Irma Heeren de wanhoop voorbij Zeeuws sportgala Alle wegen leiden naar één doel: Sydney 2000 Natuurtalent Kalun Yu: een lange weg te gaan Judobond wil investeren in Jessica van der Spil Ze heeft net afscheid genomen van haar collega's. Precies op haar 31e verjaar dag. Overladen met bloemen en kado's verlaat ze het Middelburgse politiebu reau. Niet voor de eerste keer: na het be halen van haar twee wereldtitels werd ze uitbundig gehuldigd door het korps. Maar nu is het voor het laatst. Een emotionele gebeurtenis? „Ja natuur lijk wel. Je verlaat mensen met wie je ja ren hebt samengewerkt, met wie je een band hebt opgebouwd. Sommigen zijn echte vrienden geworden. Maar tranen heb ik niet weggepinkt. Daarvoor ziet de toekomst er veel te rooskleurig uit. We schri j ven 2 3 j uni 1996. Irma Heeren zit op de fiets en rijdt over het fietspad langs de Veerseweg. Een onvoorzichtige auto mobilist slaat af en schept de Middel burgse duatlete. De botsing maakt een abrubt aan een seizoen dat een aaneen schakeling van successen kent. Precies een jaar later. 23 juni 1997 dus. Ir ma Heeren is nog maar enkele maanden hersteld van het ongeluk op de Veerseweg. De sleutelbeenbreuk heelde snel. Maar van haar heup, waaruit een stukje bot is gehaald om de breuk beter te laten gene zen, bleef ze maar last houden. Toch is ze weer helemaal terug: op de duathlon wint ze alles wat er te winnen valt. Maar dan pakt haar vriendin haar spullen en ver trekt. Voorgoed. Heeren valt in een heel diep gat. ,Bij na alles was ik kwijt. Ik zat verschrik- kelijk in de put, had wel over de rand van m'n balkon willen springen. Dat ik dat niet gedaan heb, heeft alles met mijn ka rakter te maken. Ik ben een felle donder, maar ook een bijter. Een doorzetter. Wan neer ik iets wil bereiken, dan haal ik het ook." „Ik ben gevlucht in mijn sport, heb abnor male dingen gedaan. Voor en na wedstrij den ging ik gewoon door met keihard trainen. Alleen maar duurtrainingen trouwens. Voor tempotrainingen had ik geeri discipline. Ik kon me er ook niet op concentreren. Mijn aandacht verslapte bij alles waarbij ik moest denken. Ik sliep slecht, woog nog maar 45 kilo." De krankzinnige trainings arbeid leidde wel tot topprestaties. Heeren werd zo maar Nederlands kampioene op de halve marathon. In een tij d 1 uur, 10 minuten en 30 seconden) die hier nog maar nauwe lijks was gelopen. En terwijl ze zich er he lemaal niet op had voorbereid. Zo maar, midden in de week, hakte ze de knoop door dat ze 's zondags mee zou doen. Haar hoogtepunt lag natuurlijk in Guer nica, Spanje. Op het wereldkampioen schap run-bike-run liet ze bij de start ie dereen haar hielen zien en werd ze niet meer achterhaald. Het was op de dertien de september 1997, drie maanden nadat haar werelcf ineenstortte. „Eigenlijk heb ik in die tij d alleen maar gehuild. Toen we naar Spanje vlogen, heb ik van begin tot eind zitten janken. We zouden met z'n tweeën gaan. En ik was maar alleen. Van overal waar ik was, belde ik mijn moeder op. Huilend. Dus ook vanuit Spanje." Een uur voor het vertrek vanuit het hotel naar het WK-parkoers zat ze op haar bed te huilen. Heeren heeft in die dagen toen veel steun gehad van Willy de Nooijer uit Serooskerke, die aan de titelstrijd bij de vrouwen-veteranen deelnam. Bij de ge dachte aan haar breekt een flauwe glim lach door. Lachen „Ik ben gewend om een paar uur voor de wedstrijd nog een half uurtje in te lopen. Een half uur, had mijn trainer gezegd. Be slist niet meer. Samen met Willy ging ik op pad. Maar laten we nou verdwalen. Pas na een uur waren we terug in het hotel. Ik heb het pas na de wedstrijd verteld. Toen kon den we er hard om lachen." De wereldtitel was niet meer dan een klein doekje voor het bloeden. Heeren bi vakkeerde even in de zevende hemel, trakteerde zichzelf op kopj es koffie en ge bak. Maar ze viel al snel weer terug in de keiharde realiteit. „Ik wilde stoppen, vroeg me af voor wie ik dit eigenlijk alle maal deed. Ik dacht: voor niks en nie mand. Toen ik last kreeg van mijn scheen been en de sportarts vertelde dat ik een stressfractuur had, kon ik hem wel om zijn nek vliegen. Ik hoefde even niet meer." De Weltschmerz bleef. Tot januari bleef ze werken, maar toen de werkdruk door ziekte van collega's steeg, moest ze ook daar afhaken. Totdat ze in februari een nieuwe vriendin, Chris, ontmoette. Het kan niet toevallig geweest zijn, zegt Hee ren. Want in toeval gelooft ze niet. „Ik heb' dit gewoon door moeten maken. Het is er gens goed voor geweest. Uit dit soort cri ses kom je altijd sterker dan je erin gaat. Bovendien: ze maakte het niet alleen door. „Ik heb steeds het gevoel gehad dat mijn opa bij me was, dat hij me er doorheen leidde. Met hem had ik een ijzersterke band. Hij is vier jaar geleden overleden, maar is nog altijd bij me." Nee, toeval bestaat niet. „Ik heb een Goe se vriendin die paranormaal begaafd is. Ze heeft in juli voorspeld dat ik een half jaar later plotseling uit eten zou gaan. Ze heeft voorspeld dat ik Chris zou ontmoe ten. Ze heeft haar helemaal beschreven. Het klopt. Ze heeft ook gezegd dat er in mei een grote verandering op komst is. Het klopt. In mei gaan we samenwonen. InZeewolde." „Ja, ik besef dat het heel erg snel is. Maar ik ben heel erg zeker van m'n zaak, Dit voelt.zo zeker, het is iets wat ik nooit ge kend heb. We doen alles samen op basis van gelijkwaardigheid. Vandaar cÜe durf voor zo'n grote stap. 't Is geen risico." „We versterken elkaar door plezier en le vensvreugde. Dat is zo belangrijk. Mijn relatie komt op de eerste plaats, sport op de tweede. Toch zijn de omstandigheden voor sport heel goed. Ik denk dat ik op de ze manier heel goed kan presteren. „Het is ook heel goed dat ik eens ergens anders naartoe ga. Kan ik met een schone lei beginnen. Alles is verfrissend. Een he kel aan Zeeland heb ik niet gekregen. In tegendeel. Zeeland is gewoon fantastisch. De mensen die ik er ken wil ik ook abso luut niet kwijtraken. Maar ik kan nu bij voorbeeld in een heel andere omgeving trainen. Dat werk heel verfrissend." Al met al kan Irma Heeren weer vooruit kijken. Op 7 juni maakt ze haar rentree, in een stratenloop over 10 kilometer in Til burg. Daarna richt ze zich op het verdedi gen van haar wereldtitel run-bike-run, op 22 augustus in Duitsland, Verder blijft veel open. Met de kantteke ning dat alle wegen naar dat ene doel moeten leiden: Sydney 2000. Of ze zich gaat richten op de marathon of op de tien kilometer weet ze nog niet. Het is maar de vraag of ze fysiek geschikt is voor de ma rathon. Dat kan alleen de praktijk uitwij zen. Er zijn tal van onzekere factoren, zoals de structuur van haar botten. Uit onderzoek blijkt dat de dichtheid van het botweefsel minder dan gemiddeld is. Het gevaar op stressfracturen lijkt daardoor groter. Scherp De tijden op de tien kilometer staan heel scherp. Heerens persoonlijk record is 32 minuten en 17 seconden. Ze zal laag in de 31 minuten moeten lopen om naar Sydney te kunnen. „Maar dat persoonlijk record liep ik wel aan het eind van het seizoen, op de weg. Dus het moet sneller kunnen." En mocht het mislukken, dan is er nog geen man overboord. Irma Heeren is nog lang niet afgeschreven. Met een glimlach: „Mijn Goese vriendin heeft voorspeld dat ik tot mijn 37e doorga. Dus dat zal wel kloppen." Het gaat weer goed met Irma Heeren. Ze zit op een roze wolk en ziet die voorlopig nog niet dalen. Ze kan weer aan de toe komst denken. Aan de 23e juni 1998 bij voorbeeld. „Ik heb tegen Chris gezegd dat ik dan de hele dag binnen blijf. 'Ben je gek', zei ze. 'We gaan lekker uit eten.' Het is een heerlijk vooruitzicht. Koen de Vries Kalun Yu zal er vanavond niet bij zijn. Wanneer in Tholen bekend wordt gemaakt wie zich Zeelands sportman of sportvrouw van het jaar mag noemen, verblijft de 16-jarige Middelburger in Eindhoven. Hij zit er op de bank van het Nederlands tafeltennisteam tijdens het EK voor landenteams. Om 18.30 uur ontmoet de Oranjeploeg Rusland. Kalun Yu zal vanavond niet in actie ko men. Daarvoor is hij nogniet goedge- noeg. Maar dat hij op de bank bij het Ne derlands team zit, is al een unicum. Er moet ver in de geschiedenisboeken wor den teruggezocht om een speler van zes tien te vinden, die deel uit maakte van de mannenploeg. Bij de vrouwen is het na tuurlijk een ander verhaal. Bettine Vriesekoop speelde op haar veertiende al voor Nederland. Het gaat dan ook snel met Kalun Yu. De linkshandige tafeltennisser wordt al ja ren erkend als een talent. Maar wie vorig j aar had gezegd da t bondscoach Peter En gel hem op het EK zou bombarderen tot lid van de mannenploeg, zou slechts hoon hebben geoogst. Wie de nationale jeugdkampioen van 1993, 1995, 1997 en 1998 ontspannen te gen een balletje ziet tikken, kan het niet vermoeden: Yu is op zijn sterkst wanneer hij ten aanval kan trekken. Zowel zijn fo rehand- als zijn backhandaanval kan een vernietigende uitwerking hebben op het reactievermogen van de tegenstander. Dat, gecombineerd met een gevarieerde service en een grote dosis creativiteit, maakt van Yu een gevreesde aanvaller. Minder is hij wanneer de tegenstander ruimte krijgt. „Passief ben ik niet al te sterk", weet hij. „Daar moet ik nog heel hard aan werken." Geen probleem Maar dat is voor Yu geen probleem. Hij overweegt om zijn havo-studie op een la ger pitje te zetten, zodat hij meer tijd kan besteden aanzijn sport. Het moet een eer ste stap zijn op de weg naar een bestaan van prof-tafeltennisser. Vorige week liet hij zich voorlichten door iemand van uitzendbureau Randstad. Dat bedrijf sponsort NOCNSF en heeft veelvuldig contacten met topsporters. Een veel gevolgde formule is een combi natie van trainen ('s morgens en 's avonds) werken (enkele uren 's middags) en stude ren (een aantal uren per week). Over een paar maanden neemt Yu een be slissing. „Als ik mijn hart volg, kies ik voor een profbestaan. Maar ik moet er nog eens goed over nadenken. Dat lijkt niet onverstandig. Het gezegde 'in het land der blinden is eenoog koning' is op Yu echter niet van toepassing; hij be schikt wel degelijk over een forse portie natuurtalent. Maar het aantal tafelten nissers dat een goede boterham aan de sport kan verdienen is laag. In Nederland zijn er welgeteld drie mannen die dat echt lukt: Chen Sung, Trinko Keen en Danny Heister. Investeren Maar ook zij hebben enorm moeten inves teren. Het heeft jaren geduurd voordat zij hun talent konden vertalen in het leveren van prestaties op Europees niveau. Het is een kwestie van dag in dag uit, jaarinjaar uit, schaven en nog eens schaven. „Ik beschouw het EK een beetje als een nieuwe start", zegt Yu. „Ik moet vooral sfeer proeven, ervaring opdoen. Het is het begin van een leerproces. En ik moet na tuurlijk wat laten zien in het individuele toernooi. Van zenuwen zal ik geen last hebben. Die heb ik de laatste jaren niet meer. Wel zal ik moeten leren om niet te gen tegenstanders op te kijken. Ik heb te snel ontzag voor degene die tegenover me staat. En zeker op het EK kan dat snel ge beuren." Koen de Vries Kalun Yu: „Ik beschouw het EK als een nieuwe start." Jessica van der Spil: „Ik heb nog even tijd om naar het seniorenniveau te groei en." foto Dirk-Jan Gjeltema Jessica van der Spil in Nederland altijd een van de besten geweest. Toen ze op haar zesde begon met judo, toen ze aan de Zeeuwse kampioenschappen meedeed, daarna op de Zuid-Nederlandse kampioenschappen en ook op het NK. Zelfs op internationale toernooien strijdt ze mee in de top. Eigenlijk lijkt Jessica van der Spil wel een beetje op Kalun Yu. Net als bij de Middelburgse tafeltennisser ziet het tech nisch kader in de 18-jarige judoka een ta lent waarin geïnvesteerd kan worden. De judo-bobo's denken dat ze in Van der Spil iemand hebben die over niet al te lange tijd de eer van Nederland hoog kan hou den. Maar ook voor Van der Spil is de weg lang. Over niet al te lange tij d stapt ze over naar de senioren en daar wordt uit een ander vaatje getapt. Haar tegenstanders zijn sterker, zwaarder, gehaaider en geniepi ger. Maar wat is onzeker? De judobond ziet het wel zitten met Van der Spil. Er wordt fors in haar geïnvesteerd. Het lijkt terecht. Van der Spil werd Ne derlands kampioen in de categorieën tot veertien, tot zestien en tot negentien jaar. In die laatstë leeftijdsgroep greep ze de ti tel zelfs drie keer: op haar zestiende, ze ventiende èn achttiende. Ze is haar tijd dus een beetje vooruit. Toernooien Om te wennen aan het seniorenniveau, reisde ze dit jaar af naar toernooien in Moskou en Warschau. In Polen ging het niet zo best, maar in Rusland liep het op rolletjes. In de klasse boven de 78 kilo gram (Van der Spil weegt zelf 90 kilo en is 1.70 meter lang) won ze twee partijen en eindigde ze op de vijfde plaats. „Mooi meegenomen, maar niet meer dan dat. Ik heb nog even tijd om naar dat seniorenni veau te groeien. Ik kan er nu onbevangen kennis mee maken." Podium De Goese, die al twee keer genomineerd werd voor de titel Zeeuws sporttalent, maar beide keren niet werd gekozen, was in internationale jeugdtoernooien wel succesvol. Vorig jaar stond ze op het podi um in Berlijn (tweede), Paxdjs (derde) en Portimao, Portugal (derde). Ze liet er zien vooral verdedigend ijzer- sterk te zijn. „Ik ben goed in het overne men van aanvallen. Vooral mijn been technieken hebben succes. En het grondwerk, daar ben ik ook goed in." Bij de senioren is echter alles anders: „Ik ben gewend om mijn tegenstander met één hand bij de rug te pakken. Op die manier kan ik ze naar me toetrekken. Bij de zwaardere senioren lukt dat niet meer. Die zijn te gevuld, zal ik maar zeggen. Daar moet ik wat op verzinnen, ik heb er nog geen antwoord op." Van der Spil is dit jaar in Breda begonnen aan een studie fysiotherapie. Momenteel is ze in staat om zes of zeven keer per week te trainen. Maar of dat in de toekomst kan? „Mijn school houdt geen rekening met topsporters. Met aangepaste roosters wordt niet gewerkt en dat is een pro bleem. Wanneer ik vijf in plaats van vier jaar over mijn studie zou kunnen doen, zou dat geen enkel probleem zijn. Nu is het moeilijk. Ik ben aan het twijfelen hoe ik verder moet." Net als Kalun Yu zal Van der Spil van avond niet in Tholen aanwezig zijn. Ze is net afgereisd naar Marseille voor de open Franse kampioenschappen voor de jeugd. Het is een tussenstation. Dit jaar moet ze pieken op het EK en WK voor junioren. En misschien bij de verkiezing van de sport man of sportvrouw van Zeeland. Koen de Vries Vanavond wordt in Sport- en Gemeenschapscentrum Meul de editie van het Zeeuwse Sportgala gehouden. Tijdens de avond, georganiseerd door de Zeeuwse Sportra sportman of sportvrouw gekozen, alsmede de Zeeuwse sportploeg, het 2 en de Zeeuwse gehandicapten-sporter. Tevens wordt een vrijwilliger in het zonnetje gezet. Voor de titel Zeeuwse sportman of sportvrouw 1998 zijn drie kandidaten. De Goese ju doka Jessica van der Spil (18), duatlete Irma Heeren uit Middelbrug (31) en tafeltennis ser Kalun Yü (16), ook uit Middelburg. Het hoogtepunt Berasategui. Irma Heeren voor het stadhuis in Middelburg: „Zeeland is gewoon fantastisch. De mensen die ik er ken, wil ik absoluut niet kwijtraken." foto Lex de Meester Soms zit het mee en soms zit het tegen. En bij steenvretertjes - bij mensen van hoge bergen en diepe dalen - zit het soms heel erg mee en heel erg tegen. Zoals bij Irma Heeren. Alleen: toen ze in september wereldkampioene run-bike-run werd, zag ze de wereld op z'n zwartst, en nu ze al maanden aan geen wedstrijd heef t meegedaan is ze dolgelukkig. „Ik zou het wel van de daken willen schreeuwen." in de carrière van Irma HeereiiT de wereldtitel duathlon, behaald in het Spaanse Guernica, voor de Australische Michelle Dillon (links) en de Spaanse Virginia foto Txema Fernandez/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25