Handen ineen voor veilig verkeer mm. PZC HOT NEWS BACON PORKY STEAKS Afscheid van de onderbroeken Natuur is welkom in Het Lusthof zeeland Nog deze maand besluit over aanleg geluidswal A58 Freek de Jonge oogst laatste applaus in Prins van Oranje Delegatie Colijnsplaat vanuit Japan in beeld ®SÜ I Projectteam moet alle betrokken partijen in Zuid-Bevelands gebied meekrijgen Pomphouder niet blij met aanleg straat voor bouw in Souburg vrijdag 24 april 1998 w 12 door René Schrier HEINKENSZAND - Verschil lende overheden hebben het ie der voor zich al eens geprobeerd om Zuid-Beveland verkeersvei liger te maken, maarniet elk ini tiatief was even succesvol. Ster ker nog, als op een bepaalde weg een maatregel was genomen leidde dat soms tot vervelende nieuwe of gevaarlijke situaties op een andere weg. Vandaar dat op Zuid-Beveland de handen ineen zijn geslagen in een po ging het gebied veiliger te ma ken voor de weggebruiker. Voorzitter van het projectteam dat voor dit doel is opgericht is de Borselse wethouder drs. P. J. Vollaard. Het werkgebied van het team is Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland en ten zuiden van de provinciale weg tussen Goes en 's-Heerenhoek. Het gaat er in de eerste plaats om dat alle partijen die bij het project betrokken zijn het met elkaar eens worden legt hij uit. En dat zijn er nogal wat. Van wegbeheerdei's als waterschap, Rijk, provincie en gemeenten tot het openbaar vervoer, de landbouw, milieuorganisaties, wegvervoerders, dorpsraden en tal van anderen die in de verste verten iets met het verkeer te maken zouden kunnen hebben. Het ontbreken van dat draag vlak was er in het verleden wei eens oorzaak van dat bepaalde maatregelen gewoon niet werk ten. Inspraak Het projectteam wil een master- plan opstellen, waarin in grote lijnen de maatregelen worden aangekondigd. Iedereen kan daar zijn mening over geven. Daarom wordt er ook een infor matie- en inspraakbijeenkomst gehóuden. Iedereen zou er over na moeten denken, vindt de Borselse wethouder. En ook al is het plan niet gereed, Vollaard kan zich niet voorstel len dat een aantal (sluip)routes waarvan nu veel gebruik wordt gemaakt in de toekomst zal blij ven bestaan. Wat daar precies aan kan worden gedaan, kan hij nu nog niet concreet aangeven, maar het zal moeten worden ge zocht in de inrichting van de we gen of desnoods de aanleg van zogeheten carterkrakers. Daar over moet nog veel nagedacht worden. Wat Vollaard betreft mag overigens in dat denkpro ces ook weieens een wat minder conventionele richting in woi- den geslagen. Hij erkent dat wo ningen in het buitengebied en boerderijen natuurlijk bereik baar moeten blijven, maar een weg naar zo'n woning mag best bij het huis doodlopen, wat Vol laard betreft, zodat er geen doorgaande of sluiproute gecre- eerd wordt. Verder moeten er wat hem betreft beslist een of meer fietsveilige routes door Zuid-Beveland komen. Om daar allemaal achter te komen wil het projectteam nagaan wat logische routes zijn voor met na me automobilisten en waarom chauffeurs bepaalde routes kie zen. Hij geeft toe dat het aantal ge wonden en doden in het buiten gebied van de gemeente Borsele en Kapelle nog niet de spuigaten uitloopt. Maar elk slachtoffer is er een te veel, aldus Vollaard. Jaap en Hannie Smit uit Middelburg werden op hun laatste marktkraamdag gehuldigd met een bloemetje van wethouder T. Strous en een aubade van het dweilorkest. foto Ruben Oreel door Michelle Middendorp MIDDELBURG - Opgetogen staan Jaap en Hannie Smit uit Middelburg donderdag in hun onderbroekenkraam. Vandaag gaat alles voor de halve prijs weg. Want om vijf uur 's mid dags is het zover, dan verlaten zij na bijna veertig jaar defini tief de Middelburgse markt. Maar niet onopgemerkt: wet houder T. Strous neemt om 12.00 uur met een dweilorkest afscheid van het paar en be dankt hen met een bosje bloe men. Jaap en Hannie hebben op de kop af 38 jaar lang op verschil lende Walcherse markten ge staan. Via een oom is Jaap in het vak terecht gekomen en zijn vrouw heeft hem altijd geholpen. Tus sendoor heeft het paar nog vier kinderen grootgebracht. Nu is het tijd om van een pensioen te genieten. ,,We willen veel gaan fietsen. We zijn imniddels ook grootouders van vijf kleinkin deren, dus daar hebben we ook meer tijd voor", zegt Hannie trots. Jaap zal de markt wel missen. Naast zijn dagelijkse werk or ganiseerde hij ook feestmark- ten. ,,Ik heb op de markt veel leuke feesten meegemaakt en een hechte band met andere marktkooplieden opgebouwd. Maar aan alles komt een eind. Bovendien moet je ruimte ma ken voor de jongere generatie. Die roept dat de 'oude' markt kooplieden hen in de weg staan. En dat is ook zo." Tijd voor hobbies, sporten en lange fietstochten krijgen Jaap en Hannie genoeg. Al verwach ten ze wel dat het gaat kriebelen als ze over een markt lopen. „Het mooie van de markt is dat het altijd open is. Er zit geen deur voor zoals bij een gewone winkel, iedereen kan er komen" zegt Hannie. Het contact met zijn collega's, de humor en de verhalen zijn dingen die Jaap het meeste zal missen. „Maar met alle vrije tijd die we tegemoet zien, krijgen we er een hoop leuke dingen voor terug." door Harmen van der Werf OOST-SOUBURG - Rijkswa terstaat wil deze maand een be slissing nemen over hef al dan niet aanleggen van een geluids wal langs Rijksweg A58 bij Oost-Souburg. Een positief be sluit staat of valt met de aan koop van een strook grond langs de weg, aldus A van der Zeijst, hoofd dienstkring Midden-en Noord-Zeeland. Er moet een stuk grond aange kocht worden voor de geluids wal, omdat het waterschap eist dat de afwatering van het ge bied tussen de Vlissingsestraat, Kromwegesingel en Rijksweg A58 goed blijft. Daarvoor moet de huidige sloot worden verlegd en is grond nodig. Rijkswaterstaat is in onderhan deling met de grondeigenaar. Tussen de prijs die Rijkswater staat wil betalen en die de grondeigenaar vraagt, zit nog een gat. Volgens Van der Zeijst moet er binnenkort duidelijkheid zijn, omdat het andei's moeilijk wordt de aarden geluidswal dit CDA over Euro MIDDELBURG - Het CDA houdt maandag 27 april van 19.00 tot 21.30 uur een bijeen komst over de Euro in Hotel Ar- neville in Middelburg. Aanwe zig zijn Europarlementariër K.M.H. Peijs, Rabobank-top- man H.H.F. Wijffels, voormalig voorzitter van de vereniging FME/CWM J.L. van de Akker en Kamer van Koophandel- voor zitter ir. L.A van Gelder. jaar aan te leggen. „Het is kort dag." Rijkswatei'staat wil voor de geluidswal grond gebruiken uit een depot met gezuiverd slib bij de Kreekraksluizen, nabij Rilland. Het geduld van de omwonenden raakt inmiddels op. Zij zijn vo rig jaar met officiële instanties bijeen geweest om over de over last van de A58 te praten. Het is daarna stil geworden. Om het onderwerp bij alle instanties nog eens onder de aandacht te brengen, is al verschillende ke ren een protestbord geplaatst- langs Rijksweg A58, vlakbij de Souburgse watertoren. „Wij halen dat consequent weg", laat Van der Zeijst weten, „omdat de wegberm niet voor zulke borden is bedoeld. Niet voor reclameborden en ook niet voor protestborden Niet alleen de moeizaam verlo pende aankoop van grond heeft tot vertraging geleid. Er moest ook eerst duidelijkheid komen over de eisen van waterschap Zeeuwse Eilanden over de af watering van het gebied. Die duidelijkheid is er ondertussen, Rijkswaterstaat moet de afwa tering garanderen en is van plan dat te doen. Behalve de aankoop van een strook grond is er geen sta-in- de-weg meer. Ook planologisch is de zaak rond. Enkele omwo nenden hebben bezwaren ge maakt bij de gemeente Vlissin- gen, onder meer uit angst voor wateroverlast. „Die bezwaren zijn afgehandeld", aldus een ge meente-ambtenaar, „en sinds dien hebben wij er niets meer over gehoord." Volgens de ge meente is er geen wijziging van het bestemmingsplan nodig om de geluidswal te maken. De scholieren beschouwen hun eigen Hof van Eden, in de tuin van de Middelburgse scholengemeenschap CSW. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - In de tuin van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Mid delburgse Elzenlaan is een mi ni-Zeeuws landschap ontstaan. Leerlingen hebben met hun bio- logiedocent E. Mostert een mi- li eutuin/vij ver gemaakt, 'waar in de natuur wordt uitgenodigd onze tuin zelf in te richten met passende flox-a en fauna'. Dat- was te lezen op een bord dat ge deputeerde L. Coppoolse giste ren samen met twee leerlingen in Zeeuwse klederdracht ont hulde. Na de opening werd een groot aantal kleui'ige ballonnen met een milieuboodschap losge laten. Met Plet Lusthof, zoals de tuin is gedoopt, willen de scholieren de kwetsbare natuur onder de aan dacht brengen. „We zijn 20 ok tober-vorig jaar begonnen met het graven van twee vijvers. La ter hebben we planten inge zaaid, bomen en struiken ge plant. Tijdens de ecologielessen kijken we hoe de tuin zich ont wikkelt", zegt Havo-leerling Clai-a Braspenning, van het co mité Plons. Met subsidie van de provincie uit het milieustimuleringsfonds kon de tuin ingericht worden. De provincie had 3.500 gulden over voor het educatieve pro ject. „Maar we hebben nog meer plannen. In de tuin hiernaast willen we een ander element van het Walcherse landschap terug laten komen. Daar maken we een vliedberg en een moeras", vult Mostert aan. De provincie heeft voor die uitbreiding nog eens 3.000 gulden over. door Marten de Jongh GOES - De Goese schouwburg De Prins van Oranje is niet meer. Zanger en cabaretier Freek de Jonge zette donderdagavond een punt achter een vierhonderdjarige herberg- en thea tergeschiedenis. Het applaus en geroffel op de ti-ibunes voerde hem na afloop van zijn muzi kale show Rhap-sodia divei'se malen terug op het podium. Wat De Jonge betreft mochten de be zoekers na afloop hun stoel meene men naar huis. Ja, alles mochten ze meenemen, behalve de plannen om op de plaats van de schouwbui-g een groot Eroscentrum te bouwen. „Een centx-um met de naam Prinses van Ox-anje." De Jonge spaarde de aanwezige be- stuurders niet. Zo verbasterde de ca- bai-etier de naam van wethouder mr. S. J. Heijning tot Hein. Magere Hein die met zijn zeis de schouwburg velde. Ook burgemeester drs. D. J. van der Zaag moest het ontgelden.,Ik zie hem niet zitten", ïdep De Jonge. „Wat zegt u? Zit hij daar. Kan zijn, ik zie hem toch niet zitten." Tikje flauw, maar dat kon de bezoekers niet deren. Zij kwamen om getuige te zijn van de laatste schouwburgavond iix De Prins van Oranje. Zoals bekend sluit het theater omdat het gebouw niet meer voldoet aan de geluidsnonnen en de eisen van veilig heid en arbeidsomstandigheden. De gemeentebestuurders besloten tot een vooi'tijdige opheffing. Langer open houden leek hen hopeloos omdat buren van De Prins dreigden met juri dische stappen vanwege geluidsover last. Ook die buron wei-den op de kor rel genomen door De Jonge. „Waarom slopen jullie niet de gebouwen naast De Prins", wilde hij weten. „Dan is er dii-ect voldoende paxkeerruimte." Coulissen De Jonge stond als scholier regelma tig op het podium van De Px-ins. Hij dacht zich nog precies te kunnen her- inneren op welke plek hij in 1962 ach ter de coulissen stond. Genoeg stof voor diverse gi'appen. Dat moest ook wel want verder reikte zijn geheugen zogenaamd niet. Samen met zijn band werkte De Jonge een wervelende show af. Hij werd begeleid door onder meer Robert Jan Stips. Tijdens Freeks in terpretatie van het Stonesnummer Sympathy for The Devil beproefde het publiek de uitgedeelde ramme laars. Het was de laatste keer dat in de Prins van Oranje een uitverkochte zaal uit z'n dak ging. Met het concex-t besloot De Jonge ook zijn eigen toer- nee. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Ze heb ben niets tegen een nieuwe supermarkt en acht apparte menten aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Maar fami lie De Pree, die naast de voor ziene nieuwbouw woont en werkt, heeft slapeloze nach ten van de nieuwe straat die direct naast hun huis in de richting van de Prins Hen- drikstaat op het bouwplan is ingetekend. „Ons huis gaat door de toenemende drukte van verkeer in waarde ach teruit. Die nieuwe steeg wordt gebruikt voor de be voorrading van de super markt. Als die bouwplannen doorgaan, is ons leefplezier voorbij", zegt Rinus de Pree. Tijdens de informatieavond van de gemeente stelde De Pree voor om de straat naast de kerk van de Hei-voimde Gemeente te leggen. „Dat is een logische route, die bovendien veiliger en over zichtelijker is. Door deze si tuering vraag j e om vandalis me." Zijn idee kreeg bijval. Niet echter van Jack Dooms van de gemeente. „Vroeger hep er ook een straat, zoals die nu op de bouwtekening is geschetst. Die kan vrij een voudig weer in ere wox-den hersteld." De Pree runt een bedrijf aan het Oranjeplein. Ze hebben een fietsenwinkel, garage, benzinepomp en caravan stalling. „Het is de combina tie die een aardige boterham oplevert. Daar moeten we hard voor werken, maar dat doen we graag. Dat is ons le ven en daar genieten we van. We doen het samen. Zodra een onderdeel wegvalt, dan kunnen we ons hoofd niet bo ven water houden", vult Lies de Pree aan. Alternatieven De gemeente heeft hen wei eens andere locaties aange boden. Want zij zou er bij ge baat zijn als ook de kavel van De Px-ee bij de ontwikkeling voor nieuwbouw kon worden meegenomen. „Dan krijg je een meer op elkaar afgestem de stedenbouwkundige in vulling. Achter en naast de weideplaats van De Pree ligt Bachtenpoorte. Ook daar worden nieuwbouwplannen voor ontwikkeld. Er wordt gesproken over een woon zorgcomplex. Ook De Pree wil verbouwen. Op deze ma nier ontstaat geen samenhang. En het is een marktontwikkeling dat ben zinepompen naar de rand van de bebouwing wox-den verplaatst", erkent Dooms. Bedrijfsscheiding De suggestie van de gemeen te om aan de rand van Oost- Souburg de benzinepomp te heropenen, viel niet in goede aarde. „Wat moet ik daar met detailhandel? Die bedx-ijfs- scheiding betekent echt scheiding op den duur. Ik zou de winkel in een winkel straat dx-aaiende moeten houden en Rinus de pomp ver weg in de polder. Dat willen we niet. Wij vullen elkaar al vanaf 1960 aan, met het werk in de fietsenwinkel, aan de pomp en sleutelen in de gara ge. De gemeente heeft geen vergelijkbare locatie aange boden. Als wij een voorstel doen, voelen we ons niet seri eus genomen. Daarom dur ven we al niet meer te i-eke- nen op medeweiking van de gemeente." Slepende zaak Zo'n zes jaar geleden hooi-- den ze voor de eerste keer dat er plannen waren voor de bouw van een supermax-kt. „Het rommelt al heel lang. Het enige voordeel van deze bekendmaking is dat we nu kunnen reageren op iets tast baars. Op het feit dat we in geklemd komen te zitten tus sen grote complexen. Maar wie zal nog rustig slapen als er x-egelmatig vrachtwagens direct naast je tuin rij den om even verderop te laden en lossen?" Het plan ligt ter inzage in de wijkwinkel van Oost-Sou burg in de Kanaalstraat. Tot 21 mei kunnen bezwaren in gediend worden bij de ge meente Vlissingen. COLIJNSPLAAT - De delegatie van de Stichting Colijnsplaat 400 jaar, die momenteel in Ja pan verblijft, laat vrijdag 1 mei van zich horen en zien door met een videoverbinding de feeste lijkheden in de feesttent op de Oude Haven in Colijnsplaat bij te wonen. In de feesttent komen de leden van de delegatie om 11.00 uur 's avonds op het scherm, terwijl ze in Jap an om 7.00 uur 's ochtends in een gehuurde studio' verslag, doen van hun wedex-waardighe- den. De delegatie is in Japan om het voetspoor van Johannis de, Rijke te volgen. De Rijke, gebo ren in Colijnsplaat, ontwierp tal van waterstaatkundige werken; in Japan, waaronder de haven van Osaka. VARKENS- BIEFSTUKJES met gebakhen champignons en salad irom THE SALAD STORE including AMERICAN SPECIALTIES MENU 101 12 ir.l Aanbieding geldig t/m 15 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12