Neufchateau wenst Dutroux dood pze Maatregelen tegen files zijn te omstreden voor verkiezingsstrijd PZC feiten en meningen Ontsnapping misdadiger nummer één nieuwe mentale dreun voor België Ray neemt waarheid over moord op King mee in zijn graf Vervoer topcriminelen in Nederland strenger Absurdistan vrijdag 24 april 1998 door Paul Koopman In Neufchateau was de bevol king al gewend aan het komen en gaan van Mare Dutroux, de ene keer voor verhoor, dan weer omdat hij aan de rechter moest worden voorgeleid, de laatste dagen omdat hij zijn dossier wilde bestuderen. Het werd een routine, een routine waar de meest beruchte misdadiger van België handig misbruik van heeft gemaakt, meent de slager Jean Louis Conrard, die zijn zaakje pal tegenover het Paleis van Justitie heeft. .In het begin werd een hele poli tiemacht op de been gebracht om Dutroux hier af te leveren, maar de laatste maanden werd de bewaking steeds lakser", meent Conrard. Volgens de sla ger werd Dutroux met steeds meer égards behandeld. „Daar heb je hem weer, de toerist, zei den wij tegen elkaar. In twee jaar moet er een soort vertrou wensband zijn gegroeid met zijn bewakers. Vandaag hebben ze duidelijk niet goed opgelet, en dan is de vogel gevlogen. Dat komt ervan". De slager veegt zijn handen af aan zijn schort: „Wat mij betreft schieten ze hem straks in de bossen dood. Dos sier gesloten". Neufchateau wemelt van de journalisten en cameraploegen, nog geen anderhalf uur nadat misdadiger nummer één van België een van zijn bewakers een pistool ontfutselde en op een drafje naar de hoofdstraat hol de om daar een Renault Mégane te bemachtigen. Dat hij op die voettocht van een paar honderd meter niet getackeld is door een woedende burger heeft volgens de uitbater van café De Vrijheid - óók in de schaduw van het Pa leis van Justitie - te maken met de verwarring van het moment. „Een van mijn stamgasten dacht dat het een brandweer man was. Je herkent zo'n man niet meteen", zegt kastelein Jo se Guiot. Kameleon Aan de bar wordt opgemerkt dat Dutroux in zijn leven meer dere gedaanteverwisselingen heeft ondergaan: mager, vlezig, met snor, zonder snor, met baard en snor of gladgeschoren. Vol- door Hans Leber Volgens het ministerie van Justitie is een ontsnapping zoals die van Mare Dutroux in Nederland onmogelijk. Bij ver voer van criminelen van het ka liber van Dutroux gelden in het Nederlandse gevangeniswezen speciale regels. Voor een bezoek aan bijvoor beeld een rechtbank of zieken huis worden speciale eenheden ingehuurd door de Nederlandse gevangenissen, die zich uitslui tend bezighouden met het transport van gedetineerden. Tijdens het rianspoxi; krijgt de gedetineerde een koppelriem om. Daaraan worden de hand boeien vastgemaakt, zodat de bewegingsvrijheid heel erg klein is Bij transporten van cri minelen met een groot vluchtge- vaar (zoals bij het geruchtma kende proces van de Hakkelaar) worden risicoanalyses ge maakt, vooraf routes gecheckt De geboeide en een kogelvrij vest dragende Ray wordt 18 juli 1968 naar zijn cel geleid. foto a rc h ief AP van onze redactie buitenland Met de dood van James Earl Ray is de waarheid over de moord op de zwarte Amerikaanse mensenrech tenactivist Martin Luther King verder weg dan ooit. Ray bekende in eerste instan tie dat hij King op 4 april 1968 had vermoord. Kort daarna trok hij die bekente nis in en vroeg vergeefs om een nieuw proces. Dat leidde tot theorieën over betrokkenheid van derden bij de moord op King. Tot op de dag van vandaag is het mysterie rond de moord op dominee King niet opgehel derd. De familie van King" zei in een reactie op de dood van Ray: „Dit is een tragedie voor de natie. Amerika zal nooit profiteren van een nieuw proces dat onthullingen over de moord en feiten over Ray's onschuld had kunnen op brengen". Eerder deze maand zei de Amerikaanse minister van Justitie, Janet Reno, dat ze een verzoek van de weduwe van King om een federale commissie de moord te laten onderzoeken in overweging wilde nemen. Reno deed haar belofte in een gesprek met Coretta Scott King, dat plaatsvond op ver zoek van president Clinton. Kings weduwe meende dat er in Atlanta nieuwe informatie voorhanden was die de theo rie steunt dat de moord een complot was waarbij meer mensen betrokken waren dan alleen James Earl Ray. Volgens de officiële versie schoot James Earl Ray Mar tin Luther King op 4 april 1968 dood op een balkon van een hotel in Memphis, in He staat Tennessee. Korte tijd daarna bekende hij, later be weerde hij dat dat was ge beurd onder druk van zijn advocaat, Percy Foreman. Die had hem ervan overtuigd dat hij met een bekentenis niet de doodstraf zou krijgen. Foreman overleed in augus tus 1988. Het aantal betrok kenen dat voor een eventuele waarheidscommissie duide lijkheid zou kunnen ver schaffen over de moord op King is daarmee erg klein ge worden. Ray werd na zijn bekentenis veroordeeld tot 99 jaar ge vangenisstraf. De afgelopen jaren bracht hij bijna meer tijd in het ziekenhuis door dan in zijn cel in Tennessee. Begin maart raakte hij in een coma, waar hij na enkele da gen weer uitkwam. Hij leed aan levercirrose maar mocht niet voor een transplatie worden overgebracht. Maandag werd hij opgeno men in een ziekenhuis in Nashville, waar hij opnieuw in coma raakte. Hij kwam niet meer bij en overleed gis teren op 70-jarige leeftijd. Zijn laatste advocaat Wil liam Pepper zei vlak na zijn dood voor de Amerikaanse zender CNN dat Ray „geen enkel geheim heeft meegeno men in zijn graf'. Kings na bestaanden zullen het niet geloven. ANP gens de laatste berichten had Dutroux die ochtend alleen een snor. „Het is een kameleon. Vind zo iemand maar eens terug". „In- croyable!" (ongelooflijk) is het woord dat de inwoners van Neufchateau donderdagmid dag bijna zonder uitzondering in de mond nemen. Dat een se riemoordenaar als Dutroux met een simpele manoeuvre uit het Paleis van Justitie van Neuf chateau wist te ontsnappen is volgens de plaatselijke bevol king het zoveelste bewijs dat politie en justitie in België niet tegen hun taken zijn opgewas sen. „Neufchateau opent zijn deu ren", staat op een levensgrote billboard bij de ingang van de gemeente in de Ardennen, maar dat het plaatsje ook zijn deuren voor de zedenmisdadiger zou openen, had niemand voor mo gelijk gehouden. „Nou ja, het waren gendarmes uit Arlon die hem hebben laten lopen. Ons kun je het moeilijk verwijten", zegt mevrouw Cecile Laruelle, net klaar met boodschappen doen. Niet fier Bij het politiehoofdkantoor staat Annand Gendebier zich zichtbaar te verbijten. „Het is toch verbijsterend dat deze man kan ontsnappen? Ik ben er niet fier op Belg te zijn", bekent hij. Een bejaard echtpaar wil niet met naam in de krant, maar dat hoef volgens hen ook niet. „Wij spreken namens het hele volk als we zeggen dat we ons diep schamen. Wie kan het daarmee oneens zijn? Heel de wereld heeft dezelfde gevoelens van ontzetting". Aan de trappen van het Paleis van Justitie hangen nog de door zon en regen verbleekte affiches van de meisjes die door Dutroux ontvoerd en vermoord werden: An, Eefje, Julie en Mélissa, en ook portretten van andere ver miste of vermoorde kinderen zoals Liam, Kim en Ken, Natha lie en Loubna, opgehangen door het comité 'Les enfants de Bas- togne' (De kinderen van Bastog- ne). Hoog daarboven torent een bronzen beeld van de patroon heilige van Neufchateau: de en gel Saint Michel die een demon aan zijn lans spiest. Saint Michel, vertelt het bejaar de echtpaar, werd in stilte be dankt toen stadsgenoten Bour- let en Connerotte Dutroux in de zomer van 1996 in de boeien wist te slaan; kort daarop nog twee vermiste meisjes Laetitia en Sabine uit zijn kelder in Mar- cinelle bevrijdend. Niemand had gedacht dat justitie en poli tie in Neufchateau, in Brussel en extra arrestatieteams (AT's) ingeschakeld die 'onopvallend' de stoet volgen. Ook worden soms helikopters ingezet. P. Koehorst, directeur van de ge vangenis Nieuw Vosseveld Vught, waar de extra beveiligde inrichting (ebi) zich bevindt, heeft even gedacht dat Dutroux niet alleen was uitgebroken. „Toen we het bericht hier hoor den waren we eerst bang dat ie mand die ooit in de ebi zat, mee was uitgebroken. Een zware jongen. Maar wat er in België is gebeurd, mag niet kunnen. En hoeft ook niet", aldus Koehorst. „Uit wat ik heb gehoord, maak ik op dat Dutroux geen hand boeien om had (ze waren vlak voor Dutroux' ontsnapping af gedaan - red.) en dat hij geen stok in de broek droeg. Hij heeft zo te veel bewegingsvrijheid ge had. Dat is falen - maar dat die man vrij rond loopt of heeft ge lopen, betekent al dat er gefaald is." GPD Ontsnapping Dutroux uit justitiepaleis Neufchateau B E G Houffalizs/o 15.00 uur: Dutroux over meestert bewakers bij bezoek aan justitiepaleis en vlucht vervolgens in een auto. Donderdagmiddag: transport Dutroux vanuit gevangenis Arlon naar Neufchateau. 18.35 uur: Dutroux opgepakt in bos bij St.-Médard yLTNonville» FRANKRIJK 15 km anp/afp „Ach, de politiek belooft zovéél." Dat is de meest gehoorde uitspraak van de kiezers voorafgaand aan de Tweede-Kamer verkiezingen. De burger heeft gelijk, de politici be loven erg veel. In 1994 was dat zo, en nu in 1998 weer. Een terugblik: maakten de partijen iets van hun beloften waar in de afgelo pen jarenEn hoe kijken ze er nu tegen aan? Tot 6 mei komt elke dag een hei kel thema aan de orde. Vandaag aflevering één: ,S£3>* door Dineke van der Burg Autootje pesten? Filebeper king? Er heerst in de verkie zingstijd een angstvallige stilte rondom dit onderwerp. Er valt ook nauwelijks te scoren, want elke vorm van filebestrijding is tot nu toe mislukt. Hoe stonden we ervoor in 1994? 'Aantal files met twintig pro cent gestegen', kopte een krant begin 1994. Het is droevig ge steld met de doorstroming in Nederland. De wegen in en naar de Randstad slibben dicht en el ke ochtend opnieuw hoort de ra deloze automobilist op de radio de steeds langer wordende ver keersinformatie. Ondanks verwoede pogingen lukt het CDA-minister Maij- Weggen van Verkeer niet de files in te dammen. Haar stokpaardje De carpoolstrook (links) was een kort leven beschoren. - meer mensen i n één auto - doet z'n intrede. Zij wijst op de cij fers: in 1993 is de gemiddelde bezetting van een auto in de spits 1,2 personen. Als dit stijgt naar 1,6 personen, is de spits verdwenen. Maij komt met het idee voor een carpoolwisselstrook, tot afgrij zen van politie, oud-ministers, oppositi e en autorij dend Neder land. Toch zet Maij haar plan door en reserveert ze 93 miljoen gulden voor dit experiment. De proef mislukt, na een jaartje sluit de baan. Een ander stokpaardje - reke ningrijden (een vorm van tol heffing) - haalt het niet in de Ka mer. Tegenstemmer is onder meer WD-woordvoerster Jor ritsma. Later, als Jorritsma zelf ministeris geworden, zetzij ver rassend genoeg dit onderwerp opnieuw op de politieke agenda Wat is er gedaan? Net als haar voorgangers, riekt ook mi ni ster Jorritsma vol vuur ten strijde tegen de oprukkende files. Vol trots kondigt zij aan dat er een pakket maatregelen komt om het autogebruik in te perken. De maatregelen staan in de nota Samen Werken aan Bereikbaarheid (SWAB), die de bewindsvrouw al snel als een soort bijbel gebruikt in de vele debatten over de mobiele Ne derlander. De maatregelen zijn zeer divers, Rekeningrijden, prijsbeleid (het verhogen van benzineprijzen), stoplichten en politiesurveil lanten bij opritten naar snelwe gen om het verkeer te regelen, inhaalverboden voor vracht verkeer, doelgroepenstroken voor alleen vrachtverkeer of bussen, enzovoorts. Het resultaat? De files nemen nog steeds toe. Alleen rondom Rotterdam is de groei van files iets afgenomen, nota bene niet door beleid uit 'Den Haag', maar door een nieuwe, eigen re gionale aanpak. Eind vorig jaar nog bekende de minister dat de 2,25 miljard gulden extra die er tussen 1998 en 2001 is uitge trokken voor de filebestrijding, volstrekt onvoldoende is. Haar beleid heeft gefaald. Wat nu? Een volgend kabinet krijgt te maken met het voornemen van Jorritsma om in 2001 het reke ningrijden in te voeren. Een be sluit over waar (alleen in de Randstad of in het hele land) en wanneer (alleen in de spits of ge durende de hele dag) deze tol heffing moet komen, is er nog niet. Ondanks - of misschien dank zij - de hardnekkigheid van deze problematiek is de filebestrij ding tot nu toe geen item in de verkiezingsstrijd. Slechts één keer haalt de VVD hierover uit naar D66 en PvdA Als deze par tijen de tol niet terug willen sluizen naar de automobilist, stemt de WD tegen. Toch willen ook D66 en PvdA de automobi list gedeeltelijk compenseren met een verlaging van de we- neerbuigend 'boswachters' ge noemd, zo'n succes zouden boe ken. Maai' de ontsnapping van Dutrouxs al was het maar voor enkele uren, werpt een smet op het glanzend blazoen van de Ar- dense justitie. „Dit is niet alleen een ramp voor Neufchateau, maar voor heel België. Onze re putatie is, nu definitief naar de maan", meent Armand Gende bier. Surrealistisch Even later gaat de volumeknop van de televisie in café De Vrij heid op de hoogste stand als ver slaggever Philippe Caitel van RTL TV1 vanuit de bossen van Herbeumont op opgewonden toon kan bevestigen dat Dutoux weer gevangen is genomen, op nog geen acht kilometer van het dorpsplein. Het nieuws maakt een eind aan uren van verwar ring omdat de verslaggever de goede afloop met eigen ogen heeft waargenomen. En dan ge beurt er iets wonderlijks: het ge roezemoes valt stil, maar nie mand durft opgelucht adem te halen of te proosten. Na enkele momenten wordt er weer ge dronken en zachtjes gesproken alsof er niets is gebeurd. Kaste lein Guiot zegt: „Moet ik blij zijn dan* Straks ontsnapt die schoft weer". Hij werpt een blik inzijnkassa-la: die is zo vroeg in het toeristenseizoen goed ge vuld. Even buiten de stad staan op camping Du Lac de eerste Hart man-stoelen alweer uitgevou wen in de voorjaarszon. Veel gasten zijn er nog niet, anders hadden meer mensen vanuit hun luie stoel Dutroux kunnen zien langsscheuren, gevolgd door de politie, met daarachter weer rijkswachthelikopters. De Frangaise Helen Soirentan is de heisa voor de deur van de kleine natuurcamping niet ontgaan. „Dutroux is toch weer gepakt? Een pak van mijn hart", zegt ze. Dat de zedenmisdadiger kon ontsnappen noemt ze 'halluci nant', 'schandalig' en 'surrealis tisch'. „Men geeft zijn wapen toch niet af aan een moorde naar?". Toch wil zij België de ontsnapping niet te zwaar aan rekenen. „Ach, dit soort dingen gebeuren in Frankrijk ook. Al leen bij ons spreken minder mensen erover, omdat Frankrijk zoveel groter is". GPD De kortstondige ontsnapping van Mare Dutroux gisteren uit het gerechtsgebouw van Neufcha teau geldt als de uitsmijter van de aaneenscha keling van kapitale blunders die het optreden van de Belgische politie en justitie in cle zaak van deze kinder moordenaar annex -misbruiker heeft gekenmerkt. De Belgische ministers De Clerck en Vande Lanotte trokken, in tegenstelling tot de Belgische traditie waar in in opspraak geraakte bewindslieden doodgemoede reerd op hun post blijven, direct hun conclusies. Zij stapten opHet oproer in het Belgische parlement, waar een socialistische politicus België omdoopte tot 'Ab surdistan', werd daardoor gesust; in de Belgische maat schappij zal het de komende tijd blijven stormen. Want opnieuw zitten de Belgen met een berg vragen. Een daarvan: waarom moeten verdachten per definitie him dossier in de rechtbank kunnen bestuderen? Het ligt voor cle hand dat de betrokkene de genoemde docu menten in zijn gevangeniscel onder ogen krijgt. Zo zijn er meer dingen. Het is niet echt vanzelfsprekend dat de meest gehate Belg op dit moment uitstapjes maakt met niet meer dan twee dienders in zijn kielzog. Het Belgische volk, dat bij zo'n beetje elk schandaal een complot ziet, vermoedt ook nu vuil spel en stelt dat de ontsnapping wel zeker een opzetje was van degenen die er voor zorgden dat Dutroux jarenlang ongestoord zijn gang kon gaan. Want, stelden diverse Belgen gisteravond, de invloed rijke trawanten van Dutroux moeten een vluchtadres voor hem hebben geregeld. Anders had hij niet gepro beerd te ontsnappen, was hun logica. Feit is dat de ontsnapping van Dutroux de aandacht vestigt op een ander schandaal: het laten versloffen van de aanbevelingen van de commissie-Verwilghen. Dit onderzoeksteam schetste een ontnuchterend beeld van het Belgische opsporingsapparaat, waar corruptie welig tiert, diverse diensten elkaar liever vliegen af vangen dan samen te werken bij de bestrijding van de misdaad en het incompetentie is wat de klok slaat. Deze omstandigheden waren bijvoorbeeld verant woordelijk voor het feit dat Dutroux in alle rust kon doorgaan met het plegen van zijn misdaden. Verwilghen presenteerde in zijn zwartboek diverse handzame aanbevelingen voor omvorming van de Bel gische justitie en politie. Van zijn adviezen is er tot op heden echter geen enkele uitgevoerd. Het Belgisch par lement heeft zijn rapport nog niet eens behandeld. De gene die verantwoordelijk waren voor de blunders, zit ten nog op hun plek of hebben, zoals voormalig minister van Justitie Wathelet, een comfortabele positie gekre gen bij het Europese Hof van Justitie. De tijdelijke vrijheid van Mare Dutroux ontdoet het on derzoeksrapport van de commissie-Verwilghen van het spinrag dat het aan het oog dreigde te onttrekken. Dat is een positief element van de gebeurtenissen van giste ren. 24 april 1948 Doodstraf geëist De advocaat-fiscaal heeft te gen Anton van der Waals de doodstraf geëist. Van der Waals is beschuldigd van land verraad; hij zou in de oorlog tientallen verzetsmensen heb ben verraden. Volgens: zijn raadsman is Van der Waals echter misleid en dacht hij juist vóór de ondergrondse te werken. Burgemeester 's Heerenhoek heeft C.F.AM, van Horsigh uitgebreid gehul digd voor zijn 25-jarig dienst verband als burgemeester van deze gemeente. Van Horsigh maakte zowel de moeilijke cri sisjaren als de bezettingstij d in 's Heerenhoek mee. Wapens De Amerikaanse vice-admi- raal Zachariasheeft verklaard dat de Verenigde Staten de be schikking hebben over drie wapens die krachtiger zijn dan de atoombom. Het zou gaan om een bacterio logisch, een biologisch en een klimatologisch wapen. Alle drié zouden tijdens de oorlog zij n. ontwikkeld Sportveld In Aardenburg is het nieuwe voetbalterrein bijna klaar. Het veld is ingezaaid en kan bin nenkort worden bespeeld. Ver der zijn er twee kleedlokalen en een restaurant met bar ge bouwd. foto Arthur Bastiaanse/ANP genbelasting. Het CDA vindt re keningrijden vooral 'autootje pesten'. GroenLinks is dé partij die de fi les echt aanpakt. Indien Rosen- möller het voor het zeggen krijgt, is in 2010 het autoge bruik met negentien procent af genomen. Wel betaalt de auto mobilist vijftig cent per liter benzine meer, is er rekeningrij den ingevoerd in heel Neder land, komen er geen nieuwe we gen bij en de maximumsnelheid is teruggebracht naar 90 kilo meter per uur. Het vrachtver voer kruipt met maximaal 7 0 ki lometer per uur in 2010 over de weg. Het gebruik van het open baar vervoer is fors toegeno men, onder meer dank zij de re latief goedkope treinkaartjes. Het beleid van PvdA D66 en CDA zet vrijwel geen zoden aan de dijk. Het autogebruik blijft ongeveer hetzelfde, terwijl het gebruik van het openbaar ver voer licht stijgt. Bij de WD stijgt het autogebruik daarente gen licht (0,5 procent). In de bus, trein en tram wordt het iets rus tiger (een daling van één pro cent). Het echte autootje pesten dur ven de grote partijen nog niet aan. GPD Uitgever; W. F, de Pagter Hoofdredactie; A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax; (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7 - meer(excl, 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2