Terrasgeld Veere ineens omhoog In Middelburg dreigt een tweedeling PZC Blote voeten, echte liefde in het park Dealer handelde niet, maar hielp mensen zeeland vrijdag 24 april 1998 w 1 Politie bekeurt hardrijders Psychotische man opgenomen Stremming brug bij Sas van Gent Leden laten Kust VVV zitten Bedreiging met dood 'kwestie van cultuur' Amendement VVD voor gefaseerde invoering hoger tarief afgewezen Weefkring Goes exposeert in fort Ellewoutsdijk Workshops zijdeschilderen door Michelle Middendorp MIDDELBURG - Toneelvereniging 't Zand uit Middelburg voert op vrijdag 24 april en zaterdag 2 mei in het Mini- theather in Middelburg de in 1967 ver filmde Broadway-komedie 'Barefoot in the park' op. Sinds januari is hard aan het stuk ge werkt. De verhaallijn komt overeen met die van de film maar is niet hetzelfde. Het script is door de acteurs en de regisseur verder uit gewerkt. Zo is de Russische bo venbuurman in de film, een Griekse buur man in het toneelstuk. Barefoot in the park is een hilarische voorstelling waarin een pas getrouwd jpng stel een armzalig flatje betrekt. De excentrieke en charmante Griekse buur man weet de aandacht van de vrouwelijke hoofdrolspeelster te trekken, dat bij haar man jaloerse gevoelens oproept. Ook voor de schoonmoeder, die zelden in een kome die ontbreekt, is in dit verhaal een prachtrol weggelegd. Het jonge paar krijgt op een lachwekkend herkenbare manier te maken met de problemen van pas getrouwde stellen. De komedie is een typisch 'eind goed, al goed' stuk. De enige conclusie die .uit de voorstelling getrok ken kan worden is dat echte liefde alles overwint. De regie lag in handen van Annemarie Mes en het decor is ontworpen door Mon- nes Heetesonne. Decor en kostuums zijn door de vereniging in eigen beheer ge maakt. In de rollen schitteren Ellen van der Wel, Leo Kodde, Hanne Sarrink, Cees Stapper, Johan Nicolaas en Margot Pir- rard. Beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur, de zaal gaat om 20.00 uur open. Kaarten voor de voorstelling zijn aan de deur van het Minithea- ter verkrijgbaar. Toneelvereniging 't Zand uit Middelburg oefent voor de typische eind-goed-al-goed- komedie Barefoot in the park. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Op het Molenwater in Middelburg zij n don derdag 73 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. Ter plaatse mag tijdelijk maar 30 kilometer per uur worden gere den, in plaats van 50. Naar aanleiding van klachten van om wonenden over te hard rijden voerde de politie Walcheren een controle uit. Van de 409 voertuigen die tussen 15.1Ü.en '16.25 uur langs de controlepost reden, reden er 73 te hard. Eén van hen bereikte zelfs een snelheid van 74 kilometer per uur. Ook op de Rondweg in Biggekerke vond donderdag een snelheids controle plaats. Van de 2910 voertuigen die tussen 8.15 en 16.45 uur langs de radar reden, gingen er 87 over de schreef Op de Rondweg Biggekerke geldt een limiet van 80 kilometer per uur. GOES - Dé 25-jarige man die woensdag in de Goese Voorstad met een mes een straatmaker in de arm stak, heeft donderdag weer voor problemen gezorgd. Het begon met een melding bij de politie over geluidsoverlast. Het lawaai bleek te komen uit de woning van de man, aan de Voorstad. Hij weigerde, na som maties van de politie, de deur te openen, waarna de politie met een machtiging tot binnentreden de voordeur opende om de stereo-installatie in beslag te nemen. Terwijl de politie de deur forceerde werd de bewoner van het pand zeer agressief. Toen de politie eindelijk binnen was lag' hij ineens als bewus teloos op de vloer van de woning. Hij werd aangehouden, waarna een ambulance werd ontboden. Na een onderzoek van het ambulancepersoneel bleek er geen medische reden te zijn om hem met een ziekenauto af te voeren, zodat hij met een politieauto naar het politiebureau werd gebracht. Ook tijdens dit transport en verder op het politiebureau bleef de man zich als bewusteloos voordoen. Na een onderzoek van een politie- arts en een psychiater was de conclusie dat de man psycho tisch is. Hij is dan ook opgenomen in het' psychiatrisch zieken huis Emergis te Kioetinge. De politie heeft in de woning de geluidsinstallatie, het mes en een van diefstal afkomstig ver keersbord in beslag genomen. SAS VAN GENT - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sas van Gent is in de maanden juni en juli weer geruime tijd gestremd voor het wegverkeer. Rijkswaterstaat gaat in de perioden 25 juni tot en met 29 juni en 16 juli tot en met 20 juli aan de brug uitgebreide onderhoudswerken verrichten. In genoemde periode zal er voor voetgangers en (brom)fiet- sers weer een veerdienst worden onderhouden vanaf zijka naal E bij Sas van Gent naar zijkanaal F bij Westdorpe. Het pontje zal varen tussen 5 en 23 uur om de 20 minuten. IJZENDIJKE- Wat een belangrijke stap naai" een nieuwe toekomst voor de Kust VW had moeten worden mondde don derdagavond uit in een kortstondige bijeenkomst zonder besluiten. Voor het belangrijkste punt op de agenda van de al gemene ledenvergadering - een statutenwijziging- was de aanwezigheid van tweederde van de 750 leden vereist.'Die bleek er niet te zij n en dus kon er geen rechtsgeldig besluit ge nomen worden. Ook de bestuursverkiezing werd om die reden vooruitgeschoven naar de volgende vergadering op 7 mei. Begin juni vorig jaar ontstond er een crisis in de Kust WV. Nadat het toenmalige bestuur door de leden naar huis ge stuurd was dreigde een totale ontbinding van het toeristische belangenorgaan. Een interim bestuur stelde een werkgroep in het leven die een beleidsvisie voor een nieuwe organisatie structuur uitwerkte. Kust VW voorzitter J.Hage maakte aan het begin van de avond nogmaals duidelijk dat verandering noodzakelijk is omdat de oude werkwijze een potpourri van belangenverstrengeling was. Een verdere inhoudelijke toe lichting wordt op de volgende vergadering gegeven. MIDDELBURG - Officier van justitie mr. I. den Hartog stuur de gisteren bij de rechtbank in Middelburg in de strafzaak te gen een 34-jarige man uit Gent (B) aan op een psychologisch rapport. Ze vreesde dat de ver dachte zijn vrouw, die hij met de dood had bedreigd, na het uit zitten van zijn straf zou opzoe ken. Den Hartog eiste subsidiair een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Ze achtte bewezen dat de verdachte 3 no vember vorig jaar zijn vrouw en schoonfamilie in Terneuzen met de dood had bedreigd. In eerste instantie met een wa pen, vervolgens middels een briefje. De man gaf dat ook toe, maar plaatste de woorden ,,Als je nee zegt, dan zal ik dood zijn, met jou samen" in een ander context. Het had allemaal met zijn cultuur te maken. „Jaloe zie, dan word ik een kruitvat", had hij verklaard. Gisteren sprak hij zijn eerdere verklaringen tegen. Het lag vol gens hem aan de tolken, die hem niet goed hebben bijgestaan. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Ik kan niet zeggen dat ik gedeald heb. Ik heb mensen alleen een beetje ge holpen aan harddrugs." Officier van justitie mr. H.I. den Hartog geloofde niets'van het verhaal van een dertigjarige man uit Terneuzen en eiste donderdag voor de rechtbank in Middel burg 21 maanden gevangenis straf plus het betalen van een bedrag van 37.200 gulden. Dat waren de maximaal ge schatte inkomsten, die de Ter- neuzenaar inde met het dealen van harddrugs tussen mei en ok tober 1997. Naast de verkoop van harddrugs stond de man ook terecht voor verboden wa penbezit. De verdachte gaf toe harddrugs op zak te hebben gehad, maar zei dat het uitsluitend voor ei gen gebruik was. „Ik heb nooit echt veel geld verdiend met dea len. Volgens de officier van jus titie gaven verklaringen van di verse gebruikers aan dat hij wel degelijk grof had verdiend aan het verkopen van harddrugs. Raadsman mr. E. Smit zei dat drugs bijna bij de Terneuzense folklore horen en het was daar om onvermijdelijk dat zijn cli ënt daarvan een graantje had meegepikt. De Terneuzenaar gaf wel toe dat het valmes en het traangasbusje, dat eruit zag als een doodgewone vulpen, die dé politie aantrof van hem waren. Maar het stroomstootwapen was weer niet van hem. Dat was van een vriend. Smit wees erop dat elke drugsgebruiker zo'n valmes nodig heeft om te kun nen gebruiken. En de rest van cle wapens waren naar zijn zeggen geen 'gemene' wapens. Voor de officier was het echter een heldere zaak. Zij refereerde aan de 'trieste' lijst van docu mentatie, die loopt vanaf de kinderrechter en vanaf 1992 forse straffen voor het dealen van harddrugs bevat, „De ver dachte zit hier al voor de vierde keer. Dat verboden wapenbezit laat zien wat voor iemand hij echt is. In Terneuzen staat hij bekend als een gevaarlijk vent je, waar je voor moet uitkijken.'' „Ik wil mijn leven beteren en trouwen en kinderen krijgen", verweerde de Terneuzenaar zich. Den Hartog geloofde weinig van het verhaal. „Hij is zeer gemotiveerd als hij vastzit, maar zodra hij vrij is, is hij ver dwenen." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. 1 door Maurits Sep t KOUDEKERKE - De nieuwe s tarieven voor terrassen in de ge- t meente Veere worden niet gefa- r seerd ingevoerd. Een door de VVD ingediend amendement op de Terrassennota kreeg donder dagavond niet de steun van de i meerderheid van de Veerse ge- - ineenteraad. Het college van B - en W was en bleef voor een ta- 1 riefsverhoging in één keer. CDA en SGP schaarden zich achter het college. Met tien stemmen tegen werd het amendement verworpen. ELLEWOUTSDIJK -De weefr- king Goes houdt van zaterdag 25 april tot en met 9 mei een ex positie van weefwerk in Fort El lewoutsdijk. Er wordt werk getoond van le den van de weefkringen Zee land, Brabant en Limburg on- der het thema 'Zee-land'. In de regionale of lokale weefkringen t werken weefsters op traditione- i le, experimentele of kunstzinni- i ge wijze. De expositie is dage- üjks te bezoeken van half elf 's 1 ochtends tot half vijf 's middags. GRIJPSKERKE - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland verzorgt samen met de Stich ting Zijde in Grijpskerke de ko mende maanden een aantal workshops zijdeschilderen. De workshops duren elk twee dagen en worden gehouden op 12/13mei, 19/20 mei, 15/16 sep tember, 22/23 september en 29/30 september. Ook is er een driedaagse cursus, waarbij zij— i deschilderen en quilten worden gecombineerd, op 2, 3 en 4 juni. De deelnemers krijgen les in technieken om zijde te beschil deren en een quilt te maken. Bij de cursus hoort ook een bezoek aan het Zijdemuseum in Grijps kerke. De lessen zijn in toeris tisch centrum Oranjezon in Oostkapelle. Informatie: 0118- 581507. In de Veerse kernen werden nog verschillende tarieven bere kend voor terrassen. Het dage lijks bestuur van de in 1997 her ingedeelde gemeente wilde die gelijktrekken en stelde een Ter rassennota op. In die nota wordt wel een onderscheid gemaakt tussen recreatieve en niet-re- creatieve kernen. Horeca-ondernemers in de re creatieve kernen - Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Oost kapelle, Vrouwenpolder en Vee re - moeten in het hoogseizoen tien gulden per vierkante meter per maand gaan betalen. Het hoogseizoen loopt van 1 april tot 1 november. In het laagsei- zoen kost een vierkante meter terras per maand 7,50 gulden. In de overige kernen bedraagt het tarief het hele j aar door vij f gul den. Een ondernemer die zo af en toe eens een terras wil uitzet ten, moet eveneens vijf gulden per vierkante meter betalen. De nieuwe tarieven gaan dit jaar al in. Het Veerse college wil zo snel mogelijk aansluiting zoeken bij andere Zeeuwse ge meenten. Door de tariefsverho ging in een keer in te voeren, is de pijn voor de ondernemers bo vendien het kortst, redeneert het college. Noodsprongen De WD waarschuwde dat hore ca-ondernemers noodsprongen gaan maken als het nieuwe ta rief in een keer wordt ingevoerd. Een drankje op een terras zou - net zoals in Frankrijk gebruike lijk is - op een terras duurder worden dan binnen. Ook zou den ondernemers hun terrassen eerder - bijvoorbeeld in septem ber al - gaan binnenhalen, waardoor het gemeentelijk be leid van seizoensverlenging zou worden ondergraven. Om dat te voorkomen stelde de WD voor de tariefsverhoging over drie jaar uit te smeren. Een terras zou dit jaar 81 gulden per vierkante meter per j aar moeten gaan kosten, in 1999 93 gulden en in 2000105 gulden. Het colle ge trekt het tarief dit jaar al op tot 107,50 gulden per vierkante meter per jaar. Hoewel PvdA, GroenLinks, D66, AO V/Unie 55+ en RPF het amendement van de WD steun den, waren die vijf stemmen en de drie van de WD onvoldoen de. Het college zag er helemaal niets in. Het zou volgens wet houder M. Brouwer-te Roller extra geld kosten om die gefa seerde invoering in goede banen te leiden. Bovendien hamerden alle fracties op een goede con trole op de naleving van de re gels door de horeca-onderne mers. Brouwer-te Roller wees de raad erop dat die controle wel geld kost en dat dat geld ergens vandaan moet komen. Hayati Akdag, PvdA-raadslid Middelburg: „Er ontstaan rijke wijken met alleen dure, en arme wijken met alleen goedkope huizen." foto Ruben Oreel door Maurits Sep Vol trots presenteerde de Middel burgse wethouder Piet Bruinooge (CDA, volkshuisvesting) het afgelopen jaar diverse woningbouwplannen. De Nieuwenhovenseweg, het plan Veld zicht, De Hooge Plaaten, de Sint Pieter straat - Middelburg bouwt dat het een lieve lust is. En zo moet het ook volgens het gemeen telijk volkshuisvestingsprogramma en het VINEX-beleid. Bruinooge snapte er daarom niets van dat hij in enkele da gen tijd twee keer forse kritiek kreeg te verduren. Eerst kwam directeur J. P. Onderdijk van de woningbouwvereniging Woon- goed met de waarschuwing dat Middel burg te veel nieuwe woningen bouwt. Dat zou de reeds bestaande leegstand en de leefbaarheid in de wijken geen goed doen. Vervolgens constateerde PvdA-raads lid Hayati Akdag maandag in de raads vergadering dat de nieuwe wijken (Seispark, Prooijenspark, Veerse Poort) te eenzijdig van samenstelling zijn. Er worden zijns inziens te veel dure wo ningen gebouwd en te weinig goedko pe. Volgens Akdag dreigt in Middelburg een maatschappelijke tweedeling te ontstaan, van arme en rijke wijken. Wethouder Bruinooge was nogal verbaasd en gepikeerd over die kritiek. „Hij vond het inderdaad niet leuk. Maar ons standpunt is niet nieuw. De PvdA heeft bij de vaststelling van het volkshuisvestingprogramma in 1994 al laten weten het niet eens te zijn met de norm van vijftien procent goedkope so ciale woningen in nieuwbouwwijken. Wij hebben toen een amendement inge diend om dat op te trekken naar dertig procent. Daar kregen we echter geen meerderheid voor. Daarom hebben we destijds aangekondigd het college kri tisch te zullen blijven volgen. Dat is mijn recht en mijn taak als raadslid." U vindt vijftien procent sociale koopwoningen in nieuwe wijken te weinig. Hoe ziet een ideale wijk er volgens u uit? „Dertig procent van de huizen moeten echt goedkope woningen zijn, tot 175.000 gulden. Verder moet dertig procent van de huizen in de middenca tegorie worden gebouwd, tot 275.000 gulen. Veertig procent mag duurder zijn." „We moeten lering trekken uit het ver leden. De Stromenwijk, uit de jaren zestig, en de Magistraatwijk, uit de ja ren zeventig, zijn volgepropt met goed kope woningen. Dat bleek begin jaren tachtig een blunder, er ontstond een leegloop." „We moeten gedifferentieerde wijken realiseren. Het college wijst snel op de exploitatieopzet van een bestemmings plan. Je zou geld tekort komen als je meer goedkope woningen bouwt. Dat is onzin. Je kimt er bijvoorbeeld ook voor kiezen meer woningen gestapeld te bouwen, zodat de opbrengst groter wordt. Daar is ook best vraag naar. Het beste voorbeeld is het Maisbaaigebied, daar vlogen de huizen als warme broodjes over de toonbank. En als een Zeeuwse projectontwikkelaar niet wil, dan stap je maar naar een ander, uit Brabant, of België." „Het college kijkt veel te snel naar de exploitatieopzet. Het kiest de gemak kelijkste weg: veel dure huizen bouwen. Als gemeente moet je rekening houden met de toekomst en moeilijke keuzes durven maken. Dat gebeurt nu niet. De deskundigheid is zeker aanwezig, maar het gaat om de bestuurlijke keuze." Wat is het gevaar van het beleid zoals dat nu wordt gevoerd? „Je creëert een tweedeling in de samen leving. Er ontstaan rijke wijken met al leen dure, en arme wijken met alleen goedkope huizen. Dat gevaar is na drukkelijk aanwezig. Dat legt tijdbom onder de toekomst van de stad." „Wijken moeten in harmonie leven, zonder scheidslijnen tussen arm en rijk. Om dat te bereiken moet je vanuit een duidelijke visie op toekomstige ont wikkelingen, voor 2010 en verder, wo ningen neerzetten. Je moet kijken naai de samenhang binnen wijken. Er moe ten duurdere huizen én goedkope, soci ale woningen beschikbaar zijn. En je moet rekening houden met de leeftijds opbouw van de bevolking." „Het enige op basis waarvan nu wordt gedacht, zijn consumentenonderzoe ken. Dat is geen goede basis. Dat is zelfs levensgevaarlijk. Een consumentenon derzoek is maar een momentopname." Is het dan niet logisch dat wordt gebouwd op basis van een reële behoefte, dat wordt voldaan aan een bestaande vraag? „Zeker, dat ontken ik niet. Ik zeg ook niet dat je geen dure woningen mag bouwen. Alleen, je moet niet alle duur dere woningen in dezelfde wijk bou wen." Je moet de behoefte waarmaken in verschillende wijken. In bestaande wij ken waar goedkope woningen worden gesloopt, moet je geen nieuwe goedko pe woningen neerzetten, maar duurde re huizen." Dure huizen in een wijk met een niet zo goede uitstraling, worden die dan wel verkocht? „Daar heb je gelijk in. De primaire voorwaarde is dan ook dat er steden bouwkundig een goede samenhang met de omgeving moet zijn. Daar kijken mensen het eerste naar." „De binding met de wijk is heel belang rijk. Ook de voorzieningen in de buurt spelen een belangrijke rol." U zegt: je moet bouwen voor de toekomst. Maar hoe weetje welke huizen over twintig jaar nodig zijn? „Niet voor niets hebben we Riek Bak ker ingehuurd om een kwaliteitsatlas te maken voor Middelburg. Zij moet de sociale samenhang in en tussen de wij ken, de positie van de wijken en de in frastructuur in kaart brengen. Zij moet de sterke en de zwakke punten op een rij zetten. Dat moeten we straks betrek ken bij de invulling van nieuwe woon wijken." „Verder moet je rekening houden met de economische ontwikkelingen." Neem nu het Mortieregebied. Wij wil len daar kleine, kwalitatief hoogwaar dige bedrijven hebben. Als we onze ambities waai-maken, komen er hoog gekwalificeerde mensen naar Middel burg. Dergelijke bedrijven gaan niet zo snel failliet, dus die mensen blijven hier ook langer wonen. Er is straks dus een grote behoefte aan huizen in de middenklasse." Voor een aantal plannen, zoals Veldzicht, de Nieuwenhovense weg en de Veerse Poort is het nu al te laat, die zijn al goedgekeurd. „Ja. Tenminste, voor de eerste fase van de Veerse Poort is het te laat, voor de tweede fase nog niet. We zullen de luis in de pels van het college blijven. Dat is geen verrassing, het college weet dat." „Ik denk dat we straks ook wel een meerderheid van de raad achter ons zullen krijgen. Ik geloof in de goede wil van de andere fracties." Ik ben optimistisch, juist omdat zij Riek Bakker hebben ingehuurd. Ze wil len een goede samenhang in en tussen de wijken. Zij kunnen straks moeilijk om de analyse van Bakker heen. Dan verliezen ze immers hun geloofwaar digheid." van Dimico met greepjes Sta rek Een oude steiger. De Dimico-kast staat er pontificaal op het plankier. Hout op hout. Tijdloze schoonheid op een tij loze getijdenkaai. Misschien om te zeggen dat je behalve een breedbeeld-tv plus audio en video - heel slim met uittrekplateau en "verdwijndeuren" - ook kostbare herinneringen kunt opbergen in zijn ijzersterke vormgeving. Echt een kast voor mensen die creatief en functioneel helemaal van deze tijd zijn! (Advertentie) Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11