Jeugdzorg mist relatie met politie Van afval valt nog veel te leren Wegwerken van kink in de kabel PAAUWE Voorzitter Bureau Toerisme haalt uit naar gedeputeerde zeeland vrijdag 24 april 1998 sbw 13 Mogelijk rol voor wijkagent Prijzen huizen blijven stijgen Inbrekersduo 15 maanden cel in Jaar cel voor messentrekker Autokrakers krijgen werkstraf Inbeslagname hennep en bajonet Opnieuwe katten vergiftigd Provinciale bond verenigt koersballers Twee jaar cel en tbs geëist voor seks met geweld y"0 *n. door René Hoonhorst HULST - Het groepje vbo- brugklassers van het Hulster Reynaertcollege staat wat on gelovig te kijken. Een bankje van melkpakken? Dat kan toch niet. Maar als super marktondernemer T. Mat- theeuws de scholieren uitno digt om even te gaan zitten, zien ze het zelf. De zitting van het bankje is gemaakt van ge perste melk- en andere zuivel- pakken. Vanwege het cellofaan aan de binnenkant kunnen de zuivel- pakken niet opnieuw als pa pier worden gebruikt, maar voor de vervaardiging van bij voorbeeld goedkope meubels: en koffers is het gerecycleerde materiaal zeer geschikt. Ruim honderd brugklassers (vbo en mavo) van het Rey naertcollege aan de Gilden- straat en dertig leerlingen van de schakelklas van de Terneu- zense school voor Speciaal on derwijs De Schans namen gisteren deel aan de Af vak- fietstocht. In kleine groepjes gingen de leerlingen langs bij drie verschillende bedrijven of instellingen om te zien hoe de ondernemers met afvalstro men omgaan. Bij onder meer supermarkten, een garagebe drijf, verzorgingstehuizen, ge meentelijke milieuparken, een tuincentrum, een meubelhan- del en een postorderbedrijf staken de leerlingen hun licht op. De leerlingen van De Schans mochten enkelè producten bij de supermarkt kopen en be discussieerden die 's middags. „Limonade in een plastic fles moesten ze in het vervolg maar met meer kopen, want glas is makkelijker opnieuw te ge bruiken, constateerden leer lingen. Ook hadden ze uit zich zelf verse wortelen gekocht, want dat scheelde weer glasaf- val", verklaarde docent G. Steijaeit. Beroepenmarkt Ook de leerlingen van het Rey naertcollege staken veel op. Ze hadden niet alleen belangstel ling voor het milieu, maar za gen hun rondtochtje ook als een prima gelegenheid om zich voorzichtig op de beroepen markt te oriënteren. „Het was voor velen heel aardig om te zien hoe het er toegaat in bij voorbeeld een garage of een verzorgingshuis", wist een co- ordinerende leerkracht. De Afvalfietstocht werd dit jaar voor de tweede keer ge houden in Zeeland. Het Con sulentschap Natuur- en Mi lieueducatie en de Zeeuwse Milieu Educatieve Centra zet ten de tochten in samenspraak met deelnemende scholen en bedrijven uit. Naast de twee Zeeuws-Vlaamse scholen de den dit jaar leerlingen van de christelijke scholengemeen schap Walcheren en het Buys Ballotcollege mee aan de educatieve fietstocht langs be drijven. De Walcherse en Be- velandse school fietsten woensdag al door respectieve lijk Middelburg en Goes. - door Henk Postma MIDDELBURG - De Jeugdzorg - in Zeeland heeft grote behoefte aan een betere relatie met de po litie. De politie-afdeling voor Jeugd- en Zedenzaken, die en kele jaren terug werd opgehe ven, wordt node gemist. Met het verdwijnen van die afdeling, en de daarin gebundelde deskun digheid, ging voor de instellin- i VLISSINGEN - De gemiddelde - prijs van particuliere woningen, - woonhuizen en appartementen, t is in het eerste kwartaal van 1998 in Zeeland met bijna 14 - procent gestegen. Een vergelij- king met het eerst kwartaal van - 1997 leverteen prijsverschil van ruim 23.000 gulden op. Dat i blijkt uit gegevens van het Ka- daster. i Uit de bij het Kadaster inge- schreven akten blijkt dat woon- huizen in de eerste drie maan den van 1998 gemiddeld voor 208.530 gulden van de hand gin gen. Een jaar eerder bedroeg de prijs 187.847 gulden. De prijs van de appartementen in Zee land steeg van 167.000 gulden in het eerste kwartaal in 1997 tot 190.596 gulden in de periode ja nuari tot en met maart 1998. De stijging van de prijzen van par- - ticuliere woningen ligt in Zee- i land drie procent boven het lan- s1 delijk gemiddelde. j Het aantal woonhuizen en ap- parlementen dat werd verkocht daalde in Zeeland in het eerste kwartaal van dit jaar ten op- zichte van 1997. De afgelopen drie maanden werden er 893 woonhuizen verkocht. Een jaar eerder wisselden in dezelfde pe- i riode 933 huizen van eigenaar. Het aantal verkochte apparte- inenten daalde in 1998 met ze ventien tot 1.001. gen voor jeugdhulpverlening een vast aanspreekpunt verlo ren. De Regiopolitie Zeeland is zich inmiddels bewust van het hiaat, en zint op een nieuwe aanpak die aan de wensen van de jeugd zorg tegemoet komt. Volgens politiefunctionaris E. Bogaert, die de klachten uit de jeugdzorg in kaart bracht, zijn nog in de loop van dit jaar verbeteringen te verwachten. Oosterscheldebekken In de persoon van J. Eckhart, chef van het politiedistrict Oos terscheldebekken, is inmiddels een politiefunctionaris belast met de verantwoordelijkheid voor jeugdzorgaangelegenhe den. Volgens Bogaert wordt bin nen de politie nu serieus over wogen om vooral de wijkagent een belangrijke rol te laten spe len in de jeugdzorg. Overleg De kwestie werd donderdag be sproken binnen het Provinciaal Samenwerkingsverband Jeugdhulpverlening. Van de zij de van de instellingen werd er bij de politie op aangedrongen eerst overleg met de jeugdzorg te plegen alvorens organisatori sche maatregelen op het pro bleem los te laten. Politiefunctionaris Bogaert zei tot de conclusie te zijn gekomen dat enkele instellingen voor jeugdzorg zich 'absoluut niet veilig' voelen in hun contacten met de politie, met als gevolg dat niet vrijuit kan worden ge praat. Anderzijds is hem geble ken dat de 'werkers in het veld' altijd wel weer in staat blijken de juiste kanalen aan te boren. Van enkele jeugdzorginstellin gen bleken de vertegenwoordi ger gisteren bereid de hand ook in eigen boezem te steken. „Ik denk dat er van onze kant ook wel eens wat koudwatervrees is. Wederzijds ontbreekt het nogal eens aan begrip voor elkaar. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige asielzoeker en zijn 21-jarige broer veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 maanden. De twee hadden zich vanaf het moment dat ze in Nederland aankwamen in korte tijd schuldig gemaakt aan een reeks van inbraken en auto diefstallen in Zeeland en West-Brabant. De auto die in hun bezit was, werd verbeurdverklaard. Daarnaast moeten ze de aangerichte schade, die beraamd werd op 3207 gulden, beta len. De twee uit het voormalig Joegoslavië afkomstige asiel zoekers komen niet in aanmerking voor een verblijfsvergun ning en zullen na hun straf worden uitgezet. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Terneuzen is donder dag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Ver der moet hij zich onder toezicht stellen van het Zeeuws con sultatiebureau voor alcohol en drugs. De man zocht januari dit jaar in beschonken toestand ruzie met een bezoeker in een Terneuzens café. Na een korte vechtpartij ging hij in opgefok te toestand naar huis. Met een mes op zak ging hij weer op zoek naar zijn opponent, die hij aantrof in een café in het cen trum. Vervolgens trok de man zijn mes en haalde het gezicht van het slachtoffer open van zijn oogkas tot aan zijn mond hoek. De rechtbank noemde het een geluk dat het slachtoffer het overleefd had en achtte poging tot. doodslag bewezen. Zij nam daarom de straf die officier van justitie mr. H.I. den Har- tog twee weken geleden had geëist volledig over. De man stond al eerder terecht voor een reeks zware mishandelingen die hij in 1996 pleegde tegen zijn (ex)vriendinnen. MIDDELBURG - Twee Vlissingse autokrakers van 21 en 29 jaar zijn donderdag door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De twee hadden zich in februari en maart 1997 schuldig gemaakt aan het plegen van 28 auto kraken in verschillende plaatsen op Walcheren. Zij gingen daarbij steeds op dezelfde manier te werk. Eerst sneden ze een autoruitje uit, waarna het ze weinig moeite kostte een portier te openen. Vervolgens werd uit de auto geroofd wat ze dachten te kunnen gebruiken. Het tweetal had bij aanhouding inmid dels al een hele verzameling goederen bij elkaar gestolen, waaronder geluidsapparatuur, gereedschap,- zonnebrillen en verrekijkers. TERNEUZEN - In de Terneuzense Nieuwstraat is woensdag avond een negentienjarige inwoner uit Zaamslag aangehou den omdat hij in het bezit was van 517 gram hennep en een ba- jonet. De man is voor verder onderzoek opgesloten; de drugs en het steekwapen zijn in beslag genomen. SINT PHILIPSLAND - De politie in de gemeente Tholen is op zoek naar mensen die iets te maken hebben met de vergifti ging' van een aantal katten. Donderdag deed een inwoonster van Sint Philipsland aangifte van het feit dat haar kat vergif tigd was. Het ging om een rode kat met een wit befje onder de kin, die sinds dinsdag vermist was. Gisteren trof de vrouw het dier aan langs de slootkant van de Zuiddijk te Sint Philips land, nabij de volkstuintjes. Bij de kat lag een vuilniszak waarin de kat vermoedelijk is vervoerd. Aan de uiterlijke kenmerken zag de eigenaresse dat de kat doorgif om het leven was gekomen. De vrouw heeft al meerdere katten gehad die vergiftigd zijn. De politie vraagt mensen die iets over deze zaak denken te weten om contact op te nemen. Scholieren krijgen uitleg over afvalscheiding op het gemeentelijk milieupark in Hulst. foto Charles Strijd Sinds tweede paasdag worden de eindjes van twee stroomkabels aan elkaar geknoopt om de stroomvoorziening van Zeeuws-Vlaan- deren te kunnen garanderen. foto Willem Mieras doorMieke van der Jagt TERNEUZEN - De schepelin gen die de Pas van Terneuzen doorvaren, moeten wel wat vreemd opkijken. Niet van het ponton, dat op de Middelplaat tussen Ellewoutsdijk en Ter- neuzen ligt. Pontons vol met kraantjes en werktuigen kom je in iedere delta tegen. Maar die tentachtige bouwsel op pa len horen niet in het beeld van de Westerschelde. Het lijken wel longhouses. Maar de mannetjes die ertus sendoor lopen hebben niets van inboorlingen. Ze dragen uniformjassen van Delta Nutsbedrijven, overalls en helmen en knorren op en neer in allerlei rupsbandige voer tuigen. Wat is hier aan de hand? Hen drik Bosch van Delta, project leider, haalt maar eens diep adem om het uit te leggen. Het circus draait al vanaf eerste paasdag en vanaf die tijd is Bosch al in touw. „Het verhaal begint in 1970. Jazeker, 1970. Toen kwam de 150 kilo Volt lei ding van Ellewoutsdijk naar Terneuzen gereed. Dat zijn twee keer drie dikke kabels die eerst door de diepte, dan over de Middelplaat en dan weer door de diepte van de Pas van Terneuzen lopen. Zoiets kost een hoop geld maar daarvoor is de stroomvoorziening ge waarborgd want als er met een zo'n circuit wat misgaat, heb je altijd nog een ander. Slepend anker Maar mis ging het, meteen al in 1970, toen de Vinitia, een schip dat op weg was naar Antwer pen, vergeten was het anker op te halen. Het slepende anker trok vier van de zes kabels in de Pas van Terneuzen door midden. „Die dingen liggen zo diep in de blubber, daar kim je dus nooit van z'n leven meer bij. De PZEM besloot toen de kabels tussen de Middelplaat en Terneuzen maar opnieuw te leggen, een eindje verder. Op de plaat en op de oever in Ter neuzen werden nieuwe aan sluitingen gemaakt en klaar was Kees." Een soort bypass, dus. Het kostte weer een bom duiten maar in 1972 kon de omleiding f eestelij k in gebruik worden genomen. Maar het feest duurde weer niet lang. In 1975 raakte een schip, de Hiddenzee, de weg kwijt in de Pas van Terneuzen en liep aan de zuidkant van de vaargeul aan de grond. En ja, hoor, precies op de plaats waai de PZEM de bypass had ge legd. Slechts één van de drie kabels leek beschadigd en ge lukkig wist iemand zich de twee onbeschadigde kabels van de oorspronkelijke cir cuits nog te herinneren. Twee nieuwe verbindingen werden gemaakt en de Zeeuws- Vlaamse stroomvoorziening was weer gegarandeerd. Stroomstoring „Maar wat gebeurt er nu met Pasen? Door een stroomsto ring in Brabant loopt hier de netspanning op en een sluime rende beschadiging in de Pas van Terneuzen leidt tot kort sluiting. Onderzoek heeft uit gewezen dat de kink in de ka bel is gekomen vlakbij de plek waar de Hiddenzee de andere kabel heeft stukgevaren. Maal ais je goed meerekent, weet je dat er nog een onbeschdigde kabel van de oorspronkelijke circuits ligt. Hoera, denk je dan, dat kunstje van 1975 flik ken we gewoon nog een keer. Mis! Het soort kabel wat toen gebruikt is, bestaat niet meer." Plendrik Bosch zou er mismoe dig van zijn geworden als er niet bij de Zuid-Hollandse stroomdistributeur nog een paar stukjes oude kabel had den gelegen. „Jammer is alleen dat we 200 meter nodig hadden en er maar twee stukken van honderd me ter lagen. Daar moest dus een extra verbinding voor komen en zo'n verbinding maak je niet zomaar eventjes." Uitein delijk timmerden Delta, de aannemer NKF (Nederlandse Kabelfabriek) en onderaanne mer Visser en Smit Planab uit Papendrecht een plan in el kaar wat in veertien dagen moest worden uitgevoerd. „We lopen al te rausen vanaf de eer ste paasdag maar nu ziet het ernaar uit dat we het in tien dagen klaren. Zondag moet het af zijn." Moffen In de steigers die op longhou ses lijken wordt dag en nacht gewerkt aan drie moffen die de kabels moeten verbinden en bij elkaar houden. Het materi eel ligt en staat op het ponton en eenhoovercraftdienst voor ziet het werk van nieuwe ploe gen en eten. Voor de operatie lag geen draaiboek klaar. „Dat kan niet, want de situatie is niet te voorzien. We hebben met man en macht gewerkt aan een draaiboek, vooral om de veiligheid te waarborgen. Maar dat draaiboek is pas zon dagavond echt klaar. Als alles is afgebroken en een weer een tij over de plaat is gegaan. Dan is het net of er niets gebeurd is", zegt Bosch. GOES - De Koersbal Bond Zee land heeft zich donderdagmid dag officieel gepresenteerd in Motel Goes. In deze nieuwe overkoepelende organisatie zijn 32 lokale koersbalverenigingen uit heel Zeeland vertegenwoor digd. Koersbal is een sport die veelal door ouderen wordt beoefend. Het wordt gespeeld op een mat, waarbij de spelers moeten pro beren met de koersbal zo dicht mogelijk bij een kleine witte bal te geraken. Door de oprichting van de Koersbal Bond Zeeland kan onder meer de competitie tussen de verschillende koers balverenigingen in de provincie worden bevorderd. Met het oog daarop zullen ook de spelregels, die nu wel eens per plaats of ver eniging willen verschillen, meer in ovei'eenstemming met elkaar worden gebracht. Daarnaast gaat de bond een blad uitgeven en kunnen nieuw op te richten koersbalvereni gingen beter gesteund worden. Bij de oprichting van de koers- balbond heeft ook de Zeeuwse sportraad, en dan met name de consulent Sport en Bewegen Marja Reijnders, een belangrij ke rol gespeeld. Tot de mensen die nauw betrok ken zijn geweest bij de oprich ting van de Koersbal Bond Zee land behoort ook Hans Das (70) uit Hoogland, in de provincie Utrecht. „Er bestaat op dit mo ment nog geen landelijke koers- balbond. We willen nu eerst gaan proberen de koersbalver enigingen per provincie te bun delen, zoals dat nu ook al in de grote steden het geval is", zegt hijHans Das was in zijn hoeda nigheid van hoofdscheidsrech- ter bij het koersballen al betrok ken geweest bij de oprichting van een overkoepelende koers- balbond in zijn eigen provincie. Zo kwam hij in contact met. Marja Reijnders die op zoek was naar iemand die haar, zoals hij het zelf uitdrukt ,'op streek kon helpen' bij de oprichting van eenprovincialekoersbalbondin Zeeland. Naar aanleiding van zijn inspanningen werd Hans Das donderdagmiddag onder luid applaus benoemd tot het eerste ere-lid van de Koersbal Bond Zeeland. NISSE Fietsexcursie - De Vereniging Natuurmonumenten houdt za terdag 2 mei een fietsexcursie over de bloemrijke dijken van Zuid-Beveland. Deelnemers Worden om 10 uur verwacht bij de schaapskooi in Nisse. MIDDELBURG - Officier van Justitie mr. D. Veurink meende gisteren in Middelburg dat de gewelddadige seksuele hande lingen van een 33-jarige man uit Terneuzen bestraft moest wor den met twee jaar gevangenis straf en tbs met dwangverple ging. „Deze man moet binnen vier muren verpleegd worden, want anders is hij een gevaar voor de buitenwereld, conform zijn relaties." De Terneuzenaar had mei vorig jaar zijn vrouw seksueel mis bruikt door een doucheslang in haar vagina te stoppen. De vrouw kon ontsnappen en rende naakt naar het politiebureau. De officier verzekerde dat de verdachte buitengewoon ex treem gewelddadig tekeer was gegaan. De verdachte zit al bij na een jaar in voorlopige hech tenis, omdat er getuigen moes ten worden opgeroepen en via rapporten van gedragsdeskun digen een beeld van de verdach te moest worden geschetst. Raadsman mr. EG.L. van Ar- denne concludeerde dat het rap port van het Pieter Baan Cen trum een eenzij dig beeld gaf. Hij verzocht om een alternatieve behandeling. De rechtbank doet 7 mei uit spraak. door Jacques Cats VLISSINGEN - Boos was het woord niet, maar voorzitter drs. D. J. van der Zaag van het Bu reau voor Toerisme Zeeland vond donderdag op de bijeen komst rond het 25-jarig bestaan van de vakantieboekingscen- trale wel alle aanleiding om flink uit te halen naar gedepu teerde J. G. van Zwieten. Reden vormden uitlatingen van de gedeputeerde over de bedrei ging van het voortbestaan van het projectenbureau, dat is op gericht om met vernieuwende activiteiten meer publiek naar Zeeland te lokken. Volgens Van Zwieten ziet de toekomst er voor het bureau bedenkelijk uit nu het er alle schijn van heeft dat een initiatief om het bureau in de toekomst te ondersteunen uit een bedrag bovenop de toe ristenbelasting bij de gemeen ten op grote weerstand stuit. Van der Zaag was dan niet boos, maar wel verontwaardigd -'wat een onzin, ik word daar niet goed van' - in de krant te moeten lezen dat het projectenbureau op losse schroeven komt te staan. „Hoe kan dat nou: een niet-aandeelhouder die een oor deel velt over een BV? Schoen maker blijf bij je leest. Wij zijn een organisatie die de eigen boontjes wil kunnen doppen." Volgens de voorzitter van het Bureau voor Toerisme Zeeland is het de taak van directie en be stuur om de bakens zodanig te verzetten dat er geld is om de medewerkers aan de slag te houden. Van der Zaag herinner de eraan dat het ministerie van Economische Zaken drie jaar de tijd heeft gegeven om ervoor te zorgen dat het Zeeuws bedrijfs leven de medefinanciering van het projectenbureau kan over nemen. „De helft van de tijd is nog maar verstreken. Van Zwie ten begint dus veel te vroeg te roepen." De voorzitter onder schreef de visie van directeur Rudi ter Heide dat het projec tenbureau in de anderhalve jaar van bestaan al duidelijk heeft bewezen in een grote behoefte te voorzien. Van der Zaag zegt er van overtuigd te zijn dat het projectenbureau de veroverde plaats in de markt zal weten te behouden en zelfs kans zal zien die verder uit te bouwen. zie ook pag 15: boekingscentrale (Advertentie) Leven in een stroomversnelling naar j in Goes om het c° 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113-220840 vflNTEIM'IEUBEL Als je 's morgens energiek en in top-conditie op wilt staan, moet je 's nachts zo licht als een veertje zijn, zodat je goed en gezond kunt slapen. Een simpele boodschap die hoge eisen stelt aan je bed. Cascade is een waterbed dat volmaakt je lichaam koestert en licht maakt, zodat het kan rusten en de energie voor een nieuwe dag kan verzamelen. Als je in een stroomversnelling wilt leven moet je jezelf het comfort van Cascade gunnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37