Waterschap staat bioscoop toe Actie voor slachtoffer miskoop PZC Afkeer van communisme maar ook heimwee naar de intimiteit van toen Bouwen en Wonen Borsele draait slecht Drie jaar cel geëist wegens moordpoging Yvonne Keuls doet haar zegje zeeland Omwonenden Spuikom Vlissingen stappen naar de rechter kunst cultuur vrijdag 24 april 1998 sbw 10 Met dit huis in Yerseke kocht de familie De Koi reen kat in de zak. foto Willem Mieras door Marten de Jongh YERSEKE - Geen droomhuis maar een bouwval. Dat er wat moest worden opgeknapt aan de koopwoning in Yerseke wist de nieuwe eigenaar. De familie De Koeyer vermoedde echter niet dat het optrekje achter de Noordzandstraat op instorten stond. Daar kwam De Koeyer pas achter tijdens het vertim meren. Het echtpaar met twee kinderen dat tijdelijk onder dak heeft gekregen in een plaatselijk bungalowpark verkeert in ernstige financiële nood. Een groep Yersekenaren is een actie begonnen om de fa milie geldelijk te steunen. Het huis dat in de steigers staat, ziet eruit alsof er een bom op is gevallen. Op een aantal houten dakspanten na is de bovenverdieping verdwe nen. Rood zeil is bij wijze van dakbedekking over de woning gespannen. Groene rolluiken voor de ramen moeten afweer bieden tegen pottenkijkers. Een groep Yersekenaren trekt zich het lot aan van de uit het dorp afkomstige familie De Koeyer. De actievoerders plaatsten in het Reimerswaal- se advertentieblad een oproep aan dorpsgenoten om geld over te maken voor het gedu peerde gezin. De oproep ver meldt dat het huis in goed ver trouwen werd gekocht van een makelaar. Dat gebeurde op grond van een taxatierapport waaruit De Koeyer niet zou hebben kunnen opmaken dat de woning een bouwval is. Pas tijdens het opknappen bleken de gebreken zich op te stapelen met als resultaat dat het huis op instorten staat. Schuur Vanwege de rechtszaak die nu loopt is het gezin De Koeyer terughoudend met het ver strekken van informatie. Ook W. Schrier uit Yerseke, één van de actievoerders, wil op de kwestie zelf niet ingaan. „Het enige wat wij willen is helpen. De Koeyer zit financieel zo moeilijk. De woning zou ei genlijk afgebroken moeten worden." Bij een plaatselijke bank is een rekening geopend op naam van het gedupeerde gezin. Of daar al veel geld op is overgemaakt, kan Schrier on mogelijk zeggen. „Wij willen zelf niet weten wie er geld stort en hoeveel. De bank houdt al les bij." De rekening blijft een maand openstaan. Volgens Schrier mag het gezin De Koeyer tot half mei in het bungalowpark blijven. De familie wil daarna slaapplaatsen inrichten in de bij het huis behorende schuur. door René Schrier Schrijfster houdt vooral een lofzang op zichzelf door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De in Vlissin gen geplande megabioscoop mag gebouwd worden van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het dagelijks bestuur heeft de Cinema Groep BV ontheffing verleend om vlakbij de zeewe ring te bouwen. Omwonenden stappen naar de rechter om de beslissing aan te vechten. De nieuwe bioscoop is net ach ter de Boulevard Banker! ge pland, aan de rand van de voor malige Spuikom. De locatie ligt direct tegen de zeewering aan, die in 1981 achter de Vlissingse boulevard is gelegd. Het is een taak van het waterschap om er voor te zorgen dat achter die waterkering genoeg ruimte blij ft voor een toekomstige dijk versterking. Officieel mag er dertig meter uit de dijk niet worden gebouwd. Wie binnen die zone wil bouwen, heeft een ontheffing nodig. Fundering De Cinema Groep BV heeft die ontheffing aangevraagd en on danks bezwaren van omwonen- (Advertentie) KEUKEN SHOWROOM ZO, DE VERBOUWING EN INRICHTING VAN ONZE SHOWROOM ZIT EROP. NU STAAN ER WEER 22 SPIKSPLINTERNIEUWE BEAUTY'S OPGESTELD. Kom kijken BouwCenter DeJagerTolhoek Sianieyweg 2, Goes tel. 0113 - 2A 66 .00 S Deuren Kasten Keukens B Tegels 8 Sanitair B Alles voor bouw en interieur door Anouk Mommer MIDDELBURG - „Daniël Maandag, de hoofdpersoon uit het gelijknamige boek, is een onzekere jongen die zichzelf wil bewijzen. Was u vroeger zelf ook zo?" Als reactie op de vraag be gint schrijfster Yvonne Keuls te vertellen over wat zij in de oor log heeft meegemaakt en hoe ze haar emoties de baas is gewor den. Ze lijkt de vraag vergeten. Pas na tien minuten komt ze er kort op terug. Ze was vroeger nogal bescheiden, zegt ze, maar kon goed observeren. Waarna ze uitweidt over een andere ge beurtenis in haar leven. Yvonne Keuls was donderdag te gast op de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren in Middelburg. Wat voor vragen de VWO-3 leerlingen ook hadden voorbereid, de schrijfster ge bruikte ze als aanknopingspunt om haar eigen zegje te doen. Wat ze te vertellen had was interes sant, maar leek van tevoren in gestudeerd. Yvonne Keuls hield voornamelijk een lofzang op zichzelf. Opvangtehuis Ze is de eerste in Nederland die een opvangtehuis voor soft- drugsverslaafden heeft opgezet. den ook gekregen. „Wij hebben extra eisen gesteld aan de fun dering, zodat die ook als water kering kan dienen", aldus dijk graaf W. A Gosselaar, „en het gebouw is op ons nadrukkelijk verzoek ook enkele meters op geschoven. Dat was voor ons voldoende reden de ontheffing te verlenen." Het waterschap Zeeuwse Eilan den heeft eerder in een soortge lijk geval de sloop van een paar denstal bij Rilland bevolen. Die was te dicht bij de Westerschel- dedijk gebouwd. Volgens Gos selaar bestaat er een essentieel verschil tussen beide gevallen: de bioscoop komt inde bebouw de kom, de stal stond daarbui ten. Ook Rijkswaterstaat maakt dat een onderscheid. Bij de bouw van de bioscoop in Vlissingen zal Zeeuwse Eilan den toezicht houden op nale ving van de gestelde eisen. Het begin van de werkzaamheden zal minstens drie werkdagen te voren aan het waterschap moe ten gemeld. Precedent Wanneer dat het geval zal zijnis volstrekt onduidelijk. Omwo nenden die bezwaar maakten bij het waterschap, zijn niet van plan het erbij te laten zitten. „Het waterschap schept een ge vaarlijk precedent", vindt R. H. Buitenrust Hettema. „Straks mag er overal vlakbij de zeewe ring worden gebouwd, wat de veiligheid niet ten goede komt. Bui tenrust Hettema verliest ook uitzicht door de bouw van de bioscoop. Buitenrust Hettema kondigt aan naar de rechtbank in Mid delburg te stappen om schorsing van de ontheffing van het wa terschap aan te vragen. Hetzelf de heeft hij al gedaan, namens andere omwonenden, met be trekking tot besluiten van de ge meente Vlissingen. Die heeft een bouwvergunning afgegeven en het bestemmingsplan gewij zigd. Zolang de rechter nog geen uit spraak heeft gedaan in deze procedures, kan de bouw van de bioscoop niet beginnen. Bij de rechtbank in Middelburg was donderdagmiddag nog niet be kend wanneer de zaken dienen. Voor haar boek Het verrotte leven van Floortje Bloem trok ze anderhalf jaar op met 51 heroï- nehoertjes in Rotterdam: „Ik ging er 's nachts naartoe met een rugzak vol medicijnen en si naasappels. Ik heb veel met hen meegemaakt. Ook heb ik een jaar lang in mijn eentje zeven verslaafde jongeren begeleid. Ik heb contact gezocht met hun ouders. Toen kwam ik erachter dat er een vergeten groep was in Nederland: de ouders van ver slaafden." Wederom was ze de eerste in Nederland die daar iets aan deed. Ze richtte oudergx-oe- pen op en heeft ze jarenlang be geleid. „Ik heb altijd al gewaarschuwd voor softdrugs, maar ik werd toen door iedereen uitgela chen", zei ze nadnakkelijk, als iemand haar vraagt hoe ze over druggebruik denkt. De schiijfster zegt zelf vroeger geen drugs te hebben gebruikt. „Alleen heb ik een paar keer hasjcake gegeten. Maar dat wist ik toen niet. Het heeft op mij ook geen enkele uitwerking gehad." Ze raadt de jongeren nadrukke lijk aan om van de softdrugs af te blijven, omdat ze er manisch depressief van kunnen worden. Als mensen er aanleg vóór heb ben, zal de depressie zich door het gebruik van drugs veel eer der nfanifésteren, zegt Keuls. Haar joodse vader en Indische moeder komen als een rode draad temg in de verhalen die ze de leerlingen vertelt. Ze is nog steeds eenbeetje geëmotioneerd als ze het over haar joodse vader heeft, die voor haar ogen werd opgepakt tij dens een razziaVan hem heeft ze het ruimtelijk in zicht geërfd dat ze nodig heeft om haar verhalen en toneel stukken op te bouwen. Van haar moeder heeft ze het ta lent gekregen om verhalen te vertellen. „Vertel, vertel, was een toverwoord. Dan gaven mijn broei's en zussen elkaar en hand. Mijn moeder kwam in het midden zitten en begon te ver tellen. Ze kon bijna niet lezen of schrijven, maar ze vertelde fan tastische volksverhalen." Keuls ontkende dat haar boe ken enkel droevig zijn. Haar doel is een verhaal te schrijven met een traan en een lach. „Mensen onthouden iets veel beter als ze ergens om kunnen lachen, Als ze alleen maar ellen de lezen, leggen ze het boek weg. Het zit ook in mijn natuur. Ik ben een oorlogskind. Zonder la chen zou ik niet meer in leven zijn geweest." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De roman Medea en haar kinderen van de schrijfster Ljoedmila Oelitska- ja (Siberië, 1943) lijkt verdacht veel op een oude Russische fa miliekroniek in de stijl van Tsje- chov. Toch had het twee jaar ge leden gepubliceerde boek nooit een eeuw geleden geschreven kunnen zijn. Want de thematiek van liefde en ontrouw mag dan tijdloos zijn, elke bladzijde van het boek is ook doordrenkt met de geschiedenis van zeventig jaar communistische dictatuur. Op een ambivalente manier, zo liet de schrijfster donderdag avond merken tijdens haar be zoek aan de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Uit het boek spreekt een afkeer van het communisme, maar tegelijker tijd nostalgie naar een samenle ving waai'in Russen op elkaar waren aangewezen. Oelitskaja was de belangi-ijkste gast in een uitgebreid program ma met de titel 'Rusland in beeld', dat onderdeel uitmaakte van het festival Cultureel Ge klemd. 's Middags hield verta ler Arie van der Ent een betoog over veranderingen in de Russi sche literatuur van halvexwege de vorige eeuw tot vandaag. Het avondprogramma begon met een diapresentatie van Marian ne en Tormie de Rijke, die met een camper door Rusland zijn gereisd. Vervolgens keerde Van der Ent terug, ditmaal om Oelitskaja te interviewen, wier boek Medea en haar kinderen hij in het Nederlands heeft ver taald. Jongste generatie Over de moderne Russische lite ratuur is in Nederland weinig bekend. Na het succes van Solz- jenytsin, Ribakov en Paustovski is het stil geworden en dat op een moment dat meer Russische boeken dan ooit worden ver taald. Van der Ent had 's mid dags aangegeven dat de jongste generatie Russische auteurs, van wie Viktor Jerofejev de be kendste is, voornamelijk be staat uit nihilisten die beseffen dat de mens slecht is en het leven geen zin heeft. In hun boeken bekritiseren en ridiculiseren zij de hedendaagse maatschappij. Oelitskaja hoort daar niet bij. Ondanks slechte exvaringen is ze niet zonder idealen. In het avondgesprek werd daar op ingegaan. Oelitskaja stelde zich voor als een jonge schrijf ster. Ze is 55, maar publiceert nog niet zo lang en wordt daar om in Rusland tot de nieuwko- mers gerekend. Eerder was ze bioloog. „In plaats van een oude bioloog ben ik een jonge schrijf ster. Uit dat idee put ik kracht." Met het verhaal van Medea en haar kinderen heeft ze twintig jaar rondgelopen, „Ik heb een boom geplant die na twintig jaar vrucht heeft gedragen. Ik heb niet de tijd een dergelijk groot boek ooit nog eens te schrijven." In de roman spelen twee driehoeksverhoudingen een rol. „Dat is een eeuwig the ma", aldus Oelitskaja. „Over spel, ontrouw en verraad be stonden duizend jaar geleden en over duizend jaar bestaan ze nog. Alleen verschilt per gene ratie de manier waarop we er mee omgaan." In Medea en haar kinderen beschrijft ze onder meer de generatie van de jaren zeventig die vindt dat naast het huwelijk nog heel veel mogelijk moet zijn. De tragische zelf moord van een van de persona ges toont aan dat niet iedereen die redenering kan volhouden. Oelitskaja benadert tijdloze thema's vanuit een actuele in valshoek. Omgekeerd lijkt ze de tijdgebonden politieke werke IIEINKENSZAND - De afde ling Bouwen en Wonen van de gemeente Borsele draait niet goed. Het college van burge meester en wethouders van Bor sele wil dan ook een eerder aan gekondigde bezuiniging met één formatieplaats niet door voeren. Verder zal er structureel werk uitbesteed moeten wor den. Ook moet er externe hulp komen om achterstanden weg te werken. B en W schrijven dat in een voorstel aan de gemeente raad. Die vergadert daar don derdag 7 mei over, vanaf 20.00 uur. Klantgericht werken is een pro bleem op de af deling, er worden fouten gemaakt, delen van het takenpakket worden niet meer adequaat uitgevoerd en het in huren van personeel geeft orga nisatorisch veel druk en kost door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen een 22- jarige man uit Terneuzen is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg drie jaar gevangenis straf geëist. Officier van justitie mr. R. Jeu ken achtte poging tot moord be wezen. Een 19-jarige mededa der uit Sas van Gent kreeg nog geen eis te horen, omdat de ï'echtbank eerst een psycholo gisch onderzoek wil afwachten. Een psychiater had wel al vast gesteld dat de Sassenaar ver minderd ontoerekeningsvat baar moet zijn geweest. Het drama speelde zich begin dit jaar, zaterdag 17 januari, hoofdzakelijk af op het indu strieterrein in Terneuzen. Een 31-jaidge zwak begaafde man werd de bewuste avond, onder bedreiging, door de twee man nen meegenomen naar de rusti ge plek. Daar werd het slachtof fer meermalen met een mes gestoken. Ook werd met een koevoet tegen zijn hoofd gesla gen. Hij dacht dat ze hem gingen vermoorden. Het slachtoffer liep zware verwondingen op aan borst, hoofd en linkerarm, lijkheid alleen maar te kunnen becommentariëren via een ogenschijnlijk tijdloos, of op zijn minst ouderwets vertrouwd aandoend beeld van het dage lijks leven. Medea's huis op de Krim is een verzamelplaats voor broers, zusters, nichten, neven en him kinderen. Collectief portret De Russische schrijfster gaf aan dat die wereld in het boek alles van doen heeft met de dictatori ale Sovjet-Unie en de chaoti sche maatschappij waarvoor die heeft plaatsgemaakt. „Me dea is een collectief portret van mijn verzameling oude vrien dinnen die me leerden'hoe je weerstand moet bieden aan de overheid, door een innerlijke vrijheid. De Krim die ik heb be schreven, met Medea als matri arch van een familie van allerlei nationaliteiten, is voor mij een model van de ideale wereld. Het is in het buitenland altijd moei lijk uit te leggen hoe het leven in de Sovjet-Unie was. We zochten elkaar op, aten en kletsen vaak hele nachten. In het huidige Rusland, dat steeds meer op het Westen lijkt, kijkt men soms met heimwee terug naar die intimi teitvan toen." veel geld. De controle van bur gers die de regels in de sfeer van bouwen en wonen moeten nale ven schiet erbij in. Op dat gebied is een achterstand ontstaan die een extern bureau weg moet werken. Een ander probleem is dat de uitbesteding van het bouw en woningtoezicht te ver is doorgeschoten. Rapport De niet mis te verstane kritiek was al eerder gesignaleei'd. On langs is een rapport gereedge komen naar de doelmatigheid van de afdeling. Het rapport be vat een analyse van de kwetsba re situatie waarin de afdeling zich op dat moment bevond en aanbevelingen hoe van die afde ling weer een optimaal functio nerende eenhëid te maken. Een van de aanbevelingen is de voorgenomen bezuiïiiging op een arbeidsplaats ongedaan te maken. waarbij de slagader was door gesneden. De officier van justi tie vond dat de verdachten het moordplan vantevoren hadden beraamd. Zelf voelden ze zich door 'Knorretje', zo werd hij ge noemd, bedrogen. Hij zou geld van hen hebben achtei'gehou- den. Samen met een derde man waren ze eerder die dag naar zijn huis gegaan om waardevol le spullen weg te halen. Dit ging gepaard met Mappen. De offi cier meende dan ook dat behal ve de poging tot moord ook dief stal met geweld bewezen kon worden. Volgens de raadsvrouw mr. R. S. Sewdajal was haar cli ënt een'meeloper'. „Hetisineen dronken bui gebeurd. Knorretje pesten, dat deden ze graag. Mijn cliënt zag het als een grap. Hij was er enkel om zijn spullen te halen." Haar conclusie was dat er een voorwaardelijke straf diende te volgen. Namens het slachtoffer, die nog herstellende is van zijn verwondingen, werd een scha declaim van ruim 12.000 gulden ingediend. De officier meende dat de materiële schade tot een bedrag van 2.767 gulden kon worden toegewezen. De recht bank doet 7 mei uitspraak. Beter leren schilderen in de Ardennen MIDDELBURG - De Middel burgse kunstschilderes Trees Verwilligen is drie jaar geleden gestopt met lesgeven toen ze ou de schilderijen ging restaure ren. Maar één gewoonte heeft ze gehandhaafd. Ze organiseert al twaalf jaar lang vakantieweken waarin schilders en tekenaars zich in hun professie of hobby kunnen bekwamen. Dit jaar gaan de reizen naar de Franse Ardennen en het Bourgondische stadje Noyers-sur-Serein. „De redenen dat ik ooit met deze vakanties begon, waren mijn reislust en het feit dat ik graag een tijdje met een groep mensen ergens logeer", zegt Verwilligen. „Het schilderen staat natuurlijk centraal. Maar heel bewust noem ik het ook vakanties. Sommige mensen komen om zich uit de naad te werken. Die zijn na vier dagen overver moeid. Schilderen is een zeer in tensieve bezigheid. Dus is ook ontspanning van belang." De twee schildervakanties ver schillen van karakter. De eerste richt zich op uiterlijk en omge ving, de tweede meer op het in nerlijk. Met Pinksteren wordt in Noyers-sur-Serein een hotel aangedaan dat kunsthistorica Margreet Kluizenaar is begon nen. Verwilligen: „Het hotel is zo bizar. Het is een mix van Mid deleeuwen en moderne kunst. We gaan naar die streek om een omgeving te schilderen die in het geheel niet toeristisch is." Meditatie Half augustus gaat de reis naar een verbouwde boerderij in de Franse Ardennen. De eigenaren zijnyoga-leraren die 's morgens dan ook met de cursisten een aantal oefeningen doen. Het eten is biologisch-dynamisch. Verwilligen: „We gaan daar ook mandeia's schilderen. Dat ge beurt op basis van meditatie. Ie dereen overtreft daarin zichzelf- Het lijkt alsof de symboliek in de schilderijen spontaan naar boven komt." Verwilligen ziet zich tijdens de vakantieweken liever als bege leider dan als docent. „We wer ken in Meine groepen dus voor; iedereen is veel persoonlijke aandacht. Maar ik laat iedereen in zijn waarde. Ik ga mensen geen technieken aanleren, of zo. Ik wil mensen helpen tjoor te; dringen tot de kern van wat we daar zien. In Bourgondië moe ten ze leren schilderen zonder het landschap voor ogen te heb ben. Het gaat om een expressie van een eerder opgedane im pressie." Inlichtingen: 0118-616400. Ljoedmila Oelitskaja (links) in gesprek met Arie van der Ent. foto Ruben Oreel Leerlingen van de CSW luisteren naar schrijfster Yvonne Keuls. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34