kunst cultuur Stockholm is weldadig cultureel Stad met Europese status 18 vrijdag 24 april 1998 Stockholm, stad op veertien eilanden. foto R. Ryan gen, maar alles wat zuidelijker ligt is toch andere koek. Eigenlijk mag het enorme budget dat in de Culturele Hoofdstad wordt gestoken (125 miljoen voor 1700 evenementen en los daarvan nog eens bij na hetzelfde bedrag voor nieuwbouw van het Moderna Museet) worden gezien als een eerste poging om toenadering tot de rest van Europa te zoeken. Stockholm kruipt uit z'n schulp. De stad is vooral een bezoek waard omdat de sfeer zo weldadig cultureel is en niet al leen maar vanwege de voor dit jaar toege kende Europese status, die betekent slechts dat er tijdelijk meer van hetzelfde is. Meer Strindberg,.meer Matts Ek, meer Ingmar Bergman (als toneelregisseur), meer Mahler, meer beeldende kunst, meer koormuziek, meer opera, meer musical, meer rock (na Ericson en Electrolux derde op de lijst van exporterende industrieën). Maar de theaters, concertzalen en musea floreerden ook vorige jaren al. Uitgaan is een way of life voor Stockhol- mers, de Zweden krijgen cultuur dan ook met de paplepel ingegoten. Onderwijs, cultuureducatie is het tovermiddel. De lange sociaal-democratische traditie van het land zal daarmee te maken hebben. Paternalisme en culturele verheffing van het volk was en is de sociaal-democraten niet vreemd. Vanaf de kleuterschool drie uur muziek per week. Op de lagere school al veel aandacht voor lessen in kunst en cultuur. Kom daar eens om in Nederland, waar de cultuureducatie in het onderwijs eerst bijna geheel is afgebroken en nu mondjesmaat misschien weer een kansje krijgt in de tweede fase in het voorgezet onderwijs. Hoogtepunten Het programmaboek van Stockholm Cul turele Hoofdstad (The Orange Pages) lijkt op een telefoonboek en is in die zin nau welijks bruikbaai*. Omdat de evenemen ten over een heel jaar zijn uitgespreid is bijna elke willekeurige week wel goed om dingen mee te pikken. Toch een paar hoogtepunten: ArtGenda: hele maand mei in het Kultur- huset. Honderden jonge (multi-mediale) kunstenaax-s uit voormalige Hansa-ste- den in Scandinavië, Duitsland en de Bal- tische staten zetten een maand lang het stadshart op stelten. Moderna Museet: Retrospectief Joan Mi- ró van 5 mei tot 30 augustus. Den Gyldene Freden: Stockholm's be roemdste restaurant, daterend uit 1722. Elke maand eten leden van de Zweedse Academie voor literatuur die zich met de Nobelprijs bezighouden hier erwtensoep en drinken punch. Het restaurant in de kelder van het Raadhuis (qua architec tuur als twee druppels water lijkend op Boijmans van Beuningen) heeft de exqui se diners op het menu die jaarlijks bij de uitreiking van de Nobelprijzen worden geserveerd. Berliner Philharmoniker: een van 's we relds beroemdste orkesten speelt op 30 april en 1 mei in het Vasa Museum. We reldwijde televisiecovering. Stockholm Maritiem: iets als Sail Am sterdam in de eerste week van augustus. Meer dan duizend (klassieke) boten, waaronder 30 Vikingschepen, zeilen en stomen op naar Stockholm. Poppentheater: internationaal festival voor volwassenen. Koninklijk Drama Theater van 3 tot 18 juni (tezamen met het Operahuis en het Kungligatheater beho rend tot de mooiste schouwburgen ter we reld met een overdaad aan pluche en kla tergoud). Kristina fran Duvemala: musical van de mannelijke helft van ex-Abba, al lopende serie in Circus Auditorium. Andere grote namen in het programma: Pina Bausch, Het Bolshoi Ballet, Robert Wilson, Matts Ek, Peter Brook. Hans Maas Informatie via: Stockholm -Cultural Capital of Europe 1998, PO Box 163 98, S-103 27, Stock holm. Email: info@kultur98.stockholm.se; Internet: http://www.stockholm98; of via: Zweeds Ver keersbureau, Burg. van Kamebeeklaan 6, 2585 BB Den Haag 09000-2025200 Je moet maar durven. Naast een nage noeg oranje doek vanBarnett Newman hangt een schilderij van Lucio Fontana dat door de kunstenaar zelf is bewerkt met een stanley-mes. Zo onopvallend als r het nieuwe Moderna Museet in Stock- holm uiterlijk is, zo provocerend is het 1 vanbinnen. 'Dialogen' heet de tentoonstelling. Geen originele titel. Rudi Fuchs husselt in het Stedelijk Museum in Amsterdam onder die noemer al langer van alles door elkaar, maar David Elliott, zijn collega-directeur in Zweden, gaat een stap verder. Hij ver bindt kunstwerken soms daadwerkelijk met elkaar. In één en het hetzelfde zaaltje staat een keramisch ei van Brancusi in een vloed van glasgeblazen spermacellen van Kiki i Smith. D e golf lij kt weg te stromen uit een doek van James Rosenquist waarop de hunkerende monden van een vamp en van een oude Ford elkaar zoeken boven een bord spaghetti. Een knetterende elektri- f sche machine van Hans Haacke pookt het voltage op en De Zee uit 1914 van Piet Mondriaan bekroont het concept, of beter de conceptie. De oude Griekse schrijver Vassili Vasi- likos, in wiens gezelschap ik toevallig de i? expositie bezoek, is verbijsterd. „Dit heb ik absoluut nog nooit van m'n leven mee gemaakt en ik heb toch heel wat musea b ezo cht in de wereldHier worden kunst werken beroofd van hun autonome zeg- r; gingskracht.Hij gruwt alsof hij naar een verkrachting van Sjostakovitsj door An- dré Rieu luistert. Ik ben het niet met hem eens. Gaathetniet altijd en overal om het leggen van verban den, om het bewegen van de context? Ver- anderen betekenissen niet voortdurend, afhankelijk van wie toont of kijkt? Leve de moedige museumdirecteur die de con frontatie niet schuwt, die passie verkiest boven eerbied. Liever een Frans Haks of een David Elliott dan een grijze gehakt bal. Kunstenaars mochten zich uitleven in de Stockholmse metrostations, zodat een rit met de blauwe lijn op een museumbezoek lijkt. foto R. Ryan zigheid, maar gezien de aanhoudende stormloop op het museum waarin het houten lijk ligt opgebaard een rendabele investering. Museumdirecteuren aller landen, ga naar Stockholm en leer hoe je een eigentijds museum optrekt rond één enkel prachtstuk. Kwestie van veel film en video presenteren, over de Vasa zelf, over zee-oorlogen, over het leven drie honderd jaar geleden, kwestie ook van auditoria inrichten in meerdere maten, een goed restaurant, een kinderhoek (zo als in bij na elk Zweeds museum), een aan trekkelijke winkel en veel ruimtes vol met modellen en wetenswaardigheden. Het verhaal van de Vasa spreekt tot de verbeelding. Koning Gustaaf II Adolphus dacht een oorlog met Duitsland op zee te kunnen winnen. Hij wendde zich tot de gerenommeerde Hollandse scheepsmag- naat Arent de Groote die zijn beste ont werper Hendrik Hybertsen opdracht gaf een superschip te maken. Tijdens de bouw veranderde de koning de opdracht. Er was meer vuurkracht nodig, er moesten meer kanonnen aan boord, een tweede rij geschutsgaten was nodig op het beneden- dek. Meer kogels en meer kanonnen bete kende minder plek voor ballaststenen onder in het ruim. Hoe dan ook, het rijk geornamenteerde vlaggenschip van de Zweedse vloot was topzwaar. Kort na de Tophit Het nieuwe museum voor moderne kunst in Stockholm is een tophit. Twee maan den na de opening staat het bezoekcijfer al op 180.000. Het lijkt wel de Keukenhof tussen Pasen en Pinksteren, zo veel bus sen als er af en aan rijden. De deur gaat pas om elf uur 's ochtends open (waar te genover staat dat hij vaak pas om tien uur 's avonds weer sluit) maar om half elf staan er al honderden mensen te kleumen in een keurige queue. Chris Dercon van Boijmans moet zijn vingers er afgunstig bij aflikken. Hij doet er een heel jaar over om zó'n meute naar zijn nota bene grotere museum te lokken, Komt het doordat het Zweedse museum is vernieuwd? Doordat Stockholm dit jaar extra aantrekkingskracht heeft omdat het de status draagt van Culturele Hoofd stad van Europa? Of doordat er meer lief de voor de kunsten is in dit welvarende, immense, maar dunbevolkte land (8 mil joen inwoners)? Het laatste lijkt het geval. Geen stad ter wereld heeft zo'n theater- en museum dichtheid. Op anderhalf miljoen stedelin gen zijn er 17 theaters en 70 musea, de tientallen bioscopen en kleinere muziek- podia niet meegerekend. Geen van de zeventien theaters lijdt een kwijnend bestaan. Het is in de onbekende koude, niet overdadig internationale stad Stockholm minstens zo moeilijk om een kaartj e voor een voorstelling te bemachti gen als in kosmopolitische metropolen als Londen, Parijs, New York of Rome. Musea Niet voor alle zeventig musea is het drin gen geblazen, maar met zo'n aantal is er iets voor ieders gading. Je kunt geen ver zameling verzinnen of de Zweden hebben er wel een museum overheen gezet: gup pies, vlinders, speelgoed, wapens, tabak, borrelflessen, marionetten. Een paar musea mag niemand missen. Om te beginnen het genoemde Moderna Mu seet en voorts in willekeurige volgorde: Junibacken: de fantasiewereld van Astri d Lindgren, driedimensionaal vormgege- indrukwekkend programma te bieden. De Zweedse hoofdstad stond toch al bekend als cultuurminnend. Maar dit jaar is er nog eens 125 miljoen gulden extra voor concerten, voorstellingen en exposities uitgetrokken. Naar verwachting zullen 7 miljoen bezoekers zich in het eilandenrijk melden. afvaart begon het te hellen, maakte water door de onderste geschutspoorten en ver ging met man en muis nog voordat het twee mijl had gevaren. Half Stockholm keek ach en wee roepend toe vanaf de ka de, zoals half Stockholm driehonderd jaar later lachend en applaudisserend toekeek toen het gevaarte weer omhoog kwam. De brave Hendrik Hybeidsen was geen ge tuige van het Titanic-achtige drama. Hij overleed plotseling kort voor de stapel loop, hetgeen het voor de Zweden nader hand eenvoudiger maakte een Nederlan der de schuld te geven. Toeristen Stockholm trekt bijna zes miljoen toeris ten per jaar. Het organisatie-comité van de Culturele Hoofdstad verwacht dit jaar nog eens een miljoen extra bezoekers te lokken. De cijfers zullen wel kloppen, want er zijn vele tientallen hotels, hon derden restaurants en duizenden winkels die niet van alleen maar de hoofdstedelij ke Vikingen kunnen bestaan. Echt zicht baar zijn de toeristen niet. Dat komt doordat het voornamelijk mensen uit de buurlanden betreft en het is niet zo een voudig om een Noor of een Fin van een, Zweed te onderscheiden. Zweden heeft zich altijd nogal afzijdig van Europa gehouden, deed niet mee aan 'onze' oorlogen en wil ook nu nog niet aansluiten bij de monetaire unie. Het ar rogante Stockholm heeft zich altijd wel hoofdstad van Scandinavië gevoeld, en kan na Gorbatsjov de banden met de Bal- tische staten en Petersburg weer verstevi- Operabezoek in Zweedse stijl: een oestertje slurpen onder kroonluchters. Het water van Stockholm is half zee, half meer. Op de achtergrond het sterk op het foto R. Ryan Rotterdamse Boijmans gelijkende stadhuis. fotoC. Lurdin ven door de Nederlandse kunstenares Marit Trnqvist, te bezichtigen in een rote rende zweeftrein, met commentaar naar keuze uit zestien talen, inclusief Neder lands; het Nationale Museum: met een keur aan Hollandse meesters, van Pieter de Hoogh tot Frans Hals, van Rubens tot Rem brandt; Nordic Museum: folklore, mode, eetstij- len, volkenkunde, meisjeskamers én een begane grond die is volgestouwd met klassieke automobielen; Wetenschap Techniek Museum: kleiner dan vergelijkbare instellingen in Londen en Parijs, maar even educatief en kind vriendelijk; Koninklijk Paleis: de geschiedenis van het koningshuis in pracht en praal, mun ten en wapens; Djurgarden: na Gamla Stan, het middel eeuwse stadshart, het mooiste van de veertien eilanden waarop Stockholm is gebouwd. Beschermd landschap zonder woonhuizen, met een rits kleinere en gro tere musea, een Disney-achtig pretpark, de grootste ecologische stadstuin ter we reld en Skansen, het Zweedse Maduro- dam; en niet te vergeten als klap op de vuurpijl Stockholms trots, het Vasa Museum, goed voor 800.000 bezoekers per jaar. Soort Titanic Driehonderd jaar lang lag het oorlogs schip de Vasa verstopt onder drie meter modder in de haven van Stockholm. Het opgraven, ophijsen, restaureren en con serveren was een tijd- en geldvretende be- Stockholra is dit jaar de Culturele Hoofdstad van Europa. In steden als Athene, Amsterdam, Berlijn, Antwerpen en Lissabon is de afgelopen tien jaar al gebleken, dat de culturele aanvoerdersband een daadwerkelijke stimulans kan zijn voor het leven in schouwburgen en musea. Stockholm heeft een Mirjam Boelsums verstaat de kunst van de suspense Aleksandr S. Poes j kin: vrolijke vertellingen en een standbeeld Didiervan Cauwelaert gelooft in fantasie Jeugdboek toont de binnenkant van een stuk rots Verzamelde gedichten van H. J. van Tienhoven In Vlaanderen rijmt dossier op bier Kunstgras zingt Tennis zet vele pennen in beweging Grisham verfilmd volgens de methode Coppola Willem van Manen stopt bij de Volharding Thijs van Leer terug bij Focus Memling en Pourbus brengen Brugge tot leven Magnum fotografeert Israël

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17