Recreëren én natuur aan kust Wij brengen wat kleur in de raad PZC PZC Zestig jaar in de weer voor de bond zeeland vrijdag 24 april 1998 z 1 1 Oude tegenstelling verdwijnt Hulp Surinamers en Antillianen Misbruik van gemeenschapsgeld Stremming brug bij Sas van Gent Overbeladen vrachtwagen Axelse motorrijder gewond Winkeldiefstal in Terneuzen Kunstbos Axel gaat 8 mei open Oud-CDA-wethouder verlaat gemeenteraad Hulst gedesillusioneerd c door Pascalle Cappetti t OOSTBURG - De recreatieon- 1 dernemers en natuurbeseher- mers in West-Zeeuws-Vlaande- ren hebben elkaar gevonden in een ambitieuze visie op het 1 kustgebied. Binnen tien jaar moeten recreatie en natuur in de 1 streek hand in hand gaan. Zij kiezen voor versterking van het landschap met streekeigen ele menten, zoals duinen, kreken en 1 dijken. De aanleg van bos en uitbreiding van de verblijfsre- creatie met nieuwe bedrijven I hebben niet hun voorkeur. Ver plaatsing van recreatiebedrij- ven op basis van vrijwilligheid behoort tot de mogelijkheden. Natuurbeschermingsorganisa tie 't Duumpje en de recreatie- ondernemers van Recron Zeeuws-Vlaanderen presen teerden gisteren in het gemeen- 1 tehuis van Oostburg hun kijk op de ontwikkeling van de kust: Kust in Kleuren. Stonden de 1 partijen vroeger lijnrecht tegen- 1 over elkaar en was er geen spra- 1 ke van dat natuur en recreatie samen konden gaan, volgens A Boomert van de Recron is bij ie der het besef doorgedrongen dat de recreant juist veel waarde hecht aan wat er buiten de re- creatiebedrijven en -terreinen gebeurt. „We dachten dat de re creant slechts voor ons bedrijf kwam en de omgeving op de koop toenam. Die gedachte was ongenuanceerd en misschien ook een beetj e arrogant"erken de Boomert. n Voorzitter C. Kostense van 't Duumpje legde uit dat in vol gens de twee organisaties ver- blijfsrecreatiebedrijven geïnte- 1 greerd moeten worden in het landschap. Een uitbreiding van het duingebied staat centraal. Tussen de nieuwe duinen wordt n ruimte gecreërd voor speelveld jes, weilanden en kreken. Daar bij is het niet langer taboe dat kampeerders hun tenten opzet ten in de duinen. Daarnaast wordt gedacht aan de inrichting van vroongraslanden en herstel van kreken en dijken. Spreiding De twee partijen kiezen voor een spreiding van de voorzie ningen. Op de ene plek water partijen waar inwoners en toe risten kunnen surfen, roeien en waterfietsen, en 's winters schaatsen, op een andere locatie voorzieningen voor de paarden liefhebber, weer elders een openluchttheater en in de rusti ge delen een survivalkamp, op perde Kostense. Hij gaf toe dat het plan, ambiti eus maar niet onrealistisch, veel van de beschikbare ruimte aan de kust zal vergen, ruimte die nu nog grotendeels door de land bouw wordt gebruikt. Hij vond dan ook dat de grondverwer ving op basis van vrijwilligheid moet gebeuren en dat ook de landbouw er beter van moet worden. Met Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen is afge sproken dat de natuurbescher mers en recreatieondernemers de boeren in het gebied gaan be naderen over hun ideeën en dat het rapport binnenkort naast het te verschijnen Landbouw Ontwikkelings Plan wordt ge- legd. Streekplan Burgemeester G. Noordewier van Oostburg, wethouder G. van Daele van Sluis-Aarden- burg en gedeputeerde G. de Kok reageerden enthousiast op het initiatief. Van Daele hoopte dat het initiatief ook een aanzet vormt om verder te kijken dan de kust en het achterland en grensoverschrijdende samen werking niet uit het oog te ver liezen. Volgens De Kok paste het plan prima in wat de provincie met haar streekplan beoogt. Herman Driessens uit IJzendijke: vanaf het prille begin bij de Bouw- en Houtbond af delingDe Schelde. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - Het zestigjarig jubileum van de Bouw- en Houtbond FNV, afdeling De- Schelde, gaat deze week niet ongemerk't voorbij. De gefu seerde club van de afdelingen IJzendijke, Hoofdplaat, Schoondijke, Breskens en Biervliet mag dan officieel nog maar drie jaar bestaan, de af deling IJzendijke ging, voor dat zij opging in De Schelde, al heel wat langer mee. Vandaag- vrij dag, worden de jubilaris sen gehuldigd in het Maurits- hof in IJzendijke. Drie daarvan zijn mannen van het eerste uur; één van hen is Her man Driessens uit IJzendijke. Voor hem was het zestig jaar geleden geen vraag óf hij bij de bond ging. De zeventienjarige schilder, net van de ambacht school, ging gewoon. Omdat zijn vader vond dat dat moest. Vanzelfsprekend was het in die tijd niet maar zij n werkge ver had er geen bezwaar tegen. De afdeling IJzendijke was net opgericht door C. de Smit, A van Schoote en P. van Dale. Het drietal, werkzaam bij het IJzendijkse timmerbedrijf Van Pöucke, was op dat moment lid van de toenmalige fooms- katholieke bouwvakarbei dersbond in Oostburg. Het liep in de beginjaren niet storm. De vasté banen lagen niet voor het oprapen. Driessens zat zelf twee winters zonder werk. Na de gedwongen stop in de oor log, trok het ledental enigszins aan. Er braken door de weder opbouw gouden tijden aan voor de bouwvakkers, tim merliedenen schilders, al wa ren de lonen laag. Zwart geld Zeker toen in de j aren zèstig dé kanaalwerken werden aange legd, kon het niet op in Zeeuws-Vlaanderen. „De werkgevers konden niet ge noeg mensen krijgen. Ze bo den zelfs zwart geld. Zestig, zevéntig gulden per week erbij was niet ongewoon. Landar beiders konden zo aan de slag als grondwerkers. In 1958 werd Driessens ge vraagd om penningmeester te worden. Hij was toen al een jaar bestuurslid bij de plaatse lijke NKV-centrale, maar wist naar eigen zeggen van de hele regelgeving op het gebied van uitkeringen, 'geen ene soep pap'. Toch pakte hij zijn taak serieus op. Hij moest ook wel, want de eerste week werd hij al met negen werklozen gecon fronteerd. Tijdens het penningmeester schap van Driessens groeide het ledental van deUzendijkse afdeling gestaag naar 96 per sonen. Niet omdat hij huisbe zoeken aflegde om de mensen over de streep te trekken. „Nee, dan voelde ik me net een pastoör." Omdat hij verant woordelijk was voor de aan vragen en verstrekking van WW-uitkeringen, uitkeringen en kinderbijslag voor grensar beiders en de inning van va kantiebonnen, klopten de 'on georganiseerden' vanzelf bij hem aan. „Ik hoefde de men sen nooit zondergeld naar huis te sturen. Dat was een voor deel", grinnikt hij. „Ik vroeg ze ook nooit of ze lid wilden wor den, maar stelde eerst de vraag of ze wel goed geholpen wa ren." Soms kwamen er wel twintig mensen tegelijk bij hem over de vloer. Dan hield zijn vrouw de boekhouding bij en paste hij het geld van de uitkeringen contant af. Een enkele keer vroeg iemand om vakantie te mogen opnemen, vanwege moeilijkheden thuis. „Dan stopte ik de bon zolang in de kluis, totdat ik deze bij het hoofdbureau kon innen." In 1995 kreeg Driessens van wege zijn inzet voor de bond een koninklijk lintje. Nog al tijd kijkt hij met plezier terug op dat moment en dankt hij C. de Smit en C. Dellaert die dat achter zijn rug om hadden ge regeld. Toen de afdeling De Schelde werd opgericht, vond hij het echter mooi geweest. Voor hem hoefde de fusie niet zo nodig. Dat neemt niet weg dat hij erbij de feestavond na tuurlijk bij zal zijn om de hul deblijk met de andere jubila rissen in ontvangst te nemen. TERNEUZEN - Het Arbeidsbureau in Terneuzen wil een in tensief begeleidings- en scholingstraject gaan opzetten voor mensen uit de Surinaamse en Antilliaanse gemeenschap. Voor het project is 128.000 gulden Rijkssubsidie beschikbaar.; waarmee volgens vestigingsmanager E. Kerckhaert dertien plaatsen kunnen worden ingevuld. Het initiatief komt boven op de 133 'trajecten' ten behoeve van de gemeente Terneuzen, die al gefinancieerd worden uit het zogenaamde prestatie budget van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen-! heid. Wat de begeleiding en scholing precies zal gaan inhou-: den, moet nog nader worden uitgewerkt. TERNEUZEN - De winkeliersvereniging Zuidpolder vindt dat de gemeente Terneuzen misbruik maakt van gemeen schapsgeld. In een brief aan de gemeenteraad noemt voorzit ter J. Murre het onterecht dat festivals als de Beer is Los, dat primair een commercieel doel dient, uit de grote pot wordt be taald. Ook zet de vereniging om diezelfde reden vraagtekens bij het gratis beschikbaar stellen van vergaderruimte en de wijze van financiering van de 'aanjager' van de Stichting' Centrum Management. Temeer omdat dergelijke voordelen slechts ten gunste komen van 'een klein deel van Terneuzen', stelt Murre. tiet gemeentebestuur wordt gevraagd deze ge volgde beleidslijn te 'heroverwegen'. De winkeliersvereni ging in Zuidpolder heeft verschillende malen kenbaar ge maakt ook te willen meedoen met het consortium van gemeente, middenstanders, horeca en banken in het centrum. Ondanks toezeggingen dat een dergelijke uitbreiding van het aandachtsgebied er aan zat te komen, is het initiatief tot dus ver beperkt gebleven tot het hart van de stad. SAS VAN GENT - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sas van Gent is in de maanden juni en juli weer geruime, tijd gestremd voor het wegverkeer. Rijkswaterstaat gaat in de perioden 25 juni tot en met 29 juni en 16 juli tot en met 20 juli aan de brug uitgebreide onderhoudswerken verrichten. In genoemde periode zal er voor voetgangers en (brom)fiet-; sers weer een veerdienst worden onderhouden vanaf zij ka- naai E bij Sas van Gent naar zijkanaal F bij Westclorpe. Het pontje zal varen tussen 5 en 23 uur om de 20 minuten. AXEL - Bij controle van een vrachtwagen met zand op de Hulsterseweg in Axel woensdag bleek dat het voertuig was overbeladen. Op de achteras werd 4400 kilogram teveel ge wicht gemeten, wat op het totale gewicht een overbelading van 16 procent opleverde. De vrachtauto werd dichtbij het terrein aangehouden waar gelost moest worden, dus werd er niet ter plaatse tot lossen overgegaan. Tegen de chauffeur werd een procesverbaal opgemaakt- TERNEUZEN-Bij een aanrijding woensdagavond op de Ter- neuzense kruising Guido Gezellestraat-Zuidlandstraat heeft! een 35-jarige Axelse motorrijder zijn pols gebroken. De mo-! torrijder kreeg geen voorrang van een 73-jarige Hoekse auto mobilist. TERNEUZEN - Bij een winkeldiefstal donderdag in de Ter-' neuzense Noordstraat werd een 66-jarige Terneuzense be trapt. De vrouw had voor bijna veertien gulden aan artikelen - meegenomen zonder af te rekenen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl AXEL - Gedeputeerde J. G. van Zwieten (recreatie en toerisme) verricht op vrijdag 8 mei de offi ciële opening van het Axelse kunstbos. Het was de bedoeling om van daag het Smitsschorrebos om te dopen tot kunstbos, maar de ko mende twee weken moeten nog enkele kunstwerken worden ge plaatst. „Achteraf komt dat niet zo slecht uit, want momenteel sta je toch nog tot je enkels in de modder", verklaarde scheidend hoofd T. Maenhout van het Toe ristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen gisteren. Een aantal kunstwerken is vo rig jaar al geplaatst in het kader van de Zeeland Natuurmaand. In eerste instantie was het de be doeling dat de werken er tijde lijk zouden staan, maar Axel en het Toeristisch Bureau wilden van Smitsschorre graag een permanent kunstbos maken. De officiële opening wordt dool' het gemeentebestuur van Axel aan gegrepen om het boekje 'Axel, een beeld van een werkelijk heid' te presenteren. In de bro chure staan 128 kunstwerken en oudheidkundig en cultuurhis torisch interessante objecten (met foto) uit de gemeente Axel beschreven. door Barend Pelgrim HULST - Lijsttrekker Gerard van de Voorde van het CDA keert niet terug in de gemeente raad van Hulst. Van de Voorde zat ruim 33 jaar in de raad en was bovendien de afgelopen 21 jaar wethouder. Bij de coalitie vorming viel het CDA buiten de boot, tot grote woede en verba zing van de oud-wethouder. Het besluit om er mee te stoppen heeft hij genomen omdat hij naar eigen zeggen is afgeknapt op de gemeentepolitiek en ver dere frustraties wil voorkomen. Van de Voorde maakte zijn te rugtreden afgelopen dinsdag bekend in de algemene leden vergadering' van het CDA „Ik weet zeker dat het voor zowel de fractie als mijzelf beter is dat ik opstap", verklaart de lijsttrek ker. „Als ik nu in de gemeente raad blijf zitten, kom ik er nooit los van. Ik heb advies gevraagd en gekregen van menig oud-be stuurder en -politicus, en daar bleek overwegend uit dat ik moet oppassen voor een lange periode met gevoelens van frus tratie. Kijk, als ik de ambitie had gehad om na de gemeente raadsverkiezingen van 2002 nog eens wethouder te worden, was ik wel aangebleven. Maar daar is dus absoluut geen sprake van." Steunen De CDA'er blijft wel zijn partij genoten met raad en daad steu-t nen, maar kiest bewust voor een plaats achter de schermen. „Er' is mij op de algemene ledenvef-. gadering gevraagd om actief te_ blijven als adviseur. Het werk! voor de raad was echter een stuk van mijn leven en dat wil ik nu afsluiten." De plaats van Van de Voorde wordt vanaf volgende maand ingenomen door directeur H. Hageman van de Woonstichting Hulst. Hageman, wiens geloofs brieven gisteravond werden goedgekeurd, neemt met 'ge mengde gevoelens' plaats op het raadspluche. „Ik ben natuurlijk blij om voor het CDA in de raad te komen en ik heb ook veel zin in het bestuurswerk. Maar de manier waarop ik er in kom, vind ik minder fraai. Van de Voorde heeft het, ook al gezien zijn enorme verdiensten, niet verdiend om op zo'n manier uit de politiek te verdwijnen," door René Floonhorst De drie nieuwe coalitiepartijen be zetten samen elf van de dertien ze tels in de gemeenteraad van Hontenis- se. Algemeen Belang, Groot Hontenisse en CDA hebben in het collegeprogram ma opgenomen dat ze naar buiten toe willen uitstralen een eenheid te zijn. Nieuwe beleidspunten, zeker als ze wat controversieel zijn, zullen al worden besproken vóór ze op de raadsagenda komen. De twee raadsleden van oppositiepartij Progressief Hontenisse zitten de ko mende vier jaar dan ook zo'n beetje voor spek en bonen in de raad, hoorde fractievoorzitter G. Kamminga al van verschillende kanten. Verwacht u zelf nog enige invloed te kunnen uitoefenen nu er zo'n breed gedragen coalitie is ge vormd? „Dat zal de komende jaren natuurlijk nog moeten blijken. Bij het nemen van beslissingen zijn onze stemmen niet noodzakelijk. Je zou dus kunnen zeg gen dat we niks in te brengen hebben. Maar we zullen ons geluid luid en dui delijk laten horen." Ook als dat geluid luid en duide lijk wordt gehoord, hoeft er niet naar geluisterd te worden. Is dat niet zeer frustrerend? „Ik ben er de figuur niet naar om ge frustreerd te raken. Mochten zaken po litiek gewoon niet haalbaar zijn, dan heb ik genoeg relativeringsvermogen om me daarbij neer te leggen. Aan de andere kant zullen we er voor zorgen dat partijen wel naar ons moe ten luisteren. We zullen de coalitiepar tijen ook confronteren met hun eigen beloftes." Hoe bedoelt u? „In principe zitten alle raadsleden er voor het belang van de gemeente. De verschillende partijen onderscheiden zich wel van elkaar, maar in zeventig procent van de gevallen willen ze het zelfde. Wij hebben bij andere partijen dan ook veel beloftes gezien over zaken die wij ook voorstaan. Zo verwacht ik dat het afvaldepot bij Walsoorden bin nen de kortste keren ook zatei'dag'mor- gen open zal zijn. Wij ijveren daar als Progressief Hontenisse al langer voor, maar ook de andere drie partijen had den de ruimere openstelling in hun ver kiezingsprogramma's opgenomen. En zo zullen we vaker als het geweten van de raad kunnen functioneren, de machthebbende partijen herinneren aan hun eigen eerder gedane beloftes." Het wekte vorige week enige ver bazing dat Progressief Hontenis- Fractievoorzitter G. Kamminga van Progressief Hontenisse: „Wij zullen als het geweten van de raad kunnen functioneren." foto Charles Strijd se vóór A Roctus als wethouder stemde, tenvijl de partij zich ont hield van stemming bij de voor dracht voor de twee andere wet houders. „Mensen spraken ons er na de vergade ring op aan dat we toch tegen drie wet houders waren. En dat is ook zo. Een derde wethouder is volgens ons voor een gemeente als Hontenisse overdre ven, al is het alleen maar omdat het de gemeenschap 35 mille extra kost. Maar we konden voor een groot deel wel vin den in ideeën die Roctus namens Alge meen Belang in de verkiezingscampag ne naar voren bracht. Algemeen Belang was tegen de komst van een sporthal en Roctus maakt zich ook sinds jaar en dag sterk voor een las- tenverlaging voor de Hontenisser bur gers. We vonden dat we Roctus de kans moeten geven om zijn beloftes waar te maken." Maar de bouw van een gemeen schapshuis is intussen wel opge nomen in het collegeprogramma. Is een gemeenschapshuis dan j toch weer wat anders dan een j sporthal? „Dat doen de coalitiepartijen nou wel j zo voorkomen, maar ze zetten het be- leidsvoornemen wel onder het kopje 'sport'. Dan gaat het ons inziens toch om een sporthal. Hoe Algemeen Belang dat nu wil verkopen, snappen we niet. Wij blijven vasthouden aan verbou- wing van De Hinde en zullen Roctus ze ker naar zijn beweegredenen vragen als zijn partij nu iets anders wil. Daarnaast j moeten nog veel zaken over de exploi- tatie worden opgehelderd. Kunnen sportclubs in een klein halletje sowieso uit de voeten? Kunnen onderwijsinstel- j lingen en clubs er nog wel voor cursus- ,i sen en vergaderingen terecht als je ook Martinus wil afstoten? En zijn er geen j toezeggingen gedaan die rendabele ex ploitatie uitsluiten? Ik heb begrepen j dat de tafeltennisvereniging SAR is toegezegd dat ze de nieuwe accommo- datie elke avond mogen gebruiken te gen een jaarlijkse huursom van twee- j! duizend gulden. Voor zo'n bedrag kun je natuurlijk geen verantwoorde ex- ploitatie opstellen." Uzult de financiële haalbaarheid i blijven toetsen? „We zullen ons laten horen als de coali- tiepartijen de gemeente een te grote broek willen aantrekken. Je zou ons i zo'n beetje kunnen ziën als de bretels die er voor moeten zorgen dat de broek j niet op de knieën zakt. Natuurlijk is het zo dat de andere partijen door de macht j van het getal niet naar ons hoeven luis teren, maar zoals ik al eerder zei zullen we hen ook aan hun eigen toezeggingen herinneren. En ik denk niet dat ze het voor de eigen achterban kunnen maken om daaraan voorbij te gaan." U had het net over bretels. U beiit zelf een liefhebber van dat kle dingstuk? „Ik doe inderdaad nog wel eens een paar aan, het liefst in wat afstekende kleur. Tijdens mijn eerste optreden in de verkiezingscampagne had ik expres een felgekleurde outfit aan. De kleuren vloekten misschien een beetje, maar vielen wel op. Ik zie daar ook wel enige symboliek in. We moeten als Progres sief Hontenisse een beetje opvallen tus sen de grijze muizen van de politiek. De volgers op de politieke tribune zullen me wel vaker zien in kleurige giletjes en bretels. We willen ook letterlijk een beetje kleur brengen in de raad. Maar ons politieke programma blijft natuurlijk het be langrijkst. Zo zullen we blijven hame ren op het buiten de deur houden van intensieve veehouderijen en het leef baar houden van de dorpen." Een oude steiger. De Dimico-kast staat er pontificaal op het plankier. Hout op hout. Tijdloze schoonheid op een tij loze getijdenkaai. Misschien om te zeggen dat je behalve een breedbeeld-tv plus audio en video - heel slim met uittrekplateau en "verdwijndeuren" - ook kostbare herinneringen kunt opbergen in zijn ijzersterke vormgeving. Echt een kast voor mensen die creatief en functioneel helemaal van deze tijd zijnl (Advertentie) Kees den Herder met greepjes van Starck 1 25, SeTooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47