Onrust aan het marktfront We praten nu als echte mensen PZC PZC Ver keer sexamen een serieuze zaak zeeland 11 Verhoging tarieven in Zierikzee valt handelaren rauw op de maag Aanleunhuizeii mogen worden gebouwd in Sfnt-Annaland Psychotische man opgenomen Politie bekeurt hardrijders Stremming brug bij Sas van Gent Leden laten Kust VVV zitten Politiek veroordeelt sluiten kraamafdeling ziekenhuis Zierikzee vrijdag 24 april 1998 door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De marktkoop lieden van de Zierikzeese week markt gaan zich beraden over acties tegen de gemeente. Dit zei woordvoerder J. de Hond don derdagavond na afloop van de raadsvergadering. De Hond was 'diep teleurgesteld' over het feit dat de klachten van de markt kooplieden over de onverwach te verhoging van de marktgel- den nauwelijks gehoor vonden bij de raad. De gemeente wil de marktgel- den flink opschroeven. Door de tarieven drie achtereenvolgen de jaren te verhogen, moet de markt in 2000 kostendekkend werken. Daarnaast moeten de kooplieden met ingang van 1999 hun eigen afval meene men. Het voornemen heeft voor de nodige opschudding gezorgd onder de marktkooplieden. Le den van de marktcommissie en enkele belangenorganisaties hebben reeds een boze brief naar de gemeente geschreven. Hun woede richt zich vooral op de procedure die is gevolgd. Tij dens de vergadering van de marktcommissie waarin het plan aan de orde kwam, zou het de aanwezigen niet duidelijk zijn gemaakt dat er sprake was van een concreet voorstel. „Er is discussieerd over een kostenbe sparing, maar er is nooit iets in stemming gebracht", aldus De Hond, die naar eigen zeggen woordvoerder is van zowel de marktkooplieden als de markt commissie. Halvering Bovendien lag de ochtend na de vergadering al een raadsvoor stel klaar. De Hond: „Er kon en mocht niets meer aan veranderd worden, ondanks het onbegrip bij de marktcommissieleden. Hoewel het voorstel op 3 april gereed was, zo meldde hij, staat er een andere datum boven: 9 april Volgens De Hond een 'on juiste en tendentieuze manier van informatie verstrekken'. „Het is slikken of stikken, de ar rogantie van de macht." Daar naast waarschuwde hij de raad dat de verhoging van de tarie ven tot een 'halvering' van de Zierikzeese weekmarkt zal lei den. Hij vond nauwelijks steun bij de raadsleden. Alle fracties ver- SINT-ANNALAND - De bouw van dertig aanleunwoningen bij de Schutse in Sint-Annaland kan gewoon doorgaan. De rech ter heeft een verzoek om de bouw tegen te houden gisteren afgewezen. Het verzoek was ingediend door de eigenaars van de molen op zestig meter van de bouwput. Zij zijn bang dat het zogenaam de molenbiotoop, de ruimte die nodig is om de wind aan en af te voeren, wordt verstoord. Een motivatie is nog niet bij de uitspraak gevoegd, maar tij dens de behandeling wezen de gemeente Tholen en de project ontwikkelaar met klem op de druk die op de woningmarkt ligt. Voor de dertig woningen hebben zich al zestig gegadig den, meest Stallanders, gemeld. De behandeling van het verzoek om een voorlopige voorziening was spoedeisend omdat burge meester H. van der Munnik van daag de eerste paal slaat voor het aanleuncomplex. Die festi viteiten kunnen dus gewoon doorgaan. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl klaarden dat de markt kosten dekkend moet zijn. Met de tariefsverhoging voor 1998 gin gen alle partijen dan ook ak koord. Wel stelden enkele raadsleden dat voordat de 'tweede tranche' ingaat, de ver hoging van 1999, opnieuw over leg met de marktkooplieden moet plaatsvinden. Het eerste onderhoud verdiende 'blijk baar' geen schoonheidsprijs, aldus J. van der Veer (D66). Wet houder C. W. Veerhoek, voorzit ter van de marktcommissie, be loofde een 'tussenoverleg' in te lassen. Eerder verklaarde hij dat er absoluut geen sprake is geweest van een 'brainstor mend' voorstel. „De marktcom missie gaf een unaniem advies, hetzij morrend. Dat het voorstel de volgende dag al klaar lag, ge beurt vaker." Op de suggestie van Van der Veer om te kijken of er kan worden bezuinigd op de markt, antwoordde hij dat hij dit zou onderzoeken. „Maar de mogelijkheden zijn niet zo groot in Zierikzee." De jeugdige verkeersexamenkandiduten in Bruinisse werden gestoken in de nieuwe oranje hesjes. foto Piete r H o n hoff door Herre Stegenga BRUINISSE - Na een instructie door de politie en een snelle inspectie van de fiets mochten ze vertrekken, de leerlin gen van basisschool De Meerpaal in Bruinisse. Gestoken in oranje hesjes, een cadeautje van C A legden ze gis termorgen het praktijkgedeelte af van het verkeersexamen van Veilig Verkeer Nederland (VVN). Geen zware test, al dus WN-medewerker M. J. Kole. „Maar het is ook geen spelletje, want het verkeer is een serieuze zaak." De nieuwe, gefuseerde WN-afdeling Schouwen-Duiveland wil dat alle scholen op Schouwen-Duiveland uit- t eindelijk aan het verkeersexamen mee doen. De projectgroep Kind en Verkeer zal dit najaar inventariseren welke scholen van de partij zullen zijn. Het is belangrijk, meldt Kole, secretaris van de afdeling Schouwen-Duiveland. „De kinderen worden gestimuleerd om ex tra aandacht te besteden aan het ver keer. Als ze slagen krijgen zê een diplo ma, hun eerste op verkeersgebied. De leerlingen van De Meerpaal waren de eerste die onder de vlag van VVN- Schouwen-Duiveland het examen heb ben afgelegd. Ze moesten een rondje door het dorp fietsen waarbij werd ge controleerd of ze zich wel aan de ver keersregels hielden. Voorafgaand aan de rit bood P. Luyken van de C A in Goes de oranje hesjes aan. De gift vloeit voort uit het Body guardproject van de kledingketen. Een project dat als doel heeft om de ver keersveiligheid voor de kinderen te ver groten. Kole sprak de hoop uit dat de hesjes nog vaak zullen worden ge bruikt. door Herre Stegenga Misschien trekt ze het weer eens uit de la: het plan om een handteke ningenactie te houden vóór een koffie shop op Schouwen-Duiveland. Ze zal dan professioneler te werk gaan, want de eerste poging van ruim een jaar gele den mislukte jammerlijk. Met de inge zamelde handtekeningen werd toen niets ondernomen. Heieen de Vries, GroenLinks-raadslid: „Het blijft me storen. Het lijkt wel of drugsgebruik op Schouwen-Duiveland wordt ontkend." Haar politieke loopbaan begon zo'n twintig jaar geleden, toen ze zich in haar vorige woonplaats Uithoorn bij de PPR aansloot. Na enkele jaren trad ze toe tot de steunfractie van deze partij. Ook nadat de PPR was opgegaan in GroenLinks, bleef ze hiervan deel uit maken. Een jaar of zes geleden verhuis de Heieen de Vries naar Zierikzee en aanvankelijk bemoeide ze zich niet met de lokale politiek. Pas na diverse oproe pen van andere GroenLinks-afdelin gen, besloot ze met enkele partijgeno ten een Schouwen-Duivelandse afdeling op te richten. De Vries werd uiteindelij k lij sttrekker en belandde bij de verkiezingen van 1996 in de gemeen teraad van Schouwen-Duiveland. Heb je als éénpersoonsfractie niet erg weinig invloed? „In het begin wel, maar tegenwoordig valt het me mee. Een voorbeeld? Ik wil de een honderd procent kwijtschel dingsnorm voor bij standszaken. In eer ste instantie werd dit afgevoerd, maar nu komt het toch terug. Maar het leuk ste voorbeeld is nog de invulling van het bedrijventerrein aan de Straalweg in Zierikzee. Ik was de enige die riep dat er geen zware industrie zou mogen ko men. De provincie kwam later met het zelfde standpunt en ze gebruikten dezelfde argumenten als ik. Het is jam mer, je voelt dat mensen denken: een eenmanspartij en dan ook nog een vrouw, die heeft er geen verstand van. Ik denk dan: ja, ik heb er juist wél ver stand van." Komen dit soort situaties vaker voor? „Mmm, regelmatig. Maar in vergelij king met de beginperiode is de opstel ling van de anderen behoorlijk veran derd. De eerste tijd voelde ik me net Alice in Wonderland, alsof ik was ver dwaald. De houding van de anderen was offensief. Nu praten we als echte mensen. Natuurlijk moesten we aan el kaar wennen. Dat besef ik ook wel." U wekt niet altijd de indruk dat u van alle zaken even goed op de hoogte bent. „Dat is pure onervarenheid. In veel din- Het Schouwen-Duivelandse GroenLinks-raadslid Heieen de Vries: „Je voelt dat mensen denken: een eenmanspartij en dan ook nog een vrouw..." foto Pieter Honhoff gen moet ik nog groeien, maar ik moet zeggen dat ik snel leex-, (lachend:) Ik leer vooral hoe het niet moet. Besturen op hoofdlijnen? Dat is niet moeilijk. Echt niet. Ilc ben zelfs veel te kort van stof. Dat is me wel eens vex-weten." Een jaar geleden beklaagde u zich nog over de volgzaamheid van de raadsfracties. Signaleert u enige verbetering? „Nee, helemaal niks. Het komt regel matig voor dat een collegepartij in de raad ineens een ander standpunt in neemt dan in de commissie. 'Na onder ling ovei-leg hebben we toch beslo ten...', krijg je dan weer te hoi'en. Dan denk ik: wat is dat nou? Dit hebben we niet afgesprokenIk blij f me erover ver bazen." Ook zou het er weinig construc tief aan toegaan. „Dat is nog precies hetzelfde. We zitten nog steeds in de hex-indelingsfase. Na ruim een jaar mag het wel eens beetje beter gaan, vind ik. Ik heb hier regelma tig bonje over. Laatst nog met wethou der Van der Salm, dat ging over al dat geld dat nodig is voor extern personeel. Ik vind dat: we dit probleem binnen on ze eigen organisatie moeten oplossen. Schakel desnoods een organisatiedes kundige in, als het maar intern woi'dt opgelost." Maar als het huidige personeel het werk gewoon niet kan behap pen? „Het blijft gewoon een kwestie van wa ter naar de zee dragen. Het was al snel duidelijk dat er een heleboel dingen niet klopten. Van begin af aan heb ik ook al gepleit voor omscholen en bij scholen. Nu beginnen ze er pas over te praten. Veel te laat. Verder doet natuur lijk iedereen z'n best. Laten we eerlijk zijn." Wat is uw grootste blunder ge- weest? „Dat was kort geleden. Ik werd opge beld met de mededeling dat er te weinig kleren waren voor de nieuwe groep asielzoekei's die net in Hotel de Drieko- ningen was aangekomen. Ze hadden het hartstikke koud. Dus ik stuurde meteen een faxje naar de Nieuwsbode om te melden dat er kleren nodig waren. Impulsief als ik ben. Werkte perfect, een groot succes. Alleen werd een lid van een werkgroep die ook kleren inzamelt, zeer boos. Hij zei dat er genoeg kleding voorhanden was voor de asielzoekers en had vante- voren geïnformeerd willen worden. Dat was een beetje kort door de bocht van mij. Maar ja, als je snel wei'kt dan sla je wel eens wat over." GOES - De 25-jarige man die woensdag in de Goese Voorstad met een mes een straatmaker in de arm stak, heeft donderdag weer voor problemen gezoigd. Het begon met een melding bij de politie over geluidsovex-last. Het lawaai bleek te komen uit de woning van de man, aan de Voorstad. Hij weigerde, na som maties van de politie, de deur te openen, waarna de politie met een machtiging tot binnentreden de voordeur opende om de stereo-installatie in beslag te nemen. Terwijl de politie de deur forceerde werd de bewoner van het pand zeer agressief. Toen de politie eindelijk binnen was lag hij ineens als bewus teloos op de vloer van de woning. Hij werd aangehouden, waarna een ambulance wex-d ontbo den. Na een ondex-zoek van het ambulancepei-soneel bleek er geen medische reden te zijn om hem met een ziekenauto af te voeren, zodat hij met een politieauto naar het politiebureau werd gebx-acht. Ook tijdens dit transport en verder op het po litiebureau bleef de man zich als bewusteloos voordoen. Na een onderzoek van een politieai'ts en een psychiater was de conclusie dat de man psychotisch is. Hij is clan ook opgeno men in het psychiatrisch ziekenhuis Emeigis te Kloetinge. De politie heeft in de woning van de man de geluidsinstallatie, het mes en een van diefstal afkomstig vei'keersboi'd in beslag genomen. MIDDELBURG - Op het Molenwater in Micldelbuxg zij n don derdag 73 automobilisten bekeurd voor te hard lijden. Ter plaatse mag tijdelijk maar 30 kilometer per uur wox-den gex-e- den, in plaats van 50. Naar aanleiding van klachten van om wonenden over te hard rijden voex-de de politie Walcheren een controle uit. Van de 409 voertuigen die tussen 15.10 en 16.25 urn- langs de controlepost reden, reden er 73 te hard. Eén van hen bereikte zelfs een snelheid van 74 kilometer per uur. Ook op de Rondweg in Biggekerke vond donderdag een snelheids controle plaats. Van de 2910 voertuigen die tussen 8.15 en 16.45 uur langs de radar reden, gingen er 87 over de schi-eef. Op cle Rondweg Biggekei'ke geldt een limiet van 80 kilometer per uur, SAS VAN GENT - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sas van Gent is in de maanden juni en juli weer gexuime tijd gestremd voor het wegverkeei'. Rijkswaterstaat gaat in de pex-ioden 25 juni tot en met 29 juni en 16 juli tot en met 20 juli aan de brug uitgebreide onderhoudswerken verrichten. In genoemde periode zal er voor voetgangers en (bromfiet sers weer een veerdienst wox-den onderhouden vanaf zijka naal E bij Sas van Gent naar zijkanaal F bij Westdorpe. Het pontje zal varen tussen 5 en 23 uux-, om de twintig minuten. IJZENDIJKE- Wat een belangrijke stap naar een nieuwe toekomst voor de Kust VW had moeten worden mondde don derdagavond uit in een koiistondige bijeenkomst zonder besluiten. Voor het belangrijkste punt op de agenda van de al gemene ledenvergadering - een statutenwijziging- was cle aanwezigheid van tweederde van de 750 leden vereist, Dié bleek er niet te zijn en clus kon er geen rechtsgeldig besluit ge nomen wox-den. Ook de bestuursverkiezing werd om clie reden vooruitgeschoven naar de volgende vex-gadering op 7 mei. Begin juni vorig jaar ontstond er een crisis in de Kust WV. Nadat het toenmalige bestuur door cle leden naar huis ge stuurd was dreigde een totale ontbinding van het toeristische belangenox-gaan. Een interim bestuur stelde een wei'kgroep in het leven die een beleidsvisie voor een nieuwe organisatie structuur uitwerkte. Kust VW vooi'zitter J.Hage maakte aan het begin van de avond nogmaals duidelijk dat verandering noodzakelijk is omdat de oude werkwijze een potpouni van belangenverstrengeling was. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse raa.d heeft donder dag unaniem een motie van GroenLinks aangenomen waarin het voornemen van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen om de Zierikzeese kraamafdeling te sluiten, wordt veroordeeld. Schouwen-Duive land wordt nu echt een eiland, zei GroenLinks-raadslid II. de Vries in een reactie. De kraamafdeling is - voox-lopig tijdelijk - gesloten omdat één van de drie gynaecologen die bij de ziekenhuizen van Goes en Ziex-ikzee werken, met ziekte verlof is. Als gevolg hiervan weigeren de huisartsen op Schouwen-Duiveland thuisbe vallingen te doen. Zij vex-wijzen zwang'ei'e vrouwen op voorhand naar de ziekenhuizen in Goes en Dirksland, zelfs als dat niet no dig lijkt. Volgens De Vries heeft de Raad van Bestuur van cle Stichting Oosterscheldezieken- huizen geen rekening gehouden met cle i-isico's die het besluit met zich meebrengt. „Vrouwen wachten tot het laatste moment voordat zij hun arts bellen en de toevoerwegen naar Dirksland en Goes zijn in de zomermaan den erg druk, waardoor de aan- i'ijtijden veel te lang zijn. Ook de mogelijkheid om thuis in cle ei gen intieme sfeer te bevallen, is hierbij komen te vex-vallen." Bovendien is onduidelijk waar om de la-aamafdeling gesloten is. De Vries: „Is er sprake van een intern, een financieel of een personeel probleem? De raad wenst hier op korte termijn dui delijkheid over." Wethouder P Berrevoets zei dat er sprake is van een 'financiële kwestie'. Het college gaat ervan uit, zo meld de ze, clat het ziekenhuis zorgt voor een gynaecoloog. „Maar het is een ernstige situatie." Op initiatief van wethouder D. van der Wekken besloot cle ge meenteraad naast de Raad van Bestuur ook de Inspectie voor de Gezondheidszorg en cle raad van maatschappelijk belang en vex-antwoording van de Stich ting Oostei'scheldeziekenhui- zen een afschx-ift van de motie te sturen. Dit laatste is een klank bordgroep, bestaande uit onder meer gemeenten en kerken, clie twee keer per jaar de Raad van Bestuur van advies voorziet. (Advertentie) Kees den Herder Een oude steiger. De Dimico-kast.staat er pontificaal op het plankier. Hout op hout. Tijdloze schoonheid op een tij loze getijdenkaai. Misschien om te zeggen dat je behalve n breedbeeld-tv plus audio en video - heel slim met uittrekplateau en "verdwijndeuren" - ook kostbare herinneringen kunt opbergen in zijn ijzersterke vormgeving. Echt een kast r mensen die creatief en functioneel helemaal van deze tijd zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41