Handen ineen voor veilig verkeer Cultuur hóórt bij ontwikkeling stad Holtkampschool in Goes viert het 25-jarig bestaan PZC zeeland vrijdag 24 april 1998 b 1 1 Klimvoorzieningen nodig voor veiligheid Thoolse monumenten Drankrijder Psychotische man opgenomen Politie bekeurt hardrijders Stremming brug bij Sas van Gent Leden laten Kust VVV zitten Projectteam moet alle betrokken partijen in Zuid-Bevelands gebied meekrijgen Achter de aanleg van voorzieningen ten behoeve van de verkeersveiligheid, zoals hier in Ovezande, moet een samenhangend beleid zitten. foto Willem Mieras door'René Schrier HEINKENSZAND - Verschil lende overheden hebben het ie der voor zich al eens geprobeerd om Zuid-Beveland verkeersvei liger te maken, maar niet elk ini tiatief was even succesvol. Ster ker nog, als op een bepaalde weg een maatregel was genomen leidde dat soms tot vervelende nieuwe of gevaarlijke situaties op een andere weg. Vandaar dat op Zuid-Beveland de handen ineen zijn geslagen in een po ging het gebied veiliger te ma ken voor de weggebruiker. Voorzitter van het projectteam dat voor dit doel is opgericht is de Borselse wethouder drs. P. J. Vollaard. Het werkgebied van het team is Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland en ten zuiden van de provinciale weg tussen Goes en 's-Heerenhoek. Het gaat er in de eerste plaats om dat alle partijen die bij het project betrokken zijn het met elkaar eens worden legt hij uit. En dat zijn er nogal wat. Van wegbeheerders als waterschap, Rijk, provincie en gemeenten tot het openbaar vervoer, de landbouw, milieuorganisaties, wegvervoerders, dorpsraden en tal van anderen die in de verste verten iets met het verkeer te maken zouden kunnen hebben. Het ontbreken van dat draag vlak was er in het verleden wei eens oorzaak van dat bepaalde maatregelen gewoon niet werk ten. Inspraak Het projectteam wil een master- plan opstellen, waarin in grote lijnen de maatregelen worden aangekondigd. Iedereen kan daar zijn mening over geven. Daarom wordt er ook een infor matie- en inspraakbijeenkomst gehouden. Iedereen zou er over Verlichting aanhanger weg TERNEUZEN - Een 44-jarige Terneuzenaar deed woensdag aangifte van diefstal van de ver lichting van zijn aanhangwa gen, die geparkeerd stond in het Terneuzense Wilgenplantsoen. De Terneuzenaar is gedupeerd voor 125 gulden. na moeten denken, vindt de Borselse wethouder. En ook al is het plan niet gereed, Vollaard kan zich niet voorstellen dat een aantal (sluip)routes waarvan nu veel gebruik wordt gemaakt in de toekomst zal blijven bestaan. Wat daar precies aan kan wor den gedaan, kan hij nu nog niet concreet aangeven, maar het zal moeten worden gezocht in de in richting van de wegen of des noods de aanleg van zogeheten carterkrakers. Daarover moet nog veel nagedacht worden. Wat Vollaard betreft mag overigens in dat denkproces ook weieens een wat minder conventionele richting in worden geslagen. Hij erkent dat woningen in het bui tengebied en boerderijen na tuurlijk bereikbaar moeten blijven, maar een weg naar zo'n woning mag best bij het huis doodlopen, wat Vollaard be treft, zodat er geen doorgaande of sluiproute gecreëerd wordt. Verder moeten er wat hem be treft beslist een of meer f ietsvei- lige routes door Zuid-Beveland komen. Om daar allemaal ach ter te komen wil het projectteam nagaan wat logische routes zijn voor met name automobilisten en waarom chauffeurs bepaalde routes kiezen. Hij geeft toe dat het aantal ge wonden en doden in het buiten gebied van.de gemeente Borsele en Kapelle nog niet de spuigaten uitloopt. Maar elk slachtoffer is er een te veel, aldus Vollaard. door René Schrier GOES - De Goese Holtkamp school viert zijn 25-jarig be staan in de week van 15 tot en met 19 juni. Het hoogtepunt is een reünie voor oud-leerlingen op vrijdag 19 juni in het huidi ge schoolgebouw. Oud-leerlingen moeten zich voor 20 mei aanmelden voor die reünie. Voor huidige leer lingen zijn er activiteiten als toneel, schoolreisjes en ver schillende verrassingen. De school werd in het school jaar 1972-1973 gehuisvest in een complex aan de Kuyper- laan in de Goese Polder. In dat gebouw waren leerlingen van het rooms-katholiek, protes tants-christelijk en openbaar- onderwijs ondergebracht. Di recteur van de katholieke af deling werd AP. Langeraert. Bij het afscheid van deken C. P. Holtkamp als bisschoppelijk commissaris voor het rooms- katholiek onderwijs werd be kend gemaakt, dat de afdeling- de naam De Deken C Holt kampschool kreeg. De kleuter- afdeling werd Pinkeltje ge noemd. Het zag er in augustus 1972 naar uit dat de school een eigen locatie kon betrekken in het middengebied van de Goese Polder 2. Door allerlei factoren was het gebouw niet op tijd ge reed, zodat de leerlingen de eerste maanden genoodzaakt waren met de bus te pendelen naar de Mariusschool aan de J. P. Coenstraat in Goes. Protest Op donderdag 16 september 1976 konden de rooms-katho- lieke kleuterschool Pinkeltje en de rooms-katholieke basis school C. Holtkamp hun eigen gebouw in de Goese Polder be trekken. Dat ging nog niet zon der slag of stoot. De leerlingen moesten door de modder bag geren om de school binnen te komen. Uit protest tegen die si tuatie besloten de ouders toen hun kinderen thuis te houden, waarna er snel een oplossing voor het probleem was. In 1985 werd na de samenvoe ging van de lagere school en de kleuterschool de naam veran derd in R. K. B. Holtkamp, waar-van R. Houtepen sinds 1981 directeur is. Momenteel telt de school driehonderd leerlingen. Er wordt met ge mengde leeftijdsgroepen ge werkt, waarbij de leerlingen zich in groepen of individueel ontwikkelenaan de hand van vaste leerstQflijnen. Bezoekers van de reünie wordt de gelegenheid geboden de veranderingen die zich in de geschiedenis- van de school hebben voorgedaan te bekij ken op een tentoonstelling, met onder meer foto's en vi deo's. De reünie begint om 20.30 uur en wordt muzikaal opgeluisterd door de band Mu sic 4. Colijnsplaatse delegatie vanuit Japan In beeld COLIJNSPLAAT - De delegatie van de Stichting Colijnsplaat 400 jaar, die momenteel in Ja pan verblijft, laat vrijdag 1 mei van zich horen en zien door met een directe videoverbinding de feestelijkheden in de feesttent op de Oude Haven in Colijns plaat bij te wonen. In de feesttent komen de leden van de delegatie om 11.00 uur 's avonds op het scherm, terwijl ze in Japan om 7.00 uur 's ochtends in een gehuurde studio verslag doen van hun wederwaardighe den. De delegatie is in Japan om het voetspoor van Johannis de Rijke te volgen. De Rijke, gebo ren in Colijnsplaat, ontwierp tal van waterstaatkundige werken in Japan, waaronder de haven van Osaka. Orgelconcert KAPELLE - Organist H. van Putten van de hei-vormde kerk in Kapelle is door ziekte geveld. Dat betekent dat hij zaterdag- geen concert kan geven. Kees van Eersel uit Goes neemt zijn plaats in en speelt hetzelfde programma. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in de hervormde kerk. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Intemet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door René Schrier SINT MAARTENSDIJK - Het college van Burgemeester en Wethouders van Tholen trekt 210.000 gulden uit om zoge naamde klimvoorzieningen aan te brengen aan een viertal mo numenten. Die klimvoorzienin gen zijn nodig volgens de Arbo- wet, zodat de gebouwen door de Monumentenwacht veilig geïn specteerd kunnen worden. Het gaat om het voormalige stadhuis te Tholen, het voorma lige gemeentehuis te Scherpe- nisse, de bibliotheek van Sint Maartensdijk en het monumen tale gedeelte van het gemeente huis in Sint Maartensdijk. Riolering B en W hebben ook besloten geld uit te trekken voor de aan leg van riolering aan de Lange- straat en verbetering van de rio lering achter de woningen aan de Markt in Poortvliet. Er is een plan gemaakt dat voorziet in de aanleg van een riool met een diameter van 315 millimeter in de Langestraat, de aansluiting van regenwaterafvoeren op de riolering en het vervangen of verbeteren van een gedeelte van de riolering achter de woningen aan de Markt. Tevens hebben B en W geld beschikbaar gesteld voor de werkzaamheden aan rioleringen in de Oudelandse- poort te Tholen. Als gevolg van instortingsgevaar moet name lijk het riool in de tuinen van en kele percelen in de Oudelandse- poort buiten werking worden gesteld en moet een tweetal huisaansluitingen overgezet worden naar het riool in de Ou- delandsepoort. Een andere beslissing die B en W genomen hebben is om kavels uit te gaan geven in het gebied Scherpenisse-oost. Het gaat om zes kavels voor vrijstaande wo ningen en acht voor halfvrij- staande huizen. AXEL - Een 28-jarige autobe stuurder kreeg woensdagavond in Axel een boete van 390 gul den van de politie omdat hij bij na twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol genuttigd had. De man werd aangehouden op de Axelse Kerkdreef GOES - De 25-jarige man die woensdag in de Goese Voorstad met een mes een straatmaker in de arm stak, heeft donderdag weer voor problemen gezorgd. Het begon met een melding bij de politie over geluidsoverlast. Het lawaai bleek te komen uit de woning van de man, aan de Voorstad. Hij weigerde, na som maties van depolitie, de deur te openen, waarna de politie met een machtiging tot binnentreden de voordeur opende om de stereo-installatie in beslag te nemen. Terwijl de politie de deur forceerde werd de bewoner van het pand zeer agressief. Toen de politie eindelijk binnen was lag hij ineens als bewus teloos op de vloer van de woning. Plij werd aangehouden, waarna een ambulance werd ontbo den. Na een onderzoek van het ambulancepersoneel bleek er geen medische reden te zijn om hem met een ziekenauto af te voeren, zodat hij met een politieauto naar het politiebureau werd gebracht. Ook tijdens dit transport en verder op het po litiebureau bleef de man zich als bewusteloos voordoen. Na een onderzoek van een politiearts en een psychiater was de conclusie dat de man psychotisch is. Hij is dan ook opgeno men in het psychiatrisch ziekenhuis Emergis te Kloetinge. De politie heeft in de woning van de man de geluidsinstallatie; het mes en een van diefstal afkomstig verkeersbord in beslag genomen. MIDDELBURG - Op het Molenwater in Middelburg zijn don derdag 73 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. Ter plaatse mag tijdelijk maar 30 kilometer per uur worden gere den, in plaats van 50. Naar aanleiding van klachten van om wonenden over te hard rijden voerde de politie Walcheren een controle uit. Van de 409 voertuigen die tussen 15.10 en 16.25 uur langs de controlepost reden, reden er 73 te hard. Eén van hen bereikte zelfs een snelheid van 74 kilometer per uur. Ook op de Rondweg in Biggekerke vond donderdag een snelheids controle plaats. Van de 2910 voertuigen die tussen 8.15 en 16.45 uur langs de radar reden, gingen er 87 over de schreef. Op de Rondweg Biggekerke geldt een limiet van 80 kilometer per uur. SAS VAN GENT - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sas van Gent is in de maanden juni en juli weer geruime tijd gestremd voor het wegverkeer. Rijkswaterstaat gaat in de perioden 25 juni tot en met 29 juni en 16 juli tot en met 20 juli aan de brug uitgebreide onderhoudswerken verrichten. In genoemde periode zal er voor voetgangers en (brom)fiet- sers weer een veerdienst worden onderhouden vanaf zij ka naal E bij Sas van Gent naar zijkanaal F bij Westdorpe. Het pontje zal varen tussen 5 en 23 uur, om de twintig minuten. IJZENDIJKE- Wat een belangrijke stap naar een nieuwe toekomst voor de Kust VW had moeten worden mondde don derdagavond uit in een kortstondige bijeenkomst zonder besluiten. Voor het belangrijkste punt op de agenda van de al gemene ledenvergadering - een statutenwijziging- was de aanwezigheid van tweederde van de 750 leden vereist. Die bleek er niet te zijn en dus kon er geen rechtsgeldig besluit ge nomen worden. Ook de bestuursverkiezing werd om die reden vooruitgeschoven naar de volgende vergadering op 7 mei. Begin juni vorig jaar ontstond er een crisis in de Kust VW. Nadat het toenmalige bestuur door de leden naar huis ge stuurd was dreigde een totale ontbinding van het toeristische belangenorgaan. Een interim bestuur stelde een werkgroep in het leven die een beleidsvisie voor een nieuwe organisatie structuur uitwerkte. Kust VW voorzitter J .I-lage maakte aan het begin van de avond nogmaals duidelijk dat verandering noodzakelijk is omdat de oude werkwijze een potpourri van belangenverstrengeling was. door Marten de Jongh De Culturele Raad Goes moet de po litiek blijven prikkelen om te wer ken aan beleidsvorming op het gebied van cultuur. Want een gemeente die de mond vol heeft over stadsontwikkeling moet goed beseffen dat cultuur daar ook bij hoort. Dat vindt scheidend voorzitter van de culturele raad drs. P. Favicr. Hij legt de voorzittershamer neer zodra er een opvolger is. Reden daarvoor is zijn toetreden tot de ge meenteraadsfractie van het CDA Waarom is het voorzitterschap van de culturele raad niet te com bineren met het raadslidmaat schap „Formeel kan het wel. Ik had tot 1999 kunnen blijven zitten. Maar er is een duidelijke politieke invloed in de cultu rele raad. Dat is op zich geen probleem. We moeten alleen wel oppassen voor een te grote politisering van de raad. Er moeten genoeg mensen overblijven die geheel vrij uit of vanuit een culturele belangengroepering hun zegje kunnen doen. Ander punt is dat ik als raadslid bredere belangen moet vertegenwoor digen dan alleen die van cultuur. Nu kan ik als voorzitter vrijmoedig wat roepen. Vraag is of ik straks altijd aan de verwachtingen van de culturele raad zou kunnen voldoen." Sporen de door u als voorzitter verkondigde standpunten wel met de culturele visie van het CDA? Neem de nieuwe schouw burg. Lang bestond de indruk dat uw partij het eigenlijk wilde hou den bij een veredeld zalencom plex. „Dat het aanvankelijk wat sober was, dat ben ik met u eens. Maar het is keurig bijgesteld in het nieuwe beleidspro gramma voor de komende raadsperio de. Het CDA-beeld is duidelijk ge groeid van een zalencomplex naar iets wat juist een schouwburgvoorziening moet zijn. Waarbij het natuurlijk de vraag is wat we precies onder een schouwburg moeten verstaan. Hoe ziet zo'n voorziening eruit? Wat, dat betreft blijven we in Goes met de schouwburg in een periode van discussie zitten." De culturele raad hekelt bij her haling het gebrek aan cultuurbe leid in Goes. Onlangs gebeurde dat weer. Op wat voor manier is verbetering mogelijk? „Voor alle duidelijkheid: er gebeurt heel veel in Goes. In de bevolking is veel energie aanwezig. Denk maar eens aan een project als De Vesten Verlicht vorig jaar. Vraag is alleen hoe het in de over heidssfeer gaat. Er wordt ad hoe op on derdelen wel een en ander ondernomen. De Grote Kerk is daar een voorbeeld CDA-gcmccntei happy few." li scheidend voorzitter van de Culturele Raad Goes P. Favier: „Cultuur is beslist niet alleen voor de foto Willem Mieras van. Daarnaast is er de schouwburg- problematiek die zwaar heeft gedomi neerd de afgelopen jaren. Maar wat ontbreekt is een heldere visie voor de lange termijn. Cultuur werd lange tijd beschouwd als een randverschijnsel. Als franje. En het is de franje die het eerst wordt afknipt bij geldgebrek. Ge lukkig staat in het beleidsprogramma voor de komende raadsperiode dat er een beleid moet worden ontwikkeld op cultureel gebied. Daartoe hebben we ons verplicht." Op welke gedachte moet dat cul turele beleid geënt zijn? „Heel belangrijk is dat we het breed houden. Cultuur is beslist niet alleen voor de happy few. Ook het voortbe staan van de fanfareorkesten en de to neelgezelschappen in de dorpen moe ten we veiligstellen. Dat hoort er net zo goed bij als je het hebt over het behoud van kleine kernen en leefbaarheid. Neem de vergoeding aan korpsen in Goes. Die is onder het landelijk mini mum. Daar staat tegenover dat we het cultuurbeleid ook regionaal en provin ciaal moeten organiseren. Heel prettig was in dat verband bijvoorbeeld de op merking die burgemeester ir. J. L. M. Mandos van Borsele enkele maanden terug maakte. Hij zei toen dat die schouwburg in Goes er beslist moet ko men." Binnen de raadsfractie van het CDA blijft u zich bezighouden met cultuur. Brengt dat niet het gevaar met zich mee dat mensen u blijven zien als verlengstuk van de culturele raad? „De portefeuille cultuur overlaten aan een collega in de fractie, dat lijkt mij een verkeerde optie. Het zou niet erg ef ficiënt zijn mijn specifieke kennis op cultureel gebied ongebruikt te laten liggen. Natuurlijk moet we af van het beeld van voorzitter van de culturele raad. Maar het opkomen voor de belan gen van cultuur is een rol die ik in de ge meenteraad graag op mij wil nemen." van Dimico met greepjes Starck Een oude steiger. De Dimico-kast staat er pontificaal op het plankier. Hout op hout. Tijdloze schoonheid op een tij loze getijdenkaai. Misschien om te zeggen dat je behalve een breedbeeld-tv plus audio en video - heel slim met uittrekplateau en "verdwijndeuren" - ook kostbare herinneringen kunt opbergen in zijn ijzersterke vormgeving. Echt een kast voor mensen die creatief en helemaal van deze tijd zijn (Advertentie) Kees den Herder 125, SerooskeVke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35