Opening in zaak ontslag directeur Borssele wil weer in de Westerschelde zwemmen Slavenkas strikt schrijfster jeugdboek Freek de Jonge oogst laatste applaus in Prins van Oranje Ontduiker taakstraf hoort 17 weken cel tegen zich eisen Oranjefeest Rotary Iedereen mag zegje doen over veiliger verkeer Z-Beveland zeeland vrijdag 24 april 1998 s 12 Souburgers willen snel wal tegen herrie A58 Rechter stuurt aan op gesprek Zeegers en Borrendammebestuur door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De Slavenkas heeft jeugd- boekenschrijfster Thea Beekman gestrikt om een historisch jeugdboek te schrijven over een Zierikzeese jongen uit de 18e eeuw. Dat maakte president-commissaris H. Uil van de Slavenkas gistermiddag be kend in het oude stadhuis van Zierikzee tijdens de trekking van de winnaar van de traditionele Slavenkas-zeereis. „Dat boek komt er, en wel heel snel", zei Uil. „Over enkele maanden wordt het hier in dit stadhuis gepresenteerd." Het ver haal zal gaan over Jasper de Bonte, de zoon van Lieven de Bonte. De jongen wil graag gaan varen en slaagt erin die wens te vervullen. Maar de Slavenkas zou de Slavenkas niet zijn als het eeuwenoude fonds zelf niet een rol speelde in de afloop van het verhaal. Ongetwijfeld zal het schip van Jasper worden gekaapt. „De Slavenkas is in 1735 opgericht naar aan leiding van het feit dat er weer een schip uit Zierikzee bij Spanje door zeerovers was gekaapt", legde Uil uit. „Met behulp van het fonds konden gegijzelden worden vrijgekocht." Verloting Het nieuwtj e van het boek dreigde even de verloting van de zeereis te overvleugelen. Maar toen burgemeester J. Asselbergs 'blind' uit dertien enveloppen de envelop van de zestienjaiige havo-scholier Arjan van Wijngaarden trok, was iedereen weer bij de les. Van Wijngaarden, die om in aan merking voor de prijs te komen vier 'histo- risch-maritieme' vragen goed had moeten beantwoorden, was zo beduusd dat hij praktisch geen woord kon uitbrengen. Pas toen hij zich realiseerde dat hij voor zo'n tweeduizend gulden aan boord mag van zeilschip De Eendracht naar oorden als Rostock, Le Havre of Bremerhaven mag varen, kon hij wel wat uitbrengen. „Ik hou van actieve vakanties en heb al een keer eerder gezeild, met school. Ik weet nog niet waar ik precies heenga. Daar heb ik nog niet over nagedacht." De Eendracht zal vertrekken vanuit Scheveningen. Wanneer Van Wijngaarden mag insche pen, is nog niet zeker. Dat moet allemaal nog geregeld worden. door Marten de Jongh GOES - De Goese schouwburg De Prins van Oranje is niet meer. Zanger en cabaretier Freek de Jonge zette donderdagavond een punt achter een vierhon derd jarige herberg- en theater geschiedenis. Het applaus en geroffel op de tribunes voerde hem na afloop van zijn muzikale show Rhap- sodia diverse malen terug op het podium. Wat De Jonge betreft mochten de bezoekers na afloop hun stoel meenemen naar huis. Ja, alles mochten ze meenemen, behalve de plannen om op de plaats van de schouwburg een groot Eros- centrum te bouwen. „Een cen trum met de naam Prinses van Oranje." De Jonge spaarde de aanwezige bestuurders niet. Zo verbaster de de cabaretier de naam van wethouder mr. S. J. Heijning tot Hein. Magere Hein die met zijn zeis de schouwburg velde. Ook burgemeester drs. D. J. van der Zaag moest het ontgelden. „Ik zie hem niet zitten", riep De Jonge. „Wat zegt u? Zit hij daar. Kan zijn, ik zie hem toch niet zitten." Tikje flauw, maar dat kon de bezoekers niet deren. Zij kwamen om getuige te zijn van de laatste schouwburgavond in De Prins van Oranje. Zoals bekend sluit het theater omdat het gebouw niet meer voldoet aan de geluidsnormen en de eisen van veiligheid en ar beidsomstandigheden. De ge meentebestuurders besloten tot een voortijdige opheffing. Lan ger openhouden leek hen hope loos omdat buren van De Prins dreigden met juridische stap pen vanwege geluidsoverlast. Ook die buren werden op de korrel genomen door De Jonge. „Waarom slopen jullie niet de gebouwen naast De Prins", wil de hij weten. „Dan is er direct voldoende parkeerruimte." Coulissen De Jonge stond als scholier re gelmatig op het podium van De Prins. Hij dacht zich nog precies te kunnen herinneren op welke plek hij in 19 6 2 achter de coulis- sen stond. Genoeg stof voor di verse grappen. Dat moest ook wel want verder reikte zijn ge heugen zogenaamd niet. Samen met zijn band werkte De Jonge een wervelende show af. Hij werd begeleid door onder meer Robert Jan Stips. Tijdens Freeks interpretatie van het Stones- nummer Sympathy for The De vil beproefde het publiek de uit gedeelde rammelaars. Plet was de laatste keer dat in de Prins van Oranje een uitverkochte zaal uit z'n dak ging. Met het concert besloot De Jonge ook zijn eigen toernee. door Harmen van der Werf OOST-SOUBURG - Rijkswa terstaat wil deze maand een be slissing nemen over het al dan niet aanleggen van een geluids wal langs Rijksweg A58 bij Oost-Souburg. Een positief be sluit staat of valt met de aan koop van een strook grond langs de weg, aldus A van der Zeijst, hoofd dienstkring Midden-en Noord-Zeeland. Er moet een stuk grond aange kocht worden voor de geluids wal, omdat het waterschap eist dat de afwatering van het ge bied tussen de Vlissingsestraat, Kromwegesingel en Rijksweg A58 goed blijft. Daarvoor moet de huidige sloot worden verlegd en is grond nodig. Rijkswaterstaat is in onderhan deling met de grondeigenaar. Tussen de prijs die Rijkswater staat wil betalen en die de grondeigenaar vraagt, zit nog een gat. Het geduld van de omwonenden raakt inmiddels op. Zij zijn vo rig jaar met officiële instanties bijeen geweest om over de over last van de A58 te praten. Het is daarna stil geworden. Om het onderwerp bij alle instanties nog eens onder de aandacht te brengen, is al verschillende ke ren een protestbord geplaatst- langs Rijksweg A58, vlakbij de Souburgse watertoren. De zestienjarige Ai-jan van Wijngaarden bleek de gelukkige. Links burgemeester Asselbergs. foto PieterHonhoff door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Het bestuur van verzorgingshuis Borrendamme in Zierikzee en oud-directeur H. F. Zeegers gaan mogelijk toch praten. De kantonrechter heeft daar gisteren met zachte dwang op aangestuurd. De vo rig jaar op non-actief gestelde Zeegers vroeg de rechter het be stuur te dwingen tot een gesprek over een terugkeer, omdat het dat zelf steeds weigert. Tijdens de zitting zei bestuurslid J. J. van der Meulen het voorstel van de rechter met de andere be stuursleden te gaan bespreken. Of het gesprek iets zal opleve ren, is twijfelachtig. Vermeulen gaf in het begin van de zitting immers te kennen een verder ge sprek met Zeegers juist 'niet wenselijk' te achten. Ondanks dat heeft Zeegers goede moed. „Het zou een stapje vooruit kunnen zijn", zei hij na de zit ting. „Ik heb er wel vertrouwen in. Als het bestuur maar de be reidheid heeft om ook te blijven praten." Zeegers werd vorig jaar septem ber op non-actief gesteld omdat hij volgens het toenmalige be- Natuur is welkom in Het Lusthof MIDDELBURG - In de tuin van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Mid delburgse Elzenlaan is een mi ni-Zeeuws landschap ontstaan. Leerlingen hebben met hun bio- logiedocent E. Mostert een mi- lieutuin/vijver gemaakt, 'waar in de natuur wordt uitgenodigd onze tuin zelf in te richten met passende flora en fauna'. Dat was te lezen op een bord dat gedeputeerde L. Coppoolse gis teren samen met twee leerlingen in Zeeuwse klederdracht ont hulde. Na de opening werd een groot aantal kleurige ballonnen met een milieuboodschap losge laten. Met Het Lusthof willen de scholieren de kwetsbare natuur onder de aandacht brengen. Met een subsidie van 3500 gul den van de provinci e kon de tuin ingericht worden. De provincie heeft nog eens 3000 gulden over voor een uitbreiding. stuur niet in staat was de nood zakelijke zorgvernieuwing door te voeren. In augustus 1996 had het bestuur hem al willen ont slaan, maar de rechter stak daar een stokje voor. Het bestuur stapte daarna op, waarna een interimbestuur slechts onder voor Zeegers onacceptabele voorwaarden met hem verder wilde. Na zijn ontslag oordeelde de rechter dat een terugkeer niet meer mogelijk was omdat er sprake was van een vertrou wensbreuk, wat niet in het be lang van Borrendamme zou zijn. Omdat in die uitspraak, volgens Zeegers, een tegenstrij digheid schuilging, heeft hij een zogeheten 'rekest civiel' aange spannen. Het belang van Bor rendamme was volgens hem juist zijn terugkeer, getuige de talloze steunbetuigingen die hij van bewoners en personeel heeft ontvangen. Ook vond hij het tegenstrijdig dat de eerste kantonrechter een stokje stak voor zijn ontslag en de tweede niet, terwijl de feiten dezelfde waren. Van een vertrouwens breuk met het nieuwe bestuur was bovendien geen sprake om dat, aldus Zeegers, er niet eens een relatie was. Zeegers vroeg de rechter dan ook het bestuur ertoe te verplichten alsnog met hem te gaan praten. Mr. T. G. Wassenaar, de raadsman van het Borrendammebestuur, betoog de dat het door Zeegers inge stelde rekest civiel niet ontvan kelijk was. Het was niet tegen een vonnis maar tegen een be schikking ingesteld, zo moti veerde Wassenaar, en bovendien was de termijn van drie maan den overschreden. Kantonrechter rrn-. B. Doorne- waard Boekhout concludeerde dat het enige dat Zeegers in eer ste instantie wilde, een gesprek was. „Daar heeft u mij helemaal niet voor nodig", zei hij. „Wat zou er bovendien gebeuren als uw verzoek wordt gehonoreerd en ze zouden willen praten? Ze willen u immers niet terug." Op de vraag van de rechter aan Van der Meulen waarom het bestuur niet meer met Zeegers wilde praten, kwam niet echt een dui delijk antwoord. Na enige druk van de rechter zei Van der Meu len 'persoonlijk' toch wel iets te voelen voor een gesprek. „Maar dat moet ik wel eerst in het be stuur aankaarten." door Lukas Fransen ZIERIKZEE - Had een twintig jarige man uit Achthuizen moedwillig zijn taakstraf ont doken? Dat was donderdag de centrale vraag voor de recht bank in Middelburg. Voor offi cier van justitie mr. C. J. Olden- burger was het een duidelijke zaak. Zij legde de schuld volle dig bij de verdachte en eiste ze ventien weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. In mei 1997 werd de man uit Achthuizen veroordeel tot 240 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Hij moest don derdag wederom voor de recht bank verschijnen, omdat hij niet aan de hem opgelegde ver plichtingen had voldaan. In een rapport van het Bouwmanhuis, de instelling die hem begeleid de, stond dat de taakstraf was mislukt. De verdachte zou altijd te laat komen en kwam op een gegeven moment helemaal niet meer opdagen. Volgens de Acht- huizenaar was datniet waar. „Ik ben een keer niet geweest. Toen was ik ziek. Verder ben ik een keer te laat gekomen, omdat ik de bus had gemist." Volgens de vader van de ver dachte was juist het Bouwman- huis op alle fronten tekort ge schoten bij de begeleiding van zijn zoon. „Toen het twee weken na de uitspraak in mei van het vorig jaar al fout ging met mijn zoon, heb ik meerdere malen de begeleider van het Bouwman huis gebeld. Ik kreeg hem echter nooit te pakken en hij belde mij ook nooit terug. En dat terwijl de man had gezegd dat als er iets was, ik maar hoefde te bellen." Op de vraag van rechtbankpre sident mr. R. C. P. Rammeloo of de verdachte zelf enigszins schuldig was aan de manke re latie met het Bouwmanhuis, antwoordde deze ontkennend. ,Ik dacht dat ze me van de drugs af zouden helpen en me zouden helpen met begeleid wonen." De officier van justitie vond het verhaal van de verdachte onge loofwaardig klinken. „Wat u zegt is geheel in tegenspraak met het rapport van het Bouw- manhüis. Ik kan niet geloven dat de mensen van deze instel ling en de mensen van het zie kenhuis, waar de taakstraf moest worden uitgevoerd, lie gen. Verder vind ik dat u zelf aan de bel had moeten trekken, toen er iets mis ging met de taak straf." Vragen De raadsman van de verdachte vond dat zijn cliënt aan. zijn in spanningsverplichting had vol daan en vroeg zich af of all.es wel goed was gelopen met de bege leiding vanuit het Bouwman huis. „Ik wil vragen de zaak aan te houden, omdat het mijns in ziens noodzakelijk is om de be geleiders in deze te horen. Er zijn teveel vragen gerezen." De rechtbankpresident zei het ver zoek te zullen meenemen en, wanneer nodig om tot een uit spraak te kunnen komen, het onderzoek te zullen heropenen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door René Schrier GOES - Jarenlang was het tra ditie, het Oranjebal in de Prins van Oranje te Goes. Maar omdat de belangstelling in de loop van de jaren verdween is het laatste Oranjefeest al weer een hele tijd geleden. De Rotary maakt van de gelegenheid van het sluiten van de Goese schouwburg ge bruik om nog één keer uit te pakken met een oranjebal. Dat gebeurt woensdagavond vanaf 20.00 uur. De opbrengst van het feest komt ten goede aan de gehandicaptensport in Goes. Het is de bedoeling op dit laatste bal in de Prins van Oranje er nog eens goed tegenaan te gaan. Van de bezoekers wordt verwacht dat ze 'gekleed' verschijnen. Twee bands, Passepartout en Plusfour zorgen voor de muzi kale omlijsting. Verder praat Je roen Smits het programma aan elkaar. De ruimte is op toepasse lijke wijze versierd, er zijn een casino en een loterij voor de goklustigen. Om 24.00 uur, als het pas echt Koninginnedag is, zal de Goese burgemeester drs. D. van der Zaag een toost uitbrengen op de vorstin. Kaar-ten moeten vante- voren gekocht worden. Dat kan bij optiek De Jonge in Goes. Het nieuwe Borsselse Westerscheldestrandje. foto Wilem Mieras door René Schrier BORSSELE - Zou het dan toch echt goed gaan met de Wester schelde? De rapporten over een verbeterende waterkwaliteit houden aan. Er zitten tientallen zeehonden, steeds meer vissoor ten komen terug, de glooiingen van de dijken worden weer groen van het zeewier. En in Borssele bestaan vergevorderde plannen voor de oprichting van een zwemvereniging. Een van de initiatiefnemers is Paul Nieuwenhuize. Plij woont sinds drie jaar in Borssele en mag graag op de zeedijk liggen en eens een baantje in het water- trekken. „Vorig jaar kwam het idee eigenlijk op. Het was net na de verzwaring van de glooiing op de plek die bekend staat als de Schelphoek. We hebben aan de aannemer gevraagd of hij nog wat zand over had en of dat op de glooiing gestort kon wor den, want over die nieuwe lava steen die was aangebracht als versterking kon je niet met je blote voeten lopen. De aanne mer vond het geen probleem en zo konden we een klein strandje maken," Het idee sloeg aan. Op een van de zomerse dagen telden Nieu wenhuize en zijn vrienden het aantal badgasten op de zeedijk aan het eind van de Kaaiweg. Het waren er ongeveer twee honderd. Het was er nog nooit zo druk geweest. Een kennis van Nieuwenhuize, Tonny Krijger, kwam ook met een bootje om te varen en te waterskiën. Duiktoren Nieuwenhuize had wel de ver halen gehoord over de duikto ren die vroeger in de buurt van het voormalige haventje had ge staan en waarvan nu alleen wat resten omhoog steken. De toren was diverse keren opgeknapt, maar de animo om te zwemmen nam af. Het gebeurde wel, weet Nieuwenhuizes vrouw die wel uit Borssele komt, dat de men sen glimmend van de olie uit het Westerscheldewater kwamen. Toch zette de belangstelling voor het strandje van afgelopen zomer Nieuwenhuizen en zijn vrienden aan het denken. Zou het niet aardig zijn om weer een nieuwe duiktoren te bouwen, maar dan aan de andere kant van het voormalige haventje, aan de kant van het dorp, opper de een van hen. En zo ontstond een verhaal dat van vrienden diensten aan elkaar hangt. Over de plaats was men het snel eens. De nieuwe locatie voor de toren was beter en veiliger voor de kinderen omdat het daar niet zo steil is. Op de plaats van de oude duiktoren is niet meer met goed fatsoen te lopen. De afgelopen wintermaanden hebben verschillende inwoners van Borssele verder gewerkt aan het initiatief. Iiet plan was om een duiktoren te bouwen met daarop een plank en tevens een soort vlonder in het water waar vanaf gedoken of gespron gen kan worden. Nieuwenhuize: „We besloten een zwemvereni ging op te richten. Dat is een manier om aan contributie te komen, want zo'n plan kost nu eenmaal geld. En met de contri butie zou jeiets kunnen bekosti gen. Als vereniging zouden we bijvoorbeeld een paar keer in het jaar zwemwedstrijden kun nen houden. Ook de dorpsraad is enthousiast, want zo'n activi teit is best welkom in het dorp. Die heeft ook besloten de vlon der t,e betalen. Er was veel ani mo voor in het dorpIk heb van een heleboel mensen al gehoord, dat ze wel wilden helpen als het zo ver is. Ik ben zelfs een aantal mensen vergeten, zoveel hebben zich al laten horen." Het initiatief krijgt mede dooi de inventiviteit van de mensen die erbij betrokken zijn van ver schillende kanten steun. Zo wist Piet Duinkerke van de dorps raad iemand die via zijn werk voor weinig geld de palen op de kop kon tikken voor de duikto ren. Nieuwenhuize. uit Yerseke afkomstig, kent weer een mos- selschipper. Met de waterpomp op diens schip kunnen de palen in de grond worden gebracht. Strandje Een ander merkte op dat jaar lijks het zand wordt veiwijderd dat over de dijk waait en op de weg tussen Hoechst en de kern centrale ligt, Dat zand wordt op de Kaloot gestort. Als de vracht wagens iets verder rijden kan het op het nieuwe strandje aan de Schelphoek terechtkomen. Want dat zal ieder jaar nodig zijn. Na een flinke najaarsstorm spoelt het strandje weer weg. Momenteel wordt bekeken hoe het plan technisch uitgevoerd moet worden. Volgens Nieu wenhuize heeft het waterschap er geen problemen mee, omdat die ook al instemde met de vor ming van het strandje en er vroeger altijd een duiktoren heeft gestaan. Wat de waterkwaliteit betreft verwacht hij geen problemen voor de zwemmers. Er zijn ver schillende aanwijzingen dat die inderdaad vooruit gaat. Het is volgens hem helderder, er zit meer vis en er zijn weer meer en meer klappers, een soort wier, op de glooiing van de dijk te zien. Daar zit duidelijk verbete ring in, aldus Nieuwenhuize. door René Schrier HEINKENSZAND - Verschil lende overheden hebben het ie der voor zich al eens geprobeerd om Zuid-Beveland verkeersvei liger te maken, maarniet elk ini tiatief was even succesvol. Ster ker nog, als op een bepaalde weg een maatregel was genomen leidde dat soms tot vervelende nieuwe of gevaarlijke situaties op een andere weg. Vandaar dat op Zuid-Beveland de handen ineen zijn geslagen in een po ging het gebied veiliger te ma ken voor de weggebruiker. Voorzitter van het projectteam dat voor dit doel is opgericht is de Borselse wethouder drs. P. J. Vollaard. Plet werkgebied van het team is Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland en ten zuiden van de provinciale weg tussen Goes en 's-Heerenhoek. Het gaat er in de eerste plaats om dat alle partijen die bij het project betrokken zijn het met elkaar eens worden legt hij uit. En dat zijn er nogal wat. Van wegbeheerders als waterschap, Rijk, provincie en gemeenten tot het openbaar vervoer, de landbouw, milieuorganisaties wegvervoerders, dorpsraden en tal van anderen die in de verste verten iets met het verkeer te maken zouden kunnen hebben. Het ontbreken van dat draag vlak was er in het verleden wei eens oorzaak van dat bepaalde maatregelen gewoon niet werk ten. Hetprojectteam wil eenmaster- plan opstellen, waarin in grote lijnen de maatregelen worden aangekondigd. Iedereen kan daar zijn mening over geven. Daarom wordt er ook een infor matie- en inspraakbijeenkomst gehouden. Iedereen zou er over na moeten denken, vindt de Borselse wethouder. En ook al is het plan niet gereed, Vollaard kan zich niet voorstel len dat een aantal (sluipjröutes waar-van nu veel gebruik wordt gemaakt in de toekomst zal blij ven bestaan. Wat daar precies aan kan worden gedaan, kan hij nu nog niet concreet aangeven, maar het zal moeten worden ge zocht in de inrichting van de we gen of desnoods de aanleg van zogeheten carterkrakers. Daar over moet nog veel nagedacht worden. Wat Vollaard betreft mag overigens in dat denkpro ces ook weieens een wat minder conventionele richting in wor den geslagen. Hij erkent dat wo ningen in het buitengebied en boerderijen natuurlijk bereik baar moeten blijven, maar een weg naar zo'n woning mag best bij het huis doodlopen, wat Vol laard betreft, zodat er geen doorgaande of sluiproute gecre- eerd wordt. Verder moeten er wat hem betreft beslist een of meer fietsveilige routes door Zuid-Beveland komen. Om daar allemaal achter te komen wil het projectteam nagaan wat logische routes zijn voor met na me automobilisten en waarom chauffeurs bepaalde routes kie- zen. Hij geeft toe dat het aantal ge wonden en doden in het buiten gebied van de gemeente Borsele en Kapelle nog niet de spuigaten uitloopt. Maar elk slachtoffer is er een te veel, aldus Vollaard. Achter de aanleg van voorzieningen ten behoeve van de verkeers veiligheid, zoals hier in Ovezande, moet een samenhangend beleid zitten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42