Nu moet je zeggen: hoe houden we het goed, ook in de toekomst." Voor de komende vijf jaar is daar in elk geval in voorzien. Onlangs sloten de publiek pri vate partijen een overeenkomst tot verdere samenwerking die uniek is voor de grote steden. Samen verplichten zij zich tot een economische versterking van het winkelgebied, evene menten die publiek trekken en het verder bevorderen van de leefbaarheid. Stadsdeelvoorzitter Van Wave- ren: „De toekomst die mij voor ogen staat is een rijke, mooie buurt. We kennen hier tachtig verschillende nationaliteiten, bijna de helft van de bevolking is van allochtone afkomst. Het zou prachtig zijn als ook de mi grantenkinderen later trots kunnen zeggen in deze wijk te zijn opgegroeid." GPD Toonder Studio's ologische begrip 'verzoening' momenteel in Nederland tot verhitte disputen. Vandaar de grote belangstelling van de deelnemers voor het debat tus sen professor Den Heyer van de Theologische Hogeschool van de gereformeerde kerken en zijn opponenten over de prangende vraag wat de rol van Jezus is in de verzoening tussen God en de mensen. In een bomvolle sport hal met 1500 plaatsen zal het 'duel' plaatsvinden. „Ironisch ja, dat er juist over verzoening zoveel strijd wordt gevoerd", beaamt Bosman. De strubbelingen in de gerefor meerde, hervormde en lutherse kerken over Samen-op-Weg en de 'dialoog' in de sterk verdeel de rooms-katholieke Kerk wor den in Kampen even vergeten. Van vrijzinnigen tot rechtzin- ningen wordt meegewerkt om de ontmoeting tussen de ver schillende christenen te laten slagen. Beroemdheden ontbre ken op de sprekerslijst. Bis schop Tutu van Zuid-Afrika zou komen, maar moest afzeggen. Raiser, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken is de enige 'grote'. Naast natuurlijk alle Nederlandse bisschoppen en vooraanstaande predikanten in protestants Nederland. Viering Het 160 punten tellende pro gramma telt uiteenlopende the ma's: van migrantenproblemen tot die van woonwagenbewo ners; van homofilie tot seksueel misbruik door pastors; van dak loze jongeren tot vluchtelingen. Bezoekers kunnen 'stemmen' over politieke prioriteiten voor het nieuwe kabinet. Kamerle den en 'ministers zullen com mentaar geven. In de pauze kan men bidden, zingen of kunst be kijken. Tot slot is een gezamen lijke viering, alleen zonder avondmaal of eucharistie. Zo ver is de oecumene nog niet ge vorderd. De keuze voor Kampen als ont moetingsplek was niet bewust. Het gemeentebestuur bood de locatie zelf aan en kwam met een heus 'bidboek', alsof het de Olympische Spelen betrof. Het stadje heeft voldoende (kerk)gebouwen voor. de mani festatie en is toch overzichte lijk. Het idee van de Kerkendag is afkomstig van de Duitse Kir- chentagen. Maar die duren een week. GPD 4876 - Heer Bommel stapte zonder enige list of voorzichtigheid het geheimzinnige vertrek binnen en Tom Poes volgde hem geschrok ken. „Pas toch op!", siste hij. „Hier woont deDroon!" „Ja, ja", zei heer Ollie op zware toon. „Dat heb ik begrepen. Ik zoek hem juist, want het wordt tijd, dat hij nu een paar manieren leert. Laat die droon te voorschijn komen, als hij durft!" Zo sprekende keek hij uitdagend om zich heen terwijl hij het hou weel losjes tussen de vingers ronddraaide. Zijn woorden weerkaats ten echter hol in het gewelf en stierven langzaam weg, zonder dat er iets gebeurde. Heer Bommel zakte een weinig in. „Hij is er niet", prevelde hij. „Misschien is de schurk net even weg gegaan om Rommeldam te ontbinden! Wat nu te dofen?" „Wat nu te doen?", zo vroeg ook de burgemeester. Hij haastte zich in 10 11 12 13 Horizontaal: 1. Betalingsbe wijs; 2. drenkplaats, eierge- recht; 3. metaal, kleur; 4. deel van de voet, uitstapje; 5. ge recht, ondernemingsraad; 6. gevangenis, meisje; 7. mens (Lat.), Italiaanse omroep, per soonlijk vnw.; 8. boom, be nauwd; 9.schijnen, vogel; 10. deciliter, sprookjesfiguur; 11. kunsttaal, hijsblok; 12. nikkel, ontvangstbewijs, uitroep van berusting; 13. opening, achter, persoonlijk vnw., helium. Verticaal: 1. Amnestie; 2. schuw dier, godin van de dageraad, haast, projectie- plaatje,^. plan, bergweide, paardekracht, gepelde gerst; 4. wervelwind, houtsoort; 5. afzetten, dierengeluid, circa; 6. neon, uitroep, spijkerbroek, pennenkoker; 7. buisverlich ting, onheilsgodin, welgele gen, kledingstuk; 8. Europe aan, pril, Romeinse Rijk, jongen; 9. beroep, gelofte, schil, uitroep. Oplossing donderdag: Koord, vrees, koepel, schol, peper, zeker, soort, kaftan, boord, sabel, robot, bordes, stuur, kring. Het citaat is van Fran?ois René de Chateaubriand: „Wat wij aan kennis winnen, boeten wij in aan gevoel". _Janny van der Lee_ Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 16° 15° 14° 15° min. 11° 9° 8° 7° wind ZW 4 ZW 3 ZW 3 Z 3 Zon Maan vrijdag onder 20.55 zaterdag op 6.28 vrijdag onder 18.0 zaterdag op 6.14 Nautisch bericht De zuidwestenwind is meest matig, 4 beaufort. Het zicht is matig tot goed. De temperatuur van het kustwater is circa 10 graden. Waterstanden gezelschap van de commissaris terug naar de stad en het was duide lijk, dat hij aan een grote verwarring ten prooi was. „Ieder ogenblik kan Rommeldam ontbonden worden!", voer hij voort. „Wat moeten we beginnen, Bas?" „De stad ontruimen!", stelde de politiechef voor. „Iedereen moet maken, dat hij wegkomt, lijkt me." „Dat is wel een idee", hijgde de magistraat. „Maar het is zo'n moei te! En de avond is fris en er is een aardig programma op de tv... Ik weet niet of we iedereen op tijd weg kunnen krijgen, Bas!" „We moeten het proberenriep de commissaris grimmig en hij zet te het op een lopen. De markies De Cantecler keek de beide heren somber na. „Kleine figuren", sprak hij tot zichzelf. „Ik wil wedden, dat ze aan evacuatie denken! Nu, ze doen maar. Mijn plaats is hier, tot het bit tere einde." VRIJDAG Hoog water Laag water 24 APRIL uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.51 194 13.17 233 07.26 209 19.46 189 Terneuzen 01.13 222 13.36 262 07.48 220 20.10 200 3ath 02.10 261 14.36 307 08.49 246 21.13 228 Roompot Buiten 00.50 139 13.15 178 07.05 160 19.30 137 Zierikzee 02.20 134 15.00 166 08.25 162 20.55 136 Stellendam Buiten 01.00 122 06.55 165 01.20 108 13.45 084 Wemeldinge 02.25 155 15.00 190 08.30 176 21.00 152 3hilipsdam West 02.05 145 14.40 174 08.25 170 20.55 145 ZATERDAG Hoog water aag water 25 APRIL uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 01.38 223 14.03 255 08.16 226 20.32 204 Terneuzen 01.59 251 14.23 283 08.42 238 21.03 215 3ath 02.59 293 15.26 331 09.46 264 22.04 241 Roompot Buiten 01.35 161 14.00 195 07.55 170 20.10 145 Zierikzee 03.10 146 15.50 172 09.15 166 21.40 139 Stellendam Buiten 01.00 146 07.40 185 02.10 115 14.30 088 Wemeldinge 03.20 172 15.45 198 09.25 181 21.50 156 3hilipsdam West 02.50 156 15.20 176 09.20 176 21.45 149 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied 3? ™n|s -5K lichte sneeuw e|e matige sneeuw -i Europa: Zomers Avocadosalade met garnalen {4 personen) Voor dit gerecht kunt u garnalen nemen die u het lekkerst vindt of die het best bij uw portemonnee pas sen. De kleine Hollandse garnalen, of de iets goedkopere roze garnalen, Noorse garnalen of zelfs cocktailgar nalen. Wilt u avocado's snel laten rijpen, leg ze dan in een plastic zak met een banaan! Ingrediënten: 1/2 kropje friséesalade 6 kerstomaatjes 2 rijpe avocado's 4 eetlepels zonnebloem-, mais - of olijfolie 11/2 eetlepel wijnazijn 1 theelepel honing peper, zout enkele dragonblaadjes 150-200 gram garnalen. Bereiding: Was de slablaadjes en droog ze. Was en halveer de kerstomaatjes. Halveer de avocado's, verwijder de pit en schil ze met een dunschiller. Snijd de avocadohelften in dunne plakken. Klop olie, azijn en honing voor de vinaigrette door elkaar en breng op smaak met peper, zout en dragon. Schik de sla op de bordjes, schik op elk bordje een halve in plak jes gesneden avocado en sprenkel hierover de vinaigrette. Verdeel de halve tomaatjes en gar nalen hierover. In Italië is het de komende dagen warm, het kwik in de thermome ter hut stijgt gemakkelijk naar waarden tussen 24 en 27 graden. In Venetië is het weliswaar iets koeler, omdat de oostelijke wind van af de Adriatische Zee daarvoor zorgt. In Napels en Palermo is het ook wat koeler, dit wordt veroorzaakt door een frontale storing die regenbuien en onweer genereerd. In Engeland is al de nodige re gen gevallen de afgelopen dagen, en daar komt nog wel wat bij. De westelijke delen van het Verenigd Koninkrijk krijgen opnieuw een flinke dosis regen te verwerken vanaf vandaag. Het zuiden van Noorwegen heeft ditzelfde weertype, want ook daar overheerst een frontaal systeem. Duitsland, Polen en de Alpenlanden hebben een overwegend zonnig weertype, met aangename temperatüren tussen 17 en 20 graden. Het is wat verder naar het noorden ook best een redelijk zonnige periode de komende dagen. Zweden, Finland en het westen van Rusland, hebben vrij zonnig weer met enkele wolkenvelden. De maximumtemperaturen variëren er tus sen 5 en 17 graden. Met name in het noordwesten van Rusland en Lapland komen ook maxima tussen 0 en 5 graden voor. In IJsland wordt het weer bepaald door een lagedrukgebied. Het zorgt er voor tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd een bui. Kenmerkend voor het laatste stukje Door: Klaas Dros van april zijn de thermische uitschie ters. De afgelopen dag was het bijvoorbeeld volop lenteweer met hoge temperaturen. De komende dagen moet de zon echter terrein prijsgeven. Thermisch gezien blijven we wel in lente sferen. Hoe wel het kustwater de temperatuur nog behoorlijk weette drukken. In de oostelijke regio's van ons land blijft de 20 graden binnen handbereik. Het bolwerk van hogedruk boven Scandinavië verlaat het toneel. Oceaanstoringen maken hiergretig gebruik van. Het wordt dus wisselvalliger, maar het blijft voorlopig vrij zacht. Afge lopen nacht passeerde al een zwak front met plaatselijk wat regen. Vandaag bevinden we ons tussen twee storingen in. Het grootste gedeelte van de dag blijft het droog. Ook laat de zon zich geregeld zien. Geholpen door de zon loopt het kwik op tot ongeveer 16 gra den. Later in de middag neemt de bewolking echter wel toe en te gen de avond volgt vanuit het zuidwesten af en toe wat regenen. De zuidwestenwind is matig, windkracht 3 a 4. Ook in het weekeinde passeren er nog een paar slechtweergebie- Vrij warm J SU?! den. Zaterdag liggen alweer Ü15T1' ZW 311 i 9° I nieuwe dikke wolkenpakket- - t Tm [~7&ri j ten met regen klaar boven de !é$ll>j/ Noordzee. De wolken komen L__i echter pas in de namiddag 2W4 ~r" f aan wal. Dit kan gepaard ff A gaan meteen onweersklap. Lj| Ü^l tum J Tot die tijd is het overwegend liÉb I110°Ir droog met soms wat zon. ,i: Zondag daarentegen wordt li Q16°£n». idfep overheerst door bewolking ;jll2°iT., T met meer buien of zelfs enige -i r.iA>i^ r-=-i m«je# tijd regen. Zaterdag wordt zr - j jffl nhfislk het 's middags 16 graden en WKlmumtemiJsraiuurvoorvsntoo zondag 14a 15graden bij tómumtemperatuur voor de komende n/chf een meest matige zuidwes- XbudaImIddagapril ioos tenwind. Zeeland: Zonnige perioden T:;:T ;:T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4