Bolkestein irriteert PvdA en D66 DJjjjJIfrHJj RPF PZC Pleidooi voor wettelijk recht op deeltijdwerk en kinderopvang PvdA favoriete F Mobiliteit is... partij scholieren LAATSTE LOTEN! Jaarlijks 480 ongevallen met liften Van Aartsee fietst groene route open Vrees voor tekort aan betaalde rechtshulp Russische reus Eternit keert tonnen uit aan nabestaanden asbestslachtoffers binnenland VVD-leider blijft hameren op aambeeld asielzoekersbeleid I La j±Ü DD IJ SJ DJ IJJAJJH HJJ V2JJJ j-AD&ÜDÜf Politie voert charges uit na rellen in Amsterdam Inbreker tuk op CDA-affiches Dierenarts schopt kat Miljardeninjectie voor de natuur Dr. L. de Jong in de ramsj Bewonderaar Hermans beboet Protest bij vsn vrijdag 24 april 1998 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - In Nederland vinden per jaar 480 ongevallen plaats met liften. In 56 procent gaat het om beknellingen. Deze cijfers zijn bekendge maakt door de stichting Con sument en Veiligheid. De stichting baseert zich daar bij op -het Letsel Informatie Systeem, een registratie-me thode die gebruik maakt van gegevens van de eerste hulp af delingen van ziekenhuizen. Van alleliftongevallen vindt 39 procent plaats in de woonom geving. Het gaat daarbij vooral om be knellingen in flatgebouwen. Zestien procent van alle inci denten speelt zich in openbare ruimten af, bijvoorbeeld wa renhuizen of winkelcentra. In verzorgingshuizen gebeurt acht procent van de liftonge- vallen. De resterende liftinci- denten vinden plaats in zie kenhuizen en klinieken. In meer dan de helft van de ge vallen (56 procent) gaat het om beknellingen. Van alle slacht offers kan de helft na behande ling op de eerste hulp direct naar huis. Een derde wendt zich tot de huisarts en acht pro cent komt in het ziekenhuis te recht. In het laatste geval betreft het volgens Consument en Veilig heid vooral fracturen. QPD door Harm Harkema DEN HAAG - VVD-leider Frits Bolkestein is erin geslaagd de asielzoekersproblematiek in de verkiezingsstrijd te werpen. Hij leverde zelf forse kritiek op de slappe houding van PvdA en D66. D66 en vooral PvdA rea geerden geërgerd. PvdA-leider Kok noemde de uitlatingen van Bolkestein „misplaatst". Bolkestein zei in Alphen aan de Rijn geen kritiek te accepteren op het feit dat hij in verkiezings tij d pleit voor een harder asiel beleid. Hij noemde uitlatingen van PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking en D66-lijsttrekker Els Borst aan zijn adres „ver onder de maat". Bolkestein pleitte eergisteren in De Volkskrant voor een veel strenger asielbeleid. Borst zei vervolgens de indruk te hebben dat Bolkestein inspeelt op „on- derbuikgevoelens" in de samen leving. En Pronk verweet hem een eenzijdig negatief verhaal, dat geen recht doet aan de pro blemen in eigen land waarvoor asielzoekers vluchten. Volgens Pronk is een strenger asielbeleid niet mogelijk. Bolkestein reageerde: „Tegen de PvdA zeg ik: als u echt vindt dat het asielbeleid niet strenger kan, zeg dan eerlijk tegen de Ne derlandse bevolking dat ons in de komende tien jaar een immi gratie van bijna een half milj oen mensen te wachten staat". Kok reageerde onmiddellijk vanuit Groningen: „Het noemen van een half miljoen suggereert dat je een bovengrens wilt stel len. Maar je moet er toch niet aan denken dat we straks met een rekenliniaal en een stop watch in de hand gaan zeggen: Vol is vol, er is geen plaats meer voor een echte vluchteling". Kok daagde Bolkestein uit dui delijk te maken of de WD ook het internationale vluchtelin genverdrag op wil zeggen. „Be schaafde landen houden zich hieraan en dat geldt ook voor Nederland", aldus Kok. Bolke stein haalde behalve naar de PvdA ook uit naar D66. Hij sneerde dat het immigratie- vraagstuk veel belangrijker is dan het thema dat D66 vooral SCHOKLAND - Tegen een decor van boeren en koeien opende minister van Landbouw Van Aartsen (midden, achtergrond) gisteren de Boerenlandroute. Deze 200 kilometer lange fietsroute loopt van Alkmaar naar Enschede en laat een dwarsdoorsnede zien van de Nederlandse agrarische landschappen. foto Axipress/ANP bezighoudt: namelijk de vraag hoeveel zetels die partij haalt. Bolkestein waarschuwde PvdA en D66 dat een strenger asielbe leid voor de VVD een zeer zwaarwegend punt is bij de on derhandelingen over een nieuw regeerakkoord. Hij wees er ook op dat hij de afgelopen maan den gesprekken met PvdA en D66 heeft gevoerd. „Maar D66 en PvdA bleven onvoldoende bereid de harde feiten onder ogen te zien". De WD-leider wees zijn gehoor erop dat Nederland relatief drie keer zoveel asielzoekers op neemt als de rest van Europa. „De kosten daarvan belopen in middels 20 miljard. Maar het zwaarst wegen de sociale kos ten. De integratie van minder heden in ons land loopt gevaar als de immigratie in dit tempo door blijft gaan". Bolkesteins 'tienpuntenplan' in De Volkskrant bevatte voor een groot deel maatregelen die al veel eerder door de WD waren gelanceerd, zoals aanpassing van de vreemdelingenwet en het beperken van beroepsmogelijk heden voor asielzoekers. Ook is een deel ervan al door het kabinet zelf in gang gezet. Zoals het voorstel om afgewezen asielzoekers die niet meewer ken aan hun uitzetting op straat te zetten. Wel nieuw was zijn plan de opvang te versoberen voor asielzoekers die buiten hun schuld niet kunnen worden uit gezet. In Breda zei D66-fractieleider De Graaf er geen behoeft aan te hebben op hoge toon met Bolke stein in discussie te gaan. „De plannen zijn niet nieuw. Ik heb er dan ook geen behoefte aan hem aan een verkiezingsitem te helpen waarnaar hij kennelijk op zoek is", aldus De Graaf. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers moeten een wettelijk recht krij gen op deeltijdwerk en de op vang van kinderen tot zestien jaar moet een in de wet vastge legde basisvoorziening worden. Ook moeten kinderen in de ei gen buurt kunnen sporten en spelen. Die aanbevelingen doet de Commissie Dagindeling in haar eindadvies dat zij gisteren heeft aangeboden aan minister Mel- kert (Sociale Zaken). Die stelde de commissie drie jaar geleden in om voorstellen te ontwikke len voor een dagindeling die mensen meer ruimte biedt be taald werk en zorg te combine ren. De commissie ziet een 'ontoe laatbare' tweedeling ontstaan tussen mensen die wel en men sen die niet in sta,at zijn arbeid en zorg te combineren. Wie ge noeg geld heeft om hulp in te kopen of om minder te gaan werken kan de knelpunten wel oplossen. Werknemers en werkgevers zijn gebaat bij op maat gesneden werktijden, aldus de commissie. Hierover worden al afspraken gemaakt in CAO's, maar dat is niet genoeg. Er is ook een wette lijke regeling nodig omdat niet iedereen onder een CAO valt. Dat laatste geldt met name vaak voor mensen met een laag inko men. Ook zij moeten werk en zorg kumien combineren, aldus de commissie. Om werkgevers te stimuleren volwaardige deeltijdbanen van minimaal twintig en maximaal 32 uur te creëren, zouden zij daarvoor een fiscaal voordeel moeten krijgen, dat kan varië ren per functie. Daarmee wordt ook deeltijdwerk in hogere functies gestimuleerd. Voor diverse vormen van be taald zorgverlof moet eveneens een wettelijk kader komen en werknemers moeten betere be scherming krijgen tegen ar beidstijden die de combinatie van zorg en werk belemmeren. Rustdag De FNV is enthousiast over de aanbevelingen. De vakcentrale ziet er veel van haar opvattin gen over zorg, kinderopvang, deeltijd en zeggenschap over ar beidstijden in terug. Vice-voor zitter K. Roozemond mist echter aanbevelingen over een collec tieve rustdag tegen de achter grond van de discussie over de 24-uurs- economie. Werkgeversvereniging VNO- NCW reageert gereserveerd. „De aanbevelingen zijn sterk op wetgeving gericht. Wij vinden dat zulke zaken primair in over leg met de sociale partners gere geld moeten worden. Daar heb ben we ook centraal afspraken over gemaakt. Wij blijven bij dat verhaal, maar we zien dat de druk toeneemt om zaken wette lijk te regelen", aldus secretaris J.W. van den Braak. ANP De trekking vindt woensdag 29 april plaats tijdens het Koninginnedagloterij- Feest en wordt vanaf 22.00 uur live uitgezonden via RTL4! Met live optredens van o.a. René Froger, Total Touch, Ruth Jacott en Gloria Estefan! Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij.- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er dreigt een te kort aan betaalde rechtshulp in Nederland als de overheid de vergoeding voor pro deo-advo- caten niet snel verhoogt. Deze juristen behartigen de belangen van burgers die zelf geen raads man kunnen betalen. Het is volgens de nieuwe alge mene deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, mr. P. von Schmidt auf Altenstadt, 'on aanvaardbaar' als de overheid aan deze basisvoorziening toornt. Hij sloeg zijn noodkreet gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag van de orde. Het is noodzakelijk dat de tarie ven voor betaalde rechtshulp omhoog gaan om deze basis- AMSTERDAM - De politie heeft gisteravond in Amster dam-West enkele charges uitge voerd nadat in het stadsdeel Slotervaart rellen waren uitge broken. De onrust ontstond toen de poli tie 's middags in die wijk enkele jongeren had gearresteerd. De politie hield de jongens aan omdat ze een brandje zouden hebben gesticht. Volgens om wonenden zouden ze daarna door de politie in elkaar zijn ge slagen. Een paar honderd mensen ver zamelden zich in de loop van de avond in cle buurt van de Post jesweg en begonnen met stenen te gooien. De rust keerde weer toen de politie enkele charges uitvoerdeANP voorziening voor iedereen in Nederland te blijven garande ren, benadrukt de deken. Uit onderzoek van de commissie Herijking Toevoegingsvergoe dingen (commissie-Maan) blijkt namelijk dat de overheid een advocaat gemiddeld 60 gul den per uur minder betaalt dan een jurist van een bureau voor rechtshulp. „Een schandelijk verschil", vindt de deken. „De advocaat die zich toelegt op gefinancier de rechtshulp werkt nu onder de kostprijs. Hierdoor komt niet alleen het voortbestaan van zijn praktijkin gevaar, maar ook het aanbod en de bereikbaarheid van betaalde rechtshulp voor de burger." „De tekorten door pro deo-werk zijn bij de advocatenkantoren de laatste jaren zo opgelopen dat de meerderheid van de raadslieden waar het hier om gaat, zich binnenkort dreigt te rug te trekken. Dat heeft voor mensen buiten de grotere steden de onaangename consequentie dat het netwerk voor betaalde rechtshulp zou wegvallen. Het gaat dan naar schatting om 1000 kantoren, oftewel 3000 ad vocaten. De vei'antwoordelijk- heid om deze afbraak toe te staan kan de overheid niet op zich nemen. Op dit moment houden onge veer 7000 van de in totaal 9200 raadslieden in Nederland zich bezig met pro deo-rechtshulp. Duizend van hen leggen zich volledig toe op rechtshulp voor mensen die zelf geen advocaat kunnen betalen. De orde werpt zich op voor het verhogen van het gemiddeld uurtarief van 120 gulden nu naar 180 gulden in 2001. Dit voorstel zou het ministerie van Justitie 65 miljoen gulden op de begroting van 1999 kosten en 65 miljoen voor het jaar daarna. ANP ZUTPHEN - De Rus Alexander Sizorenko is met een lengte van 2, 45m de langste man ter wereld. Hij liep gisteren door het centrum van Zutphen. foto Vincent Jannink/GPD HILLEGOM - Veehouder Veelenturf uit Bodegraven keek raar op, toen hij de garage bij zijn boerderij opende. Verdwe nen waren de billboards, de affiches en de strooibiljetten die hij voor het CDA zou verspreiden. Bij nader onderzoek bleek ook een behangborstel en het behangplaksel verdwenen. De verbazing van V'eelenturf nam toe, toen hij daarna vernam dat de woning van zijn buren door het inbrekersgilde was doorzocht, maar dat daar niets werd vermist. „Ik verzorg al vele jaren propaganda voor het CDA maar zo iets heb ik nog nooit meegemaakt," aldus Veelenturf gisteren in Hillegom, waar hij een campagnebijeenkomst bijwoonde met CD A-leider De Hoop Scheffer. Veelenturf tast nog steeds in het duister over de dader(s) en het motief. ANP UTRECHT - Een 58-jarige docent van de faculteit dierge neeskunde aan de Utrechtse universiteit is in verband met mishandeling van een kat door de politierechter in Utrecht veroordeeld tot een boete van 500 gulden. De rechter achtte het bewezen dat de man begin vorig jaar op zijn eigen weiland een kat een of meerdere schoppen heeft verkocht. De poes was eerst door de hond van de veroordeelde opgejaagd, vervolgens gebeten en in het nauw gedreven. Het belaagde dier is uitein delijk bezweken aan diverse verbrijzelingen aan zijn kop, zo heeft onderzoek van een dierenarts uitgewezen. De rechter wilde echter niet zover gaan om de schuld van het overlijden van de kat in de schoenen van de arts te schuiven. GPD DEN HAAG - Het volgende kabinet moet 3,5 miljard gulden extra uittrekken voor investeringen in 'de groene kant van Nederland'. De gezamenlijke provincies vinden dit nodig vanwege de toenemende druk op natuur, landschap, land bouw en recreatie. De provincies, verenigd in het Interprovin ciaal Overleg (IPO), maken maandag bekend hoe zij de 3,5 miljard gulden willen besteden. Dit bedrag is bestemd voor de volgende kabinetsperiode, die normaal gesproken vier jaar duurt. ANP DEN HAAG - De gebonden uitgave van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, het levenswerk van dr. L. de Jong, ligt voor vijf gulden per deel bij dein afgeprijs de werken gespecialiseerde boekhandel De Slegte. De uitgeverij, SDU, verkocht de boeken aan de ramsj-zaak omdat de serie niet meer compleet levei-baar is. Vei'scheidene delen (onder meer 1, 2 en 1 la) zijn uitverkocht. Volgens een wooi'dvoerder van De Slegte moeten belangstel lenden dan ook niet hopen via deze zaak de hele serie bij el kaar te kxijgen, ook al lopen ze alle vestigingen af. De boeken kostten oorspronkelijk ongeveer zeventig gulden per deel. ANP AMSTERDAM - De Amsterdammer Tonnie Luiken, groot be wonderaar van de drie jaar geleden ovexTeden schrijver W.F. Hei-mans, is gisteren veroordeeld tot het betalen van drie ton aan de nazaten van de auteur. Twee jaar geleden legde de poli tie beslag op een door Luiken verzorgde uitgave, 'Sterfboek', met daai'in collages en gedichten van de schrijver. De familie beschouwde dat als inbreuk op het auteursx-echt. Voor elk exemplaar van dat boek, uitgekomen in een oplage van driehonderd, moet Luiken nu van de Amsterdamse rech ter 1000 schadevergoeding betalen. Luiken was al eens eer der veroordeeld tot het betalen van 1000, toen hij in zijn 'WFH-verzamelki-ant' een brief van Hermans had afgedrukt. GPD van onze redactie binnenland GOOR - Het bedrijf Eternit in Goor heeft de afgelopen maan den 390.000 gulden uitgekeerd aan nabestaanden van mensen die aan asbestlongen zijn over leden. Vorige maand is een schikking getroffen van 220.000 gulden met de kinderen van het Alme lose echtpaar Van Gemmei-t. Zowel vader als moeder zijn aan asbestkanker overleden. De man was werknemer en stierf in 1994. Zijn vrouw enkele maan den later: zij zou de kanker heb ben gelu-egen door het wassen van de kleding van haar man. Op de kleding zaten altijd veel asbestdeeltjes. Eind vox-igjaaris 170.000 toe gekend aan de weduwe en de kinderen van de voormalige Eternit-werknemer Rouwhof, die in 1995 aan asbestkanker is overleden. Aan die weduwe was overigens vlak voor het overlij den van de man al 100.000 uit gekeerd. Door de schikkingen hoeft de rechtbank nu geen uit- spraak meer te doen. Etei-nit blijft overigens ondanks de schikkingen weigeren aanspra kelijkheid te aanvaarden voor het ovexiijden van de slachtof- fei-s. Advocaat B. Ruers, die namens diverse nabestaanden proces sen heeft gevoex-d tegen Eternit, vindt echter dat het bedx-ijf wel degelijk schuld erkent. „Anders betaal je zulke bedx-agen niet. Het zijn namelijk voor Nedei-- land heel forse bedragen." De advocaat spx-eekt van een door braak. „Dit is heel belangrijk voor de vele asbestzaken die ze ker nog zullen volgen." Ruers behartigt de belangen van nog circa 10 andere Etex-nit-werk nemers die aan asbestkanker lijden of daaraan inmiddels zijn ovexieden. GPD GRONINGEN - Tientallen monteurs en buschauffeurs van de noordelijke streekvervoer ders Veonn en Hanze Groep gaan vanmorgen in een pro testoptocht met twaalf bussen naar het hoofdkantoor van Ver enigd Streekvervoer Nederland (VSN) in Utrecht. Ongeveer honderd personeels leden zullen in Utrecht een peti tie aanbieden aan de raad van bestuur van VSN. Daarin eisen zij dat de techniek- en handel- bedrijven van Veonn en Hanze Groep niet opgaan in een lande lijk bedrijf, zoals VSN wil, maar bij de sfreekvervoerders blijven. ANP Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA is de fa voriete partij bij scholieren. De VVD is met geringe achterstand tweede en sterke derde is GroexxLinks. Volgens verkiezingen onder Ne- dexiandse scholieren kan de pax-tij van Kok rekenen op 37 ze tels, de WD krijgt 35 zetels en GroenLinks28. CDA en D66 de len de vierde plaats met 15 ze tels. Van de echt kleine pai-tijen verraste de Socialistische Partij xnet 8 zetels. CD krijgt van de scholieren net als de kleine christelijke partijen 6 zetels. Vergeleken met vier jaar gele den zijn de PvdA en de SP de grote winnaars. PvdA boekte een winst van 11 zetels, de SP en de WD verwierven 7 zetels meer. De gi'ote verliezer zijn D66,datinl994 met 4 5 zetels de grootste politieke partij was. Ruim 134.000 leerlingen in het voortgezet ondexwijs brachten hun stem uit. Volgens het Instituut voor Pu bliek en Poli tiek, dat de verkie zingen begeleidde, geven de scholierenverkiezingen aan aardig iixdicatie voor 'echte' Tweede-Kamerverkiezingen. De trends bij de scholiei-en zijn alleen sterker-. Daarbij scoren PvdA en CDA volgens het. insti tuut lager, D66 en de zogeheten kleine linkse partijen altijd ho ger ANP 15 miljoen mensen en altijd maar haast. Rennen, reizen, vliegen en weer... in de file. Nee, het kan zo niet doorgaan. De RPF kiest voor meer vervoer over water en spoor. Voor Europese bestemmingen kunnen we beter investeren in snelle treinen. En uiteraard is de RPF voor minder vluchten op Zeeland Airport. Duurzame ontwikkeling heet dat. Rentmeesterschap. £e.N> t voor Partijbureau RPF Postbus 302 8070 AH Nunspeet tel: 0341 - 256 744

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3